Bemanning Z.Z. 6 redt opvarenden van zinkend schip ,Elma" Acht jongeren - waaronder één meisje - als vrijwilligers naar Kenia Rliodesie een jaar onafhankelijk Zonder roodhaar op en top drop 25 ct. Hervormde Kerk koopt computer VOOR DE VROUW DE ONDERGANG VAN UHR ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrjjdag 11 november 1966 Nr. 19691 Ontsnapping op liet nippertje KZEE, 10-11. Donderdag. draaide, stak in de lucht. De be rend 2.15 uur is in het Helle- mannine van dp 7.7. 6 - vlakbii e&- i Z1KRIKZEE, 10-11. Donderdag middag rend 2.15 uur is in het Helle gat het 276 ton metende motorschip „Elma" by opkomende vloed dwars p stroom komen te liggen en door de aanzwellende stroom gekapseisd en gezonken. De opvarenden schip per L. de Bruine te Terneuzen en zijn knechtje, werden gered door het Zierikzeose mosselvaartuig ZZ 6 van de gebroeders Kouiizer. De ZZ 6 was het schip tot op 200 motev genaderd, toen het plotseling fout ging. Aan boord van het Zierik- zeese vaartuig bleef dit niet onopge merkt. Met volle kracht en loeiende sirene ging het er op af. De stroom kreeg de „Elma" kwaadaardig te pakken toen het schip vanachter een dam te voorschijn kwam; het begon dadelijk slagzij te maken, kvvarn dwars op stroom te liggen en zonk heel snel nadien. Het voorschip ver dween eerst in de golven en de schroef, die als een razende rond draaide, stak in de lucht. De be manning van de ZZ 6 - vlakbij ge komen - zag dat de schipper en zijn knecht wanhopige pogingen deden een rceibcotje los te maken. De ZZ 6 kon echter larvgszij varen en de Elma"-bemanning kon veilig over stappen. Ook een kist met papieren werd gered, voordat de „Elma" naar de bodem verdween. Ook een roei boot werd opgepikt. Intussen waren - afgaande op het sirenegeloei - vlet ten uit Willemstad vertrokken naar de plaats des onheils. Zij namen de schipper en zijn knecht aan boord en brachten hen over naar Willem stad. De ZZ 6 vervoerde de geredde stukken naar Zierikzee. Het gezonken schip de „Elma" kwam eerder dit jaar in het Zierik- zeese nieuws, omdat het het eerste schip was, dat in dit seizoen hier bieten kwam laden. Ook nu was het schip geladen met bieten op weg naar Dinteloord. SCHIPHOL, 10-11. Met haar 21- jarige verloofde en met nog 7 andere jongens is donderdagavond de 20- jarige Ria van Benthem uit Hel mond, jongste uit een gezin van vijf kinderen, van Schiphol per K.L.M. naar Kenia in oost-Afrika vertrok ken om daar als eerste Nederlandse vrijwilligers de handen uit de mou wen te steken. Met zijn achten zul len ze ten noorden van Nairobi op de Yacaranda Estate, een koffie-proef- station, gestationeerd wordenZij moeten daar 2 jaar lang assistentie verlenen bij de bouw van circa 150 koffie-fermenteerinrichtingen in en rondom het Rift Valley-gebied. Rit Benthem, tot dusverre telefo niste bij een groothandel in levens middelen te Helmond, is dus niet bang voor een ingrijpende verande- SALISBURY, 11-11. Premier Ian Smith en zijn getrouwen hebben donderdagnacht op een galabal in de Rhodesische hoofdstad Salisbury het begin van het tweede jaar van de eenzijdig uitgeroepen onafhankelijk heid gevierd als gold het een nieuw jaarsfeest. Smith onthulde te mid dernacht een in Nederland gegoten, 65 cm. hoge herdenkingsklok, be taald door een anonieme gever, luidde haar twaalf maal en zei: „Iedere slag betekent een nagel aan de doodkist van degenen die zich met de binnenlandse aangelegenhe den van Rhodesië willen bemoeien. Die tijd is voorgoed voorbij". De in de klok gegraveerde woorden Rho desische onafhankelijkheid 1965 - ik luid voor gerechtigheid, beschaving en christendom" zijn door Smith zelf gekozen. De zaal waarin het feest werd gehouden ivas versierd met de vlaggen van Rhodesië en Zuid-Afri ka. ring in haar werk. Mijn verloofde en ik vonden het beiden een goed idee", vertelde ze op Schiphol, „mis schien gaan we in die twee jaar, dat we er moeten werken, wel trouwen, tenminste als de stichting geen be zwaar heeft". KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 november waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 2.333.439 te levisietoestellen aangegeven tegen 2.315.879 op 1 oktober j.l. Het aantal geregistreerde radiotoestellen be droeg 1 november 2.726.377 tegen 2.734.074 cp 1 oktober. WASHINGTON. 10-11. „Onze pruiken zijn vrij van „rode" haren, ik zal iedereen de ver zekering geven dat er geen enkele Chinese of Noordkore- aanse haar in zit", zo zei maandag de Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, Toncic-Sorinj, bij aankomst in Washington waar hij o.a. deze kwestie gaat bespreken. Ame rika wil dat landen die prui ken naar de V.S. exporteren, de garantie geven dat deze niet vervaardigd zijn van haar uit genoemde communistische landen. Oostenrijk levert aan Amerika jaarlijks voor ander half miljoen dollar aan prui ken. De „Elma" was aan het begin van het seizoen in de haven van Zierik zee, waar bij de loswal van de C.A.V. aan het Sas, een lading bieten werd ingenomen. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). Nederlander gekozen tot lid uitvoerende raad van UNESCO DEN HAAG, 10-11, Tijdens de ple- naire zitting van de algemene verga dering van de Unesco te Parijs van 7 november jl. is de heer drs. B. J. E. M. de Hoog, chef van de afdeling internationale culturele betrekkin - gen van de ministeries van oderwijs en welschappen en van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk ge kozen tot lid in de uitvoerende raad van de Unesco voor de duur van 4 jaar. LAATSTE NIEUWS „Essex" liep scliade op bij aanvaring „Nautilus" NORFOLK, 11-11. Het Amerikaan- se vliegdekschip „Essex" heeft don derdag bij de aanvaring met de kern onderzeeboot „Nautilus" zwaardere schade opgelopen dan aanvankelijk werd aangenomen, aldus een ma rinewoordvoerder in Norfolk. Zowel de „Nautilus" als de „Es sex" hinken thans onder escorte te rug naar hun thuishavens, respek- tievelijk New Londen in Connecticut en Quonset Point (Rhode Island). De „Nautilus" werd aan de boven bouw beschadigd toen hij bij een oefenaanval onder water tegen de „Essex" opvoer. De schade aan de „Essex" is niet bekendgemaakt. De „Hamburg" (de foto toont een model) zal voorlopig het enige Duitse luxe schip zijn. Het komt in april 1969 in de vaart en meet 23.000 brt., is 191 m. lang, 26,60 m. breed en heeft een diepgang van 8,25 m. Inbraak leverde kostbare juwelen op DEN HAAG, 10-11. Naar thans blijkt zijn bij de inbraak bij de kunsthandelaar H. Katz in de woon wijk Marlot in Den Haag tal van juwelen buitgemaakt, waarvan de waarde meer dan een halve ton be draagt. Ingebroken werd, toen de heer en mevrouw Katz een week ge leden op zakenreis in Duitsland wa ren. Hun 19-jarige zoon was 's nachts laat thuis gekomen en ontdekte de inbraak. De waarden van óe buit kon pas worden vastgesteld toen de ou ders terug waren. Inmiddels heeft de Haagse recherche enige sporen gevonden, die tot nog toe niet veel hebben opgeleverd. Een Amsterdams expertsbureau heeft thans een belo ning van f 5.000 uitgeloofd voor aan wijzingen om de juwelen terug te krijgen. ADVERTENTIE SPORTBERICHTEN VOETBAL DFS thuis tegen RKFC Het wordt a.s. zondagmiddag wel bijzonder spannend op het sportpark „Van Zuijen" wanneer (bij niet al te veel regen) DFS en RKFC elkaar ontmoeten. De thuisclub, momenteel rode lantarendrager moet winnen, anders wordt de afstand meer dan 2 punten met de volgende ploeg op de ranglijst. Over een opstelling is nog niets bekend doch de elftalcom missie zweet etter en bloed om mo menteel de juiste opstelling te vin den. Het is bijzonder jammer dat de thuisclub bijna elke wedstrijdzondag met een andere opstelling het veld in moet omdat nog steeds enige krachten hun dienstplicht vervuilen en niet altijd thuis kunnen zijn, In ieder geval een spannende strijd die bij gced weer veel belangstelling zal trekken ADVERTENTIE Man wurgt echtgenote HEERLEN, 10-11. De 28-jarige mijnbeambte H. uit de Frankenlaan te Weiten-Heerlen heeft donderdag morgen omstreeks half elf zijn even oude echtgenote om het leven ge bracht door haar met een nylonkous te wurgen. Donderdagmiddag om half drie heeft hij zich bij de Heer- lense politie gemeld, waar hij na te zijn verhoord op het hoofdbureau is ingesloten. De recherche heeft het stoffelijk overschot van mevrouw H. in de slaapkamer gevonden. Tijdens het eerste verhoor heeft H. verklaard in een emotionele uitbarsting voorafge gaan door een woordenwisseling tot zijn daad te zijn gekomen. Omtrent de reden van de echtelijke ruzie kon nog niets met zekerheid worden ge zegd. Het echtpaar H. was een jaar getrouwd en had een dochtertje van drie maanden. Mevrouw H. was voor de geboorte van haar kind als on derwijzeres werkzaam. DEN HAAG, 10-11. De Nederland se Hervormde Kerk heeft een com puter aangeschaft voor de Stichting mechanische registratie en admini stratie. Automatisering van de ker kelijke registratie en administratie, zo is gebleken, zal op den duur goed koper zijn dan het doorgaan op de oude voet. De Hervormde Kerk is hiermede de eerste kerk in Europa die een computer heeft gekocht. De computer, die eind 1967 zal worden geleverd, zal in het door de Stichting mechanische registratie en administratie gehuurde gebouw in Delft komen te staan, waar de hele landelijke registratie van de Her vormde Kerk wordt ondergebracht. Delft wordt dus hét landelijke „be volkingsregister" van de Hervormde Kerk. Dat betekent dat op den duur waarschijnlijk alle 3,6 miljoen her vormden hier geregistreerd worden. Een honderdenvijftigtal personen is in Frankfort bijeengekomen voor deelneming aan de tweede Anne Frank-conferentie welke daar van vandaag (vrijdag) tot en met maan dag aanstaande wordt gehouden. KAPELLE. De 28-jarige verte genwoordiger C. Monseurs uit Roo- sendaal-Nispen is donderdagmiddag op de kruising rijksweg 58-Vierwe- gen in de gemeente Kapelle veron gelukt. In Jyvasykla, midden-Finland, is een dynamietfabriek in de lucht ge vlogen. Vier arbeiders verloren, het leven en verscheidene wei-den ge wond. „Ruw" aan buitenkant - romantisch van binnen De mode aan de buitenkant veran dert en „wat er onder zit" - zoals dat in vakkringen heet - ook. De buitenkant heeft als tendens iets „ruws". Ruige mantelpakken, broek- costuums en minirokken zijn op mo degebied nu eenmaal „le dernier cri" In lingerie en foundation evenwel gaat het de romantische kant op. Enkele toegezonden foto's moeten dat bewijzen. Foto 1 toont een tere-kant beha en een „mini-jupe'> (de mode heeft een heel sterk jargon gekregen) in per- Ion en kant. Speciaal voor korte rok kendraagsters. Foto 2: een zg. tri-set in romanti sche „mille fleurs" dessin. Foto 3: Beha en panty in granaat kleurig lycra, met een dito-kleurig onderjurkje, afgezet met kant. - t Van Dis stelt vragen over de polio-preventie DEN HAAG, 10-11. De heer van Dis, lid van de Tweede Kamer voor de S.G.P. wil van staatssecretaris Bartels weten of de verklaring „de enige mogelijkheid om alle mensen tegen polio te beschermen is de be zwaarden oppakken, in het gevang stoppen en een spuit in hun bast ste ken" niet onbeschaafd is en in strijd is met de Nederlandse wetgeving. De gewraakte opmerking zou tijdens een persconferentie zijn gemaakt door dr. Drion, geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid. De heer van Dis koppelt aan zijn vraag een opmerking over mogelijk optreden van polio door het toedie nen van Silkvaccin en hij vraagt de bewindsman een onderzoek te doen instellen naar eventuele complica ties, analoog naar wat geschiedde na invoering van de (pokken) inen- tingswet. 66. Verbaasd staarde Aram naar de verre fakkellichtjes van Maya's leger, die lang zaam maar zeker langs de hellingen van de vulkaan op Ur afkwamen. „Waarom valt zij 's nachts aan?" riep hij, „de albi no's van de Kan-Ur kunnen in he duister veel beter zien dan haar krijgers!" „En dat niet alleen" zei Harald lang zaam „ook het plaatsen van de vaten knal poeder bij de mijningangen, om de kleur lozen door middel van explosies in hun mijnen op te sluiten, is nu zinloos gewor den. Des nachts zal geen der albino's in de mijnen zijn. Het is een dwaze daad van een dwaze vrouw, waarvan ik evenwel de reden doorgrond". „Ge doorgrondt de reden?" vroeg Aram, „welke kan zij dan hebben?" Langzaam keerde Harald zich naar hem en weer lag op zijn gelaat die vreemde mengeling van jalouzie en genegenheid. „Blinde dwaas", zei hij, „begrijpt ge het niet? Maya heeft bemerkt dat gij aan haar greep ontsnapt zijt en dat ge u op het vluchtschip bevindt, dat u voorgoed buiten haar machtssfeer kan brengen. Liever zet zij alles in de waagschaal dan u te laten gaan!" Zonder Aram's antwoord af te wachten wendde hij zich tot één der krijgers. „Waar is Lode, de geheimbewaarder?" snauwde hij. „Hij ligt te rusten, heer", antwoordde de krijger, „ginder bij de mast". Snel schreed Harald naar de aangewe zen plek en hij gaf de arme dikkert een klap met het plat van zijn zwaard, die hem met een verschrikte kreet overeind deed komen. Angstig staarde Lode naar het zwaard dat Harald hem voorhield. „Wilt ge hiermede kennismaken?" vroeg Harald. Lode slikte en schudde nadrukkelijk het hoofd. „Zoek dan het geheim van de voort beweging van dit schip en ogenblikkelijk!" Lode maakte zich uit de voeten om de op dracht uit te voeren. „Wilt ge thans ook weg van hier?" vroeg Aram. Harald schudde het hoofd. „Het vlucht schip zal varen met u alleen, Aram!" i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3