weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verenigde Staten breiden militaire hulp aan Thailand uit Formateur ontvangt prof. dr. Bosman Farley Bird 2 niet in gewenste baan De Sovjet-Unie en Marokko MORRIS Ghana gijzelt delegatie uit Guinea Tsjechisch meisje in Gaanderen door drie jongens met een auto geschaakt Terugkerende landverhuizers Aardverschuiving op Java - 24 doden India weer bedreigt door hongersnood De politiek in Indonesië Steeds grotere toonverschillen tussen laagst- en hoogstbetaalden WAT 2EQT P£ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19684 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken ft, Zierikzee, po&fbus t, fel. OlttO-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,SO; per week 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. Afscheid burgemeester A. H. Vermeiden van Brouwershaven Een boitw-draaituoleii Rede van Johnson in Koeala Loempoer BANGKOK, 29-10. President John- son heeft zich zaterdag bereid ver klaard de militaire hulp aan Thai land met een derde te vermeerderen. Dit is door premier Thanom Kitti- katsjorn aan de pers meegedeeld na dat hU een uur met Johnson had ge spreken. Over de laatste jaren zijn geen cij fers voor de Amerikaanse militaire hulp aan Thailand bekendgemaakt. In 1S63 is 68,5 miljoen dollar ver strekt. Aan economische hulp is ge durende het lopende belastingjaar 43 miljoen dollar verleend. De Thailandse premier zei dat er behalve over militaire bijstand is ge sproken over een program tot ont wikkeling van het platteland en over projecten voor de economische ont wikkeling. President Johnson zei tot de Thai landse leiders' dat de communisten erop uit zijn geheel zuidoost-Azië in hun macht te krijgen en dat het hen niet alleen om Vietnam gaat. „Het komt erop aan deze opmars reeds nu tot staan te brengen. Viet nam is slechts het eerste commu nistische doelwit, verklaarde hij. De president had Woorden van lof voor de Thailandse leiders, omdat zij zich voor ogen stelden dat reeds in ADVERTENTIE een vroeg stadium weerstand aan de communistische bedreiging moet worden geboden. Hij waardeerde het ook dat deze leiders begrepen, dat het hier evenzeer een economisch en maatschappelijk vraagstuk, als een militair probleem betrof. „Het door de Thailandse regering opgestelde programma voor econo mische ontwikkeling toont aan dat zij zich ervan bewust is dat het com munisme een voedingsbodem vindl in plaatselijk slechte omstandighe den", aldus president Johnson. „Kernwapens bedreiging voor China zelf" KOEALA LOEMPOER, 30-10. Pre- sident Johnson heeft in een rede aan een banket in de Maleisische hoofd stad gezegd, dat de inspanningen van de Chinezen om kernwapens te ver krijgen een bedreiging voor China zelf doen ontstaan. Door de Chinese kernproeven is volgens de Ameri kaanse president internationale con trole van kernwapens en een ver drag tegen de verspreiding van kern wapens veel moeilijker geworden. Johnson zei nogmaals, dat de lan den. die geen verkrijging van kern wapens nastreven verzekerd kunnen zijn van krachtige Amerikaanse steun in geval van „kernchantage". Een vredelievend China heeft niets van de Verenigde Staten te vre zen. aldus Johnson. Hij gaf Peking de raad zijn hulpbronnen veeleer te gebruiken voor economische ontwik keling dan voor het opbouwen van een kernmacht. „Een vredelievend China kan vriendschap en samen werking verwachten. Een roekeloos China kan waakzaamheid en kracht venvachten", aldus Johnson. Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! Johnson naar Zuid-Korea KCEALA LOEMPOER, 31-10. Pre sident Johnson is maandag uit Koea la Loempoer naar Seoel, de hoofd stad van Zuid-Korea, vertrokken na een bezoek van 22 uur aan Maleisië. Speelgoed voor kinderen van getroffen Aberfan LONDEN, 29-10. - De bijdragen voor de bevolking van Aberfan in Wales, die onlangs door een ramp werd getroffen, hebben alle ver wachtingen overtroffen. Tot vrijdag waren in hte postkantoor van Card- diff tienduizend pakketten met speel goed voor de overlevende kinderen van Aberfan aangekomen. De Canadese regering heeft aan geboden een nieuwe school te bou wen; in het stadhuis van het nabij gelegen Merthyr Tydfill zijn duizen den brieven met bankbiljetten en cheques ter waarde van meer dan honderdduizend pond sterling voor het hulpfonds ontvangen. Vele ge vers bieden tegelijk een gratis va kantie aan voor een van de bewoners van Aberfan. In het mijndorp zijn 145 kinderen en volwassenen uit het puin gebor gen. Eén vrouw stierf aan verwon dingen. Vermoed wordt dat nog tien slachtoffers onder het mijnafval be graven liggen. DEN HAAG, 31-10. In het kader van de kabinetsformatie ontving de formateur heden (maandagochtend) prof. dr. H. W. J. Bosman, die aan de katholieke hogeschool voor eco nomische en sociale rechtsweten schappen te Tilburg het geld-, kre diet- en bankwezen doceert. Prof. dr. Bosman is lid van de Centrale Plancommissie en van de KVP. De eind deze week te houden conferentie over het partijwezen, te houden op vrijdag 4 en zaterdag 5 november in Scheveningen, zal on der zijn leiding staan.1 Prof. Bosman is tevens lid van de Sociaal Economische Raad. WASHINGTON, 31-10. De com municatiesatelliet Early Bird 2, die op 26 oktober boven de Stille oceaan werd gelanceerd, is niet in de ge wenste baan gekomen. De raket aan boord van de satelliet die de ellips vormige baan in een cirkelvormige moest veranderen, gehoorzaamde zondag niet aan de „bevelen" die van de aarde af werden gegeven. MOSKOU, 29-10. Koning Hassan van Marokko is na een bezoek van vijf dagen aan de Sowjet-Unie naar zyn land teruggekeerd. Tijdens zijn verblijf kwam een aantal akkoorden op cultureel, wetenschappelijk en economisch terrein tot stand. Rusland zal Marokko helpen bij de stichting van een metallurgisch com plex in Casablanca en een water krachtcentrale bouwen in de Dra. In een gemeenschappelijk commu niqué wordt elke buitenlandse in menging in de zaken van Vietnam veroordeeld. Rusland en Marokko ei>- sen de blanke-minderheidsregeringen in Rhodesië en Zuid-Afrika. ADVERTENTIE - QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Ooslerland ACCRA, 30-10. Ghana houdt 19 officiële functionarissen uit Guinea, cnd.er wie de minister van buiten landse zaken, „ergens in het land" als gijzelaar? vast. Carlisten bijeen onder leiding van prinses Irene MADRID, 30-10. Ongeveer twee duizend Carlisten hebben zich zon dag verzameld bij het koninklijk pa leis in Madrid waar zij leuzen rie pen ais ..leve koning Xavier" en „weg met de onderdrukking". Zij werden door de politie verspreid toen zij in de richting van het bureau van de nationale veiligheidsdienst gingen. In de middag waren ongeveer 20.000 carlisten in Cerre de Los An geles', veertien kilometer van Madrid, bijeengekomen. De bijeenkomst werd geleid door prinses Irene, echtgeno te van prins Charles Hughes, die hartelijk werd toegejuicht. Van 1947 tot 1953 was prof. Bos man werkzaam bij het ministerie van financiën, als referendaris bij het bureau geld- en kapitaalverkeer van de directie binnenlands geldwe- Het gezelschap werd zaterdag door Ghanaese politie uit een Amerikaans passagiersvliegtuig gehaald, toen dit een tussenlanding maakte op het vliegveld van de Ghanese hoofdstad, Accra. De Guinese delegatie was op Weg naar Addis Abeba, waar zij een bijeenkomst van „Organisatie voor Afrikaanse Eenheid" (O.A.E.) zou bijwonen. Ghana heeft laten weten, dat het de gijzelaars wil vasthouden totdat Guinea Ghanezen, die naar hun land wensen terug te keren, in vrijheid laat gaan en het een einde maakt aan de tegen hot huidige Ghanese bewind gevoerde lastercampagne. Zoals bekend is bevindt zich de afgezette president van Ghana, Kwa- me Nkrcemah, sedert februari in Guinea. Hij houdt daar, als „mede president" naast Sekou Touree. tegen de nieuwe Ghanese leiders gerichte radiotoespraken. De betrekkingen tussen beide landen zijn sindsdien gespannen. Onder de gijzelaars bevinden zich enkele Guinese ambassadeurs en ho ge over heidsf u netiona risse n MOSKOU. Nikolai Biljajew, di van 1957 tot I960 lid was van he presidium van het Russische central! partij comité, is vrijdag op 63-jarig- leeftijd overleden, zo. meldt Tass. Negen-en-twintig doden bij vliegramp in Laos VIENTIANE, 29-10. - Negen-en- twintig inzittenden van een militair vliegtuig, dat dinsdag ten noorden van Pakse, in Laos, neerstortte, zijn daarbij om het leven gekomen. Over de nationaliteit van het vliegtuig zijn geen gegevens verstrekt. Het onge luk was te wijten aan slechte weers omstandigheden. VERDUISTERING BIJ BANK AMSTERD AM. 29-10. Bij de Al- gemene Bank Nederland in Lochem bestaat het vermoeden dat een ver duistering is gepleegd. Het betreft hier een bedrag van omstreeks 25.000 gu'dcn. Bij de officier van justitie in Zutphen is inmiddels aangifte ge daan. Onder de voet gelopen MANAGUA (Nicaragual), 29-10. Donderdagavond zijn na afloop van honkbalwedstrijden in het stadion van Managua, waarbij 25.000 toe schouwers aanwezig waren, vele mensen onder de voet gelopen bij ge drang aan de uitgangen. 12 mensen kwamen om het leven en 100 werden gewond. CANBERRA, 30-10. Gemiddeld gaal jaarlijks negen tot zestien pro cent van de naar Australië gekomen landverhuizers terug naar het land van herkomst, zo heeft de minister voor immigratiezaken, Hubert Op- perhan, zaterdag te Canberra ver klaard. Van de immigranten uit Britse fgemenbestlanden blijft ruim 86 procent, waarna de Duitsers, Ne derlanders, Zuidslaviërs, Intalianen en Grieken volgen met resp. 90,7, 92,2, 98,9, 98,6 en 98,7 procent volgen. Van de vertrekkenden gaat drie kioart naar huis en de rest naar Neuw-Zeeland, Canada of de V.S. DJAKARTA, 30-10. 24 mensen zijn om het leven gekomen en 15 gewond door een grondverschuving te Tji- andoer, in het gebied van Bandoeng. De aardverschuiving, die ook grote verwoestingen heeft aangericht aan velden en wegen, werd veroorzaakt door stortregens. DOETINCHEM, 30-10. Een ze ventienjarig Tsjechisch meisje, dat naar Nederland was gekomen als lid van een schocl-zaalhandbalploeg, is vrijdagmiddag in Gaanderen gc- ichaakt. Drie jongelui voerden haar, ken- I nelijk met haar goedvinden, weg in een volkswagen van waarschijnlijk Belgische nationaliteit. Een liefdes- I geschiedenis schijnt de achtergrond I te zijn van deze schaking. Een signalement van de 3 jongelui lontbreekt. De auto was een witach- llige volkswagen met 'n rood nummer I- vermoedelijk dus een Belgische Iwagen. Het nummer is niet geno- Iteerd. Therezia heeft geen pas bij Izioh, want die heeft ze in Doetin- fchem moeten inleveren. Tot nu toe is geen spoor van het NEW YORK, 30-10. Er zal moge lijk meer dan zeven miljoen ton graan nodig zijn om de bevolking van de Indiase staten Bihar en Uttar Pradesj volgend jaar te vrijwaren voor hongersnood. Dit heeft de Indiase onderminister dr. Ram Soebhag Singh, op een bij eenkomst van de regerende congres partij gezegd na een rondreis door Bihar. Minister Singh zei dat alleen de staat Bihar maandelijks 400.000 ton graan behoeft, hetgeen viermaal zoveel is als door de regering wordt verstrekt. Uttar Pradesj heeft 200.000 ton per maand nodig. De oogst is in deze staten voor een deel vernield door droogte en door overstromin gen. gezelschap gevonden. Van de kant van het gemeentelijk lyceum van Doetinchem heeft men rijks- en ge meentepolitie en de Tsjechische le gatie op de hoogte gesteld. Ook heeft men Therezia's ouders in Tsjechaslowakije opgebeld. Noch de ouders, noch haar school vriendinnen, noch de leiders van haar ploeg bleken van haar liefdes historie op de hoogte te zijn. De Doe- tinchemse politie heeft Interpol in geschakeld. DJAKARTA, 28-10. Generaal Soe- harto, Indönesië's „sterke man" heeft in het weekblad „Prembing" geschre ven dat „hij die wind zaait, storm zal oogsten". „Zolang we de man die wind zaait tolereren, zal de democra tie in gevaar blijven", aldus de ge neraal, die -er voorts op wees dat In donesische communistische partij in het korte bestaan van de jonge re publiek Indonesië twee staatsgrepen organiseerde, „die beide bijna het land vernietigden". Naar het persbureau „Amtara" meldt hebben tienduizenden leden van de Crypto-communistische „Par tindo" hun lidmaatschap opgezegd en zijn lid geworden van de Rooms-Ka- tholieke partij. Sedert de mislukte staatsgreep zijn vele regionale en plaatselijke afdelingen van de „Par tindo" ontbonden, aldus het persbu reau. Voorts zijn in andere gebieden de leden toegetreden tot de nationa listische partij. De landarbeiders UTRECHT, 29-10. De loonvcrschil- lcn in absolute geldbedragen tussen de laagst- en de hoogstbetaalden worden steeds groter, zei de voor zitter van de Algemene Nederlandse Agrarische bedrüfsbond, de heer S. van der Ploeg, tijdens de najaarsver gadering van de vakgroep landbouw van zjjn organisatie. Weliswaar is de achterstand m procenten sinds 1962 elk jaar met 1 procent teruggelopen tot 20 procent in 1965, maar als het inhalen van de achterstand in dit tempo doorgaat hebben wij pas in 1987 het peil van de industriearbeider bereikt, aldus de heer Van der Ploeg. Het hoofdbe stuur van de A.N.A.B. wenst daarop niet te wachten. De heer Van dor Ploeg gaf ite kennen dat niiet uitslui tend m'et de traditionele mogelijkhe den de achterstand dient te worden ingehaald. Hij gelooft dat een C.A.O. voor één jnar niet de enige remedie is, want met deze „hinkstapsprong- gedachte" kan niet worden volstaan. Hij meent dat ook in de landbouw de mogelijkheden van meerjarige contracten onder ogen dient te wor den gezien. De heer Van der Ploeg verbaast zich wel eens over de te- Een nieuw, in de moderne bouw techniek op de toekomst gericht pro- duktiecomplex voar de montage- bouw, waar betonnnen elementen worden vervaardigd, werd aan de stadsrand van Hamburg in bedrijf genomen. De kraan, de kiezel- en beton-opslagplaats, alsmede het ma gazijn voor alle weersgevoelige bouwmaterialen, bijv. vensters, be vinden zich bij het circa 10.000 vier kante meter grote cirkelvormige complex - hel eerste van deze sooit in Europa - in het midden. De ge prefabriceerde betonelementen ont staan in verschillende arbeidspro cessen aan de periferi van de cirkel. Verrijdbare overkappingen en ver- warmingsaggregaten maken het con tinu werk bij iedere weersgesteldheid mogelijk. Met deze installatie kun nen de verschillende bouwelementen voor eengezinshuizen, flats en indus triële bouwwerken in de kortst mo gelijke lijd vervaardigd worden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's -On"' Snelle raad Doet zelden baat. BILT genwerking die de vakbonden daar bij ondervinden van de werkgevers in de landbouw, die immers binnen de E.E.G. meewerken aan de afspra ken op langere termijn, waarbij de structuur van de landbouw wordt ge regeld. De ervaringen in de metaal- en de textielindustrie wekken de in druk dat deze bedrijfstakken met hun meerjarige contracten beter in staat zijn bepaalde strukturele ver beteringen te bereiken. De heer Van der Ploeg betoogde voorts, dat onder de arbeiders een steeds grotere aandrang ontstaat om loonsverhogingen voortaan niet in procenten maar in centen en nog lie ver in guldens en rijksdaalders te ge ven. De ervaring van de laatste tien jaar heeft immers geleerd dat de laagste lonen langzamer stijgen dan de hoogste. De heer Van der Ploeg pleit Ie voorts voor een minder emo tionele benadering van het probleem van het spaarloon. Hij is het met de tegenstanders echs dat dit in feite een systeem van gedwongen sparen is, maar beseft dient te worden dat op deze wijze wellicht sneller de be staande achterstand kan worden in gehaald. Toenemende bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Toenemende bewolking met later enige regen; vannacht voornamelijk in het oosten en zuidoosten van het land plaatselijk nachtvorst; morgen vrij koud met een matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidoost, maar later bij winddraaiing naar west tot noordwest iets zachter. 1 nov. Zon op 7.34. onder 17.13. Maan op 18.31, onder 11.08. Laatste kwartier: 5 nov. te 23.19. IIOOGWA'TEKST \N!)F\ ZIERIKZEE: 1 nov. 4.48 v.m. 16.59 n.m. BROUWERSHAVEN 1 nov. 4.30 v.m. 16.41 n.m. Springtij: 31 okt. IÏET WEEROVEK/JCI1T DE BILT, 31-10. Het K.N.M.l. deelt mede: Tussen Noorwegen en Spits bergen is een oceaandepressie aan gekomen, die morgen ook het weer in ons land gaat beïnvloeden. De be wolking neemt toe later van het westen uit gevolgd door regen. In het oosten en zuidoosten van het land kan echter de komende nacht voor het binnendrijven van de be wolking nog nachtvorst voorkomen. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid en zuidoost maar draait morgen later op de dag naar west tot noordwest waarbij tijdelijk iets zachtere lucht van zee het land bin nen stroomt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1