MISTRAMPEN door maximale luchtvervuiling Snoep verstandig eet 'n appel fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Nieuwe partij oud-leden A.R. en C.H.U. Snoep verstandig eet 'n appel Schandelijke vechtpartij in Tilburgse dancing - Drie politiemannen gewond Snoep verstandig eet 'n appel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 november 1966 Nr. 19685 SPORT VOETBAL K.N.V.B. Matig speleiul Zierikzee wint thuis van B.S.C. (3—1) ADVERTENTIE Bij elke ademhaling neemt een mens ongeveer een halve liter lucht op. De daarin aanwezige zuurstof blijft voor een deel in het lichaam achter. Bü het uitademen wordt er koolzuurgas als afvalprodukt van de stofwisseling aan de omgeving af gegeven. Is in een gesloten ruimte langdu rig een aantal personen aanwezig, dan treedt als resultaat van hun ui en uitademen een tekort aan de on misbare zuurstof en een te veel aan het giftige koolzuurgas op: de lucht in die ruimte wordt dan ongezond en uiteindelijk zelfs gevaarlijk. Daarom is het nodig om woon- en slaapvertrekken en ook werklokalen geregeld te ventileren, zodat het evenwicht tussen zuurstof en kool zuurgas kan worden hersteld. De kringloop In de buitenlucht bestaat een merkwaardige kringloop voor de te rugkeer van dit evenwicht. Groene plantendelen nemen na melijk koolzuurgas op onder invloed van het daglicht. Dit koolzuurgas of kooloxyde (scheikundige formule 00») bestaat uit één atoom koolstof (C) tegen twee atomen zuurstof (0). De plant behoudt de koolstof als voedsel en geeft de overblijvende zuurstof aan de omringende lucht af: die komt daardoor ter beschikking van de menselijke ademhaling. Met de verhouding tussen zuurstof en koolzuur alleen is de vraag of de lucht gezond kan worden genoemd echter nog niet bekeken. Daarbij ko men nog geheel andere kwestiete pasdie eveneens van zeer grote be tekenis zijn. Steeds meer verbrandingsgassen In normale omstandigheden kan men binnenshuis eigenlijk evengoed ademhalen als buiten de deur. Dat is nog geen reden om altijd binnen te blijven zittenwe moeten geregeld het huis uit. ten eerste om voldoende zonlicht op te doen, ten tweede om tegen temper tuursivisselingen en weersveranderingen gehard te blij ven. Er bestaan evenwel omstandighe den waarbij het buitenshuis hele maal niet zo heilzaam is! In bepaal de gebieden bevat de buitenlucht helaas vaak een grote hoeveelheid bestanddelen, die als schadelijk be schouwd moeten worden. De laatste jaren is dit verschijnsel in alle be woonde streken der wereld zozeer toegenomen, dat het verontrusting gaat wekken. De oorzaak van de toeneming is bekend: de steeds uitgebreider in dustrialisatie, waardoor het gebruik van allerlei brandstoffen in fabrie ken en andere instellingen sterk is opgevoerd, met daarnaast de inten sivering van de gemotoriseerde ver keer, waardoor de atmosfeer met verbrandingsgassen ivordt veront reinigd. In de industriestreken en in grote steden doen deze invloeden zich het sterkst gelden, zoals te begrijpen is. De stad Londen vormt daar (met en kele andere Engelse industriegebie den) een welhaast klassiek voorbeeld van, maar ook in beroemde woon kernen als Parijs en Los Angeles (5 ADVERTENTIE m %r% AV Dit nachthemd is niet alleen zeer modieus door een schattig bloem- dessin gedrukt op brushed nylon, maar het is vooral zeer praktisch. Een doorhaallintje maakt het moge lijk dit model zowel hooggesloten als in boothalslijn te dragen. Kleuren: rose en grys. miljoen inwoners, 3 miljoen auto's) heeft men tegenwoordig veel met de luchtverontreiniging te stellen. Meteorologische omstandigheden Naast het feit dat de luchtvervui ling in de grote steden en industrie gebieden hand over hand toeneemt, is er nog een merkwaardigheid die speciale aandacht verdient. Dat is de omstandigheid dat de narigheden op een aantal dagen van het jaar in eens nog veel erger en in 't oog springender zijn dan ze te voren ai waren. Ook dit verschijnsel is weer het langst bekend in de miljoenen stad die Londen heet. De ligging tussen heuvels, de aan wezigheid van bepaalde, sterk de at mosfeer verontreinigende fabrieken en de gewoonte om steenkool als huisverwarming te gebruiken geven daar aanleiding tot het herhaald op treden van het dagenlang blijven hangen van een gevaarlijke mist, die men tegenwoordig „smog" noemt: een samentrekking van de woorden „smoke" (rook) en „/op" (mist). Vooral bij speciale meteorologi sche omstandigheden, namelijk bij temperatuurinversie, ontstaat er mist. Temperatuurinversie betekent, dat er een laag warme lucht boven een koude grondlaag hangt; rook en andere gasvormige afvalprodukten kunnen daarbij niet naar boven toe optrekken, maar blijven dicht bij de aarde hangen met alle gevolgen van dien. Dodelijk Het verschijnsel va nde „smog'' heeft» in de loop van de tijden reeds vele malen een alarmerende plotse linge toeneming van ziekte èn sterfte teweeggebracht: „smog disasters" de zogenaamde mistrampen. Engeland kent vijf grote mistrampen, die plaats hadden in de periode tussen 1870 en 1900. Ook in vroeger eeuwen schijnt iets dergelijks al wel te zijn voorgeko men. In het jaar 1661 heeft iemand namelijk reeds gezegd, dat het ge bruik om de huizen met steenkolen te verwarmen irt Londen méér ziek ten van de ademhalingswegen ver oorzaakte dan in de hele rest van de toenmalige wereld bij elkaar. Maar men beschikt hierover nu eenmaal niet meer over wetenschap pelijk bruikbare gegevens en op dat punt moet het dus wel bij gissingen blijven. Wat wel met pijnlijke zeker heid bekend is, is dat de catastro fale gebeurtenissen zich na 1900 re gelmatig herhaalden. In ieders ge heugen staat de ramp van 1948 nog gegrift: er had toen een groot aantal sterfgevallen plaats, veroorzaakt door de mist. Ook aan de Maas Opmerkelijk is dat men ondanks de kennis van die verontrustende feiten in de eerste helft van onze eeuw niet veel aandacht aan deze kwestie heeft besteed. Hierbij moet ook nog worden aangetekend, dat het door „smog disasters" veelvuldig bezochte Londen zeker niet het mo nopolie heeft van zulke gevaarlijke mistperioden. Misschien herinneren sommige le zers zich, dat in 1930 een opzienba rende mistramp is opgetreden in het industrierijke Maasdael bij Luik; hieraan zijn toentertijd ook de nodi ge beschouwingen gewijd en er is toen belangrijk cijfermateriaal bij eengebracht. Wakker geschud Toch is het Engeland, dat de we reld - en zichzelf goed heeft wak ker geschud over het gevaar van rook en stof. Dit gebeurde eigenlijk pas na de mist die Londen trof in een viertal decemberdagen van het jaar 1952. Het verslag daarover, dat het mi nisterie van gezondheid in 1954 uit gaf en dat het zeer groot aantal slachtoffers vermeldde, wekte grote ontsteltenis. Sedertdien i„ men hard aan het werk gegaan om de luchtvervuiling systematisch te onderzoeken en na der te analyseren. Vanzelfsprekend om wegen te vinden die de hele be schaafde wereld uit een impasse moet helpen, waarin zij door de gro te technische vooruitgang van de laatste eeuw ongemerkt terecht ge komen is. Dr. Alfreda Briedè. MOSKOU. Moskou heeft de eerste flinke sneeuwval van het seizoen be leefd. Het is vroeg ditmaal en men verwacht een strenge winter. DUBLIN. De Ierse premier Sean Lemass. zal tegen het einde van dit jaar om gezondheidsredenen aftre den, zo is van welingelichte zijde ir. Dublin meegedeeld. f DUBBELE BODEM DAR ES SALAAM, 30-10. Toen douanebeambten zaterdag op op het vliegveld van de Tan- zaniaanse hoofdstad Dar es Salaam argwanend informeer den naar de inhoud van een naar hun oordeel opvallend zware aktentas, zei de eige naar een zo juist gearriveer de 36-jarige Westduitser - gekscherend dat er een dub bele bodem in zat en dat hij er goud in verstopt had. De beambten keken toch maar even. Er zat een dubbele bo dem in de tas en zij troffen er een flinke hoeveelheid, goudslaafjes aan, samen met het goud dat ze nog uit aller lei zakjcv van het vest van de Duitser haalden bijna eenen dertig kilo wegend en een waarde van ruim twee ton vertegenwoordigend. Na het vertoonde spel in de laat ste wedstrijd tegen Goes viel het geen Zierikzee deze middag op de grasmat vertoonde zeker tegen. Voor al in snelheid werd tegen de fel op de bal zittende Brabanders nog al eens tekort geschoten. Bij hun aan vallen maakten de Zierikzee spelers ook herhaaldelijk de fout zich te veel aan stilstaand voetbal te bezondigen waardoor het sterk defendief spe lende BSC ruimschoots gelegenheid kreeg in te grijpen en de Zierikzee aanvallen in de kiem te smoren. Ondanks deze tekortkomingen be haalde Zierikzee toch een 3-1 over winning welke zij wel in hoofdzaak te danken had aan een tweetal verrassende en overgens bijzonder fraaie, doelpunten en de hulp van vrouwe Fortuna in de vorm van de onderkant van de lat die hen bij een tweetal zeker schijnende doelpunten te hulp kwam. Na de aftrap onder nam Zierikzee de eerste aanvallen. Enige goede voorzetten van rechts buiten de Looff leverden geen re sultaat op daar op de linker wing geen enkele speler aanwezig was om hiervan te profiteren. Zierikzee bleef op het middenveld de toon aange ven waai-bij BSC zich in hoofdzaak bepaalde tot uitvallen waarmee Krips in laatste instantie wel raad wist. Bij een vrije trap van Willemse moest de BSC doelman al zijn capa citeiten tonen om een doelpunt te voorkomen. Aan de andere zijde le verden enige verre schoten voor doelman Stoutjesdijk weinig moei lijkheden op. Keer op keer probeer de de Zierikzee voorhoede om deBSC defensie te doorbreken maar steeds liepen hun aanvallen weer schip breuk. Geheel onverwachts slaag den de rood-zwarten er toch in om de leiding te nemen in de 41e mi nuut van de wedstrijd door Willem- se die met een schitterende kogel van buiten het strafschopgebied het leder onhoudbaar in de rechter bo venhoek liet verdwijnen (1-0). Even hiervoor was het Zierikzee doel aan een doorborig ontsnapt toen een schot van de linksbuiten via de on derkant van de lat weer in het veld terug sprong. Na de hervatting zag het er naar uit dat de thuisclub uit een ander vaatje zou gaan tappen. Reeds in de eerste minuut kwam het leder bij de mee naar voren op gerukte links achter Hatzman die fraai in de linker beneden hoek schoot (2-0). Zierikzee bleef hierna nog even het initiatief behouden. Uit een voorzet van Jonker bracht mid- voor Klink een mooie kans om zeep toen hij het leder voor de geheel vrijstaande De Looff weg sloeg. Al les leek weer mogelijk toen in de i3e minuut Kees Balemans na een korte solo erin slaagde om doelman Stoutjesdijk het nakijken te geven (2-1). Lang duurde de spanning even wel niet daar Willemse na goed doorzetten in de 18e minuut wist te profiteren van een foutje in de BSC verdediging (3-1). Weinig schoons viel er in de resterende tijd hierna meer te beleven Wel ontsnapte het Zierikzee doel nog eenmaal aan een doorboring terwijl aan de andere zij de de Looff kort voor tijd nog rake lings naast schoot Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. Verdiende overwinning van Renesse op Domburg: 3—2 In een spannende en ook wel aantrekkelijke wedstrijd is het de Schouwse duinbewoners gelukt op hun collega's uit Walcheren een ver diende overwinning te behalen Re- nesse heeft deze overwinning wel in hoofdzaak tedanken gehad aan het voortreffelijk spel van haar rech ter vleugel In de defensie bleek Ge lei jnse weer geheel hersteld te zijn van zijn zware knieblessure waar door hij zich kon opwerken tot de beste speler van het veld In de voorhoede van de x-ood-witten wa ren Rages en Jaap Verboom de uit blinkers De bezoekers namen het eex-st het initiatief in handen waar bij zij er in de zevende minuut in slaagden door H Houmus te scoren Terecht werd evenwel dit doelpunt wegens buitenspel afgekeux'd In de negende minuut plaatste Ragas het leder hoog in de Domburg doelmond waar het werd opgevangen door Boerma die doorgaf naar Verboom die op fr-aaie wijze de score kon ope nen (1-0). Renesse bleef hnerna nog even doorgaan Ragas speelde han dig Verboom vrij maar zijn schot miste de goede richting om succes te kunnen boeken Uit een hoekschop van Bezuijen kopte Vex-boom op doel waar de Domburg verdediging er met veel kunst en vliegwerk in slaagde een doelpunt te voox'komen Als de verdediging van de thuisclub slecht wegwerkt ontstaat er voor hun doel een gevaarlijk moment waarin v Burg op het allerlaatste moment nog redding weet te brengen Aan de an- dex-e zijde gaat een kogel van Ragas via de deklat over Als er een half uur is gespeeld wordt een terug speelbal van v Buz'g de thuisclub nootlottig als Everaerts het leder niet klemvast kan vangen waax'door H Houmes de gelegenheid krijgt om de balans weer in evenwicht te bren gen (1-1). Renesse wordt hierna veel sterker waarbij het zelfs goede sco ringskansen krijgt welke onbenut blijven Zij zullen zelfs de rust met een achterstand ingaan daar H Hou mes er in de allerlaatste minuut in slaagde dankbaar van een fout in de vex-dediging te profiteren (1-2). Na de rust laat Renesse al gauw blijken dat het geenszins van plan is zich bij deze achterstand neer te leggen Een drietal hoekschoppen leveren niets op Een kogel van Boerma weet x*echtsachter v Iersel nog op de doellijn te kex-en In de achtste mi nuut onderneemt Ragas een solo waax-bij hij de gehele verdediging passeert en na eerst op doelman vd Velde te hebben geschoten voor de tweede maal geen fout begaat (2-2) Een schot van midvoor Huibrechts e wordt door Everaerts over zijn doel gestompt. Boerma vindt aan de an dere kant bij een hax-d schot weer een achterspeler op de doellijn op zijn weg. In de 31e minuut gaan Ragas en Verboom goed samenspe lend door de Domburg verdediging welke aanval door Verboom met een schitterend doelpunt wordt afge rond (3-2). NEW YORK. Geox-ge Kennan, voormalig ambassadeur van de Ver enigde Staten in Moskou, zal binnen kort bewijzen publiceren dat Josef Stalin eens agent was van de ge heime politie van de tsaar zo schx-ijft het Amex'ikaanse tijdschrift „News week." ROTTERDAM. Bij een inbraak in de hoxiogerie Delmonte aan de Kruiskade ia Rotterdam is voor een waarde van plusminus 27.000 gulden aan gouden ringen, deels met bril janten, verdwenen. De grote gebreide kinder mode Verkrijgbaar in de betere zaken.' LOESKA. Eenheden van het Zambiaanse leger hebben maandag ochtend in verscheidene steden van het land „strategische stellingen" bezet uit vrees voor sabotage, heeft een ï-egeringswoordvoerder in Loesa- ka verklaard. CHICAGO. Uit het instituut voor kunst in Chicago is een schilderij van de zestiende eeuwse Italiaanse meester Corx*eggio, voor-stellende, „Madonna met kind en Johannes" ontvx'eemd. De waarde van het doek wordt geschat op 1,75 miljoen gul den. Het schilderij werd later terug gevonden in een afvalmand. Op teentjes getrapt LONDEN, 31-10. Pindaman Behr Emin stond bij zijn stal letje in het centrum van Lon den uit alle macht te schreeu wen, maar niet. om zijn hele nootjes aan te prijzen. Hij had het tégen de chauffeur van een 7 ton zware bus, die zijn wa gen op een van de voeten van de 33-jarige verkoper had ge parkeerd. Behr ligt nu in het ziekenhuis. ADVERTENTIE AMERSFOORT, 30-10. In Amers foort is zaterdag een nieuwe poli tieke partij opgericht, de „Nationale Christelijke Unie". Het secretariaat zal voorlopig worden waargenomen door de heren G. Gooscns uit Helle- voelsluis en ir. C. G. Mceder uit Utrecht. TILBURG, 31-10. Drie politie mannen werden min of meer ernstig gewond bij een poging de orde te herstellen in de dancing „Scala" in ADVERTENTIE Tilburg, waar een vechtpartij was uitgebroken. De grootste raddraaier was de 18-jarige A. SI., die al eer der pogingen had ondernomen in de zelfde dancing de zaak op stelten te zetten. Bij vorige gelegenheden wist men hem echter steeds tijdig naar buiten te werken. Ditmaal echter riep men de politie te hulp. Teen zes politie mannen S. wilden aanhouden, keer- de een deel van de bijna 300 in de zaal aanwezige jongeren zich tegen de politie die ze gingen bewex*ken met stoelen en tafels. Tegenover de ze overmacht bleken de agenten niet opgewassen, zodat zij zich wax-end op versterking tijdelijk terugtrokken. Tijdens het tumult bleek een der agenten een hersenschudding en een scheurtje in de schedel te hebben op gelopen, zodat hij in het ziekenhuis moest werden opgenomen. Twee an deren moesten mot gapende wonden aa.x hoofd en pols naar het zieken huis voor behandeling. Twaalf man stérk betrad de politic andermaal de zaal om te constatex-cn dat de vogel was gevlogen. Toen echter koi-te tijd nadien S. weer in de dancing op doek. trachtte de inmiddels tot 18 man in'toegroeide politiemacht, nu oader leiding van commissaris Chr. van Osta. nogmaals de vechtersbaas aan te houden. Weer begon een deel van de aanwezigen met stoelen en tafels te smijten, maar met gebruik van d^ gummistok werd het verzet nu snel do kep ingedxukt; S. kon worden aangehouden evenals vier e ideren te wc'cn d 23-inrirte D, s„ de 20-jaiigc J. van A. en de 16-jari- ge A. van G.. allen uit Tilburg af kom 'ip. alsmede de 17-jarige H. E. van Georle. A'le vijf vechtersbazen worden ingesloten. Rechtsgezinde leden en oud-leden van de A.R. en C.H.U. - zo delen zij in een communiqué mede - zijn ern stig bezorgd over de toenemende po litieke verwax-ring in ons land. Zij zijn van oordeel dat deze vei-warring voornamelijk het gevolg is van het onduidelijke en dubbelzinnige beleid van de A.R. en in mindex-e mate ook van de C.H.U. Dit beleid heeft vol gens de nieuwe partij tot gevolg dat mensen, die te goeder tx-ouw hun stem op de A.R. en C.H.U. uitbx*en- gen, in feite meewerken aan een po litieke ontwikkeling in socialistische totalitaix-e richting, hetgeen zij be slist niet willen. De N.C.U. is opgei'icht onxdat, met name de vx*oegere zogenaamde „vex-- ontx'uste Anti-Revolutionaix-en" heb ben aangetoond, dat van een aktie binnen de A.R. en C.H.U. geen enkel positief resultaat valt te verwachten, aldus de initiatiefnemex's. ADVERTENTIE Gevaarlijk stijgende arbeidsreserve in west-Brabant ETTEN-LEUR, 31-10. Burgemecs- ter A. J. A. Oderkerk van Ettcn- Leur heeft zaterdagochtend tijdens de opening van een nieuwe industrie in zijn gemeente de noodklok geluid over West-Brabant. Dit naar aanleiding van de sterk toegenomen arbeidsreserve in het gebied van het gewestelijk a2-beids- bux'eau te Etten; welke op het ogen blik al tot 3Vfe is gestegen en waarvan venvacht moet worden dat tegen het eind van het jaar zal zijn verdubbeld indien er niet tijdig maatregelen worden getx-offen en de industrialisatiemogelijkheden in West-Brabant planologisch verant woord worden gestimuleerd. Lande lijk bedraagt het cijfer van de ar beidsreserve 1,04 De sterke in dustrialisatie in de destijds als kex-n aangewezen gemeente Etten-Leur heeft niet kunnen voorkomen dat de aibeidssituatie in een gx'oot gedeel te van West-Brabant een zorgenkind is. „We zijn vandaag helaas weer noodeebied". aldus burgemeester Cderkexk. Hii deelde mede, dat 6000 Wcst-Biabandei's in eigen streek bij de industrie werk hebben -kunnen vinden in de naooidogse periode. Bij na 4000 West-Branbanders echter pendelen nog steeds. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse ambassadeur in Conakry, en tenmin ste een functionaris van de lucht- vaax-tmaatschappij „Paa" zijn door de Guinese autoriteiten onder huis ari sst gesteld. KOEALA LOEMPOER. Maleisie heeft aangetoond dat communistische aanvallen door een militaire actie tot staan kunnen woi'den gebracht en dat, wanneer aan de agressie een maal een hall is toegeroepen, ook de vi'ede kan woi'den gewonnen", aldus verklaax'de px-esident Johnson bij aankomst in Koeala Loempoer in een toespraak tot Maleisische leiders DUBLIN. Scotland Yard heeft re- chei'cheurs naar Dublin gezonden om de Ierse politie te helpen bij het opsporen van de man, die de spion George Blake zou hebben geholpen vorige week zaterdag uit de gevan genis van Woi-mwood Scrubbs in Londen te ontsnappen. KITWE. Afrikanen hebben zondag blanken aangevallen en hun auto's gestenigd omdat zij meenden dat dé ze schuldig wai-en aan een zware ont ploffing, die zich zaterdagavond in een brandstofopslagplaats in Kitwe (Zambia) voordeed. KERKNIEUWS „Geestelijke crisis in godsdienstig leven" UTRECHT, 31-10. „Het kerkelijk en godsdienstig leven is in onze tijd in een geestelijke crisis terecht geko men, waarbij het menselijk bestaan op een keerpunt is aangeland. In de kerken is langzamerhand een geeste lijke vervlakking cn verstarring ont staan, waardoor dc kerk meer een al gemeen godsdienstig genootschap is geworden, dat alleen maar kan lei den tct valse vrede". Dit zei op de bondsdag 1966 van de Bend van Nederlands Hervormd.' Mannenveronighpcn op Gcrcfc.- meevde grondslag ifx Utrecht ds. A. Vrcegindeweij uit Veen endaal. do voorzitter van de bond. Hij sprak zijn grote bezorgdheid uit over de ver nieuwingen in dc godsdienstige we reld. waardoor volgens hem xn vele kringen grote onzekerheid is ont slaan. Een onzekei'heid, die ook de Gereformeerde rcerd laat. wereld niet onbe- Ds. Vroegindcweij zei, dat geza menlijk gcti'aeht moet worden het waarachtig belijden en beleven van dc waarheid Gods in stand te hou den. Wel was hij van oordcel dat het in dc zo tijd moeilijk is voor een kerk broederlijke banden aan tc knopen, terwijl de waarachtige leerstukken van de reformatie worden vervloekt. Vclgens ds. Vi*oegindeweij heerst tegenwoordig een geest van de zoge naamde cccumen o. die de landelij ke en een groot deel van de kerke lijke peis i x haar ban heeft. ..Op ve lerlei manieren tracht men de bijbel uiteen te scheuren en de fundamen ten onder de kei'k uit te graven. Wij leven in een geestelijk gevaarlijke tijd. waarbij grote dingen op hot spel staan", zo zei hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7