Firma W. Gilijamse komt cle ótra\ Discussie in Raad Duiveland over brief V.V.V. Ouwerkerk Lo Brunt overleden marktberichten De watersnood in Italië korte berichten uit het binnenland Prachtige of 'draagkrachtige' auto? kerknieuws Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 11 november 1966 Nr. 19692 „Stilte ill recreatie moet worden doorbroken" S.G.P. tegen subsidie voor dames-gyuiuastiek DUIVELAND, 12-11. De raad van Duiveland kwam in een openbare zitting bijéén in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burgemeester Van Eten, vrijdag avond j.l., waarbij alle leden aan wezig waren. De voorzitter opende de vergadering met ambtsgebed. Bij de Ingekomen stukken waren een aantal goedkeuringen van Ged. Staten betreffende genomen beslui ten in vorige vergaderingen. Betref fende de stichting van een openbare kleuterschool te Ouwerkerk werd voorgesteld dit voorstel aan te hou den, omdat een verzoek aan de Kroon is gericht voor ontheffing van art. 9, lid 2 van de Kleuteronder wijswet, waarin voorkomt dat het minimum aantal kleuters voor een te stichten school 20 is. Een schrijven van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk betreffende het plaatse lijk bej aarde nwerk, hetgeen de raad enigszins onduidelijk voorkomt, werd voor kennisgeving aangenomen. Ver der waren er verslagen van aandeel houders der Waterleidingmaatschap pij en van het algemeen bestuur der BeatrixschooL Recreatie Een brief aan de raad, geschreven door Ver. voor Vreemdelingenver keer te Ouwerkerk, veroorzaakte een uitgebreide discussie. Er is in het schrijven gewezen op het feit dat de recreatie in de gemeente, huns in ziens, bij b. en w., wat op de achter- grand geschoven is. Gesuggereerd werd in deze zaak daadwerkelijk iets te doen. Geen „ijskastplannen", aldus wordt het schrijven besloten, doch de weg der uitvoering betreden. De heer Overbeeke (AR) was blij met dit schrijven, want hij meende dat de recreatie werkelijk in het slop is geraakt, en hij hoopte dat genoemd schrijven deze „stilte" in de recrea tie zal doorbreken. Hij vroeg naar de mogelijkheid een raadscommissie in te stellen voor deze materie. Volgens de heer Romeijn „draait" de V.V.V. goed op Ouwerkerk, doch hij zag graag wat meer openheid van deze zaken bij b. en w. De heer Bol le (SGP) zou in dezen maar liever een afwachtende houding aannemen, hij zag zoveel problemen in deze zaak. De heer Bakker (Arb.) Zou graag zien dat b. en w. met een gedegen stuk voor de dag komen betreffende de recreatie in de gemeente. De voorzitter was het niet geheel eens met de heer Overbeeke als zou de recreatie in het stop zijn geraakt bij b. en w. Maar als we geconfron teerd worden met financiële conse quenties, waarbij gesproken wordt over honderdduizenden guldens, dan schrikt men wel eens terug. Het is allemaal wel mooi en ook nuttig, maar het mag niet gaan ten koste van de ingezetenen van de ge meente. Desondanks, aldus de voor zitter gaan we toch door met het ont wikkelingsplan van Ouwerkerk, al zijn er nog wel urgenter plannen, die door de stedebouwkundige der ge meente onder het oog worden gezien. B. cn w. zullen trachten met een ge degen stuk te komen. De heer Romeijn (VVD) heeft in de pers gelezen dat er subsidies door het Rijk voor recreatieve doeleinden ver strekt worden. Zou dit ook niet voor ons kunnen gelden, zo vroeg hij zich af. De voorzitter antwoordde dat er ontzettend veel gegadigden zijn, en het bedrag voor heel Nederland is niet bijster groot. Wethouder Kuijper betoogde tenslotte dat b. en w. steeds diligent blijven voor de recreatie, maar het mag niet ten koste gaan van woningbouw en andere urgente zaken in de gemeente. Door het niet terug keren van de raadsleden Van Nieuwenhuijze en Van Dienst werden voor het bestuur van het „Dorpshuis" te Nieuwerkerk in hun plaats aangewezen de heren S. van Klinken (SGP) en L. van *t Hof (Arb.). Aangezien de eerste niet voelde voor deze benoeming werd in zijn plaats aangesteld de heer A. R. I. van den Hoek (CHU). Beide he ren namen hun benoeming aan. Van het bestuur van het Oecume nisch Vormingcentrum „Hedenesse" te Cadzand was een verzoek ontvan gen voor een bijdrage voor het vor mingswerk op dat centrum, groot f 2 per bezoekende inwoner der gemeen te. In 1965 bezocht een 17-tal inwo ners van Duiveland deze vormings cursus. Besloten werd op het verzoek in te gaan en twee gulden per bezoe kende inwoner te subsidiëren. Van de dames-gymnastiekvereni ging te Nieuwerkerk was een ver zoek binnengekomen om een subsi die, ter grootte van het begrotings tekort. Men kan de contributie niet verhogen omdat dit afvloeiing van leden tengevolge zou kunnen hebben. Hoewel het tekort f 160 bedraagt wil men een jaarlijkse subsidie toeken nen van f 100. Mede omdat reeds be staande sportverenigingen alle een dergelijke subsidie ontvangen. Het werd goedgekeurd, alleen de SGP- fractie verlangde aantekening te hebben tegengestemd. Van de Zeeuwsche Christelijke Boeren- cn Tuindersbond was een verzoek in gekomen om subsidie. Daar de Raad aan de Z.L.M. subsidie verleent aan leerlingen die de Landbouwscholen te Zierikzee cn Goes bezoeken, acht te zij het billijk op dezelfde basis dit ook aan de C.B.T.B. toe te kennen. Besloten werd een subsidie toe le kennen, dat neerkomt op f 50 per leerling per jaar. Bij besluit van 15 oktober 1965 Is een perceel bouwgrond op het indu strieterrein te Oosterland verkocht aan de commissionair Joh. de Bruine aldaar. Dit betreft een strook grond ter breedte van 6 m. als uitbreiding van het reeds aangekochte perceel van de Bruine, zulks om bij de ge bouwde loods te kunnen komen. Bij de verkoop was ook het bekende be ding opgenomen dat koper binnen twee jaar een bedrijfspand of wo ning moet hebben gebouwd. Aan de ze bepaling kan koper echter niet voldoen zodat hiervoor vrijstelling werd verleend. Besloten werd verder aan de fa. Freriks te Rhoon te verko pen aan de Van den Abeelestraat te Oosterland een perceel grond groot 480 ca' voor een bedrag groot f 5,25 per ca. of in het geheel f 2620. Ook bij deze strook grond werden geen voorwaarden opgenomen t.a.v. een eventuele bebouwing binnen twee jaar. Zulks omdat de aan te kopen strook aansluit aan het reeds ge kochte perceel. ADVERTENTIE DEN HAAG, 14-11. In het akadc- misch ziekenhuis te Leiden is van nacht na een hartaanval overleden de heer Lo Brunt secretaris-penning meester van de K.N.V.B. Naar vernomen wordt was de heer Brunt, op weg van Leiden naar Was senaar, met zijn auto op een ver keerd weggedeelte gekomen, waarbij de wielen vastraakten in het zand. De heer Brunt heeft gepoogd de au to vrij te krijgen, maai* schijnt daar bij te zijn getroffen door een hart aanval. Hij was in gezelschap van zijn echtgenote. Herdenking op Duits soldatenkerkliof IJSSELSTEYN, 13-11. Op het Duit- se soldatenkerkhof in Nederland te IJsselsteyn bij Venray, waar 31.500 in Nederland gesneuvelde Duitsers hun laatste rustplaats hebben gevon den, is zondag ter gelegenheid van de nationale Duitse soldatengedenk- dag een dodenherdenking gehouden in tegenwoordigheid van de Duitse ambassadeur in Nederland, de heer Karl-Heinz Knoke, consulaire amb tenaren van de Duitse bondsrepu bliek, de Duitse militaire attaché uit Den Haag, vertegenwoordigers van de „Volksbund Deutsche Ki*iegsgra- ber Fursorge" en een detachement van de Duitse lucht- en landmacht uit Budel. Een vertegen woordiger van de Volksbund bracht dank aan de Nederlandse regering en het Ne derlandse volk voor de wijze waarop daar de graven van de gevallen sol daten worden verzorgd. „Niet alleen het Duitse volk, maar alle volkeren moeten zich verzetten tegen de macht van vergeten en niet willen verge ten" zo zei deze vertegenwoordiger. Politieman dodelijk verongelukt DEN HAAG, 12-11. Op de rijksweg Utrecht-Den Haag ter hoogte van Harmeien is zaterdagavond de 31- jarige H. H. Assen uit Dongen, wachtmeester le klasse van de rijks politie, verongelukt. Zijn collega, de 27-jarige J. J. Otten uit Spijkenisse, werd gewond en is opgenomen in het R.K. ziekenhuis „Ope Dei" in Woer den. Het ongeval gebeurde omstreeks half zeven. Beide mannen van de rijkspolitie hadden met een wegge bruiker op de vluchtstrook gespro ken over een gesignaleerde verkeers overtreding .Bij het wegrijden zette de politie auto op de vluchtstrook vaart alvorens de snelweg op te wil len rijden. Tijdens het rijden op de vluchtstrook reed de wagen tegen de achterzijde van een daar zonder licht geparkeerd staande aanhanger. De bestuurder van de politiewagen was op slag gedood, zijn collega werd ge wond. Dc eierveilingen Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede. Aanvoer 469.956 stuks, handel vtot. Prijzen in gulden per 100 stuks: eiereen van 38-46 gram f 11,12-13,61; 47-53 gram f 14,25-15,42; 53-54 gram f 15,87-17,55; 59-65 gram f 17,03-18,44; 65-72 gram f 18,23-18,65. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 383.785 stuks, handel vtot. Eieren van 37-48 gram f 10,60-14,13; 52-58 gram f 15,16-17,12; 60-65 gram f 17,30- 18,10; 66-72 gram f 18,44-18,99. Eendeeieren: 60-65 gram f 12,61- 13,01; 69-74 gram f 13,26-14,03. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.200.000 stuks, handel zeer vlug. Eie ren van 50-58 gram f 15,10-17,10, kg- prijs f 3,02-2,95; 59-65 gram f 17,35- 18,25, kg-prijs f 2,94-2,81. Varkensmarkt: aanvoer 102 stuks, handel redelijk, prijzen (in guldens per stuk): biggen f 74,-80,-. Uienveiling Middelharnis De export van uien gaf in de laat - ste verslagweek een aanzienlijke da ling te zien. Kwam de totale uitvoer in de voorafgaande week nog ruim boven de vier miljoen kg., deze week was het 3425 ton. West-Duitsland was met 1647 ton de grootste afne mer, gevolgd door Frankrijk met 815 ton. Engeland was derde met 578 ton en de rest ging in kleine hoeveelhe den naar diverse-landen. Het prijsverloop geeft enige reden tot optimisme. Vorige week vrijdag lag de notering voor middel klasse I op f 22,55, daarna was het weer even stil op de uienmarkt. De kleine ople ving van vorige week werd op reke ning van de koude dagen geschoven en nu het weer zoveel zachter gewor" den was rekende men op daling van de prijzen. Tot verwondering van een groot aantal handelaren en niet minder van de aanwezige telers werd de middel klasse I echter afge mijnd voor f 26,93, een stijging dus van bijna f 4,50 per 100 kg. De drie lingen vertoonden bijna hetzelfde beeld, ook hiea* een forse stijging van f 22,56 naar f 25,82. Klasse II was duidelijk minder gevraagd en het prijspeil hiervan lag slechts iets bo ven dat van vorige week. De grove noteerden f 24, de middel f 22,03 en de drielingen f 23, tegen vorige weex een gemiddelde van f 21,50. De piek - Iers werden afgemijnd voor f 24,51, ook hier weinig prijsverschil. De to tale aanvoer was 15.000 kg. ROME, 12-11. Het aantal doden als gevolg van de overstromingen in Italië is tot 105 gestegen, terwijl nog negen mensen worden vermist, zo heeft het ministerie van binnenland se zaken te Rome vrijdag bekend ge maakt. De meeste doden zijn geval len in Florence - 32 - Belluno - 22 - en Trente - 21. CEGSTGEEST. Nog deze maand zal de raad voor de zending van de Nederlands Hervormde Kerk de be groting voor volgend jaar behande len. Centraal staat hierin de uitbrei ding van het werk in Indonesië, waarna herstel van de diplomatieke oetrekkingen veel nieuwe mogelijk heden geopend zijn. ETTEN. Het drukke verkeer op rijksweg 56 tussen Roosendaal en Breda is enige uren volkomen ge stremd geweest als gevolg van een gecompliceerde botsing, waarbij drie vrachtwagens en twee personenauto's waren betrokken en waarbij een enorme ravage werd aangericht. ROTTERDAM. £en 89-jarige Rotterdammer, die een lot van de staatsloterij kocht bij een collectri- ce aan de Schieweg, is zijn portemon nee met circa f 900,- kwijtgeraakt. Hij liet deze bij het loket liggen. Na het bemerken van zijn verlies keerde hij tevergeefs terug - de por temonnee was weg. Er waren inmid dels andere kopers aan het loket ge weest SCHIPHOL. De „first lady" van Indonesië, mevrouw Fatmawati Soe- karno, is per K.L.M. naar Londen vertrokken om daar de voorgenomen operatie te ondergaan voor haar te hoge bloeddruk. Pres. Soekarno's tweede vrouw, die negen jaar gele den verdween uit het openbare le ven toen Soekarno een derde vrouw huwde, treedt sinds de mislukte coup van het vorige jaar weer meer op de voorgrond. BLO EMEND AAL. Ter gelegen heid van .klaproosdag zijn in de ge meente Bloemendaal bloemen gelegd op graven van geallieerde militairen. Het bestuur van de plaatselijke ver eniging van oud-illegale werkers heeft bloemen gelegd op de katholie ke en de algemene begraafplaats. Hier bevinden zich de graven van respectievelijk een Canadees, twee Engelse en twee Nederlandse militai ren, die kort voor de bevrijding van ons land om het leven kwamen. DEN HAAG. Op 19 december 1966 zal de postadministratie van Suriname ter gelegenheid: van het vijftigjarig bestaan van de bauxiet- rndustrie aldaar twee bijzondere frankeerzegels zonder toeslag uitge ven. UTRECHT. Na overleg met func tionarissen van justitie en politie hebben burgemeester en wethouders van Utrecht een voordracht opge steld voor een aanvulling van het tippelverbod B. en w. schrijven de raad, dat de straatprostitutie in som mige delen van Utrecht de laatste tijd ergerlijke vormen heeft aange nomen. UTRECHT. De 54-jarige opkoper A. B. Bredenhorst uit Amsterdam is in Maarssen verongelukt bij een loods van de B.B. Hij kwam onder een brandweerauto van het ministe rie van binnenlandse zaken. DEN HAAG. Blijkens opgave van het ministerie van financiën brach ten in het derde kwartaal van I960 de gezamenlijke niet-kohierbelastio- gen f 2.952 miljoen op. Het in de eer ste negen maanden van dit jaar in totaal ontvangen bedrag beliep f 8.613 miljoen: dit is f 304 miljoen minder dan driekwart van de in de jongste miljoenennota opgenomen herziene schatting van de jaarop brengst voor 1966. W AD DIN XV EENDe 39-jarige A. W. Tjoelker uit Bolsward geraakte door een klapband met zijn perso nenauto onder de gemeente Wad- dinxveen van rijksweg 12 en botste in de berm tegen een tweetal bomen. De bestuurder werd op slag gedood. DEN HAAG. 342 Nederlandse ge meenten subsidiëren de schoolmelk- voorziening op in totaal 5400 scholen, waaronder slechts 200 scholen voor voortgezet onderwijs. Het aantal kin deren dat van deze gesubsidieerde schoolmelkvoorziening profiteert is in tien jaar tijds, van 1955 tot 1965, gestegen van 350.000 tot 572.000. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet die nieuwe grote Simca-combinatie- wagen? De nieuwe Simca Tourist. Vijf- tot zes- persoonswagen met „bestelwagencapaciteit" aan wereldreisbagageruimte. In twee carrosserie-uit voeringen en leverbaar als 1301 of 1501. Maar ver gist u zich niet: Simca houdt van heel veel ruimte maar verafschuwt „bonkigheid". Ook de Simca Tourist is vóór alles personenwagen. Proefrit kost u niets èn verplicht u tot niets. SIMCA TOURIST VANAF f 8545 - ^^SIMCA IQljjr NE0ERLAN0 NV. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Valburg-Homiet: I. Boot, Wijngaarden; te Renkum (vac. J. C. Hunnik): J. Voordouw. Giessen- Rijswijk. Bedankt voor Eist (Utr.): H. J. de Bie, Alblasserdam. Beroepbaar: de heer J. Lugtigheid, kand. te Amsterdam. Gei*. Kerken Benoemd tot luchtmacht-predikani in Duitsland, als langverbander: ds. B. Mintjes, Halfweg. Beroepen te Meppel (vac. IJ. K. Vellenga): H. Alting, Groningen- Helpman; te Vlissingen (vac. A. Verschoor): J. Baaijens, Leimuiden. Toegelaten tot de dienst des woordB art. 6 K.O. singuliere gaven): de heer J. R. Zijlstra, Wassenaar. Chr. Ger .Kerken Bedankt voor Mijdrecht: B. Bijle- veld, Bussum. Ger. Gemeenten Bedankt voor Oud-Beijerland: P. v. d. Bijl, Rotterdam-Zuid. Evang. Luth. Kerk Beroepbaar: de heer G. J. Mostert, Amsterdam. Bij een mortierbeschieting van een kamp waar gezinnen van Zuid- Vitetnajmese militiemannen wonen, ruim 160 km. ten zuidwesten van Saigon, zijn 14 mensen omgekomen en 32 gewond. De meeste slachtoffers zijn vrouwen en kinderen De beroemdste verzameling Por tugese postzegels is vrijdag voor 235 duizend gulden in Londen geveild. Eigenaar was dr. Carlos Pinto Trin- cao, hoogleraar in de hematologie aan het instituut voor tropische ge neeskunde in Lissabon. DINSDAG 15 NOVEMBER. NED. I: Een versnipperd uvondje: NTS. KRO en TROS hebben een aandeel. Eerst de NTS mei Pipo en het weekjournaal voor gehoorge stoorden. Dan de KRO. In het voor programma de „Flintstones". Na het journaal een stukje opera van de KRO. Onder regie van Frans 't Hoen zingen en spelen Henk Smit en het echtpaar Arjan Blanken-Thérèsc Steinmetz „De drukke Bruidsnacht" van Jacques Offenbach. Het is een vrolijk geval. Een smokkelaar gaat trouwen met een allerliefst meiske, maar direct na de plechtigheid gaa* hij op het smokkelpad. Een half uur tje uit Nieuwspoort, alvorens de TROS van start gaat met een nieuwe serie getiteld „T. H. ECat". Een parodistisch gevalletje over een me neer, die aan de kost komt als privé detective-lijfwacht van een belang rijk man. De tekenles is er ook weer. Tot slot van het TROS programma een half uur zang van Yvonne Carre, een Amerikaans zangeresje in het lichte genre. Na de pauze Teleac met een les over de kernfysica. NED. II: De onversaagde dolende ridder Don Quichotte en zijn trou we schildknaap Sancho Pancha be leven nieuwe avonturen in de zesde aflvering van de Franse serie naar het vermaarde boek. Omdat de hoofdfilm er een is voor boven de achttien, komt er nog een kort voor- filmpje. Het is een documentaire over de Russische havenstad Ir- koelsk, die zich na de oorlog heeft ontwikkeld tot een van de belang rijkste havens van de Sowjet-Unie. De hoofdfilm komt van de vermaar de regisseur Jacques Becker. Het is „Casque d'Or", de zondares van Pa rijs. Met bijzonder veel sfeer is het verhaal verfilmd van het mooie meisje Marie, dat het middelpunt is van een mannenwereld en dat veel mannen ongeluk brengt. Het laatste half uur van de avond is voor de ge zamenlijke kerken: het vijfde deel van de Duits-Oostenrijkse serie over hedendaagse verschijningsvormen van de vroeg-christelijke kerken. DINSDAG 15 NOVEMBER. NED. 1: 11.10 Schooltelevisie; 19.00 Nieuws19.01 Pipo; 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden; 19.35 De Flintstones; 20.00 Journaal; 20.20 Een drukke bruidsnacht; 20.55 Van avond in Nieuwspoort; 21.25 The Cat 21.50 Kleur in zwart en wit; 22.05 Yvonne Carre; 22.25 Journaal; 23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Don Quichotte; 20.30 Een dag in Irkoetsk; 21.00 De zondares van Parijs; 22.30 Levend verleden; 23.00 Journaal. ADVERTENTIE Lange Reke 2 Tel. (01116) 370 Renesse Mientje zat doorgaans aan de an dere kant van het raam. Van nature erg spraakzaam, begon ze te praten. Over het meisje, dat twee keer in de week hielp met het ruwe werk. Een kind, dat je goed in de gaten moest houden, want - moet je eens horen, Frans - zat me dat kind van morgen toch in de slaapkamer zich te bespuiten met eau de cologne Nou zeg ik toch! Ik heb haar ge waarschuwd, dat zoiets geen tweede keer moest gebeuren, want dat ze anders op staande voet er uit ging. Wat dat personeel tegenwoordig toch bezielde! En heb je gehoord van die dochter van Eriks, de slager? Is er van door met een van die lui, die hier aan de hoogspanningskabel heb ben gewerkt. Je weet wel, die Greet. Een zwart loeder met hondsbrutale ogen. Eriks is razend, maar wat kan hij er aan doen? Greet is drie en twintig, We hebben in dezelfde klas gezeten. Snap jij zo'n meid nou? Als je die vent gezien had - je moet 'm wel eens gezien hebben, Frans - nou, dan is liefde toch wel stekeblind hoor. Te vies om met een tang aan tc pakken. En weet je dal vader twee keuen gekocht heeft? Wil-ic mesten. Och ja. hij moet wat te doen hebben, nietwaar? Heeft hij de nieu we loods al gezien? Ik moet morgen eens naar huis. Ik heb vader in geen week gezien. Kom jij wel eens aan de Koperstceg? Frans? He ba, je lui stert niet eens naar me. Ik zit hier maar te praten en jij Doorgaans zuchtte hij een keer, waarna hij beleefdsheidhalve zijn boek of krant neerlegde en met een half oor naar de dorpsroddeltjes luisterde, die hem geen ogenblik in teresseerden. Maar soms werd hij or kriegelig van en mopperde: „Mens, hou eens een poosje je mond; je kunt me toch geen tweede stel oren aan m'n kop kletsen." „Jij luister nooit naar me. Een an dere man zit gezellig bij zijn vrouw en praat met haar, maar jij zit altijd met je neus in de boeken. „Neem dan ook een boek en ga lezen," adviseerde hij enkele malen. Maar lezen was iets, waar Mientje niet van hield. In huize Oudkerk wa ren geen boeken, want wie ging zijn goeie geld nu uitgeven aan zoiets? Als je met alle geweld wilde lezen, was er toch een bibliotheek in het dorp? Wat had je nu aan een boek? Dat las je één keer ën werd opzij gelegd om nooit meer in te kijken. Alleen het plaatselijk weekblad neusde ze door voor de burgelijke stand en de dorpsnieuwtjes. En hoog uit een paar advertenties. Vrouwen bladen las ze helemaal niet, dat was immers zonde van het geld! Nee, Frans zou nooit kunnen zeggen, dat hij een verkwistende vrouw ge trouwd had. Doordat Mientje nooit las, kon ze niet begrijpen, wat haar man vond aan al die geleerde boeken en vak bladen. Haar vader had het wagen makersvak ook meer dan dertig jaar uitgeoefend zonder ooit een vak blad te hebben ingezien. Dat was alleen maar geldklopperij. In de twee jaar. dat hij met Mien tje getrouwd was, liep het bedrijf nog op rolletjes, ondanks dc toene mende crisis. Maar de hevige harts tocht, die hij voor zijn goed gevorm de vrouw had gevoeld die eerste we ken en maanden, raakte bekoeld. Stoeipartijen in dc zorgvuldig door overgordijnen afgesloten huiskamer door To Dorssen-van Loon of boven in het slaapvertrek waren in het begin van hun huwelijk sche ring en inslag. Mientje Oudkerk, zo op het oog een beetje verlegen, had zich onmiddelijk na hun huwelijk ontpopt als een opgewonden minna res, die hem aanvankelijk verblufte door haar wilde jongensachtige drang zich te laten gelden, en die daar door op meesterlijke wijze de kunst verstond haar man in elk opzicht te behagen en te bevredigen. Misschien daardoor was voor Frans de aardigheid er spoedig af. Doordat hij betrekkelijk weinig ervaring had gehad met vrouwen en door het ge mis van vrijwel elk kontakt met an dere gehuwde paren, nam hij aan, dat dit de gewone gang van zaken was in ieder huwelijk. Het nieuwtje was er af. Voor een man was het nodig dat hij een vrouw had voor de huishouding, om zijn kleren te was sen en heel te houden en waarmee hij op gezette lijden een beetje kon vrijen. Voor de rest had een man zijn werk, zijn levenstaak, die hem zo ongeveer geheel opeiste. Vooral in deze steeds moeilijker wordende tijd. Aanvankelijk probeerde Mientje met diverse middelen haar man weer zover te krijgen als in het begin van haar huwelijk, met als gevolg, dat Frans korzelig werd en haar ging afweren. Je kon toch niet eeuwig en «altijd met die flauwekul doorgaan? Als hij een hele dag hard gewerkt had. was hij 's avonds moe cn viel als een blok in bed, om binnen en kele minuten onder zeil te gaan. Tot verdriet van Mientje. soms dc hal ve nacht in woedende wrok wakker liggend. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3