HUNTER Valkenisse haalde burgemeester H. Koevoets feestelijk in Overvloedige mosselzaadval in oktober De ramp in Aberfan Elektrische auto Oud-Boliviaanse De A.R.P. blijkt niet mee te zullen doen ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Üooderdag 3 november 1966' Nr. 19686 Vrolijkheid in koud Koudekerke (Van onze redakteur) KOUDEKERKE, 1-11. Zierikzee is zjjn wethouder van Publieke Werken, de heer II. Koevoets definitief kwijt. Op luisterrijke wijze is hij dinsdag middag ingehaald te Koudekerke, als nieuw benoemde burgemeester van de gemeente Valkenisse, vier maanden geleden samengesteld uit de kernen: Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande. Met ronde Zeeuwse hartelijkheid is de bevolking van de drie dorpen de nieuwe burgemeester tegemoet getreden. Ondanks koud en vrij miezerig weer, was gezorgd voor een kleurige en fleurige entourage. Landelijke ruiters zorgden voor een karakteristiek escor te van de auto, die de heer Koevoets en zijn gezin, vanaf de grens der ge meente begeleidde tot aan hotel „Walcheren" te Koudekerke, waar de of ficiële installatieplechtigheid plaats vond, tijdens een buitengewone raads vergadering. De ambtsketen werd burgemeester Koevoets omgehangen door de loco-burgemeester de heer J. Vos, die de incarnatie bleek van gemoede lijke vriendelijkheid en oubollige Zeeuwse ongecompliceerde humor. Voor het hotel had zich de school jeugd uit de drie dorpen, onder lei ding van het onderwijzend personeel opgesteld, opgewekt „gesierd" met mutsen en vlaggetjes. De aankomst werd omspeeld door de - voor de ge legenheid tot één korps samenge stelde - muziekgezelschappen van Koudekerke, Zoutelande en Bigge kerke. Het korps blies de familie Koevoets een welluidend welkom toe, waarna de begroeting plaats vond en de onderwijzer de heer H. J. Schoenmaker een door de kinderen gezongen speciaal welkomstlied diri geerde, dat - ondersteund door het muziekkorps - vrolijk de koude lucht inwoei. Tot slot werden het Wilhelmus en het Zeeuwse volkslied gespeeld, waarna in de grote zaal van het hotel de raadszitting een aanvang nam, in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten en genodig den. Een „hartelijk welkom" De heer J. Vos riep de nieuwe burgemeester van Valkenisse een hartelijk welkom toe. „Wij hebben aan uw benoeming niets kunnen doen; het was voor ons een com plete verrassing", aldus de wethou der, die de komst naar Valkenisse voor de heer Koevoets, maar ook voor de gemeente, van grote bete kenis achtte. „Het is een gebeuren dat dubbele vreugde schenkt". Hij was er van overtuigd dat de nieuwe burgemeester het beste zal zoeken voor de gemeente en zegde op voor hand de medewerking toe van de gemeenteraad, de secretaris en het gemeentepersoneel. Uit de woorden van de heer Vos bleek dat - onder leiding van de waarnemend burgemeester de heer J. L. Dregmans reeds belangrijk werk voor Valkenisse is verricht. Onder uw leiding gaan we nu met volle kracht verder". De heer Vos prees het werk van de heer Dregmans en schetste glo baal de belangrijke zaken en pro blemen, die in Valkenisse om aan dacht vragen. „U staat voor een zware taak, maar wij weten dat u de kracht niet louter in u zelf zoekt", zo concludeerde de wethouder, die daarna de heer Koevoets de ambts keten omhing en hem de voorzitters hamer overhandigde. Markant Vondel-citaat „De liefde tot zijn land is ieder anageboren. Wat mij betreft had Vondel gelijk toen hij deze woorden neerschreef. Geboren op het Zeeuw se land heeft mij het spel van wol ken, wind en water, zoals Zeeland dat te zien geeft, nimmer losgelaten. Ik ben daarom blij dat het een Zeeuwse gemeente is geworden", zo begon de nieuwe burgemeester zijn rede, waarin hij gaarne de toezeg ging deed zijn door God gegeven ta lenten ter beschikking te stellen van de gemeente Valkenisse. Hij bracht dank aan de loco-burgemeester voor de vriendelijke woorden, die de in stallatie begeleidden en hoopte dat het samenspel zal gekenmerkt wor den door vertrouwen, oprechtheid en verdraagzaamheid. In zijn dank woord betrok hij ook de wethouders, waarna hij de raadsleden toevoegde het geen geringe zaak te achten bur gemeester te zijn van een gemeente, die nog slechts enkele maanden is tot stand gekomen. Hij hoopte op eenheid voor Valkenisse en een ont snappen aan het gevaar dat de ene groep „er ten koste van de ander een besluit tracht door te drukken". Installatie burgemeester De nieuwe burgemeester zegde volle steun toe aan het verenigings leven, de jeugd, de muziekkorpsen, de voetbalverenigingen en noemde in het bijzonder het personeel der gemeente, dat voor een veelomvat tende taak staat. Hij wees op de be langrijke creatieve funktie van Val kenisse, in het kader waarvan de natuurschoon- en rustzoekende mens zijn kans moet krijgen, maar ander zijds dient gewaakt tegen chaotische toestanden. Steun vroeg hij van de (aktieve) V.V.V.'s, de middenstand en de politie en stelde voorop dat het belang van de kerken hem na aan het hart ligt. Burgemeester Koe voets prees daarop de persoon en het werk van de waarnemend burge meester de heer Dregmans, die thans afscheid nemen moet. Hoewel dit af scheid komen moest heeft hij zijn taak opgevat alsof de nieuwe bur gemeester nog jaren op zich zou la ten wachten. Tot slot vroeg de heer Koevoets om steun en begrip van de inwoners van Valkenisse, na de toe zegging er ernstig naar te zullen streven de belangen van de burgerij en het algemeen belang te zullen dienen. Stemmen van de fraktics Uiteraard hadden daarop de ver schillende fraktieleiders hun „zegje" te doen. Zij getuigden van een grote welwillendheid tegenover de nieuwe burgemeester, die - dat bleek ook - te Valkenisse veel werk krijgt, om dat talrijke funkties hem q.q. gaan toevallen. De heer W. Janse (CHU) wees op een goede samenwerking tussen de prot. christelijke partijen in de raad, maar Valkenisse heeft nog geen P.C.F., zoals Zierikzee. „Een afscheid geeft uiteraard meer aanknopingspunten dan een wel kom", aldus de woordvoerder van de A.R.-fraktie de heer K. Wouters, die het fijn vond dat een partijge noot - zij het staande boven de par tijen - geroepen is tot het burge meestersambt van Valkenisse. De heer P. Flipse (Gemeentebelang) had de installatierede (30 jaar geleden) „I.Q DE BIG" KOUDEKERKE, I-U. Zo pril het burgemeesterschap van de heer Koevoets ook moge zijn, een ere-lidmaatschap heeft hij al te pakken. Aanwezig bij de installatie was een delegatie van de jaarclub van het Utrechtse studentenkorps, dat luistert naar de illustere naam lQ-de Big". De aanwezig heid van de studenten uit de Domstad vopd zijn oorzaak in het feit dat de diësvieringen jaarlijks plegen te worden ge houden in Biggekerke, deel uitmakend van Valkenisse. De vorige burgemeester was reeds ere-lid. Teneinde bij voorbaat te kunnen rekenen op de steun van de nieuwe burgemeester, vonden de jeugdige intellek- tuelen het geschikt ook hem ere-lid van „I. Q-de Big" te maken. Eén der studenten bood met een geestig speechje het ere-lidmaatschap aan en overhandigde de bijbehorende oorkonde. De heer Koevoets zeide dat de eerste worp van „I. Q-de Big'' van vijftien le den, alvast geslaagd is. Hij hoopte dat de big tot varken zal opgroeien, „maar de slacht tijd zullen we tot onbepaalde tijd uitstellen". Als verrassing bood hij daarop de studenten het naambord van de vroegere gemeente Biggekerke aan, dat de studenten als trophee mee naar Utrecht mochten nemen. van burgemeester Dregmans er nog eens op na gelezen. Hij had merk waardige parallelen aangetroffen. Met name in het vlak van de recre atie zag de woordvoerder van de S. G.P.-fraktie de heer M. van Helle man „voetangels en klemmen" lig gen, die de aandacht van de nieuwe burgemeester zullen vragen. De se cretaris de heer A. Meijers tenslotte zegde de steun toe van het gemeen tepersoneel. Al zal hij de „vaderlij ke vermaningen" van de heer Dreg mans missen, de secretaris ver wachtte veel van het (dagelijks) con tact met burgemeester Koevoets. In zijn dankwoord deed de burge meester de toezegging er naar te zullen streven het in hem gesteld en hier tot uitdrukking gebracht vertrouwen niet te beschamen. Na de sluiting van de raadsver gadering voerden nog verschil lende sprekers het woord. „Geen makje" „U bent van een stad naar een dorp gekomen, maar denkt u niet hier een makje te krijgen", aldus waarnemend burgemeester Dreg mans, die echter wist dat het alle maal goed zal gaan, als de nieuwe burgemeester hetzelfde vertrouwen krijgt als hij zelf heeft mogen ont vangen. Burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee wist op grond van de er varingen te Zierikzee, dat Valke nisse in de persoon van de heer Koe voets een energieke burgemeester gaat krijgen. Hij meende dat de nieu we magistraat stellig ook aandacht zal schenken aan buitenlandse be trekkingen. Namens raad en college van b. en w. van Zierikzee en de Vereniging van B„ W. en S. wenste de heer Kastelein zijn collega vele gelukkige jaren toe. Een grote schare vrolijke schoolkinderen wachtte de nieuwe burgemeester op. ZIERIKZEE-BRUINISSE, 2-11. De maand oktober 1966 zal in de mossel- kwekerswereld bekend blijven als de maand van zeer overvloedige mosscl- zaadvangsten, want op de 2 dagen die mochten worden gevist, 10 en 24 oktober werd buitengewoon veel ge vangen. Een maand ook waarin de vraag naar mosselen groter was dan het aanbod, want er was op verschillen de dagen sprake van een tekort aan mosselen. De export c.q. het tekort aan mos selen wordt echter nadelig beïnvloed door het tekort aan mosselen van de A-kwaliteit, dit blijkt duidelijk wan neer men de cijfers van de door de handel aangekochte mosselen verge lijkt met de cijfers van vorig jaar. Tot 15 oktober werden door de handel van de kwekers aangekocht 37.688 tonnen A-mosselen tegen 195504 tonnen van diezelfde kwali teit vorig jaar. Het nadelig verschil ten opzichte van vorig jaar bedroeg dus niet minder dan 158.000 tonnen, welk verschil werd gecompenseerd door een meerdere aankoop van C- mosselen nu 93.897 .tonnen, vorig jaar slechts 296 tonnen. Uiteindelijk ressorteert er dan een nadelig verschil van 65.000 tonnen want de aankoop van C-mosselen bleef praktisch gelijk: nu 193.199 ton nen, vorig jaar 193.876 tonnen. Teneinde wat gunstiger voorwaar den te scheppen voor de levering van de A- en B-kwaliteit zijn de mi nimum eisen voor A- en B-mosselen iets verruimd, onder meer door 5 mm van de schelpgrootte te laten vallen. De schelpgrootte mag voor iedere kwaliteit 5 mm kleiner zijn. Dode en gewonde l>ij auto-ongeluk KAMPEN, 2-11. Op de Dronter- ringdijk in Oostelijk Flevoland is een personenauto met hoge snelheid op een langs de weg staande ver lichte vrachtauto gereden. Bij het ongeval is de 50-jarige heer E. Hool- werf uit Vreeswijk om het leven ge komen. De bestuurder, de 27-jarige Th. Aloff uit Huizen, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Kam pen vervoerd. De Spaanse autoriteiten hebben woensdag een boek in beslag geno men van een hoogleraar aan de uni versiteit van Madrid, Elias Diaz, ge titeld „Rechtsstaat en democratische gemeenschap'.'. ADVERTENTIE Bij de N.M.B. is het goed sparen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 3mm De bank waar u zich thuis voelt! ADVERTENTIE De zon in een fles De Kuyper is erin geslaagd de zon in een fles te vangen. Bessen De Kuyper, gemaakt van zonrijpe bes sen. En.let wel: Bessen De Kuy per nog steeds in de héle-liter-fles. Scheepvaartberichten Aagtekerk, 1-10 thv. Dover naar Antwerpen. Alchiba, 11-10 van Karachi naar Suez. Attis, pass. 1-10 Cuba naar Curasao. Esso Den Haag, 1-10 van Banias naar Milfordhaven. Esso Rotterdam, 1-10 van Bandar- mashur naar Kharg. Katsedijk, 2-10 te Miami. Korenia, 2-10 te Singapore verwacht Skadi, 1-10 te Salerno. ABERFAN, 2-11. De ramp in Aber fan heeft 144 slachtoffers geëist, zo is thans door de Britse politie vast gesteld. Bij het ongeluk, waarbij een berg mijnafval een school en een aantal huizen in deze mijnwerkers plaats in Wales bedolf, lieten 116 kinderen het leven. De politie is twaalf dagen lang bezig geweest huis aan huis naar slachtoffers te infor meren. Men gelooft niet dat er nog lijken zullen worden gevonden. Tandpasta. levenslang MILAAN, 2-11. Tegen een auto mobilist die in september jl. in Mi laan een wielrijder aanreed i<. een eis ingediend om schadevergoeding bestaande in levenslangverstrek ken van een speciaal 'soort tandpas ta aan het slachtoffer. Laatstge noemde had namelijk door de aan rijding een landbeschadiging opge lopen. tengevolge waarvan hjj voor de rest van zijn leven - op basis van het bijbelse getal 70 op nog 45 jaar gesteld - die speciale pasta zou moe ten gebruiken. Volgens de taxateur zou die verstrekking over 45 jaar de automobilist in totaal op ongeveer 740 gulden komen le staan. De Unesco-begroting PARIJS, 2-11. De algemene ver gadering van de Unesco, de V.N.- organisatie voor onderwijs, weten schap en cultuur, heeft woensdag met algemene stemmen overeen komstig het voorstel van de direc teur-generaal René Maheu het uit gavenplafond voor 1967-1968 vast gesteld op 61.506.140 dollar. Het was de eerste maal dat een begroting eenstemmig en zonder onthoudingen werd aanvaard. Ook bij andere or ganen van de V.N. is zo iets nog niet voorgekomen. Secretaris-generaal Oc Thant van de Verenigde Naties zal zijn uitein delijke besluit of hij zich alsnog be schikbaar zal stellen voor een twee de mandaat van vijf jaar tegen het eind van deze maand nemen, zo heeft een woordvoerder van de Verenig de Naties gezegd. Talrijke sprekers De stem van de kerken werd ver tolkt door drs. A. Elshout, Gerefor meerd predikant. „U hebt bij de be lastingen gewerkt en bent dus vast een goed mensenkenner". De burgemeester van Vlissingen, mi\ B. Kolff hoopte op goede samen werking met zijn buurgemeente. Sommige belangen hebben duidelijk raakvlakken van beide gemeenten, zoals het recreatiegebied Westduin. Een opgewekt woord sprak verder de heer H. J. Schoenmaker, namens het onderwijzend personeel. Woord voerder van de Centrale Dienst was de directeur de heer J. D. P. de Smit, die het beste hoopte voor zijn dienst (en voor zichzelf). De adjudant van de groep rijkspolitie Westkapelle C. Westhoek, zegde de steun van de (vijf) mannen van de post toe aan de nieuwe burgemeester. Een aparte noot vormde de toespraak van de heer P. Pols, directeur van het Zeeuws opleidingsinstituut voor fy siotherapie. Gelet op de aktivlteiten op dit punt in het bekende „Der Boe- de" te Koudekerke -doet dit instituut belangrijk werk. Gelukwensen Z.O.V. Hartelijk en op de man af was de toespraak van de heer C. Linders, sprekend namens de Zierikzeese Oranje Vereniging. Hij wist de heer Koevoets in staat ook te Valkenisse eventuele plannen (verlichting bv.) aan te pakken en te realiseren. Ver der voerden nog het woord de heren J. Gelijns, inspecteur bij het l.o. en gedeputeerde J. v. d. Bos, die sprak namens het Provinciaal Comité van de A.R. in Zeeland. Hij hoopte op een ook voor het A.R.-volksdeel ..duidelijk beleid". Het Zierikzeese raadslid de heer J. R. de Boer, meen de dat in dit typische geval „zwijgen zilver is en spreken goud". Hij wens te de heer Koevoets moed. beleid en trouw toe in zijn -nieuwe funktie. Dankwoord In een slotwoord dankte de heer Koevoets alle sprekers. Een bijzon der waarderend woord ontving de (met echtgenote aanwezige) burge meester van Haarlemmermeer mr. F. Th. Dijckmeester van wie de heer Koevoets zeide veel te hebben ge leerd. Hij teende zich verder erken telijk voor de grote belangstelling uit Zierikzee. O.m. aanwezig was een complete delegatie van de Inspektie der Belastingen. Tot slat dankte de heer Koevoets zijn moeder voor de ontvangen zorg en de genoten oplei ding. Vijfenzestig Chinese studenten die de Sowjet-nUie heeft uitgewe zen, zijn woensdag in Peking als helden ingehaald. Meer dan 10.000 leden van de militante Rode Garde waren naar het station gekomen. De ontvangst had het karakter van een felle onti-Russische demonstratie. DEN HAAG. De 20-jarige H. J. Wilmerink uit Diepenveen is op de weg tussen Deventer en Holten, toen hij bezig was over te steken, door een motorrijder aangereden. De jonge man overleed ter plaatse. De motor rijder werd zwaar gewond opgeno men in een ziekenhuis in Deventer. De begroeting van de heer en mev. Koevoets bij de ingang van hotel „Walcheren" door wethouder J. Vos. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ADVERTENTIE KING SIZE NEW YORK, 2-11. Dc Amerikaan se maatschappij Yardney Electric Corporation is met een elektrische Renault-Dauphine gekomen. De auto wordt aangedreven door vier zink-zilveraccu's: die bij gelijk blijvend gewicht viermaal zoveel elektrische energie kunnen ópnemen als gewone lcod-zwavelzuuraccu's. De accu's, een Franse vinding, ge ven de auto bij een gemiddelde snel heid van 65 kilometer per uur een actieradius van 224 kilometer. Yard ney Electric heeft ook zink-zilver accu's gekeverd voor de elektrische Corvair. die pas door General Motors is geloond. Volgens Yardney maakt de zink- zilveraccu het mogelijk in ongeveer achttien maanden een zuinige elek trische auto te ontwikkelen en zal dit ongeveer een miljoen dollar kos ten. Canada toont houtbouw picsideilt ill Chili DEN HAAG, 2-11. Onder het motto „Wij willen geen produkt verkopen maar een idee" en daarbij inhakend op een bezoek van een Nederlandse delegatie aan Canada, wordt van lö tot en met 27 november a.s. in de aula van de technische hogeschool in Delft een tentoonstelling gehou den, die gewijd is aan Canada en de houtconstructies, die daarbij worden gebruikt. De tentoonstelling die uit gaat van de Canadese regering, zal worden geopend door ir. H. M. Bus- kens, directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid. De kabinetsformatie DEN IIAAG, 2-J1. De gedachten- wisseling tussen de kabinetsforma teur en de heren Biesheuvel en Roolvink is afgerond. Dc kabinets formateur heeft daarin geen aan knopingspunten kunnen vinden om thans nog verder personen uit A.R.- kring bjj zijn formatiepoging te be trekken, zo is meegedeeld. ,IIet spijt mij dat dc formateur in onze gedachtengang niet voldoende aanknopingspunten heeft kunnen vinden", aldus de heer B. Roolvink op een vraag naar commentaar op de mededeling var de heer, Schmel- zer, waaruit bleek dal dc A.R thans bij de formatie ls uitgeschakeld. De heer Roolvink wilde geen verder commentaar geven, noch ingaan op de gedachtengang die door hem en door minister Biesheuvel aan de for mateur is voorgelegd. Toij gelegener tijd wanneer de zaak wat meer is bezonken en hij ook overleg met mr Biesheuvel heeft kunnen plegen hoopt hij er nog eens op in te gaan. Prof. P. J. W. Debije overleden ITHA'CA (Now York), 2-U. Pro- fessor P. J. W. Debije, die in Ne derland werd geboren en in 1935 de Nobelprijs in de chemie kreeg, is na een langdurige ziekte op 82-jarige leeftijd in do Verenigde Slatcri over leden. De Nobelprijs word hem in 1936 verleend voor zijn studie van het ge drag van zouten in oplossing aan het Keizer Wilhelm instituut in Berlijn. In 1939 emigreerde hij uit Duitsland naar de Verenigde Staten. SANTIAGO. 2-11. Chili heeft poli tiek asiel verleend aan Hernan Siles Zuazo, die van 1956 tot 1960 presi dent was van Bolivia en daarna vice president onder Victor Paz Estens- soro, die eind 1964 bij een militaire staatsgreep werd afgezet. Siles Zuazo kwam enkele dagen geleden in Chili aan in gezelschap van een lid van de Boliviaanse na tionalistische revolutionaire bewe ging, Buzon Armas. Deze is een ver blijf geweigerd omdat hij het land met behulp van vervalste papieren was binnengekomen. EEN MONSTER ADVERTENTIE LONDEN. 2-11. Dc zakenman Morihiro Matsoeda uit Tokio heeft in een advertentie van vier pagina's en 30.000 ivoor den in de Londense Times zijn levensfilosofie uiteengezet Er komen onder meer een plan voor vrede in Vietnam en een paradijs op aarde in voor. Dit jaar juni had Matsoeda, een 45-jarige Koreann, 26.000 dol lar uitgegeven voor soortgelij ke advertenties in dc New York Times en dc Londense Times. Hij schrijft dat hij met deze laatste al geld heeft opgemaakt, „mijn vrouw zegt dat ik gek ben". Matsoeda schrijft dal hij zijn huis w\l verkopen om zijn strijd voor wereldvrede voort te. zetten maar dal dit zijn laatste kans zou zijn om zo'n advertentie te plaatsen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3