't is weer tijd voor 140 SOEBANDRIO'S VAL Het zware beroep „ZONDER BEROEP" steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Klaproosdag 1966 Wat biedt de BEELDBUIS? H.M. de Koningin bezocht Rotterdams westelijk havengebied ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 31 oktober 1966 Nr. 196M I VENSTER ADVERTENTIE BLIK DOOR HET WERELD Op J oktober, precies een jaar na de mislukte staatsgreep in Indone sië, begon te Djakarta het proces tegen de vroegere minister van bui- tenlandse zaken, dr. Soebandrio. Dit proces is nu geëindigd met een ter~ doodveroordellng van de man die Soekarno eens „onze beste minister van buitenlandse zaken tijdens de twintig jaar van de revolutie" noem de. Het is echter zeer de vraag of het doodvonnis ooit zal worden voltrok ken. Waarschijnlijk niet. Soebandrio heeft een maand de tijd gekregen om gratie te vragen aan de president en alleen al de beslissing aangaande dit verzoek kan jaren worden gerekt. Soekarno heeft zijn vroegere naaste medewerker tot het laatst de hand boven het hoofd gehouden en er is geen reden om aan te nemen dat hij zich nu geheel van Soebandrio zou afkeren. Dieptepunt voorbij De beschuldigingen die de bijzon dere krijgsraad in zijn vonnis tegen Soebandrio heeft uitgesproken zijn zeer ernstig, maar het is opvallend dat tijdens het gehele proces de per soon van de president ongemoeid is gelaten. Kennelijk hebben de mili taire leiders niet gewild dat Soe karno nog meer in diskrediet zou komen dan enige weken geleden toch al het geval was, toen zich een dieptepunt in de presidentiële loop baan voordeed zoals nog niet eerder was voorgekomen. Ook Soebandrio zelf heeft, in te genstelling tot veler verwachting, de president niet in het geding ge bracht. Hij zou daar trouwens ook weinig baat bij hebben gevonden, daar zijn leven immers, naar nu is gebleken, in laatste instantie afhan kelijk is van zijn vroegre meester. Het ernstigste verwijt dat tot Soe bandrio is gericht was wel dat hij niets heeft gedaan om de commu nistische staatsgreep in de kiem le smoren, dat hij de president niet zou hebben gewaarschuwd toen hij reeds volledig op de hoogte ivas en dat hij ook na de staatsgreep door ging de tegenstanders van de „Indo nesische revolutie" te beschermen. Peking-hcnd Bekend is, dat Soebandrio's vrouw Hoeroestiati veel eerder en onom wonden een veroordeling van de communisten uitsprak dan de ex- minister en eens op zijn vraag hoe zij daartoe kwam in zijn oor fluis terde: „Om je politieke carrière te redden, grote dwaas". Hoe het zij, Soebandrio volhardde in zijn hou ding, ook toen hij al openlijk Pe- king-hond" werd genoemd. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Andijk: W. H. de Boer. laatstelijk vrijgemaakt predi kant te Vlaardingen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Mijdrecht: B. Bijle- veld, Bussum. MARKTBERICHTEN Eierveiling Barneveld Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 693.746 stuks, handel vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 49-54 gram f 10,50-11,70; van 54-59 gram f 11,72-13,02; van 59-64 gram f 12,88-14,20; van 64-72 gram f 14,35 -16,02. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 359.679 stuks, handel vlot. Eieren van 42-48 gram f 8,50-9,65; van 52-58 gram f 10,78-12,59; van 58-64 gram f 12,42-14,04; van 64-72 gram f 14,21-15,90. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer plus minus 2.200.000 stuks, handel vlug. Eieren van 47-50 gram f 9,50-10,75, kg. prijs 2,02-2,15; van 51-58 gram f 11,20-13,00, kg. prijs f 2,20-2,24; 59-65 gram f 13,25-14,60, kg. prijs f 2,25. Varkensmarkt: aanvoer 86 stuks, handel matig. Prijzen biggen f74-80 per stuk. Weliswaar heeft hij nu terechtge staan als een van de grote schuldi gen aan de chaos die Indonesië in de afgelopen maanden zoveel leed hééft gebracht - de schattingen van het aantal doden na de staatsgreep lopen uiteen van bijna 90.000 tot on geveer 200.000 - maar het staat aan de andere kant vast dat hij slecht een van de exponenten en uitvoer ders is geweest van een politieke richting die sinds jaren langzaam maar zker naar een volledige horig heid aan het communisme leidde. Al heeft Soebandrio aan het begin van zijn loopbaan als minister van buitenlandse zaken in 1957 verklaard niet te willen dat Indonesië commu nistisch werd, hij heeft stellig niet genoeg gedaan om dit te voorkomen. Daaraan waren velen schuldig, maar hem treft het lot een van de voor naamste boetelingen te zijn. (Ingezonden). 5 mei 1945: de periode die wij als „de zwarte jaren van 1940-1945" ple gen aan te duiden, was opeens verle den tijd. Het rood-wit-en-blauw waaide na vijf jaar breeduit over een gewond, maar vrij land. Jube lend werden de bevrijdingslegers in gehaald. Spandoeken met „Thank you!" hingen boven de straten van de steden en de wegen van onze dorpen. We knoopten gesprekken aan met de leden van de Engelse, Amerikaanse en Canadese legergroe pen. We vertelden, hoe we naar hun komst hadden verlangd, omdat die een einde maakte aan honger, dood, bombardementen, razzia's en terreur. En zij vertelden, hoe zwaar de strijd voor onze bevrijding was geweest en hoe één groot verlangen hen allen beheerste: om na de ellende van oorlog en gevaar naar huis te kun" nen terugkeren, naar vrouw en kind, naar vader en moeder. Kort daarop gingen zij, met vlieg tuig of boot, naar huis. Maar op die dag bleven er velen bij ons achter, voorgoed. Meer dan 30.000 soldaten van de bevrijdingslegers verlieten Nederland niet. Zij zouden ons „Thank you!" niet horen en ons land nooit meer vaarwel zeggen, omdat zij te ruste waren gelegd op één van de meer dan 500 kerkhoven met oor logsgraven in Nederlandse bodem. Voor de nabestaanden van deze gevallenen is het straks op 12 no vember weer „Klaproosdag" en wordt in de week van 6 tot 12 no vember de Klaprooscolecte gehou den. Zij - de gesneuvelden - verlang den naar huis en naar hun familie leden. Zij hebben ze niet meer ge zien omdat zij gingen om niet meer terug te keren. Degenen, die achter bleven, verlangden naar hen en - toen zij het bericht kregen dat zij ze niet meer zouden zien en spreken - ging hun diepste verlangen uit naar de plaats waar zij bleven, het graf op één van de kerkhoven in Neder land, het laatste aardse tussensta tion op hun weg naar de hemel. Dank zij het werk van het Neder lands Oorlogsgraven Comité zijn ve le tienduizenden nabestaanden reeds in Nederland geweest en konden zij staan bij het graf met de hun zo geliefde naam. Maar vele tienduizen den andei'en wachten nog, tot ook zij worden uitgenodigd om gastvrij in Nederland te worden ontvangen. Zij wachtenop de opbrengst van de klaprooscollecte, die straks wordt gehouden. Want daarvan worden de ze nabestaandenbezoeken bekostigd. De opbrengst van de collecte in no vember is bepalend voor het aantal uitnodigingen, dat in 1967 door het kan worden verstuurd .Met andere Nederlands Oorlogsgraven Comté woorden: deze ouders en vrouwen en kinderen wachten op op uw gift in de klaprooscollectebus en op de paar uur van uw vrije tijd ,die u wilt geven om te collecteren. Dank der nabestaanden De Britse nabestaanden - verenigd in hun organisatie „The British Le gion" - brengen hun dank voor het geen het Nederlandse volk op Klap roosdag doet, door aan 33 collectan ten - drie uit elke provincie - een gratis reis naar en vakantie in En geland aan te bieden. De gelukkigen worden door het lot (is het legitima tiebewijs van de Klaprooscollecte 1966) aangewezen. FREEK VAN DER MEER. Bankbiljetten in koffiemolen AMSTERDAM, 29-10. Een ver koopster van de winkel van De Gruyter op de Nieuwmarkt in Am sterdam ontdekte tot haar grote ver bazing op het rooster van een koffie molen waarmee zij koffie voor een klant aan het malen was een rolletje van twintig bankbiljetten van f 100. Het personeel stond voor een raad sel temeer omdat er in de zaak geen geld werd vermist. De oplossing kwam toen een vrouw in de winkel kwam vragen of men ook een rolle tje bankbiljetten had gevonden. Zij had twee bussen met koffiebonen laten malen, maar merkte later tot haar ontsteltenis, dat zij haar geld in een van de bussen had laten zit ten. De vrouw was diep ontroerd toen zij hoorde, dat zij de biljetten bij de politie in ontvangst kon ne men. De eerlijke vindster beloonde zij met f 100. In Madrid zijn woensdag vijf Spaanse anarchisten aangehouden, die in ballingschap in Parijs wonen. Met valse passen zijn zij volgens de politie Spanje binnengekomen. DINSDAG 1 NOVEMBER. NED. I: Ter gelegenheid van Al lerheiligen wordt uit de studio in Bussum een eucharistieviering uitge zonden. Het avondprogramma begint met „Vjoew", een progressief pro gramma, speciaal bestemd voor jon geren. Na het journaal „In het wit", een nieuwe show van Gert en Her- mien Timmerman. Deze show werd niet opgenomen in Hilversum, maar in Enschedé, waar Ger woont. Hij vond het publiek in Hilversum te „anti-smartlappen'' en bleef liever in zijn eigen sfeer. In een koetshuis compleet met barbecue en zo. Er wordt een folkloristische bruiloft ge vierd, waar Gert en Hermien als gasten hun liedjes brengen. Na deze veertig minuten gaan we kijken naar nieuwe avonturen van Richard Kimble, ofwel The Fugitive". Na „AVRO's Televizier" en hel laatste nieuws de zesde les van Teleac over kernfysica. Het onderwerp is de ouderdomsbepaling te meten door radio-activiteit. NED. II: Met de avonturen van Don Quichotte begint de NTS het tweede net programma van de dins dag. De dolende ridder heeft grote plannen. En hij trekt er welgemoed op uit met zijn trouwe Sanchoz Pan- za, het rossinant en de ezel. Daarna Tussen hemel en moeras", een do cumentaire van de Franse televisie over Nieuw Guinea. Een boeiend re laas en een uitstekende schets van een onderontwikkeld land waar de bevolking van de binnenlanden nog in het stenen tijdperk leeft. De ont moeting van de filmexpeditie was voor velen de eerste ontmoeting met blanken. Een kort Russisch filmpje over de atoomijsbreker Lenin sluit de NTS avond af. Daarna volgt nog de derde aflevering van de nieuwe kerkelijke serie „Levend Verleden". In deze Duits-Oostenrijkse copro- duktie wordt aandacht besleed aan hedendaagse verschijningsvormen van de vroeg-christelijke kerken. DINSDAG 1 NOVEMBER. NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Jour naal gehoorgestoorden; 19.35 Vjoew; 20.00 Journaal; 20.20 Gert en Her mien Timmerman; 21.05 The Fugi tive; 21.55 Televizier; 22.25 Journaal 23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Neuws; 20.01 Don Quichotte20.30 Tussen hemel en moeras; 21.55 Voor de vierde maal een weg door het ijs; 22.10 Levend verleden22.40 Journaal. Een oriënterende reis ROTTERDAM, 29-10. Het Euro- poortgebied bij Rotterdam had zich vrijdag feestelijk opgemaakt om ko ningin Juliana te ontvangen, die de reis van Soestdjjk via het vliegveld „Zestienhoven" per helicopter had ge maakt. Op het vliegveld begaf bur gemeester W. Thomassen zich ook aan bcord, zodat de koningin van stond af aan van deskundige voor lichting verzekerd was. Fraai, maar enigszins kil herfstweer begunstigde dit bezoek aan het westelijke ha vengebied van Rotterdam. Behalve brandweerlieden, die bij de landing stenden aangetreden om bij eventua liteiten te kunnen optreden, waren toch nog enkele tientallen belang stellenden naar het geïmproviseerde landingsterrein gekomen. Haar eerste doel was het restau rant „Eurocentrum", waar de konin gin zich kon oriënteren over de din- gen, dië haar stonden te wachten. [Rotterdams burgemeester hield een [korte inleiding in aanwezigheid van I onder andere de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz en de loco-bur gemeester van Rozenburg. Hij merk te onder meer op, dat de koningin de luchtreis via Vlaardingen had ge maakt en dat ze reeds een gedeel te van het havengebied had kunnen zien. Rotterdam hoopt, dat d:e Maas vlakte in 1970-1972 globaal gereed zal zijn om zelfs de grootste schepen te kunnen ontvangen. Vervolgens werd het woord ge veerd door de technische onderdirec teur van het havengebied van de ge meente Rotterdam, ir. Meijer. Beven Europoort-gebied Na de uiteenzetting van ir. Meijer heeft koningin Juliana nog een tochtje met de helikopter gemaakt beven het Europoortgebied en de Maasvlakte, het. zeegebied direct ten zuiden van de ingang van de Nieu we Waterweg bij Hoek van Holland. Er werd daarbij een landing gemaakt op do Westplaat, zodat de koningin zich een idee kon vormen van de werkzaamheden, die Rijkswaterstaat en Rotterdam hier gaan uitvoeren en waardoor het Rotterdamse haven- en industriegebied met 2500 hectare zal worden uitgebreid tot bijna 10.000 hectare. Nog dit jaar zullen de werkzaam heden aan de Zuidcrdam beginnen en wel op het punt tot waar de in juni van dit jaar gereedgekomen dam in het Brielsc Gat Icopt. Zandzui gers zullen, naar verwacht wordt, nog tegen het einde van dit jaar naar het Brielse Gat varen om er zestig tGt vijfenzestig miljoen kubieke me ter zand te winnen. Een. gedeelte van deze hoeveelheid zal worden benut voor het maken van het zandgedeelte van de Zuider- dam (door Rijkswaterstaat) en een ander gedeelte voor het opspuiten van de Maasvlakte (door Rotterdam). De zandzuigers zullen straks naar het Brielse Gat kunnen varen via Jongen overleden na ruzie niet broer UTRECHT, 29-10. Een ruzie lussen twee broers, de 17-jarige J. L. en dc 14-jarige M. L. in Maarssen, heeft fatale gevolgen gehad voor de 14- jarige jongen. Bij hqn onenigheid, afgelopen dinsdag in hun ouderlijk huis, maakte de 17-jarige J. L. zich op een gegeven moment zo kwaad, dal, hij een kachelpook pakte cn die naar hel h.'ofd van zijn broertje gooi de. De jongen werd ernstig aan hot hoofd gewond en mo st naar hel aca demisch ziekenhuis in Utrechl wor den gebracht, waar hij inmiddels is overleden. een tijdelijke werkschutsluis, die op het ogenblik in aanbouw is ten -noor den van het Brielse Gat en half no vember gereed zal zijn. Aan de noordkant van het BP-terrein komt een werkterrein, dat behalve door wegen ook via een spoorlijn aanslui ting heeft naar de bestaande spoorlijn bij de Dintelhavenbrug. Via de nieu we spoorlijn hoopt Rijkswaterstaat reeds begin volgend jaar de eerste ladingen steen te kunnen aanvoeren naar het werkterrein-, bestemd voor de bcuw van de Zuiderdam. Zoals bekend aanvaardde de Rot terdamse gemeenteraad in november 1957 eenstemmig het plan Europoort, waarna koningin Juliana op 13 sep tember 1958 het sein gaf. dat de eer ste baggermolen met het graafwerk kon beginnen. Na haar bezoek aan „Westplaat" vervolgde de koningin haar toch en haar eerste doel was toen de graan elevator maatschappij, die thans een vloot heeft van 26 drijvende en vier vaste walelevatoren. Er werken bij dit bedrijf 625 man. In Voorbereiding is een nieuw over- en opslagbedrijf in Europoort aan de Maasvlakte. Bij dit bedrijf bezichtigde de koningin onder meer de losinstallaties, nadat ze daarover aan de hand van een maquette was ingelicht. Een bezoek aan de graansilo was het volgende programmapunt. Ze zag het trans portsysteem en ging per lift naar de tiende etage, waar een wijd panora ma zich voer haar uitstrekte. Voor de rest van de dag stond nog een vaartocht van het Botlekgebied naar het Eemhavencomplex op het programma, waar ook nog enkele be drijven werden bezocht. Inkoopster is een beroep, evenals kekkin, naaister, bedrijfsleider, ver pleegster, kinderverzorgster en admi nistratrice. Werden al deze beroepen echter, deels afwisselend, deels tege lijk, door één en de zelfde persoon vervuld, dan is die persoon, met na me „de huisvrouw", plotseling ie mand „zender beroep". De veelzijdigheid, die van een huis vrouw verlangd wordt, kan in het bedrijfsleven aan geen enkele em ployé gesteld worden. Maar van een huisvrouw wordt eenvoudig ver wacht, dat zij van alle bovengenoem de beroepen voldeende afweet, dat zij bovendien nog een beetje tech nisch is en ook als „minister van financiën" kan optreden. Daarbij moet zij als pedagoog haar kinderen opvoeden en bezighouden en, heel belangrijk, een gcede vrouw voor haar echtgenoot zijn. Ongeschoold En dan te weten, dat de meeste jonge meisjes, volkomen onvoorbe reid of onvoldoende voorbereid op deze taak, in hel huwelijk treden. Een klein deel van deze meisjes leer de de theorie van huishouden op een Nijverheidsschool, de meesten ech ter oefenden vóór haar trouwen een beroep uit, dat niet veel, of maar voor een gedeelte, iels met huishou den te maken had en zijn daardoor „ongeschoold". Geen wonder dus, dat er in het begin van het huwelijk wel wat leergeldmoet worden be taald. Een voorwaarde voor goed huis houden jv er voor te zorgen, dat er evenivicht is tussen het inkomen en de uitgaven. Is dal evenwicht er niet, dan rust alles, ook het gezinsgeluk, op losse schroeven. Ontevredenheid, verbittering, wan trouwen en meer van zulke nega tieve gevoelens krijgen bij financiële moeilijkheden immers maar al te snel voet aan de grond? Overleg In het belang van het hele gezin moei deze storende faktor dus zo goed mogelijk worden aangepakt. Met klagen wordt de toestand niet beter. Wat geeft het of we zeggen: „Je merkt niet hóé vlug het geld op is, 't vliegt je zak uit!" Daar komen we niet verder mee. Dc hii'.-trrouw, die toch dc meeste touwtjes in handen heeft, moet zich afvragen in overleg met haar echt genoot natuurlijk - of alle wensen wel zo dringend nodig zijn, of zij zich niet te snel laten verblinden door fantastische aanbiedingen en of :c wel kritisch genoeg zijn. Moei lijkheden zijn er om overtvonnen te worden. Is dat eenmaal gebeurd, dan is het verder niet. meer zó'n kunst om goed te kunnen huishouden. Door overleg en ervaring weten we spoedig genoeg wat voor ons ge zin de beste keus is bij het maken van een overzicht van de gezinsuit gaven, daarbij rekening houdend met de dingen, die voor óns gezin het leven aangenaam en prettig ma ken .We kunnen ons deze dingen dan veroorloven omdat we goed kunnen financieren. De richtlijnen Het komt er op neer, dat we uit de grote verscheidenheid van moge lijkheden om het inkomen uit te geven de, in het bijzonder voor ons belangrijke uitgaven, weten te on derkennen. De één zal vóór alles zijn kinderen een dure opleiding willen geven, een ander legt de na druk weer op geheel andere zaken. En elk belangrijk doel zal een offer waard zijn. Voor elk gezin is dat doel weer anders en daarom zijn er geen vaste regels te geven, wel richtlijnen. Goed financieren betekent de uil gaven in overeenstemming te bren gen met de inkomsten. Dat betekent dat wij van te voren een begroting voor een bepaalde periode moeten maken, om dan verder een kasboek bij te houden, zodat de begroting en de werkelijke uitgaven later verge leken kunnen worden. Wie een weekloon heeft, maakt wekelijks een begroting, iemand met een maandin komen maakt de begroting per maand. Vooruitzien In beide gevallen dient het aanbe veling voor het eind van het jaar een begroting le maken waarop dc voorgenomen uitgaven voor het vol gend jaar (inclusief het beschikbare bedrag voor evt. reparaties en ver- nieuwingen aan het meubilair en bv. vakantie) worden vastgelegd. Rege ren is vooruit zien", dat geldt ook voor het voeren van een huishouden. En ivie zich niet aan de regel houdt dat dc uitgaven geregeld moeten worden naar het inkomen, zal schul den maken. Om goed te kunnen huishouden hoeft het inkomen niet altijd groot tc zijn. Het komt immers alleen aan op een zorgvuldig overwogen verde ling van ons inkomen? Onvoorziene gebeurtenissen als ziekte cn ongeluk werpen de plan nen wel eens lelijk omver, maar dat kon bij ieder van onv gebeuren. Iets achter de hand hebben is dus een belangrijke :a^l\ Een spaarpotje, waar ook maandelijks of wekelijks rekening mee werd gehouden zal een uitkojnst blijken om onvoorziene uitgaven geheel of gedeeltelijk te .kunnen opvangen. Betty Tecling. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45u. ADVERTENTIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3