Wat wordt u wijzer bij de R.D.M.? RDM Grillige uitslagen in V.S. DE ROTTERDAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ N.V. fl.' RenniesJ -&enó komt cle ótra^ Een manlijke sigaret Pittig en toch zacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vr«da6 11 november 1966 Nr. 19691 BLIK DOOR HET WERELD ADVERTENTIE De republikeinen hebben het er in de Amerikaanse verkiezingen beter afgebracht dan zij zelf verwacht hadden. Twee jaar geleden kreeg de partij van Goldwater een geduchte afstraffing toen massa's democraten mee slip ten door de deur die John son openwierp. Er kon op worden gerekend dat halverwege Johnsons ambtstermijn hierop een correctie zou volgen, dat is altijd zo geweest. Er kon zelfs op worden gerekend dat de omzwaai juist door de vernietigende neder laag van twee jaar geleden ook iels groter dan normaal zou zijn, temeer omdat juist de laatste tijd vrij wat ontevredenheid over Johnson is op gekomen, omdat de prijzen stijgen, omdat het in Vietnam niet tot een eind schijnt te komen en omdat de fellere houding van de negers leidt tot een afkeer van de Washingtonse integratiepolitiek. Maar al gingen de republikeinen dan meer vooruit dan verwacht werd, toch bleef in de belangrijkste lichamen - senaat en huis van afge vaardigden - de democratische meer derheid bestaan, ruim zelfs. Ten minste in cijfers, al zeggen die niet alles. De meerderheid waarmee Johnson moet werken in vele geval len is wel degelijk tot maar een en kele stem geslonken. Immers: ook de zuidelijke tegen standers van de rassengélijkheid zijn weliswaar democraten, maar in feite vormen ze een deel van de op positie, Johnson heeft diverse van zijn wetten door het huis van afge vaardigden gekregen met meerder heden van tussen de twintig en der tig; de verschuiving van nu - tus sen de veertig en vijftig - moet het hem wel heel moeilijk maken. Sterk uiteenlopend De ene democraat of de andere, en ook de ene republikein en de an dere, dat is politiek gezien vaak het ene uiterste tegenover het andere. In dat opzicht zijn de resultaten sterk uiteenlopend. In Californië won de acteur Ro nald Reagan het gouverneurschap van democraat Pat Brown. Deed hier een sterk Goldwaterachtig conser vatisme aanleunende figuur zijn in tree, in Arkansas echter won Win- throp Rockefeller. Dat is niet alleen ongebruikelijk doordat Win een re publikein is, maar bovendien is hij een voorstander van de rassengelijk- heid. Theoretisch zou dit een overwin ning in een zuidelijke staat onmoge lijk hebben moeten maken. In Ala bama won mevrouw Wallace gemak kelijk en dat betekent dat haar ne- gerhatende echtgenoot die niet her kozen kon worden, nog vier jaar gouverneur blijft in feite. Maar in die zelfde staat werd ook weer een neger tot sheriff gekozen. En in Massachusetts werd zowaar Edward Brooke, een republikeinse neger, als senator naar Washington gestuurd, de eerste sinds midden van vorige eeuw. Dit zijn dan zo maar een paar voorbeelden van hoe ver warrend de uitslagen zijn. In menig geval won een republikein die naar de geest dichter bij de top-democraat Robert Kennedy staat verrassendin menig ander geval zegevierde in beide partijen een persoon van het Goldwaterachtige type. Zeker is dat dwars door beide partijen een gril lige scheidslijn zich scherper is gaan aftekenen tussen conservatieven en progressieven, waardoor de tegen stelling tussen de partijen is ver vaagd. Dat maakt moeilijk om nog een prognose te geven over welke rich ting de overhand zal krijgen bij de presidentsverkiezingen van over twee jaar. En onmiddellijk maakt het het regeren moeilijker voor pre sident Johnson, die tenslotte - al werd hij dan niet verslagen een nederlaag leed doordat hij zijn grote winst van twee jaar geleden niet minder gehavend kon handhaven. KERKNIEUWS Generale Synode Ned. Hervormde Kerk DEN HAAG, 9-11. Voor de gene rale synode van de Nederlandsche Hervormde Kerk, die van 14 tot en met 17 november in „Hydepark" te Driebergen bijeenkomt, is een agen da vastgesteld met vele en belang rijke zaken. Op de eerste synodedag, maandag 14 november, komt een voorstel in behandeling tot wijziging van de predikantspensioenen. Voorgesteld wordt de predikantspensioenen te verhogen, zodat het totaal van het oudedagspensioen samen met 80 pro cent van de uitkering A.O.W. een bedrag vormt dat 70 procent uit maakt van het totaal van het voor geschreven traktement in de vier groepen die de Nederlandsche Her vormde Kerk kent. Ook voor de weduwen- en wezenpensioenen wordt een hierbij aangepaste verho ging voorgesteld. In tweede lezing zal de kerkorde- lijke regeling in behandeling komen voor openstelling van de ambten in de Hervormde Kerk voor de vrouw. Op deze eerste dag zal ook een voor stel in behandeling komen om de synodevergaderingen open te stellen voor de pers. Maandagavond zal de synode spre ken over de voorziening in de ko mende vakature van secretaris-ge neraal van de Nederlandsche Hei- vormde Kerk. De huidige secreta ris-generaal dr. E. Emmen, gaat 1 mei 1967 met pensioen. Die avond zal ook de nieuwe secretaris voor de Raad voor de Zending te Oegstgeest worden benoemd. Dinsdagmorgen 15 november, be handelt de synode het thema Kerk en Krijgsmacht. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. As sendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Lam, 7 uur de heer Malipaard. Kerk- werve: 11 uur ds. Zonneveld. Seroos- kerke: 9.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink (bed. H. D.). Haam stede: 11 en 7 uur ds. Huizing. Re- nesse: 11 uur ds. Van Liere. Noord- welle: &.30 uur ds. Van Liere. Scha re ndijke: 10 uur ds. Roodenburg (bed. H. D.). Brouwershaven: 9.30 uur ds. Huizing (in het jeugdgebouw). Zonnemaire: 10 uur ds. Feunekes ADVERTENTIE COUPON: Te zenden aan de R.D.M.,Afd.Perso neelszaken, Postbus 913, Rotterdam. Stuur mij alle inlichtingen over het werken bij de R.D.M. Naam Adres Woonplaats Beroep Leeftijd Dit is een personeels-advertentie van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V., waarin de zaken voorgesteld worden zoals ze zijn: zakelijk! Van mooie en dure verhalen wordt u niets wijzer. Waarom wij op de eilanden adverteren? Omdat er al zo'n paar honderd man daar vandaan bij ons in dienst zijn. Nuchtere degelijke mensen. Harde werkers bovendien! Die kunnen we nog meer gebruiken. Wat kunt u daar wijzer van worden? Feiten en cijfers over 't loon Als u als ongeschoolde bij ons in dienst komt, begint u op 24-jarige leeftijd met een weekloon van f 148,— tot f 157,—. Daar houdt een vrijgezel f 107,— tot f 113,— schoon aan over. Een getrouwd man zónder kinderen verdient f113,— tot f 119,— netto per week. En als u gehuwd bent en twee kinderen heeft, gaat u met f 116,- af 123,- naar huis. Met vier kinderen wordt dat f 119,- tot f 126,-. Dit zijn aanvangssalarissen voor niet- vaklieden. Mannen die bij ons nog een vak moeten leren. Deze lonen kunnen voor vaklieden oplopen tot f 164,— f 181,— bruto, bij een normale werkweek van 45 uur. Door overwerken en nacht werk-toeslagen kan dat nog sterk ver hoogd worden. Vakman worden De R.D.M. geeft een versnelde opleiding tot vakman in de metaal-industrie. De R.D.M. staat bekend om zijn degelijke werk en bekwame vakmensen. Waar kunt u beter een vak leren dan bij zo'n bedrijf Het vervoer Voor het vervoer van de mensen naar en van het werk zorgt de R.D.M. Er rijden nu al zo'n kleine 50 bussen. Waar nodig kan dit aantal uitgebreid worden. Een zekere toekomst Het gaat slecht in de scheepsbouw, hoort men nogal eens. Tot op zekere hoogte is dat waarHoe zit dat bij de R.D.M. De R.D.M. heeft tijdig de bakens verzet. De R.D.M. bouwt nü bokken en boor eilanden, werkvaartuigen voor de winning van aardolie en gas uit de zeebodem. De R.D.M. bouwtookreactorvatenen andere onderdelen voor kerncentrales. Daar krijgt de R.D.M. het steeds drukker mee. En om die grote groei bij te kunnen benen hebben we steeds meer mensen nodig. Daarom deze advertentie! Wat is de R.D.M.? U heeft het hierboven eigenlijk al gelezen. Scheepsbouw, scheepsreparatie (zo'n 800 zeeschepen per jaar). Machinebouw en machinemontage. En niet te vergeten apparatenbouw en kernenergie. Voorlichtingsavonden 15 november 1966 Haamstede, Hotel Bom, Noordstraat 2 19.30 - 20.30 uur 16 november 1966 Nieuwerkerk, Hotel Meebaal (Felius), Hoge Kerkstraat 32. 19.30 - 20.30 uur 17 november 1966 Zierikzee, Café Huis van Nassau, Lange Nobeistraat 2. 19.30 -20.30 uur Het werk bij de R.D.M. Bij de R.D.M. werkt u in een ploeg met zoveel mogelijk "eigen" mensen. Door de gevarieerde opdrachten is het werk af wisselend. De personeelsvereniging, de grootste in Nederland (met zijn vele onderafdelingen) is wel het beste bewijs van de goede onderlinge verstandhouding. Wij hebben hier een tipje van de sluier opgelicht. We zouden u graag méér ver tellen over de mogelijkheden bij de R.D.M. Wilt u er meer van weten? Be zoek dan een van de voorlichtingsavon den, die hierboven zijn vermeld. Bent u beslist verhinderd op die dagen? Vul dan de coupon in en stuur hem op. Wij zen den u dan per omgaand alle gegevens. U kunt ook in een R.DM.-bus stappen en eens komen kijken en praten. Uw nieuwe - zekere - toekomst is er belangrijk ge noeg voor. I Postbus 913, Rotterdam (Heyplaat), telefoon 010-176920. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel MEVO neemt het op tegen Zaamslag WIK ontvangt Brouwers haven Duiveland is niet kansloos tegen Kioetinge III (gezinsdienst). Noordgcuwe: 11 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 9.30 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Jagersma. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Lam. Bruinisse: 10 uur de heer H. W. van den Dool, Rotterdam, 5 uur ds. W. Sirag, Rotterdam. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. L. Schenk, Som- melsdijk, 7 uur ds. Assendorp. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. L. J. Boeyinga, Rijswijk. Scharendfj'ke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. J. L. Boeyinga, Rijswijk. Brui nisse: 10.30 en 5 uur de heer Janisma. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 11 en 7 uur ds. Kei zer (in het Ned. Herv. verenigings gebouw). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 9.30 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst, Nieuwerkerk: 11 en 6 uur ds. Karens (voorber. H. A.), in de Ned. Herv. kerk. Oosterland: 10 en 6 uur lees dienst, 2.30 uur ds. Karens (bed. H. D.). Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk; 10 uur ds, Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19,30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 9.30 uur. I ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas gaat MEVO het morgenmid dag in eigen omgeving opnemen te gen Zaamslag. De kans dat de oran jehemden er in slagen de puntjes in Zierikzee te houden is zeker aan wezig als zij tenminste niet van de veronderstelling uitgaan dat zij zon der veel moeite de winst kunnen op strijken. Kioetinge gaat in eigen om geving proberen om de reserves van Arnemuiden haar tweede nederlaag te bezorgen, een opgaaf die wel niet gemakkelijk zal zijn. Op heel wat tegenstand kan ook Wissenkerke re kenen in de ontmoeting tegen VCK te Koudekerke. Bevelanders zal een geheel ander spelletje moeten verto nen dan jl. zaterdag te Zierikzee als het tenminste Beren niet met de puntjes wil laten vertrekken. Mid delburg V achten wij wel in staat de uitwedstrijd tegen Spui tot een goed einde te brengen, in de 2e klas A gaat WIK het te Kerkwerve op nemen tegen Brouwershaven. De kans dat de thuisclub hier voor een verrassing zal zorgen, als haar voor hoede haar produktiviteit ten minste heeft teruggevonden, is zeker niet uitgesloten. Duiveland is niet geheel kansloos bij het bezoek aan Kioe tinge III, al zal het de geel-zwarten niet gemakkelijk vallen om de volle buit mee naar huis te brengen, 's Heer Arendskerke, de laatste we ken uitstekend op dreef, maakt een goede kans op de inzet bij Krabben- dijke II. Heinkenszand kan thuis voor een verrassing zorgen tegen Rillandia II, terwijl Colijnsplaatse Boys er goed aan zal doen om Yer- seke II niet te onderschatten. In de 3e klas A komt leider SKNWK, dat nog geen enkel verliespuntje heeft, in de Westhoek tegen DFS III voor een zware vuurproef te staan. Beide teams hebben een bijzonder produk- tieve voorhoede, maar in deze wed strijd zal het uit moeten komen wie van deze twee de beste verdediging heeft. ZSC moet te Scharendijke baas in eigen huis kunnen blijven tegen Brouwershaven II. SKNWK II maakt goede winstkansen bij het be zoek aan Brouwershaven III, terwijl MEVO II zeker nog op haar tellen zal moeten passen by het bezoek aan Bruse Boys III. JUNIOREN. In groep A I zou de opgaaf voor Zierikzee A I in de Zeeuwse hoofdstad tegen Middel burg A I wel eens te zwaar kunnen zijn. In groep A III is Zierikzee A II lang niet geheel kansloos bij het be zoek aan Goes A II. In groep B IX moet de thuiswedstrijd van ZSC B l Het is nat op Curacao WILLEMSTAD, 10-11. De meteo rologische dienst in Willemstad heeft meegedeeld, dat de eerste tien maan den van dit jaar op Curacao onge veer 430 mm. neerslag is gemeten. Het gemiddelde over 50 jaar voor januari tot en met oktober bedraagt 380 mm. Van juni tot en met sep tember viel 350 mm. regen tegen 210 mm. normaal. tegen WIK B I weinig problemen op leveren. In groep B X komen Zierik zee B I en SKNWK B I als favoriet binnen de lijnen tegen Zierikzee B II en MEVO B I. Bij het treffen tussen Bruse Boys B I en Dreischor B I houden wij het op een overwinning voor de blauw-witten ADVERTENTIE Brandend maagzuur? helpen direkt! Scheepvaartberichten Skadi, 9-11 van Gandia naar Cart- •gena. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Medemblik (toez.): H. D. Hoogstraten, vic. te Utrecht; te Oud-Beijerland (vac. W. H. v. Koo- ten): J. v. d .Velden, Amersfoort; te Brakel: B. Haverkamp, Blauwkapel - Groenekan; te Ruurlo (toez.): H. E. K. Vegter, Borger. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Burlington (Ontario, Canada) en voor Hengelo (O.): M. Brandes, Meppel. Beroepbaar: de heer J. Kranen burg, Ganzendiep, Kampen. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam-Zuid: P. H. Brandsma, Hilversum-Oost en J. Plantinga, Rozenburg. Goede Noordzee-olie LONDEN, 9-11. Bij proeven is gebleken, dat de olie, die het booreiland „Ocean Prin ce" van de groep Burmah Oil enkele weken geleden op de Noordzee heeft aange boord - de eerste olie die op de Noordzee is ontdekt - voor de Britse kust vijftien mijl ten noorden van Cromer in Norfolk, goede ruwe olie is. De olie werd aangeboord op een diepte van ongeveer 6.500 voet en stroomde uit in een hoeveelheid van naar schatting 400 barrel per dag. Tevens kwam aardgas naar boven in een hoeveelheid van ongeveer zeven miljoen ku- beike voet per dag. Een woordvoerder van Burmah Oil heeft verder meegedeeld, dat zal worden doorgeboord tot een diepte van ongeveer 8.500 voet en dat in de ko mende weken volledige proe ven zullen worden genomen. Na de dood van zijn vader en moe- der's vertrek naar Meerslo, voelde hij zich helemaal vrij. Hij kende het spreekwoord: nieuwe heren maken nieuwe wetten. In het bedrijf zelf veranderde er praktisch niets, maar Frans was gealarmeerd door de waarschuwing van zijn schoonvader, dat de beste tijd voor de wagenma kerij voorbij was. Terwijl de eco nomische toestand in de hele wereld met rasse schreden slechter werd. De werkloosheid nam toe, het geld werd schaars. De boeren gingen lan ger met hun wagens doen en als ze een nieuwe nodig hadden, beknibbel den ze veel langer op de prijs als vroeger. Overigens, al voor zijn huwelijk had hij plannen om zijn bedrijf lang zamerhand om te schakelen. Daar over had hij evenwel nooit met zijn vader gesproken. Dit is een plan voor de toekomst, als ik zelf baas ben, dacht hij. In het najaar van 1931 ging hij enkele malen op reis. Bezocht een grote carrosseriefabriek en sprak met autobusondernemers. Thuis maakte hij op zijn gemak allerlei be rekeningen, rookte zijn pijp en gal vage antwoorden, als Mientje nieuws gierig vroeg, wat dat te betekenen had. Vrouwen moest je buiten je za ken laten, die moesten zich met hun huishouden bemoeien, was zijn standpunt. Overdag bekeek hij de grond achter de werkplaats, waar ruimte genoeg was om een flinke nieuwe loods neer te zetten. Er was bovendien een uitweg naar de Ach terstraat, terwijl hij voor eventu ele nieuwe machinese waarschijnlijk geen moeilijkheden zou hebben met de Hinderwet. Er ging toch nog een jaar voorbij, voor Frans Sornee al zijn plannen op papier had staan. Voorzichtigheid was een deugd, die hij al heel vroeg van zijn vader geleerd had. Herman Sornee had als één van zijn stelre gels gehad: Doe nooit iets overijld; overweeg al het voor en tegen en beslis pas als je alles enkele malen goed hebt bekeken. Nu, dat had Frans dan ook wel ge daan. Misschien had hij wel 25 keer zijn berekeningen gemaakt. Het was geen kunst om al het geld van de Boerenleenbank te halen en in een nieuw project te steken. De kost gaat voor de baat uit. Maar het geld moet er weer uit komen. Dat bleef derhal ve het kardinale punt, omdat je zo iets nooit helemaai kon bekijken. Maar in de winter van 1932 nam hij zijn beslissing. Onder zijn per soneel was ook een timmerman. In de wagenmakerij kwam zo iemand altijd goed van pas. En wat niet bij zijn vak hoorde, leerde hij in de loop der jaren wel aan, zodat Piet Gaar der behalve timmerman ook al een halve wagenmaker was geworden. Na de uitzonderlijk strenge winter begon Piet met de bouw van een niewe loods, vijftien meter lang, vier meter hoog en zes meter breed. Naar mate hij mensen kon missen in de wagenmakerij, liet hij hen bij Pie; werken. Juni 1933 was de loods klaar en door de gemeenteopzichter ge keurd en in orde bevonden. Intussen had Frans enkele machines gekocht en een nieuw personeelslid aangeno men Deze, een 24-jarige carrosse riebouwer, die bij een groot bedrijf in Zuidholland werkloos was gewor den wegens inkrimping, kwam met zijn jonge vrouw naar Hogendijk en kreeg de al meer dan een jaar leeg staande woning aan de Nieuweweg. Al weken tevoren had Frans Sor nee connecties aangeknoopt met een paar autobusondernemers in de om geving en voor twee van hen zou hij nu een carrossrie gaan bouwen op trucs. De tekeningen had hij reeds in zijn bezit, de materialen lagen ge reed en de machines konden draai- door To Dorssen-van Loon en. Max Ellegers kreeg twee dagen voor de overhuizing en de installa tie van 2ijn nieuwe woning; de der de was hij om vijf voor zeven pre sent in de nieuwe loods, waar hij machines en materialen bekeek in gezelschap van zijn baas. Daarna de truck goedkeurend 'beoordeelde en zei, dat hij het wel fiksen zou, als hij tenminste één volslagen timmerman naast zich kreeg en een jongen. Ter wijl er tenslotte nog een aankomende smid bij moest komen. Ook dit leverde geen moeilijkhe den op, want het dorp bezat al een twintigtal werklozen, waaronder twee smaden, zodat Frans er de bes te uitkoos. Die eerste avond zat Frans op nieuw in de kamer te rekenen. Want twee man meer arbeidsloon beteken de een nieuwe bres in het kapitaal, dat toch al geslonken was door de bouw van een nieuwe loods, de aan schaffing der machines en materia len. Er was gelukkig een ruime le vertijd; Max Ellegers was een goed vakman, al was hij erg jong, dus het moest allemaal gaan, zoals hij maan den tevoren uitgedokterd had. Al dat gccijfer stond Mientje door gaans matig aan. Veel had ze niet aan haar man, want Frans was ta melijk zwijgzaam. Als hij 's avonds na werktijd niets meer te doen had, zat hij doorgaans tot donker in zijn tuintje, waar altijd wel wat te doen was. In de kamer rookte hij zijn pijp, dronk de koffie en las de krant. Of tuurde naar buiten. Of verdiepte zich in de vakstudie, want hij had enkele boeken aangeschaft over de carrosseriebouw, die in feite een mo dern zusje was van de wagenmakerij en probeerde zich zo goed mogelijk van deze nieuwe bedrijfstak op de hoogte te stellen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9