DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERGELDINGSACTIE VAN ISRAEL TEGEN JORDANIË Sterfte onder rund vee in Gelderland Botsing in mist eist drie doden Canada nodigt Kosygin uit Ian Smith wilde gesprek met Wilson Woensdag operatie van Johnson Zambia en Rhodesië MORRIS Jongen doodt vier meisjes en een vrouw Dertig doden bij ongeluk in Kongo Astronaut Edwin Aldrin maakte ruimtewandeling van twee uur zierikzeesche» nieuwsbode! Maandag 11- november 1966 123ste jaargang Nr. 19692 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. A8CNNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max, 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Wegvervoer trekt aan bel op K.v.K.-vergatlering Incident in Midden-Oosten JERUZALEM, Amman, 13-11. Is raëlische landstrijdkrachten hebben -zondagochtend vroeg een vergeldings actie uitgevoerd tegen het Jordaanse dcrp Samoa, vanwaar uit volgens de de Israëlische overheid herhaaldelijk sabotagedaden tegen Israël zijn ge pleegd. Vrydag nog liep een Israë lisch militair voertuig op een mijn, waarbij drie soldaten het leven lie ten. Samoa ligt even ten zuiden van de berg Hebron. Van de Jordaanse jachtvliegtuigen die de Israëlische troepen wilden be steken, Ls er één neergeschoten. De actie heeft enkele uren geduurd. De Israëlische infanteristen, die ge steund werden door lichte tanks, ar tillerie en vliegtuigen, trokken zich op eigen gebied terug nadat waarne mers van de V.N. op een staking van hel vuren hadden aangedrongen. Volgens Jordanië zijn behalve Sa moa nog twee dorpen beschoten en zijn twee Israëlische jachtvliegtuigen neergehaald. Een derde was geraakt en vermoedelijk ook neergestort. In de dorpen Samoa, Markaz en Djinawa, aldus een Israëlisch com muniqué, hebben de Israëlische mi litairen huizen - in Samoa 40 - op geblazen nadat de bewoners waren geëvacueerd. In Samoa is een ge vecht geleverd met Jordaanse sol daten. Er zijn volgens het commu niqué geen Israëlische vliegtuigen verloren gegaan. Eén Israëliër is ge sneuveld en tien werden gewond. De Jordaniërs hadden zware verliezen geleden. Er waren drie gevangenen gemaakt, onder wie een majoor. Ingetrokken verloven De leden van de Jordaanse lucht beschermingsdienst hebben opdracht gekregen zich gereed te houden. De verloven van de leden der veilig- heidsstrijdkrachten en het personeel van de openbare gezondheidsdiensten zijn ingetrokken. Jordanië heeft toegegeven, dat er een Jordaans vliegtuig is neergescho ten bij een luchtgevecht met Israë lische toestellen. De regering van Irak en Koeweit hebben de Jordaan- ARNHEM, 12-11. Op verscheidene bedrijven in oostelijk Gelderland heeft zich sterfte onder het rundvee voorgedaan, die nog sneller verloopt dan bij de zogenaamde kopziekte. Volgens het rijkslandbouwconsu- lentschap voor oostelijk Gelderland is dat waarschijnlijk een gevolg van het voeren met stoppelknollen. De verschijnselen doen denken aan ni traatvergiftiging. Bij zware bemes ting en goede weersomstandigheden kan het gehalte aan nitraatachtige stoffen in het gewas zo hoog zijn, dat dit gevaarlijk is voor de gezondheid van het dier. Mogelijk heeft ook, al dus het rijkslandbouwconsulentschap de kdrte vorstperiode van vorige week, een belangrijke rol gespeeld. Bevroren voer is namelijk altijd ge vaarlijk, vooral wanneer de dieren dit produkt voor het eerst krijgen. Auto rijdt in op rijpaarden se regering alle mogelijke steun toe gezegd in haar strijd legen de „Is raëlische agressie". Jordanië heeft zijn vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties ver zocht het „agressieve optreden" ter kennis te brengen van de veilig heidsraad. Bercep op partijen De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties Arthur Goldberg heeft zondag, in zijn functie van voorzitter van de Veiligheidsraad, een beroep op Israël en de Arabi sche landen gedaan met de Ver. Na ties samen tc werken bij handhaving van de vrede in het Midden-Oosten. In een verklaring zei Goldberg: „We betreuren de op 13 novembei* door Israël op Jordaans gebied uitgevoer de vergeldingsactie ten zeerste". Ook gispte hij de terreurdaden op Israë lisch grondgebied die aan de Israë lische actie voorafgingen. HEERENVEEN, 13-11. In de nacht van zaterdag op zondag is nabij het viaduct in de rijksweg 43 in de ge meente Heerenveen een sportwagen in botsing gekomen met vier loslo pende renpaarden. Door de botsing vloog de sportwagen van het drie meter hoge talud en werd geheel vernield. De bestuurder bleef onge deerd. Eén van de paarden was op slag dood, een tweede moest op ad vies van een veearts worden afge maakt. Vlak daarvoor was al een veulen van de groep uit een weiland ontsnapt en onder een auto gekomen en gedood. Eén van de gedode dieren vertegenwoordigde een waarde van f 15.000.-. UTRECHT, 12-11. Op rijksweg 1, bij de kruising Hoogland-Bunscho ten. is een personenauto in dichte mist frontaal tegen een vrachtwagen gebotst. De drie inzittenden van de personenauto kwamen bij dit onge luk om het leven. De slachtoffers zijn de 43-jarige heer H. Weerdmeester ui» Kampen, zijn 17-jarige dochter Wilhelmina Helena en de 22-jarige mejuffrouw W. Koetsier uit IJssel- muiden. De heer Weerdmeester raakte bij een inhaalmanoeuvre een tegenlig ger. verloor de macht over het stuur, bleef daardoor op de linker weghelft en botste toen frontaal tegen een met balen papier beladen vrachtwa gen met aanhanger. Logeerbel as t i ng Ie Schoorl SCHOORL, 12-11. Na gemeente Valkenburg is Schocrl nu als tweede Nederlandse gemeente er toe over gegaan om voortaan logecrbelasting - één kwartje per nacht - te gaan heffen terwijl ook de kampeerleges zullen worden verhoogd. Het besluit hiertoe werd in de ge meenteraad na een langdurige dis cussie genomen met zeven tegen vier stemmen. Als bezwaar werd onder meer ge opperd dat door heffingen als de bedoelde de animo bij de toeristen om Schoorl te bezoeken zou dalen. Ook het rijk zou moeten bijdragen, zo werd gesteld, omdat het land voordeel heeft van toerisme o.a. in de vorm van deviezen. „Een ieder is het er mee eens dat het rijk zou moeten helpen, behalve de regering zelf", zo had burgemeester J. H. Bergh in verband hiermee opge merkt. MOSKOU, 12-11. Canada heeft premier Kosygin van de Sowjet- Unie en president Podgorny uitge nodigd de wereldtentoonstelling dio volgend jaar in Montreal wordt ge houden te komen bezoeken. De Sow- jet-Unie bouwt daar een paviljoen van 50 miljoen gulden. President Johnson, koningin Eli zabeth van Engeland en president de Gaulle hebben al dergelijke uitnodi gingen aangenomen. De Canadese minister van buiten landse zaken, Paul Martin, zei vrij- da gop een persconferentie in Moskou dat hij de uitnodiging heeft over handigd. Martin heeft drie dagen met de Russische leiders gesproken. Aan beide zijden bestaat een duidelijk verlangen om de internationale spanning te verminderen en er is werkelijk hoop dat het tot een over eenkomst inzake de kernwapens zal komen tussen oost en west en ook tot een verbod op ondergrondse kernproeven en een wet op het ge bruik van de kosmische ruimte. Overeenstemming tussen ziekenfondsen en specialisten UTRECHT, 12-11. De ziekenfond- sen hebben met de Landelijke Spe cialistenvereniging overeenstem ming bereikt over de specialisten- honoraria in 1967. De tarieven zijn - zoals gebruikelijk - aangepast op basis van de loonontwikkeling. De honoraria van de specialisten worden met ongeveer acht procent verhoogd. Partijen hebben het voor stel, voor de goedkeuring waarvan zij slechts één vergadering nodig hadden .toegestuurd aan de Zieken fondsraad. De onderhandelingen met de tand artsen zijn nog niet afgesloten. De zaak ligt hier wat ingewikkelder, omdat het niet alleen gaat om de honoraria, maar ook om de opzet Van het vergoedingssysteem. Zomoet o.m. worden gesproken over de ver- richtingstijden. Nazi-arts Bohne terug in West-Duitsland FRANKFORT, 12-11. Dr. Gerhard Bohne, wiens uitlevering was ver zocht in verband met de beschuldi- ding, dat hij onder het nazi-bewind duizenden geestelijk of lichamelijk gehandicapten zou hebben gedood, is zaterdag onder politiebewaking uit Buenos Aires in Frankfort aangeko men. Hij werd naar een gevangenis hospitaal overgebracht .De aard van zijn ziekte is niet bekend gemaakt. Dr. Bohne verliet op eigen kracht hei vliegtuig. Hij zag er niet ziek uit. De nazi-arts vluchtte in 1963 toen hij hangende zijn proces om gezond heidsredenen in voorlopige vrijheid wes gesteld. Twee van de drie man - nen, die met Bohne van massamoord waren beschuldigd, pleegden in hun cel zelfmoord. Het proces tegen de derde werd in 1964 voor onbepaalde tijd uitgesteld met het oog op zijn gezondheidstoestand. SALISBURY. 12-11. „Wij hebben het punt bereikt waarop een gesprek van man tot man wenselijk zou zijn om het geschil dat tussen ons en Groot-Brittannië bestaat bij te leg gen", heeft premier Ian Smith van Rhodesië vrijdag onder meer gezegd in een toespraak tot het land ter ge legenheid van de eerste verjaardag van de Rhodesische onafhankelijk heid. Smith zei optimistisch te zijn over de toekomst van de onderhan delingen tussen Londen en Salisbury. Premier Wilson heeft het aanbod van Ian Smith tot een gesprek „van man tot man" verworpen, zo is uit gezaghebbende kringen in Londen vernomen. FREDERICKSBURG, 13-11. Pre sident Johnson heeft, zondag bekend gemaakt dat hij woensdagmorgen vroeg in het marinehospitaal te Be- - thesda bij Washington geopereerd zal worden. Zoals bekend moet de Amerikaanse president twee opera ties ondergaan. Johnson vloog vanmorgen naar Washington terug - hij was in Texas - en zal dinsdagmiddag in het zie kenhuis worden opgenomen. Na afl- loop van de operatie zal de presi dent nog een paar dagen in het zie kenhuis blijven. LOESAKA, 13-11. Zambia wil een einde maken aan de gemeenschappe lijke exploitatie met Rhodesië van zijn spoorwegen. President Kenneth Kaoenda heeft zondag Engeland ze ven dagen de tijd gegeven om onder handelingen met zijn land hierover te beginnen. Blijft Engeland in ge breke, dan zou Zambia zich moge lijk verplicht zien rechtstreeks te. gaan onderhandelen, met het rebel- lenbewind van Ian Smith. Zambia acht Engeland verantwoordelijk voor aangelegenheden, waarbij Rhodesië is betrokken. De exploitatie van de spoorwegen, die gemeenschappelijk eigendom van Rhodesië en Zambia zijn, hebben tot een geschil tussen beide landen geleid waardoor de in voer van kolen in Zambia bemoei lijkt werd. Indonesische scholieren hebben zondag in Solo (Midden-Java) de winkels van Chinezen geplunderd. Kranten in Djakarta melden dat de scholieren behoorden tot het actie front „Kappi". Een aantal van hen werd gearresteerd. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Ooslertand Drama in Amerika MESA (Arizona), 12-11. In Mesa, in de Amerikaanse staat Arizona, heeft zaterdag een 16-jarige jongen vier meisjes en een vrouw doodge schoten en twee ernstig gewond. De jongen, Robert Smith, dwong -in een schoonheidsopleidingsinstituut zijn slachtoffers, onder wie een 27- jarige moeder met haar dochtertjes van drie-en-een-half jaar en van drie maanden, met het, gezicht voor over in een kring op de vloer te gaan liggen. Met een revolver schoot hij ze toen een voor een door het hoofd. Twee meisjes waren op slag dood. Drie anderen stierven later in het ziekenhuis. De twee slachtoffers die nog tussen leven en dood zwe ven zijn een vrouwelijke employé van het instituut en de zuigeling. De politie arresteerde de jongen ter plaatse. Hij stapte lachend in de politieauto. Het was de vierde massamoord van dit jaar in de Verenigde Staten. In juli vermoordde een man acht leerlingverpleegsters in Chicago en BRAZZAVILLE, 12-11. Volgens het persbureau van Congo-Brazza- vllle zijn een dertigtal mensen om gekomen doordat bij Baciba in het Niari-dal een overbelaste vrachtauto tengevolge van een rembreuk of een verkeerde manoeuvre in de rivier ae Niari terecht kwam en daar ruim tien meter diep in wegzonk. De chauffeur, die de enige overlevende was doordat hij nog op tijd uit zijn cabine kon springen, is door de ouders van de slachtoffers gedood. De eigenaar van de auto en zijn ge zin staan onder bewaking van de gendarmerie. De schade aan schilderijen in Italië FLORENCE, 13-11. Door de over stromingen in Italië zijn een dertig tal schilderijen, waaronder de be roemde „Kruisiging" van Cimabue (1240-1302), onherstelbaar vernield. 1.200 andere schilderijen zijn bescha digd. Men hoopt dat de helft hier van volledig zal kunnen worden hersteld. in augustus zaaide een oud-marinier vanaf de toren van het universiteits gebouw in Austin dood en verderf. Hier vielen veertien doden. Kort daarvoor had de man zijii vrouw en zijn moeder omgebracht. Enkele weken later drong een af gewezen minnaar de woning van. zijn vriendin in New Haven binnen. Hij doodde, in het wilde weg schietend vijf mensen. Croiset had geen succes in Australië SYDNEY, 12-11. Gerard Croiset. de paragnost uit Utrecht, is zaterdag uit Sydney vertrokken naar Bogota in Columbia, teleurgesteld dat hij niet in staat was positief de plaats aan te wijzen waar men de drie kin deren uit Adelaide zou kunnen vin den. Croiset heeft gezegd te geloven dat hun lijkjes onder een onlangs in een pakhuis in de buurt van Adelai de gelegde cementen vloer liggen. Op het vliegveld van Sydney ver klaarde Croiset dat zijn driedaagse speurtocht zenuwslopend is geweest. Ik ben van streek door mijn gebrek aan succes. Ik wilde dat ik meer had kunnen doen, zei hij. De opgewon denheid die hij sinds zijn aankomst had ondervonden had volgens Croi set zijn vermogen om te „zien" aan getast. Hij gelooft niet dat de kinde ren vermoord zijn. Het enkele maan den geleden gebouwde pakhuis staat op de plaats waar vroeger een ver vallen steenbakkerij heeft gestaan. Croiset hoopt in Bogota een, zoals hij het noemde „familietragedie" op telossen. Hij wilde hierover niet uit weiden Amerikaanse voedselhulp SAN ANTONIO (Texas). 13-11. President Johnson heeft zaterdag de wet op de voedselhulp aan behoefti ge landen ondertekend. De wet ver leent machtiging tot verkoop van Amerikaanse voedselvoorraden tot 1.9 miljard dollar per jaar voor de begrotingsjaren 1967 en '68. De uit deze verkoop verkregen deviezen worden als lening aan de betrokken landen verstrekt om andere noodza kelijke middelen aan te schaffen. Succes met „Geinini-12'' KAAP KENNEDY, 13-11. Astro naut Edwin Aldrin, co-piloot van dc „Gcmini-12", heeft zondag een rtiim- tewandcling van ruim twee uur ge maakt, welke de meest geslaagde tot dusver is. Het duurreccrd dat Eu gene Ccrnan in juni j.l. tijdens de vlucht van de „Gemini-9" vestigde, werd met één minuut gebroken: twee uur en negen minuten nadat hij naar buiten was gegaan „kroop" Aldrin door het luik van dc cabine naar bin nen. De wandeling heeft verder bewe zen dat een mens, wanneer hij zijn krachten economisch weet te gebrui ken. heel goed in een toestand van gewichtloosheid in de leegte van het wereldruim kan werken. De ruimte vaarder was, in tegenstelling tot zijn voorgangers niet bijzonder vermoeid. Hij klaagde niet over uitzonderlijke warmte als gevolg van zijn inspan ning en zijn hartslag bleef binnen hetgeen 'onder de gegeven omstan digheden als toelaatbaar kan worden beschouwd. Ook ontstond er geen aanslag bin nen zijn ruimtehelm, een verschijn sel dat het zicht van Ceman en Ri chard Gordon bemoeilijkte. Tijdens zijn uitstapje ging Aldj'in anderhalf maal om de aarde. Aldrin bewoog zich zonder haast rondom de „Gemini-12" en de „Age- De ivereldberoemde meesier Oskar Kokoschka heeft op verzeok van een uilgever een bezoek gebracht aan Berlijn om de stad te schilderen. Hij stelde zijn ezel op op het dakterra.: van de nieuwe Springerflat in de oude krantenwijk van de vroegere Duitse hoofdstad. Van hier kijkt men over de stad. van west naar oost, in tweeën gedeeld door de muur. Dit nummer bestaat uit G pagina's Een gek indien hij zuggen kan p, Gaat door voor een X verstandig man. C9C na"-raket. Om 18.42 uur (Ned.tijd) sloot hij het luik achter zich, nadat hij een aantal „werkjes" in de ruim te had verricht. Hij voerde in totaal zeventien handelingen uit. waaron der het vast- en losdraaien van moe ren en bouten, het aajileggen van elektrische leidingen, het verifiëren van verbindingen, het verbi-eken van kabels met een nijptang en het aan brengen en losmaken van plakban den van een speciale plasticken slof. Verder bevestigde hij een dertig me ter lang koord aan de „Agena"-ra kel. Hij was a) die Ijjd mei een „navelstreng" van zeven-en-een-hal ve meter met do „Gcmlni" verbon den. Opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien, maar in het oosten van het land vanavond nog plaatselijk regen; zwakke tot matige, in de kustgebieden af en toe vrij krachtige westelijke wind; in het algemeen iets minder koud. 15 nov. Zon op 7.59, onder 15.49. Maan op 11.47, onder 18.32. Eerste kwartier: 20 nov. te 1.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 nov. 4.48 v.m. 17.01 n.m. BROUWERSHAVEN 15 nov. 4.30 v.m. 16.43 n,m. Springtij 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in West-Europa on der invloed van een hogedrukgebied dat zich over Duitsland en Polen naar Rusland verplaatste. Langs de flank ervan stroomde voortdurend tamelijk koude lucht van Frankrijk over Belgic naar ons land. Het op dringen van zachtere lucht over dc Britse eilanden in onze richting gaf op verschillende plaatsen aanleiding riet wat regen of motregen Inmiddels heeft de algemene iucht- drukverdeling zich zo gewijzigd dat de invloed van oceaandepressies zich nu verder over West-Europa zal kunnen uitbreiden. Een front beho rend bij een depressie welke zondag IJsland passeerde was maandagmor gen lot over oost-Engeland en de Noordzee gevorderd. Dit front zal morgen in Duitsland zijn aangeko men. Na de frcnlpessage ruimt de vvinl naar het westen en zullen op klaringen voorkomen, maar moge lijk ook enkele buien van zee het lrM binnendrijven. Morgen everdag zal dit aanleiding geven tot wat zachter weer. Er zijn echter aanwijzingen dat een nieuwe depressie bij do zuidpunt van Groen land flink in diepte-zal gaan toene men en zich tamelijk snel naar het oosten zal verplaatsen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1