I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vietcong-mortiergranaten over militaire parade te Saigon Meisje vermoord in Engeland Belgische brigade neemt record-dosis verdovende middelen in beslag Vluchtelingenhulp Amerikaanse militair beschuldigd van spionage voor Rusland BANKSTELLEN Tuinman Zoon Fiat contracteert met Hongarije Foto's van de maan DE KABINETS FORMATIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 november 1066 123ste juarguuK Nr. 19685 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Fruitoogst 1966 is geborgen Incident tijdens plechtigheid SAIGON, 1-11. De Vietcong heeft dinsdag (vandaag) het centrum van Saigon met mortiergranaten bescho ten terwijl duizenden byeen waren om een militaire parade ter gelegen heid van de omverwerping van het bewind van Diem in 1963 gade te slaan. Zeven granaten kwamen bin nen een tijdsverloop van enkele mi nuten bij de plaats van de parade terecht. Enige tyd later vielen nog een aantal mortiergranaten in het betrokken gebied. De meeste slachtoffers vielen in een busstation nabij de centrale markt, waar een granaat midden op de weg ontplofte. De politie gelooft dat de granaten zijn afgeschoten in het dorp Thoe Thiem, ongeveer één kilometer van het centrum van Sai gon. Geen der granaten kwam terecht op de paraderoute. Wel viel er een op ongeveer honderd meter afstand van de hoofdtribune. De eerste gra naat viel vlak bij de rooms-katho- lieke kathedraal en de tweede kwam op het dak terecht. Een derde be landde nabij een ziekenhuis dat door Fransen wordt beheerd. De bewoners, die al heel wat ge wend zijn, keerden terug naar de paraderoute en ook de tribunes wa ren spoedig vol. De parade, afgeno men door het staatshoofd, luitenant- generaal Ngoeyen Van Thieu, en premier Ngoeyen Cao Ky, ging daar op gewoon door, in tegenwoordig heid van vele officiële personen, on der wie Amerikanen. LONDEN. 31-10. In het dorp Beenham bij Reading (Berkshire) is zondagavond het lijk gevonden van een 17-jarig meisje, Yolande Wad- dington. dat vrijdagavond was ver dwenen nadat zij een brief was gaan posten. Het meisje is aangerand en gewurgd. Zij werkte als kinderop pas in een boerderij te Beenham. Vonkjes van klapperpistooltje PALERMO, 31-10. Vonken van een klapperpistooltje waren er maandag de oorzaak van dat in Palermo een stuk straat werd weggescheurd, rui ten werden verbrijzeld en een 70- jarige vrouw aan haar einde kwam. De jongen was met zijn pistooltje aan het spelen bij een mangat waar uit gassen kwamen. Hij bleef zelf ongedeerd. Naakte liftster RIJSSEL, 30-10. Een automobilist die op de weg tussen Amiens en Tergnier reed kon zijn ogen eerst niet geloven. Maar toen hij de vrou welijke liftster dicht genaderd was moest hij het wel geloven. De vrouw was inderdaad spiernaakt. De auto mobilist stopte en de vrouw ver klaarde zich nader. ..Ik heet Helene Pennequin en ben bezig echtschei ding te krijgen. Mijn man is nu ver plicht mij 500 frank (ongeveer 350 gulden) per maand -te betalen voor mij en onze drie kinderen. Hij heeft uit wraak mij hier nu zo achtergela ten". De automobilist heeft de vrouw naar het politiebureau in Tergnier gebracht. Haar man is inmiddels ge arresteerd. In de parade marcheerden mili tairen van de Zuidvietnamese en geallieerde strijdkrachten. Vietna mese en Amerikaanse escadrilles vlogen laag over de tribunes. Volgens de jongste gegevens zijn zeven personen om het leven geko men - één Amerikaan en zes Viet- namezen, onder wie een katholieke geestelijke - een dertigtal gewond, onder wie vijf Amerikanen en drie geestelijken. Andere Vietcong-aanval Vietcongstrijders hebben vandaag (dinsdag) door middel van een mijn een Amerikaanse mijnenveger in de rivier Long Tau, ten zuiden van Sai gon, tot zinken gebracht. Zij bescho ten het vaartuig gedurende tien mi nuten. Er bevonden zich zes man aan boord. Een Amerikaanse woordvoer der sprak van „zware verliezen" bij de bemanning. GENK, 31-10. Ir de nacht van vrydag op zaterdag heeft de Belgi sche cpspcringsbrigade uit Genk (Belgisch Limburg) een rekord be reikt door niet minder dan dertig ki logram liaschisch in beslag te nemen. Het verdovingsmiddel was verpakt in 64 plastic zakken en verstopt in verscheidene geheime bergplaatsen van een personenauto. De Belgische opsporingsbrigade won het pleit na een dolle achtervol ging van twee uur, die in Brussel be gon. over de wegen naar Leuven leidde en vandaar naar Belgisch Limburg. Daar slaagde men er ein delijk in het dorp St. Joris-Winge in de wagen aan te houden. Hij werd bestuurd door een Algerijnse kaste lein (Charaf Mohammed) uit Casa blanca. die in de wijk Noord-Stasie in Brussel een café heeft. De man was in gezelschap van zijn vrouw en kind. De haschisch was onder an dere Ln de spatborden verstopt. Het geheel zag er echter uit- als een on schuldige familie op vakantie, want in de wagen bevond zich een volle dige kampeeruitrusting. Auto tegen trein UTRECHT, 31-10. Op een niet be veiligde overweg in de zeedijk-pol derweg tussen Rilland Bath en Ber gen op Zoom in de gemeente Woens- drecht is een Volkswagenbusje maandagavond om tien over half ze ven in botsing gekomen met een goe derentrein. De bestuurder van de auto, de 31-jarige A. Sielias uit Ga- deren kwam bij het ongeluk om het leven. Tot half acht kon het trein verkeer uitsluitend van het andere spoor gebruik maken, waardoor eni ge vertraging ontstond. Gift voor NOVIB DEN HAAG, 31-10. Z.K.H. de prins der Nederlanden heeft op pa leis Soestdijk een cheque van een be drag van f 10.000,- ontvangen, be stemd voor de „Stichting Nederland se Organisatie voor Internationale Bijstand" (NOVIB). De cheque werd aangebeden door de heer A. Eigen huis van „Maggi" en ir. K. Swikker, directeur Koninklijke „Hollandia" N.V. Dit is de grootste hoeveelheid ver- c'cvende middelen, die de laatste ja ren in West-Eurcpa in één keer in beslag is genomen. GENEVE, 31-10. De hoge com missaris van de Verenigde Naties vcor de vluchtelingen, prins Sadroe- din Aga Khan, heeft maandag een beroep op de regeringen van alle landen gedaan hun vrijwillige bijdra gen te verhogen. Het hoge commissariaat voor de vluchtelingen heeft op zijn jaarlijk se begroting een tekort van meer dan een miljoen dollar, aldus de prins in zijn openingstoespraak op de zestiende jaarvergadering van hel bestuur. Hij wees erop dat de kosten van het hoge commissariaat in vele gevallen zijn verdubbeld en soms zijn verdrievoudigd. 'De begroting vuor 1966 beloopt 4.200.000 dollar. De prins zei dat de grootste activi teit van de insteLling is gericht op het werelddeel Afrika, waar het ho ge commissariaat belast is met de hulp aan 700.000 vluchtelingen. Dit jaar zijn daar 80.000 bijgekomen. De vestiging van Afrikaanse vluchte- lirigen geschiedt over het algemeen sneller dan in Europa het geval is. Huivelijk van 95-jarige BRECKENRIDGE, 31-10. Een rechtbank in Texas heeft zaterdag vastgesteld, dat er niets onregelma tigs is in het huwelijk dat de 95-ja rige miljonair Otis Birch enkele da gen geleden aanging met de 57-ja- rige verpleegster Pearl Choate. Fa milieleden van de vrijwel blinde, hard horige en slecht ter been zijnde miljonair hadden de verpleegster er van beticht dat zij Otis min of meer had ontvoerd. De rechtbank vond het feit, dat de nieuwe mevrouw Otis al zes huwelijken achter de rug heeft en een gevangenisstraf heeft uitgeze ten wegens moord niet terzake doen de. De 92 kilo wegende blondine ver dween met de grijsaard, nadat deze zijn vrouw door kanker had verloi*en WASHINGTON, 31-10. Een ser geant van het Amerikaanse leger is beschuldigd van samenzwering met een Russische diplcmaat met het deel spionage te bedrijven. Dit heeft de Amerikaanse federale recherche maandag bekendgemaakt. LAUTERBACH (Duitsland). Er wordt gefluisterd dat de uren van Bonds kanseiler Erhard geteld zijn Datiers in arrest van overval te Dniventlrecht AMSTERDAM, 31-10. De beide mannen, die in Lorrach door de Duitse politie werden' gearresteerd wegens verboden wapenbezit - het ging hier om een 9 mm coltrevolver - blijken inderdaad de daders te zijn geweest van de roofoverval op het postkantoor in Duivendrecht op 23 september. Zij waren, toen de ad judant van Bentem en de opper wachtmeester Geels woensdag in Duitsland arriveerden, overgebracht naar Freiburg, waar de £eide rijks politiemensen in tegenwoordigheid van Duitse rechercheurs tot en met vrijdag de twee daders hebben ver hoord. Het zijn de 22-jarige J. van E. en de 23-jarige S. E. De" laatste is op Curacao geboren maar had zijn woonplaats in Amsterdam. ADVERTENTIE De Amerikaanse senator Thrus- ton Morton heeft maandag gepleit voor het houden van een Europees- Amerikaanse topconferentie, waar aan president Johnson zou moeten deelnemen, als demonstratie dat de Verenigde Staten hun belangstelling in Europa niet hebben verloren. In het Amsterdamse RAI-gebouw is de meubelexpositie „Eleganza" geopend. Uier een van de inzendingen, een stoel, die op eenvoudige wijze, omgebouwd kan worden in een stuk speelgoed voor de kinderen. Het betreft een 23-jarige sergeant, Herbert William Boeckenhaupt, die bij de luchtmacht in Californië dien de. De man Is van Duitse afkomst. Hij zou hebben samengespannen met een commercieel adviseur aan de Russische ambassade in Washington, Aleksey Malinin, met het doel gege vens over de nationale defensie aan c'e Sowjet-Unie uit te leveren. Boe ckenhaupt emigreerde in 1948 met, zijn familie naar de Verenigde Sta ten, waar hij van 1964 tot 1965 bij het ministerie van defensie werkte. Volgens de federale recherche von den zijn ontmoetingen met de diplo maat tussen juni 1965 en april 1966 plaats. Malinin moet voor donderdag de V-S. verlaten. Hij is de 21ste Sowjet- diplornaat die sedert de tweede we reldoorlog uit het land wordt gezet. Boeckenhaupt is gisteren, maan dag. gearresteerd. Hij werkte bij de erbindingsdienst van het Pentagon. Boeckenhaupt heeft voor een rech ter ontkend schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Zijn borgtocht werd gesteld op 50.000 dollar. Op 18 nt vembcr moei hij voor een voorlo pig verhoor opnieuw voor de rech ter verschijnen. Pakistan heeft maandag de al gemene vergadering der Verenigde Naties officieel voorgesteld uiterlijk in de zomer van volgend jaar een conferentie te organiseren van lan den, die niet over kernwapens be schikken. Extra maandaanbieclmg Uit voorraad leverbaar: Grote collecties Van f 400,— tot f 1200,— Op onze toch al lage prijzen geven wij deze maand een extra korting van 10 procent Profiteert hiervan! Franco levering over geheel Schouwen-Duiveland woninginrichters Mol 19 - Zierikzee - tel. 2887 Fluoride en aderverkalking CAMBRIDGE. 31-10. Enkele on derzoekers van de Amerikaanse Hor- varuniversiteit hebben geconstateerd dat bij personen, die drinkwater gebruiken waaraan fluoride is toege voegd, minder aderverkalking voor komt. Het tijdschrift van het Ame rikaans medisch genootschap meldde dat zulks was gebleken bij een on derzoek van driehonderd in de staat Dakota woonachtige personen, die fluoride houdend drinkwater en ruim zevenhonderd anderen, die in een gebied wenen waar geen fluoride aan het drinkwater wordt toege voegd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wacht U voor hen, die U O hun diensten opdringen.' Vrij koud Bij brand in woonhuis twee doden CULEMBORG, 31-10. Maandag- morgen rond zes uur zijn te Culem- borg bij een brand in een klein woonhuisje mevrouw C. Veer-de Wissel 56 jaar oud en haar 17-jari- ge zoon Jan om het leven gekomen. De echtgenoot sloeg alarm, brand weer noch politie slaagde er in de slachtoffers uit het huis te halen. Een andere zoon was al naar zijn werk in Utrecht vertrokken. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. ROME, 31-10. De Fiat automo bielfabriek in Turijn heeft maandag in Boedapest een ovreenkomst met de Hongaarse raad voor de automo bielindustrie (Moguert) gesloten die voorziet in de levering van tiendui zend personenauto's tegen 1970, zo is maandagavond in Rome bekendge maakt. Het gaat in hoofdzaak om auto's van de typen Fiat 850. 850 coupé en 2300. De overeenkomst voorziet ook in het verlenen van technische bijstand door Fiat. Er zul len in Boedapest depots van reser veonderdelen en reparatie-inrichtin gen worden gebouwd alsmede een servicestation. MOSKOU, 31-10. Voor het maken van foto's van de maan hebben de Sowjet-technici een speciaal foto- televisie apparaat geconstrueerd waarin de jongste vindingen op het gebied van optiek, precisie-mecha- nica, chemie, radio-elektronica e.a. zijn verwerkt. De „Loena-12" heeft foto's van het maanoppervlak geno men van een hoogte van ongeveer honderd kilometer. Op de gepubli ceerde foto's ziet men een betrekke lijk vlak gebied bekend als de „Zee der regens". Elke foto beslaat een gebied van ongeveer 50 vierkante kilometer. De opgenomen films wor den aan boord van de Loena auto matisch ontwikkeld. De hinderende invloed van het ruimte-vacuum is overwonnen door hei foto-telcinsie-apparaat in een luchtdichte houder te plaatsen. Er moest ook een speciaal mechanisch systeem worden toegepast teY ver vanging van de invloed der zwaar tekracht waarvan bij op de aarde gebruikte toestellen gebruik wordt gemaakt. Verder moest het bezwaar van de grote temperatuurverschillen in de ruimte ondervangen worden. In oktober 1959 maakte Loena-drie al foto's van de afgekeerde zijde van de maan en „Zond-3" deed dat even. eens in juli vorig jaar. Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met in het westen van het land aanvankelijk nog hier en daar enige regen, elders opklaringen en droog weer; van nacht voornamelijk in het oosten en zuidoosten van het land nachtvorst, overigens weinig verandering in tem peratuur; matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidoost en noordoost. 2 nov Zon op 7.36, onder 17.11. Maan op 19.13, onder 12.20. 3 nov. Zon op 7.38, onder 17.09. Maan op 20.10, onder 13.22. Laatste kwartier: 5 nov. te 23.19. HOOG W ATERST A N DEN ZIERIKZEE: 2 nov. 5.16 v.m. 17.31 n.m. 3 nov. 5.47 v.m. 18.08 n.m. BROUWERSHAVEN 2 nov. 5.03 v.m. 17.13 n.m. 3 nov. 5.40 v.m. 17.54 n.m. Doodtij: 8 nov. HEI WEEKOVERZICHT De BILT. 1-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Door aanhoudende drukdalin- gen is een langgerekt lagedrukgebied ontstaan dat zich uitstrekt van de Noordzee via het oostelijk deel van het Kanaal naar zuidwest-Frankrijk. Het bijbehorende front naderde van morgen de Nederlandse kust, de frontale bewolking reikte tot over de westelijke provincies met plaatselijk enige regen. In de oostelijke helft van het land kwam de afgelopen nacht 2 tot 5 graden vorst voor. In tussen is de verplaatsingssnelhoid van het front sterk afgenomen. Het zal vermoedelijk boven het westen van het land stagneren. Hierbij blij ven de regenkansen voor het oosten van het l^nd klein, maar in de kust strook kunnen tijdelijk nog enkele buien vallen. Bij een zwakke tot ma tige oostelijke wind zullen de ko mende nachi de temperaturen voor namelijk in het oosten van het land weer let even onder het vriespunt dalen. In de temperaturen overdag komt weinig verandering. In Vijayawada in de Indiase staat Andra Pradesj zijn maandag drie mensen gedood toen de politie het vuur opende op een menigte die het politiebureau plunderde. Zeven tien personen werden gewond. DEN HAAG, 31-10. Dc kabinets formateur drs. Schmclzer zet - men zal hem dat na moeten geven - on vermoeid zijn pogingen voort alsnog te slagen met het formeren van een kabinet. lieden (dinsdag)-middag ontvangt bij twee vooraanstaande anti-revcluticraircn t.w. de demissi onaire vice-premier en minister van landbouw mr. B. W. Biesheuvel cn de fraktreleider in de Tweede Kamer B. Roolvink. Beide heren worden op eigen verzoek door de formateur ont vangen. Het bezoek hangt samen met het voornemen van de formateur twee andere anti-revolutionairen op te nemen in zQn overgangskabinct. t.w. mr. J. Mei.jnen, oud-minister van defensie en dc heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum. Deze twee heren zijn door drs. Schmclzer benaderd buiten de A.R.-party om en dat schijnt niet erg gewaardeerd. Dc heren mr. Biesheuvel en Rool vink trekken nu gezamenlijk op naar de formateur om daarvan medede ling te doen. Het opnemen van de A.R. in een eventueel door drs. Schmclzer tc formeren kabinet is dus andermaal dubieus geworden cn de vraag rijst of het straks uitloopt op een kabinet van louter K.V.P.-mi- nisters. Veel keus immers is de for mateur niet meer gelaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1