Se"8®1 V ^ter? komt de ótr&l Afd. Zeeland van de K.N.Y .11. hield jaarvergadering Middelburg NEDERLANDSE NEDERLANDSE ANTILLEN 6c NDSE ANTILLEN 10e NEDERLANDSE ANTILLEN Najaarsvergadering afd.Renesse K.N.M.B. (Hoogste) dam in Russische rivier Conferentie „Kerk en samenleving" geeft veel heet water voor weinig ge. ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 november 1966 Nr. 19687 Wel of geen „provo-praktijken" op tie voetbalvelden? Vergadering „Pomona" Boeiende causerie over „Bodem-aangelegenheden" Vergadering betreurt televisiereportage van N.C.R.V Dezer dagen verscheen een nieuwe serie kinderzegels van de Neder landse Antillen. Deze zegels ken merken zich door een artistieke uit voering. MIDDELBURG, 3-11. Op de jaar vergadering van de afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Voetbal Bond, die onder leiding van de heer I. W. Bak ker gehouden werd in „De Schakel" te Middelburg, werd van verschillen de kanten kritiek geleverd op de ma nier waarop de voorzitter van de strafcommissie, de heer Steenbakker, beeft gemeend te moeten reageren (In het jaarverslag) op het toegeno men aantal strafzaken. Zo noemde de afgevaardigde van Wemeldinge, de heer A. P. Schouwenaar, de uitla tingen van de heer Steenbakker, wei nig gelukkig. „Op onze velden komen geen pro vo-praktijken voor", verzekerde hij, waarbij hij een beroep op de straf- commUssie deed om toch vooral de zaken nuchter te blijven bekijken. De voorzitter, de heer Bakker, zei: „als we niet overtuigd waren geweest van de goede bedoelingen van de heer Steenbakker, hadden we het verslag nooit opgenomen. Een be langrijke oorzaak van de spel verru wing zag de voorzitter in de „wei nig verheffende" tonelen die soms op de t.v. te zien zijn. „Op internatio naal niveau wordt er niets gedaan, juist daar waar maatregelen geno men zouden moeten worden", aldus de voorzitter, „wij willen het maar kunnen het niet". In zijn openingswoord zei de voor zitter van mfening te zijn dat door een klein gedeelte bondsfunctionaris sen veel te veel werk verzet moet worden. Hij verzocht ook die andere functionarissen eens de schouders onder het werk te zetten en de werk zaamheden zoveel mogelijk evenre dig te verdelen. „Als men het niet wil of niet kan is het beter dat men heengaat vóórdat het vertrouwen in wantrouwen of onvriendelijkheden over en weer omslaat", aldus de voorzitter. De voorzitter van „Middelburg", de heer S. Simonse, meende dat deze zaak toch eigenlük niet In een alge mene vergadering maar in het be stuur zélf geregeld moet worden. De heer Bakker zegde toe te zullen trachten de zaak op een menselij ke manier te regelen. ADVERTENTIE Een platenbon in altijd raak! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft een aantal personen gearresteerd, die betrokken zijn bij een serie diefstallen in het Bode centrum in Amsterdam, waarbij voor enige duizenden guldens aan goede ren is weggenomen. AMSTERDAM. Tegen het Amster damse provo-gemeenteraadslid Ber nard Victor de Vries heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank in hoger beroep we gens overtreding van een artikel der algemene politieverordening beves tiging van het kantonrechtervonnis van een boete van f 50,subsidiair vijf dagen geeist. Het betrof „bij een volksverzameling aanwezig zijn en zich daaruit niet onmiddellijk ver wijderen na een daartoe gegeven politiebevel." GRONINGEN. De Groninger poli tie heeft door de arrestatie van 12 ingezetenen van de stad een eind gemaakt aan een ontstellende reeks diefstallen van laskabel en grond- kabel. Volgens ruwe schatting zijn de gedupeerden, verspreid over tal van plaatsen in de drie noordelijke provincies, voor minstens een ton benadeeld. Het scheidsrechterscorps baart nog steeds zorgen daar er nog steeds een tekort valt te noteren. De medische sportkeuring begint goed op gang te konven waarbij de wens werd uit gesproken, dat de doktoren en de overheid ons nu niet in de steek zul len laten. Ook met de opleiding voor het D-traiinersdiploma is men weer gestart. De heer Bakker wees ver der nog op de mogelijkheid van res titutie voor de Oosterscheldebrugta- rieven. De voorzitter van de hoofdcommis sie voor het zomeravondvoetbal, de heer C. I. Jumelet adviseerde de af gevaardigden om bij de volgende ge legenheid, waarbij voorgesteld zal worden de overschrijvingstermijn van K.N.V.B. zomeravondvoetbal op HAAMSTEDE, 2-11. In hotel Bom vergaderde dinsdagavond de Ver. van Oud-leerlingen Pomona en een flink aantal leden heeft er geen spjjt van gehad cm te luisteren naar een lezing van de hoofd-assistent bjj het R.T.C. de heer P. Meeuwse uit 's Heer Hendrikskinderen over het onderwerp: Bcdemaangelegenheden. Spreker, al jaren lang op de hoog te met de gesteldheid van de grond Ln de Westhoek noemde de bemes ting een der hoofdzaken voor een goede fruitteelt naast een goede ont watering. Toch komen er wei wat veranderingen in de wijze van be mesten en zo zal b.v. de magnesium- voorziening geregeld moeten worden met de kalibemesting. Nog steeds moet de nadruk gelegd worden op een organische bemesting, doch het allerbelangrijkste is de stikstof voor ziening. Dit hangt weer af van de ouderdom der bomen, de groeifac tor, strokencultuur, de snoei (ee,r^ sterke snoei is een halve stikstpfbe- mesting) en de óogstverwachtüigén. Spreker' wees er nog eens uitdrukker lijk op de kunstmest in het voor jaap niet te vroeg te zaaien. Proeven heb ben uitgewezen dat bij wel vroeg aanwenden allies door de drains in de sloot tereoht komt. De ontwatering is nog niet in or de op diverse bedrijven. Bij het gra ven in de Westhoekse gronden kwam aan het licht dat er zo weinig „wa terberging" is. Tevens zat er weinig bodemleven in de grond met het ge- vólg van een slechte omzetting en blauw worden. Dode wortels zitten hier weer aan vast en daarom moet de kweker nagaan of een rij drains tussen de andere of het aanbrengen van een snoeihoutdrain noodzakelijk is. De groenstrook vond spreker in de Westhoek met z\jn lichte zandgrond op zijn plaats mits er bergingsmoge- lijkheden zijn. Bij een droog jaar zou in jje Westhoek bewezen kunnen worden dat een grasstrook hier te veel water tot zich neemt. Toch is een smal strookje gras altjjd aan te bevelen. Nu de chemische onkruidbestrij- ding al enige jaren ook in de fruit teelt zeer grote vormen heeft aange- ADVERTENTIE Een platenbon in altijd raak! Sclieepvaartbericliteii Attis, 2-11 thv. Cuba naar Curasao. Aagtekerk, 3-11 te Amsterdam. 2 jaar te stellen, niet te laten voor bijgaan. In het nemen van deze maatregel zag de heer Jumelet een middel tot een gezonder geheel ma ken van het zomeravondvoetbaL. Jon ge spelers, die hun vereniging nog goede diensten kunnen bewijzen, zutl- len door de overschrijvingstermijn van 2 jaar niet zo snel naar het zo meravondvoetbal overstappen. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden de he ren I. W. Bakker, A. F. v. d. Pluijm en C. P. v. d. Velde herkozen. De jaarverslagen en begroting voor 1967 werden goedkeurd zonder veel op of aanmerkingen. Aan het slot werden aan de A- en B-juniorenkampioenen en aan de afdelingskampioenen de hiervoor bestemde diploma's uitge reikt. nomen kan gezegd worden dat het de groei der bomen bevordert. Het mechanische werk, dat nu achter blijft, beschadigde elk jaar volop wortels. Na vertoning van een aantal dia's behandelde de heer Meeuwse een groot aantal vragen, waarbij ook de kurkstip die dit jaar zeer hardnekkig optreedt aan de orde kwam. Tevoren sprak Pomona's voorzitter de heer J. C, de Feiter een welkomst woord en in een heel korte terugblik op de fruitoogst kon liij constateren dat de zomerprijzen teleurstellend Waren. De Cox viel legen en de er in voorkomende kurkstip had tot ge volg dat de marlet werd overvoerd met zeer lage prijzen. De recreatie als tweede tak van bestaan voor een aantal fruitkwekers was weer goed. De voorzitter verheugde zich op het hagelvrij doorkomen van het voor bije seizoen, ofschoon de geweldige rekening der hagelverzekering er wel aan herinnert dat het elders niet zo gunstig was. In 1967 zal mogelijk een excursie naar de Flevopolder ge maakt worden. Tot slot vroeg de voorzitter aan dacht voor de leerlingen der Lagere Tuinbouwschool om hen eens op het bedrijf van de "leden te laten werken b.v. bij de snoeilessen. ADVERTENTIE Een platenbon in altijd raak! MOSKOU, 3-11. Russische ingeni eurs hebben donderdag in Tadzjik- stan door middel van een zware ont ploffing 300.000 kubieke meter rots verplaatst ten behoeve van de bouw van een dam die de hoogste ter we reld moet worden. Door de explosie werd de loop van de Tadjik Vachsj zodanig gewijzigd dat het water door een anderhalve kilometer lange tunnel gaat stromen, waardoor een deel van de bedding gebruikt kan worden voor het begin van de bouw van' de dam, die 317 meter hoog moet worden. Hoogste dam tot dusver is de Grand Dixonce in Zwitserland van 283 meter. De generatoren van de dam in Tadzjikstan zullen in 1970 stroom gaan leveren. RENESSE, 3-11. De afdeling Re- nesse van de Kon. Ned. Middenstands Bond hield dezer dagen in hotel „Het Wapen van Zeeland" onder voorzitterschap van de heer N. A. Krjjnse Lokker, de algemene na jaarsvergadering. Van de zijde der leden bestond een uitstekende be langstelling voor deze bijeenkomst, waarin de voorzitter na zjjn wel komstwoord - mededeling deed van een schrijven van het gemeentebe stuur inzake de wettelijke regeling van de winkelsluiting. Deze regeling ziet er uit als volgt: sluiting van de viswinkels óp mlaan dagmorgen, maandagmiddag: de kap perszaken en alle overige zaken moe ten sluiten op de dinsdagmiddag. Winkelweek Een ontwerp-programma van een ADVERTENTIE Een platenbon in altijd raak! ALDRIDGE-BROWNHILLS, (Én- geland); 'De raadsleden van het stad je Aldridge-Brownhills in midden- Engeland hebben genoeg van het gedelibereer tot middernacht, waar door zij veel te weinig slaap kre gen. Enige van hen hadden gezegd te zullen aftreden als daar niets te gen gedaan werd. Voortaan zullen de raadsvergaderingen om 21.30 u. gmt. (22.30 Ned. tijd) worden beëindigd. „Jawel, meneer Sornee, en wel bedankt." Daarmede was het onder houd afgelopen. Dat de laatste toe voeging: Je bent niet meer bij Oud- kerk; hier moet gewerkt worden, een belediging voor hem inhield, drong niet eens tot hem door. Vier en twintig jaar had hij bij Oudkerk gewerkt, waarvan de laatste acht. jaar als meesterknecht, en de pro- dukten, die bij Oudkerk uit de werk plaats kwamen, mochten gezien wor den. Dat was vakmanswerk. Bij Sornee was hij meesterknecht af. Tegen twee en vijftig cent per uur. Acht cent minder als bij Oud kerk. Bijna vier piek minder voor moeder de vrouw Maar van niks bakte je geen brood en hield je geen kachel aan. Ko Smit stond al op de steiger en maandag ging hij ook weer wagens maken. Jammer voor Hielke Schippers, die men ervan verdacht in het geheim lid van de rooie' bond te zijn. Want Hielke had metèen de tweede Week al steun en hoe ver sier je zoiets, als je hergens bij bent? Diezelfde maahdagmorgen, dat Jan Hos zich meldde bij Scholten, om te vragen wat hij moest gaan doen, werd in de woning naast de- werk plaats de laatste hand gelegd aan de plannen voor het huwelijk tus sen Frans Sornee en Hermina Oud kerk. Hoofdstuk 2. Doordat dc Sornee's on de Oudker kers sinds mensenheugenis concur renten waren, gingen de families in het geheel niet met elkaar om. Ze waren geen van beiden organisatie mensen. dus kwam het hoogstzelden voor, dat ze gelijktijdig op eer\ of andere vergadering of bijeenkomst kwamen. Kwam men elkaar op straat tegen, wat niet altijd te ver mijden was, don gold de ongeschre- commissie bestaande uit de heren M. de Hamer, M. J. Krijnse Lokker, L. C. Hogerhuis en H. de Feiter, voor een te houden winkelweek met Sint Nicola as. Het ontwerp-programma kreeg de volle instemming van de vergadering. Dit betekent dat er ook dit jaar voor kopers en belangstel lenden in de winkels en etalages weer in het bezit worden gesteld van gratis loten. De baten komen dit jaar ten goede aan de S.V. „Renesse". Er zal voor deze loterij een mooie col lectie prijzen worden aangekocht die zal worden tentoongesteld in de showroom van de fa. Gilijamse. In de week voorafgaande aan de win kelweek zal huis aan huis een win- kelcourant worden bezorgd. De com missie kreeg de opdracht om de plannen nader uit te werken. De vergadering sprak zijn afkeu ring uit over de wijze waarop dooi de N.C.R.V. gemeend is een televi sie-reportage te maken over Renesse. Algemeen was men van oordeel dat het hierbij aan een ruime visie op het vakantie-leven (en de mogelijk heden) heeft ontbroken. Van een zeer kleine groep vakantiegangers is door de N.C.R.V. een eenzijdig beeld ge geven. Na gedurende een periode van 30 jaar voorzitter te zijn geweest deel de de heer N. A. Krijnse Lokker me de voornemens te zijn aan zijn func tie op de j a arver gadering in j anuari of februari a.s. neer te leggen. Dit in. verband met zijn leeftijd. Na nog een geanimeerde rondvraag werd de vergadering met een woord van dank voor de gevoerde besprekingen door de voorzitter gesloten. ven etiquette van de middenstand en groette men elkander. Maar dat was dan ook alles. De ouderen vermeden elkander zoveel mogelijk; de jongeren eveneens. Frans Sornee, de enige zoon van Herman, wist, dat Oudkerk drie dochters had. Al waren ze niet op dezelfde school geweest, want Oud- kerk's meisjes gingen naar de kleine openbare school en Frans met zijn twee zusjes naar de Hervormde, ont moetingen waren altijd mogelijk en kwamen voor. Men bekeek elkander nieuwsgierig, van huis uit wetende van elkaar: dat zijn concurrenten van ons, schelden of iets dergelijks kwam niet voor. Het standsbewust zijn zat er al vroeg in. Frans leende zodoende Gerdien, die met een binnenschipper was ge- frouwd. En Els, die. met een onder wijzer naar het gemeentehuis was gegaan. En tenslotte de kleine Mien- tje, die zeven jaar jonger was dan hij. Ze had haar vriendinnen, Ina Zeegers van de dokter, en Jopie Teens van de Bakkér. Waarvan Jo pie de knapste was en Ina de lelijk ste. Terwijl Mientje er zo'n beetje tussen in hing. Vandaar dat Frans Sornee gek op keek, toen zijn vader hem op een avond aan het eind van februari meedeelde: „Je gaat eens op bezoek bij Mientje Oudkerk. We nemen het bedrijf over en Mientje wordt jouw vrouw. Ga er vanavond heen om ken nis te maken." Ja, dat dacht pa Sornee. Maar de moderne jeugd begon zelfstandiger te worden en Frans was niet van plan zo maar zonder enig protest dit bevel te aanvaarden. Hij ant woordde op rustige toon zijn vader, dat hij het erg vriendelijk vond. ADVERTENTIE Een platenbon in altijd raakl Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 5 en zondag 6 november Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280. neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter T. van Lookeren, Zierikzee, tel. (01110) 2780. neemt waar voor de artsen v. d. Zande en Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts C. J. H. Scheuerman, Zie rikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. LEIDEN. Prins Bernhard heeft in Leiden een défilé afgenomen dat ge organiseerd was ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Leidse studen tenweerbaarheid „Pro Patria". door To Dorssen-van Loon 4 maar dat hij zelf zijn vrouw wel zou uitzoeken, als hij dat nodig vond. Herman Sornee wilde geen ruzie. Hij kende zijn zoon en wist, dat hij met driftig worden niets zou berei ken. Hier moest hij diplomatiek zijn. Zo kalm als het in zijn vermogen lag, vertelde hij zijn zoon, dat het in het belang van de Wagenmakerij Sornee was, dat Oudkerk's bedrijf er in werd opgenomen. Dat betekent dus geen concurrentie meer. Dat is één. Tvveedens moeten we er reke ning mee houden, dat we moeilijke jaren tegemoet gaan. De opkomst van de auto herbergt tevens het ge vaar, dat er minder te doen zal zijn in de wagenmakerij. En ten derde. Oudkerk zal het niet lang meer ma ken, dat heb ik al lang bekeken. Door met Mientje Oudkerk te trou wen, blijft het grootste deel van het kapitaal in ons bedrijf. En dat komt allemaal jou ten goede, want van daag of morgen krijg ik er ook ge noeg van en zul jij de leiding op je moeten nemen. Denk over dit alles maar eens goed na. Overigens, wat is er op tegen, om als toekomstige eigenaar van de Wagenmakerij Sor- nec-Oudkerk je opwachting te ma ken bij Antoon en Lien en hun doch ter? Lijkt ze je niet, dan kunnen we altijd nog zien, nietwaar? Tegen deze redenering was niet veel in te brengen, dus verkleedde Frans Sornee zich die avond en fietste naar de Koperweg, alwaar hij vriendelijk werd ontvangen door de beide dames en een beetje gereser veerd door de oude baas. Maar Frans had al spoedig een geanimeerd ge sprek met Antoon Oudkerk over het vak en zijn finesses, over de kwali teit van het tegenwoordige iepchout en over de voor- en nadelen van beuken voor de bodems. SCHIPHOL. Op Schiphol is de uit 23 personen bestaande Israëlische volksdansgroep van Choreograaf Ziv Zamir aangekomen voor een tien daagse tournee door ons land. DEN HAAG. De Haagse politie heeft inzake de bankoverval op het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Zuiderparklaan in Den Haag, waarbij de daders f 8000,buit maakten, arrestaties vericht. De 25- jarige barkeeper E. C. M. en de 22- jarige W. F. M., eveneens barkeeper, beiden uit Den Haag, zijn aange houden. KERKNIEUWS UTRECHT, 3-11. Ter gelegenheid van de 21e verjaardag van Kerk en Wereld zal op 19 en 20 ncvember in. Driebergen een conferentie worden gehouden onder de titel „Kerk en samenleving". Dit beraad zal voortbouwen op de resultaten van de gelijknamige con ferentie die de Wereldraad van Ker- ADVERTENTIE Laat u voor- f rekenen hoe weinig m heet water met krachtige straal zo uit de kranen U kost. Een centènkwestie dank t zij goedkope nacht- j stroom nü U wordt volledig Ingelicht over de mogelijkheden van nachtstroom voor heetwater voorziening na inzending van deze advertentie in open enveloppe als drukwerk aan N.V. P.Z.E.M., Afd. Voorlichting, Poelendaele 1& Middelburg, tel. 01180-5351. ken in juli te Genève heeft gehou den. Kerk en Wereld werkt op de ze wijze mee aan de voorbereiding van de vierde assemblee van de We reldraad die in 1968 te Uppsala in Zweden zal worden gehouden. Er wordt in vier secties beraad slaagd, te weten over actuele vraag stukken van oorlog en wede, rijke en arme landen, christelijk geloof en sociaal handelen en de sectie kerk, staat en revolutie. Een groot aantal deskundigen op velerlei gebied is voor deze besloten conferentie uitge nodigd. Als gesprekspartners vanuit de Geneefse conferentie zullen in, de genoemde secties optreden respektie- velijk drs. H. M. Franssen, dr. H. M. de Lange, dr. C. P. van Arvdel en ds. F. H. Landman1. Miede aan de hand van de resulta ten van dit beraad houdt Kerk en Wereld op 17 en 18 december over dezelfde onderwerpen een conferen tie waarvoor de inschrijving open is. Het was geen overval AMSTERAM, 3-11. Een cliënte van de Nederlandse Middenstands- bank heeft donderdagmiddag om streeks kwart over twaalf de Am sterdamse politie in rep en roer ge bracht met haar mededeling, dat in het hoofdkantoor van de bank aan de Herengracht een roofoverval ge pleegd werd. Een busje met mannen van decen trale recherche en een surveillance wagen van het bureau Singel stoven met loeiende sirenes ijlings naar de Herengracht, waar spoedig bleek, dat het alarm op een misverstand berustte en bij de bank alles rustig was. De verwarring ontstond toen het telefoongesprek dat de cliënte, een winkelierster uit de Utrechtsestraat, met de directeur van de bank voer de, plotseling werd afgebroken en zij op het moment van verbreken de kreet „overval" meende te horen. Zij deed toen het enige wat zij kon: nl. vijf maal acht bellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9