S Want:'ASPRO'is nu I ■microfined'l Gemeentebegroting Bruinisse sluit met tekort van ruim f 25.000 IN DE GREEP/y') VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS Een bui geld Slachtoffertjes van het verkeer Wat biedt de BEELDBUIS? Radio-actieve wolk Akkertjes Flitsen uit het buitenland TWEELING ZIERikZEESCHE NIEUWSBODE Duaderdag 3 november 1966 Nr. 19686 BRUINISSE, 2-11. Voor wie van cijfers houdt is de gemeentebegroting van de gemeente Bruinisse zeker weer een interessante aangelegenheid Waar komt het geld vandaan, waar aan wordt het uitgegeven, daarop geeft dit tot een ferm boekdeel uit gegroeid raadsstuk ten dele het ant woord. Want op deze begroting zul len de kc mende maanden nog tal van wijzigingen komen. Dat b nu eenmaal noodzakelijk en gebruike lijk. Met een te ramen post van „on voorzien" sluit de begroting 1967 voor de gewone dienst in Bruinisse met een tekort van f 25.320,29. Ont vangsten f 1.619.003.39, uitgaven f 1.644.323,68. Gerekend wordt dat de grondbe lasting zait opbrengen f 8800,- en de personele belasting f 25.800,-. Daar tegenover steekt de hondenbe lasting met f 600.- wat schriel af, het verlofrecht wordt geraamd op f 45,- het vergunningsrecht op f 728,-. Cnder brug-, kaai- en havengel den vinden we een geraamde op brengst van f 30.950.80. Straatbelas ting 8 °/o van het gebouwd en 15 °/o van het ongebouwd is f 47.000,-. Ge raamd wordt een opbrengst van een bedrag van f 11.480,- voor de reini gingsdienst en f 1000,- voor begraaf- rechten; terwijl een opbrengst eigen graven wordt begroot op f 2000,- (f 100.- per grof). De opbrengst van de precariorechten wordt op f 1000,- poraamd. Secretarieleges worden ge acht f 1400.- te zullen opbrengen. Ruim f 3000,- zal de opbrengst zijn van de verhuurde gedeelten van het gemeentehuis als postkantoor, poli tiebureau enz. Leges en bouwver gunningen zouden f 5250,- moeten opbrengen. Qnder uitgaven vinden we schrijf- en bureaubehoeften met f 6600,- en druk- en bindwerk met f 3100,-, de beloning van de brandweer wordt geschat op f 1900,-, het onderhoud van de blusmiddelen op f 550,-. De straatverlichting wordt geschat op f 8250,-. De Bescherming Bevolking kost f 1085,-. Het plaatsen van weg wijzers en verkeersborden wordt ge raamd op f 400,-. Voor de Volksge zondheid zijn de kosten van diverse inentingen f 362.50, subsidie voor de kraamzorg is f 600,-. voor het Groe ne Kruis f 3500,-, de bijdrage in de kosten schoolartsendienst f 2200,- en in de schooltandverzorging f 550,-. de keuringsdienst voor waren f 1100.- de Warenwet ook f 1100.-. Subsidie aan het schoolmelkcomité f 230,-. aan het consultatiebureau voor zuigelin gen en kleuters f 140,-. Bij hoofdstuk voor volkshuisves ting blijkt de Centrale Dienst een bijdrage van ruim f 18000,- op te eisen. Onder hoofdstuk VI Openbare Werken is geraamd voor onderhoud van straten en pleinen f 7200,- en voor onderhoud wegen, voetpaden en rijwielpaden f 1200,-. Als het veel vriest en er gladde wegen komen zal post 188 van hoofd stuk VI zeker overschreden worden, want voor de gladheiclsbestrijding is maar f 300,- geraamd. Voor het del ven van sloten is een post geraamd van f 200,- voor onderhoud wandel plaatsen. plantsoenen en beplantin gen f 2500.-, vcor de rioolwaterzuive ringsinstallatie f 1800,- en voor de riolen f 3800.- plus nog f 1200,- stroomkosten van de zuiveringsin stallatie. Gemeente-reiniging De kosten van de gemeente-reini ging worden begroot op f 20.000,- zijnde 820 vuilnisemmers waarvoor ADVERTENTIE poeders helpen j u eruit! ZIERIKZEE. In Malta II zijn de nieuwste door de woningbouwver eniging Beter Wonen" gerealiseer de woningen (ratio-bouw) in gebruik genomen. Een tiental gezinnen zal spoedig door anderen worden ge volgd in deze wijk aan de uiterste rand van de stad. aan de reinigingsdienst f 20.- per emmer moet worden betaald is f 16.400,-. Hiervoor ontvangt de ge meente maar f 14,- per emmer terug is f 11.480,-. Nadelig verschil voor de gemeente f 5000,-. De vuilnisbelt in Stelleboersweel zal in 1967 wor den geëgaliseerd enafgedekt. Het onderhoud en de exploitatie van het gymnastieklokaal aan de Dreef dekken elkaar bijna. Tegen over een uitgaaf van f 4800,-, wordt een entvangst geraamd, die maar en kele honderden guldens lager is. Voor de viering van het 500-jarig bestaan van Bruinisse in 1968 wordt f 2500,- uitgetrokken, verder noteren we nog onder subsidies de muziek vereniging „Nu Met Hope" met een bedrag van f 1000.- en de sportver eniging Kwiek met f 150.-, de C.J. M.V.-bibliotheek met I 170,-. De kosten voor onderhoud van het sportterrein worden begroot op eer* bedrag van f 1450,-, de muziektent f 250,-. De Zeeuwse Muziekschool krijgt een subsidie van f 900,-, de onderhoudskosten voor de Ijsbaan zijn f 820,-. Vijf personen in bejaardenhuizen vergen een uitgave van f 40.000,-, waartegenover een ontvangstpost staat van f 14.000,-. Negen personen verblijven in in richtingen, ziekenhuizen en sanato ria. Tegenover f 61.400,- aan uitga ven staan hier f 11.160,- aan inkom sten. De gezinsverzorging en de gezins hulp worden gesteund met f 7500,- het algemeen maatschappelijk werk met f 1600,-. Aan rente te voldoen aan de Bank van Nederlandse Ge meenten wordt geraamd een bedrag van f 17.685,68. Het nadelig slot van de kapitaal- dienst is f 276.679.51. De gemeente heeft in onderhoud 70.520 m- klin kerbestrating, 16224 m- tegels en 9022 m- asfalt en ten slotte in diverse brandpaden in de noodwoningen Padjes) nog 3663 m- grintverharding. De havenexploitatie geeft een nade lig saldo van f 15.399,88. De aan schaffingswaarde van de diverse ka- pitaalsverstrekkingen voor het wo ningbedrijf zijn f 3.558.541,62, de jaarlijkse afschrijving is f 37971,-. de rentelast f 131.079,01, totaal jaarlijks f 169.050,94. Het totaal van alle ka pitaalsverstrekkingen is echter een bedrag van f 6.150.719,66 met een af schrijving in 1967 van f 148.714,50 en een rentelast van f 207.765,18, totaal f 356.479.68. Het totaal van de vaste schulden van de gemeente Bruinisse is per 1 januari 1967 totaal f 4.389.783,57. Rente hierover f 180.493,17, de aflos sing f 91.243,04. Het woningbedrijf van de gemeen te omvat 11 complexen met in totaal 237 woningen. DODELIJKE ONGELUKKEN SCHEEMDA. De 51-jarige land bouwer M. Veenkamp is verdronken, toen hij met zijn landbouwtractor in een kanaal was gevallen. ROTTERDAM. De 51-jarige olie man Warren Boyd Murray uit Sint Francisco, opvarende van het Ame rikaanse stoomschip „Beauregard" is in Rotterdam verongelukt toen hij op het terrein van de stuwadoors maatschappij Quick Dispatch door onbekende oorzaak onder een met 10 ton hout geladen vrachtwagen kwam De man was op slag dood. IJMUIDEN. De 62-jarige heer H. Kootstra uit Schoonoord, werkzaam bij de Havenstichting Zaandam, is op het terrein van de hoogovens in IJmuiden onder een passerende trein geraakt. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. RIDDERKERK. In het Dijkzigt- ziekenhuis te Rotterdam overleed de 65-jarige heer C. Alderliesten, die zwaar gewond werd bij een botsing met zijn auto tegen een vrachtwa gencombinatie op een kruispunt in Ridderkerk. De 67-jarige echtgeno te van de heer Alderliesten werd bij dit ongeluk op slag gedood. Bij onlusten in de Indische ha venstad Visakhapatnam zijn negen personen gedood en 10 gewond, toen de politie vuurde op een menigte van 3.000 personen die het hoofdpostkan toor in wilde. Later maakte de me nigte zich meester van wapens en ammunitie. UTRECHT. In Doorn is de 40-ja- rige sergeant van de mariniers de heer J. W. van den Ham uit Doorn bij een verkeersongeluk gedood. Drie kinderen bij brand omgekomen BRUSSEL, 2-11, Drie Belgische meisjes van tussen de 2 en 6 jaar zijn bij een brand in de ouderlijke woning in Antwerpen omgekomen. Hun broertje van 3 jaar kon worden gered. Hij is met brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. De ouders en acht andere bewo ners van het huis bleven ongedeerd. Na de moord op Kennedy WASHINGTON, 2-11. De familie Kennedy heeft 56 stuks fotomateri aal, waaronder röntgenfoto's en kleurendia's, van de autopsie (lijk schouwing) van president Kennedy aan het nationaal archief van de V.S. gezonden, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van justitie mee gedeeld, De foto's zullen waarschijn lijk niét voor het einde van deze eeuw worden gepubliceerd omdat de famlie niet wil dat dit gebeurt tij dens het leven van de weduwe, kin deren en overige in leven zijnde fa milieleden van de vermoorde. Met toestemming van de familie mogen over vijf jaar deskundigen de foio's zien, regeringsonderzoek is al tijd toegestaan. SAO PAULO, 2-11. Tijdens een re genbui in de Braziliaanse stad Sao Paalo renden zakenlieden en win kelbedienden in het centrum van de stad de straat op om letterlijk geld te vangen. Er kwam een wolk bank biljetten van 100 tot 5.000 cruzeiros naar beneden. De meesten dachten dat dit wel vals geld zou zijn. Toen echter de kreet de ronde deed dat de briefjes echt waren, ontstond er een grote wanorde, ieder probeerde, zelfs met omgekeerde paraplu's, zo veel mogelijk te bemachtigen. Men is er niet achter kunnen komen waar het geld vandaan kwam, maar alge meen is men het er in Sao Paulo over eens dat de vangst de moeite waard was. 5.000 cruzeiros staan ge lijk aan 170. ADVERTENTIE .daarmee windt u ze om uw vinger 1 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Sunsilk haarversteviger WIESBADEN, 2-11. Meer dan 1600 kinderen beneden de leeftijd van jaar zijn vorig jaar door verkeers ongelukken op straat in west-Duits- land om het leven gekomen. Boven dien werden 19.197 kinderen ernstig en 33.662 licht gewond. Een derde van alle ongevallen gebeurde terwijl de kinderen van school kwamen of er heen gingen. Dit blijkt uit een publikatie van het Westduitse centraal bureau voor de statistiek in Wiesbaden. OOSTVOORNE. Op de Colinland- sedijk, op de weg van de buurtschap Tinte naar Den Briel, is de 62-ja- rige bakker B. Kramer uit Oostvoor- ne met zijn auto uit een bocht ge raakt en in een naast de weg gele gen sloot terechtgekomen. De heer Kramer verdronk. Oorzaak is ver moedelijk een defect aan de remmen. In Accra is van officiële zijde een document gepubliceerd, waarin staat dat ex-president Nkroemah van Ghana plannen had voorbereid om via ondermijning geheel Afrika on der zijn gezag te brengen. VRIJDAG 4 NOVEMBER. NED. I: Na Pipo de Clown het tie nerprogramma van de NCRV „Twien". Gasten zijn o.a. Mare Spoelstra en de Engelse beatgroep „The Habits". Na het journaal en „Attentie" de „Lucille Ball show". Lucy gaat een trui breien en daar aan zitten weer legio problemen vast. „Op de Helling'' is de titel van een documentaire van Rob Mariouw Smit over de Nederlandse scheeps bouwdie er helemaal niet zo best voorstaat. Het is niet alleen maar een praatprogramma, want de bouw van een grote olietanker in Rotter dam werd als uitgangspunt genomen en dat levert fraaie beelden op. Tot besluit van de avond een stukje „Stiefbeen"-lol. Dirk heeft weer eens plannen om een oogje te wagen aan het vrouwvolk. NED. II: Vijftig minuten vanavond met de „Graaf van Monte Christo". De VARA zendt nl. direct achter el kaar twee afleveringen uit, de ze vende en de achtste. Volop avontuur, romantiek, list en intrige. De rest van de avond zou voor een groot ge deelte gevuld worden door „Mies en scène", inmiddels is echter bekend geworden dat door omstandigheden dit programma niet wordt uitgezon den. In „Uitgerekend" hebben Ger- rit Eerenberg en Ellis Berger wat koopjes voor het weekeinde by el kaar gescharreld. ZATERDAG 5 NOVEMBER. NED. I: In het AVRO programma is het na Pipo tijd voor de tieners, die in „Moef ga ga" een stukje knal- werk voorgeschoteld krijgen. Dick van Dyke maakt de tijd tot acht uur vol. Niet helemaal voluit lachend deze keer, want de goede Rob Petrie ligt in het ziekenhuis .Het journaal vaii acht uur wordt gevolgd door de eerste van de vier „Willie en Willeke Alberti-shows", die de AVRO dit seizoen gaat uitzenden. Vader en dochter ontvangen weer verschil lende gasten w.o. Rita Cörita en Ed win Rutten. Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooijer, samen vormend een „Paar Apart", brengen vervolgens de Weekend show", alweer met. de nodige gasten. Tot slot van de avond voor de tweede keer avonturen van het ruimteschip „Orion". „Planeet uit de koers" is de titel. NED. II: Een uur van de TROS op zaterdagavond en dus maar een be trekkelijk kort KRO programma. Het begint met een moderne bewerking van een sprookje van Grimm: het verhaal van de visser en zijn vrouw. De visser vangt een vis, maar gooit die weer in zee, als hij ontdekt, dat het een betoverde prinx blijkt te zijn. Het laatste programmaonderdeel van de KRO is „Cahier", een maande lijkse mbriek over film, theater en literatuur. Deze aflevering is geioijd aan het theater en wel in het bij zonder aan het werk van de Engel se toneelleider Peter Brook. De TROS komt daarna met twee be kende programmaatjes, nl. Laura Storm, de Italiaanse James Bond persiflage en de TROS totokwis, waarin Rob Funcke weer ivat men sen plaatjes laat maken. VRIJDAG 4 NOVEMBER. NED. I: 12.00 De boerderij; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Twien 20.00 journaal; 20.20 Attentie; 20.45 De Lucy show- 21.10 Op de helling; 21.50 Sief been en zoon; 22.35 Zoals gezegd; 22.40 Journaal. NED. II; 20.00 Nieuws;20.01 De graaf van Monte Christo; 20.50 Ach ter het nieuws; 21.15 Mies en scène; 22.00 Uitgerekend; 22.05 Journaal; 22.30 Tcleac. ZATERDAG 5 NOVEMBER. NED. I: 16.00 Popci/e; 16.05 Drums en hel straatnaambordje; 16.30 Voor lezen een tien; 17.10 Vrouwtje Be zemsteel; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Mocf ga ga- 19.35 Dick van Dyke; 20.00 Journaal; 20.20 Willy cii Willckc Albcrti; 21.00 AVRO's weck- endshow; 21.45 Ruimteschip Orion; 22.40 Jour naaf. NED. II; 20.00 Nieuws; 20,01 Het verhaal van de visser en zyn vrouw; 20.35 Cahier 1 - over theater; 21.05 Laura Storm; ??M TROS totnkwl.,- 22.05 Journaal. WASHINGTON, 2-11. Een zestien honderd kilometer brede radio-ac tieve wolk trok dinsdag over de Ver enigde Staten. De wolk is afkomstig van de jongste kernexplosie in Chi na. De mogelijkheid bestaat, dat de wolk in de richting van Europa trekt zo menen meteorologen. Deskundi gen voorspellen, dat zij geen gevaar oplevert. ADVERTENTIE Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep t PARIJS. In de vakantieperiode van allerheiligen, die in Frankrijk vier dagen duurt, zijn in dit land ze ker vijfennegentig mensen bij ver keersongelukken om het leven ge komen. Zeshonderd vijf tig personen werden gewond. NEW YORK. De algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft het mandaat van secrestaris-gene- raal Oe Thant verlengd tot aan het einde van de huidige zitting, naar verwachting 20 december. Het man daat van Oe Thant zou heden (don derdag) af lopen. PACOIMA. (Californie). In het district Pacoima in het zuiden van Californie woeden bosbranden die tot dusver achthonderd ha in de as hebben gelegd. Ten minste elf men sen zijn bij de bestrijding van het vuur omgekomen. DAMASCUS. De regering van Sy rië heeft haar delegatie bij de V.N. opdracht gegeven de arrestatie van de Guinëse delegatie in Accra bij de V.N. ter spi^ake te brengen omdai zij tegen de internationale gedrags regels indruist, WIESBADEN. De 3,5 miljoen kie zers in de Westduitse deelstaat Hes sen zullen zondag 6 november ter stembus gaan om het 96 zetels tel lende parlement van de staat te kie zen. t.ONDEN. In het noorden van En geland en Schotland is veel sneeuw gevallen, waarvan het verkeer hin der ondervond. Vooral het noord oosten van Schotland werd getroffen ABERFAN. De kinderen in Aber- fan die aan de ramp van elf dagen geleden ontsnapten zijn weer naar school geweest. In het dorp is een noodschool ingericht. ABERDEEN. Reddingploegen zijn er in geslaagd drie bouwvakarbei ders te bevrijden die waren bedol ven toen een in aanbouw zijnd uni versiteitgebouw van zeven verdie pingen 'in Aberdeen instortte. In het gebouw zou de zoologische afdeling van de universiteit worden geves tigd. Eén man kwam om. LONDEN. In Londen is het pro ces begonnen tegen de 30-jarige Christian Harold Kicviets, die er- var. wordt beschuldigd, op 12 sep tember 'de Zuidafrikaanse consulaire ambtenaar Johannes van der Poel met een mes te hebben gestoken, SALISBURY. In Salisbury is een neger, Elisha Tarisaji, ter dood ver oordeeld, omdat hij een handgranaat in de woning van een blank gezin zou hebben gegooid. Er hadden zich daarmee geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. OLDENBURG. De in voorarrest gestelde 40-jarige Walter Schroder, wie destijds reeds een arm was af gezet en die in een ziekenhuis in Nordenham (Ncdcrsaksen) aan zijn blinde darm was geopereerd, is en kele uren na die operatie er van door gegaan, met achterlating, van kleren cn kunstarm. BRUSSEL. Volgens Belgische pers berichten zal de prijs van benzine in België met ingang van woensdag v-orden verlaagd. De verlaging zal afhankelijk van de zone van 30 tot 60 centimes bedragen, 4.2 cent. Zo zal in Antwerpen een liter super- honzino inplaats van 9,22 frank 8,62 frank gaan kosten, 60,3 cent. In de reusachtige montagehallen van een Duitse locomotievenfabrielc is de eerste „Europa-locomotief" ontstaan. Op 25 oktober ging de nieuwe loc met het nummer E 410. 001 door overhandiging van de sleu tel over in het bezit van de Duitse Bundesbahn. Samen met vier andere locomotieven van dezelfde bouwse- rie zal de Europa-loc personen- en goederentreinen van Duitsland naar Nederland, België en Frankrijk transporteren. Het zijn de eerste Duitse locs, die op alle trajecten kunnen rijden, onverschillig, met welke van de vier in Europa gebrui kelijke stroomsystemen zij geëlectri- ficeerd worden. GEMEENTE BRUINISSE Burgerlijke Stand en loop der bevolking over cktcbcr 1966 Geboren: 29. Cornelia Huiberdina, d. van H. den Dikken en C. H. La beur. Overleden: 5. Johannes Hendrik Bos, 56 jr., echtg. van N. Muizelaar; 31. Jannetje Corneiissen, 72 jr., echtg. van J. C. Roth. Gehuwd: 28. Leendert Johannes van Sas, 20 jr. en Maria Jacoba van den Ouden, 17 jr.; 28. Anthonius Theodorius van Oldemark, 29 jr. en Johanna Neeltje van den Bos, 29 jr. Ingekomen: Johanna C. de Jonge uit Domburg; David Coppoolse uit Arnhem; Aaltje Zondervan, echtg. van C. H. van de Linde uit Lopik. Vertrokken: Johannes M. Hooger- heide naar Rotterdam; Teunis W. van der Have naar Arnhem; Johan nes G. C. de Beer en gezin naar Dui- veland (Nieuwerkerk). Burgerlijke stand Zierikzee Geboreti. 27 okt. Bart Jeroen, z. van Willem Wouter Caspar Maria Paulussen (Dreieichenhain, Did.) en Johanna Elisabeth Sleeuwenhoek (Westerschouwen); 30 okt. Adriana Catharina, d. van Willem Jacobus Heijboer en Adriana Cornelia Snij ders (Duiveland); 31 pkt. Elizabeth, d. van Cor-nelis Marinus Groenleer en Elizabeth Bil (Zierikzee); Corner Ha Huibertina, d. van Huibert den Dikken en Cornelia Hendrika La beur (Bruinisse). - Gehuicd: 28 okt. Jacob Roodcn- burg, 24 jr. (Zierikzee) en Helena Jh- coba van den Houten, 19 jr. (Zierik zee). Overleden: Helena Maria Rodoe, 83 jr. (Zierikzee), gehuwd geweest met Willem Johannes van Tiggelho- SOFIA, 2-11. De tweelingzusters Vassilka Dermendjieva en mevrouw Vassila Japoerdjieva hebben in hun dorpen in het Bulgaarse district Boergas hun 104de verjaardag ge vierd, meldt het Bulgaarse persbu reau. De ene zuster heeft tien, de andere vier kinderen. ADVERTENTIE J helpt u nu I nog sneller van uw pijn af! ®i 30 x fijn er samengesteld. jjjj Dat betekent: B nóg snellere opname in het lichaam H nóg sneller herstel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7