DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kabinetsformateur Sehmelzer verzocht ontheffing van opdracht Sneeuwstormen in de Ver. Staten BANKSTELLEN van 10 procent Tuinman Zoon Spoorwegongeluk in Noord-Italië President Johnson zal een chirurgische behandeling ondergaan TAUNUS 20 M Vastenrecord De jeugd in relatie tot de maatschappij ZIERIKZEESCHE.» NIEUWSBODE W Vrijdag 4 november 1066 123ste jaargang Nr. 19687 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken it, Zierikzee, postbus t, tel. QtttQ-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling l 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Gesprek met Brouwershaven's nieuwe burgemeester IN iet geslaagde formateur gaf opening van zaken DEN DAAG, 3-11 Het kabinet der kcningin deelt mee: H.M. de ko ningin heelt op „Huis ten Bosch" de formateur, drs. Sehmelzer ontvan gen, die de koningin verzocht heeft hem te ontheffen van de opdracht tct het vormen van een kabinet. Ha re majesteit heeft dit verzoek inge willigd. De koningin heeft voorts voor he denmiddag achtereenvolgens de voor zitters van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, :1e heren prof. dr. ir. J. P. Mazure en mr. F. J. F. M. van Thiel, alsme de d:> vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel len paleize „Huis ten Bosch" uitgeno digd. Drs. Sehmelzer Een niet „geslaagde formateur drs. W. K. N. Sehmelzer heeft van avond opening van zaken gegeven over de door hem ondernomen po ging tot het formeren van een ka binet. „Ik ben niet geslaagd", aldus de ex-formateur clie zijn besluit om de hem verleende opdracht niet te aanvaarden vanmorgen omstreeks half lien heeft genomen. Hij sprak de wens uit, dat in zijn arbeid posi tieve elementen zitten, waarmee in de nu volgende fase rekening zou kunnen worden gehouden. „Ik hoop het, maar zekerheid heb ik niet daar over". De heer Sehmelzer gaf in zijn overzicht een aantal hoofdlijnen uit zijn formatie-arbeid. Hij zei reden te hebben om aan te nemen, dat ook de huidige demissionaire minister-pre sident. mr. J. L. M. Th. Cals de voor keur gaf aan een eerlijke, serieuze poging tot de vorming van een ka binet boven een reconstructie van het huidige kabinet. Uitvoerig ging de heer Sehmelzer in op de vraag, waarom niet getracht werd een kabinet samen te stellen met medewerking van de KVP, WD en CHU, welker kamerfracties zich voor de aanvaarding van de motie- Schmelzer uitspraken. Deze combi natie, aldus drs. Sehmelzer, zou niet hebben beantwoord aan de eisen, die gesteld werden. Deze eisen waren, dat het nieuwe kabinet geen stem- Eerste vrouwelijke minister in Kongo KINSJASA, 3-11. Kongo heeft zijn eerste vrouwelijke minister. Gene raal Moboetoe, president-premier, beëdigde donderdag onder grote be langstelling mevr. Limaoe Kanza, die het ministerie van sociale zaken onder haar hoede neemt. Generaal Moboetoe zei hierbij, dat hij vastbesloten was de Kon golese vi'ouw voortaan aktief aan het openbare leven te laten deelne men. Kongo kent reeds chauffeuses en vrouwelijke parachutisten. Effecten en aandelen op kerkhof ANTWERPEN, 3-11. Een doodgra- ver op een kerkhof bij Antwerpen keek dezer dagen zijn ogen uit toen hij tegen een grafzerk een dik pak zag liggen dat effecten en aandelen bleek te bevatten. Het pak was ach tergelaten door een verstrooide ban kier die het bij zijn bezoek niet in zijn auto had durven laten liggen omdat hij bevreesd was voor diefstal. DETROIT. 4-11. De Amerikaanse staten Michigan en Ohio worden se dert woensdag door sneeuwstormen geteisterd. Ten minste negentien personen zijn om het leven gekomen, voornamelijk automobilisten die op de gladde wegen slipten. In Michigan zijn talrijke scholen gesloten en het gehele openbare leven ondervindt ernstige vertraging. In Ohio is er een soortgelijke situatie. In Harrod moesten kinderfcn van een inge sneeuwde school de nacht in de klas lokalen doorbrengen. pel mocht drukken op de begroting 1S68 en het te formeren overbrug gingskabinet mocht in de samenstel ling niet vooruitlopen op de uitslag van de noodzakelijk te achten ver vroegde verkiezingen. Meegedeeld werd, dat de fractievoorzitter Toxo- peus (VVD) en Beernink (CHU) alle begrip toonden voor het ingenomen standpunt. Dat wel contact werd ge zocht met de AR-part ij was gelegen in het feit, dat de fracties van de KVP en ARP in het zakelijke vlak verwantschap vertoonden in hun bezorgdheio jegens het economische c vemvicht. Commentaar De heer Nederhcrst. leider van do PvdA-fracties, heeft gezegd „blij te zijn dat deze ongelukkige fase nu teneinde is". Van het begin af aan had hij van de wijze waarop de for mateur te werk ging alleen maar na righeid voorzien. „Er zijn nu twee kostbare weken voorbij, zonder dat we een punt verdei zijn gekomen", zo zei hij. De heer Toxopeus, leider van de Tweede Kamerfractie van de WD had de laatste dagen al zien aanko men dat hst met de formatiepoging van de heer Sehmelzer mis zou gaan, zo zei hij desgevraagd. Hij noemde het „een vreemde zaak", cok „een verdrietige zaak, want er moet ge- ••opcerd werden" Hij vreesde dat de k ie vors cr nu niets meer van zullen b -rijpen, vooral de AR-partij heeft '..i. in de jongste ontwikkeling een ondoorzichtige rol gespeeld. Feestelijke intocht St. Nicolaas in Amsterdam AMSTERDAM, 3-11. Over enke le weken, op zaterdagmiddag 19 no vember, breekt weer het moment aan, waarna de kinderen - en onge twijfeld vele volwassenen - reikhal zend uitzien, namelijk de aankomst van Sint Nicolaas in ons land. Op die middag, om precies- tien over half twee, zullen vreugdescho ten uit een kanon van een marine sloep cp het water bij de Sint Nico- laaskerk in Amsterdam het teken zijn dat de goedheiligman is gede- barkeerd en zijn traditionele feeste lijke intocht in de hoofdstad is be gonnen. Evenals vorig' jaar zal de Sint slechts tot op de Dam aan de kop van de stoet gaan, waar hij door burgemeester Van Hall zal worden toegesproken. Staande voor het ko ninklijk paleis zal hij de optocht met zijn vele praalwagens en muziek korpsen aan zich voorbij laten trek ken en zich er vervolgens met zijn gevolg bij aansluiten. Hierdoor zal ADVERTENTIE Extra inaandaanhieding Uit voorraad leverbaar: Grote collecties van f 400,— tot f 1200,— Op onze toch al lage prijzen geven wij deze maand op bankstellen een extra korting Profiteert hiervan 1 Franco levering over geheel Schouwen-Duiveland woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 r~y: Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Wie i>eel praat zegt veel domheden. voor de honderd duizenden belang stellenden - er wei dt op circa 800.000 los schouwers gerekend - de Sint langs de verdere route het hoogte punt blijven. Bankoverval opgelost DEN HAAG, 3-11. De 25-jarige barkeeper E. C. M. en zijn 22-jarige collega W. F. M. hebben tegenover de Haagse politie bekend eind sep tember de overval op het bijkantoor van de Raifeisenbank aan de Zuider- parklaan in Den Haag te hebben gepleegd. De oudste van het duo heeft bovendien toegegeven nog het plan te hebben gehad een overval te plegen op een bank in het Gooi. Dit plan werd om voor de politie on bekende redenen niet uitgevoerd. De 25-jarige barkeeper was een kennis van de politie: hij had des tijds ook te maken met de zogenaam de Tor-bende in Den Haag, die werd opgerold naar aanleiding van een beraamde overval eventueel met moord op een Haagse goudhande laar. STADSKANAAL. Een felle brand heeft donderdag een boerderij in Winsum .in de as gelegd. Hierbij kwamen drie kalveren en zeven pin ken om het leven. Vijftig melkkoeien en vijf stuks jongvee konden worden gered. Van de inboedel van de wo ning kon niets worden gered. De „bevolkingsgroei op „Drakestein" EINDHOVEN, 3-11. Het congres over bevolkingsgroei en volksge zondheid in Eindhoven heeft bij de opening, op voorstel van de voorzit ter prof. dr. P. Muntendam, een te legram gezonden aan prinses Bea trix waarin het congres „zijn blijd schap uitspreekt over de bevolkings groei op Drakestein". BARI, 3-11. De sneltrein Turijn - Bari is donderdag bij Molfetta (30 kilometer van Bari) ontspoord. Vier entwintig reizigers werden gewond, van wie vier ernstig. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De trein had een snelheid van 110 kilo meter op het ogenblik van de ont sporing. HALFWEG. Reedx vroeg donderdagmorgen was men hard bezig om de ver nielde bovenleiding bij Halfweg xveer te herstellen. Op de foto een beeld van de werkzaamheden. Sinds donderdagmorgen vier minuten voor half tien rijden er tussen Am sterdam en Haarlem weer treinen. Beide sporen bij Halfweg die door een ortsparing werden vernield, waren op .dat tijdstip weer geheel Hersteld. Meer wind Verwachting tot zaterdagavond veranderlijke bewolking met aan vankelijk hier en daar enige neer slag en plaatselijk mist; koud weer met vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst; aanvankelijk zwakke, later matige tot vrij krachtige zuid oostelijke wind. 5 nov. "Zon op 7.41, onder 17.05. Maan op 22.46, onder 14.44. 6 nov. Zon op 7.43, onder 17.04. Maan op onder 15.08. 7 nov. Zon op 7.45, onder 17.02. Maan op 00.13, onder 15.28. Nieuwe maan: 12 nov. te 15.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 nov. 6 nov. 7- hov. 7.10 v.m. 8.13 v.m. 0.32; v.m. Panamees vergaan MADRAS, 3-11. Voor de haven van Madras is het ruim zevenduizend ton metende Panamese schip „Pro gress" in een vliegende storm ver gaan. Het schip liep op de' kust en brak in tweeën. Gevreesd wordt dat zesentwintig leden van de veertig koppen tellende Chinese bemanning zijn omgekomen. Boerderij geheel uitgebrand RHODEN, 3-11. Donderdagavond om elf uur is in Roden de boerderij „Werklust" geheel uitgebrand. Om wonenden slaagden erin veertig kal veren te redden. De tot de nok met hooi en ander veevoeder gevulde schuur ging geheel verloren. De schade is zeer aanzienlijk. De brand is vermoedelijk ontstaan door hooi- broei. digd. Echtgenote vergiftigde man weer in vrijheid MIDDELBURG, 3-11. De Middel- burgse officier van justitie mr. P. J. V. Roscam-Abbing heeft I. A. P.-de P. uit IJzendijke in vrijheid gesteld. De invrijheidstelling geschiedde na overleg met de rechter-commissaris. Mevrouw P.-de P. zat sedert 21 sep tember 1966 in de Middelburgse ge vangenis, verdacht van moord subsi - diair doodslag. Haar echtgenoot is, zoals bij de sectie is vastgesteld, ge storven aan parathionvergiftiging. Mr. Roscam Abbing deelde mede, dat het onderzoek wordt voortgezet. Jongeman gedood 11a hotsing met trein UTRECHT, 3-11. Op een niet be- veiligde overweg tussen Gorssel en Zutphen is donderdagavond om on geveer acht uur een bromfietser te gen een trein gereden, die van De venter op weg was naar Arnhem. OmdaL de machinist een klap had gehoord bracht hij de trein tot stil stand. Er was échter niemand in de buurt van de overweg te vinden. Een N.S.'er (tevens E.H.B.O.'er) stap te uit en ging tezamen met de inmid dels gealarmeerde politie zoeken. Zij vonden spoedig een zwaarge wonde omstreeks 20- a 25-jarige jongeman. Later kwam vast te staan dat het slachtoffer T. Beuzekamp heet en uit de buurtschap Oolde, ge meente Laren, afkomstig is. In de loop van de avond is het slachtoffer in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Overstromingen teisteren West-Java SINGAPORE, 3-11. Radio-Djakar- ta meldt dat overstromingen en aardverschuivingen in west-Java veel slachtoffers hebben geëist. Hele dorpen zouden zijn bedolven. Vol gens de radio heeft de gouverneur van west-Java de regering in Dja karta gevraagd de overstromingen tot nationale ramp te verklaren. BROUWERSHAVEN 5 nov. 6 nov. 7 nov. Doodtij 7.11 v.m. 8.16 v.m. 9.38 v.m. nov. 19.49 n.m. 21.04 n.m. 22.32 n.m. 19.39 itm. 20.55 n.m. 22.24 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie boven Italië en een krachtig hogedrukge- bied boven Rusland transporteert een krachtige zuidelijke stroming warme tropische lucht over de Bal kan naar het noorden. In oost Euro pa wordt de vorst hierdoor verdre ven. De depressie veroorzaakt in noord Italië zeer veel regen. In Nice viel de afgelopen twee dagen meer dan 100 mm. regen. Verder werd in Frankrijk sneeuwval veroorzaakt. De sneeuwzone verplaatste zich naai de omgeving van de Rijn en breidde zich onverwachts ook over Neder land uit. Een tweede depressie die van grote betekenis wordt voor het weer in ons land kwam bij Ierland aan. Deze koerst nu voorafgegaan door grote luchtdrukdalingen in zuidoostelijke richting naar de om geving van Londen. Hierdoor zal de wind in ons land uit zuidoostelijke richting toenemen en de komende nacht nog koude lucht uit Frankrijk binnenvoeren met temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag zul len vermoedelijk eerst nog opklarin gen voorkomen maar op het einde van de dag nadert van het zuidwes ten uit frontale bewolking waarbij de neerslagkansen weer groter wor den. Dan is ook een geleidelijke tem peratuurstijging te verwachten. WASHINGTON, 3-11. President Jhcnson heeft donderdag meegedeeld dat hij over twee weken een chirur gische behandeling moet ondergaan. Da Amerikaanse president zei op een persconferentie dat hij moet worden geholpen op de plaats waar vorig jaar een incisie is gemaakt toen hij aan zijn galblaas werd geope reerd. Bij het litteken aan de rech- ADVERTENTÏE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM terzijde van zijn buik zit een bultje. De artsen zijn ook van plan een kleine poliep uit zijn keel te verwij deren. Zij hebben verklaard bij de operatie, die ongeveer een uur zal duren, geen complicaties te verwach ten en dat Johnsons gezondheidstoe stand uitstekend blijft. Niettemin hebben zij de president geadviseerd voor de operatie vijftien dagen rust te nemen. Johnson deelde mee dat hij vrijdag naar zijn boerderij in Texas zal ver trekken. Zijn plannen om met de verkiezingscampagne te beginnen, /ijn afgelast. Het Witte Huis deelde mee dat nog niet beslist is naar welk ziekenhuis de Amerikaanse president zal gaan. Hij werd vorig jaar in het marine hospitaal Bethesda in Maryland (Washington) aan zijn gal geopereerd. Het Witte Huis heeft voorts mee gedeeld dat Johnson vrijdag nog een persconferentie zal houden. Voorts werd vernomen dat de presi dent tijdens z.ijn verblijf in Texas zijn normale werkzaamheden zal blijven verrichten. Aan de verkie zingscampagne voor de congresver kiezingen op 8 november en andere activiteiten zal hij echter niet deelne men. President Johnson is tweemaal eerder geopereerd en is eenmaal ern stig ziek geweest. Op 21 januari 1955 werd een nier steen operatief verwijderd. Op 2 juli 1S55 werd hij door een hartaanval getroffen en op 8 oktober van het vorige jaar vond de galblaas-opera tie plaats. LONDEN, 4-11. Een patiënte, die in een ziekenhuis van Glasgow we gens zrvaarlijvigheid is behandeld, heeft 249 dagen gevast, waardoor zij op een aanvankelijk gewicht van 119 kg. 33,5 kg. verloor, zo meldt hei Britse medische tijdschrift „Lancet". De langste periode van vasten onder medisch toezicht omvatte tol dusver 117 dagen. In totaal vijftien patiën ten ondergingen in tioee ziekenhui zen van Glasgow een behandeling tegen zwaarlijvigheid. Zij kregen on. beperkte hoeveelheden vloeistof en vitamines. BEN HAAG, 3-11. Met meer deel-verantwcordelijkhcid dan tot nu tce, kan de jeugd mee gaan werken. Dan wordt haar eigen inbreng in onze maatschappij effectief en kunnen stolsels in onze samenle ving beter worden ontdekt. Pas dan verdwijnen overtrokken reacties van beide zijden en zijn we in staat het leven in vcl-mcnselüke zin over te dragen ook aan een „onvoorziene" generatie. Tot deze conclusie kwam de hoofdredakteur van bet maandblad „Dux", drs. H. J. H. Brentjens, in zijn inleiding „jeugd, schrikbeeld voor volwassenen"? op de provinciedag, die in de Haagse dierentuin was georganiseerd door de Stichting voor Maatschappelijk Opbouw werk in Zuid-Holland en andere organisaties. Onderwerp van be spreking was „de oudere jeugd in relatie tot onze maatschappij". De commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, zei ter opening van de bijeenkomst het er niet mee eens te zijn, dat er geen jeugdgroepcringen aanwezig waren. Hij meende, dal de jeugd zich gek lacht om zo'n studiedag. Prof. dr. J. M, G. Thurliitgs, hoogleraar in de empirische sociologie, sprak over „jeugdigen in soorten". Hjj stelde vast, dat de moderne jeugd niet onder één noemer is te rangschikken. Hij wilde onder scheid zien gemaakt en deelde de moderne jeugd in vicrgrocpen: de creatieve conformisten, de creatieve non-conformisten, de passie ve conformisten en de conservatieve non-conformisten. Prof. Thurlings meende voorts, dat veel te veel aandacht was ge schenken aan de provo-groepen. Hij vond het verontrustend, dat door gebrek aan gezag en door het slechte bestuur van de stad Amsterdam de provo's - cr zijn niet meer dan ongeveer dertig echte provo's - ons hele land wekenlang in spanning hebben kunnen houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1