Bejaarden van Brouwershaven vierden 10-jarig bestaan „soos" Demka-Utrecht moet personeel inkrimpen De kabinetsformatie bij Hotelier K. J. Bakker (Burgh) in liet zilver Nieuwe Schiphol open in april 1967 STREEKNIEUWS kinderzegels Hulp gevraagd voor de geteisterde kunststeden in Italië lüPP^pr- ZIER1KZEESCUE NIEUWSBODE Donderdag 10 november 1966 Nr. 19690 Gemeenschappelijke koffiemaaltijd hoogtepunt van geslaagde dag BROUWERSHAVEN, 9-11. In het met fraaie bkemen getooide jeugd- gcbcuw hebben de bejaarden van Brouwershaven dinsdagmiddag het 10-jarig bestaan der bejaardensocië teit gevierd. Mej. S. Grootj-ans verwelkomde de vele aanwezigen, waarna ze verzocht enige ogenblikken stilte in acht te nemen in verband met het overlijden van mevrouw Den Guden, welke een trouwe bezoekster was van de bij eenkomsten. Mej. Grootjans deelde mede, dat van het oud-bestuurslid mevrouw Schuddebeurs prachtige bloemen werden ontvangen met een felicitatie en het verzoek om na afloop der feestelijkheden de oudjes de stoelen dans te laten uitvoeren. Met orgel begeleiding door mevrouw K. v. d. Bijl-Kik zongen de bejaarden samen het welkomstlied, waarna mevrouw C. Jonker-de Moor een gedicht voor las, gebaseerd op de oprichting van de soos. Getracteerd werd op koffie met gebak, het laatste geschonken door de familie J. v. Wouwe t.g.v. hun 50-jarig huwelijksfeest. Namens het gemeentebestuur waren inmid dels loco-burgemeester J. Dekker, wethouder L. M. Moermond en ge meentesecretaris A. Gunst gearri veerd om de vereniging met dit feest te feliciteren. De heer Dekker rele veerde, dat er door het comité in een grote behoefte wordt voorzien door de bejaarden iedere maand een gezellige middag aan te bieden. Hij liet zijn dank vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud, namens het gemeentebestuur. Ds. Wentsel dankte voor de ont vangen uitnodiging en bood tevens zijn felicitatie aan. 't Is verheugend", aldus spreker, „dat de ouden zo fijn bij elkaar zijn". „Het is echter een kernen en een gaan, zo missen we deze middag ook ds. en mevrouw Oort, welke beiden goede krachten waren vcor het bejaardemverk". Ds. Wentsel gaf de oudjes de raad de gezelligheid onderling te blijven zoeken zolang God hen nog spaart. Namens de Bond van Ouden van Dagen overhandigde de heer L. Bos een enveloppe, hetgeen de heer C. Hoekman deed namens de club „oud papier ophalers", wat zeer op prijs werd gesteld. De oprichting Mej. Grootjans liet de oprichting van de sociëteit neg eens de revue passeren hoe ze destijds met mevr. Van Leeuwen het initiatief nam, wat dikwiils co financieel gebied de no dige hoofdbrekens heeft gekost. Maar met het organiseren van b.v. een tcuwtjetrekkraam, een bazar, de ver koop van strocpbabbelaars (peper huizen) enz. w'ist men steeds de eind jes aan eikaar te knopen. Hierbij mogen we niet vergeten de steun van de plaatselijke winkeliers waar nooit tevergeefs werd aangeklopt en diverse giften van particuliere en verenigingszijde. Ook deze middag was weer een spel georganiseerd waar allen aan mee konden doen. Vervolgens werden door de dames DEN HAAG, 9-11. In de brief die het kabinet-Cals aan informateur Beel heeft gezonden zijn nog nadere gegevens in uitzicht gesteld. De informateur wenst hierop te wachten alvorens verdere stappen te ondernemen. Dr. Beel hoopt deze ge gevens donderdagavond in zijn bezit te hebben. Tot dan zal hij geen af spraken maken. Aangenomen mag worden dat van de zijde van het kabinet geen be hoefte bestaat om overleg met de fracties te plegen. Personeels-afvloeiing Van der Heem UTRECHT, 9-11. De integratie van het Van der Heem-bedrijf in Den Haag in het Philips-concern is er oorzaak van dat de laatste maan den reeds ongeveer 250 werknemers zijn afgevloeid naar Philips, Indo heem en firma's buiten het Philips- concern. Er zal nog een aantal ver schuivingen plaatsvinden. Het gaat voornamelijk om beambten, perso neel in de niet-direkte produktieve sector. Bos-de Vos, Botbijl-van Nleuwen- huize en Provoost-Krijger enige ge dichten voorgedragen, welke bijzon derder in de smaak vielen. Mej. H. van Nieuwenhuize deed dit eerst in het „zware" genre, waarna ze be sloot met enkele „lachertjes". Koffie-maaltjjd Hoogtepunt van deze dag was ze ker de koffiemaaltijd; vele glundere gezichten aan een rijk verzorgde dis. De heer J. van Wouwe ging voor in gebed. Na de maaltijd konden diver se bejaarden een mooie prijs afhalen voor de goede oplossing van het ge houden spel. O.l.v. mevrouw v. d. Bijl zongen de aanwezigen uit volle borst liede ren uit hun kinderjaren, waarna werd overgegaan tot de stoelendans, wat de nodige hilariteit teweeg bracht. Uiteindelijk was het mevr. Provoost-Krijger die de schaal met fruit in de wacht sleepte. Aan het slot van deze geslaagde dag bracht de heer J. Koopman het comité, namens alle bejaarden, een hartelijk dankwoord voor deze fijne viering. Mevrouw Clarisse-Klaasse sprak woorden van dank tot allen die hun medewerking hadden gegeven tot het welslagen. Ze deelde nog me de, dat de Sinterklaasviering zal worden gehouden op 6 december. Op verzoek van mejuffrouw S. Groot jans werd deze bijeenkomst besloten met het zingen van ,,'k Wil U. o God mijn dank betuigen". Enigszins ver moeid maar voldaan keerden de be jaarden huiswaarts. Elders in dit nummer valt meer te lezen over de activiteiten van de pony club te Nieuwerkerk, die elke week oefent in de buitenmanege van de heer v. d. Graaf, maar binnenkort gaat overschakelen op een binnen-manege, die thans in gereedheid u-ordt gebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). gasten uit binnen- en buitenland. Op a.s. zaterdag recipiëren de heer en mevrouw Bakker-de Fouw en het zal hen van 16.00-17.30 uur niet aan belangstelling ontbreken. BURGH, 9-11. Op zaterdag 12 november a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer K. J. Bakker het toen nog café Bakker begon. Door overlijden van zijn vader, de heer C. Bakker begen de huidige eigenaar in het tweede jaar van de tweede we reldoorlog zijn loopbaan als herber gier. De eerste jaren waren vrij moeilijk voor de beginnende heer Bakker omdat de oorlog nu eenmaal ook zijn beperkingen oplegde aan de horecabedrij ven. Na de oorlog kwam het café tot grotere bloei en werd een trefpunt van vertegenwoordigers en handels lieden. Toen de ramp zich voltrok en veel werklui die betrokken waren bij het herstel van dijk en land een ste vige maaltijd en een bed zochten konden ze bij de heer Bakker te recht die ervoor zorgde dat het hen aan niets ontbrak. Weldra bleek dat het café te klein werd, omdat vooral de recreatie grotere vormen aan ging nemen en de eigenaar zag wel' in, dat bij een vergrting van het bedrijf hij hiervan een graantje kon meepik ken. De plannen werden gemaakt en in 1958 ging het grootste deel van het pand tegen de grond en werd veel groter opgebouwd. Niet minder dan 14 kamers had de heer Bakker nu tot zijn beschikking met naast het vergrote café een prachtige eetzaal, tevens geschikt voor het houden van vergaderingen en partijen. Deze gro te zaal werd indertijd officieel door de toenmalige burgemeester van Burgh, jhr. A. van Citters geopend. Een klein vergaderzaaltje naast de grote zaal bleek grote voldoening te bezitten voor bestuursvergaderingen van diverse verenigingen. In vroe ger dagen, het pand werd in 1899 door wijlen de heer C. Bakker als „herberg met afspanning" van wijlen weduwe K. Zomër-Dambruine over genomen welke laatste het pand had overgenomen van Arjaön de Vos, leeft bij vele Westhoekers nog de herinnering aan de dansavonden tij dens de Burghse kermis en met an dere hoogtijdagen. Een harmonica met tambourijn begeleiding waren voldoende voor een sfeervolle 'leuke avond volgens het „half uit"-systeem Inmiddels, een halve eeuw later, heeft hotel Bakker een geheel ande re klantenkring opgebouwd en naast de regelmatige bezoekers kreeg ze grote bekendheid bij de vele zomer- AD VERTEN TIE SCHIPHOL, 9-11. Dankzij de ten slotte toch nog bijna op tijd gekomen ingebruikstelling van het nieuwe klaverblad bij Badhoevedorp zal het nieuwe Schiphol volgend jaar ge heel volgens het voorgenomen plan in april kunnen worden geopend. Nog geen 6 maanden geleden maak te de Schiphol-directie zich hierover ernstige zorgen. Het schrikbeeld doemde toen op, dat het gigantische Schiphol-project, dat 400 miljoen gulden kost, gereed zou zijn zonder dat er wegen zouden zijn om het te bereiken. Het ministerie van ver keer en waterstaat heeft dat echter niet op zich laten zitten. Nederlands nieuwe luchthaven zal dus in april van het volgend jaar worden geopend. De verhuizing van het oude areaal naar het nieuwe zal in 1 dag, beter gezegd in 1 nacht, moeten geschieden. Dat wordt een operate!, die nog veel hoofdbrekens aan ettelijke Schiphol-chirurgen zal kosten Koe loopt weer in de ivei DEN HAAG, 9-11. Een koe die woensdag in een moddersloot was geraakt heeft de Haagse brandweer en politie een zware taak bezorgd bij de pogingen haar te redden. Het dier dat aan de rand van de bebouwde kom van de wijk Mariahoeve te Den Haag in moeilijkheden raakte werd. aanvankelijk door de politie bijge staan die op haar beurt de brand weer te hulp riep. Een kraanwagen van de brandweer zakte echter weg in de drassige weidegrond. Een jeep nam het over. Nadat de koe met be hulp van een lange ketting uit de sloot was gesjord bleek ze zo over haar toeren dat ze in een wijde boog kringetjes ging hollen rond de jeep. Drie brandweerlieden werden door de ronzwaaiende ketting gevloerd, een andere werd tussen jeep en ket ting vastgekneld. De man raakte evenwel niet gewond. De jeep werd tamelijk beschadigd, de koe loopt weer in de wei. LAND- EN TUINBOUW Bestrijding van aardappelziekten DEN HAAG, 9-11. De Europese commissie heeft richtlijnen ontwor pen voor de bestrijding van een tweetal vijanden van de aardappel: de synchytrium endobioticum, ver wekker van de wratziekte, en het aardappelcystenaaltje, verwekker van de aardappelmoeheid. In de hele gemeenschap zijn deze twee organis men levensvatbaar en in de meest'" lid-staten zijn ze reeds voorgekomen. De ontwerp-richtlijnen, die aan de E.E.G.-ministerraad ter goedkering zijn voorgelegd, bevatten minimum voorschriften voor een doeltreffen de bestrijding. Zij hebben betrek king op besmette percelen en op be smette partijen aardappelen, alsme de op veiligheidszones, uit te zetten rond met wratziekte besmette ge bieden. Iedere lid-staat behoudt de moge lijkheid, voor zichzelf aanvullende óf stringentere voorschriften vast té stellen. UTRECHT. 9-11. De raad van commissarissen van de Hoogovens heeft een beslissing genomen over de teekemst van de Koninklijke Ne derlandse Staalfabriek Demka N.V. te Utrecht, een veile dochter van Hoogovens. Het gaat niet goed bij de Demka ZIERIKZEE Auto te water Woensdagmiddag even over vijf, is een luxe auto, bestuurd door een Rotterdammei-, ter hoogte van het benzinestation aan de Grachtweg, in het water van de gracht gereden. De auto kwam uit de richting West hoek en is op onverklaarbare wijze in een slip terecht gekomen met hei bovenvermelde gevolg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BURGH Tweede lustrum bejaardensociëteit Volgende week hoopt de bejaar den-sociëteit te Burgh haar 10-jarig bestaan te vieren. Een en ander zal niet ongemerkt voorbij gaan en zo zal de heer C. Schoonaard uit Haar lem zijn dia-verzameling over het oude Burgh en Haamstede vertonen. WESTHOEK Overvloedige regenval In de nacht van dinsdag op woens dag regende het in de Westhoek 14, van 8-12 uur, woensdagmorgen 12 en van 12-18 uur i5 mm. In de eerste avonduren kwam daar nog 4 mm bij. Voor de werkzaamheden op het land is deze massale regenval hoogst onwelkom, want vooral de bieten bouwers hadden hun hoop gevestigd op nog wat droge dagen. De laatste leveranties moeten rond 3 december afgelopen zijn en op vele plaatsen heerst de theoretische mening dat de bieten op het laatst van hun ver blijf in de grond nog wel wat groeien De boer moet dan het risico maar aanvaarden van moeilijk rooien hoe wel er nog nooit een biet in de grond is blijven zitten. De mens zelf springt dan met het peespaadje en het mes wel bij als redder in de nood. De regenval is op de landerijen, waar al veel percelen op wintervoor liggen en waar de sprietjes van de wfintertarwe al weer een groan tintje versohaffen aan de landerijen, zeer goed zichtbaar en overal staan grote plassen water waarin eenden en meeuwen hun vertier zoeken. De grond is op een dergelijke waterlast nog niet berekend doordat de bo vengrond nog in elkaar zit geperst door het vele rijden met landbouw machines. Geen trekker kwam woensdag op het land en hier en daar werden wat op de boerderij* voorradige bieten naar de haven ge transporteerd. Een echte ouderwetse, onvervalste regendag, die 9e novem ber. DUIVELAND Goede gladiolenoogst Het uitzonderlijk mooie najaars weer, dat zo lange tijd stand hield was niet alleen bevorderlijk voor een vlot verloop van de najaars werkzaamheden als het rooien van bieten en het ploegen van het land, ook de telers van gladiolenbollen kregen hun kans om het door hen geteelde produkt droog te oogsten en klaar te maken. De prijzen zijn even als de oogstresultaten voor deze be trekkelijk jonge teelt in onze streek, dit jaar weer gunstig. BRÜINISSE Benoeming adjudanf A. Pipping Adjudant A. Pipping, hoofd van de groep Bruinisse van de rijkspolitie is benoemd als districtsadjudant van het district Middelburg der rijkspo litie, zulks met ingang van 1 janu ari 1967. Cafétaria in andere handen Eind 1959 kocht de heer D. de Ko ning de bekende bakkerszaak van de heer G. F. Padmos, niet om daarin de bakkerij voort te zetten maar om een cafétaria in te richten. Hij bleek een goed oog te hébben gehad op de mo gelijkheden van een dergelijk be drijf op Bruinisse, want gunstig ge legen als het was werd cafétaria De Koning, in mei 1960 geopend, een bekend ontmoetingspunt van tieners en twens. Daarnaast kreeg het ook zijn deel van het steeds toenemende toerisme, terwijl ook zij die als chauffeur of handelsreiziger langs de weg hun dagtaak vervulden, ca fétaria De Koning wisten te vinden en te waarderen. Het gezin de Ko ning, want vooral de echtgenote en de dochter(s) werkten mee, wist in enkele jaren een bloeiende zaak op te bouwen. Nu de drukte wat al te groot werd heeft men besloten de zaak te verkopen en is de verhuizing in volle gang. Opvolger van het ge zin de Koning, wordt het gezin van de heer M. C. de Koster. Inwoner overkwam ongeluk De heer H. Vinjee, bouwkundig opzichter bij de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht op Schouwen-Duiveland (district Tho- len), voorheen werkzaam en nog steeds wonend te Bruinisse kwam dinsdagavond nabij de veiling Sint Annaland met zijn auto in botsing met een andere auto .De heer Vinjee bekwam verschillende snijwonden en een hersenschudding, de auto werd ernstig beschadigd. De be stuurder van de andere auto bekwam slechts lichte kwetsuren. Nieuwbouw na afbraak Dat aan opbouw soms afbraak vooraf moet gaan, is te zien in de Lange Ring te Bruinisse, waar het pand tot vorig jaar bewoond door mevrouw wed. N. Jumelet-Verwijs in één dag werd gesloopt, om straks plaats te maken voor een nieuwe woning van de heer A. de Jonge Bz., thans nog wonend aan de Oude Dijk in de polder Oosterland. en een aantal afdelingen zullen wor den gesloten, waardoor het perso neelsbestand met ruim 1000 werkne mers - de helft van het huidige aan tal - zal worden ingekrompen. Bin nen drie maanden moet een defini tieve beslissing worden genomen over de afvloeiing van een aantal werknemers naar de Hoogovens en dochterondernemingen. Vast staat evenwel dat een groot aantal ontsla gen zullen volgen. In drie jaar heeft Demka ongeveer f 30 miljoen verloren. Men neemt aan, dat het bedrijf allang failliet was geweest, wanneer Hoogovens in 1964 geen bod had gedaan op de aandelen, die Hoogovens toen nog niet bezat. Van het grote Demka-bedrijf Sn Utrecht blijven alleen de snelbaan, een moderne walserij, en de smelterij en de afdeling staalgieterij (tezamen 850 man personeel) over. Demka Blerica (200 man) blijft normaal doordraaien. In de smelterij en de afdeling staalgietwerk zal f 6 tot f 7 miljoen moeten worden geïnvesteerd, om de ze afdeling rendabel te krijgen. DEN HAAG. In verband met de overstromingsramp, die Italië heeft getroffen, heeft H.M. Koningin Ju liana aan president Saragat van Ita lië een telegram van deelneming ge zonden. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Bijdrageplicht huurders van woningwetwoningen C O DEN HAAG, 9-11. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot invoering van een jaarlijkse bij drage ten laste van financieel meer draagkrachtige huurders van wo ningwetwoningen. Volgens het voor stel zal deze bijdrage f 260 groot zijn voor degenen van wie het inkomen in het voorafgaande kalenderjaar tussen f 12.750 en f 15.000 ligt, f 390 bij een inkomen tussen f 15.000 en f 18.000, f 650 bij een inkomen tus sen, f 18.000 en f 24.000 en f 910 bij een inkomen van meer dan f 24.000. De aan het rijk verschuldigde bij drage wordt verminderd met f 50 voor het vijfde en ieder volgend kind. De inkomensgrenzen kunnen jaarlijks worden herzien indien het indexcijfer van de lonen met ten minste vijf procent is gestegen of gedaald. De kinderpostzegel* verkoop te Zierikzee ZIERIKZEE, 9-11. Op dinsdag 15 november vindt om 9.15 de opening plaats van de stand in het postkan toor, waarin de verkoop plaats vindt van kinderpostzegels en -kaarten. De organisatie is in handen van de U.V.V.-afdeling. De kiosk zal worden bezet door dames, die zich met de verkoop willen belasten. Iedere werkdag van 9-12 uur wordt zitting gehouden in de periode 15 november t.m. 1 december en van 8 december t.m. 30 december. AMSTERDAM, 9-11. De directeur van het Rijksmuseum in Amsterdam dr. A. F. E. van Schendél schrijft ons: „Bij het horen van het vreselijke nieuws uit Italië hebben wij allemaal de behoefte gevoeld te helpen, iets te doen. Vanzelfsprekend moet er eerst hulp komen voor de mensen. Wij kennen deze noden uit eigen bit tere ervaring en ook de hulp die dan ailerwege loskomt. Maar behalve de menselijke nood, die in de door het water geteisterde gebeiden in Italië gelenigd moet worden, is er ook de nog niet te overziene schade aan kunstwerken. Aan kunstwerken, die miljoenen mensen in de hele wereld, honderd duizenden in ons land, onmetelijk grote rijkdom en vreugde hebben ge schonken. Wat van de beschadigde kunstwerken gered kan worden moet gered worden, gereinigd, ontdaan van met petroleum vermengde modder, gerestaureerd, zo goed als de be kwaamste mensenhanden dit zullen kunnen doen. Voor deze restauratie is uiteraard ook geld nodig. Veel geld. Wij Ne derlanders, met een zo grote liefde voor het onvoorstelbaar vele dat Ita liaanse kunstenaars en geleerden in de loop van de eeuwen hebben ge schapen, willen hieraan ook een steentje bijdragen. Speciaal voor de restauratie van kunstwerken, boeken en gebouwen. Stort daarom meteen uw bijdrage op de rekening van Openbaar Kunst bezit, postgiro 4180, Amsterdam, on der vermelding „geteisterde kunst steden Italië". Kolendampslaclitoffer in Kerkrade KERKRADE, 9-11. De 15-jarige Jan Rohs, leerling van de onder grondse vakschool van de steenko lenmijn Willem Sophia te Kerkrade, is woensdagmorgen om kwart voor negen dood aangetroffen op zijn slaapkamer boven een café in de In dustriestraat te Kerkrade. Zijn dood werd veroorzaakt door kolendamp vergiftiging. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag bekendgemaakt, dat men onderzoekt of de Russen op 27 oktober j.l. met een ondergrondse kernproef op Nova Zembla het verdrag van Moskou in zake een gedeeltelijk verbod op het nemen van kernproeven heeft ge schonden. Het voorlopige comité bestaat uit prof. dr. A. M. W. J. Hammacher, voorzitter, Elka Schrijver, secreta resse. mr. I. M. J. van Rossem, pen ningmeester, Bertus Aafjes, Hella Haasse, dr. D. H. Kotting-Menko, Chris de Moor, prof. mr. A. Pitlo, prof. dr. J. G. van Regteren Altena, mr. H. J. Reiriink, dr. A. F. E. van Schendel, prof. mr. L. G. A. Schlich- ting, mr. E. L. M. Baron Speyart van Woerden, dr. A. B. de Vries. TONEEL EN FILM „De onoverwinnelijke zeven" In de Zierikzeese Concertzaal wordt a.s. zaterdag en zondag ver toond de film „De onoverwinnelijke zeven" met in de hoofdrol Tony Russel en Livio Lorenzon. (Toegang 14 jaar). ADVERTENTIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3