Bankstellen WWéM DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN OVEREENKOMST - OPLOSSINC NU AAN MINISTER? „Kabinetscrisis kan de stad duperen" Hulpverlening Italië: Rampen-giro 777 Overstromingen in west-Frankrijk EXTRA BERICHT LAGERE PRIJS d00r HOGERE OMZET Oeurloo - Appelmarkt 10-12 - Zierikzee Vijf „Margrieten" naar prinses Margriet Kernduikboot had aanvaring ld eenbus Lunar Orbiter 2 heeft maan bereikt Rede partijvoorzitter op buitengewoon congres van P.v.d.A. BILT Bij Demka 1150 man overbodig TRANSIT Fordgarage GLERUM J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 november 1966 123ste jaargang «Nr. 1969) WAARIN OPGENOMEN 1797 1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese vissers redden bemanning van zinkend schip Vruchteloos overleg ziekenfondsen/huisartsen DEN HAAG, 10-11. Vertegen woordigers van de ziekenfondsorga nisaties hebben donderdagavond de minister van scciale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, meegedeeld het niet mogelijk te ach ten per 1 januari '67 tot een nieuwe overeenkomst te komen met de lan delijke huisartsenvereniging. De zie kenfondsen hebben daarbij aanvul lende inlichtingen verstrekt en toe gezegd hun mededelingen gemoti veerd schriftelijk tce te zullen lich ten. De minister en staatssecretaris /.uilen zich over de ontstane situatie beraden. Dit stond in een communi qué dat donderdagavond werd ver strekt na afloop van een bespreking tussen vertegenwoordigers van de ziekenfondsorganisaties en de minis ter. die terzijde werd gestaan door staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels en directeur-generaal dr. R. J. H. Kruisinga. Daarna heeft de minister op zijn ministerie vertegenwoordi gers van de landelijke huisartsenver eniging ontvangen. Mogelijkheden uitgeput Na afloop van de besprekingen met de vertegenwoordigers van de zie- kenfondscrganisaties in Den Haag heeft d? heer J. Hendriks, voorzitter van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties nog ge zegd dat het vanochtend niet moge lijk was gebleken tijdens een onder houd met de landelijke huisartsen vereniging om tot overeenstemming te komen. Over het eventueel instel len vi'n een commissie van goede diensten kon hij niets zeggen. Zolang het nog geen 1 januari is wilde de heer Hendriks de hoop nog niet laten varen, hoewel hij toegaf niet opti mistisch te zijn. Hij vond het niet prettig dat het gelopen is zoals het gelopen is. Partijen hadden vanoch tend alle kaarten op tafel gelegd, doch overeenstemming bleek niet mogelijk. De mogelijkheden van de ziekenfondsorganisaties zijn op dit ogenblik uitgeput, meende hij, daar- aantoevoegend dat volgens hem het woord nu aan de minister is. Bij de vertegenwoordigers van de zieken fondsen was de goede wil wel aan wezig en de heer Hendriks nam aan dat ook de tegenpartij eerlijke be doelingen heeft. Mocht er tussen partijen op 1 ja nuari a.s. geen overeenstemming zijn bereikt, dan heeft de minister op grond van de ziekenfondswet moge lijkheden om zijnerzijds stappen te doen. De minister mag dan een com missie van wijze mannen instellen die richtlijnen kunnen opstellen. De ze richtlijnen kan de minister aan beide partijen voorleggen. Aldus ver nam het A.N.P. van de afdeling voor lichting van het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid. Kcmen partijen dan nog niet tot een oplossing, dan kan de minister vcor een periode van zes maanden zelf maatregelen nemen en wordt in de periode wederom geen akkoord bereikt, dan is verlenging met nog maals zes maanden mogelijk, doch dit moet dan middels een wetsont werp gebeuren. Burgemeester van Rotterdam: ENSCHEDE. 10-11. De burge meester van Rotterdam de heer W. Thomassen die aan het hoofd stond van een gezelschap uit de Maasstad dat donderdag een bezoek heeft ge bracht aan Enschede, en aan de tech nische hogeischool in Twente, heeft in een lunch van de maatschappij vcor nijverheid en handel erop ge wezen dat dc huidige kabinetscrisis Rotterdam kan duperen, nu de grote oliemaatschappijen niet zeker weten of Rotterdam in de toekomst de grote schepen van enkele honderdduizen den tonnen ligplaats zal kunnen bie den. Het gaat hier niet om enkele tien tallen of honderden miljoenen gul dens schade, zei de heer Thomassen, maar mogelijk om miljarden. Als wij de wereld niet duidelijk kunnen ma ken wat wij op dit terrein van plan zijn, dan gaat de concurrentie er- DEN HAAG. 10-11. Het Neder- landsche Roode Kruis heeft zijn spe ciale rampengironummer 777 open gesteld ten behoeve van de slacht offers van de overstromingsramp in Italië. De Italiaanse regering heeft aan vankelijk geen beroep op het buiten land willen doen voor speciale acties. Toch heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ge meend direct enige maatregelen te moeten nemen tot deelneming van het Nederlandse volk met het zo zwaar getroffen land. Dinsdag werd reeds een zending dekens en baby voeding tot een gezamenlijke waar de van f 100.000, deels per vliegtuig (beschikbaar gesteld door de Ko ninklijke Luchtmacht) deels per trein naar Milaan gestuurd. Boven dien werden enkele honderden paren lieslaarzen verzonden. Het Italiaanse Rode Kruis heeft daarna nog een beroep gedaan op zijn zusterorganisatie waarop het Nederlandsche Roode Kruis 100 sets bloedplasma naar het rampgebied verzond. Hoewel de toestand in noord Italië uiteraard verward is, is toch komen vast te staan dat de nood zo enorm veel groter is dan men verwachtte zodat men verschillende landen om bijstand heeft verzocht. Het Italiaanse Rode Krius heeft daarom een dringend beroep gedaan op o.a. het Nederlandsche Roode Kruis om hulp. Uit eigen middelen kan het Nederlandsche Roode Kruis op grote schaal hieraan geen gevolg geven zodat het zijn rampengiro nummer 777 open stelt. Nodig zijn o.a. anti-biotica, vitaminen, dekens, matrassen en vooral tenten voor de tienduizenden daklozen. Verder is er behoefte aan warme kleding. PARIJS, 10-11. In verscheidene delen van Frankrijk doen zich over stromingen voor, waardoor wegver bindingen worden afgesneden en mensen uit hun huizen worden ge dreven. ADVERTENTIE intermeubel door sterk stijgende verkoop van Intermeubel is de prijs van vele artikelen 10 tot 15 °/o lager dan elders! PROFITEER HIERVAN 30 nieuwe modellen van 400,- tot 2000,- Overtuigt U van kwaliteit en prijs door een vrijblijvend bezoek aan onze modelkamers Franco levering door geheel Nederland mee strijken. In welk verband spre ker Zuid-Frankrijk en Ierland noem de. De clie omvat zestig procent van het goederenverkeer van de Rotter damse haven. Indien de grootste schepen in de toekomst Rotterdam niet zouden kunnen aandoen, en al leen de kleinere schepen de ruwe clie van elders naar de raffinaderijen in Rotlerdam moeten brengen, bete kent zulks een kwestie van eerste of tweede rang zijn. Daarom is de grote strijd van Rotterdam op het ogen blik gcconcentieerd rondom het lig gend zeeschip. De stand bevindt zich n het ogenblik midden in dit ge vecht. Nu we een kabinetscrisis heb ben en belangrijke besluiten moeten, worden uitgesteld, zijn we bezig kost bare tijd te verspelen. Niettemin was de heer Thomassen vol hoop dat de zaak zich gunstig zal ontwikkelen. DEN HAAG. De minister van defensie heeft de tot nu toe hoogste premie verleend van de Rijks Ideeën Organisatie aan enkele personeelsleden van de Koninklijke Luchtmacht. Het is een prijs van f 14.000 voor het ontwerp van een ijsbestrijdervoor start- en landingsbanen, die werkt met straalmoto ren. Hier een ven de drie apparaten, de „Sotjimas". Minstens elf miljoen melaatsen op de wereld GENEVE, 10-11. Er zijn minstens 11 miljoen melaatsen op de wereld en nog geen twee miljoen krijgen een medische behandeling, zo heeft de wereldgezondheidsorganisatie donderdag in Genève bekend ge maakt. In Azië komen de meeste ge vallen voor - 6Vz miljoen - in Afrika 4 miljoen en in Europa 52.000. NORFOLK, 10-11. De eerste kern- duikboot ter wereld, de 3180 ton me tende Amerikaanse Nautilus, heeft donderdag schade aan de bovenbouw opgelopen, doordat het vaartuig on der water in aanvaring kwam met het vliegdekschip Essex. De duikboot ken naar de oppervlakte komen. Van persoonlijke ongelukken werd in de eerste berichten geen melding ge maakt. Duikers zouden de schade op nemen. De aanvaring geschiedde op 360 mijl van de kust van noord-Carolina, aldus een bekendmaking van de Amerikaanse marine. Aanvankelijk was gemeld dat de Nautilus in bot sing was geweest met een andere duikboot. SOESTDIJK, 10-11. Vijf „Mar grieten" (nabestaanden van in de laatste wereldoorlog omgekomen zee varenden der koopvaardij) hebben donderdagavond op paleis Soestdijk hun prinses en haar verloofde mr. P. van Vollenhoven als eersten een hu welijkscadeau aangebeden: een effen beige-bruin, handgeknoopt smyrna- kleed, een vroeg achttiende-eeuws Italiaans melkkastje en twee nog ou dere Italiaanse vergulde houten can- delabers. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat alleen het tapijtje zou wor- ien gegeven. Maar de ongeveer 1.500 Margrieten in Nederland hebben .zo veel geld in' hun cadeaupot gestort dat het Prinses Margriet-fonds ook nog tot de andere aankopen kon overgaan. Het kleed heeft een lange reis door Nederland achter de rug. Ongeveer 150 Margrieten in alle provincies hebben er sinds de verloving van de prinses meer of minder knopen aan toegevoegd. De delegatie van de Margrieten die het cadeau vanavond naar Soestdijk bracht bestond uit vijf personen: drie oorlogsweduwen, plus het echtpaar Leeninga uit H. I. Am bacht. De heer Leeninga (70). de oud- eerste scheepswerktuigkundige, over handigde het petekind van de koop vaardij een boeket rozenknopjes met witte lelietjes van dalen. Album Mr. Van Vollenhoven (in uniform) kreeg een album met de namen van alle Margrieten die aan het cadeau hebben bijgedragen, plus een groot aantal foto's die de „wordingsge schiedenis" van het tapijt vrijwel van week tot week laten zien. Bo vendien las mej. M. E. van der Pol, de maatschappelijk werkster van het Prinses Margriet-fonds, een zelfge maakt gedicht voor, waarin zij een uitvoerige beschrijving gaf van de activiteiten van de knopende Mar grieten. ADVERTENTIE In Fort Lauderdale in de Ameri kaanse staat Florida zijn drie jonge lieden ter dood veroordeeld wegens verkrachtiing van een 18-jarig meis je. Politie houdt brandstichter aan LEEK, 10-11. Door de rijkspolitie te Leek is de 29-jarige H. W. uit Ma- rum aangehouden, die heeft bekend brand te hebben gesticht in de juist officieel geopende fabriek van Hun- ter Douglas op het industrieterrein te Leek, waar hij werkzaam was. De man had allerlei café's bezocht, ver keerde onder invloed en had gebrab beld dat hij de fabriek in brand zou steken. Gisteravond werd door een personeelslid van het bedrijf ont dekt dat een vat synthetische, verf in brand stond. Het vuur kon snel worden geblust. De schade bleef be perkt. Hebt U een goed idee? Stuur het in, en U ontvangt een ge schenk of beloning naar waarde DEURLOO Intermeubel Appelmarkt 10 Zierikzee KAAP KENNEDY, 10-11. De Lu- nar Orbiter 2 is donderdag in een baan rond de maan gekomen. Het ruimteschip heeft fototoestellen met behulp waarvan men landingsplaat sen voor Amerikaanse ruimtevaar ders wil zoeken. Pas volgende week zullen de eerste opnamen worden gemaakt. ROTTERDAM, 11-11. De voorzit ter van de PvdA, dr. J. H. H. Tans, heeft heden (vrijdag)morgen bü de opening van het buitengewoon con gres van deze partij in Rotterdam ge zegd dat het kabinct-Cals op weg was een reeks maatregelen te treffen die de grondslagen zouden raken van heel ons maatschappelijk bestel. „Door de manoeuvre van de KVP is dit open en bloot en voor iedereen zichtbaar op straat komen te liggen", zo zei hij. De heer Tans vroeg zich af hoe het mogelijk was dat de Nederlandse kiezer de politieke werkelijkheid niet heeft doorzien. Hij haalde enkele uit spraken van zijn partijgenoot Burger aan in verband met de nederlaag van de PvdA bij de statenverkiezingen van dit jaar. Volgens de heer Tans hebben we een slecht kiesstelsel en een slecht partijstelsel. „Dat christelijk geïnspireerde poli tiek in de omstandigheden van van daag als instrument een christelijke partij behoeft, is evenmin vol te hou den als de stelling, dat een katholie ke of protestantse partij nog steeds onmisbaar is". In het streven naar algemeen christelijke partijen zag hij dan ook slechts een verschuiven van do moeilijkheden. Wat vooral aansprakelijk is voor de onduidelijkheid in de politiek is volgens de voorzitter van de PvdA de „centrummythe". Er is zijns in ziens een progressieve dan wel een conservatieve politiek, geen centrum- politiek. „Kiezen is er bij de christe lijke partijen nog altijd niet bij". Ondanks de in de afgelopen jaren sterk gestegen welvaart stelde hij als het socialisme nu nog niet bestond, moest het worden uitgevonden". „De positie van de laagst betaalden zou niet wezenlijk zijn veranderd. Zij blijven in sociaal en economisch op zicht nog altijd in een onderlaag, zo zei hij. Sprekend over de buitenlandse po litiek wees hij op grond van de hui dige internationale situatie zowel een eenzijdige erkenning van Oost-Duits la nd door de PvdA als een Neder landse keuze tegen de NAVO, voor het geval het onmogelijk zou zijn Portugal voor het lidmaatschap van de NAVO te doen bedanken, uitdruk kelijk af. Tenslotte wees hij op de taak een bijdrage te leveren aan het verminderen van de welvaartsver schillen in de wereld en te strijden voor een internationale rechtsorde. ADVERTENTIE Dit nummer bestaat uit 16 pagfnas. ï- Dc liefde en de vriendschap houden van elkaar als twee K broeders, die een erfenis heb- L ben te verdelen. V/AT 1EQT DE Verwachting tot zaterdagavond: Meer wind Koude nacht met weinig wind, plaat selijk mist en in het binnenland lichte vorst; morgen overdag toenemende bewolking en hier en daar wat lichte regen oï motregen; matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west; dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets lagere. 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54. Maan op 7.37, onder 16.46. 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.52. Maan op 9.07, onder 17.10. 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.51. Maan op 10.32, onder 17.45. Nieuwe maan: 12 nov. te 15.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 nov. 2.40 v.m. 14.54 n.m. 13 nov. 14 nov: 3.23 v.m. 4.07 v.m. 15.40 n.m. 16.23 n.m. BROUWERSHAVEN 12 nov. 2.19 v.m. 14.39 n.m. 13 nov. 3.01 v.m. 15.23 n.m. 14 nov. 3.47 v.m. 16.04 n.m. Springtij 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan de kem ten westen van Frankrijk ligt, breidde zich verder over west- Europa uit. De wind werd daarbij zwakker en in het binnenland daalde de temperatuur in de afgelopen nacht plaatselijk tot 1 of 2 graden Celsius onder mal. In de kustprovincies dre ven nog enkele buien van zee bin nen. Intussen is een oceaandepressie naar IJsland geti'okken en daarbij snel dieper geworden. Terwijl de de pressie zelf over IJsland naar het noordoosten trekt, verplaatsen de fronten zich naar de Britse eilanden. Er komen daar toenemende dalin gen in de luchtdruk voor, waardoor de wind in ons land naar zuidwest tot zuid zal draaien en morgen in kracht gaat toenemen. Vannacht zal er in het binnenland echter nog wei nig wind zijn en zal daar plaatselijk weer lichte vorst voorkomen. Morgen zal de bewolking toenemen en daar na kan onder invloed van een nader bijkomend warmtefront plaatselijk wat lichte regen of motregen vallen. Het weer krijgl dus morgen een an der karakter. De temperatuur wordt morgen nog niet hoger dan vandaag. DEURNE. Op de Ginsvecnseweg in Deurne is de vijfjarige Anna Ca- tharina van der Zanden dodelijk verongelukt. Het kind reed op een fietsje op de linkerweghelft. Het werd daarbij door een auto aangereden. Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee 'i •«V.A.5..V UTRECHT. 10-11. Bij de Demka in Utrecht komen tengevolge van al lerlei saneringsmaatregelen ongeveer 1150 van de ruim 2.000 arbeidsplaat sen te vervallen. Voor een deel van deze werknemers zal de mogelijkheid van plaatsing bij Hoogovens of dc dochterondernemingen van het con cern bestaan. De Demka venvacht dit jaar ccn verlies van 15 miljoen gulden. Dit hebben directie en com missarissen van de Demka tijdens een persconferentie in Utrecht mede gedeeld. De te verwachten ontslagen bij Demka in Utrecht zullen weinig con sequenties hebben voor de totale werkgelegenheid in en om Utrecht. Deze verwachting heeft de plaats- vervangend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, mr. Th. J. van der Pijl, donderdagmiddag in Utrecht uitgesproken tijdens de door de Demka-directie belegde perscon ferentie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1