rTë7ëT=V7777H VAN OUD Of NieUW Gecombineerd tarief Oosterschelde- en KWenprimeur Haringvlietbrug TAFELEN Politiek „zonder Erhard" INGEZONDEN STUKKEN Prawda over China STREEKNIEUWS Wat biedt de BEELDBUIS? Zierikzeeënaar ontvangt Natuursteenpen ning 1966 voor Ou welland ADVERTENTIE ROESTVRIJ STAAL ovengebrulk VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN ZIERIKZEE, 3-11. In een te Zie- rikzee, op uitnodiging van de Alge mene Verladers en Eigen Vervoer ders Organisatie (district Zeeland) gehouden informatieve bespreking over de tarieven en de slechte ver keersverbindingen ten noorden van de Haringvlietbrug, is van de zijde van de N.V. Brugverbinding Haring vliet aan het bestuur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij een bespreking toegezegd teneinde de mogelijkheid te onder zoeken voor een gecombineerd tol tarief voor de Haringvlietbrug en de Verrassingen kunnen heel mooie bloemetjes zijn langs de soms toch wel wat stoffige levensweg. Het is een bermversiering, die het bloeiend en interessant maakt op basis overi gens van de melancholieke weten schap: „Ik (hij) wel en een ander niet", maar wie leeft altijd volgens de strenge maatstaven van zijn so ciaal geweten? Enfin, deze keer was het dan een (hartelijke) invitatie voor een zeer uitgebreide en geheel volgens de regels van de kunst sa mengestelde rijsttafel. Met „alles d'r op en d'r an" en dat is bij elkaar nog al wat. Denkend brein en han delende regisseuse achter deze maal tijd, was een (lieve) dame, met een leven in de tropen achter de rug en alle wijsheid en kennis, wilde zij ditmaal In „haar" maaltijd leggen. Er is dagenlang aan gewerkt, want in Azië is er een boy voorhanden wellicht en een kebon (tuinjongen) en kokkie en baboe konden ook al tijd wel een handje bijsteken. Maar een werkster een ochtend per week is in Nederland al een beschamende luxe. Wat wil men dus? De entourage paste bij het ritme van de schalen en de kleur van de gerechtende dames in „het deftig" en de heren in rok en zo gaat dan zo'n avondvullende bezigheid („er gens'* is het hard werken) van start. Onder de tropenzon gerijpte vrucht jes, gedroogde visjes, vleessoorten in gekruide saus, kippeboutjes en allerlei schaaltjes met sterk „spul". Het is geen luiheid; we kunnen de namen wel opzoeken, maar dan wordt het een lang gerekt verhaal met woorden, die vergeten worden. Dit alles - wilden we zeggen kwam bij de gaar gestoomde rijst. Na een kwartier stonden we al gaafjes in brand, maar de gastvrouw vertelde „het niet sterk" te hebben gemaakt. Hoe moet het wel zijn, als het wel sterk is en de kroepoek in grotere doses wordt gehanteerd? Het bier viel als een regenbui op dorstig land en langzaam maar zeker kwam er een sluipende doezel af op de eten- den, die echter geen krimp gaven. In de tropen mag men van een rijst tafel wel wal laten staan, maar vlak bij een vroeg in vrieskou gedompeld wereldje, moet het allemaal op. Nu toch bezig met gastronomische bekentenissen zij medegedeeld, dat iets nadien nog koffie met cognac werd geserveerd en op dit ogenblik leek de hele wereld uit roze zijde te bestaan. Het koude buiten werd een vonkbesterde tropennacht en was het gek geweest als de gastheer had gevraagd: „jongens zullen we nog een sigaartje roken op de buitenga lerij?" Welnee, alles kon op dat mo ment, maar de tijd schoof toen de nacht in en de ochtendlijke boter ham met kaas en een oer-degelijk (maar saai) bord pap was dichter bij, dan viel te bevroeden. Trouwens al die sousah iedere dag, 'tzou niet kunnen. En was het al zo, waar moeten dan de verrassin gen vandaan komen? SCHIEREIL ANDMAN Oosterscheldebrug. Daarbij werd dan vooral gedacht aan het tarief voor vrachtwagens. Deze bespreking zal binnenkort plaats vinden. Het is G.S. uiteraard niet mogelijk om, vooruit lopende op deze bespre king, enige mededeling te doen om trent het standpunt van de raad van commissarissen van de N.V. Brug verbinding Haringvliet. G.S. van Zeeland delen het boven staande mede, in verband met des tijds door het Statenlid W. C. A. M. van Dongen gestelde vragen. Koning Frederick van Denemar ken, die op het ogenblik met vakan tie in Rome is, en vrijdag naar Athe ne door zou reizen, heeft geen nader commentaar willen geven op een hem gestelde vraag of hij in verband met de woensdag ontstane regerings crisis in zijn land zijn reisplannen zou wijzigen. MUNCHEN, 3-11. Het orgaan van de Christelij -Sociale Unie (CSU) de Beierse zusterpartij van de Christen- Democratische Unie iin West-Duits- land, de „Bayem Kurier" heeft zich uitgesproken voor een vernieuwing van de Duitse politiek „zonder Er- hard". Maar met nieuwe CDU-per- soonlijkheden in de leiding. Het blad, dat door de voorzitter van de CSU, de voormalige minister van defensie Strauss wordt uitgegeven, noemt de huidige regeringscrisis dn Bonn het teken dat er thans absoluut hervor mingen moeten komen. Dat vereiste „een omkering van het denken in de CDU", een persoon lijke vernieuwing, een nieuw concept een nieuwe politieke praktijk", werkmethode voor de regering en e ennieuwe politieke praktijk". „Overkomst gewenst.." Er wonen in de Schouwse West hoek ongeveer honderd gezinnen, die ouders en familie-leden zijn van emigranten. Er bestaat een. landelij ke vereniging van ouders en famil- lieleden van emigranten welke zich ten doel stelt chartervluchten naar geëmigreerde familie-leden te orga niseren. De contributie van deze vereniging bedraagt f 10 per jaar per gezin, f 5 per alleenstaande. Wie deelneemt aan een charter vlucht bv. naar Canada bespaart daarmee f 1000 per persoon. De ver eniging springt ook financieel bij als er noodgevallen zijn. Daarom is het begrijpelijk dat de teleurstelling bij het bestuur van de O.V.E. afdelipg Zeeland groot was toen er onlangs in hotel „Het Wapen van Burgh" een vergadering werd gehouden en toen er van de honderd uitgenodigde gezinnen slechts drie echtparen verschenen. Men kan zich afvragen: „is dat nu sleur" of „uit 't oog uit 't hart". Niettemin blijft het belangrijk dat dc betrokkenen zich bij dc vereniging aansluiten: voor 20 cent per week kan men f 2000 reductie krijgen bij een vlucht Secretaris van de vereniging O.E.V. is de heer S. Dekker, Nieuwe Rijks weg 9, 's Heer Hendrikskinderen. De leden krijgen allen een contactor gaan. Met dank voor de plaatsruimte, C. COSTERUS, Haamstede. Komende week komen camera mannen van de West-Duitse televisie kleurenfilms maken in Ouwehands Dierenpark, die onr'er meer zullen worden gebruikt wanneer in Duits land het eerste T.V.-kleurenpro- gramma de lucht in gaat. Voor dit bekende Nederlandse die renpark is dit een bijzonder interes sante primeur. Het park leent zich wat aanleg betreft dan ook bijzonder goed voor dit doel, omdat veel dieren al lang niet meer achter tralies zit ten. ROTTERDAM. De 17-jarige kan toorbediende B. van Gelder uit? Rot terdam, die op 23 september van dit jaar uit de Maasstad verdween met de inhoud (ongeveer f 3.000,van een aantal loonzakjes, is eindelijk in de handen gevallen van de Rot terdamse politie. De strijcl tegen de woningnood OOSTKAPELLE, 3-11. De voor- zitter van de bü het C.N.V. aange sloten Nederlandse Christelijke Bend van Werknemers in hout- en bouwnijverheid (43000 leden), de heer J. H. Hazes, vreest dat een nieuw ka binet bij verder aan te brengen be zuinigingen weer direct aan het bouwbedrijf zal komen „Als de oppositie bij de begrolings- debatten voorstelt het aantal wo ningwetwoningen met 5000 te ver minderen, dan betekent dit ook wer kelijk 5000 woningen minder, want de particuliere bouw neemt deze 5000 woningen niet over", zo sprak de heer Hazes in zijn openingswoord op de tweejaarlijkse bondsraadver gadering in Oostkapelle. „Is men nu werkelijk overtuigd van de ramp van de woningnood of huilt men alleen maar bij de ver kiezingen om volksvijand nummer 1?, zo vroeg hij zich af. Als men met het lot van de duizenden wo ningzoekenden is begaan, moet men volgens de heer Hazes ook bereid zijn voor bestrijding van die volks vijand gelden op tafel te leggen. Met bezuiniging kan hij akkoord gaan, maar dan niet op de woningbouw. „Dan maar geen belastingverlaging", zo vindt de heer Hazes. MOSKOU, 4-11. De Russische com mentator voor de internationale po litiek M. A. Loekowetz van de Praw da, heeft vrijdag geschreven dat de Chinese leiders de communistische wereld niet hebben kunnen aantas ten en nu steeds meer worden ge ïsoleerd. Alleen de Albanese com munistische partij blijft nog China aanbidden, zoals blijkt uit het con gres dat daar nu wordt gehouden. „Het optreden van de Chinese lei ders heeft niets gemeen met het Marxisme en het Leninisme of met het proletarisch internationalisme". China dient slechts de imperialisti sche kringen die trachten uit deze onenigheid profijt te trekken, aldus het blad ZIERIKZEE, 4-11. Heden (vrij dag) zal in de congreszaal van ho tel Krasnapolsky te Amsterdam, de Natuuirsteenpenning voor het jaar 1S66 worden uitgereikt door de heer H. C. Kaper, plaatsvervangend voor zitter van het bedrijfschap voor het steenhouwer sbedr ij f Deze penning wordt door dit be drijfschap elk jaar toegekend aan de maker van een natuurstenen werk stuk, waaruit een hoge mate van vakmanschap blijkt. De natuürsteenpenning voor dit jaar is toegekend aan de heer H. van Nieuwe leden slichting Zeeuwse beeldende kunstenaars Naar wij vernemen zijn op advies van de ballotagecommissie onder voorzitterschap van dr. V. M. Oppers uit Amsterdam de volgende perso nen toegelaten als leden van de stichting Zeeuwse Beeldende Kun stenaars: mevrouw T. Braat-Voor- huis uit Zierikzee. mej. Els Holle- brandse uit Middelburg, de heer J. Haas uit Vlissingen en de heer J. Rijnsaard uil Middelburg. Algemene vergadering Z.L.M. De algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal dit najaar plaats vinden op woensdag 21 december a.s. te Mid delburg. ZIERIKZEE Ervaringen van een stewardess Voor de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen sprak het lid mevrouw de Kup-Bos over haar ervaringen als stewardess bij de K.L.M. Zij vloog een drietal jaren bij deze maatschap pij, eerst op de Europese lijnen en nadien ook op de transatlantische. Op onderhoudende wijze vertelde mevr. de Kup over het vliegen zeif en het werk van de stewardess aan boord van de vliegtuigen. Tevens vond zij gelegenheid wat dieper in te gaan op het bezoek aan de ver schillende landen. Tijdens „stops" in diverse plaatsen was er wel gelegen heid tot het maken van trips, bv. in het midden-oosten. Vooral Japan noemde mevr. de Kup boeiend, voor al door de merkwaardige zeden en gewoonten der bevolking. In haar tijd (1953-1956) was ook de oversteek naar Amerika nog een hele beleve nis. Verschillende foto's en kaarten werden als illustratief materiaal ge toond. De spreekster ontving een dankwoord van de presidente, die nog mededeelde dat van 27 novem ber tot 2 februari een handwerkcur- sus zal worden gehouden in „De Kluut". Voorlichtingsavond voor melkveehouders Op maandag 7 november wordt in de bovenzaal van het Huis van Nas sau door W. Schipper Zn. N.V. te Goes een voorlichtingsavond gehou den voor melkveehouders. Thema van de avond is het machinaal mel ken. Het woord wordt gevoerd door de heer H. A. Vennis over: „Het hy- dropulssysteem", waarna een film wordt vertoond. Na de pauze spreekt de heer J. H. Lantinga, hoofd-assis- tent bij het Rijksveeteeltconsulent- schap, over het onderwerp: „Is uw melkmachine in orde?" Tot slot wordt de kleurenfilm: „Goed en snel machinaal melken" vertoond. Optreden Albert Vogel Op vrijdag 25 november a.s. treedt in de Concertzaal-foyer op de voor drachtkunstenaar Albert Vogel met „Dagboek van Europa". De avond wordt georganiseerd door de Z.V.U. Dalen te Zierikzee voor een door hem gemaakte copie van een oude gevelsteen, waarvan het origineel zich bevindt in het Oudheidkundig Museum te Goes. Deze gevelsteen, ter grootte van 80 x 80 x 22 cm is uitgevoerd in. Franse kalksteen, waarvan de zijkan ten zijn geschuurd; het voorvlak geeft een in reliëf gehakte gans te zien, op een fijn gestockte onder grond. N.T.G. brengt „De Ratel" Op donderdag 17 november vindt, onder auscpiciën van de Z.V.U. in de Concertzaal een opvoering plaats van „De Ratel" („Rattle of a simple man"), een komedie van Charles Dyer, door het Nederlands Toneel Gent (N.T.G.). NOORDWELLE Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling „Noordwelle e.o." van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield de maandelijkse bijeen komst in de zaal van mevr. Lokker- v. d. Zande te Noordwelle. De presi dente mevr. Krijger-Vrij, kon een groot aantal dames welkom heten, waaronder enige nieuwe leden, die allen gekomen waren voor een lezing door mevr. Schoneveld-Hoogewerf, kleedster van H.M. Konigin Juliana. Mevr. Schoneveld vertelde over haar ervaringen gedurende tien jaar als kleedster van de Koningin. Zij verzorgt alleen de kleding als de ko ningin op reis gaat. Tijdens een staatsiebezoek geeft H.M. meestal een banket in de Nederlandse am bassade van het bezochte land, waar bij de verzorging van de gasten ge heel Hollands: het menu, servies, linnen en bedienden. Na de pauze vertoonde mevrouw Schoneveld dia's van de reis naar Perzië en Thailand. Tot slot kregen de dames dia's te zien van de brui loft van Beatrix en Claus, waarna de presidente mevr. Schoneveld har telijk dank bracht voor de geboden mooie avond. Ook mevr. Heiman werd dank gebracht voor de mooie voorwerpen die ze voor deze avond had tentoongesteld. De volgende bijeenkomst is op 24 november a.s. Opbrengst Kinderpostzegelactie Ook .dit jaar waren de kinderen der o.l.-school alhier zeer aktief wat betreft de kinderpostzegelaktie. De opbrengst dit jaar was weer een mooi bedrag, nl f 307,50. RENESSE Feestavond voor (eden en donateurs sportvereniging Na de geslaagde feestavonden wel ke de sportvereniging Renesse in de laatste jaren heeft weten te organi seren zal de leden en donateurs op zaterdagavond 12 november a.s. we derom een feestavond worden aan geboden. Door de commissie die zich met de organisatie hiervan heeft be last is het cabaretgezelschap „Karr- man" uit Vlaardingen, bestaande uit 10 personen, gearrangeerd. Ver der zal aan deze avond medewerking worden -verleend door het dansor- kest „De Mosquito's". Donateurs en leden welke slecht ter been zijn en moeilijkheden met het vervoer heb ben, zullen bij opgaaf worden afge haald en thuisgebracht. SIRJANSLAND Naaicursus van start Dë Stichting Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande, die op ver schillende plaatsen op.het eiland di verse cursussen organiseert, is alhier gestart met een naaicursus. De eerste avond waren reeds een groot aantal dames aanwezig. Het Indonesische actiefront van geleerden „Kasi" heeft een buiten gewone bijeenkomst van het volks congres geëist om „het president schap van dr. Soekarno te herzien en wil dat Soekarno voor het eind van dit jaar rekenschap aflegt van zijn rol tijdens de mislukte staats greep. DEN HAAG. De tentoonstelling „Historische kunstschatten van de Sowjet-Unie" in het gemeentemuse um in Den Haag trekt nog steeds bij zonder grote belangstelling. ZONDAG 6 NOVEMBER. NED. 1: Ageeth Scherphuis en Philip Bloemendaal openen de zon dag met het presenteren van hel familieprogramma „Monitor", dat op de gewone tijd komt. Zeven uur slaat het klokje voor „Woord voor Woord" en vijf over zeven heeft Hedda van Gennep een gesprek met dr. W. J. L. Dake, die meer dan een halve eeuw zendingsarts is geweest en wiens ervaringen uitermate ge schikt-zijn ter illustratie van de zen- dingsweek. Het sporluurtje en hel journaal gaan dan vooraf aan Mai- gret en zijn dode". Hel is een bewer king van een van de boeken van George Simenon door de Nederland se schrijver Otto Dijk. Tot slot van de avond over naar Duitsland. Er zijn op deze zondag landdagverkie zingen geweest in Hessen. Vooral in de huidige politieke constellatie in Duitsland zijn de uitslagen van meer dan normaal belang. NED. II: „Johan en de Alverman'' zijn om zeven uur paraat in het zes de deel van het populaire Belgische jeugdverhaal van deze titel. Om half acht het derde deel van de oud heidkundige serie „Wie zijn toch die Britten". „De immigranten'' is de titel van deze aflevering, waarin de makers van de documentaire op zoek gaan naar de voorouders van de allereerste bewoners van het Britse eilandenrijk. Na het korte journaal gaat Dr. Kildare weer in de clinch met zijn jonge studenten. Een belangrijk half uurtje wordt ge vormd door „Septet". Vanavond de Deense bijdrage met als hoofdper soon de componist Bent Fabricius- Bjerre, die buiten zijn land tamelijk onbekend is. Vervolgens weer ieis uit de Engelse historie. Nu een do cumentaire over de vermaarde slag bij Hastings. Deze NTS-avond vindt zijn afsluiting in een programmaatje met Latijns Amerikaanse klanken, waarvoor het orkest van Xavier Cu- gat verantwoordelijk is, samen met vele solisten xo.o. de Portugese zan geres Amalia Rodrigues. MAANDAG 7 NOVEMBER. NED. 1: Na Pipo eerst de kerke lijke informatierubriek „Kenmerk" en vervolgens „Car 54". Een belang rijke uitzending is „Seizoen 66-67. Merel Laseur haalt hierin tien ca baretkunstenaars voor de camera. De kijkers krijgen een voorproefje van de diverse cabaretprogramma's die deze cabaretiers dit seizoen bren gen. Netty Rosenfeld presenteert „Een mens is maar een mens", een programma over mensen, die met of zonder reden aan het woord komen. Een klein half uurtje en dan 25 mi nuten met Valerie Lagrange, een nogal opzichtige jongedame uit Pa rijs, die liedjes zingt. Een half uur is uitgetrokken voor Jan Blokker, die een blik werpt op de resultaten, die leerlingen van de Nederlandse Film academie in het afgelopen jaar heb ben behaald. Tot slot van de VPRO- avond „Opruiming gevraagd", een documentarie over de vervuiling van lucht, water en steden en stra ten. NED. II: De AVRO opent het pro gramma met het „Sport journaaf'. Daarna voor dc tweede maal „De man van Uncle". Emmy Verhey ver zorgt een kort muzikaal intermezzo. Met Eduard Flipse speelt ze een werkje van Kreisler en Paganini. Tot slot een nieuw socio drama. Dc titel van het TV-spel dat ervoor ge kozen werd is „Dc Kooi". Mevr. dr. R. Sivelheim-de Boer geeft weer ad viezen voor deze socio drama's. ZONDAG 6 NOVEMBER. NED. I: 15.30 Monitor: 19.00 Woord voor woord; 19.05 Gesprek met een zendingsarts; 19.30 NTS-sport. 20.25 Journaal; 20.30 Maigret en zijn dode; 22,15 De verkiezingen in Hessen: 22,30 Journaal. NED. II: 19.00 Johan en de Alver- man; 19.30 Wie zijn toch die Britten 20.00 Journaal: 20.05 Dr. Kildare; 20.30 Septet; 21.00 De laatste inval; 21.50 Latin Touch; 22.15 Journaal. MAANDAG 7 NOVEMBER. NED. 1: 19.00 Nieuws; 19.01 Pi po; 19.05 Kenmerk; 19.35 Car '54; 20.00 Journaal; 20.20 Cabaret seizoen 1966- '67; 21.10 Een mens is maar een mens 21.35 Valerie Lagrange: 22.00 N.F.A. '66; 22.30 Opruiming gevraagd; 22.55 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.0] AVRO sporlpanorama; 20.30 The man from Uncle; 21.20 Muzikaal intermezzo; 21.30 De Kooi; 22.05 Journaal. 22.30 Teleac. De foto geeft een beeld van het werkstuk, dat een penning waard bleek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Op kruispunten moei hel alhuigende verkeer aan overstekende voetgangers onbelemmerde doorgang verlenen, ook al is er geen zebrapad. Dat houdt natuurlijk niet in dat voetgangers nu maar blin delings kunnen oversteken! Een redelijk samenspel tussen aufomo- biltst en voetganger blijft gebodent Onder het motto „Van oud op nieuw" zal het Verbond voor Veilig Verkeer, in nauw overleg met het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de wegge bruiker in de komende weken gaan voorlichten over het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.), dat 1 januari a.s. van kracht wordt. Het Verbond zal speciale aandacht aan die onderdelen van hel R.V.V. besteden, welke de verkeersveiligheid betreffen. In het kader van deze maatregelen is ook bovenstaande blikvangerontworpen. Interessante onderscheiding

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2