Aap beet kleuter Onderzoek gelast tegen ir. C. N. van Dis Ouwerkerk bezorgde scheidende kleuterleidster groots afscheid Grote graanoogst in de Sowjet-Unie Uitval van Malinovsky ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 november 1966 Nr. 19688 UTRECHT. Het internationale treinverkeer ondervindt ernstige moeilijkheden doordat de Oostenrijk se Alpenpassen niet zijn te gebrui ken en ook andere belangrijke inter nationale verbindingen gestagneerd zijn. KERKNIEUWS Geref. Kerken Aangenomen naar Wieringen: H. Procee, kand. te Lemmer die bedank te voor drie andere beroepen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Westzaan: D. v. Wil sum te Dedemsvaart. Vliegtuig verongelukt NICE, 6-11. Een reddingsploeg heeft zondagochtend geen overleven den aangetroffen bij het wrak van een „Iljoesjin"-vliiegtuig van „Air Mali" dat zaterdag met 7 beman ningsleden tijdens een sneeuwstorm neerstortte in de buurt van het dorp Entraunus in de Franse Alpen. De wrakstukken liggen op een. hoogte van 1600 meter verspreid over een terrein van 150 meter op de „Pas de Lausson", een stuk van de 2400 meter hoge „Col de la Cayolle". MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 7-11. Totaal aan gevoerd 1845 stuks vee, t.w. 1375 run deren en 470 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen extra kwaliteit f 4,15-4,45, le f 3,75- 4,10, 2e f 3,40-3,60, 3e f 3.05-3,25; stieren f 3,85-4,45; worstkoeien f 2,80- 2,&5; varkens extra kwaliteit f 2,50- 2.53; le f 2,45-2,50; 2e f 2.40-2,45; 3e f 2,35-2,40; slachtzeugen f 2,05-2,15; zware varkens f 2,20-2,30. Runderen: aanvoer als vorige week handel kalm, afloop traag, prijzen even lager. Varkens: aanvoer als vo- riee week, handel vlug, prijzen iets hoger. Fraai geschenk namens de gehele bevolking Leidsters van Schouwen-Duiveland zorgden voor verrassing MIERLOHOUT, 6-11. Een Baviaan aap heeft zaterdagmiddag onver- hueds het tweejarige meisje Boets- kes uit Mierlohout, dat met haar nichtje liep te wandelen, aangeval len. De aap beet het kind tot drie maal toe in het hoofd. Het meisje is opgenomen in het St. Lambertus- ziekenhuis in Helmond. De rijkspolitie stelt een onderzoek in wie de eigenaar is van de aap. Gebleken is inmiddels dat de aap enige uren tevoren te koop was aan geboden aan een timmerman in Mierlohout, die in een kooi in zijn tuin enige apen heeft. De koop ging niet door. Wie de aap te koop aan bood is nog niet bekend. Wel is de rijkspolitie er in geslaagd de aap te vangen en over te brengen naar de dieren verblijfplaats Warande in Hel mond. Bij overstromingen in Canada zijn minstens vijf mensen omgeko men. Honderden moesten hun huizen verlaten. AMSTERDAM, 5-11. De heer C. C. van den Hoogen, een 27-jarige leraar Nederlands uit de hoofdstad, heeft per brief aan de officier van justitie in Amsterdam verzocht een onder zoek in te stellen naar uitlatingen, welke ir. C. N. van Dis (Tweede Ka merlid voor de Staatkundig Gere formeerde Partij) heeft gedaan in een op 11 december 1965 in „Vrij Nederland" gepubliceerd interview, die volgens de heer van den Hoogen smalende godslasteringen zijn. De officier van justitie mr. Hart suiker bevestigde de brief ontvangen te hebben, maar nog niet te hebben bestudeerd. Hij heeft er dus nog geen enkele beslissing op genomen. Het interview, waarvan de heer van den Hoogen in zijn schrijven aan de officier van justitie enige citaten opnam, had betrekking op de zaak Van het Reve, waarin zoals vorige week gemeld, in eerste instantie uit- WASHINGTON, 5-11. De bui tenlandse agrarische dienst van het Amerikaanse ministerie van land bouw heeft bekendgemaakt dat de graanoogst in de Sowjet-Unie dit jaar groter is dan ooit tevoren. De oogst van granen en peulvruch ten in de Sowjet-Unie wordt nu ge raamd op 130 tot 135 miljoen metrie ke ton. De tarweoogst zal ongeveer 70 a 75 miljoen ton bedragen, dat wil zeggen 25 miljoen ton meer dan de grootste tarweoogst die tot nu toe in de Sowjet-Unie werd binnenge haald, namelijk die van 1958. Het bureau deelt mede uit Russi sche bron te hebben vernomen dat de graanaankopen van de Russische re gering in de voornaamste produktie- DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. De 72-jarige T. Zand- stcra uit Broek-in-Waterland is za terdagmiddag dodelijk gewond bij een verkeersongeluk in de gemeen te Monnikendam. WEERT. Zaterdagmiddag heeft in het centrum van Weert een ver keersongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige P. Jacobs uit Eindhoven. HEERDE. Een personenauto met drie inzittenden is tijdens een in haalmanoeuvre frontaal in botsing gekomen met een personenwagen, waarin vier mensen zaten. Het on geval gebeurde op de weg Hattem- Heerde ter hoogte van Heerde, toen een auto met drie inzittenden, be stuurd door de heer de V. uit Zwolle, in een bocht een tankauto inhaalde. Tijdens het inhalen kwam hij fron taal in botsing met een tegemoet komende wagen, waarin twee echt paren uit Stadskanaal zaten. Een van hen, de 70-jarige L. Woering, werd op slag gedood. Zijn echtgeno te, 71 jaar, zijn 37-jarige zoon en diens 36-jarige vrouw werden ge wond, evenals de drie personen uit de inhalende auto. Allen zijn opge nomen in het R.K. ziekenhuis in Zwolle. Groot booreiland was in moeilijkheden DEN HAAG/STAVANGER, 6-11. Het Amerikaanse booreiland „Ocean Traveller" heeft zondagochtend 140 kilometer ten zuidwesten van Sta- vanger in nood verkeerd nadat het was lekgeslagen en slagzij ging ma ken. Het grootste deel van de 58 koppi ge bemanning werd overgenomen door het Nederlandse bevoorradings vaartuig „Smith Lloyd-8". Slechts vijf bemanningsleden bleven aan boord van de „Ocean Traveller" die sedert juli voor de „Esso" naar olie boort. Een telegrafist aan boord van het elf duizend metende booreiland, dat een lengte van 110 meter, een breed te van 90 meter en. een hoogte van 45 meter heeft, meldde later dat de slagzij verminderde. De „Smith Lloyd-8" bracht de bemanning daar na terug op de „Ocean Traveller". MOSKOU, 7-11. De Sowjetrussi- sche minister van defensie, maar schalk Rodion Malinovsky, heeft maandag in een toespraak gezegd, dat de Sowjet-Unie de „agressieve politiek van imperialistische landen en in de eerste plaats van de Vere nigde Staten" op actieve wijze be strijdt. De maarschalk sprak tijdens een militaire parade op het Rode Plein in Moskou, ter gelegenheid van de 49ste verjaardag van de oktober revolutie. Malinovsky zei volgens het Rus sische persbureau „Tass", dat de ..misdadige handelingen" van de Verenigde Staten in Vietnam en iri andere gebieden van Azië het ge vaar van een nieuwe wereldbrand hebben vergroot. De Sowjet-Unie heeft het Vietnamese volk op alle gebieden gesteund en zal dit blijven doen. Er bestaat geen twijfel over, dat de rechtvaardige strijd van de Vietnamese broeders ondanks alios op hun volledige overwinning zal uitlopen, zei hij. De Russische minister van defen sie deed vervolgens een aanval op Peking. Hij zei de houding te be treuren van de Chinese leiders, die de eenheid van het communistische kamp bij zijn hulp aan Vietnam ver storen. Dit is een belemmering voor dc eensgezindheid van alle progres sieve krachten bij bun strijd tegen dc Amerikaanse agressie in Viet nam". gebieden - Rusland, Kazakstan en dë Oekraïne - dit jaar groter zijn dan ooit tevoren. In totaal zou reeds meer dan 74 miljoen metrieke ton zijn ge kocht. De aankopen van tarwe al leen zouden tussen de 54 en 56 mil joen ton liggen, 12 miljoen ton meer dan ooit het .geval' is geweest. Latere aankopen in deze drie landen als mede in kleinere produktiegebieden zullen de cijfers nog wei verder doen stijgen, zo meent het bureau. Overstromingen in Panama PANAMA, 6-11. Bij de overstro mingen in Panama, de ergste die dit land in 30 jaar heeft gekend, zijn min tens 20 mensen omgekomen, het do dencijfer zal waarschijnlijk hoger worden, daar men vreest dat vele Indianen in het oostelijke deel van het land verdronken zijn. 50 mensen worden vermist.-In drie kleine ste den aan de Caraïbische kust zijn ruim 10.000 mensen dakloos gewor den. Henriëtte Roland Holst-prijs 1966 HILVERSUM, 6-11. Op voordracht van een jury die het bestuur van de Henriëtte Roland Holst-Stichting van advies heeft gediend, heeft dit bestuur besloten de Henriëtte Ro- land-Holst-prijs 1966 t.b.v. f 100U dit jaar bestemd voor een grafisch werk, in tweeën te delen en een prijs van f 500 toe te kennen aan de kun stenaars Ploos van Amstel te Haar lem en Hellenius te Amsterdam. Dr. Beel ontvangt fractievoorzitters DEN HAAG, 5-11. Voor bespre kingen in het kader van zijn infor matie-opdracht heeft dr. L. J. M. Beel heden (maandagochtend) om half elf drs. W. K. N. Schmelzer ont vangen. Drs. G. M. Nederhorst werd 's middags om twee uur verwacht, mr. E. H. Toxopeus om vier uur. Dinsdagochtend om negen uur ont vangt dr. Beel de heer B. Roolvink, om kwart over elf mr. H. K. J. Beer- nink. Het oriënterend gesprek met mr. Cals zaterdagmorgen jl. duurde on geveer twee uur. Amsterdamse Hongaren herdachten opstand ,56 AMSTERDAM, 5-11. De ca. 150 leden tellende Hongaarse club in in haar sociëteit Het Leeuwenpoortje een korte plechtigheid gehouden ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden het Hongaarse volk te gen zijn communistische overheer sers in opstand kwam. Amerikanen lanceren weer een maanverkenner KAAP KENNEDY, 7-11. De Ame- rikanen hebben zondagavond met behulp van een Atlas- Agenarake* weer een maanverkenner gelanceerd die foto's moet nemen van gebieden op de maan waarvan men de ge schiktheid wil nagaan als landings plaatsen voor toekomstige ruimte vaarders. Wanneer alles goed gaat komt het 385 kg. wegende toestel Lunar Orbiter 2" genaamd, dat de vorm van een tuindmolen heeft, don - derdagavond in een baan om de maan en gaat het vervolgens opna men maken van dertien van de aar de af zichtbare gebieden op de eve naar van het hemellichaam. De maanverkenner moet zo dicht om de maan cirkelen dat voorwerpen van nauwelijks een meter doorsnede kunnen worden gefotografeerd. MARKTBERICHTEN Jaarverslag Utrechtse veemarkt UTRECHT, 5-11. Op de veemarkt in Utrecht werden vorig jaar 238.553 dieren aangevoerd, 8.85 procent meer dan in 1964. Het gemiddelde stij gingspercentage van de tien groot ste veemarkten in Nederland is 3,78. Het aandeel van de Utrechtse markt in de totale aanvoer op de Neder landse veemarkten steeg van 9,09 tot 9,48 procent. De aanvoer van paardert steeg met 20,86 procent tot 19.206, die van run deren met 10,58 procent tot 57.292 die van varkens met 30,45 procent tot 20.425, die van biggen en lopers met 7,68 procent tot 53.217 en die van schapen en lammeren met 7,7 procent tot 31.653. De aanvoer van kalveren daalde met 3,26 procent tot 14.893. Het aandeel van de Utrechtse markt in de totale aanvoer op de Nederlandse rundermarkten was 9,26 procent (8,08) cn in de totale aanvoer op de Nederlandse varkens- markten 10,9 procent (8,7). De heer J. Berrevoets, hoofd van de lagere school, zei als penning meester en secretaris van de kleu terschool twintig jaar met juffrouw Slager te hebben „afgerekend" en dit bij gelegenheid met „enkele woorden" te willen doen: „U was in de eerste plaats een moeder voor de kinderen". Niet alleen namens de kleuters, maar uit naam van de ge hele bevolking van Ouwerkerk kon de heer Berrevoets de nog enige tijd voor „halve dagen" aan het werk blijvende leidster een prachtig ge schenk aanbieden: een televisie-toe stel. Dit geschenk kon mede worden gerealiseerd met medewerking van het gemeentebestuur. De jeugd zong vervolgens een speciaal geschreven afscheidslied, dat niet alleen de scheidende leidster, maar allen in de zaal goed deed. Tussen de bedrijven door vertoon de de heer Koster een kort filmpje over de opening van de school op 14 april 1S55. „De komst en dankbaarheid van zoveel ouders is begrijpelijk". Aldus sprak burgemeester van Eeten, die de dank van het gemeentebestuur vertolkte voor de toewijding waar mee mej. Slager haar werk heeft verricht. „Wij zullen de school graag laten voortbestaan en dan liefst op een andere basis". De heer van Eeten bracht in dit verband dank aan de inspectrice voor de door haar ver leende zeer grote medewerking om de plannen te verwezenlijken. Lovende woorden sprak vervolgens ook mej. M. J. de Jonge, die als in spectrice van het kleuteronderwijs genoeg achter de schermen had ge keken om te weten dat het in de school lang niet altijd meevalt. „Een gesubsidieerde school was altijd uw wens, het is nog niet zover maar we doen al het mogelijke om het voor elkaar te krijgen", aldus de in spectrice. De dank van de ouders werd hier na vertolkt door de voorzitter van de oudercommisise, de heer J. Stout- jesdijk, waarna de heer C. Zorge „juffrouw Bet" een afscheidsgedicht offreerde. Bloemenhulde Vervolgens betraden de kleuter leidsters van Schouwen-Duiveland het podium om mej. Slager een bloe menhulde te brengen, waarbij zus ter Materna van de Zierikzeese R.K. kleuterschool namens allen een ge dicht voordroeg. In dit gedicht wer den alle scholen genoemd. Was het zover dan traden de betrokken leid sters naar voren om enige fraaie chrysanten in een mand te plaatsen. Na deze bijzonder leuke ceremonie overhandigde mevr. Brouwer-Steur, hoofdleidster van de Nutskleuter- school in Zierikzee, de scheidende collega namens alle leidsters een en velop met inhoud. Mej. Slager werd vervolgens nog toegesproken door de onderwijzeres van de Ouwerkerkse o.l. school, mevr. Koster, die een door de leer lingen van de klassen 1, 2 en 3 ge maakt „portret" van de scheidende juf aanbood. De heer Schenk uit Haamstede sloot vervolgens de rij van sprekers namens de Tafelronde op Schouwen-Duiveland. Mej. Slager, onder de indruk van alles wat was gepasseerd, sprak tot slot een uitvoerig op rijm gezet af- scheids-dankwoord en daarmee werd een periode in het schoolleven van de prille Ouwerkerkse jeugd defini tief afgesloten. De leidsters van Schouwen-Duive land brachten mej .Slager een ori ginele bloemenhulde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). spraak is gedaan. De schrijver Van het Reve is wel schuldig bevonden aan godslastering doch niet aan de ten laste gelegde „smalende godslas tering" en deswege ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie is tegen deze uitspraak in be roep gegaan. In het interview stelde ir. van Dis het onmogelijk te achten dat een homosexueel kan geloven. Volgens hem komen homosexuelen in de hel terecht. Toen ik indertijd dit interview las, aldus de heer van den Hoogen, in zijn brief, vroeg ik mij af of ir. van Dis zich met het op deze liefdeloze en naar veler mening en ook mijn mening smalende en godslasterlijke manier in het openbaar uiting ge ven aan zijn overtuigingen en gods voorstelling niet schuldig gemaakt had aan het misdrijf van artikel 147 wetboek van strafrecht. Aanvanke lijk veronderstelde ik, dat het open baar ministerie wel een onderzoek zou gelasten tegen ir. van Dis. Toen dit onderzoek uitbleef, aldus de briefschrijver, overwoog ik dat het openbaar ministerie het in de Nederlandse grondwet vastgelegde grondrecht van vrijheid van me ningsuiting en vrijheid van gods dienst voorrang verleend had boven dit wetsartikel. Nu donderdag ech ter is gebleken dat de schrijver G. K. van het Reve, die terecht heeft gestaan voor hetzelfde .delict als naar mijn mening ir. van Dis heeft gepleegd in genoemd interview, door de Amsterdamse rechtbank niet is vrij gesproken, verzoek ik u alsnog een onderzoek tegen ir. van Dis Le doen instellen, aldus de heer van den Hoogen aan de officier. Flitsen uit het buitenland WENEN De bewoners van som mige gebieden in Oostenrijk zijn vrijdag voor de derde maal binnen een jaar gevlucht voor het water, dat vooral de lager gelegen streken onder water zette NEW YORK Met 110 stemmen te gen één, bij één onthouding, heeft de V.N.-assemblee een resolutie goedgekeurd, waarin de landen ver zocht wordt niets te doen wat het sluiten van een verdrag tegen een verdere uitbreiding van kernwapens in de weg zou kunnen staan. MGU^S In Oran en Annaba zullen 34 Fransen terecht moeten staan voor handel in blanke slavin nen en economische delicten, zo is van gezaghebbende zijde in Algiers vernomen. Zevenentwintig van hen zullen voor de economische rechter moeten verschijnen. De overigen ko men voor een gewone rechtbank. PANAMA. Op ongeveer veer tig km van Panama zijn vrijdag drie derpen overstroomd door het water v *1 de "c zwollen riv:eren Paeora en Chepo. Tot dusver is bekend dat drie kinderen zijn verdronken. Meer dan honderd mensen worden vermist. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft vrijdag in do veiligheidsraad haar veto uitgesproken over de resolutie, waarin er bij Syrië op wordt aan gedrongen krachtiger maatregelen te nemen om incidenten te voorko men aan de grens tussen dit land en Israël. WASHINGTON. In Washington ic vrijdag een akkoord getekend voor een rechtstreekse luchtverbinding tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. MANILLA. Ongeveer 1500 Philip- pijnse studenten hebben vrijdag bij het presidentiële paleis in Manilla betoogd tegen „wreed politie-optve- den" tijdens hel bezoek van presi dent Johnson op 24 oktober. Vijf stu denten werden gewond. KINGSTON. De regering van Ja maica heeft de noodtoestand geëin digd verklaard, die op 4 oktober in verband met politieke onrust werd ingesteld. Een onbekend aantal per sonen bevindt zich in hechtenis. De kleuters van Ouwerkerk leverden een vocale bijdrage aan het afscheid van „hun" juf. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). OUWERKERK, 5 november. Het afscheid van mej. E. M. Slager als kleu terleidster van Ouwerkerk is vrijdagmiddag uitgegroeid tot een spontane huldiging. Vrijwel de gehele dorpsgemeenschap was op de been gekomen om de leidster, die sedert 1937 de kleuters van het dorp met zoveel zorg en liefde heeft helpen groot brengen, een onvergetelijk afscheid te bereiden. De voor deze gelegenheid feestelijk versierde grote zaal van het Dorpshuis was bijna te klein om alle genodigden, ouders en belangstellenden van het dorp en daarbuiten een plaatsje te geven. Voor een verrassing zorgden de kleuterleidsters van Schouwen-Duiveland die om Ouwerkerk's „Juffrouw Bet" uit te wuiven vrijwel geheel voltallig het afscheid bijwoonden en aan het programma bovendien nog een originele bijdrage leverden, waarvan de scheidende leidster duidelijk onder de indruk kwam. De komst van al die „juf's" betekende natuurlijk wèl dat heel wat kleuters deze middag vrij waren: dat kon allemaal dankzij de welwillende medewerking van de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. De Jonge. ADVERTENTIE op de meest eervolle wijze en met de dank van ons allen". De heer Ro- meijn herinnerde aan het eerste schooltje voor de kleuters van Ou werkerk: het bewaarschooltje „on der de toren", waarvan juffrouw Slager de leiding overnam van de thans te Noordgouwe woonachtige juffrouw van Oost, die ondanks haar hoge leeftijd dit afscheid van haar toenmalige opvolgster bijwoonde. Dankbaar liet oud-burgemeester Ro- meijn zich uit over de nieuwe school welke dank zij de internationale Ta felronde in 1955 te Ouwerkerk kon worden gesticht. Daarbij betreurde spr. het feit, dat Ouwerkerk's kleu terschool nooit leerlingen genoeg heeft gehad om in aanmerking te ko men voor subsidie, temeer omdat juist rond dit afscheid het voor sub sidie vereiste aantal wèl is bereikt. Er kan dus in de nabije toekomst wellicht een gezondere financiële ba sis voor de school worden verkre gen en de heer Romeijn dankte nu reeds het gemeentebestuur van Dui- veland voor de te verlenen mede werking cm de zaak „rond" te krij gen. Onder dë talrijke genodigden be vonden zich o.a. de burgemeester van Duiveland, de heer A. A. van Eeten, de beide wethouders, de heren Stoutjesdijk en Kuiper, de schoolarts de heer P. Vogelaar, ds. J. B. Assen dorp uit Zierikzee, hoofden van scho len uit de naaste omgeving en na tuurlijk vele ouders, belangstellen den, de kleuters en de leerlin gen van de lagere school. De lei ding van de bijeenkomst was in handen van oud-burgemeester J. Romeijn. Juffrouw Slager maakte haar entree met de kleuters en di rect al werd het ijs - voor zover nodig - gebroken, want begonnen werd met een spel op het podium, een opgewekt startsein van een mid dag waarin natuurlijk ook verschil lende sprekers hun zegje deden. Oud-burgemeester Romeijn open de de rij. „Ik heb deze zaal nog nooit zó vol gezien", stelde hij vast. Ern stiger constateerde de heer Romeijn: „de gevolgen van het vertrek van juffrouw Slager zijn nog niet te overzien, maar we kunnen haar be sluit begrijpen om er mee op te wil len houden. Uw afscheid geschiedt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3