DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duidelijke winst voor uiterst rechts bij verkiezingen in Hessen Wiskundigen contra Amerika MORRIS Het huwelijk van prinses Margriet Achthonderd man ontslagen bij Vasco-mij. Expositie „150 jaar" in het Mauritshuis Dodental in Italië zou boven twee-honderd gestegen zijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE® Maandag 7 november 1966 123ste jaargang Nr. 19688 WAARIN OPGENOMEN «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Wint Dussel over Roemenië en Bulgarije „Collecte-zakje voor de ex-nazi's"? FRANKFORT, 6-11. Toen zondag b(j de verkiezingen in de Westduitse deelstaat Hessen voor een nieuw par lement van deze staat de uitslagen van tien kiesdistricten binnen wa ren, meenden deskundigen te kunnen voerspellen dat de sociaal-democra ten hun positie behouden hadden. Zij kregen in deze districten 45 60 per cent van de uitgebrachte stemmen. Een grote verrassing is de duidelijke winst voer de uiterst rechtse N.P.D. (Nationaldemokratische Partei Beutschlands). In verscheidene ge meenten behaalde zjj meer dan tien percent van het aantal uitgebrachte stemmen. De Christen-democraten, die bang waren voor stemmenverlies in ver band met de regeringscrisis in Bonn, verliezen terrein, evenals him voor malige coalitiepartners, de vrije de mocraten. Het is de eerste keer dat de uiterst rechtse nationale demo cratische partij meer dan vijf per cent van de stemmen bij een verkie zing in een deelstaat heeft behaald. Dit betekent dat zij mogelijk de bar rière zal nemen die haar tot nu toe belemmerde vertegenwoordigers in een parlement van een deelstaat of de Bondsdag in Bonn te benoemen. Het staat nu vast dat de „National demokratische Partei Dcutschlands" zetels in het parlement van Hessen zullen krijgen. Het ziet er zelfs naar uit dat zij acht van de 96 zetels in de wacht zullen slepen. De N.P.D., eens uitgemaakt voor een „collectezakje voor ex-nazi's", heeft altijd fel ontkend dat zij sym pathie zou voelen voor Hitiers natio- naal-socialisten. De partij wil onder meer dat alle buitenlandse troepen en arbeiders het land verlaten en een einde maken aan de hulp aan de in ontwikkeling zijnde landen. De partij werd twee jaar geleden „ge boren" uit een furie van kleine rechtse groeperingen. Hen-bert Wehner, de plaatsvervan gende voorzitter van de sociaal-de mocratische partij, verklaarde zon dag voor de televisie, dat de stem- PARIJS, 5-11. Een groot aantal vooraanstaande wiskundigen, onder wie ruim duizend Japanners, 62 Amerikanen, 85 Fransen, 45 Cana dezen. 26 Britten en een groep uit de landen van het oostelijke blok, hebben „een internationale verkla ring over de oorlog in Vietnam" ge tekend, waarin zij met kracht pro testeren tegen deze oorlog, gevoerd door de Amerikaanse strijdkrachten, die elke dag wreder en verschrikke lijker wordt". Het initiatief tot deze verklaring is uitgegaan van Japanse mathema tici. Laurent Schwartz, hoogleraar in de wiskunde te Parijs, verstrekte haar aan de pers. ADVERTENTIE - QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland menwinst van de N.P.D. het gevolg is van het feit dat men niet in staat is geweest „op democratische wijze een krisis te bedwingen". De kans bestaat, aldus Wehner, dat wij ons binnenkort weer in een situatie be vinden „als in de jaren'dertig". Ericht Mende, voorzitter van de vrije democratische partij, was van mening dat andere deelstaten in de toekomst nog meer bedreigd zullen worden, nu zelfs in een staat als Hessen, die een gezonde economische en sociale basis heeft, een dergelijk radicalisme mogelijk is. Hij schreef het succes van de N.P.D. onder meer tce aan de nog steeds niet opgeloste Duitse kwestie. De N.P.D. is een vrij jonge partij, geboren uit een samengaan van en kele kleine rechtse groeperingen, o.a. de „Deutsche Reichspartei" van van Thaöden. Zij is in november 1964 gesticht door de nu 50-jarige indu strieel Friedrich Thielen, stammend uit een adellijk geslacht uit Pomme- ren, die in de oorlog officier van de „wehrmaeht" was. De leiders van de N.P.D. ontkennen dat hun partij een neo-nazi-beweging is. Wel bepleiten zij een algemene amnestie voor allen die zich voor 1945 schuldig hebben gemaakt aan politieke delicten of oorlogsmisdaden. Het partijmanifest roept verder op tot een „Duitsland voor de Duitsers en Europa voor de Europeanen" en een „onafhankelij ke Duitse politiek, los van buiten landse invloeden". In april 1966 tel de de N.P.D. 16.000 leden. Zeven dagen fietsen Syed Mohammed Nawab uit India die twee jaar geleden wereldkampioen uithoudings vermogen op de fiets werd reed in Engeland zeven dagen lang op zijn fiets rond zonder ook maar een keer af te stap pen. Dit op een baantje van 25 meter doorsnee, waarnaar meer dan 150.000 mensen kwa men kijken. In Teheran haalde hij hetzelfde staaltje uit voor een 300.000-koppig publiek., verklaarde Nawab vol trots: „Het is werkelijk een fascine rend schouwspel om naar mij le kijken. Met een gangetje van twaalf kilometer per uur r\jd ik rond zonder af te stap pen. Ik scheer mij op de fiets, drink al rijdende en ben in staat onder het voortbewegen een bad te nemen. De mensen vragen zich af hoe ik zo recht op mijn fiets kan blijven zit ten, dagen lang en dan ant woord ik eenvoudig: wils kracht!'t DEN HAAG, 5-11. Dezer dagen zullen de uitnodigingen worden ver zonden voor de dienst in de Grote of Sint Jacobskerk te 's-Gravenhage, ter bevestiging van het huweljjk van H.K.H. prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven, op dinsdag 10 januari a.s. Mr. Geertsema over mislukken formatie-opdracht BAARN, 5-11. Het Tweede Ka merlid van de V.V.D., mr. W. J. Geertsema heeft de Anti-Revoluti onaire Yninister B. W. Biesheuvel verantwoordelijk gesteld voor het mislukken van de formatie-opdracht van drs. W. K. N. Schmelzer. In een bijeenkomst te Baarn zei de heer Geertsema, dat de heer Schmelzer tijdens het indienen van zijn motie, die het kabinet Cals ten val zou brengen, zich bij een eventuele for matie-opdracht verzekerd kon weten van de steun van de A.R. bij monde van de heer B. Roolvink. Volgens de heer Geertsema is de heer Biesheu vel, na de heer Roolvink op de vin gers getikt te hebben, er voor ver antwoordelijk geweest dat de A.R.- fractieleider zijn gedane toezegging niet heeft kunnen waarmaken De delegatie van Guinea, die se dert vorige week zaterdag (29 okt.) in Accra werd vastgehouden, is vrij gelaten. Bendelid gevlucht en gepakt HANNOVER, 5-11. Een lid van een Westduitse bende brandkastkrakers, de 40-jarige Walter Schroder, is na zijn vlucht uit het ziekenhuis in Lehrie bij Hannover weer aangehou den. Schroder, die in hechtenis was genomen, moest in een ziekenhuis in Nordenhem (Neder-Saksen) een blin dedarmoperatie ondergaan. In de nacht van maandag op dinsdag vluchtte hij uit het ziekenhuis, in nachtgewaad en met achterlating van zijn kunstarm. Dezelfde dag werd hij door een niet vermoedende hulpvaardige automobilist over grote afstand meegenomen. Deze ontving van Schroder voor deze reis 300 mark. DEN IIAAG. 5-11. Van zaterdag tot 8 januari wordt in het Maurits huis dc expositie „150 jaar" gehou den ter gelegenheid van het feit, dat het Koninklijk Kabinet van Schilde rijen. de Krr'nkMjke Bibliotheek en het Koninklijk Penningkabinet an derhalve eeuw in hun huidige orga nisatievorm bestaan. Bijna vierhonderd nummers omvat dc tentoonselilng, die duidelijk maakt, dat de drie jubilerende in stellingen ondanks de uiteenlopen de ontwikkeling een gemeenschap pelijke oorsprong hebben. Voor alle drie instellingen vormt de oudste kern het voormalige bezit van de stadhouderlijke familie, dat in 1816 door koning Willem I onder beheer werd gesteld van de drie nog bestaande instellingen, alsmede on der beheer van het Koninklijk Ka binet van zeldzaamheden, dat in 1883 werd opgeheven. In 1816 werd dit bezit tevens verenigd met de col lecties, die tijdens de Bataafse repu bliek en het koninkrijk Holland wer den bijeengebracht. De expositie is beperkt tot de pe riode vóór 1840. In dc eerste zalerr wordt een beeld gekregen van de ongescheiden en kenmerkende ver zamelingen van Willem TV en V. Veel van de geëxposeerde stukken Bij het vaststellen van de invita ties is de aandacht voornamelijk uit gegaan naar de familie, vrienden, kennissen en relaties van het bruids paar in binnen- en buitenland. Naast de leden van het kabinet, Staten-Ge- neraal en Raad van State zijn een beperkt aantal autoriteiten en ver tegenwoordigers van staats- en overheidsinstellingen uitgenodigd. Cbk zijn geïnviteerd leden van de Nederlands Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage en een vertegenwoor diging van de Haagse en van de Schiedamse burgerij. Desgevraagd deelde de R.V.D. me de, dat van de vorstelijke genodigden de volgende personen de uitnodiging hebben aanvaard: groothertog Jean en groothertogin Josephine Charlotte van Luxemburg en de Deense kroon prinses Margarethe en haar verloof de, Henri Jean Marie André de La borde, graaf van Montpezat. De positie vanSoekarno DJAKARTA. 5-11. Generaal Ab- doel Haris Nasoetion, voorzitter van het volkscongres, heeft gezegd dat bepaalde groepen het congres en het parlement willen ontbinden omdat deze de status van de president zou den verlagen. Hij zei niet welke groepen dit zijn. „De oude orde pro beert zijn kracht te consolideren", zei hij. De president staat nu onder toe zicht van het parlement en „wan neer hij de besluiten van het congres schendt kan het congres hem dag vaarden". De titel „grote leider van de Indo nesische revolutie" is slechts een eretitel en verleent Soekarno geen macht, aldus Nasoution. HEERLEN, 5-11. De staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid. dr J F. G. M. de Meyer, is ina Heerlen geweest voor een spoed- conferentie in verband met de ont slagenen bü het Vascoconcern. Na afloop van de conferentie deel de de staatssecretaris mee, dat in middels is uitgerekend dat geen 300 maar in totaal 800 mensen binnen zeer korte tijd werkloos blijken te worden. Hiervan zouden ongeveer 500 werknemers zijn van de Vasco- maatschappij en de dochteronderne ming Vasco-bau en 300 werknemers van andere dochterondernemingen. In een maand tijd is het aantal Drie doden bij verkeersongeluk WARNSVELD, 7-11. Een evnitie verkeersongeluk op dc Vordenseweg in Wamsveld heeft zondagavond aan drie personen het leven gekost. Twee personen liepen ernstige verwondin gen op. Allen waren inzittenden van twee personenauto's, die frontaal botsten, doordat, één van de wagens, komende uit de richting Zutphen, in een flauwe bocht van de weg een tegenligger schampte en uit de koers raakte. Bij de frontale botsing met de ach ter de eerst aangereden auto rijden de tegenligger werden de twee inzit tenden van de uit de richting geraak te auto op slag gedood, 't Waren de 24-jarige landbouwer G. Stapelbroek uit Wichmond (gem. Wamsveld) en de 20-jarige mej. A. Groene, kan toorbediende uit Vorden. De be stuurder van de tegemoetkomende auto. de 47-jarige leraar J. Mennink uit Ruuiic, werd ernstig gewond en overleed later in een, ziekenhuis in Zutphen. Zijn echtgenote en zijn dochter werden ernstig gewond op genomen in ziekenhuizen in Zutphen en Enschede. Florence zeer zwaar getroffen ROME, 6-11. Het dodental in Ita lië als gevolg van de overstromingen zcu tct over de tweehonderd geste gen zjjn. De Romeinse pers heeft ge gevens ontvangen waaruit dit zou zijn gebleken. Tot dusver hebben de autoriteiten echter nog geen officië le cijfers bekendgemaakt. Van de zijde van de Florijnse mu sea is inmiddels meegedeeld, dat er diverse schilderijen, waaronder wer ken van Lorenzo Lotto (1480-1556), Bicci di Lorenzo en MicheLino da Besozzo bij de overstroming vernield zijn. De meeste schilderijen van het grootste, wereldvermaarde museum zijn echter onbeschadigd gebleven. Ook monumenten en kunstwerken in kerken zijn beschadigd. Zo is het be roemde cricifix van Cimabue (1240- 1302) ernstig door het water aange tast. Dit kruisbeeld bevindt zich in de kerk van Santa Crose. In de ka pellen van deze kerk liepen de fres co's van Giotto (1126-1337) schade op. In de uit de elfde eeuw dateren de doopkapel op het Kathedaraals- plein van Florence staat een laag water van drie meter. In het overstromingsgebied hebben tienduizenden mensen hun huizen verlaten om elders een goed heen komen te zoeken; in het noordoosten van het land vermoedelijk al over de 50.C00. Met toestemming van de Paus zullen monniken van' de abdij van Grotta-Ferrate bij Rome, die deskun dig zijn op het gebied van oude handschriften en andere documenten naar Florence gaan om daar hulp te verlenen bij hel in veiligheid bren gen van de bijzonder rijke verzame ling handschriften van de nationale bibliotheek van Florence, die ook on der water is komen te staan. In een deel van Florence, sinds vrijdag verstoken van elektriciteit, werd zondagavond de stroomvoorzie ning hersteld. Wat wij nu nodig heb ben zijn vers water, pompen en voed sel, aldus burgemeester Bargellini. Hij liet het centrum van de stad af sluiten voor het normale verkeer om de reddingswerkzaamheden zo vlot mogelijk te laten verlopen. Militai ren met vlammenwerpers zijn er met ambtenaren van de veeartsenijkundi- ge dienst op uitgetrokken om de rot tende kadavers van meer dan dui zend stuks verdronken vee in de omgeving van de stad te vernietigen. In Venetië dreigt ëen rattenplaag. Er zijn al verscheidene kinderen door de hongerige, uit de riolen tevoor schijn gekomen ratten aangevallen. De totale omvang van de ramp zal pas over weken komen vast te staan. Vele kleine fabrikanten, winkeliers en boeren zijn vrijwel geruïneerd. In-de weerstoestand schijnt nu, na dagenlange regenval, enige verbete ring te komen. Zwitserland AIROLO, 6-11. Helikopters heb- werklozen in Limburg hiermee ge stegen tot 1100, terwijl bovendien de aanvragen voor nieuwe werkkrach ten zijn gedaald met 600. Wat de be trokken werknemers van het Vas coconcern betreft, deelde dr. De Meyer mee, dat maandag de regis tratie van hen zal beginnen op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Heer len. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vele vrouwen kunnen beter geld opmaken dan bedden. <3^tOr<^lOr<^iCr<^&kJrCac^Öi^aC^ WAT HOT Dl BILT ben 18 arbeiders, die al twee dagen vanwege de zware sneeuwval dn de Zwitserse Alpen van de buitenwereld waren afgesloten, naar veiliger oor den gebracht. Ruim 400 arbeiders zijn echter nog steeds geïsoleerd. De reddingswerkzaamheden in het St. Gotthard-massief worden door de hevige wind bemoeilijkt. Daar heb ben ongeveer 300 arbeiders hun toe vlucht gezocht in ondergrondse gan gen. Oostenrijk WENEN, 6-11. Bij de stormen, he vige sneeuwbuien en overstromingen, die Oostenrijk twee dagen lang heb ben geteisterd, zijn minstens 22 men sen om het leven gekomen. Vele af gelegen derpen zijn van de buiten wereld afgesloten. In de getroffen gebieden van Ka- rinthië, Oost-Tyrol en Stiermarken is het leger ingeschakeld om, geïsoleer de bewoners te evacueren. DEN HAAG. De invoer', alsmede de doorvoer per as van levende runderen en varkens, benevens de invoer van vlees van deze dieren en schapen en geiten, afkomstig uit sommige Westduitse deelstaten, is ingaande maandag 7 november te 0.00 uur tot nader order niet toege staan. Iets lagere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Droog 'weer met opklaringen; In de nacht en ochtend hier en daar mist; matige tot zwakke zuidelijke wind; iets lagere temperaturen. 8 nov. Zon op 7.47, onder 17.00. Maan op 1.41, onder 15.43. Nieuwe maan: 12 nov. te 15.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 nov. 11.06 v.m. 23.57 n.m. BROUWERSHAVEN 8 nov. 11.10 v. m. 23.45 n.m. Doodtij: 8 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In hel afgelopen weekeinde is een bijzonder grote temperatuur verandering voorgekomen. Nadat zaterdag 'de temperatuur in het al gemeen niet hoger kwam dan 4 a 5 graden, liep zondag het kwik op vele plaatsen op tot 18 a 19 graden. De aanvoer van de zachte lucht hing samen met een depressie, die van Frankrijk naar Engeland trok. Deze depressie vult voortdurend verder op. Tegelijkertijd breidt een hoge- drukgebied boven Rusland zich in westelijke richting en ook in de rich ting van Italië uit, waar het weel een aanzienlijke verbetering heelt ondergaan. Het komende etmaal zijn in onze omgeving de regenkansen klein. De temperatuur komt op een iets lager niveau, maar het blijft nog wel zacht voor de tijd van het jaar. Syrië en Egypte hebben vrijdag in. Caïro een akkoord getekend voor de gemeenschappelijke defensie. Vrijdag is in Parijs een overeen komst tussen Frankrijk en de Sow- jet-Unie ondertekend die voorziet in de levering van tenminste vijfhon derd Russische landbouwtrekkers in het komende jaar. hebben thans een plaats in rijksver zamelingen in Amsterdam en Leiden als gevolg van reorganisaties zoals de opheffing van het Kabinet voor zeldzaamheden. Na nog aandacht te hebben gevraagd voor de oprichting van de Nationale Bibliotheek in 1798 en van het Lands Penningkabinet in 1808 toont de expositie een selectie uit de belangrijkste aanwinsten, die dank zij de bescherming van koning Willem I werden verkregen. Verkeer ingehaald: dode en zes gewonden GIETEN. 5-11. De 45-jarige A. Siepel uit Wildervank is om het le ven gekomen bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op rijks weg 33 Gieten-Veendam in de ge meente Gieten. De auto van de heer Siepen werd aangereden door een tegemoetkomende personenauto, die aan het inhalen was. Twee inzittenden van deze auto liepen ernstige verwondingen op. Zij zijn, evenals de vier overige inzit tenden van deze auto, die licht ge wond werden, naar een ziekenhuis In Groningen gebracht. Het gebeurt bepaald niet iedere dag dat alle kleu terleidsters van Schou wen-Duiveland op één bepaalde plaats bijeen zijn. Maar vrijdagmid dag was dat wel het ge- ral: in het Dorpshuis te Ouwerkerk, tcaar de leidsters gezamenlijk af - scheid namen van mei. Slager. Naast de schei dende leidster (zittend-K dc inspect rice van het kleuteronderwijs, mej. M. de Jonge, (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode). (Een uitvoerig verslag van dit bijzondere af scheid is elders in «dit nummer opgenomen).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1