DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gesprongen aardgasbuis vernielde Utrechts spoorwegviaduct Foto's van de zon Geen grote vruchten aan loonboom" '67 'n ster matras Tientallen doden en miljarden schade EXTRA BERICHT LAGERE PRIJS <w HOGERE OMZET Deurloo - Appelmarkt 10-12 - Zierikzee MAN LAG WEKEN DOOD IN HUIS Bomen bij lantaarn houden hun bladeren Meer onwettige geboorten in Nederland Utrechts studentenkoor en -orkest terug uit geteisterd Italië Goudvinken en Sijsjes in de Westhoek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 november 1966 123ste jaargang Nr. 19689 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vijftig jaar dameskegelclub Herovema Enorme knallen en vlammen UTRECHT, 7-11. Onder een spoor wegviaduct over de Thomas A. Kem- pisweg in Utrecht is maandagmiddag om even voor half drie door nog on bekende oorzaak een aardgasbuis ge sprongen. Er vclgde een ontploffing en het wegstromende gas vloog in brand. Het viaduct werd ernstig be schadigd. Bovendien brandde een steekvlam de bovenleiding door, zo dat het treinverkeer Utrecht-Woer den v.v. moest worden stilgelegd. De spoorwegen lieten de treinen uit Den Haag en Rotterdam keren in Woerden. De treinen uit het oosten reden niet verder dan Utrecht. Voor reizigers van Utrecht naar Woerden MOSKOU, 7-11. De Russen zijn er in geslaagd foto's van de zon te ma ken vanuit een automatisch astrono misch station, dat zij - kennelijk aan een ballon - op ongeveer 20 km. boven de aarde hadden gebracht. Het 7.718 kg. wegende apparaat was, volgens een bekendmaking van Tass op 1 november naar de stratosfeer gelanceerd, vanwaar het nu behou den op aarde is teruggekeerd. Rus sische geleerden werken de gegevens uit, aldus het bericht. ADVERTENTIE en omgekeerd pendelden enkele trei nen via Nieuwersluis. Bovendien werden op het trajekt Utrecht-Woer den bussen ingelegd door N.S. Bij de ontploffing heeft een las ser lichte brandwonden opgelopen. Hij is naar het academisch zieken huis gebracht. De man was bezig met werkzaamheden aan het viaduct. Dirckt nadat het lek in de aard gasbuis was geslagen, hoorden om woners enkele doffe knallen. Vrij wel gelijktijdig vatte het gas vlam. De metershoge vlammen kwamen boven het viaduct uit zodat de dra den van de bovenleiding door de hit te afknapten. Over de oorzaak van het lok in de buis. die hier pas een week ligt, tast men nog steeds in het duister. Ver moedelijk zijn bij de laswerkzaam- heden enkele vonken op de nog niet met zand overdekte buis terecht ge komen. De Utrechtse brandweer be lastte zich met het nablussen van het viaduct. Twee treinen uit de richting' Den Haag stonden voor het viaduct. De reizigers konden onderaan de spoor dijk overstappen in bussen die hen verder vervoerden. Grote schade „Een dergelijke grote schade aan een spoorwegviaduct heeft de Ne derlandse Spoorwegen nog maar zel den gehad Alleen in oorlogstijd heb ben we grotere beschadigingen ge had". Dit zei een voorlichtingsfunctiona ris van de Nederlandse Spoorwegen, nadat bekend was gewoi'den dat de vermoedelijke schade aan het in be gin oktober van dit jaar in gebruik genomen viaduct 750.000 gulden be draagt. In 1961 schatte men de totale bouwkosten van dit viaduct op ze ven miljoen gulden Het aandeel van de Nederlandse Spoorwegen hierin bedroeg 1,5 miljoen gulden. Mening N.K.V. UTRECHT. 7-11. Als de gemid delde loonstijging voor 1967 op 3,5 procent wordt gesteld, dan zcu deze niet voldoende zijn om de prijsstij gingen - volgens de ramingen van het Centraal Planbureau 4,5 procent - op te vangen. In dat geval zou de door veel strijd verkregen welvaarts positie van vele duizenden werkne mers ernstig worden aangetast. Het spreekt vanzelf, dat de vakbeweging er niet voor voelt, hieraan mee te werken. Dit verklaart het Nederlands Ka tholiek Vakverbond vandaag iin zijn De watersnood in Italië ROME, 7-11. De watersnood in Italië heeft volgens cfficiële gegevens tot dusver aan 72 mensen het leven gekost, terwijl er 35 worden vermist. Dit heeft de minister van binnen landse zaken Taviani maandag in een overzicht over de toestand in het parlement meegedeeld. In de Romeinse avondbladen wordt van 200 doden gesproken, 100.000 daklozen en een schade van in totaal negen miljard gulden. Hij zei dat de ramp was veroor-, zaakt, doordat zich tussen, de middag van de derde november en de och tend van de volgende dag door een botsing van warme lucht uit het noorden en een hete luchtstroming uit het zuiden over een uitgebreid gebied een hevige atmosferische sto ring voordeed. Hieruit ontstond een noodweer als Italië nog niet had ge kend. Minister Taviani verklaarde dat er meer dan 100.000 vierkante km on der water staat. Wat Florence be treft, was de situatie nu erger dan tijdens de grote overstromingen van 1333, 1666 x 1833. In Venetië stond vrijdag het overstromingswater ho ger dan ooit tevoren. De meters we zen 1,89 meter aan, toen zij onklaar raakten. De aangerichte schade in Venetië wordt geschat op minstens tien miljoen gulden. Uit dc kluis van een juweliers zaak in New Orleans is maandag voor een miljoen dollar aan juwelen gestolen. De inbrekers namen er de tijd voor. Ze kozen zorgvuldig de kostbaarste stenen uit. Getroffenen in Aberfan willen meer zeggenschap over bestemming gelden ABERFAN, 6-11. De bewoners van het mijndorp Aberfan in Zuid-Wales willen meer zeggenschap over de be stemming van de gelden die worden ingezameld naar aanleiding van de ramp. die aan 144 mensen, onder wie 116 schoolkinderen, hot leven heeft gekost. Er is tot dusver 3.6 miljoen gulden binnengekomen. Men acht het niet uitgesloten dat het eindbe drag tot tien miljoen zal stijgen. De ouders van de omgekomen kin deren willen de meerderheid in het comité hebben, dat is opgericht om het geld te beheren. Thans hebben zij slechts één vertegenwoordiger in het comité. Intussen circuleert in het dorp ook een petitie, waarin wordt gesteld dat het gold niet moet worden gebruikt voor dc bouw van een nieuwe school, omdat dit iels is waarvoor de rege ring zou moeten zorgen. In midden-Italië speurt de politie naar ongeveer zestig gevangenen die dezer dagen uit de gevangenis van Florence zijn ontsnapt. Vele van hen zijn wegens gewelddaden veroor deeld tot langdurige gevangenisstraf fen. officiële orgaan „Ruim Zicht". Maar het N.K.V. voegt hieraan toe, dat het de werknemers wél duidelijk is. dat de economische situatie tot voorzich tigheid maant. Het vraagt zich ech ter af. of die voorzichtigheid alleen in de loonsvei-hcgingen tot uitdruk king zou moeten komen. De anderhalf miljoen werknemers voor wie in- hél eerste kwartaal van 1967 de contacten moeten worden vernieuwd, zullen wel beseffen dat de „loonboom" volgend jaar geen overvloedige vruchten zal dragen, ah dus „Ruim Zicht", zij en alle andere werknemers zullen er begrip voor hebben, dcit in ieders belang het evenwicht in de Nederlandse econo mie moet worden hersteld: „De werkgelegenheid op lange termijn is namelijk een te groot goed om daar al te lichtvaardig m'ee om te sprin gen en die werkgelegenheid zou wél eens in gevaar kunnen komen als de Nederlandse concurrentiepositie wordt aangetast". Anderzijds meent het N.K.V.. dat het ook riskant zou zijn, als de vraag naar goederen door een mindere con sumptie plotseling sterk zou worden afgeremd. ADVERTENTIE intermeubel door sterk stijgende verkoop van Intermeubel is de prijs van vele artikelen 10 tot 15 °/o lager dan elders! PROFITEER HIERVAN Donl/ctollan 30 nieuwe modellen DdflKoLcllcn van 400,- tot 2000,- Overtuigt U van kwaliteit en prijs door een vrijblijvend bezoek aan onze modelkamers Franco levering door geheel Nederland DEN HAAG, 7-11. Door een tip van omwonenden heeft de politie van Den Haag legen het middaguur in dc Mallemolen een bijzonder lugubere ontdekking gedaan. Na het verbreken van een ruit aan de achterzijde van het pand werd door de bewoner, de 68-jarige meu belmaker B. N. dood dp de vloer van een uitbouw aangetroffen. Voor zo ver de recherche heeft kunnen na gaan. moet de man reeds i.i de laat ste week van september zijn overle den, zonder dat dit iemand is opge- Een natuurverschijnsel HAAMSTEDE, 7-11. De herfst is al geruime tijd in het land en de ge volgen ervan, zelfs al een met een winters uiterlijk, zijn in de natuur dagelijks te zien. Als binnenkort de novemberstormen los barsten, dan zal het snel met het l'aatste blad van bomen en heesters gedaan zijn. Dooi de nachtvorst van vorige week is het blad zeer los komen te zitten en een flinke windstoot doet ze dan ook massaal omlaag komen. Er zijn echter loofbomen waarme de momenteel dets aan de hand is. In de Weststraat te Haamstede bij voorbeeld, ter hoogte van „De Brou werij" staat een rij lindebomen en enige hiervan zijn volkomen kaal. terwijl een paar andere nog flink in het blad zitten. De oorzaak moet ge zocht worden in de straatlantaarn die er net tussen staat. Deze lipht- bron brandt de gehele nacht dooi en dit is nu de oorzaak dat dit bla derdak veel sterker is geworden en deze bomen nog niet zo ver in hun winters uiterlijk zijn overgegaan dan hun soortgenoten die minder van het licht genoten. Het schijnt dat hier voor een zeker soort licht noodzake lijk is hetgeen dan hier het geval is. Deze „lange dag"-belichting wordt al enige jaren toegepast in de tuinbouw en vooral sla groeit veel harder bij een nachtelijke belichting. In de die renwereld wordt het ook al toegepast en kippen, tot laat in de avond en in de vroege morgen op deze manier bijgelicht, groeien harder en komen vroeger in produktic. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). UTRECHT, 7-11. In het eerste halfjaar van 1966 werden in Neder land 2389 onwettige geboorten gere gistreerd, 1,94 procent van het to taal aantal geboorten in die perio de. Dit betekent een stijging ten op zichte van 1965, toen in het gehele jaar 4511 ongehuwde vrouwen een kind kregen en het onwettigheids percentage 1,84 was. Het percentage onwettige geboor ten bereikte een recordhoogte in 1945: 3,55. In 1950 was het Weer ge daald tot 1,49 en in 1955 tot 1,21, maar sindsdien bleef het geleidelijk stijgen: 1,35 in I960, 1,60 in 1963 en 1,74 in 1964. Deze cijfers staan in het jaarver slag over 1965 van de Nederlandse Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder 'en haar Kind (F.I.O.M.), die ook hoeft berekend hoe hoog het aantal onwettige ge boorten is in vergelijking met het aantal ongehuwde vrouwen da,t een kind zou kunnen krijgen, namelijk de ongehuwde vrouwen van 14 tot* 45 jaar. Deze' groep omvatte vorig jaar 979.538 vrouwen, voor wie de F.I.O.M. tot een buitenechtelijk vruchtbaarheidscijfer komt van. 4.6 promille. Dit promillage was in 1938 nog maar 2.5. Daarna steeg het tot 3.32 in 1957. 3,64 in 1960, 4,09 in 1963 en 4.44 in 1964. n Premier Kosygin van de Sowjet- Unie zal volgende maand een bezoek aan Frankrijk brengen. Naar van welingelichte zijde verluidt zal hij van 1 tot 8 december de gast van de Franse regering zijn. vallen. Buren werden echter langza merhand achterdochtig, omdat ze al een week of vier niets meer van de bejaarde bewoner hadden gezien of gehoord. Daarom werd de politie voor alle zekerheid gewaarschuwd. Bij het door de recherche ingestel de onderzoek naar de mogelijke doodsoorzaak, hetgeen in samenwer king met de G.G. en G.D. geschied de. is niets van een misdrijf of van zelfmoord gebleken. Men veronder stelt, dat de man een natuurlijke dood is gestorven. UTRECHT, 7-11. Het Utrechtse Studenten Koor en Orkest (U.S.K.O.) dat een tiendaagse concertreis naar Italië heeft gemaakt, is in het afge lopen weekeinde met een charter- vliegtuig uit het Italiaanse rampge bied gevlucht. De bussen, waarmee het U.S.K.O. reisde, konden geen vei lige uitweg meer vinden. Deze (let terlijk en figuurlijke) vlucht bezorgde dc studenten een strop van f 15.000,- Na concerten in Venetië, Bologna en Florence zouden de 80 Utrechtse studenten vrijdag naar Nederland te rugreizen. Donderdagavond werd in Florence geconcerteerd. Het zware weer kondigde zich toen reeds aan. Besloten werd meteen de terugreis te beginnen. Onderweg barstte het noodweer lqs. Rijdend door stromen de regen en over ondergelopen we gen bereikten de twee bussen de weg naar de St. Gothard, die toen reeds gesloten bleek -te zijn. Met veel moeite werd in de sneeuw rechtsom- keerd gemaakt met de bedoeling via de Bronnerpas Italië te verlaten. Ook dat lukte niet, want de Brenner was ook al gesloten. In de buurt van Trento. waar alle wegen onder water stonden, werd na veel moeite een nog met veel moeite le berijden weg naar Treviso gevon den. Twee dagen duurde het noord- Ilaliaanse avontuur van de Utrechtse zingende en musicerende studenten, want pas in de loop van zaterdag avond bereikten zij het vliegveld van Treviso. Met een vliegtuig van Mar tin's Air Charter werd de terugreis gemaakt. De studenten zullen nu diep in hun "beurs moeten tasten om deze reis vlug terug te betalen. De bussen zijn in Italië achtergebleven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hei geheim van hel succes is hel best bekend aan hen, die het nooit gehad hebben. KJrCöCr iOc<ïï&lOr<.%)&XX Zwakke wind Verwachting tot woensdagavond: over het algemeen veel bewolking; op enkele plaatsen mist en slechts hier en daar enige regen; overwe gend zwakke wind; dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 9 nov. Zon op 7.48, onder 16.59 Maan op 3.09, onder 15.57 10 nov. Zon op 7.50, ondër 16.57 Maan op 4.37, onder 16.11 Nieuwe maan: 12 nov. te 15.27. 11 OOG W A TE R ST UNOEiS ZIERIKZEE: 9 nov. 10 nov. •12.21 n.m. 0,59 v.m. BROUWERSHAVEN 9 nov. 10 nov. 12.19 n.m. 0.44 v.m. 13.11 n.m. Springtij 14 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot gedeelte van Euro- pa wordt thans bedekt door een ho- gedrukgebied, waarvan de kern bo ven zuid-Rusland ligt. In dit hoge- di-ukgebied komt op vele plaatsen mist voor. Een oude depressie ligt met zijn kern boven zuid-Spanje. Een regenzone strekt zich van deze depressiekern over Spanje en west- Frankrijk naar Engeland uit en van daar over de Noordzee naar Scan dinavië. Deze regenzone verandert nauwelijks van plaats. Een oceaan front dat Ierland en Schotland heeft bereikt dringt langzaam in de rich ting van Engeland op. In ons land blijft bij dit alles een zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind waaien, die tamelijk droge lucht blijft aanvoe- ren. De regenkansen zijn daarom nog niet groot. De temperatuur zal op nieuw een paar graden lager woi'den. Vier nieuwe politieke partijen ingeschreven DEN HAAG. 7-11. De kiesraad deelt mede. dat op 4 november 1966 onderstaande politieke partijen bij de kiesraad zijn ingeschreven: Progressief rechts, Heereweg 69, Bakkum (N.H.), afkorting. Partij voor de gewone man, Prins Mauritsplein 34, Hoogeveen (geen afkorting). Partij van het recht, Koningin Em- malaan 4, Leidschendam (geen af korting). Nationale Christelijke Unie, Ko ningslaan 49, Utrecht, afkorting N. C.U. Woensdag zal met dc lancering van de Gemini-12 met aan boord de ruimtevaarders kapitein-ter-zee Ja mes Lovell (commandant) en Edwin Aldrin, de laatste fase worden inge zet van het Amerikaanse programma vcor bemande ruimtevluchtcn met twee man. WESTHOEK, 7-11. Met het naderen der winter cn het wegtrek ken der vogels kan het gebeuren dat bij een plotseling invallend stukje warmte sommige vcgcls een poosje blijven hangen en pas weer verder trekken als ze door de koude daartoe gedwongen wor den. Zondag ontdekte dc voorzitter der Vogelwacht, de heer J. P. C. Boot bij hem in dc tuin een echtpaar goudvinken dat deod gemoede reerd tussen andere vir.kcn cn mussen rondscharrelde. Voor dc vo gelvrienden is het dus opletten geblazen, want deze zullen heus niet dc enige zijn die hier ronddwalen. De goudvink is als brocdvogel in ons land zeldzaam, doch b.v. in de Belgische Ardennen is het een algemene broedvcgel. Ze is duide lijk te herkennen aan de prachtig rode onderzijde cn de bruine kop. Een meer bekende, pas aangekomen dagtrekkcr is de sijs. In flinke zwermen vliegen ze van de ene elzenboom naar dc andere om zich tegoed te doen aan dc clzcnprcppcn, Ze zijn duidelijk te horen omdat ze hun aanwezigheid verraden door een zwak gefluister. Dc sijs is een klein vogeltje met hoofdzakelijk geel. vuilwit cn groene kleuren. In'ons land broedt dc sijs niet doch bouwt haar nest in oost- en noord-Europa. Zc kunnen sems in zulke grote groepen optreden, dal men van een invasie spreekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1