Spanning in Djocja Johnson medisch onderzocht Herdenking Broome-tragedie DAMESKECELCLUB HEROVEMA BESTAAT VIJFTIC JAAR STREEKNIEUWS AMSTERDAM Hydropulssysteem bij machinaal melken is revolutionaire methode Geen Verolme-werf in Tasmanië HOB ART (Tasmanië), 7-11. Pers, radio en televisie van de Australi sche eilandstaat Tasmanië houden zich druk bezig met de weigering van de federale regering in Canberra om de 33% pet. subsidie te verlenen welke nodig zou zijn om de bouw van een Verolme-scheepswerf te North-West Bay mogelijk te maken. Ook in het parlement van de staat Tasmanië is hevig geageerd tegen het afwijzend besluit van de fede rale regering, waardoor Tasmanië niet alleen een kapitaalsinvestering van 20 min. dollar aan zich voorbij zal zien gaan. maar ook een aanzien lijke verruiming van werkgelegen heid, naar schatting voor 2500 man inclusief een belangri>k aantal immi granten uit Nederland. DJAKARTA, 8-11. Communistisch gezinde jongeren hebben volgens In donesische kranteberichten in Djok jakarta een middelbare scholier, lid van een anti-communistisch actie front, doodgemarteld. In die stad zou nu, na ongeregeldheden tijdens het weekeinde, een explosieve situatie zijn ontstaan. SAN ANTONIO, 7-11. President Johnson is maandag in het legerhos- pitaal van San Antonio in Texas on derzocht met het oog op de dubbele operatie welke hij aan het eind van de week moet ondergaan. Hij zag er opgewekt en uitgerust uit, toen hij met een hefschroefvliegtuig arri veerde uit Cotulla in Texas .Daar had hij in een school waarvan hij eens het hoofd was, een toespraak gehouden. DORSTIGE WERELD LONDEN, 7-11. Volgens de Britse vereniging van bierbrouwers is er vorig jaar in de wereld 45 miljard liter bier gedronken. De Westduit sers waren de grootste gebruikers met 118 liter per hoofd. Geen alcohol in (Engels) snelverkeer LONDEN, 7-11. Rijden met meer dan 80 milligram alcohol in 100 cc bloed zal in Engeland voortaan wor den gestraft wanneer een desbetref fend wetsontwerp wordt aangeno men. De Britse minister van tran sport, mevrouw Barbara Castle, zei maandagavond in het Lagerhuis te hopen dat daarmee het aantal on gevallen op de weg, nu 18.000 tot 32.000 per jaar minder zal worden. Tachtig miligram staat gelijk aan negen whiskies of vijf glazen bier. Op de weg zijn vorig jaar 7952 men sen gedood, 97.865 personen werden ernstig gewond. Boodschappen uit zee NEWCASTLE (Australië), 7-11 Op de stranden nabij het Aus- tralische Newcastele zijn een aantal plastieken kokers aan- gespoeld van de Nederlandse Rode Kruis-actie waarbij des tijds Rode Kruis-briefformu- 1 lieren met een boodschap van Nederlandse kinderen vanaf tankschepen aan de zee wer- den toevertrouwd. Een van de kokers vermeldt de naam van de 13-jarige Bram Bevelander 1 uit de Sweelincklaan te Die- ren. Gagadigflen voor politiefunktie onder de maat UTRECHT, 7-11. In 1965 sollici- teerden 223 volwassenen naar een functie bij de Utrechtse politie. Van hen brachten slechts twaalf het tot een aanstelling. In het jaarverslag over 1965 van de gemeentepolitie in Utrecht wordt dan ook gezegd, dat het gehalte van de gegadigden in het algemeen onvoldoende is: velen struikelen al over de vrij eenvou dige schriftelijke werkstukken. De groep minderjarigen (17 tot en met 20 jaar) bracht het er iets beter af: van de 60 sollicitanten konden er ook 12 worden aangesteld. PERTH, 7-11. Op het nabij Perth in Australië gelegen Karakatta- kerk is door de gouverneur van west Australië een „herdenkingspark" voor gevallen strijders onthuld waar van het speciale kerkhof van de slachtoffers van de Broome-tragedie van 3 maart 1942 een onderdeel vormt. Op 3 maart 1942 beschoten Japan se vliegtuigen' 17 vliegboten van de Kon. Ned. Marine die met marine personeel, vrouwen en kinderen uit Indonesië waren ontsnapt en nabij Broome aan de noordwest-kust van Australië voor anker lagen. Bijna alle inzittenden kwamen om het le ven. Op een tussen twee zuilen aan gebrachte plaat staat dit feit ver meld. De verkiezingen in de Bondsrepubliek AMBERG, 7-11. Willy Brandt, voorzitter van de Westduitse soci aal-democratische partij en burge meester van West-Berlijn, heeft maandag op een bijeenkomst te Am- berg in Beieren verklaard, dat men zich zijns inziens niet moet laten imponeren door het succes van de uiterst rechtse N.P.D. (National De- mokratische Partei Deutschlands) bij de verkiezingen, die zondag in de deelstaat Hessen zijn gehouden. Maar, aldus Brandt, het is wel nodig dat wij de nieuw ontstane toestand ernstig en grondig analyseren. De democratische partijen moesten nu al het mogelijke doen om tot een op lossing van de moeilijke problemen te komen. Kalk over de borden NIORT, 7-11. Een inwoner van Niort, de hoofdstad van het Franse departement Deux-Sèvres, heeft zondagnacht een groot aantal ver keersborden in deze slad met ivltte kalk besmeurd. Ik wil niet langer gehinderd wor den door het verkeer dat de autori teiten niet op passende wijze kunnen regelen, zo luidde zijn commentaar. Hij zal voor de rechtbank moeten verschijnen. Om spojft en <le gezelligheid Z1ERIKZEE Algemene ledenvergadering N.V.V. Op vrijdag 18 november a.s. houdt de bestuurdersbond Schouwen-Dui- veland van het N.V.V. een algeme ne ledenvergadering in het Huis van Nassau. Tijdens deze vergadering treedt als spreker op de heer A. van Aalst. Hij behandelt het onderwerp „Het stakingsrecht". Huishoudelijke demonstratie Donderdag organiseert de fa. Wel tevreden in de toonzaal aan de Ap pelmarkt een demonstratie van elek trische apparatuur, zoals keuken machines e.d. De verschillende ma chines zullen worden gedemon streerd door deskundigen. Eervolle benoeming De secretaris van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Vereni ging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland de heer J. Fluijt is be noemd tot lid van het hoofdbestuur. ELLEMEET Gunning Namens het gemeentebestuur van Middenschouwen te Scharendijke werd door de Centrale Dienst Noord Zeeland te Tholen het verbreden en herbestraten van de Wuijssestraat en een gedeelte van de Schelpweg te Ellemeet gegund aan firma J. de Ruiter Zoon te Noordgouwe voor f 14.280. NIEUWER KERK Verkoop goederen Morgen (woensdag)-middag vindt in zaal „Rehoboth" de verkoping plaats van gemaakte goederen dooi de leden van de vrouwen- en meis jesvereniging der Gereformeerde Gemeente. Er is een grote sortering goederen, zodat het keuze-maken niet moeilijk zal vallen. De op brengst van de verkoop is bestemd voor verschillende doeleinden. De verkooptijden zijn respectievelijk van 2.30-5.30 en van 6.30 tot 9.30. Scheepvaartberichten Esso Den Haag, 7-11 thv. Lissabon naar Milfoisdhaven. Kelletia, 6-11 te Schiedam. Slamat, 4-11 van Rotterdam naar Marseille. NEW YORK. Zaterdag hebben op Times Square in New York 10.000 mensen gedemonstreerd tegen de oorlog in Vietnam. Tot de sprekers behoorde prof. Conor Cruise O'Brien van de universiteit van New York, die betoogde dat alleen het Ameri kaanse volk bij machte is„de fouten van de regering te corrigeren." MOSKOU. President Johnson heeL president Podgorny van de sowjet Unie laten weten, dat hij alles in het werk zal stellen om tot een wer kelijke vrede op aarde te komen. De voormalige commandant van Parijs tijdens bezettingstijd, de Duit se generaal A. D. Dietrich von Chol- titz, is zaterdag op 71-jarige leeftijd in Baden-Baden overleden. Amsterdam gezien op de jongste (water)-koude zaterdag, die zo schie lijk werd gevolgd door een warmte- golfje. Het was dus fris in Mokum en het regende wat, maar misschien was het wel goed, want de hoofd stad had het helemaal op deze late druilerige herfstdag, waarin de lij nen van de gevels stilaan vergrijs den in het schaarse, matte en snel stervend licht. Meer beschut dan waar ook hadden de grachten-bo men nog wat goudpracht aan hun kruinen en zij stonden stil en poë tisch boven het grijs-groene water. In dit patroon van gedempte nau- welijks-kleuren begint dan scherp het geel, groen en blauw van kunst licht te verschieten en krijgt de stad een innigheid, die wellicht nergens elders is te vinden. Uit Amsterdam komt vaak vervelend nieuws, maar waarom schrijft men niet meer over dat weergaloze schoon, dat op ieder punt, op elke hoek bijna met de door de tijd aangeleerde bescheidenheid zich nog altijd presenteert. Een stad en vooral Amsterdam - is een etalagekast. Boekhandels zijn er druk als broodjeswinkels. Het is om de koopjes, die er zijn te halen. In die tweede-handszaken schuilen de parels tussen de rommel en zoe ken en snuffelen wordt tot een boei end avontuur. Even verder op een drom mensen voor een spiegelruit. Onder het licht van een „spotje" - als achtergrond een oude warmkleu- rige doek - staat een schilderij van Jongkind. Dat zo'n stuk - een land schap met boerderij niet al lang in een imiseum hangt of is opgekocht. Een raadsel, maar er hangt dan ook geen prijskaartje bij. En op de (smalle) trottoirs reppen zich de voeten en is er de pardon's van de pas anten, die érge haast hebben. Wil men de toch wat koude straat ontvluchten, dan naar Khar toumeen boeiende Cinerama- film, die de witgele hitte van de woestijn, afwisselt met het blauwig- donker van de Afrikaanse maan nacht en tegen die achtergrond een indringende karakterrol van Charl ton Heston, als mahdi van de Soe dan uit de tachtiger jaren in de greep van de heilige Mohammedaan- e oorlog. Na zoveel indrukken fluks naar de „Binnen Bantammer", waar de Chi nese eethuisjes al vol beginnen te lopen en men een hapje rijst (met wat erbij overigens) kan doen om sterkte te vergaren voor de terug reis. Laat al schreeuwen op het Rembrandtplein nog een handvol provo's en nozems, maar er jR nie mand die er aandacht aan schenkt. Misschien komt het Amsterdamse nieuws" toch wat te gekleurd in de provincie. Amsterdam is toch nog Amsterdam! SCHIEREIL ANDMAN. Nuttige voorlichtingsavond ZIEK1KZEE, 7-11. „Het Rellend Vermaak". Dit opgewekte motto synr.beliseert vüftig jaar sport en - niet minder - gezelligheid voor een aantal Zierikzeese dames, die hun huiselijke beslommeringen éénmaal in de week vergeten cm gezamenlijk de geliefde kegelsport te beoefenen. Met deze spert staan de dames van het deze week jubilerende „Herove- ma" bepaald hun „mannetje". In de afgelopen halve eeuw heeft deze da mes-kegelclub de clubs van het „sterke geslacht" zelfs enige malen in prestaties op de smalle baan ge ëvenaard en overtreffen. Met de club werdt dan ook degelijk rekening ge houden in de Zierikzeese Kegel Bond: de dames wennen niet minder dan tweemaal de H. J. Dceleman-wissel- beker en dat is de hoogste eer welke voor één van de Zierikzeese clubs is weggelegd. Het is duidelijk: voor „Herovoma" is het boeiende kegelspel niet alleen maar „Rollend vermaak" maar in de eerste plaats een serieuze sportbeoe fening waarbij het - net als bij de heren - gaat om „hoog hout". Vijftig jaar geleden werd de club opgericht. Toen kreeg de eerste Zie rikzeese dames-kegelclub de naam „Avec Souci", deze titel was kenne lijk gekozen als tegenhanger van de hex-enclub „Sans Souoi". Niettemin wt rd spoedig al een andere naam (Herovema) gekozen, begrijpelijk, omdat de dames in verenigingsver band uiteraard zeker niet onder de zorgen, gebukt gingen. Integendeel, het clubleven kenmerkte zich altijd door enthousiasme en een opgewekte clubgeest. Deze eigenschappen ble ven, zoals gezegd, niet zonder succes. Behalve de H. J. Dceleman-beker werd ook nog diverse malen de com petitie-beker gewonnen en daarnaast de beker van de korpswedstrijden. Sommige dames leverden daarbij dikwijls zeer goede persoonlijke pi-estaties getuige de vele door „He- iovema"-dames veroverde gouden kegeltjes. Deze fraaie gouden sie raadjes worden behaald met het gooien van de hoogste serie tijdens de kerpswedstrijden. „Ons Genoegen" en „Concordia" De vereniging werd opgericht bij gelegenheid van het koperen huwe lijksfeest van één der leden van „Sans Souci". Hoe dat pi-ecies ge gaan is valt niet meer na te gaan, dmdat notulenboeken en andere be scheiden van de vereniging in oorlog en ramp verloi-en gingen. Het eerste bestuur bestond uit de dames J. Heimbach, P. Meeuwese en F. Schtirmann. Er werd aanvankelijk gekegeld op de baan van sociëteit „Cns Genoegen" in de Poststraat tot dat deze instelling verdween bij een uitbreiding van de N.V. Kon. „Zee land". De Zierikzeese clubs vonden toeh voor de kegelbaan een gastvrij onderkomen in hotel „Concordia" en daar bleef men gedurende vele ja ren de sport beoefenen. In verband met verbouwing van het hotel kwam echter in 1963 een einde aan deze pe riode en als gevolg daarvan ontstond er enige tijd stilstaand in het cluble ven van „Herovema" en de andere kegelverenigingen. Het was geen eenvoudige zaak om vcor de vele meters lange kegelbaan een ander geschikt onderkomen te vinden, totdat men daar in slaagde dankzij de medewerking van de heer C. Koopman Czn., die bereidwillig de grete cantine van het voormalige barakkenkamp Zelkepclder vcor de spert beschikbaar stelde. Ook Hero vema was daarmee uit de brand en thans wordt iedere week de sport weer volop beoefend in deze zeer geschikte gelegenheid. Ziex-ikzee was altijd de enige stad in geheri Zeeland waar de beschik king was over een kegelbaan. Deze zaalsport floreerde hier altijd bij zonder en de traditie kan dus tot vandaag de dag gehandhaafd wor den. Aan de dames van Herovejna, onder leiding van het actieve bestuur de dames E. P. J. Plaating-Krul, C. M. Ribbens-Doeleman met als voor zitster mevrouw J. G. Krips-Doele- man, zal dat in ieder geval niet man keren. Intussen heeft ook Vlissingen een kegelbaan en Herovema is uitgeno digd cm daar in een vriendschappe lijke match met de Vlissingse dames de kegels zo goed mogelijk te komen raken. En dat opent by dit jubile um, dat a.s. zaterdag met een recep tie in het clubgebouw in de Zelke pclder zal worden gevierd, weer nieuwe perspectieven en kans op nieuwe lauweren. Zcals gezegd, aan Herovema zal het daarbij niet liggen. De dames van „Herovema" verza meld rond het eindpunt van de baan, met in het midden (zittend) het be stuur, de dames Plaating-Krul, Krips-Doeleman (voorzitster) en Ribbens-Doeleman. ZIERIKZEE, 7-11. In samenwer king met de Rijksvoorlichtingsdienst organiseerde W. Schipper Zn. N.V. te Goes een voorlichtingsavond vcor melkveehouders. De heer A. H. Ven nis hield een lezing over het revolu- ticnaire systeem op het gebied van machinaal melken, het hydropuls-sy- steem. „Melken is een gecompliceer de samenwerking tussen de melker, de koe en de machine", zo merkte hij op. Aan de hand van korte films liet de heer Vennis zien dat de actieve medewerking van de koe zeer be langrijk is. Het hydropuls-systeem maakt gebruik van de korte tijd, waarin de oxytocine-hormoon het la ten schieten van de melk maximaal beïnvloed. Een goede voorbehande ling, een effectieve massage, is van grote betekenis voor de medewer king van de koe. Het nieuwe systeem staat een kortere massage toe. Ge volg is dat een groter deel van de melktijd voor het verwijderen van de melk kan worden gebruikt. De verhouding is 70 melken en 30 °/o masseren. De afwisseling tussen mel ken en masseren, de pulsatie, wordt twee aan twee over de vier melk- kwartieren verdeeld. Terwijl twee kwartieren wordt gemasseerd, wordt de andere twee kwartieren gemol ken. De melktijd per koe wordt zo doende belangrijk verminderd met gemiddeld 25 De tepelvoering en het melkslangetje bestaan uit één stuk en zijn gemaakt van een spe ciaal soort rubber dat een constante uiergezondheid garandeert. Op basis van uitgebreide onderzoe kingen op laboratoria en in de prak tijk werd dit geheel nieuwe systeem van melken ontworpen. Het kan de melkproduktie van el ke koe tot 5 "io verhogen; het nameT- ken kan met de helft worden ver kort en in vele gevallen zelfs ach terwege worden gelaten. De melkmachine Na de pauze hield de heer J. H. Lantinga, hoofdassistent bij het Rijksveeteeltconsulentenschap in de provincie Zeeland een praatje met als ondei-werp: „Is uw melkmachine in oi*de?" Bij te veel melkveehoudei-s worden de noodzakelijke controles van de melkmachine achterwege ge laten. AIS de machine maar draait is het belangrijkste, over de wijze waai'op schijnt men zich weinig te bekommeren. Elk onderdeel van de machine is echter aan slijtage onder- hevig. Zo zal men de tepclvocring en de melkslang tijdig moeten vernieu wen. Do leiding, de kranen en de re gulateur mogen niet vervuilen en dienen dus i-egelmatig schoonge maakt te worden. Verder moet ge controleerd worden of de pomp nog goed werkt en de vacuummeter moet juist zijn afgesteld. Bij gehouden en- quetes is gebleken dat er in de prak tijk veel aan de machines mankeert door het achterwege blijven van deze noodzakelijke controlewerkzaamhe den. WilTÏnen de melkproduktie op peil houden dan is een goed funktio- neren van de machine vereist. Ver volgens werd de kleurenfilm „Goed en snel machinaal melken" vertoond waarin de juiste werkwijze bij het melken met de machine werd gede monstreerd. Hierna was er gelegen heid om vragen en problemen aan de aanwezige deskundigen voor te leg gen. Voor de heren melkveehouders was dit zeker een interessante en leerzame avond. ROOSTEREN. De 70-jarige onge- hudwe N. Jennissen uit Roosteren, die sinds zondagavond half zes ver mist wei'd blijkt te zijn verdronken in het Julianakanaal Delen van Brisbane in Austra lië zijn maandagavond onder water komen te staan als gevolg van zwa re regenval', 13 cm. in vijf uur. b Een brand in een woonhuis van drie verdiepingen heeft zondagoch tend vroeg in de Amerikaanse stad Baltimore aan tenminste acht men sen het leven gekost. SAIGON. Een Amerikaans vlieg tuig heeft twee jachttoestellen van het type Mig 12 neergeschoten, 160 km ten noorden van Hanoi, zo deelt het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon mee. DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. In het academisch zie kenhuis in Utrecht is de zevenjarige Menno Werri uit Lopik overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk, waarbij het jongetje jongst leden vrijdag was betrokken. Op die dag gleed hij van de stoeprand in zijn woonplaats en kwam onder een vuilnisauto. ROOSTEREN (Limburg). De 70- jarige heer W. N. Jennisen uit Roos teren is met zijn auto in het Juliana kanaal gereden en verdronken. HEEZE. De 3-jarige Marietje Ver beek uit Heeze is in haar woon plaats onder een auto gekomen en daarbij dusdanig gewond geraakt dat ze enige tijd later in het zieken huis te Geldrop overleed. Het kind was spelenderwijs onder de wielen van een bakkersbestelwagen geraakt zonder dat de bestuurder dit merkte. De kegels zijn nog in rust. Het aansnellen van de bal zal nu niet lang meer duren In de prijzenkast van het jubilerende „Herovema" bevinden zich fraaie bekers, medailles en plaquettes. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2