PREMIE SPAARPLAN op en top drop 25 ct Maatregelen in de moestuin De Nieuwerkerkse pony-club oefent elke zaterdag-morgen Volle vrachten mosselzaad naar Zeeland Snoep verstandig eet 'n appel Een levensverzekering beschermt uw gezin en helpt u sparenelk jaar neemt het Rijk 20% van de premie voor zijn rekening. STREEKNIEUWS Snoep verstandig eet 'n appel Tentoonstelling „Europoort '66" Snoep verstandig eet'n appel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 november 1966 Nr. 19690 ADVERTENTIE Er is veel te doen in november Nu november al met Jlinke nacht vorst en sneeuw begon, is het werk schema voor de tuin bij velen in de war gelopen, in de meeste gevallen zijn we nog niet klaar met het op bergen van de groente die niet voor directe consumptie in aanmerking komt. Wie juist nieuwe bomen en heesters wilde zetten, schrok daar voor terug. De bollen die vroeg wa ren uitgezetstaken als gevolg van het zachte oktoberweer als een groen puntje boven de grond en moesten inderhaast met turfmolm worden afgedekt. Het ziet er niet naar uit dat we een kwakkelwinter krijgen en dat we dit jaar de kool zo in de moes tuin kunnen laten staan. We kunnen twee dingen doen, nl. óf ze terdege beschermen tegen vorst, óf ze inkui len dan wel bewaren in een vorst- vrije schuur of kelder. Wordt de kool van het land naar binnen gehaald, dan dienen direct de buitenste losse bladeren te worden verwijderd. Van tijd tot tijd moeten we de bladeren die daarna beginnen te rotten, ook weer verwijderen. Ko len, waarin rotting wordt aangetrof fen, moeten direct worden gesneden. In vele gevallen zijn ze nog wel ge schikt voor directe consumptie. Inkuilen Kuilen we de kool in, dan maken we hiervoor een vore van ongeveer 40 d 50 cm, diepte, trekken de kool met wortel en al uit de grond en plaatsen deze in de vore, met de luortels naar boven. Hiervoor moeten we niet alleen een droge dag afwachten, maar ook moeten de kolen beslist droog zijn. Als we gaan inkuilen, behoeven de buitenste bladeren ook niet van de kool te worden verwijderd. De kooU wordt afgedekt met een laag verse bladeren en vervolgens sluiten we de vore met aarde. Er i, natuurlijk een nadeel aan deze werkwijze verbon den en wel dat men de kool niet zal kunnen bemachtigen als het zeer streng vriest .Ook kan men niet con - stateren, of er kool onder de grond zit die begint te rotten. Alleen late koolsoorten zoals late rode, late witte en late groene komen voor in kuilen in aanmerking. De gele kool kan wel wat vorst verdragen. Meestal is deze soort kool toch al opgegeten, voordat de strenge vorst invalt. Boerenkool vraagt om vorst en spruitkool blijft eveneens op het land staan. We dienen er echter wel voor te zorgen, dat de vogels ons geen parten spelen, we moeten ze dus verjagen. Bloemkool is niet tegen vorst bestand en deze moeten we dus niet laten staan. Artisjokken Artisjokken dienen in allerijl te worden afgedekt. Turfmolm is hier voor een zeer geschikt middel, want we dienen er rekening mee te hou den, dat als we dik dekken, vele planten in een eventueel zachte win ter zullen gaan verrotten; en als we niet voldoende dekken, lopen we kanK dat alles bevriest. Juist daar om is turfmolm zo'n prachtig middel: aan de ene kant dekt het goed af en aan de andere kant absorbeert het veel vocht. Wie stokbonen geteeld heeft, dient de b onenstokken zoveel mogelijk schoon te maken, aaneen te binden in bossen en, indien mogelijk, in wa ter te bewaren. Verdere werkzaamheden Ook deze maand dienen we onze aandacht te blijven vestigen op het onkruid. Dit dient zoveel mogelijk met wortel en al te worden uitge trokken, evenals eventuele zieke planten. Vooral deze laatste moeten we zeer zorgvuldig opruimen. Ernstige aandacht moet besteed worden aan koolplanten, die nog aanwezig zijn en die, wat groei be treft, verre zijn achtergebleven bij andere planten. Deze dienen we op te graven en eens goed te kijken naar de wortels. Treft u daarop gro tere of kleinere knobbelQ aan of an dere uitwassen die spoedig bruin worden, dan is het vrijwel zeker, dat dat deze plant is aangetast door knolvoet. Dit is een zeer gevreesde ziekte. In dat geval moet u de om ringende aarde weghalen, terwijl de plant zelf diep moet worden begra ven en besproeid met ongebluste kalk. Een flinke kalkbemesting in het najaar is zeer aan te bevelen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Goes (tevens tot bijstand in het pastoraat te Vlis- singen) toezJ. C. v. d. Berg te Haaksbergen. Bedankt voor Hedel: C. Treure, Hasselt; voor Poortvliet: G. Veldjes- graaf, Nederhemert; voor Wijk bij I-Ieusden: C. Vos, Gouda; voor Em- meloord: D. J. Miedema, Dokkum. Ger. Kerken Aangenomen naar Opende (Gr.): A. A. Oosterbrink, Varsseveld; naar Vianen: E. Groenenberg, Oppenhui zen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Wezep (2e pred. pl.): L. W. G. Blokhuis, Zuidhorn; naar Rotterdam-Delfshaven (voor de geestelijke verzorging van varenden) J. Blokland, Rotterdam-Feijenoord. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. In het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam is de 75-jarige H. Wisse uit de Maasstad overleden aan de verwondingen die hij 30 ok tober bij een verkeersongeluk had opgelopen. HAGESTEIN. Een 23-jarige bak ker uit Hagestein bij Vianen. Th. v. de Linde is met zijn motorfiets in zijn woonplaats onder de oplegger van een vrachtwagencombinatie ge schoten en op slag gedood. UTRECHT. De 19-jarige A. van den Oever uit Rotterdam is om het leven gekomen bij een verkeersonge luk in Linschoten, gemeente Mont- foort. Hij bestuurde een auto die in botsing kwam met een vrachtwagen combinatie. STADSKANAAL. De 62-jarige landbouwer Harm Oordwijn uit Eex- terveenschekanaal is tijdens werk zaamheden op het land met zijn trekker te dicht bij een sloot geko men waardoor de trekker kantelde en in het water terecht kwam. De heer Oord wijn geraakte onder het voertuig en is verdronken. VENLO. In het ziekenhuis in Ven- lo is overleden de 17-jarige "P. Jans sen uit Blerick. De jongeman werd in zijn woonplaats gewond toen hij op zijn bromfiets in botsing kwam met een vrachtauto. NOORDWIJK. Op het strand bij Noordwijk is de 19-jarige A. Furneé uit Den Haag, lid van het Leidse stu denten corps, na een val van een vrachtwager) om het leven gekomen WIERDEN. Op de kruising Markt- straat-Warnastraat in Wierden is een 4-jarig meisje onder een truc met oplegger geraakt. ZWOLLE. De frontale botsing lussen twee personenauto's op de weg Hattem-Heerde van zaterdag, waarbij een man werd gedood en drie personen zwaar werden gewond heelt nog een dode geëist. De 36- jarige echtgenote van de bestuurder, de heer L. Woering, mevrouw N. Woering-Krol, is in het R.K. zieken huis te Zwolle aan de opgelopen verwondingen overleden. HAARLEM. In haar woning aan de Zomervaart in Haarlem-Oost is de 74-jarige mevr. wed. B. H. van Duist-de Vries dood in een stoel aangetroffen. Volgens een dokter is zij aan de gevolgen van kolendamp vergiftiging overleden. Gebleken is dat de schoorsteen slecht trok. Een hippisch experiment (Van onze verslaggeefster) NIEUWERKERK, 7-11. Elke za terdagmorgen is er op de weide van de heer A. J. van der Graaf te Nieu- werkerk een vrolijk schouwspel te zien. De ruitertjes van de pony-club oefenen daar dan met hun paardjes in de buitenmanege. Zolang het nog kan doen ze dat in dip buitenmanege, maar zodra de weersomstandigheden dit niet meer toelaten zullen de kin deren hun dieren voort laten stappen in de binnenmanege, die de heer Van der Graaf druk doende is in ge reedheid te brengen. Het is nog wat klein van opzet maar de pony-club is ook nog maar klein. Pas dit voorjaar opgericht met drie ruitertjes, telt de club nu toch al negen leden, kinderen tussen de 6-13 jaar. Onder leiding van een ge diplomeerd instructeur, de heer J. J. de Wilde, die ook de Schouwse Ruiters les geeft, raken de kinderen vertrouwd met de paardjes en de vorderingen die ze maken zijn heel behoorlijk. Allen zijn heel enthousi ast: ze komen trouw elke week oe fenen en doen dan erg hun best. Er bestaat zelfs de mogelijkheid dat de club het volgend seizoen zal kunnen deeln.men aan concoursen. Ze zou dan uit kunnen komen met een viertal of misschien wel met een achttal. De ruitertjes moeten zich dan bekwamen in o.a. springen en dienen ook een dressuurproef af te leggen. Van de New Forrest en de Shet land pony's die bereden worden, zijn vooral de eersten hiervoor uitermate geschikt. De dieren zijn erg mak en hun bouw komt het meest overeen met die van de gewone paarden. Dit isbelangrijk, want de club, die ei genlijk een onderafdeling is van „De Schouwse Ruiters", beoogt de jeug dige ruiters vertrouwd te doen ge raken met het paard en hen tot en thousiaste beoefenaars van de paar densport te maken. Het ligt in de bedoeling van de leiding om het le dental nog belangrijk groter te ma ken. Voor de beginnelingen heeft de heer Van der Graaf pony's beschik baar. De club heeft verschillende ac tiviteiten voor de boeg. Aan het kamp, dat door de „Schouwse Rui ters" tussen Kerst en Nieuwjaar zal worden georganiseerd, wordt ook deelgenomen door de pony's met hun berijders. Waarschijnlijk komen ze ook de intocht van St. Nicolaas met hun aanwezigheid opluisteren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ADVERTENTIE ARNHEM. Bij een verkeersonge val op de Nijmeegseweg te Arnhem is de 76-jarige heer W. van Dijk uit Arnhem om het leven gekomen. Ter wijl hij met zijn fiets aan de hand de rijweg overstak werd hij gegre pen door een personenauto en op slag gedood. ZIERIKZEE - BRUINISSE, 8-11. Evenals de beide vorige keren was ook op maandag 7 november hei weer uiterst gunstig voor het vissen van mosselzaad, zodat de mosselkot- ters weer met volle vrachten in Zeeland arriveerden. De mosselzaadvoorraad schijnt dit jaar bijzonder groot te zijn, terwijl ook de keuze groot zaad of klein zaad tamelijk rijk is. Door telkens maar één dag ver gunning te geven om te vissen en dan weer veertien dagen te wach ten bereikt men dat de banken waar op wordt gevist, zich weer, enigszins kunnen hei-stellen, want de vele tientallen korren, die over de ban ken worden gesleept, laten daar na tuurlijk hun sporen achter, maar wanheer dan weer veertien dagen wordt gewacht met een dergelijke bank opnieuw te bevissen, gaat min der zaad verloren, dan wanneer on afgebroken enkele dagen achtereen wordt gevist. Ook bereikt men dat in dezelfde week toch nog mosselen kunnen worden aangevoerd op de verwater plaatsen. Vele schepen die dinsdag in Zee land arriveerden kregen direct order weer naar het Wad terug te keren om een vracht mosselen te halen en ADVERTENTIE Een levensverzekering geeft u en uw gezin zekerheid. Met periodieke betalingen (waarvan u zelf de hoogte bepaalt) vormt u waardevol bezit. Het Rijk geeft hierbij daadwerkelijke steun.met het Premie Spaarplan. Hoeveel Over maximaal 500,— jaarlijks aan ver zekeringspremie ontvangen u en uw vrouwna vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100, Hoe? Bij uw betalingen laat u eenvoudig aan tekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na verloop van 4 jaar krijgt u de spaarpremie uitgekeerd. Voorbeeld Als u dit jaar f 500,aan ver- Per deolnomer maximaal f 250, J) Spaarpromlo por doolnemor maximaal f 50,-—. zekeringspremie betaalt, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,Het betaalde bedrag mag natuur lijk ook minder zijn dan f 500,de spaarpremie is altijd 20 Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang als u aan uw verzekering betaalt. De bijdrage van het Rijk kan zo in de loop van de jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deel nemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Levensverzekeringmaatschappijen en de Assurantie-tussenpersonen. Vraag <le gratis brochurel BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT ADVERTENTIE die vrijdag aan de handel af te le veren. De ingetreden koude van vorige weck had annulering van bestelling tot gevolg, maar het daarop weer ge volgde zachtere weer, animeerde de v erkoop. Toename werkloosheid in oktober DEN HAAG, 8-11. De werkloos heid onder de mannelijke beroeps bevolking in ons land. is in de maand oktober weer toegenomen. He taantal geregistreerde werklozen steeg met 5.600 tot 36.800, terwijl de vraag naar mannelijk personeel te rugliep met 9.300 tot 65.900. Het maandverslag „Arbeidsmarkt", van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, dat deze cijfers vermeldt, spreekt dan ook van een voortgaande teruggang in de span ning op de arbeidsmarkt. ZIERIKZEE Najaarsvergadering S.D.K.B. Naar wij vernemen is de algeme ne najaarsvergadering van de S.D. K.B. vastgesteld op 2 december a.s. in het Huis van Nassau te Zierikzee. Als punten op de agenda staan o.m. vermeld het vaststellen van een aan tal wijzigingen in de reglementen en statuten, het uitreiken van de kampioensprijzen van de zomercom petitie en het bespreken van micro wedstrijden voor adspiranten en pu pillen. SEROOSKERKE Ontspanningsavond Dorpsgemeenschap De Dorpsgemeenschap Seroosker- ke e.o. gaf de eerste ontspannings avond in het Dorpshuis. Nadat de voorzitter van de Dorps gemeenschap de talrijke aanwezigen had verwelkomd, kondigde hij het optx-eden aan van „AH Ben Lux" met zijn beroemde show. Het was goochelkunst in optima forma, ge presenteerd in een razendsnel tempo en van prima gehalte. De aanwezi gen genoten en waren vaak zo ver bluft door de staaltjes van behen digheid en vingervlugheid dat ze soms vergaten te applaudisseren. Hoewel het aan applaus niet heelt ontbroken. En met recht: het was, verdiend. De Dorpsgemeenschap bracht hier met succes iets anders dan de traditionele film. Dc heer Jac. Viergever te Seroos- kerkc vertoonde enkele van zijn prachtige series kleurendia's, met een gezellig praatje er bij. Hel werd een mooi en leerzaam geheel. Dc werkelijk schitterende dia's, waar van sommige met een eindeloos ge duld werden gemaakt, getuigden van diens grote liefde voor de na tuur. Het was een prettige en ook leerzame avond. Het bestuur van de Dorpsgemeenschap kan met voldoe ning op deze avond terugzien. BRUINISSE Inenting ambtenaren Teneinde te voorkomen dat door ziekte in het komende winterseizoen een aantal ambtenaren tijdelijk zou worden uitgeschakeld, c.q. dat een te groot aantal arbeidsdagen door ziekteverzuim verloren zou gaan, is aan de werknemers in dienst van de gemeente Bruinisse, onderwijzers enz. gelegenheid gegeven zich te la ten inenten tegen influenza en griep.' Hiervan is door 21 personen in ge meentedienst gebruik gemaakt. 9 AMSTERDAM. 8-11. De haven- en scheepvaartvaktentoonstelling Euro poort is voor de vijfde maal geopend: een jubileumjaar dus, maar niet in het oude nest. Tot nog toe werden deze maritieme tentoonstellingen in de Ahoy in Rotterdam gehouden, maar nu deze heeft moeten wijken voor een medische faculteit, is de tentoonstelling naar Amsterdam ver huisd en daar, groter dan ooit, in het RAI-gebouw opengesteld. Ir. S. A. Posthumus, staatssecretaris van ver keer en waterstaat verrichtte de openingsceremonie, waarbij hij een rede hield, waarin hij o.a. zei te ge loven, dat deze tentoonstelling en het parallel lopend congres een waarde- volle bijdrage zullen zijn tot de ma ritieme ontwikkeling en het ver- voerseconomisch denken. ADVERTENTIE 9 Voor 45 jaar. ZIERIKZEE. Op het voetbalter rein van de R.K. club G.V.Vaan de Blokweg werd een propaganda-korf- balwedslrijd gespeeld. WESTENSCHOUWEN. Het duin- beplantingswerk is voor dit seizoen afgelopen. Sedert het voorjaar is door een 9-tal werklieden geregeld in de duinen gewerkt. ZIERIKZEE. De voormalige school A, door de veilingvereniging „Zie rikzee" aangekocht voor veilingge bouw, is voor dit doel inwendig ge heel veranderd. ZIERIKZEE. Gedurende een iveek geeft het circus „Roberlï' haar i'oorstcllingen in een prachtig elek trisch verlichte lent, die is opgestei i aan de Balie. BURGII. Bij het reddingsstation te Burghsluis arriveerde de nieuw gebouwde motorreddingboot „Prin ses Juliana" de plaatsvervangster van de op 5 mei 1920 verbrande boot Prinses Wilhclmina''. SEROOSKERKE. In dc ontstane vakature van Ned. Herv. predikant kan voorlopig geen nieuwe predikant worden beroepen, daar deze gemeen te niet aan het minimum traktement kan komen. NIEUWERKERK. Dc cursus in verbandleer is geëindigd. Enkele meisjes hebben met goed gevolg een proeve van bekwaamheid afgelegd. ZIERIKZEE. In dc Concertzaal werd een grote propaganda-avond gehouden door de Alg. Ned. Geheel onthouders Bond. RENESSE. Voor de cursus vcr- volg-ondcrwijs, lopende van j nov.- 16 mrt., hebben zich 14 jongens en j] meisjes aangemeld, waardoor split sing in 2 afdelingen gewettigd is. DREISCHOR. Voor een matig pu bliek gaf de Haagse auto-bioscoop hier een filmavond met een film over de Zuidpool-expeditie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7