Het nieuwe PremiespaarplanGrijp de kans ASSESS oeooe tm/ bij hondeweer Doe mee aan het Premie spaarplan. Spaar in spaarbe- wijzen. Verdien een premie van 20%. Dat betekent f 50,-- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de Vervuiling van het polderwater tot ernstige zaak geworden door overstromingen Antwerpse kritiek op Rotterdam Auto tegen boom Vrouw aangevallen De woningbouw Wat biedt de BEELDBUIS? DE ONDERGANG VAN UHR MARKTBERICHTEN ADVERTENTIE Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 7-11. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 259 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200 tot f 1500; werkpaarden 1100 tot f 1525; oude paarden f 800 tot f 1200; 3-jarige paarden f 900 tot f 1100; 2-jarige paarden f 725 tot f 900; veulens f 300 tot l 600; hitten 700 tot 850. Slaéhtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 2.70 tot f 3,30; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,30 tot f 3,60, De handel was rustig. Zes Indonesische studenten van de militante anti-communistische beweging „Kami" zijn vorige week gewond toen een tiental in mari- niersuni£orm gestoken personen het hoofdkwartier van de Kami in Djok jakarta met automatische geweren aanviel, zo meldt het blad „Kami" maandag. Kantoren te: Bruinisse Brouwershaven - Dreischor Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosteriand - Ouwerkerk - Renesse Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland Zierikzee en Zonnemaire APWS Waterschap Schouweu-Duiveland Doden in Panama PANAMA STAD, 7-11. Als gevolg van de zwaarste overstromingen die Panama sinds dertig jaar hebben geteisterd, zijn tenminste 35 mensen om het leven gekomen. Veertig per sonen worden nog vermist .De wa tersnood doet zich ten oosten van het Panamakanaal voor. Daar staan tientallen dorpen in het water waar in de kadavers van duizenden dieren ronddrijven. Amerikaanse hef- schreofvliegtuigen nemen aan het reddingswerk deel. Er is een tekort aan drinkwater. Men vreest dat het aantal slacht offers nog sterk zal stijgen, omdat men niet weet hoe de toestand is in de Indianen-nederzettingen langs de oevers van enige grote rivieren. De ziekenfondspremies DEN HAAG, 7-11. Het Eerste Ka mer-lid Kranenburg heeft de minis ter en staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd hoe het door de ziekenfondsraad uit gebrachte advies om de ziekenfonds premie in 1967 op 7 pet. te brengen valt te rijmen met de door hen ge wekte verwachtingen en gedane sug gesties, dat geen premieverhoging voor de ziekenfondspremie van be langrijke omvang voor het jaar 1967 te verwachten valt. De heer Kranen burg vraagt verder of de minister en de staatssecretaris yan sociale zaken en volksgezondheid thans kunnen mededelen voor welke an dere sociale verzekeringspremies zich eveneens in tegenspraak met de door hen gewekte verwachtingen belangrijke verhogingen zullen voor doen? ZIERIKZEE, 8-11. De in het begin van de middag aangevangen verga dering van het waterschap Schou- vven-Duiveland, is geopend door de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, die in zijn rede enkele belangrijke punten aanstipte, die overigens even- zcvcle problemen betekenen voor het waterschapsbestel. Met betrek king tot de stormschade van 1965 merkte hij op dat deze geheel is her steld. Bestortingen en volwassen met beton vonden plaats bij Borren- dammc, zodat in het komend win terseizoen minder schade mag ver wacht. De asfaltglooiïngen by het Schelphoekgat en te Ouwerkerk zy'n hersteld. Tenslotte kwam een verzwaring gereed van een deel van de zeedijk bij Burghsluis, ter ver hoging van de veiligheid van de pol der Burgh en Westland. Het slopen van de bunkers in de (zeewerende) duinen is vrijwel vol tooid. Het vrijkomende puin werd gebruikt voor paden en wegen in de Westhoek. De wegen kregen het door de toegenomen toeristische verkeers drukte zwaar te verduren. De A.N. W.B.-route loopt voor 70 pet. over polderwegen. Dat Is aan de kwaliteit van de wegen dan ook te merken. De begeleiding van de dijkrecreatie komt op gang. Hier en daar is betre den van kwetsbare dijkvakken niet meer toegestaan. Andere gedeelten zijn vrijgehouden voor de hengel sport en de recreatie. Het kamperen aan de dijken blijft verboden. Onderhcudsmechanisatie Er is sprake van voortgaande me chanisatie bij het onderhoud van lei dingen. Het D.B. overweegt een uni form bedrag aan schaderegeling, waardoor het mogelijk wordt het ge hele jaar, met trekkers en kranen langs de leidingen te rijden. Het D. B. staat achter onderlinge samen werking bij het schonen van sloten. Een zeer ernstige zaak is de ver vuiling van het polderwater. De Zierikzeese vervuiling nadert het ge maal Prommelsluis. De Brouwers- havense neemt steeds ernstiger vor men aan; de vervuiling van de West hoek dringt op in de polder Schou wen. In een brief aan de minister-presi dent is gewezen op de ernstige ver ontreiniging van de Westhoek in het zomerseizoen. Het polderwater blijkt De toestand in Florence In Florence staan de mensen in lange rijen voor levensmiddelen en drinkwater. Een groot deel van de stad zit nog altijd zonder stroom. Naar schatting 30.000 auto's, een der de van het totale wagenpark van de stad, zijn vernield. Te Grosseto, ten noordwesten van Rome, irresteerde ie politie maan dag twee plunderaars. De regering is maandag in het par lement fel aangevallen, omdat ze zou hebben nagelaten Florence te bevei ligen tegen overstromingen en om dat de hulpverlening in het algemeen onvoldoende werd geacht en slecht georganiseerd. Volgens sommige af gevaardigden was een sluis in de door Florence stromende rivier de Arno niet tijdig geopend. Het minis terie van openbare werken deelde later mee dat er absoluut geen ver band bestond tussen het tijdstip van het openen van de sluis en de ramp. ANTWERPEN, 7-11. Dc Ant werpse schepen (wethouder) Dclwai- de heeft maandagavond in de Ant werpse gemeenteraad ernstig kritiek geuit op Rotterdam en zjjn burge meester, de heer Thomassen. Op 14 oktober is in Middelburg een zeehavencongres gehouden over de ontwikkeling van het Schelde- bekken. doch Antwerpen en andere Belgische Noordzeehavens zijn er angstvallig buiten gehouden, zo zei hij. Het doel van het congres was nauwe samenwerking te bereiken tussen Rotterdam cn de Nederlandse havens in het Scheldebekken, en in dustrieën waarvoor Rotterdam geen plaats heeft of die niet passen in zijn vestigingsbeleid, daarheen te verwij zen. Dat aan de Wcsterschelde ook Antwerpen ligt, dat wegens zijn na bijheid aan de Zeeuwse en West brabantse industrieën meer facilitei ten kan bieden dan Rottei-dam, werd op het Middelburgse congres stil zwijgend voorbijgegaan, aldus Del- waide. ongeschikt het min of meer gezui verde riloolwater op te vangen. Het is niet in staat het afvalwater biolo gisch verder te reinigen, zodat rot ting van polderwater niet is te voor komen. Verdere lozing van de West hoek-water kan algehele verontrei niging van Schouwen tot gevolg heb ben. Spuien op zee Het D.B. ziet slechts één oplossing nl. riolering van de gehele West hoek en spuiing van het (al of niet gezuiverd) afvalwater via een pers leiding naar zee. De voorzitter merkte op: „Wij vra gen ons af of het zuiveren van af valwater op Schouwen-Duiveland niet in zijn geheel bekeken en geor- Koffie wordt goedkoper AMSTERDAM, 7-11 Naar wij uit vakkringen vernemen maakt een da ling van de prijzen van koffie op de wereldmarkt het mogelijk de con sumentenprijzen voor gebrande kof fie en koffiepoeder te verlagen. Met ingang van dinsdag 8 novem ber 1966, zullen de verkoopprijzen voor gebrande koffie in het alge meen, al naar gelang van de soort, met vier cent per pakje van 250 gram worden verlaagd. Het potje poeder- of oploskoffie van 50 gram wordt met tien cent per potje ver laagd. dode en gewonde GRUBBENVORST, 7-11. Een 25- jarige inwoner uit Swolgen (L.) is in de nacht van zondag op maandag met zijn auto tegen een boom gere den, vervolgens over de weg gescho ven en daarna tegen een boom aan de andere zijde van de weg gebotst. Zijn 22-jarige passagier, de heer Martens, eveneens uit Swolgen, werd op slag gedood. De bestuurder zelf moest met ern'stige verwondingen in het ziekenhuis te Horst worden op genomen. Gokkende vakantiegangers NEW YORK, 7-11. Agenten van de Amerikaanse federale recherche hebben maandag aan boord van het Griekse schip „Olympia", dat in de haven van New York ligt, 25 mensen gearresteerd, die het weekeinde zou den hebben doorgebracht met gok ken. Het schip was vrijdagavond voor een pleziertocht uit New York ver trokken en maandagmorgen vroeg teruggekeerd. Een van de misdrijven, waarvan de 25 j?asshgiers beschuldigd zijn, valt onder de categorie „misdaad, in volle zee bedreven". De passagiers kunnen hiervoor ieder twee jaar ge vangenisstraf en een boete van 10 duizend dollar krijgen. ganiseerd zou moeten worden. Als dan zou - naar wij veronderstellen - gemakkelijker een rijkssubsidie te verkrijgen zijn". In de toekomst gaat de strijd dui delijk om zoet water, om drinkwa ter en zuiver water in het algemeen. Reglementswijziging Een reglementswijziging door Prov. Staten (nog goed te keuren) door de Kroon, impliceert een relatief iets zwaardere belasting van de gebouw de eigendom, terwijl ook openbare wegen en -gebouwen in de aanslag worden betrokken. De eisen van stembevoegdheid zijn verlaagd van 3 naar 2 h.a. onge bouwd en van f 300 naar f 150 be lastbare opbrengst gebouwd. Levenslang ge-eist tegen gebroeders Mauer WENEN, 7-11." De openbare aan klager in het proces tegen de gebroe ders Mauer, dat in Wenen wordt ge houden, heeft maandag tegen beiden levenslange gevangenisstraf geëist, de maximum straf in Oostenrijk. Wilhelm en Johann Mauer hebben ijverig en wreed meegewerkt aan de uitroeiing van 40.000 tot 50.000 Joden tussen 1941 en 1943 in het Poolse Stanislav, zei hij. Wanneer zij mede werking geweigerd hadden zouden zij niet slechter behandeld zijn dan andere SS-ers die dat deden, een beroep op bevel van hogerhand kan niet in aanmerking genomen worden, aldus de aanklager. Hij deed een beroep op de jury zich te laten leiden „door de princi pes van menselijkheid en rechtvaar digheid, om de fundamentele bases van $le menselijke gemeenschap in Oosténrijk niet ernstig te compro mitteren". OUDSTE INWOONSTER VAN NEDERLAND VLISSINGEN, 7-11. Dinsdag 15 november hoopt mevrouw J. A. Pou- waart-Ratelband te Vlissingen haar 106e verjaardag te vieren. De be jaarde vrouw woont nog steeds thuis. Volgens de afdeling bevolking van de gemeente Vlissingen is me vrouw Pouwaart de oudste inwoon ster van Nederland. Drukke paardenmarkt te Hedel DEIL, 7-11. Op de Maandag te He- del gehouden paardenmarkt was de belangstelling uit binnen- en buiten land bijzonder groot. De handel was vlug. Vele dieren, paarden en pony's, werden verhandeld. Er werden goe de prijzen besteed. De aanvoer van paarden en pony's was enorm. Er stonden 2380 dieren aan de lijn. Het aantal bezoekers werd op 25000 ge schat. Het hele dorp stond in de sfeer van het paard. VALKENBURG, 7-11. Maandag middag is een 75-jarige vrouw in Valkenburg, die met haar hondje liep te wandelen door het rotspark, aan gevallen door een jongeman. Hij viel de vrouw van achteren aan en ver langde van haar ontuchtige hande lingen. Toen de vrouw om hulp schreeuwde, hield hij met zijn hand haar mond dicht en trachtte haar in het struikgewas te sleuren. Een 15-jarige jongen, die uit de verte de overval zag gebeuren, riep eveneens om hulp. Daarop nam de overvaller de vlucht. De landelijke huisartsen vereniging AMSTERDAM, 7-11 .Het centraal bestuur van de Landelijke Huisart sen Vereniging (L.H.V.) heeft zijn te leurstelling uitgesproken over het feit dat de ziekenfondsorganisaties wederom niet bereid zijn het voor stel van dè L.H.V. in redelijk over leg te bespreken. Hierdoor hebben de ziekenfondsorganisaties de voort zetting van de besprekingen bewust onmogelijk gemaakt, aldus het be stuur van de L.H.V. De aansprake lijkheid voor de hierdoor ontstane toestand ligt aldus het bestuur bij de ziekenfondsorganisaties. Het cen traal bestuur is zich bewust van zijn verantwoordelijkheid en blijft het beleid richten op een goede genees kundige verzorging van de zieken fondsverzekerden. Afgesloten Zwitsers uit isolement GENEVE, 7-11. Twee hefsctaoef- vliegtuigen van de Zwitserse red dingsdienst heben maandagochtend meer dan 140 mensen, die bij de Col de Kukmanier van de buitenwereld waren afgesneden, uit hun isolement verlost. Het waren 140 arbeiders en een hoteleigenaar en zijn vrouw. Een van de hefschroefvliegtuigen, die acht passagiers-kan vervoeren, heeft de reis Disentis-Lijmanier-Disenlis vijftien maal gemaakt. De andere, die slechts twee passagiers kan mee nemen, vloog elf maal vice-versa. DEN HAAG, 8-11. In september 1966 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 10.881 nieuwe woningen gereed ge komen. In september 1964 werden 10.622 woningen opgeleverd. In de jaren 1960 t.m. 1964 kwamen in de maand september gemiddeld 7.707 woningen gereed. Het aantal in de eerste negen maanden van 1966 gereedgekomen woningen bedraagt 81.933, tegen 79.037 in de overeenkomstige periode van 1965. Gemiddeld kwam in de overeenkomstige perioden van de ja ren 1960 t.m. 1964 57.882 woningen gereed. De sterkte van de V(N.-troepen- macht aan de Egyptisch-Israëlische grens wordt teruggebracht van 4.580 tot 3.400 man. De legeringskosten worden voor het komende jaar op 14,3 miljoen dollar geraamd, bijna 1,85 miljoen dollar minder dan dit jaar. ADVERTENTIE POEDER - CREME - OLIE - ZEEP WOENSDAG 9 NOVEMBER. NED. I: „Mijn naam is Mona" is het eerste programma van de woens dagavond na het babbelpraatje van Pipo. „De oude vlam" is de onder titel en het gaat over oude liefde, die toch niet roest. Na het „Agra risch journaal" en het gewone jour naal tien minuten met de PSP en dan een half uur met Han Lammers en zijn „Inburgeren". Vragen in de politiek is zijn onderwerp. Hoofd schotel van de avond is een van de spannendste Hitchcockfilms, nl. „Strangers on a train". Een span nend verhaal, meesterlijk verfilmd. Twee mannen ontmoeten elkaar in een trein. Beide hebben ze iemand in hun leven, die ze graag zouden zien verdwijnen. Met meesterlijke effecten weet Hitchcock de spanning soms tot het bijna ondragelijke op te voeren. NED. II: De KRO op het tweede net. Eerst met „Waauw", de gedans te hitparade met de dansgroep van Douglas Squires en als speciale gast ons aller Ronnie ToberWeer een stripfiguur, die daarna televisieheld werd. Het is de bazige Hazel, al ge ruime tijd een goede bekende voor de KRO-kijkers. In de rubriek „Sil houet" heeft Henk Neuman een ge sprek met prof. dr. J. Presser, be kend historicus, die vooral in het nieuws is gekomen door zijn meer dan voortreffelijke boek over de Jo denvervolging in Nederland, „De Ondergang". Alvorens de epiloog de dag afsluit eerst nog de kunstru briek „Kijk op Kunst", waarin deze keer aandacht wordt besteed aan kinderen en muziek. DONDERDAG 10 NOVEMBER. NED. I: Tussen zeven en acht be kende rubrieken: Pipo, het interna tionaal jeugdjournaal „De Verrekij ker", het gewestelijk journaal en Mensen in de sport" van Bob Spaak Na het journaal van acht uur volgt Speciale Berichtgeving". Dick Ver kijk is naar Joegoslavië getrokken om er eens te kijken wat daar op allerlei gebied in de laatste jaren is veranderd. In de uitzending .Vorm en Functiebehandelt Emiel Meyer de bruggen bouw. Hoofdschotel van de avond is een televisiespel van de Engelse schrijver Johnny Speight en heeft als titel Ryder gaat naar huis" Het is een spel. dat zijn inhoud ont leent aan de betrekkingen tussen de mensen onderling. Tot slot van de avond de herhaling van een Te- leac-les. NED. II: Een simpel NCRV pro gramma op het tweede net. Opening is een aflvering van „Geen beter le ven dan het Buitenleven"De rest van de avond is besteed aan actuali teiten. Eerst Internationaal Rendez vous, een uitgebreid programma van allerlei gebeurtenissen op min of meer artistiek en amusementsgebied uit vele landen. Soms stukjes uit buitenlandse programma's, soms speciaal voor de NCRV gemaakte interviewtjes en programmaatjes. Tenslotte „Attentie" en de dagslui ting. WOENSDAG 9 NOVEMBER. NED. I: 17.00 Kinderprogramma; IS.30 De boerderij; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Mona; 19.30 Inter nationaal agrarisch nieuws; 19.55 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Po litieke partijen; 20.30 Inburgeren 21.00 De onbekende uit de Noord express; 22.35 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Waauw; 20.35 Hazel; 21.00 Silhouet: 21.30 Kijk op kunst; 22.05 Epiloog; 22.10 Journaal. DONDERDAG 10 NOVEMBER. NED. 1: 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo: 19.05 De Verrekijker; 19.15 van ge west tot gewest; 19.35 Mensen in de sport20.00 Journaal; 20.20 Speciale berichtgeving- 20.45 Vorm en func tie; 21.20 Ryder gaat naar huis; 23.00 Journaal; 23.05 Tclcac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Geen bniter leven dan buitenleven; 20.25 Internationaal rendez-vous; 21.35 Attentie; 21.55 Overdenking; 22.05 Journaal, ADVERTENTIE KW A L1TEITSDROP 64-7. „De avond valt reeds, o Maya, „zei Fir, „Is hket niet het beste, om met de be slissende aanval tot de morgen te wachten? In dc duisternis hebben de kleurlozen van de Kan-Ur het voordeel van hun nacht ogen. De veroveraars van het vluchtschip zullen zich daarop wel kunnen, handha ven." Maya staarde voor zich uit, alsof zij het niet gehoord had. „Haal de vreemde ling Aram," beval zij tenslotte. Met een diepe buiging trok Fir zich te rug om het bevel uit te voeren. Peinzend naar de ondergaande zon starend bleef Maya wachten. Eindelijk was de zon ge heel onder en een kille nachtwind deed haar huiverend haar gewaad om zich heen trekken. Mot driftige passen liep zij naar een kleine gong en sloeg hier enige malen angstige uitdrukking naar zijn heerseres op. Dadelijk verscheen Fir, die met een keek. „Waar is Aram?" riep Maya toornig, „sinds wanneer moet de hogepriesteres wachten, eer haar bevel ten uitvoer wordt gebracht?" „Vergeef mij, o Maya, „stamelde Fir, „maar de vreemdeling...." Als een tijge rin kwam Maya op hem af. „Wat is er met de vreemdeling?!" Spreek, man!" „Hijhij is verdwenen," zei Fir ge smoord, .waarschijnlijk is hij, als één on zer krijgers vermomd, met dc vreemde ling Harald meegetrokken. Eén mijner mannen meende hem in die strijdgroep te herkennen. „Waarom heeft die onnozele dan niet gewaarschuwd?!" riep Maya, in de kerker met hem! Dat is de plaats voor onhandige dienaren!" Fir verliet haastig het vertrek. „Aram wilde aan deze strijd geen deel hebben," mompelde Maya, „waarom dan is hij heimelijk meegetrokken? Thans is hij op het vluchtschip.. VLUCHTSCHIP.." herhaalde zijEnkele ogenblikken bleef zij roerloos voor zich uit staren, toen sloeg zij ten tweede male op de gong. „Fir," beval zij, „roep alle krijgers op, „wij trekken NU ten aanval!" „Maar Verhevene", waagde dc bevel hebber op te merken, „de duisternis...." „Dc vlammen van Ur zullen het duister verdrijven," viel Maya hem in de rede,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4