DE ZIERIKZEESCHE COURANT PERSONENTREIN VLOOG BIJ HALFWEG LIT DE BOCHT Johnson (met veel vertrouwen) terug in Amerika Moeder doodt haar vijf in bed liggende kinderen met bijlslagen Polio-epidemie tot staan gekomen Zuivering in China 9 -m -<1 op komst? Sowjet-Unie milder tegenover Amerika? Soekarno nodigt prinselijk paar uit 'n ster matras Oostenrijk en Otto Habsburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 november 1966 123ste jaargang Nr. 1968b WAARIN OPGENOMEN 3EDAK f IE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, pojtbus 1, lel. OU 10-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677 Redakteur: M J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij y/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 0,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesje»" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk In dit nummer: Een bijzonder afscheid te Ouwerkerk Dertien gewonden na ongeluk AMSTERDAM, 2-11. By een trein ongeluk dat woensdagmiddag om kwart over een vlak by Halfweg met de personentrein, die om 13.08 uur uit Haarlem naar Amsterdam is ver trokken, is gebeurd, zyn dertien mensen min oi' meer ernstig gewond. Om half elf woensdagavond waren negen van de dertien mensen, die naar een ziekenhuis waren overge bracht, weer ontslagen en naar huis teruggekeerd. Van de vier die nog zijn opgeno men, liggen er twee in een Haarlems ziekenhuis, namelijk de zestien jari ge mejuffrouw Frieda Meïn uit Haarlem, die een hersenschudding heeft opgelopen en de heer N. Esses- se uit Kameroen, die rugklachten heelt. In het burger ziekenhuis in Amsterdam ligt nog mevrouw Koe man uit Diemen en in het Wilhelmi- na Gasthuis in Amsterdam mevrouw Helling uit deze gemeente. In de trein waren in totaal onge veer 90 passagiers toen de ontsporing plaats vond. Het ongeluk is te wijten, voor zo ver men tot nog toe heeft kunnen nagaan, aan een vergissing van de machinist. Ongeveer anderhalf uur voor het ongeluk plaats vond was gekenstateerd, dat op een punt waar c'e dubbele baan. vierdubbel is, een defect was in de wissel aan de oos telijke zijde. Daarom wei den de trei nen die uit Haarlc-m kwamen via het zuidJijke zijspoor geleid en niet via de hoofdbaan. Drie treinen hadden (.'..te manoeuvre, die door seinen, waarvan de eerste ongeveer een ki lometer van de aftakking is opge steld. wordt aangegeven, normaal volbracht. Het betekende dat de snelheid, die op de hoofdbaan rond 110 kilometer mag bedragen, to» 45 kilometer moet worden teruggebracht om de vry scherpe bocht, die nodig Is om op het zijspoor te kernen, te maken. Grote snelheid De 50-jarige machinist P. van L. uit Den Haag. die de trein bestuurde, heeft, naar hij zelf na het ongeluk heeft verklaard, de seinen niet op gemerkt en is dus met onverminder de snelheid doorgereden. De trein is dan ook letterlijk uit de bocht gevlo gen, waarbij het voorste rijtuig „ge- WASHINGTON. 3-11. - President Johnson is donderdagochtend in Washington teruggekeerd van zyn reis door het Verre Oosten. Een luid gejuich klonk op uit een menigte van ongeveer 1.500 mensen toen de pre sident en zyn echtgenote op het in ternationale vliegveld Dulles uit het vliegtuig stapten. Een aantal mensen, onder wie kin deren, waren gratis in bussen naar het vliegveld vervoerd om de presi dent een groots welkom te bereiden. ADVERTENTIE Brillant schitterend bezit voor altijd 1 iÊw «r*. JUMLKX van An del Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Johnson herhaalde onder meer de belofte dat de Verenigde Staten het Zuidvietnamese volk nooit in de steek zal laten en naar een eervolle vrede op zo kort mogelijke ermijn streven. In een toespraak via radio en te levisie zei de president dat hij terug keerde „met veel meer vertrouwen en hoop dan op het ogenblik van mijn vertrek". 'Hij herhaalde dat de strijd in Vietnam langdurig en moeilijk kan zijn, maar dat de V.S. vastbesloten zijn communistische agressie in Viet nam te weerstaan tot het ogenblik waarop Hanoi tot onderhandelingen besluit. Hij deed een beroep op de Ameri kaanse bevolking eenheid te betrach ten. „Indien wij trachten deze moei lijke weg samen af te leggen, zullen wij, geloof ik, tenslotte goed uitko men, zoals Amerika altijd doet". De president, die er monter uitzag en geen sporen van vermoeidheid vertoonde, zal naar verluidt vrijdag er alweer op uittrekken voor een verkiezingscampagne in een aantal staten met het oog op de Congres - verkiezingen van dinsdag a.s. Afschuwelijk familiedrama NIJMEGEN, 2-11. Woensdagmor gen omstreeks halfzeven heeft zich in Millingen aan de Rijn een afschu- vveiyk drama voorgedaan, toen een 35-jarige moeder, mevrouw J. O.-K. de twee slaapkamers binnenging, waar haar vyf kinderen nog in bed lagen en deze met bijlslagen doodde. Het motief voor deze daad is nog niet vastgesteld, doch de officier van justitie van Ainhem, mr. Bookraad, zag hier in eerste instantie een wan hoopsdaad in van een vrouw, die in tens veel van haar kinderen hield en hen op deze wijze voor een ongeluk kige toekomst wilde beschermen. De slagen, die zij de kinderen toe bracht. waren dodelijk voor allen: het zevenjarige meisje Cl'ara, het zesjarige meisje Lucia, de vierjarige jongens Thomas en Johannes, twee lingen. en het vierjarige meisje The- resia. Na haar afgrijselijke daad bel de de moeder zelf haar huisarts en vertelde wat gebeurd was. Zij maak te toen een bijzonder kalme indruk. Het gezin O. emigreerde enkele jaren geleden naar Australië en Zuid-Afrika. Anderhalf jaar geleden keerde de moeder met de kinderen naar Nederland terug. De vader, een 38-jarige schoenmaker, bleef echter in Zuid-Afrika. Hierin wordt voors hands de oorzaak van het drama ge zocht. AMSTERDAM. De Amsterdamse centrale recherche heeft opnieuw een aantal personen aangehouden, die er van worden verdacht sinds medio dit jaar betrokken te zijn bij een reeks diefstallen van goederen ter waarde van enige duizenden gul dens in het Amsterdamse bodecen trum. slipt" is en de vijf meter hege dijk is at gegleden. De andere rijtuigen zijn allen ont spoord. maar op do dijk blijven staan De bovenleiding en drie portalen, waaraan de leiding is opgehangen, zijn vernield, maar de rails en de wagons zelf kwamen er goed af. wat ook verklaart dat er geen ramp is gevolgd. De materiële schade is dan cck, gezien het feit dat de trein met een snelheid van rend de 100 kilome ter. uit c'e baan lie.p. betrekkelijk ge- gering. Alles bij elkaar zal de scha de enkele malen honderd duizend gulden bedragen, de opruimings werkzaamheden inbegrepen. DEN HAAG, 2-11. Mede namens de geneeskundige inspectie voor Gel derland heeft de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid meegedeeld dat aangenomen mag worden, dat na de getroffen maatregelen ter bestrijding van de explosie van kinderverlamming in de gemeente Ermelo het gevaar van uitbreiding van deze ziekte geweken lijkt te zijn, nu het laatste patiëntje ruim twee weken geleden ziek is ge worden en er daarna geen nieuwe gevallen ter kennis zijn gekomen. H.KH Mening „New York Times": Koning Winter in Nederland. Het riet er naar uit dat de automobilist ook dez lointer zijn dag weer met ijskrabben zal moeten beginnen. PEKING, 2-11. Het Chinese com munistische partijblad „De Rode Vlag" heeft te kennen gegeven, dal er wellicht binnenkort een of ver scheidene belangrijke functionaris sen zullen worden afgezet. Het be wuste hoofdartikel onder de kop „Over de overwinning van de pro letarische revolutionaire lijn, verte genwoordigd door Mao Tse Toeng" is door de andere bladen in Peking overgenomen. De hoofdredacteur van het theoretische partijblad „De Rode Vlag", Tsjen Pota, staat aan het hoofd van de groep die de zg. „cul turele revolutie" leidt. DEN HAAG, 2-11. De uitnodi ging van president Soekarno aan prinses Beartix en prins Claus voor een bezoek aan Indonesië is thans officieel. De uitnodiging die de instemming heeft van het Indonesische kabinet, is overhandigd door de Indonesische ambassadeur in Den Haag, dr. Soed- jarwo Tjoadronegcro. Volgens de uitnodiging is het de bedoeling dat de prinses en de prins de gasten zijn van de president. Zij zullen zelf kun- nen bepalen wanneer zij willen ko men en voor hoe lang Meteoorstenen vangen CAMBRIDGE (Massachusetts), 2- 11. De Amerikaanse luchtmacht wil op 16 november een raket lanceren om meteoorstenen te vangen. De raket, die de naam „Venus vliegenvanger" heeft gekregen, heeft een kegel, waarvan de vier delen zich kunnen openen en sluiten als bloembladen. De raket zal gelan ceerd worden van het oefenterrein bij White Sands op het moment, dat een meteoorregen boven Nieuw Mexico zal passeren. Tijdens zijn val van 190 kilometer zal de kegel zich sluiten en, naar men hoopt meteoor steentjes vangen. De kegel zal dan met parachutes weer op de aarde neerkomen. Schendingen Koreaanse bestandslijn WASHINGTON, 2-11. De Verenig- de Staten zijn bezorgd over de schen dingen van de bestandslijn door Noordkoreaanse militairen, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder woensdag verklaard. Sinds 15 okto ber hebben deze incidenten, die zich ten zuiden van de gedemiltariseerde zone tussen Zuid-Korea en Noord- Korea voordeden, het leven gekost aan dric-en-twintig Zuidkoreaansc en zes Amerikaanse militairen, zo zei hij. De a f 111 is terappa ra teil DEN HAAG. 2-11. De werkgroep, die tot taak heeft de mogelijkheid van een wettelijke regeling tot doel treffende bescherming van de per soonlijke levenssfeer te onderzoeken, is haar arbeid op 17 mei jl. begon nen en heeft voorrang gegeven aan de problematiek rondom het afluis teren van gesprekken met elektro nische hulpmiddelen. NEW YORK, 2-11. Naar aanlei ding van de rede welke de Sowjet- Russisohe party-secretaris Breznjev in Georgië heeft gehouden merkt de New York Times cp dat daarin slechts in het kert en op betrekke lijk gematigde wijze over de Vietna mese oorlcg werd gesproken. Dit zcu in het bijzonder de aan dacht verdienen in het licht van de bedreiging welke vervat is in de toe neming van de kerncapaciteit van China. Door dit laatste zouden na melijk de krachten in Moskou, die de Nieuwe mimtbiljeteii van twee-en-eeii-lialve gulden DEN HAAG, 2-11. Naar van de zyde van het ministerie van finan ciën wordt meegedeeld, zullen bin nenkort nieuwe muntbiljetten van 2gulden in omloop worden ge bracht naast die welke thans in cir culatie zijn. De nieuwe muntbiljetten zullen een nummer hebben dat bestaat uit 3 seri'eletters en 1 getal van zes cij fers. De sei-ieaanduiding van de nu ia omloop zijnde muntbiljetten van 2Vz gulden bestaat uit 1 cijfer en twee letters met eveneens een num mer van 6 cijfers, behoudens1 het ver schil in serieaanduiding zullen de bestaande en nieuwe muntbiljetten het zelfde uiterlijk hebben. ADVERTENTIE WENEN, 2-11. In Oostenrijkse ar beiderskringen heerst ongerustheid over het korte bezoek dat Otto von Habsburg, de in Duitsland wonende zoon van de laatste Oostenrijkse kei zer, maandag aan Oostenrijk heeft gebracht, het eerste sinds 1945. In vele ondernemingen zijn woensdag korte proteststakingen gehouden. Het bestuur van het Verbond van Vakverenigingen eist nu van de re gering de verklaring, dat niets van zijn aan de staat vervallen vermogen aan Habsburg wordt teruggegeven. De secretaris van de regerende „Oostenrijkse Volkspartij", dr. Her mann Withalm, betwijfelt of de de monstraties tegen Habsburg wel spontaan waren. Volgens hem moet Habsburg, evenals elke andere Oos tenrijker, het land vrij in en uil kunnen. Boerderij verbrand GIETHOORN, 2-11. In de polder Giethoorn van het Land van Vollen hoven is woensdagavond een tot de staatsdomeinen behorende boerderij bewoond door de landbouwer W, Baring, tot de grond toe afgebrand. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, ontstond tijdens af wezigheid van de bewoners. De brandweren van Giethoorn en Steen- wijk konden weinig meer uitrichten. Alleen het vee werd gered. De scha de beloopt naar schatting anderhalf a twee ton. De boerderij zelf was niet verzekerd. betrekkingen met de Verenigde Sta ten verbeterd willen zien, steun krij gen en de toon van Breznjevs jong ste rede zou de hoop doen groeien dat die elementen de overhand gaan krijgen. Het blad schrijft dat Breznjev na liet de anders gebruikelijke nadruk te leggen op de Sowjet-Russische steun aan de door Hanoi gestelde vccnvaarden voor het beginnen van onderhandelingen met Amerika. Breznjev richtte daarentegen „veel van zijn oratorisch vuurwerk" tegen Peking. En dit kwam kort na de jongste Chinese proef met een kern- raket". De New York Times oordeelt het in de gegeven omstandigheden als niet verwonderlijk wanneer het Kremlin nog intensiever zijn invloed zou gaan aanwenden om de. Vietna mese oorlog tct een einde te brengen en aldus de ernstigste hinderpaal voor wedei-zijds voordelige Sowjet- Amerikaanse samenwerking uit de weg te ruimen. Dief kreeg geen geld op gestolen spaarbankboekje APELDOORN, 2-11. Door de op lettendheid van een employé van het filiaal van de spaarbank van de ge meente Apeldoorn op het Hofveld heeft de politie de 18-jarige Apel- doorner R. C. S. kunnen aanhouden die verscheidene inbraken in Apel - doorn heeft gepleegd, waarbij hij duizenden guldens buitmaakte. S. liep in de val, doordat hij met een gestolen spaarbankboekje naai de bank was gegaan om geld op te nemen. De loketbediende consta teerde. dat bet op het boekje ver melde nummer door de politie was opgegeven in verband met diefstal en nam onmiddellijk contact op met zijn superieuren. De jongeman, die dit zag, nam de benen maar de poli tie kon hem vrij snel achterhalen. Bij verhoor bekende S. zich aan verscheidene inbraken in Apeldoorn te hebben schuldig gemaakt. Veel verkeersongelukken in Frankrijk PARIJS, 2-11. Het lange weekeinde in Frankrijk heeft, volgens officieuze gegevens, als gevolg van verkeers ongelukken aan 121 mensen het le ven gekost, terwijl er 1.068 mensen werden gewond, van wie 533 ernstig. In verband met Alelrheiligen duurde het weékeinde van zaterdag tot en met dinsdag. Vorig jaar kwamen in het week einde van Allerheiligen - toen een periode van drie dagen - 131 mensen om het leven en werden er 1.380 ge wond. Delft wil nieuw schilderij van H.M. de Koningin DELFT, 2-11. Het college van b. en w. van Delft voert besprekingen met een kunstschilder óver het ver vaardigen van een portret van ko ningin Juliana, dat een plaats zal moeten krijgen in de galerij van Oranjevorsten in de raadzaal van het Delftse stadhuis. Enige jaren geleden vervaardigde de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey een portret van de koningin, dat echter geen genade kon vinden in de ogen van het gemeentebestuur. Het kreeg aanvankelijk een plaats in de hal van het stadhuis, doch werd tenslotte toch in de raadzaal opgehangen. De fractievoorzitters in dc gemeenteraad verklaarden zich daar echter unaniem tegen, waarop het werd verwijderd en werd opge borgen in het depot van het stedelijk museum het Prinsenhof. Van de zij de van het gemeentebestuur wenste men de naam van de kunstenaar met wie thans overleg wordt gepleegd, niet bekend te maken. In het Staatsblad van woensdag 2 november is een K.B. gepubliceerd, waarbij het wapen wordt vastge steld „van de mannelijke en vrou welijke nakomel'nigen in de manne lijke lijn uit het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus. Hier het wapen voor de vrou welijke afstammelingen (links). Rechts het wapen voor de mannelij ke afstammelingen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's jjji Wil naar het laken 1 Uw kleren maken! Aanhoudende vorst Verwachting tot vrijdagavond: opklaringen afgewisseld door enkele wolkenvelden; op de meeste plaat sen droog weer; vannacht en mor genochtend lichte, op enkele plaat sen matige vorst; ook enkele locale mistbanken; morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag; zwakke tot matige wind, hoofdzake lijk noordoostelijk. 4 nov. Zon op 7.39, onder 17.07. Maan op 21.23, onder 14.09. Laatste kwartier: 5 nov. te 23.19. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 nov. 6.25 v.m. 18.53 n.m. BROUWERSHAVEN 4 nov. 6.22 v.m. 18.41 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij langdurige opklaringen kwam het de afgelopen nacht op de meeste plaatsen weer tot lichte vorst. Ongeveer de helft van het aantal we a rnemingssta tions rapporteerden minimum temperaturen van 5 tot 6 graden onder nul. Op de vliegvelden Twente én Eelde nam men wat-lichte sneeuw waar. Leeuwarden en Den Helder en enkele lichtschepen meld den echter enkele lichte regenbuitjes De luchtdruk daalt nu gestadig zo wel onder invloed van oceaan-de pressies bij IJsland als onder in vloed van een depressie bij de Rivie ra. Van de laatste depressie wordt verwacht, dat deze zich langs de Al pen naar het noordoosten zal ver plaatsen. Hierdoor blijft de wind in onze omgeving in de oosthoek. De komende nacht zal weer op lichte vorst gerekend moeten worden en op enkele phiatsen mogelijk zelfs op matige vorst. In het zuidoosten van het land is er kans op wat neerslag. Elders blijft het op de meeste plaat sen droog. De Verenigde Staten hebben bij monde van onderministr van handel, A. B. Towbridge, laten doorscheme ren, dat zij stellig niet afwijzend staan tegenover de levering van Amerikaanse zwar emachineriecn en apparatuur aan de Sowjet-Unie voor de produktie van personenauto's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1