VLEES HOOFD SCHOTEL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opvallende „come back" van G.O.P. (de Republikeinse partij) f Ontspanning op de arbeidsmarkt Jarige schooljeugd bij huwelijk van prinses Margriet De Rode garde Grafschendingen Meer steun voor de natuurbeschermers? „Graanschuur van Italië" zwaar getroffen in Eindhoven Beschavingen in het heelal? Europa-munten? Overval op café Weer seinen van ..Surveyor" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 november 1966 123ste juurKUiiK Nr. J 9690 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Doorlichting" waterschap ter sprake Verkiezingen in Amerika Uitbreiding Schiphol NEW YORK, 10-11. De Ameri kaanse republiekeinen blijken, nu de laatste uitslagen bekend zij>n gewor den, ook de gouverneursposten vajt Alaska, Minnesota en Wyoming in de wacht te hebben gesleept waar mee ze hun succes bij de verkiezin gen van dinsdag op fraaie wijze heb ben bekroond. Vijt en twintig van de vijftig Ame rikaanse staten hebben nu republi keinse gouverneurs en het waren er bijna 26 geweest, ware het niet dat in de staat Georgia de democraat Lester Maddox (niet populair bij de negers) op het nippertje won van de iets gematigder republikein Howard Calloway. Deze „come-back" van de „Grand Old Party" is sterker dan in Ameri kaanse politieke kringen was ver wacht en heeft de republikeinen nieuwe moed gegeven voor de pre sidentsverkiezingen van 1968. Hoe wel ze hun meerderheid in het con gres hebben behouden zullen de de mocraten deze verkiezingen nu met enige angst tegemoet zien en binnen hun partij zal het wellicht fel toe gaan bij het uitstippelen van de tac tiek die hun de beste kansen moet bieden zich aan de macht te hand haven. Zeer kwetsbaar is vooral de positie geworden van vice-president Hubert Humphrey, wiens ster voor de verkiezingen al aanmerkelijk verbleekt was en die nu een zware klap heeft gekregen door de neder laag, in zijn staat Minnesota, van de democratische gouverneur Karl Rol- vaag. De uitslag De uitslag van de congresverkie zingen geeft het volgende beeld: Senaat: daarin wonnen de republi keinen drie zetels: die van Illinois, Oregon en Tennessee. Vooral de overwinning in de laatstgenoemde staat zal hun genoegen hebben ge daan, daar nu voor de eerste maal uit het zuiden, het traditionele bol werk der demoeraten, een republi kein in de senaat komt. Bovendien komt er jong bloed in dit college. Van de zeven nieuw gekozenen vijf republikeinen en twee democraten - zijn er zes nog geen 40 jaar oud. De republikeinen onder hen zijn libe raal getint. Voor het eerst sinds meer dan tachtig jaar neemt een neger zitting in de senaat. ADVERTENTIE 0 Lust u ook wel eens wat anders bij de lunch? Serveer boerepannekoeken! Bakkleine stukjes spek, gesnipperde ui, kleingesneden worteltjes en aardappelen in de koekepan lichtbruin. Doe er het panne- koekbeslag bij tot de bodem goed bedekt is. Daarna op een zacht vuur gaar bakken tot de pannekoek lekker bros is. Kostelijk I „Werkmeerderheid" geslonken Huis van Afgevaardigden: de „werkmeerderheid" waarover pre sident Johnson beschikte is aanzien lijk geslonken. De republikeinen zijn van 140 op 187 zetels gekomen en de democraten zagen hun aantal even redig verminderen van 295 tot 248. De meerderheid van laatstgenoemde bedraagt nu dus nog slechts 61 zetels, en is volgens velen onvoldoende daar de conservatieve democraten nogal eens overlopen. President Johnson zal moeite hebben bepaalde pro gramma's er nu door te krijgen. De einduitslag van de verkiezin gen luidt, met nog slechts een gou verneurspost onbeslist: Senaat: democraten 17 (was 20). republikeinen 18 (was 15). Samen met de 65 zetels die niet verkiesbaar waren in de zetelverdeling: demo craten 64 - republikeinen 36. Huis van Afgevaardigden: demo craten 248 (was 295), republikeinen 187 (was 140). Gouverneurs: democraten 11 (was 20), republikeinen 23 (was 15) en dus nog één onbeslist. (Er werden in 35 van de 50 staten gouverneursverkiezingen gehouden). Bijzetting overleden generaal Von Choltitz 0 BADEN-BADEN, 9-11. Woensdag 1 shet stoffelijk overschot van de voormalige generaal van de infan terie Dietrich van Choltitz, die in 1944 het bevel over de Diutse troepen in Parijs voerde, met militaire eer in Baden-Baden bijgezet. Hij overleed zoals gemeld zaterdag jl. Hoge offi cieren van de Westduitse Bundes- wehr woonden de plechtigheid bij. Van Franse zijde was de plaatselijke commandant van de Franse troepen in Baden-Baden, kolonel Wagner, aanwezig. AMSTERDAM, 9-11. Op de Am sterdamse arbeidsmarkt is een dui delijke ontspanning. De teruggang in de vraag naar arbeidskrachten is niet verontrustend. Er is geen reden voor paniek, wel voor waakzaam heid. Zo vatte de directie van het ge westelijk arbeidsbureau Amsterdam de situatie in de hoofdstad samen. Eind oktober waren er 2.301 werklo ze mannen tegen 2.049 eind septem ber. De vraag bedroeg eind vorige maand 7.158 tegen 7.928 in septem ber. In oktober 1965 was deze 9.559. In Amsterdam is er in de bouw nog vraag naar allerlei geschoolde krach ten en in de metaalsector blijft de vraag vrij constant. Het aantal werk lozen in deze sector (174) zijn voor namelijk ongeschoolden. De vraag naar mannelijk kantoorpersoneel - 862 - bestaat voor 95 pet. naar krach ten van ten hoogste 30 jaar, het aan bod bestaat voor 90 pet. uit perso nen boven de 40 jaar. Nerl. ha verin out influs trie in nootl DEN HAAG, 9-11. De Nederland- se havermoutfabriekanten vrezen voor het voortbestaan van hun pro- duktie, als de overheid hun niet te hulp komt. Zonder die hulp, zo kan men van hen vernemen, zullen ze de vervaardiging van voerhavermout eraan moeten geven. Dat betekent dat het grootste deel van de totale havermoutproduktie zal verdwijnen. Wat. in het gunstigste geval nog overblijft is de produktie van con- sumptiehavermout. Volgens de voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Havermout- en Gortfabrikanten, drs. T. Zaaijer, zullen de fabrieken dan dusdanig onderbezet raken, dat het nodig zal worden de prijs voor de consument te verhogen. Een van de vier bedrijven. Koopman's Meel fabrieken in Leeuwarden, heeft in de loop van dit jaar de havermout produktie al gestaakt. Ontslagen hoefden er niet te vallen, dank zij de situatie op de arbeidsmarkt en dank zij het feit dat het bedrijf ook an dere produkten maakt. Dat laatste is trouwens ook het geval met de andere drie bedrijven. Bij Quaker Oats in Rotterdam, onderdeel van een wereldconcern, wordt gevreesd voor verplaatsing van de produktie raar andere landen, als de haver mout in Nederland zijn gunstige po sitie verliest. MOSKOU. 9-11. Naar het Russi sche persbureau Tass weet te mel den, zijn in China twee communis tische leiders in de provincie er van beschuldigd, dat zij acties van de rode garde met geweld hebben on derdrukt. Ook de partijleiders van een aantal ministeries zouden ge ageerd hebben tegen de zg. culturele revolutie. DEN HAAG, 9-11. Bij het huwe lijk van H.K.II. prinses Margriet en mr. P. van Vollenhovcn op 10 janua ri a.s. zullen in de Grote of Sint Ja- ccbskerk in Den Haag 22 plaatsen zijn gereserveerd voor scholieren, ou der dan tien jaar, die op die dag ja rig zijn, een jongen en een meisje uit elke provincie, die zoveel mcgelyk elk een van de schooltypen in ons land vertegenwoordigen. De minister van onderwijs en we tenschappen, mr. I. A. Diepenhorst, heeft een verzoek hiertoe ingediend. De leden van de delegatie school jeugd zullen met hun begeleider des avonds tevoren naar Den Haag ko men. De begeleiders kunnen de hu welijksplechtigheid in de kerk niet bijwonen. De scholieren, die door loting wor den aangewezen, zullen voor 16 de cember hun verkiezing kunnen ver nemen van. het hoofd van hun onder wijsinstelling. het is de bedoeling, dal de scholieren begeleid worden door een volwassen familielid af een van de leerkrachten van de school. Zij komen allen op negen januari in Den Haag, waar zij de gasten zullen zijn van het ministerie van onder wijs en wetenschappen, na in Den Haag of omgeving te hebben over nacht, gaan de jongens en meisjes op hun verjaardag per bus naar de Grote kerk. Dc begeleiders krijgen de gelegenheid om de huwelijks plechtigheid per televisie te volgen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's n liet enige wat een gehuwd paar moei sparen voor de oude dag is elkaar. f DEN HAAG, 9-11. De financiële moeilijkheden waarin de Vere- J niging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland en andere natuurbeschermingsorganisaties by het beheer van him natuurterrei nen zijn komen te verkeren als gevolg van de verminderde opbrengst en de styging der algemene lasten heeft de bezorgdheid gewekt van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk en de minister van financiën dr. A. Vondeling. Aldus hebben beide bewindslieden geantwoord op vragen van het Tweede Kamer lid Schuitemaker (PvdA). De voorlopige natuurbeschcrmingsraad heeft zich inmiddels hier omtrent tot minister Vrolijk gewend. Gelet op het belangrijke werk, dat de onderhavige instellingen ten behoeve van het algemeen welzijn verrichten, kunnen de ministers instemmen met de mening van de vragensteller, dat dc gemeenschap deze instellingen te hulp zcu moeten kernen. Zij menen evenwel, dat ook een vergroting van de bijdragen van particulieren in de vorm van contributies en donaties dient te worden nagestreefd. Wellicht zal zulk een vergroting van de bijdragen van particulieren niet vol ledig soelaas bieden voor de geschetste moeilijkheden. Daarom wordt ook bezien of en op welke wijze deze instellingen 4 de helpende hand kan worden geboden als aanvulling op de recé'nt ingevoerde z.g. bosbydrage, die voor een aantal natuurbeschermings organisaties reeds een zekere verlichting zal betekenen. SCHIPHOL. Uitbreiding luchthaven Schiphol. Op de voorgrond een gedeelte van een luchtbrug waardoor in de toekomst passagiers naar het vliegtuig zullen gaan. Op de achtergrond de nieuwe verkeerstoren. Ontstellende ramp ROME, 9-11. De graanschuur van Italië, Toscane, Emilia, rond Venetië en de Po-vlakte, is zwaar getroffen, 20.000 ha staan onder water waar door een verlies van naar schatting 800 tot 900 miljard lire is ontstaan. Italië zal hierdoor volgend jaar gro te hoeveelheden graan moeten in voeren. Ongeveer 4500 stuks rundvee zijn verleren gegaan. EINDHOVEN, 9-11. Op het kerk hof Roostenhof dat aan de zuidelijke rand van Eindhoven achter hel vo gel- en dierenpark Animali is gele gen, hebben onbekenden vernielin gen aangericht. Toen de arbeiders die met het on derhoud van het kerkhof zijn belast bij Roostenhof aankwamen, zagen zij dat op het protestantse gedeelte van de dodenakker van 22 graven de zerken waren omvergeworpen. Op het katholieke gedeelte van het kerkhof was de ravage nog veel gro ter. Hier hadden 84 graven het moe ten ontgelden. Kruisen en zerken waren ook hier omgegooid waarbij er verscheidene zijn gebroken. Op de achterkant van een grafzerk was geschreven „Alleen satan is onze god". UTRECHT, 9-11. In Rusland is men al enige tijd bezig om een sys teem te ontwerpen waarbij het mo gelijk wordt gemaakt om signalen die van intelligente wezens uit de ruimte afkomstig zijn op te vangen. De uitwerking van een dergelijk pro gramma stuit echter op zulke groie moeilijkheden dat Rusland graag met andere volken wil samen wer ken op dit terrein. Wij kunnen het niet alleen. Dit zei de Russische professor D'. Martinov in Utrecht waar hij een inleiding hield voor de afdeling Utrecht van de Nederlandse vereni ging voor weer- en sterrenkunde. Prof. Martinov is directeur van de Sterrenberg-sterrenwacht van de universiteit van Moskou. Zijn inlei ding had de plaats van de mens in het heelal tot onderwerp. Hij acht de kans groot dat elders in de ruimte beschavingen van intel ligente wezens zijn te vinden. Om een eventueel contact mogelijk te maken onderneemt men in de Sow- jet-Unie op het ogenblik onder an dere psychologische experimenten. LYON, 9-11. Woensdag heeft de Franse oud-minister van financiën, Valery Giscard d' Estaing, in een toespraak tot studenten van de uni versiteit van Lyon verklaard het noodzakelijk en mogelijk te achten, dat een Europese valuta wordt ge schapen. Hij zei, dat het scheppen van een dergelijke valuta, die hij „Euror" noemde, niet alleen de hervorming van het internationale monetaire stelsel zou vergemakkelijken, maar ook zou bijdragen tot de opbouw van Europa. Naar verder het Duitse persbureau VWD heeft gemeld, stelt de Duitse CDU-afgevaardigde in het Europese parlement, H. Dichtgans, in een voorlopig rapport over de toekom stige activiteit van de E.E.G. op het gebied van de monetaire politiek voor als eerst stap in de richting van een Europese monetaire unie Euro pese munten ter waarde van één en vijf „Europa-francs" uit te geven. Alcohol en militaire dienst WASHINGTON, 9-11. Van de on geveer vijf miljoen alcoholici die dc Verenigde Staten tellen, zijn er an derhalf tot twee miljoen in militaire dienst geweest. Het hoofd van de onderzoekafdeling voor psychiatrie cn neurologie van het bureau voor oudstrijders, dr. Samuel Kaim, die dit op een conferentie van legerart sen in Washington meedeelde, knoopte hieraan dc stelling vast dat men in militaire dienst geneigd is tot drinken, omdat dit de meest aan vaardbare maatschappelijke uitlaai- klep zou zijn. De drie grote Italiaanse federaties van vakbonden hebben dinsdag aan alle Italiaanse arbeiders verzocht een halve dag loon af te staan voor de slachtoffers. De Italiaanse minister van trans port, Oscar Scalfaro, zei in het par lement dat herstel van de spoorwe gen 15 miljard lire (f 86,2 miljoen) zal kosten. De gebouwen van het vliegveld van Florence zijn vernield. De Po zakt twee centimeter per uur. Verwacht werd dat de noodtoestand in het Pogebied woensdag werd op geheven. De overstromingen in Florence hebben daar voor een totale waarde van 574.700.000 gulden schade aan kunstschatten aangericht, aldus is van de zijde van het Italiaanse mi nisterie van cultuur meegedeeld. Meer dan zeshonderd schilderstuk ken zijn beschadigd en de befaamde „Kruisiging" van de hand van Cima- bue (1240-1302) is volkomen vernield aldus zei secretaris Elkan tot journa listen. Meer dan duizend handschrif ten en boeken van onberekenbare historische waarde in de nationale bibliotheek van Florence zijn gedeel telijk bedorven. Honderdduizenden andere boeken van geringere waar de werden door het water overspoeld en met modder bedekt. Volgens secretaris Elkan zou een bedrag van 11.490.000 gulden ter stond nodig zijn om vele van de be schadigde schilderijen te herstellen. Een honderdtal kunstdeskundigen komt uit Rome, Bologna, Genua en Pisa naar Florence om bij de res tauratie te helpen. ADVERTENTIE Brïllant- schitterend bezit voor altijd 1 van Andél Hoogstraat 164-152 Boyorlandselaan 176 Rotterdam In goedingelichte kringen in Brus sel kon men woensdag nog niet zeg gen, wie het, Belgische koningshuis zal vertegenwoordigen bij het huwe lijk van prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven op 10 januari aanstaande. ROODESCHOOL, 9-11. Twee nianncn hebben een inval gedaan in het café van de 73-jarigfc heer P. Mulder in Roodeschool. Op dat moment was er een land bouwer als gast aanwezig en de in dringers wachtten met hun werk tot deze was vertrokken. De mannen waren gewapend met een breekijzer, waarmee ze de caféhouder bedreig den. Ze braken een kast open en haalden het daar aanwezige geld er uil, een bedrag van f 2.400,-. Bij het doorzoeken van het café vonden ze verder nog enkele gouden tientjes. Met hun buit gingen ze naar een gereed staande auto. Deze wilde ech ter niet starten. De indringers dwon gen de caféhouder te helpen de wa gen op gang te duwen. De rijkspoli tie heeft de zaak in onderzoek. Men is enkele figuren (oude bekenden van de politie) op het spoor als vermoe delijke daders, aan de hand van de beschrijvingen van de caféhouder en van de landbouwer. Koudere nacht Verwachting lot vrijdagavond: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien zwakke tot matige noordwestelijke wind; iets kouder met vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.56. Maan op 6.06, onder 16.27. Nieuwe maan: 12 nov. Ie 15.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 nov. 1.51 v.m. 14.09 n.m. BROUWERSHAVEN 11 nov. 1.32 v.m. 13.57 n.m. Springtij 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De storing die woensdag vooral in het westen van het land langdurig regen heeft gebracht, waarbij op sommige plaatsen in to taal 35 mm. regen viel, is in de af gelopen nacht vrij snel over west- Duitsland naar zuid-Zweden getrok ken. Noordwestelijke winden voer den aan de achterzijde van de sto ring drogere lucht ons land binnen waarin opklaringen voorkomen. De ze lucht is echter onstabiel zodat ook plaatselijk buien vallen, waar bij hier en daar hagel voorkomt. Van de oceaan breidt zich een gebied van hogedruk uit over west-Europa. De wind blijft daarbij het komende et maal in ons land noordwestelijk en voert koudere lucht aan. Vannacht zal de temperatuur in het binnen land plaatselijk tot iets onder nul kunnen dalen. Naast opklaringen zullen lokale buien voorkomen. Een Nederlandse Anglicaanse geestelijke, de 29-jarige P. Dil. moet Zuid-Afrika verlaten. Hij heeft tien dagen tijd om tegen de uitwijzing, waarvoor het Zuidalrikaanse minis terie van binnenlandse zaken geen redenen neemt, in beroep te gnan. KAAP KENNEDY. 10-11. Ameri kaanse ruimtevaart functionarissen hebben de televisierobot Surveyor-1, die in juni een zachte landing op dc maan maakte en vervolgens meer dan 11.000 beelden van het maan oppervlak naar de aarde zond, woensdag opnieuw tot leven gewekt. Evenals op 7 oktober werden radio signalen opgevangen, maar geen fo to's meer hoewel volgens deskundi gen de camera van het ruimteschip nog moet werken. In het systeem voor de overbrenging van de beel den schijnt een storing op te treden, wat geen verbazing wek4 Men vindt het al heel wat dat zoveel van de ge voelige instrumenten aan boord van het ruimteschip de felle kou van de maannachten blijken te hebben doorstaan. Reuze-zalm BRUIN1SSE9-11. De heer W. Bouf te Bruinisse ving vorige week een zalm van elf pond in een der fuiken die hij in de Grevelingen had uitgezet. Zalm is, zoals bekend, de laat ste kwart eeuiv hier een zeld zaam t>oor komende vis, door de vervuiling van de rivieren de zalmtrek ongunstig heejl beïnvloed. Bovendien vindt natuurlijk een zalm die in de Grevelingen naar binnen trekt zijn weg versperd door de Grevelingendam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1