Edo will® een stok kaas mthet vuistje komt cle ótr&$ Geringe voortgang in onderhandelingen over landbouwproducten Hij is lekker, lekker zwaar A.N.A.B. wil overheid meer laten betalen voor soc. verzekering Vijf branden op kermis te Bergen op Zoom Jaarvergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond Haamsteedse kweker schoot een damhert Eind 1975 een tunnel onder Het Kanaal De „Kennedy"* ronde ADVERTENTIE BRUSSEL, 29-10. De Verenigde Staten maken zich bezorgd over de geringe voortgang, die tot dusverre is gemaakt in de onderhandelingen over landbcuwprodukten voor de „Kennedy-ronde". Dit verklaarde de speciale Amerikaanse afgevaardigde voor deze onderhandelingen, W. M. Blumenthal, in Brussel. Sprekende aan een lunch voor le den van de Belgisch-Amerikaanse vereniging zei hij, dat de regering in Washington bezorgd is over de aard en de geringe omvang van de aan biedingen op agrarisch gebied, die „sommige landen" hebben gedaan en doordrongen is van de noodzaak de consessies voor landbouvvprodukten uit te breiden. De Amerikaanse afgevaardigde wees er op, dat de besprekingen over landbcuwprodukten voor de „Kenne- dy-ronde", waarmede een internatio nale afbraak van douanerechten en andere handelsbelemmeringen wordt beoogd, ver' zijn achtergebleven bij andere onderdelen van het overleg zoals industriële produkten. Eerst de afgelopen zomer zijn de eerste aan biedingen ter tafel gekomen en de eerste bespreking daarover nadert het einde. „Er is met veel tijd over voor het werk, dat nog moet worden gedaan, maar voldoende indien de regeringen de moeilijke beslissingen op dit terrein kunnen aanpakken. De keus is of nu de aanbiedingen te verbeteren, of het resultaat van de „Kennedy-ronde" als geheel in ge vaar brengen". ADVERTENTIE Ambassadeur Blumenthal besloot zijn toespraak met er op te wijzen, dat de Verenigde Staten zich volle dig bewust zijn van het be Lang van een met succes bekroonde „Kennedy- ronde", die hij voorts „de zwaarste proef voor de buitenlandse betrek kingen van de Europese Economische Gemeenschap" noemde. UTRECHT. Ruim 60 fabrikanten op tandheelkundig gebied uit Euro pa en Amerika hebben zaterdag in de jaarbeurs te Utrecht hun nieuw ste apparatuur getoond Een 17-jarige jongen, bij wie on langs een zeldzame levertransplan tatie werd uitgevoerd, is zondag in New York overleden. De getrans planteerde lever was afkomstig van een overledene, De Venezolaanse nationale garde heeft zondag een militaire opstand tegen de regering van president Raul Leoni neergeslagen. Vrouwen demonsteren voor vervroegd staatspensioen DEN HAAG, 29-10. Ongeveer honderd vrouwen hebben zaterdag in Den Haag gedemonstreerd voor een AOW-pensioen voor ongehuwde vrouwen op 60-jarige leeftijd. Zij wandelden langs een aantal ambassadegebouwen van landen, waar aan vrouwen op 55-jarige of 60-jarige leeftijd staatspensioen wordt gegeven, zoals Australië, En geland, Italië, Luxemburg, België en Rusland. De ambassades van landen, waar de wensen van de Nederlandse ongehuwde vrouwen reeds in vervul ling zijn gegaan: Denemarken, Fin land, Duitsland, Oostenrijk en Frank rijk, waren tevoren door een depu tatie van het vrouwencomité bezocht. Telkens werd een boeket bloemen aangeboden als blijk van hulde aan de regering van het betreffende lajid. In de optocht, georganiseerd door het vrouwen-actiecomité voor ver vroegd staatspensioen uit Amster dam, werden tal van spandoeken meegedragen. De teksten ervan lui den o.a. „Men beslist over ons zon der ons". „CNV, NKV en NW heb ben afwijzend geadviseerd aan de SER, vrouwen, zegt uw lidmaatschap van deze vakcentrales op". Pyromaan in actie EERGEN OP ZOOM, 30-10. Een pyromaan heeft in de nacht van za terdag cp zondag een grote ravage aangericht onder de kermisinrichtin- gen cp de Grote Markt en het Sint Catharinaplein in Bergen op Zoom. Hij heeft niet minder dan vijf bran den gesticht. Eerst werd brand ontdekt in een kermispakwagen op het parkeerter rein aan de Sint Jozefstraat. Terwijl de politie en de brandweer doende waren deze brand te blussen, werd brand ontdekt op het Sint Cathari naplein. Daar stonden een sensatie- baan en een balcorotor-tent in lichter laaie. Kort nadat men daar met het blussingswerk was begonnen, w.erd brand gemeld op de Grote Markt, waar een brievensporttent en een „kiddyride" in brand stonden. De sensatiebaan brandde geheel uit. De schade bedraagt hier ruim f 40.000,-. De brievensporttent bekwam een be drag van f 15.000,- schade terwijl de schade aan de beide andere inrich tingen zich tot f 2000,- en f 5000,- be perkte. Ook aan de pakwiagen werd een schade van ruim f 2000,- aangericht. Nog in dezelfde nacht werd de 22- jarige J. F. uit Bergen op Zoom van zijn bed gelicht. De jongeman, die reeds eerder in een psychiatrische inrichting werd verpleegd, had in een dronken bui deze branden ge sticht. Bij zijn verhoor legde hij een volledige bekentenis af. Hij werd dn verzekerde bewaring gesteld. In Sunderland zijn zondag zeven mannen omgekomen bij een explosie op het in aanbouw zijnde schip „To ronto City" (10.000 ton). SINT JANSTEEN, 29-10. In een zeer druk bezochte jaarvergadering zaterdag in Sint Jansteen van de Zeeuwse Bond van Polder- en Wa terschappen werd door de diverse sprekers vcoral aandacht gewijd aan het vele en zware werk dat door de belanghebbenden moet worden ver richt. Voorzitter P. J. J. Dekker heet te van de vele aanwezige autoriteiten in het bijzonder welkom de com missaris der koningin in Zeeland, mr. J. van A artsen. Mr. J. Winsemius, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Delf land hield vervolgens een causerie waarin hij erop wees dat het publiek niet altijd goed gezind staat tegen over de waterschappen, vooral op recreatiegebied. Het publiek ziet de diverse verordeningen die moeten worden genomen van de verkeerde kant. De waterschappen zijn er voor het belang van een ieder en moeten worden gezien als een algemeen be lang. Het waterschap heeft een func tie in ons huidig bestel. Mr. dr. Win semius wees verder op de zeer vele moeilijkheden waarmede de schap pen en polderbesturen te kampen hebben, vooral in verband met het deltaplan. Rijksbijdragen laten lang op zich wachten. Verschillende zaken die soms zeer urgent zijn, doch geen HAAMSTEDE, 29-10. Vrijdagmid dag omstreeks drie uur ontdekte de fruitkweker I. C. Boot uit Haam stede in de boomgaard grenzende aan de Kloosterweg een damhert (bok) die zich tegoed deed aan het pas uit- gerjjpte jonge hout van de fruitbo men. Snel werd de speciaal hiervoor geschikte Mauser gehaald en het af standschot van de heer Boot, een er- voren jager, was dodelijk. Het damhert is afkomstig uit de particuliere verzameling van d'e heer C. A. v. Oord uit Haamstede, waar van er onlangs 'n aantal ontsnapten. Pogingen om ze terug te drijven mis lukten en de dieren deden vooral in de boomgaarden en aan diverse groentepercelen (vooral boontjes) veel schade. Daarom werd een speci ale vergunning verleend om de die ren af te schieten. De heer Boot leg de er reeds 3 neer, terwijl de bok van vrijdagmiddag nummer 4 werd. Nog steeds dwaalt een aantal in de West hoek rond en voor het afschieten er van kreeg de heer Boot reeds een ministeriële vergunning. Het kada ver werd bij de eigenaar afgeleverd. UTRECHT, 29-10. - De vakgroep landbouw van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond (N. V.V.) acht het gewenst dat een gro ter deel van de sociale verzekerings kosten wordt gefinancierd uit de al gemene middelen. Daarbij gaat de bond uit van de situatie in andere lidstaten van de E.E.G. Op de vrijdag in Utrecht gehouden vakgroepsvergadering is het beleid bij de komende loononderhandelin gen uitgestippeld. De vergadering gaf het vakgroepsbestuur ten aanzien van de hoogte en de struktuur van de komende loonverbetering, een blanco volmacht. Het bestuur neemt nog even een afwachtende houding aan, aangezien nog zo weinig bekend is over het loonbeleid in 1967 en de mo gelijkheden. Wel werd met algemene stemmen het verlangen ondersteund naar in voering van een prestatiebelonings systeem in de landbouw, verbetering en aanvulling van de functieionen, verbetering van spaarregelingen en eventueel zelfs een spaarloon. Het loonbelastingstelsel wenst het bestuur van de vakgroep landbouw van de A.N.A.B. meer ten gunste van de groepen met lagere inkomens om ,te buigen en voorts dienen de bezwa rende omstandigheden met betrek king tot meerdere inkomsten van deze groepen te worden weggenomen. Niet opportuun in de komende con tractsperiode acht de A.N.A.B. ver dere verkorting van de arbeidstijd, hoewel het streven, blij ft gericht op een kortere werkweek, vooral daar waar nog langer dan 45 uur wordt gewerkt. Weinig heil verwacht de A.N.A.B. van een streven naar uitbreiding van de vakantie, maar in de landbouw wenst de bond in ieder geval de Ko ninginnedag als een vrije dag. Langdurig werd van gedachten ge wisseld over de vraag of het volwas sen loon reeds op 22-jai'ige leeftijd (thans 23 jaar) moet worden gegeven. Het vakgroepsbestuur is daarvan geen voorstander. „Bijna nergens zijn de jeugdlonen zo goed als juist in de landbouw", zei vakgroepssecretaris P. Schippers. Hij verklaarde het ver lagen van de leeftijdsgrens in strijd met de opvatting van de A.N.A.B., dat voor landbouwarbeid een grote mate van vakmanschap is vereist, die men op 21-jarige leeftijd nog niet heeft verworven. De A.N.A.B. heeft ook nog geen standpunt bepaald ten aanzien van één- of meerjarige c.a.o.'s. „Voorals nog ben ik nog niet zo enthousiast voor meerjarige contracten", zei de heer Schippers. iT voldoende rijksbijdrage krijgen, kun nen miet worden uitgevoerd, hoe J dringend zij ook nodig zijn. Spreker j betoogde wat de waterschappen in deze moderne tijd steeds meer op de 1 voorgrond zullen moeten treden en hun belangen naar voren brengen zullen moeten brengen bij rijk, pro vincie en gemeente. Mr. Van Aartsen zei in een slot woord, dat de provincies steeds de belangen van de waterschappen en de polders in het oog houden, en dat er voor deze instelling nog een be langrijke taak ligt te wachten. In de namiddag maakten de uato- riteiten en de besturen der instel lingen een excursie naar de land- bouwhaven Walsoorden, die geheel wordt vernieuwd. Ook werd nog een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijnde kanaal te Stoppeldijk. Pleidooi voor leven van Soebandrio DAS-ES-SALAAM, 29-10. Een viertal Afrikaanse nationalistische organisaties, waaronder het PAN- Afrikaanse congres en het Zimbabwe Afrikaanse nationale verbond van Rhodesië, hebben een beroep gedaan op president Soekarnio van Indone sië het leven te sparen van dr. Soe bandrio, de dinsdag ter dood veroor deelde voormalige minister van bui tenlandse zaken. Het verzoek is op de Indonesische ambassade in Dar Es Salaam afge geven. Het noemt het vonnis onmen selijk en zegt dat tenuitvoerlegging ervan het aanzien van Indonesië on der de vooruitstrevende en vredelie vende volkeren niet zal vergroten. Provo beledigt politie AMSTERDAM, 30-10. Voor de zo veelste maal is de beruchte Amster damse provo Peter B. zaterdagavond wegens belediging van een ambte naar in functie door de politie aan gehouden. In de Leidsestraat heeft hij twee politiefunctionarissen di verse malen uitgescholden en bele digd. Er is proces-verbaal opge maakt. Jongetje onder busje DE LIER, 29-10. De vierjarige Frans van den Bos is zaterdag in de hoofdstraat in zijn woonplaats De Lier (Z.H.) onder een busje geraakt en om het leven gekomen. Het jon getje stak onverwachts de weg over. De bestuurder van een naderend busje probeerde het kind te ontwij ken door krachtig te remmen. Hij week sterk naar links uit, waarbij de auto de trottoirband raakte, om sloeg en bovenop het kind terecht kwam. STUTTGART. Tien van de zestien voormalige Gestapoleden en SS'ers die in Stuttgart terecht moeten staan voor hun rol bij de uitroeiing van Joden in Polen, zijn bij het begin van het proces op last van de recht bank in arrest gesteld. De zes an deren genieten voorlopige vrijheid. Allen hebben reeds in voorarrest ge zeten, sommigen zelfs vijf jaar. PARIJS. President De Gaulle heeft tijdens een persconferentie gezegd van mening te zijn, dat de buiten landse politiek van Frankrijk inter nationaal gezien nuttig is, in het bij zonder wat de Verenigde Naties be treft. PARIJS, 29-10. Naar men hoopt zal tegen eind 1975 een tunnel onder Het Kanaal in gebruik kunnen wor den genomen, zo heeft de Britse mi nister van verkeer, Barbara Castle, in Parys verklaard. DODELIJKE ONGELUKKEN WOENSDRECHT. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 18-jarige J. P. F. Goergonje door een val met zijn bromfiets om het leven geko men. Op de Antwerpse weg tussen Bergen op Zoom en Hoogerheide raakte de jongeman met zijn rech- terpedaaleen. .paaltje, om vervol gens met zijn 'hoofd tegen een boom terecht te komen. Hij was op slag dood. DEURNE. Op de Loon, een stille weg in Deurne, heeft een frontale botsing tussen twee personenauto's plaats gehad, waarbij de 27-jarige grondwerker J. A. Toonen uit Deur ne, die een der auto's bestuurde, om het leven is gekomen. ROTTERDAM. De 53-jarige gram- mofoonplatenhandelaar F. J. Witberg uit Rotterdam is op de kruising Stadionweg-Olympiaweg in Rotter dam met zijn brommer frontaal te gen een personenauto gereden. De man is kort daarna overleden. ,ELSPEET. Op de Uddelerweg in Elspeet is een fietser, de 42-jarige D. van Asselt, door een auto die al leen parkeerlichten aanhad geschept. Hij was op slag dood. De auto reed door, maar de politie van Apeldoorn heeft later de bestuurder kunnen aanhouden. Op een persconferentie zei zij ver der, dat zij en haar Franse ambtge noot, Edgar Pisani, na besprekingen hadden besloten dat de tunnel „zal worden gebouwd met behulp van particulier kapitaal en, zo dit wen selijk wordt geacht, de overheid zal deelnemen". Minister Castle zei, dat de kosten van de aanleg van de tunnel op het ogenblik op 155 a 170 miljoen pond sterling worden geraamd. Een besluit tot bouw van de tun nel - overigens alleen een spoorweg- tunnel - werd in juli genomen tij dens een bijeenkomst van premier Wilson en premier Pompidou. Naar minister Castle verder zei, zal de tunnel worden geëxploiteerd door een Brits-Frans openbaar li chaam en zullen de Britse en de Franse spoorwegen daarbij nauw sa menwerken. DEN HAAG. In 1968 zal de Ko ninklijke marine de bouw van twee nieuwe onderzeebootbestrijdingsfre- gatten aanbesteden, welke schepen in 1973 in dienst kunnen worden ge steld. Winter in Wenen WENEN, 30-10. Wenen had zondag zijn eerste sneeuwval van dit jaar, waarmee de win ter voor de Oostenrijkse hoofdstad vroeg inzette. In de stad smolt het witte tapijt wel iswaar weer snel weg maar in de omgeving van Wenen bleef een tien tot vijftien centime ter dik sneeuwkleed lange tijd liggen. In de Oostenrijkse bergen is gewaarschuwd voor sneeuw boven een hoogte van 1000 meter. Hoofdstuk 1. In feite was het huwelijk van. Frans Sornee en Hermina Oudkerk een spectaculaire gebeurtenis van de eerste rang. Tenminste in het dorp- Niet zozeer het huwelijk zelf, maar voornamelijk betekende dit het ein de van een concurrentiestrijd, die omtrent een eeuw tussen twee fa milies, die hetzelfde stiel beoefen den, was gevoerd. Twee wagenma kers in een klein dorp als Hoogen- dijk was altijd al iets geweest om het hoofd over te schudden. Zowel de Sornee's als de Oudkerkers ver stonden hun vak. Dat was overbe kend in de wijde omgeving. Tot zelfs in de stad. En eigenlijk was die con currentiestrijd helemaal niet nodig. Ieder had toch een boterham? En geloof maar, dat het een dikke was in beide huizen, al lagen die ieder aan een kant van het dorp. Nee, het huwelijk werd voltrokken zoals alle huwelijken in Hoogendijk. Met rijtuigen van stalhouder Goot jens, want die nieuwerwetse trouwe rijen met auto's wilden er in Hoogen dijk nog niet in. Bertelsen, de ga ragehouder in het dorp, had in de loop der jaren wel reclame gemaakt in het plaatselijk weekblad en ook in de blaadjes, die in de omliggende dorpen verschenen, maar veel had het hem niet opgebracht. Al be schikte hij zelf over drie sleeën van auto's. Nee, de Hoogendijkers gaven nog altijd de voorkeur aan de sta tige koetsen van Gootjens, met twee schimmels voor de prachtige onder houden trouwkoets. Beide families waren niet groot. En die van Oudkerk ging uitster ven bij gebrek aan een zoon. Drie dochters had Lien Deslrk haar man geschonken, waarvan Hermina de jongste was, in de wandeling heel ge woon Mien genoemd. Tot groot ver driet van de oude baas, al liet hij nooit iets aan buitenstaanders mer ken. Zo was hij ook nog. De twee oudste dochters waren al lang ge trouwd en woonden elders in de provincie. Maar Mientje was eigen lijk nog te jong, vonde de Hoogen dijkers. Wat was nu een en twin tig jaar! Een blaagmeer niet Het initiatief was uitgegaan van Herman Sornee, die nu zo'n kleine veertig jaar de wagens had gemaakt in de werkplaats aan het Noorder- eind, een paar jaar geleden ver bouwd en vergroot. Trouwens, Her man Sornee was vooral de laatste jaren zijn concurrent in menig op zicht voorbij gegaan. Klanten, die jaar en dag bij Oudkerk hun wagens hadden laten maken, waren heel voorzichtig bij Sornee gekomen. Wat doe je er aan? Antoon Oudkerk had zijn beste jaren achter de i~ug en al had hij bekwaam personeel, het oog van de meester maakt het paard vet, nietwaar? En als de baas drie da gen van de week ziek in bed ligt, dan moet je maar afwachten, wat er nog klaargemaakt wordt in de werk plaats aan de Koperweg. Al had Herman gedurende bijna een halve eeuw de degens gekruist met zijn tegenstander, hij kon op vijf en zestigjarige leeftijd nog wel zoveel sportiviteit opbrengen te to nen, dat het ook hem begrootte, dat het bedrijf van die stijfkop Antoon langzamerhand naar de haaien ging. Hij noemde het anders, omdat hij zich graag van krachttermen bedien de, maar het is niet nodig die hier te herhalen. Op een koude februarimorgen had hij zijn duffelse jekker aangetrok- door To Dorssen-van Loon 1 ken, na eerst in de werkplaats met spiedende ogen rondgekeken te heb ben, of iedereen zijn plicht deed en werkte, zijn bijna acht en twintig jarige zoon Frans inbegrepen. Want vader Herman hield van ouderwetse opvoedingsmethoden en beschouwde zijn eigen zoon als een der perso neelsleden, zolang hij nog niet het heft in handen had. Daarna was hij door het dorp ge lopen naar de Koperweg, waar hij heel rustig de ouderwetse werk plaats van zijn concurrent binnen stapte met een „morgen saam! Is Antoon bij de hand?" De meesterknecht wees met zijn duim naar boven en ging verder met het schaven van een nieuwe dissel boom. Jonge, daar stond de oude Sornee in hoogsteigen persoon op vijandelijk gebied. Wel, wel, waar ging het heen in de wereld! Als dat binnen een kwartier geen herrie gaf De herrie bleef echter uit. Herman Sornee liep de trappen op, klopte aan en stapte naar binnen, zoals dat in die jaren nog gebruikelijk was in deze oorden. Lien Oudkerk' knipper de wel even met haar ogen, toen Her man Sbrnee daar op de drempel stond, maar zij was tenslotte van heel goe de komaf en had bovendien een ferm bedrag als bruidschat meegebracht: geld waarmee de toen nog jonge Oud kerk zijn concurrent heel wat scha de had kunnen berokken. Want als je voor tweehonderdvijftig gulden een mestkar kon laten ma ken bij Oudkerk, ging je er geen driehonderd neertellen bij Sornee. Geld was duur en je moest er hard voor werken. Bar hard. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4