<at4GERsensa GRATIS prachtig teak naaimachine meubel bij aankoop van de ultra- f moderne SINGER Lady Star... schuine naald zigzag B O N Gemeentebegroting; Bruinisse toont tekort van een halve ton veel meer dan zomaar n zigzag, i u er is al een draagbare electrische SINGER naaimachine v.a. Moeilijke i'iiianeiële positie IïKUINISSE, 29-10. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, ender voorzitterschap van burge- mtester C. 1L van de Linde, werd - gelijk gemeld - de gemeentebegroting IS67 behandeld. De begroting blijkt niet gemakkelijk te liggen. Er is een tekert van een halve ton. De heer Van de Velde hield over deze begro ting algemene beschouwingen. De heer Van de Velde is geschrok ken. van. het tekort, dat volgens de ontvangen eerste wijziging daarop niet C 25000,- maar wel f 50.000,- zal bedragen. Tot nog toe werden de te korten afgeschreven op de eertijds gevormde reserves, maar in een be geleidend schrijven wordt gemeld, dat over 1967 het volledige tekort niet meer uit de reserves kan worden aangetast. Bruinisse raakt achter en het is nodig dat door het Rijk een verhoogde uitkering uit het Gemeen tefonds wordt gegeven, maar we zien juist het tegenovergestelde, de uit keringen uit het garantiefonds wor den verminderd. De ontwikkeling wordt geremd. De rente van de te le nen bedragen stijgt. Zijn standpunt ten opzichte van industrievestiging acht hij voldoende bekend. Een post van f 7000,- voor herbe strating is absoluut te laag. Hij wil in geen geval tornen aan de bedra gen van Sociale Zorg en Maatschap pelijk werk. Een reservering van f 1500.- voor industrie vestiging heeft hij node gemist. De recreatie Tenslotte komt hij nog eens terug over de plannen die Bruinisse heeft ten opzichte van de recreatie. Hij las er dit jaar neg van dat Bruinisse »icl alleen geheel bedrijfsklare plannen heeft en dat Bruinisse deze plannen eerst had, voor tal van andere ge meenten. Hij herinnert aan het bungalow park en de jachthavens die op papier zijn gezet, maar die op Bruinisse al leen maar op papier blijven staan, terwijl ze elders verwezenlijkt wer den. Hij leest voor wat in Yersske in 1967 zal worden verwezenlijkt, daar krijgt men f 76000.- uit ,_en rijks- recreatiepot. Op Bruinisse gebeurt nietsi en dat terwijl de Oosterschei de waaraan Yerseke ligt eerst eind 197$ wordt afgesloten, de Grevelingen echter over enkele jaren. Ook las hij van uitkeringen voor recreatie aan het Veerse Meer. Ondertussen mag niet worden na gelaten het uiterste te doen voor de mosselcultuur. Wat is er gedaan na een in januari 1966 gehouden verga dering. Heeft men nu al zekerheid beti*effende de mogelijkheid mossel percelen uit te geven aan vissers, die hun percelen op de Grevelingen ver liezen. op de Yerseke Bank. Hü dringt er op aan tot het uiter ste te gaan wat betreft de aandacht voor de mosselcultuur en de verwe zenlijking van verwater plaatsen in Zeeland, hij twijfelt of dit nu wel gebeurt. De heer De Koning heeft geen be hoefte aan algemene beschouwingen nu de heer Van de Velde alles hel der heeft uiteengezet. Burgemeester Van de Linde geeft in zijn antwoord toe dat de gemeen tebegroting blijk geeft van een on gezonde financiële toestand. Maar men kan zich troosten met de ge dachte, dat dit bij vele gemeenten het geval is. Er zijn maar weinig ge meenten met een sluitende begro ting. Het rijk kan niet doorgaan met te weinig uit to keren aan de ge meenten. De uitkeringen uit het Ge meentefonds moeten werden ver hoogd. Werk onttrekken aan de Cen trale Dienst, zoals door de heer Van de Velde word* voorgesteld, zou ten gevolge hebben dat de uitkering per inwoner zou moeten worden ver hoogd, want werken niet direct tot de dienst behorend leveren winst op. Het gemeentebestuur deed alles wat mogelijk was om de May f air kledingindustrie te animeren naar Bruinisse te kernen, maar het liep (buiten de schuld ven het gemeente bestuur) op niets uit. Yerseke en Bruinisre Wat de vergelijking van Bruinis se met Yerseke betreft, kan het zo werden rc .t.-ld; cp Yerseke zal men de eerste 20 jaar waarschijnlijk nog weinig last hebben van de afsluiting en men wil er dan nog wel eens kapitaal investeren, maar kapitaal krijgen voor een gebied, waar over enkele jaren grote veranderingen verwacht werden en waar dan geen eb en v'crd meer zal zijn, is moeilijk. Daar w..rdt eerst na de afsluiting ge- investeerd. Wat betreft het behoud van de oes ter- en mcsselcultuur voor Zeeland was spreker zeer aktief. Samen met de heer D? Koning werd niet alleen .en c.idrrhoud aangevraagd en ver kregen r..ct ir. J. D. Dorst, de voor zitter vrn het bestuur d.cr visserijen op de Zeeuwse stromen, maar ook werden de vaste commissie van wa terstaatzaken en de vaste commissie voor cle visserijen bezocht. Het pro bleem is ook nog ter sprake ge bracht bij het onderhoud met de he ren ir. P. A. van de Velde, Santema en Zuurdeeg. Verder herinnert hij aan wat gezegd is bij het mosselfeest Er zijn 'echter veel weerstanden te overwinnen. Kansen voor mosselcultuur De heer De Koning is overtuigd dat voor de mosselcultuur in 1966 al veel gedaan is, maar acht het nodig dat tcch nog weer eens naar be paalde autoriteiten in Den Haag wordt gegaan. Van Volkerak totKee- ten is straks misschien ook mossel cultuur mogelijk. Hij wijst daarbij op de rijke mosselzaadval op ce slikken van Rumoirt en voor Oude Tonge. Gok op de Waddenzee is nog com pensatie mogelijk voor de wegval lende 300 mosselpercelen na de af sluiting van het Brouwershavense Gat. De heer Becu stelt daarna ver schillende vragen over diverse ar tikelen van de begroting. Hij breekt een lans voor meer subsidie voor de sportvereniging Kwiek. Waarom le vert de waterlevering op de haven verlies op? Uitvoerig wordt gespro ken over het zoutschadeherstel. De heer Van de Velde vindt het onjuist dat enerzijds in de begelei dingsbrief bij de gemeentebegroting wordt gespreken over de nodi ge verhoging van de reinigings rechten terwijl hij in de Zierikzee- sche Nieuwsbode leest, dat geen ver hoging van reinigingsrechten is te verwachten. Hij concludeert daaruit dat door wethouder Jumelet in de pers dingen worden openbaar gemaakt, die hij uit hoofde van zijn wethouderschap weet en richt felle verwijten aan diens adres. Wethouder Jumelet zegt dat hij alleen een voorbarig bericht in een Zeeuws blad heeft wiüen recht zet ten. Er was en er is nog geen voor stel om de reinigingsrechten ie ver hogen. In de bedoelde krant, stond echter dat in Bruinisse naar het oor deel ven b. en w. de reinigingsrech ten omhoog moesten. De voorzitter gaat uitvoerig in op het punt verhoging reinigingsrechten Nu gebleken is, dat het tekort op de begroting 1937 het dubbele is van ,wat oorspronkelijk was geraamd, zullen middelen gevonden moeten worden cm dit tekort in te perken. Eén dier middelen zou kunnen zijn verhoging reinigingsrechten. Het col lege van b. en w. is in deze niet éénstemmig. Wethouder Van Gilst zegt te hebben onderzocht hoe hoog de reinigingsrechten zijn in andere gemeenten cp Schouwen-Duiveland. Bruinisse laag Bruinisse staat het laagst, zodat het wel gewenst zcu zijn met ande re gemeenten' gelijk te schakelen. Wethouder Jumelet zegt dat men niet alleen de tarieven van de reinigings rechten in de verschillende gemeen ten met elkaar meet vergelijken, maar dan cck meet informeren naar de hoogte van straatbelasting en ri oolbelasting. Men zal dan wel tot de conclusie komen, dat Bruinisse wat de plaatselijke belastingen betreft aan de top staat. Wethouder Van Gilst zegt dat een sprong van f 14,- naar f 20,- ineens te hoog is. Besloten wordt dat over een en ander nader zal worden beslist in een volgende vergadering. Nadat over verschillende artikelen van 'de begroting nog is gesproken wordt deze met algemene stemmen aangenomen. Zonder de eerste wij ziging zijn de entvangsten en uitga ven van de gewone dienst een be drag van f 1.619.003,39 met een na delig slot van f 20.320,29. Bij de rondvraag vraagt de heer Van de Velde naar het schrijven van de ijsvereniging. Dit schrijven is nog niet ingekomen. Besloten wordt dat het door de ijsvereniging gevraagde eerst zal worden behandeld in de Spcrtcommissie. Uitvoerig wordt gesproken over een geval van huur van een zomer woning. B. en w. stellen zich op het standpunt, dat zomerwoningen zo min mogelijk zullen worden uitge geven. Ook in het onderhavige geval dat verschillende aspecten blijkt te bezitten en eigenlijk een zeer bij zonder geval is zal alles worden ge daan, cm de belangen van de ge meente veilig te stellen. Hierna gaat de raad ovor in besloten zitting. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonhoven: J. C. Stelwagen te Zwijndrecht; te St. Jo- hannisga (toez.): H. A. Denkers, voorheen pred. voor b. w. te St. Ni- colaasga. Aangenomen naar Zoeterwoude (lesz.): L. Doorn, kand. te Huizen (N. H.); naar Herkingen: H. Kraay té Zuid-Beijerland. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland en vcor Lopik: G. Veldjesgraaf te Mederhemsrt; voor Giessendam-Ne- derhardinxveld: C. Treure te Has selt; voor Valburg: J. Arendsen te Bunschoten. Gercf. Kerken Beroepen te en aangenomen naar Strijen: P. J. Ribberink, kand. te Rotterdam; te Giessenburg: H. Pro ces, kand. te Lemmer, die geen an dere beroepen in overweging kan nomen; te Santpoort: J. Baaijens te Leimuiden. Aangenomen het beroep als predi kant voor de arbeid in Zwitserland: H. J. Huijser te Barchem; naar Oud- Loosdrecht (tevens voor het recrea tie- en evangelisatiewerk in het plassengebied): G. Kerssies te Hol- lum (Ameland). Examens: kand, J. v. Varsseveld te Naarden is beroepbaar, Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gouda: Joh. Prins te Rijswijk (Z.H.). Geref. Gemeenten Beroepen te Borssele: J. Karens te Nieuw,srkerk. Bedankt voor Nieuw-Beijerland: G. Schipaanboord te Apeldoorn. Vrije Herv. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Hilversum: D. Ch. Overduin te Sliedrecht. Voor 60 jaar.... Z1ER1KZEE. In het lokaal van A. Weltevreden wordt avonds te gen een entree van tien cent de ki nematograaf vertoond. SEROOSKERKE. Bij hevige on- u'eer is de bliksem in de kerk ge slagen. De torenspits is geheel uit elkaar geslagen en vernield. REN ESSE In de gemeenteraad is de begroting voor 1907 in ontiiang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 5.559.39 OUWERKERK Door het gemeen tebestuur is betreffende het aan sluiten ran de intercommunale te lefoon, een afwijzende beschikking gekomen: als zijnde voor de plaat sing der spreekcel ong. f 50 geen gelden beschikbaar ZIER1KZEE. De Ned. Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft besloten een krach tige actie te voeren tegen het wets ontwerp tot verhoging van de ac cijns op het gedistilleerd. NOORDGOUWE. De regenval heeft in de afgelopen maand okto ber slechts 30 m.m. bedragen. RENESSE. In lichte grond zijn proeven genomen met het poten van uit Engeland geïmporteerde nieuwe soort aardappels. BRUINISSE. De Christelijke Zangvereniging „Euphonia" geeft voor haar leden een cursus in de theorie van de zang. ZIER1KZEE. Dezer dagen is het 50 jaar geleden dat de Concertzaal alhier luisterrijk werd ingewijd. SCHARENDIJKE. De voorzitter van de vereniging van gereformeerd onderwijl heeft de eerste steen ge legd voor de bijzondere school. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse paardenmarkt werden vandaag 434 dieren aange voerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200 tot f 1600; werkpaarden f 1075 tot f 1475; oude paarden f 800 tot f 1200; 3-jarige paarden f 750 tot f 1100; 2-jarige paarden f 700 tot f 900; veulens f 310 tot f 640; hitten f 650 lot f 850. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht van f 2,70 tot f 3,10. Jonge slachtpaarden per kg geslacht ge wicht van f 3,10 tct f 3,75. De handel was redelijk. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 31-10. Cp de Rot terdamse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd franco Rot terdam: nieuwe oogst: groene erw ten tot f 43,00 (onv.); schokkers tot f 42,00 (onv.); capucijners tot f 62,50 (onv.); bruine bonen - boerenschoon - tot f 90.00 (onv.). De tussen haakjes geplaatste noteringen zijn die van de vorige week. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT Het Utrechtse studen ten koor en orkest maakt op het ogenblik een toernee door Italië. DEN HAAG. Bij de juwelier van Wielik aan het Noordeinde in Den Haag is het afgelopen week einde ingebroken, waarbij horloges werden meegenomen ter waarde van ongeveer f 5000,met een baksteen werd de etalageruit vernield De steen vernielde ook de glazen wand achter de vitrine, waaruit een greep werd gedaan. DOORN. De 16-jarige H. de W., een pupil van een opvoedingsin richting in de omgeving van Doorn, heeft tijdens het weekeinde een aantal inbraken en diefstallen ge pleegd in Doorn, Leersum, Soestdui- nen, Driebergen en Amersfoort. Bij een inbraak in een huis in Amers foort, werd hij op heterdaad door de politie betrapt. UTRECHT. De Stichting Hongaar se Federatie in Nederland zal ter herdenking van de opstand op zon dag 6 november 1966 te Utrecht een landelijke bijeenkomst houden in de Margriethal op het jaarbeursterrein het „Histotische terrein," waar in 1956 de Hongaarse vluchtelingen wei'den ontvangen. AMSTERDAM. In een college over „het recht van demonstratie,dat prof. mr. A. D, Belinfante op de 20ste Amsterdamse Universiteitsdag heeft gegeven, stelde deze hoogleraar in de rechtsgeleerdheid dat het houden van demonstraties als deze de open bare orde niet verstoren, ook zonder vergunning wettelijk geoorloofd moeten worden. DEN HAAG, Het Haagse café „De sport,ontmoetingscentrum voor ve len uit het Haagse kunstleven, en voor journalisten, is maandagmor gen vrijwel geheel uitgebrand. LEEUWARDEN. In het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overleed de 60-jarige G. van der Meer uit Ak- marj.jp Hij was zondagmiddag met zijn bromfiets in botsing gekomen met een passerende auto toen hij voor enkele kinderen uitweek die de rijweg overstaken. De heer van der Meer werd met ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis vervoerd. STAPHORST. In Staphorst is het 5-jarig zoontje van de familie K. 'Dunnink om het leven gekomen, toen hij in de Dorpsstraat op zijn fietsje plotseling vanachter een stil staande melkwagen de weg op zwenkte en werd aangereden door een juist passerende auto. Het jon getje werd zwaar gewond in een huis binnen gebracht en overleed enkele ogenblikken later. DEN HAAG. H.M. de Koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden hebben de ambassadeur van Brazi lië, de heer Jay me Sloan Chermont, voor een afscheidslunch op paleis Soestdijk ontvangen. n cadeau van f.150: y. GRATIS meubel ('n sieraadi.p.v. koffer inruil oude machine keuze uit groot assortiment GRATIS instructie-lessen wereldberoemde SINGER garantie en service SINGER heeft 125 winkels over heel Nederland, waar u het totale SINGER assortiment kunt bekijken desgewenst komt SINGER bij u thuis i eigen betalingssysteem f.Z58r Zend mij alle inlichtingen over de SINGER Lady Star serie. Naam: Straat: Plaats SINGER Nederland N.V., Kalverstraat 60-62, Amsterdam, SINGER Belt U eens een dezer adressen voor meer Interessante aanbiedingen, die U nu veel voordeel opleveren: Singer-winkels: MIDDELBURG: Segeerstraat 9a, tel. 01180-2165; GOES: Wijngaardstraat 47, tel. 01100-5172; HULST: Gentsestraat 46; OOSTBURG: Brouwerijstraat 59, tel. 01170-2064; TERNEUZEN: Noordstraal 30, tel. 01150-2661; VLISSINGEN: Walstraat 20, lel. 01184-3832; ZIERIKZEE: Melkmarkt 13, tel. 01110-2750. - Singer-agent: MIDDELBURG: J. Villée, Balans 11.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4