Wat wordt u wijzer bij de R.D.M. Algemene Bank Nederland RDM Meteen AMSpaarbiljet 1966/71 groeit uw spaargeld in vier-en-een-balf jaar van UOH-naar 1135.- DE ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ N.V. De pleisterplaatsen van wilde ganzen Nog veel armoede in Spanje Flitsen uit het buitenland I Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een extra*j premie van f 20.- Dan Is het rendement ruim 10 procent. IJ Paling-avontuur Ornithologisch congres te Zwolle ADVERTENTIE ZWOLLE, 12-11. „Alleen door een drachtige samenwerking van plano logen, landbouwkundigen, cultuur technici, waterstaatkundigen, orni thologen, jagers, natuurbeschermers en terreinbeheerders zullen de wilde ganzen de voor hen onmisbare pleis terplaatsen in Nederland kunnen be houden". Aldus luidt de slotconclu sie uit een nabeschouwing op negen referaten, die in Zwolle aan de orde kwamen tijdens een bijeenkomst in de Buitenscciëteit aldaar van ruim tweehonderd ornithologen, jagers en vcgelbc-schermers uit Nederland, Duitsland en België. In de nabeschouwing op de retera ten wordt o.m. het volgende gezegd: Het totaal van 61 belangrijke pleis terplaatsen in Nederland, waarvan alles bij eLkaar, al is het niet terzelf der tijd, tussen 110.000 en 120.000 ganzen gebruik maken, is indruk wekkend genoeg. Vooral voor een zo klein en intensief in cultuur gebracht land als het onze. Men zou daaruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat er voldoende pleisterplaatsen zijn dat er geen reden tot ongerustheid is en dal hot instellen van reservaten geen urgente aangelegenheid is. Hei aantal pleisterplaatsen per soort, vooral voor enkele soorten, is ech ter eerder aan de krappe kant. Het mag voor grauwe gans .kleine riet gans, brandgans, en rotgans bepaald niet minder worden. Toch moet daar voor worden gevreesd, want bepaal de bedreigingen kunnen niet worden afgewend, bv. die van de Deltawer ken en van ruilverkavelingswerken in uitvoering in gebieden, waar met het instellen van ganzenreseivaten geen rekening is gehouden. Er is daardoor reden te meer om de ove rige pleisterplaatsen in ieder geval onaangetast te laten. Wanneer men zich beperkt tot de „allerbelangrijkste" terreinen, d.w.z. die waar van ten minste een soort „duizenden" pleisteren dan komt men toch nog tot een getal van plm. ADVERTENTIE TEUGE. De uitspanning „De Olde Herberg" te Teuge is totaal uitge brand. Alleen de muren staan nog overeind. Van de inventaris kon niets worden gered. MADRID, 12-11. In een artikel in „La Voz Del Trabajo" (De stem van de arbeider), het blad van de Rooms Katholieke Broederschap van Arbei ders in Spanje, schrijft dr. Antonio Ancveros, de bisschop van Cadiz, dat 1.630.000 Spaanse gezinnen een inkomen hebben van slechts minder dan ongeveer 150 gulden per maand. Hij dringt aan op beoefening van meer sociale rechtvaardigheid en kritiseert de „zelfzucht van degenen die in een bevoorrechte toestand verkeren". Hij verwijst hierbij naar hetgeen het jongste Vaticaanse con cilie over de noodzaak van het op heffen van maatschappelijke onge lijkheid heeft gezegd. „Er zijn onge- lukigerwijze in onze gemeenschap nog vele elementen die in maat schappelijk opzicht niet christelijk zijn maar zelfs duidelijk anti-chris telijk. onrechtvaardig, onbillijk en tegen de naastenliefde", aldus mgr. Anoveros, die verder zegt dat het gebrek aan maatschappelijke dyna miek in Spanje grotendeels geweten moet werden aan de trots en zelf zucht van bevoorrechte mensen die op een standpunt van schandelijk particulier egoïsme blijven staan. LAND- EN TUINBOUW Bestrijding van aardappelmoeheid DEN HAAG. 12-11. De resultaten van de proeven, in het noordoosten van het land genomen met grond- ontsmetting ter bestrijding van aard appelmoeheid, openen perspectieven. De overheid zal bij de bepaling van haar beleid ongetwijfeld rekening houden met die resultaten, maar dat wil nog niet zeggen dat de wettelijke maatregelen ter bestrijding van aardappelmoeheid nu direct ingrij pend kunnen worden gewijzigd. De resultaten zullen eerst nader moeten zijn bevestigd. Dit blijkt uit een mededeling van de directeur van de plantenziekten- kundige dienst. 30 pleisterplaatsen. De kans is groot, dat er nieuwe pleisterplaatsen zullen moeten -worden gemaakt. De erva ring heeft geleerd (in de IJsselmeer- pclders en bv. in het Veerse meer) dat dit onder bepaalde omstandig heden mogelijk is. In dit opzicht is het experiment van het inrichten van een weide-vogel-wildreservaat in Oostelijk Flevoland, o.a. ook voor de ganzen van meer dan gewone be tekenis. PARIJS. De NAVO-commissie voor de defensieplannen heeft in Pa rijs besloten, dat de militaire com missie van de organisatie van Was hington naar Brussel zal worden overgebracht. Volgens een verkla ring is men van oordeel dat de NA VO beter zal functioneren als de mi litaire commissie en de NAVO-raad in dezelfde stad zetelen. ZARAGOZA. De Ebro is buiten haai- oevers getreden. Het water zet te stukken van de plaats Tudela blank. Hier en daar stond het water twee meter hoog. BANGKOK. Thailand zal een pa trouilleboot en een tanklandings vaartuig, samen bemand met 300 koppen, naar Zuid-Vietnam sturen, zo deelt het ministerie van defensie in Bangkok mee. SAIGON. In de Zuidvietnamese haven Cam Ranh, bij de reusachtige nieuwe Amerikaanse basis, is een betonnen havenhoofd ingestort. Na schatting twintig Zuidvietnamese ar beiders verloren hierbij het teven. Ongeveer honderd arbeiders werden gewond. TRENTO. Het stadje Mezzano di Primeiro in de Dolomieten dreigt van de aardbodem te worden gevaagd door een berg die als gevolg van langdurige regenval aan het schui ven is gegaan. VER. NATIES (New York). De Spaanse afgevaardigde in de dekolo nisatiecommissie van de Verenigde Naties heeft Engeland van agressie beschuldigd omdat naar zijn zeggen „nog voortdurend" Britse vliegtui gen, afkomstig van de basis op Gi braltar, over Spaans gebied vliegen. YVERDON. Bij een treinbotsing in de buurt van de Zwitserse stad Yverdom, gelegen aan het meer van Neuchatel, zijn vijfentwintig Fran sen gewond geraakt, allen leden van de Parijse vereniging „Vrienden van de spoorwegen". Zij reisden in een speciaal voor hen gereserveerde trein PEKING. Op het Tienaomen (he melse vrede)-plein in Peking is in aanwezigheid van Mao Tse Toeng de achtste grote bijeenkomst in het kader van de „culturele revolutie" gehouden, waaraan door een miljoen mensen werd deelgenomen. MEXICO. Generaal Humbert© Mariles Cortes, 53 jaar, gaat voor tien jaar de gevangenis in. Hij heeft een man doodgeschoten na een ver keersongeluk] e. NEW YORK. In verband met het verzoek van Oost-Duitsland om tot de Verenigde Naties te worden toe gelaten, hebben de delegaties bij de V.N. van de V.S., Frankrijk en En geland seoretaris-generaal Oe Thant van de volkerenorganisatie nogmaals laten weten, dat er geen Oostduitse staat of regering bestaat die hei recht heeft namens het Duitse volk het woord te voeren op het gebied van buitenlandse aangelegenheden. CHICAGO. De politie van Chicago heeft een reeks wapens getoond, die donderdagavond in een Presbyteri aanse kerk in beslag waren genomen Volgens de politie was de kerk het hoofdkwartier van een bende jeug dige negers, de „Blackstone Ran gers" geheten. NEW YORK. De algemene verga dering van de V.N. heeft vrijdag Brazilië, Canada, Denemarken, Ethi opië en India tot leden van de veilig heidsraad gekozen voor de jaren 1967 en 1968. GENEVE. Ondanks het ingrijpen van de regeringen en de internatio nale controle-instantie wordt er jaarlijks nog ongeveer 12.000 ton opium illegaal omgezet, zo hebben deskundigen van de Verenigde Na ties vastgesteld. PEKING. Meer dan een miljoen rode gardisten hebben in Peking im, vrachtauto's gedefileerd voor de lei ders, onder wie partijvoorzitter Mao Tse-Toeng. COUPON: Te zenden aan de R.D.M., Afd.Perso neelszaken, Postbus 913, Rotterdam. Stuur mij alle inlichtingen over het werken bij de R.D.M. Naam Adres Woonplaats Beroep Leeftijd Dit is een personeels-advertentie van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V., waarin de zaken voorgesteld worden zoals ze zijn: zakelijk! Van mooie en dure verhalen wordt u niets wijzer. Waarom wij op de eilanden adverteren? Omdat er al zo'n paar honderd man daar vandaan bij ons in dienst zijn. Nuchtere degelijke mensen. Harde werkers bovendien! Die kunnen we nog meer gebruiken. Wat kunt u daar wijzer van worden? Feiten en cijfers oyer 't loon Als u als ongeschoolde bij ons in dienst komt, begint tt op 24-jarige leeftijd met een weekloon van f 148,- tot f 157,-. Daar houdt een vrijgezel f 107,- tot f 113,- schoon aan over. Een getrouwd man zónder kinderen verdient f 113,— tot f 119,-- netto per week. En als u gehuwd bent en twee kinderen heeft, gaat u met f 116,- a f 123,-- naar huis. Met vier kinderen wordt dat f 119,— tot f 126,—. Dit zijn aanvangssalarissen voor niet- vaklieden. Mannen die bij ons nog een vak moeten leren. Deze lonen kunnen voor-vakheden oplopen tot f 164,— a f 181,- bruto, bij een normale werkweek van 45 uur. Door overwerken en nacht werk-toeslagen kan dat nog sterk ver hoogd worden. Vakman worden De R.D.M. geeft een versnelde opleiding tot vakman in ,de metaal-industrie. De R.D.M. staat bekend om zijn degelijke werk en bekwame vakmensen. Waar kunt u beter een vak leren dan bij zo'n bedrijf? Het vervoer Voor het vervoer van de mensen naar en van het werk zorgt de R.D.M. Er rijden nu al zo'n kleine 50 bussen. Waar nodig kan dit aantal uitgebreid worden. Een zekere toekomst Het gaat slecht in de scheepsbouw, hoort men nogal eens. Tot op zekere hoogte is dat waar! Hoe zit dat bij de R.D.M. De R.D.M. heeft tijdig de bakens verzet. De R.D.M. bouwt mi bokken en boor eilanden, werkvaartuigen voor de winning van aardolie en gas uit de zeebodem. De R.D.M.bouwtookreactorvatenenandere onderdelen voor kerncentrales. Daar krijgt de R.D.M. het steeds drukker mee. En om die grote groei bij te kunnen benen hebben we steeds meer mensen nodig. Daarom deze advertentie! Wat is de R.D.M.? U heeft het hierboven eigenlijk al gelezen. Scheepsbouw, scheepsreparatie (zo'n 800 zeeschepen per jaar). Machinebouw en machinemontage. En niet te vergeten apparatenbouw en kernenergie. V oorlichtingsavonden 15 november 1966 Haamstede, Hotel Bom, Noordstraat 2 19.30 - 20.30 uur 16 november 1966 Nieuwerkerk, Hotel Meebaal (Feiius), Hoge Kerkstraat 32. 19.30 - 20.30 uur 17 november 1966 Zierikzee, Café Huis van Nassau, Lange Nobelstraat 2. 19.30 - 20.30 uur Het werk bij de R.D.M. Bij de R.D.M. werkt u in een ploeg me t zoveel mogelijk "eigen" mensen. Door de gevarieerde opdrachten is het werk af wisselend. De personeelsvereniging, de grootste in Nederland (met zijn vele onderafdelingen) is wel het beste bewijs van de goede onderlinge verstandhouding. Wij hebben hier een tipje van de sluier opgelicht. We zouden u graag méér ver tellen over de mogelijkheden bij de R.D.M. Wilt u er meer van weten? Be zoek dan een van de voorlichtingsavon den, die hierboven' zijn vermeld. Bent u beslist verhinderd op die dagen? Vul dan de coupon in en stuur hem op. Wij zen den u dan per omgaand alle gegevens. XJ kunt ook in een R.DM.-bus stappen en eens komen kijken en praten. Uw nieuwe - zekere - toekomst is er belangrijk ge noeg voor. I Postbus 913, Rotterdam (Heyplaat), telefoon 010-176920. B. en. w. te Zierikzee verdeelden de portefeuilles Man bleek niet dood ZIERIKZEE, 12-11. In verband met de benoeming van de heer C. Bij de Vaate tot wethouder, deelt het col lege van b. en w. in een schrijven aan de raad het volgende mede: „De door de heer Koevoets tot dusver beheerde oortefeuille van publieke werken en landbouw zullen voor het vervolg worden beheerd door wethouder Bij de Vaate, terwijl de portefeuilles van woonruimte- en personeelszaken voorshands voor de duur van een jaar zullen worden beheerd door de burgemeester en de portefeuille van sportzaken even eens voorshands voor de duur van een jaar door wethouder Keuining. In de door de burgemeester en wethouder Keuining reeds beheerde portefeuilles is geen wijziging ge bracht. De portefeuilleverdeling is dus als vclgt: 1. Burgemeester: Financiën Volkshuisvesting Politie Brandweer Woonruimtezaken (voorshands voor 1 jaar) Personeelszaken (voorshands voor 1 jaar) 2. Wethouder mr. K. A .Keuning: Onderwijs Sociale Zaken Verkeerszaken Sportzaken (voorshands voor 1 jaar) 3. Wethcuder C. Bij de Vaate: Publieke Werken Landbouw. De vervanging van de burgemees ter is zodanig geregeld, dat hij in dien noodzakelijk, in de eerste plaats wordt vervangen door wethouder mr. K. A. Keuining en in de tweede plaats door wethouder C. Bij de Vaate. De spreekuren van de collegeleden zijn als volgt samengesteld: 1 Burgemeester: iedere dinsdagmorgen van: 9.30-10.30 uur evenwel niet voor woonruimtezaken en van: 10.30-11.30 uur in het bijzonder voor woonruimtezaken. 2. Wethouder mr. K .A. Keuining: iedere dinsdagavond van. 19.00- 20.00 uur. 3. Wethouder C. Bij de Vaate: iedere woensdagmorgen van 10.00- 11.00 uur. Met betrekking tot de woonruim tezaken zij nog opgemerkt, dat men zich hiervoor iedere normale werk dag tijdens de gewone uren van openstelling van de secretarie kan wenden tot de secretaris van de woonruimte-adviescommisie ter se cretarie. Bovendien zal deze functio naris met ingang van de maand de cember a.s. op elke eerste woensdag van de maand van des avonds 19.00- 20.00 uur spreekuur houden voor woonruimtezaken". Amerikaans meisje op Nederlandse school UTRECHT, 12-11. In de vierde klas van de M.M.S.-afdeling van het St. Bonifaciuslyceum in Utrecht zit se dert enkele maanden een 18-jarig Amerikaanse meisje: Cathie Schnei der uit Des Moines, Iowa. Zij is naar ons land gfekomen via de Nederlandse afdeling van „Youth for Understanding", een Amerikaans uitwisselingsprogramma voor mid delbare scholieren. Cathie is de eer ste Amerikaanse die een heel jaar in Nederland blijft. Tot dusver brachten de Amerikaanse scholieren hier alleen hun zomervakantie door (dit jaar 175). De Nederlandse jon gens en meisjes die naar Amerika gaan (eind augustus vamj dit jaar waren dat er 72) blijven wel een vol jaar in een Amerikaans gezin en op een Amerikaanse highschool. ADVERTENTIE Hebt u al een A.B.N.Spaarbiljet1966/71 genomen? Dit betekent een samengestelde interest van 6,9 procent per jaar. Dat is sparer, met groeikracht! Folders en nadere inlichtingen bij al onze kantoren. (Nederlandsche Handel-Maatschappij-DeTwentsche Bank) LAUSANNE, 12-11. Een. Fransman van wie men een maand geleden nog had aangenomen dat hij bij een auto-ongeluk om het leven was ge komen, is te Lausanne in Zwitser land beschuldigd van een poging tot oplichting van een verzekerings maatschappij. De auto van de Fransman werd op 6 oktober in de Rhone gvonden. De kraniten brachten daairop berichten over een mogelijke moord of zelf moord in verband met de vondst. Kikvorsmannen konden geen lijk in of nabij de auto vinden. Nadat Interpol was ingeschakeld, werd de Fransman opgespoord in Restatt in west-Duitsland. Kiesinger over hereniging van Duitsland STUTTGART, 12-11. Kurt-Georg Kiesinger, christen - democratisch kandidaat voor het bondskanselier schap, heeft vrijdag op een perscon ferentie in Stuttgart verklaard, dat „de sleutel tot hereniging van Duits land zich in Moskou bevindt". De kwestie van de hereniging kon slëcht geregeld worden in overeen stemming met Moskou en niet tegen de wil van de Russische leiders in. Kiesinger pleitte voor een herzie ning van de Duitse herenigingspoli- tiek zonder de bondsrepubliek los te maken van haar bondgenoten. Ook met de oostelijke buren van Duits land zouden echter goede betrekkin gen aangeknoopt moeten worden. Tweemaal weduwe door oorlog in Vietnam MEADVILLE, 12-11. De Ameri kaanse mevrouw Bernard Kistler in Meadviile (Pennsylvania) heeft een uur nadat zij het leven geschonken had aan een zoon bericht gekregen, dat zij voor de tweede maal weduwe is geworden door de oorlog in Viet nam. Haar eerste echtgenoot, luitenant William Reach, sneuvelde in janu- ai-i 1965, ruim twee jaar nadat zij waren getrouwd. Hij liet haar een zoon na. In augustus 1965 hertrouw de zij met luitenant Kistler, die en kele maanden later in Vietnam ge stationeerd werd. Daar kwam hij om het leven, toen eenheden van de Viet Cong een hclikopterbasis met mor tieren, granaten en lichte wapens bestookten. Ontploffing in kruit- drogerij te Liebenau HANNOVER, 12-11. Bij een ont- ploffing van de kruit-drooginstalla- tie van een chemische fabriek in Liebenau (Neder-Saksen) zijn vijf personen omgekomen en zeven ern stig gewond. De oorzaak van het on geluk was niet terstond bekend. Het betrokken bedrijf is een dochter onderneming van de Dynamit-Nobel A.G. Troisdorf en een duizendtal mensen vervaardigt daar munitie en dergelijke. In de afgelopen twee ja ren hebben zich op het terrein van die fabriek meer ontploffingen voor gedaan waarbij doden vielen, met name in december jl. toen er drie slachtoffers waren. Bij een botsing tussen twee au to's, die zich zaterdagavond vlak bij Geneve voordeed, zijn vijf mensen cm het leven gekomen en twee zwaar gewond geraakt. BURGH, 12-11. Achter de hoeve van zijn ouders te Burghsluis heeft sportvisser C. W. van Zuijen al me nig visje verschalkt. Weer of geen weer maar elk weekeinde kan men hem aantreffen in deze omgeving en ook zaterdagmorgen was hij weer present maar de vangst vlotte niet zo erg. Maar opeens brak het mo ment aan waar elke visser van droomt: een geweldige ruk aan de hengel bracht de heer van Zuijen direct in actie en weldra kon hij een kanjer van een paling tegen de dijk optrekken. Thuis gekomen werd de paling gewogen: drie pond en één ons wees de weegschaal aan, een gewicht dat vrij zelden voor een pa ling wordt afgelezen. De gelukkige visser deed zijn buit in een plasticzak en reed vervolgens met het pakje achterop gebonden naar Burgh. Een kop koffie in de cafétaria zou na de rit best smaken en ongetwijfeld waren daar ook be wonderaars. Natuurlijk ging het ge sprek al spoedig over de geweldige vangst en de belangstellenden wilden de vis wel eens met eigen ogen zien. Eén der aanwezigen zou de paling van de brommer halen maar kwam. als hee Isnel terug met de boodschap „Ie js 't er niet mi". Dit bericht liet de sportvisser na tuurlijk niet onbewogen en hij wilde naar buiten gaan om zelf te kijken toen de telefoon ging en hij een nieuwe noodkreet te verwerken kreeg: „De katte slepe met die pae- link over d'ostie". Snel terug gereden met de brom mer bleek dat op „d'ostie" de paling door een flink gezelschap poezen van zijn staart was ontdaan maar de kans op een verdere smulpartij was daar na bijtijds onderdrukt en al spoedig zat de vis in nieuw en beter placlis. Inmiddels is de vangst gevild en de moten die hun weg naar de dis van de familie van Zuijen hebben gevonden waren bepaald niet van alledaagse afmetingen Drie-ponder zonder staart (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4