Bankstellen OE ZIERIKZEESCHE COURANT FLORENCE'S BEVOLKING DRINKT NEDERLANDS WATER Amerikaanse bisschoppen contra Johnson j Politieke toekomst van Spanje Jongen doodt zijn ouders en zusje EXTRA BERICHT LAGERE PRIJS d00r HOGERE OMZET Deurloo - Appelmarkt 10-12 - Zierikzee Omlegging Niagara- watervallen De schade in de Dolomieten K.V.P. en A.R.P. achter formateur Beel Moeder en vijf kinderen verbrand Een tweede Nederlandse „piratenzender" Voorstel tot uitstel huurverhoging „Gemini-12" moet vandaag landen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 november 1966 123ste jaargang Nr. 19693 WAARIN OPGENOMEN «EOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janncwekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, iel. 01110-2938. Uiigave: N.V. Drukkerij v/h lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De toekomst van het Prof. Zeemanlyceum Herstel kunstschatten zal lans duren (Van een ANP-verslaggever) FLORENCE, 14-11. Sinds maan dagmiddag vier uur kan men in Flo rence Nederlands water drinken. Het detachement van het 107e genieba- taljcn en de ondersteuningsgroep van de mobiele eenheden zijn erin ge slaagd in goed 24 uur hun waterzui veringsinstallaties op te stéllen, on der andere langs de oevers van de Arno, zij produceren 75 kubieke me ter drinkwater per uur, voldoende om de zwaar getroffen wijken van Florence te vcorzien. Het ging zo vlug dat de comman dant van de brandweer in Florence nog niet gereed was met zijn distri butiesysteem. Het is voor de mensen van het 107e bataljon, die voor her halingsoefeningen moesten opkomen, een spannende oefening geworden. Kapitein Cedee, die als commandant fungeert, is moe. Dat zijn alle man schappen ook, maar zij zijn hoogst tevreden. Er is maadagmiddag een rechtstreekse radioverbinding met Nederland tot stand gekomen. De Nederlandse hulp is met ontroering en diepe dankbaarheid ontvangen. Het opvangcentrum, de kazerne Ma- rini in Pistoia, een stadje 35 kilome ter van Florence, was voortreffelijk ingericht en iedere soldaat is verrukt over de goede zorgen en de hartelijk heid waarmee hij er werd ontvan gen. De vier peletons, die op vier plaat sen rond het centrum van Florence water produceren, werken perma nent door. Slapen doet men in de voertuigen. Onder het motto „Nu eens ander water dan tien dagen ge leden" produceren de Nederlandei's stug door, want aan schoon drinkwa ter hadden ae inwoners van Floren ce grote behoefte. Hoelang de Nederlandse soldaten blijven, is nog niet bekend. Op 1 de cember is de herhalingsoefening van een maand voorbij. Misschien is dan aflossing nodig. Het ziet er niet naar uit dat de eigen watervoorziening van de stad op 1 december hersteld zal zijn. De kunstschatten ROME, 14-11. Een Amerikaanse expert, prof. F. Hartt, heeft zijn vrees uitgesproken voor de toekomst van Venetië en Florence, die door de overstroming veel te lijden hebben gehad. Hij zei, dat de funderingen van beroemde kerken, paleizen en andere gebouwen in Florence zijn Thailandse troepen naar Vietnam SAIGON, 14-11. Thailand zal een detachement marinetroepen naar Zuid-Vietnam zenden, dat zal deel nemen aan de strijd tegen de Viet- cong, aldus verluidt uit welingelich te bron in de Zuidvietnamese hoofd stad. Het contingent, bestaande uit 200 officieren en manschappen, en twee schepen, zal waarschijnlijk tegen het eind van de maand arriveren. verzwakt. Herstel van de kunstschat - ten zal waarschijnlijk twintig jaar vergen. Prof. Hart en een andere Amerikaanse hoogleraar, prof. F. Licht, bestuderen in Italië de gevol gen van de overstroming in opdracht van het onlangs gevormde comité voor redding van Italiaanse kunst schatten. Zij verklaarden, dat bijna negenhonderd kunstwerken zijn be schadigd. De V.N.-organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur (Unesco) zal met Italië samenwerken om de bij de overstroming beschadigde kunstschatten te doen herstellen. Eea subcommissie van de Unesco heeft voorgesteld de lidstaten om bijstand te vragen. Maandag maakte het Italiaanse mi nisterie van binnenlandse zaken be kend dat de overstromingen aan 109 mensen het leven hebben gekost. Vijf personen worden nog vermist. D:t nummer bestaat uit 12 pagina's De wereld wijdt op een ze- S? /eer ogenblik de meeste aan- dacht aan hen. die zij hei WASHINGTON, 15-11. Rooms- katholieke leiders in de Ver. Staten hebben president Johnson maandag verweten druk cp de armen uit te oefenen om geboortebeperking toe te passen. MADRID, 14-11. Generaal Franco zal op 22 november nieuwe wetsont werpen bekendmaken, waarin de po litieke toekomst van Spanje op korte termijn wordt uitgestippeld. Men verwacht dat in ds ontwerpen de scheiding van Franco's bevoegd heden als staatshoofd en regerings leider verankerd zijn en da*t Span je, als de ontwerpen bij referendum zijn aanvaard, zijn eerste premier sinds de burgerporlog" zal krijgen. Franco zal de ontwerpen persoon lijk toelichten op een zitting van de Cortes - het Spaanse parlement - die op 22 november gehouden zal wor den. Indonesisch officier ter dood veroordeeld DJAKARTA, 15-11. De voorma lige majoor van het Indonesische le ger Moeljono is maandag door een bijzondere militaire rechtbank in Djokjakarta ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep van oktober 1965. Naar radio Djakarta meldt heeft Moeljono 30 dagen tijd om pres. Soekarno om gratie te verzoeken. WINDSOR (Noord Carolina), 14-11 Een jongen van 14 jaar is beschul digd van moord op zijn vader, moe der en een zusje van vier jaar. Een half jaar geleden werden in een woning in Woodville, ten noord -oosten van Windsor, de lijken ge vonden van de 51-jarige Willie Mc Coy Lee, diens vrouw en het vierja rig meisje Carolyn Ann Lee. De een jaar oude Marvin Davis Lee, die in zijn wieg lag, werd aangetroffen met een wond aan de heup. De politie in Windsor heeft thans bekend gemaakt, dat de 14-jarige jongen, Roger Barnard Lee, bekend heeft, de dood van genoemden op zijn geweten te hebben. O intermeubel door sterk stijgende verkoop van Intermeubel is de prijs van vele artikelen 10 tot 15 °/o lager dan elders! PROFITEER HIERVAN 30 nieuwe modellen van 400,- tot 2000,- Overtuigt U van kwaliteit en prijs door een vrijblijvend bezoek aan onze modelkamers Franco levering door geheel Nederland In een gezamenlijke verklaring zeggen de Amerikaanse kardinalen en bisschoppen: we keuren dit te ver gaan dcor de regering af en komen op voer de onschendbaarheid van het recht om zelf beslissingen te ne men in zaken die liggen in een zuiver persoonlijke sfeer. Bisschop Gallagher zei later op een persconferentie: „wie is de rege ring om iemand te zeggen dat hij geen kinderen zou moeten hebben. We hebben het spookbeeld van een regering die de armen met de ene hand beneden het minimum, gelegen verademing biedt, terwijl de andere hand gevuld is met voorbehoedsmid delen" WASHINGTON, 14-11, Militaire ingenieurs leiden de watervallen van de Niagara op de grens van de V.S. en Canada tijdelijk en gedeeltelijk om teneinde na te kunnen gaan hoe men de erosie stroomopwaarts kan tegenhouden. Op anderhalve kilo meter van de deels Amerikaans, deels Canadese hoefijzervormige wa terval is daartoe een dam van 548 meter lang aangelegd waardoor de stroom meer naar de Canadese zijde wordt gedwongen. TRENT O, 14-11. De mensen in de door overstromingen en noodweer geteisterde Italiaanse dolomieten le veren een gevecht tegen de tijd om te voorkomen dat het wintersportsei- zcen in duigen valt. Tal van bergwegen, spoorwegen, skiliften en skibanen zijn verdwenen of beschadigd. Ii de stad Trento al leen al hebben rond achttien hotels en rond zestig winkels en reisbu reaus schade opgelopen. Het wintersportcentrum Cortina d'Ampezzo is echter vrijwel geheel intact gebleven. Als het seizoen mocht mislukken, kan dit een financiële ramp voor het gebied betekennen, daar de winter sport één van de voornaamste bron nen van inkomsten is. Juwelierszaak beroofd - daders ingesloten EINDHOVEN, 14-11. Maandag- morgen cm half zes is een steen ge gooid dcor de ruit van de juweliers zaak F. Eyck, op de heek Demer- Markstraat in het hart van Eindho ven. Met een zware steen, die veel weg had van een stuk trottoirband, werd een grote etalageruit vernield. Uit de etalage werd voor een bedrag van circa f 40.000 aan gouden ringen buitgemaakt. Dank zij de automati sche alarminstallatie van de zaak, die in verbinding staat met het hoofd bureau van politie, kwam de politie onmiddellijk in volle aktie. Zij slaag de erin enkele mannen te arresteren en daarbij gestolen sieraden in be slag te nemen. De daders zijn inge sleten. VLAARDINGEN. Hel laatste viaduct dat door het verkeer naar de Benelux- tunnel gepaseerd zal worden, is in het stadium van afbouw gekomen. Deze weken worden de lengteliggers op hun plaats gebracht; daarover komt dan hel wegdek. In totaal worden er 280 liggers aangebracht, elk met een ge wicht van 3,8 tot 4,2 ton. De kabinetsformatie DEN HAAG. 14-11. Zowel de KVP-fractie uit de Tweede Kamer alsook de AR-fractie hebben zich thans geschaard achter de plannen van informateur Beel. Dit is duidelijk geworden, nadat beide fracties wa ren bijeen geweest. De KVP-fractie vergaderde in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag en in Utrecht kwam de Kamparts moet terecht staan FRANKFORT, 14-11. Horst Schu mann, de Duitse arts die beschuldigd is van moord op minstens 30.000 mensen in het kader van Hitiers euthanasie-program, keert woensdag naar west-Duitsland terug om daar terecht te staan. Zoals bekend is Schumann uit Ghana gewezen. Hij heeft daar jaren gewoond. Schumann zou ook verantwoordelijk zijn voor de dood van 30 mensen, die bij steri lisatie-experimenten in Auschwitz om het leven kwamen. Voor het proces tegen de arts is nog geen datum vastgesteld. OSWEGO (New York), 14-11. Een moeder en vijf van haar zes kinde ren zijn maandag in de vlammen omgekomen toen hun woning door brand werd verwoest. De moeder, de 36-jarige mevrouw Marily Mack in Oswego, en de kin deren, van zes maanden tot acht jaar sliepen toen de brand uitbrak. Een dochter van 12 sprong uit een raam op de tweede verdieping en werd door een buurman opgevangen. Ook een 36-jarige man is bij de brand om het leven gekomen. Hulpverlening B.B. aan Italië DEN HAAG, 14-11. In het kader van de hulpverlening bij de overstro mingsramp in Italië heeft de minis ter van binnenlandse zaken op ver zoek van zijn Italiaanse ambtgenoot, uit de voorraden van de organisatie Bescherming Bevolking 5000 over alls en eenzelfde aantal hoofddeksels beschikbaar gesteld. Deze goederen zijn door de zorg van een militair de tachement van de koninklijke land macht tijdens het afgelopen week einde door de lucht naar Italië ver voerd. AR-Iractie bijeen. Drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de KVP- fractie, verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat de op verbetering van de dekking voor 1967 gerichte voorstellen van informateur Beel reëel zijn. „Bij onze fractie is voluit de bereidheid aanwezig om reeële of fers te verdedigen ter verbetering van de financieel-economische en daarmee van de sociale ontwikkeling van ons land", aldus de heer Schmel zer. Hij wees er op, dat de jongste gegevens over de economische ont--/ wikkeling zijns inziens de juistheid duidelijk onderstrepen van het frac tie-standpunt. neergelegd in de door hem ingediende motie. Van de AR-zijde is meegedeeld, dat het standpunt van de AR-fractie nauwe verwantschap vertoont met de opvattingen, zoals die door de heer Schmelzer naar voren zijn ge bracht. De voorstellen van informateur Beel zouden enerzijds betrekking hebben op een uitstel van de verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting tot een april van het volgen de jaar en anderzijds op vervroegde invoering van de omzetbelasting-ver hoging met 10 procent per 1 oktober 1967. .Radio Dolfijn" in de lucht HILVERSUM. 14-11. Sinds vier uur maandagmiddag is er een twee de commercieel Neilerlands radiopro gramma in de lucht. Het programma werdt uitgezonden van een schip dat voor de Engelse kust ligt en de naam „Laissez Faire" draagt. Tesaamvallend met het begin van de uitzendingen werd in Hilversum een 'persconferentie gehouden, waar de naam van de nieuwe commerciële zender ten doop werd gehouden: „Radio Dolfijn". Het zendschip dat tol voor kort een Engels programma uitzond onder de naam „Radio Eng land" behoort aan de in Londen ge vestigde onderneming „Radiovision Broadcasts" waarvan directeur is de Amerikaan William Vick. De zender die een vermogen heeft van 55 kilowatt en uitzendt op 227 meter, wil zich richten op het vol- wassen en vooral koopkrachtige deel van de Nederlandse bevolking. De programma's zuilen op dit luisterpu bliek worden afgestemd. De pro gramma's non-stop-muziek, aaneen- gepraat door een zestal Nederlandse discjockey's worden aan boord van het zendschip gemaakt. Het is de be doeling, aldus werd ter persconferen tie meegedeeld, zoveel mogelijk le gaal te werken. Voor de uitgezonden muziek zuilen rechten worden be taald, het nieuws voor eventuele nieuwsuitzendingen zal ook langs le gale weg van persagentschappen worden betrokken, zo werd verze kerd. DEN HAAG, 14-11. Demissionair minister Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een voorstel tot uitstel van de voor genomen huurverhoging met gemid deld tien percent tot 1 juli 1967 in plaats van 1 januari aanstaande. Krasse baas TEHERAN, 14-11. Een volkstel ling heeft aan het licht gebracht, dat in Chorramabad in het westen van Rerzië een man van 150 jaar woont. Zijn oudste dochter is 110 en hij heeft een zoon van honderd, aldus een be richt in een Perzische krant. Als zijn vrouw er geen bezwaar tegen heeft, neemt de man, die Mohammedaan is, er binnenkort nog een jonge vrouw bij. Gunstige verwachtingen voor de P.v.d.A. bij komende verkiezingen AMSTERDAM, 14-11. In plaats van de fractie-voorzitter van de P.v.d.A., drs. G. M. Nederhorst, heeft de de- misionaire minister van economische zaken, di's. J. M. den Uyl, maandag avond in het televisieprogramma van de N.C.R.V. „Nipo These" com mentaar geleverd op het onderzoek naar de mening van de kiezers, dal voor de partij ongunstig is uitgeval len. Uit het onderzoek van het Ne derlands Instituut voor Publieke Opinie is gebleken, dat wanneer mo menteel verkiezingen zouden worden gehouden de P.v.d.A. een aanmerke lijke winst zou boeken en zou komen op ruim 27 pet. van het totaal aantal stemmen. Bij de voorgaande verkie zingen in het begin van dit jaar be droeg het percentage ongeveer 24 pet. van het totaal aantal kiezers. De kosmonauten Lovell en Aldrin hebben de natriumwolk gefotogra feerd, die op een hoogte tussen de 68 cn 167 km. boven de Sahara was uitgestoten door een Franse Centaur raket. Stormachtig Verwachting tot woensdagavond: Vanavond en vannacht tijdelijk re gen, morgen overdag wisselende be wolking met enkele buien en over het algemeen iets lagere temperatu ren; harde wind tot storm, aanvan kelijk zuidwestelijk, later westelijk. 16 nov. Zon op 8.01, onder 16.48. Maan op 12.46, onder 19.32. 17 nov. Zon op 8.03, onder 16.47. Maan op 13.28, onder 20.42. Eerste kwartier: 20 nov. te 1.21. HOOG WATER ST N DEN ZIERIKZEE: 16 nov. 5.25 v.m. 17.42 n.m. 17 nov. 6.08 v.m. 18.26 n.m. BROUWERSHAVEN 16 nov. 5.11 v.m. 17.24 n.m. 17 nov. 5.56 v.m. 18.09 n.m. Doodtij: 22 nov. ITET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe stormdepressie, die vanmorgen ten zuiden van IJsland was gelegen, zal de komende 24 uur ook in ons land harde wind tot storm veroorzaken. Op de nadering van een x-egenzone neemt de wind eerst toe uit zuidwestelijke richting. In de loop van de morgen drkait de wind naar west tot zuidwest en na een tijdelijke afneming wakkex't de wind opnieuw tot stormachtig of storm aan. In de lucht, die met de noord westelijke wind wordt aangevoerd komen buien voox\ afgewisseld door enkele opklax-ingen. De tempei-atu- x'en zullen morgen overdag over het algemeen iets lager zijn dan vandaag. CAPE KENNEDY, 14-11. Als alles goed gaat zijn de ruimtevaax'ders James Lovell en Edwin Aldi'in he denavond, dinsdag, tex'ug op de aar de. Om 20.16 uur (Ned. tijd) moet de „Gemini 12" neei'dalen op de golven van de Atlantische oceaan, ten zui den van de Bermuda's. De cabine zal dan in 94 uur en 30 minuten 59 om wentelingen hebben voltooid. Amerikaans vliegtuig stortte neer boven Oost-Dnitslaiul WEST-BERLIJN, 15-11. Heden (dinsdag)moi-gen is een Amerikaans toestel van het type Boeing 727, die vracht vervoerde, neergestort in Ocst-Duitsland, Meegedeeld is verder dat het toestel een bernanning van drie koppen had. Vaarzen j op wereldreis DEN HAAG. 14-11. Op Schip hol zijn maandagochtend 72 vaarzen met een DC-S F van de K.L.M. uit Neiv York aan gekomen. Deze 300 kg. per sink J wegende koeien van het Jer- f seysoori zijn aan een wereld- f reis bezig, want -e gaan via f Beiroet door naar Bombay om aldaar de veestapel te verster ken. Dit is een opdracht van de regering van India die deze bestelling geplaatst heeft bij het Amerikaanse Heiferpro- jeet, te vergelijken met de Ne derlandse vereniging voor stamboekvee. Vier dierenstc- wards, twee van de K.L.M. en twee van het Heifer Project, hebben gedurende de 17 uur durende reis de zorg voor deze aarzenDe dieren staan met zes tegelijk in speciale boxen. welke op vrachtpallets zijn gemonteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1