Premie verplichte ziekenfondsverzekering Burgemeester D. W. Kastelein opent gebouw Middenstandsbank 8 De populairste films in Nederland Negers en negers De suikerbietencampagne in 1966 Flitsen uit hot buitenland DE ONDERGANG VAN UHR Een opwekkende plechtigheid ADVERTENTIE ZIERIKZEE, 28-10. „De Nederlandsche Middenstandsbank - destijds ont staan uit een fusie van Hanze-bank-Boaz-bank en Middenstandsbank - ver vulde reeds tijdens de crisisjaren een belangrijke rol. De grootste groei da teert van na de oorlog. Ik zou willen spreken van een snel groeiende bank instelling, die vcorziet in een behoefte en heeft kunnen profiteren van hel staatsgaruntiebcleid in 1927, waardoor f 9 miljoen beschikbaar kwam, dat andere banken hebben gemLst. De vraag: „wat doet die bank" heeft als antwoord dat de Ned. Middenstandsbank voor de kleine en mid delgrote middenstand een grote funktie vervuld". Zo sprak burgemeester D. VV. Kastelein vrijdagmiddag bij gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Ned. Middenstandsbank in de Lange Nobelstraat te Zicrikzee. Voor de plechtigheid hadden diverse vooraanstaande figuren uit de bankwereld, bü de definitieve vestiging betrokkenen, hoofden van dienst en andere autoriteiten zich in de administratielckaliteit van het nieuwe bankgebouw verzameld. Grote veranderingen In het vervolg van zijn toespraak wees de burgemeester er op hoe juist in de groep van kleine en middel grote middenstanders zich recente lijk grote veranderingen hebben vol trokken op het punt van distributie, koopgewoonten, fusies, schaalvergro ting en de ontwikkeling in de Euro- markt, waar ook deze sector mee te maken heeft. De heer Kastelein greep even te rug in de nog korte historie van de bank te Zierikzee, het nieuwe ge bouw waaraan een duidelijk symp toom van groei is. Doelend op de economische ont wikkelingsmogelijkheden voor Zie rikzee, zei de burgemeester: „We moeten hier niet toe naar vuilver- werkende industrie, maar in het af gelopen seizoen is wel gebleken hoe snel de toeristenstroom toeneemt. De middenstand (die ik een goed hart toedraag) heeft daarvan geprofiteerd en ik hoop dat ook de gemeente pro fijt daarvan zal trekken Tenslotte is het zaak dat deze ont wikkeling z'tfn neerslag zal vinden op deze bank. één van de Zierikzeese, die over fraaie gebouwen beschik ken. Ik hoop dat dit alles profijte lijk zal zijn voor Zierikzee en voor Schouwen-Duiveland, aldus de bur gemeester, die met deze opmerkin gen de nieuwe bank voor geopend verklaarde. Banken vroeger en nu Voordat de onderdirecteur van de Ned. Middenstandsbank, de heer J. J. Stoffers, het bankgebouw over droeg aan de directeur van de bank te Goes, de heer K. Keuning, her innerde hij aan de allure van ban ken in vroeger tijd (uitgerust met marmer en tralieglas), die meer be stemd waren voor de „happy few". Later kwam daarin verandering en begonnen de banken zich te richten op het grote publiek. Slogan van de Middenstandsbank is: „De bank waar u zich thuis voelt". Ook voor Zierikzee is gepoogd naar het uiterlijk deze slogan waar te maken. Te Zierikzee bestaat al veertig jaai de Middenstandsspaarbank (beheer ster was jarenlang mej. Den Boer), maar het oude kantoor van de Mid denstandsbank betekende bepaalde lijk voor het publiek geen stimulans. Vandaar de huidige grote verbete ring, die - wat de tijd betreft - niet toevallig is, maar uiteraard samen hangt met de structurele wijzigingen in dit gebied, als gevolg van de be tere verbindingen. Inzonderheid zoekt de Middenstandsbank het in streken met een flinke dynamiek en voor de bank betekent Zeeland een uitda ging die graag wordt geaccepteerd. „Wij willen over de brug komen", verklaarde de heer Stoffers namens de hoofddirectie van de bank, die hij typeerde als een typisch dienstver lenend bedrijf. Hopend dat het publiek de midde len de bank zal willen toevertrou wen, zegde de heer Stoffers alle ken- ADVERTENTIE nis en inventiviteit toe en de bereid heid - binnen het kader van de be palingen - tot financiering van kleine bedragen tot winkelcentra, waarbij de dienstverlening zich ook uitstrek ken kan tot bejaardencentra, scholen, ziekenhuizen e.d. Namens de directie droeg hierna de heer Stoffers het nieuwe bank gebouw over. „Gouden" middenstand Woordvoerder van de Middenstands centrale was de voorzitter, de heer M. C. Doeleman, die opmerkte dat de middenstand ter plaatse lange tijd het gevoel had dat er geen bank was en gelet op het feit dat slechts 25 procent van de vaderlandse midden- stnders geheel zelfstandig financieel zaken doet en de rest gelden put uit andere bronnen, vond de voorzitter de komst van deze bank naar Zie rikzee een heel ding en wat de di rectie betreft getuigend van een voor uitziende blik. „Kennelijk ziet u toch vooruitgang en kansen voor de mid denstand en dat geeft moed op Schouwen-Duiveland", aldus de heer Doeleman, die het een belangrijke zaak vond dat het woord „midden stand" op dit bankgebouw staat, „en nog wel met gouden letters". De directeur van de Bredase bank, de heer P. G. A. Suurenbroek, richtte zich inzenderheid tot de procuratie houder van de nieuwe bank, de heer Jebbink, die hij - gezien opleiding en ervaring - alle capaciteiten toe dichtte om de bank goed te leiden. „U bent op weg een uitstekend di recteur te worden", aldus de heer Suurenbroek, die hoopte dat het werk hier voor hem binnen afzien bare tijd een optimale voldoening zal schenken. Dankwoorden Hartelijke dankwoorden sprak ten slotte de heer Keuning, directeur van de bank te Goes, die zich erkentelijk toonde voor de van het gemeentebe stuur ondervonden steun, wat de middenstand betreft hoopte op een plezierige samenwerking en zijner zijds een goed contact in het voor uitzicht stelde met de andere Zie rikzeese banken. Na dank te hebben gebracht aan aannemers en onderaannemers, „en- dosseerde" hij het gebouw aan de heer Jebbink, die op zijn beurt dankte voor de complimenteuze woorden aan zijn adres en gaarne de toezegging deed in het nieuwe gebouw zijn uiterste best te doen. Met verlof van de directie deed daarop burgemeester Kastelein de mededeling dat door de Midden standsbank een bedrag van f 250, is beschikbaar gesteld voor de Re creatiecommissie, die het geld zal ge bruiken voor een in 1967 te Zierik zee te organiseren landelijk schaak toernooi. Nadat de erewijn was rondgegaan, bezichtigden daarop de aanwezigen het nieuwe gebouw. Hl AMSTERDAM, 28-10. De film die sinds 1945 in ons land de meeste be zoekers heeft getrokken is „Irma la douce". Op 1 september j.l. stond de ze film met 2.486.000 bezoekers bo venaan de lijst. De Nederlandse speelfilm „Fanfare" volgde direct daarop met 2.430.000 bezoekers. De Nederlandsche Bioscoopbond van wie deze mededeling afkomstig is, geeft nog een paar andere frap pante cijfers. Zo volgde „Ciske de Rat" met 2.393.000, „West-Side Sto ry" kwam als vierde met 2.139.000, „Bridge on the river Kwai" met 1.791.000, de eerste Sissie-film met 1.779.000, „Gejaagd door de wind" met 1.768.000, „De kleine wereld van Don Camillo" met 1.682.000, „De der de man" met 1.669.000, en „Alleman" met 1.619.000 bezoekers. Daarna volgden in de rij van populairste bioscoopfilms in Nederland: „Sissie" (deel twee), „Kanonnen van Nava- rone", „En eeuwig zingen de bossen", „Roman Holday", „Goldfinger", „De overval", „From here to eternity", „The longest day" „Limelight", „Ko ninkrijk voor een huis", „The Robe", „Glenn Miller story", „Quo Vadis", „Moulin Rouge", „De mijnen van koning Salomon", „De hofnar", „My Fair Lady", „Sterren stralen overal" „The greatest show on earth", „Dr. No", „Veel liefs uit Moskou", „Thun- HAMBURG. Kurt Schwabach, die talrijke teksten van film, operette- en andere liedjes op zijn naam heeft staan, is in zijn woning in Hamburg dood aangetroffen. Hij was' 68 jaar oud. Men spreekt van zelfmoord. derball" éri „Ben Hur". De laatste film had op 1 september 1.037.000 betalende bezoekers in Nederland getrokken. Opvallend in deze toprij wordt genoemd het aandeel van de Nederlandse speelfilm. Van de 33 films zijn er 15 Amerikaanse, 8 En gelse, 6 Nederlandse, 2 Duitse, 1 Oostenrijkse en 1 Franse. WASHINGTON. In Washington en Londen is men algemeen van oor deel, dat de uitspraken van president De Gaulle, op zijn persconferentie, geen nieuwe gezichtspunten opleve ren. WASHINGTON, 29-10. Volgens de autoriteiten van het openbare school- bestel in Washington, is een neger géén neger als hij uit Afrika komt. In een jaaroverzicht worden ten minste negerkinderen van Ameri kaanse ouders als negers aange merkt, maar negerkinderen van Afrikaanse ouders - onder wie in Washington gevestigde diplomaten - als blanken. Ook Chinese schoolkin-, deren worden onder blanken gerang schikt. Een funktionaris van het Ameri kaanse ministerie van onderwijs heeft naar aanleiding hiervan gezegd dat het rassenprobleem in de V.S. nu vrijwel opgelost is. Want 90 pro cent van de neger-Amerikanen zijn van Afrikaanse afkomst en kunnen dus blank genoemd worden LAND- EN TUINBOUW Het beste <Iat in Nederland wordt gemaakt Nu 850,- iii prijs verlaagd Vraagt demonstratie bij J. C. VAN DEN BOS Kerkstraat 18-20 - Bruinissc Telefoon (01113)379 Alléénvcrkoop voor Schouwen en Duivelend Volgens schatting zullen er in ons land dit jaar ongeveer 3.600.000 ton suikerbieten worden geoogst. Omdat er op gerekend mag worden, dat elke ton bieten minstens 130 km wit sui ker kan opleveren, zal de witsuiker- produktie minstens 470.000.000 kg moet zijn. Daarmee is de nationale behoefte niet geheel gedekt, al is het tekort aanmerkelijk kleiner dan het zich deze zomer liet aanzien, aldus ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie, Ber gen op Zoom, onlangs voor de mi crofoon. De lage produktie ligt niet zozeer aan de oppervlakte (92.000 ha) die met suikerbieten is beteeld. Deze is groot genoeg voor het ogenblik. De produktie per ha, die „normaal" bijna 44 ton suikerbieten bedraagt, zal dit jaar echter ergens in de buurt van 39 ton komen te liggen. Het weer is daarvan de schuld. Door de vele regens kon pas laat ge zaaid worden. De soms overvloedige neerslag in de loop van de zomer was aanleiding tot verdichting van de grond: de grond stortte op vele plaatsen in. Daarmee is de (overge voeligheid van vele van onze gron den geïllustreerd. Zowel met het oog op de mechanisatie als met het oog op de produktie zal meer aandacht moeten worden besteed aan de bo demstructuur. Voor verkrijgen van een stabiel bouwwerk zijn goede ont watering en een goede kalk- en or ganische stofvoorziening eisen van de eerste orde. Vooruitlopend op het ontstaan van gewassen die zonder handwerk zul len moeten worden geteeld en onder invloed van elders ingevoerde ma chines en teeltmethoden, is er nu reeds hier en daar sprake van ern stige verruwing van het machinale werk in normale gewassen, met name ten aanzien van het koppen. Voor de Nederlandse concurrentiepositie zijn onbrenest. en kwaliteit van bet ge was altijd sterke punten geweest. Dat moeten zij blijven. Op de meeste gronden waar sui kerbieten worden verbouwd, willen zij over het algemeen wel groeien, uit oogpunt van mechanisatie zijn deze gronden echter helaas minder gemakkelijk. Het is daarom goed en noodzakelijk te streven naar verla ging van de behoefte aan handkracht en van de kostprijs. Bij dit streven dient het gewas, naar opbrengst en kwaliteit echter scherp in de gaten gehouden te worden. Het zijn ten slotte de kosten per ton geleverd produkt die de doorslag geven. Bij sommige nieuwe werkmetho den blijven de bieten in zwaden op het land achter tot zij geladen en afgevoerd worden. Deze zwaden zijn zeer gevoelig voor vorst en moeilijk te beschermen. AMSTERDAM, 29-10. De Zieken fondsraad heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid ge adviseerd de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1967 vast te stellen cp 7 procent. De premie bedraagt thans 5,8 procent. De raad acht deze verhoging nood zakelijk ter dekking van de te ver wachten uitgaven in 1967, ter voor ziening in tekorten van vorige jarèn, alsmede voor enige x'eservevorming, zo deelt hij in een communiqué mee. Als oorzaken van de stijging van het kostendekende premiepercentage in de laatste jaren kunnen worden genoemd de voortgaande stijging der ziekenhuistarieven, toeneming van het gebruik van verstrekkingen, uit breiding van regelingen die voor de verstrekkingen gelden, onderbren ging in de verplichte verzekering van groepen personen die een premie be talen, welke aanzienlijk te laag is om de kosten te dekken. Een deel KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In het kader van de intensivering van de culturele be trekkingen van Nederland met Zuid Slavië in het perspectief van het met dat land af te sluiten cultureel ver drag wordt van 30 oktober 1966 tot 20 december 1966 een Van Gogh tentoonstelling gehouden in het Na- rodni museum te Belgrado in Zuid- Slavië. AMSTERDAM. Voor de tweede keer binnen drie dagen heeft een Amsterdamse politierechter een ploeg havenarbeiders uit de hoofd stad wegens diefstal en heling van ledinggoederen tot deels voorwaar delijke gevangenisstraffen veroor deeld. LOCHEM. Opgericht is een stich ting restauratie Grote Kerk voor de restauratie van de uit 1059 dateren de hervormde kerk te Lochem, een van de oudste in ons land. DEN HAAG. Met het demonteren van de laatste drie der in totaal vijf bommen, die te Zwaagdijk zijn ge vonden in de wrakstukken van een Britse Wellington-bommenwerper uit de tweede wereldoorlog, is de ber ging daar beëindigd. Reeds eerder had men de stoffelijke resten van de vijf bemanningsleden, een Nieuw- Zeelander en vier Britten, geborgen. APELDOORN. Door nog onbeken de oorzaak is in de namiddag de boerderij van de familie Hartskamp aan de Huisakkersvier in Wiessel (gemeente Apeldoorn) tot de grond toe afgebrand. Er hebben zich bij deze brand geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De hele inboe del en een grote partij hooi gingen verloren. IJMUIDEN. Een verkeersongeval op de rijksweg Amsterdam-Velsen dicht bij de Velser tunnel heeft het leven gekost aan de 30-jarige mevr. W. M. Bekkerx-Goldewijn uit Heemskerk. DEN BOSCH. De 82-jarige tand arts G. Boeiaars in 's-Hertogenbosch heeft het feit herdacht dat hij 60 jaar de tandartspraktijk heeft uit geoefend, een beroep dat enkele ja ren geleden reeds een eeuw lang door zijn familie in Den Bosch werd uitgeoefend. SCHIPHOL. Reeds nu is er sprake van een stijging van 25 pet. in het door de chartermaatschappijen Mar tin's Air Charter en Schreiner Air ways voor 1967 gecontracteerde aan tal vakantievlicgreizen. Een employé wordt ervan verdacht de bank te hebben benadeeld door in effecten te handelen op een wijze die strijdig is met de voor de bank gel dende voorschriften. Tot dusverre is nog niets gebleken van dupering van cliënten. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis Veiling van 28 oktober De export bedroeg in de laatste verslagweek bijna 4.000 ton. De ex port naar West-Duitsland nam weer toe tot 1838 ton; tweede afnemer was Afrika met 681 ton. Engeland en Frankrijk stonden gelijk met 480 ton. Verdere afnemers met behoorlijke kwanta waren Noorwegen en West- Indië. De rest ging in kleine partijen naar diverse landen. Overigens is het thans bijzonder rustig op de uienmarkt. Vanuit En geland is er weinig vraag en dan nog tegen lage prijzen, zodat alleen West-Duitsland als grote afnemer overblijft. Alle uien zijn thans prak- isch van het land geruimd en opge slagen in de koelhuizen, uienrennen of putten. Slechts een klein deel is proviso risch opgeslagen en zal dus in ieder geval vóór nieuwjaar aan de markt komen. De overige uien, voor zover ze nog in telershanden zijn, zullen in hoofdzaak eerst na nieuwjaar wor den geruimd. Dit betekent echter niet dat er de eerste maanden weinig ex port zal zijn, want de handel heeft veel uien in handen en zal in elk geval trachten zijn afnemers te be dienen. Op de veiling was er slechts 10 ton uien, alles klasse I. De middel, waar van een aanbod van 5 ton, werd in drie partijen verkocht. Als midden- prijs resulteerde f 19,30, welke no tering f 1,per 100 kg lager ligt dan de vorige veiling. De grove wa ren iets stijver en kwamen van f 21,49 op f 22,09. De drielingen konden zich echter niet handhaven en gaven de 50 cent per 100 kg op de grove weer prijs. De notering was f 21,tegen f 21,50 vorige week. De picklers zijn blijkbaar wat meer in trek, want de Rijnsburger picklers kwamen van f 22,op f 23,en een partij Stutt- garter picklers noteerde zelfs f 25, per 100 kg. SCHIPHOL. Op Schiphol heeft prins Bernhard vrijdag als eerste in de stuurstoel gezeten van de kers verse vluchtnabootser (flight simu lator) voor de DC-9 machines van de K.L.M. ADVERTENTIE van deze kostenstijgingen brengt een vermindering van lasten elders mede, o.a. bij de overheid. De raad acht invoering of verho ging van eigen bijdragen van de ver zekerden, c.q. afschaffing van onder delen van verstrekkingen per 1 jan. 1967 niet mogelijk. RANGOON. Ex-premier Oe Noe van Birma is na vier jaar gevan genschap vrijgelaten. Hij en vijf van zijn ministers waren gearresteerd toen generaal Ne Win, destijds staf chef van het Birmaanse leger, in maart 1962 de macht greep. GENEVE. Naar uit betrouwbare bron in Genève is vernomen hebben de Scandinavische landen onlangs besloten in de Kenncdy-ronde een blok te vormen en voortaan bij óc- onderhandelingen als een land op te treden. SAIGON. De Zuidvietnamese troe pen hebben bij de jongste gevechten hun zwaarste verliezen van dit jaar, en mogelijk van de gehele oorlog tot nog toe, geleden, aldus een rege ringswoordvoerder in Saigon. In to taal werden vorige week 1051 Zuid vietnamese militairen gedood, ge wond of als vermist opgegeven. LONDEN. In de kathedraal van Canterbury is de uitvaartdienst ge houden voor de zaterdag j). op 92- jarige, leeftijd gestorven dr. Hewlett Jonhson, die eertijds om zijn com munistische sympathieën „de rode deken van Canterbury" werd ge noemd. LUXEMBURG. De hoge autoriteit van de Europese Kolen- en Staalge meenschap is voornemens met de ministerraad van de gemeenschap of met de permanente vertegen woordigers der zes regeringen, maat regelen te bespreken die zij wil ne men tegen de kolen- en staalcrisis. BONN. De Westduitse regering heeft een document gepubliceerd waarin de communistische bewerin gen dat px-esident dr. Heim-ich Lüb- ke misdaden zou hebben begaan tij dens het nazi-bewirid worden tegen gesproken. NEW YORK. De Veiligheidsraad heeft een crtwerp-x-esolutie goedge keurd met het vei-zoek aan secx-eta- ris-generaal Oe Thant van de V.N., aan te blijven tot de huidige zitting van de Algemene Vergadering is af gelopen, d.w.z. tot 20 december. BANGKOK. President Johnson heeft weer een beroep gedaan op Hanoi om een einde te maken aan de ooi-log in Vietnam en plaats te nemen aan de conf ei-ent ietaf el om ondei'handelingen te beginnen. WENEN. In Wenen is de dix*ec- teur van het departement van open bare wei-ken, Alois Seidl, aangehou den. Hij wox-dt vex-dacht van het aan nemen van steekpenningen. Eerder zijn enige dii-ecteurcn van wegen bouwondernemingen geari'esteerd, verdacht van omkoping. OSLO. Otto Gx-ieg Tidemand, de Noorse minister van defensie, heeft bij het debat over de buitenlandse politiek in het parlement gezegd, dat in de Noorse territoriale watei*en - evenals bij Zweden - ook onbekende onderzeeboten operei-en. PRAAG. Veei-tien Tsjechoslowaak- se langharigen zijn door een recht bank in Px-aag veroordeeld tot ge- vangenissti-affen van 3 16 maan den. ATHENE. In het dorp Katouna, in midden-Griekenland, zijn zater dagochtend door een aai-dschok ver scheidene huizen ingestort. Er zijn één dode en tien gewonden. Een brug in de omgeving is bezweken. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministei-ie van buitenlandse zaken heeft voox-speld dat China nog meer atoomproeven zal nemen, die over eenkomen met de proef van j.l. don- dei'dag. BRUSSEL. De Eui'opese commissie zal haar taak het komende jaar met 361 ambtenai-en minder moeten ver vullen dan zij zelf nodig ooi-deelt. Dit is het ï-esultaat van de jaarlijk se terugkerende touwtrekkerij in de Europese ministeri-aad over de om vang van het ambtelijke apparaat van de commissie, die heeft geleid tot een aanzienlijke besnoeiing van de wensen ,die de E.E.G.-commissie kenbaar had gemaakt. 60. Zodra de lonten goed knetterden wierp Lode de explosieven midden tussen de krijgers die het schip van de Kan-Ur ver dedigden. Haastig stak hij de vingers in do oien en wachtte ademloos het ï'esultaat Dit liet niet lang op zich wachten; met daverende knallen explodeei-den de cylin ders. een scherpe, prikkelende rook ach terlatend. Hoewel de ontploffingen niemand ver wondden, hadden zij toch een verplette rende uitwerking op de albino's, die nog nooit met het knalpoeder hadden kennis gemaakt. Met verschrikte kreten weken zij uiteen. Ai-am en Harald maakten van deze ver warring dii-ect gebruik. „Voorwaarts!" rie pen zij hun mannen toe en vóór hun tegen standers zich hadden hei-steld, drongen zij door de verstoorde verdediging heen, de loopplank van het vluchtschip op. Hier ontspon zich een verbitterde-strijd met de bezetting van het schip, doch nu stonden Aram en de zijnen niet langer tegenover een overmacht. Aram liet de loopplank vernietigen, hierdoor de verbinding met de wal verbrekend, zodat hun tegenstanders geen vei-sterkingen meer konden ontvan gen. „En nu: dood aan de Kan-Ur!" bul derde Harald. zijn reusachtig zwaard op heffend. „Voor Maya! Val aan!" „Voor Maya!" hei-haalden de krijgers, „dood aan de Kan-Ur!" En met nieuwe be zieling volgden zij de onstuimige piraat naar de statiehui, waax-in de Kan-Ur, die de strijd een tijdlang roeiioos had aange zien, zich met zijn volgelingen had terug getrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2