RAIFFEISEN- SPAARWEEK AIFFEISENB A N K 1 1 I 1 EN HET AVONTUUR ■microfinëd- Yuist! Yoghurt als toetje VOOR KLEINE OF GROTE ZEKERHEID: 24 t/m 31 oktober! Drie neutralisten in New-Delhi Myriaden sterren in miljarden melkwegstelsels Want:'ASPRO'isnu De overstromingen in Frankrijk WA rmi nneka ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 28 oktober 1966 Nr. 19683 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Niet alleen in het Filippijnse Ma nilla is in de afgelopen dagen een topconferentie gehouden waar rege ringsleiders zich hogen over de meest brandende vraagstukken van dit ogenblik, maar ook in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi is druk over leg gepleegd. Daar kwamen presi dent Tito van Joego-Slav i'è, zijn Egyptische collega Nasser en mevr. Gandhi, de Indiase premier, bijeen om zich nader te verdiepen in het neutralistische standpunt inzake we reldvraagstukken. Sinds de dood van mevr. Gandhi's vader, Nehroe, is de stem van de neutralisten langzamerhand wat verzwakt en zijn er van de landen die geen uitgesproken houding voor of tegen oost of west willen innemen weinig wereldomvattende initiatie ven uitgegaan. Ook ditmaal is het de drie belang rijke „niet-gebondenen" niet gelukt een plan te ontwikkelen dat voor belangrijke problemen en conflict situaties een mogelijke oplossing zou bieden. Zij hebben zich nadrukkelijk uit gesproken voor vrede iti Vietnam, voor ontwapening, voor het stopzet ten van de bewapeningswedloop, voor de samenwerking en ontwik keling van de onderontwikkelde lan den en tegen rassenonderscheid en „imperialisme". Concreet Slechts over één punt zijn zij wat minder conventioneel geweest: zij hebben tot de Verenigde Staten een oproep gericht hun bombardemen ten op Noord-Vietnam te staketi en in aansluiting daarop verzocht dat Washington de Vietkong zal erken nen als een van de voornaamste on derhandelaars bij eventueel vredes overleg. Hebben andere neutralistische landen aan de ene kant duidelijk bij voorbaat laten weten dat zij de uit spraken van deze belangrijke „drie" niet representatief achten, aan de andere kant hebben de confererenden te New Delhi blijkbaar ook niet ge heel in gemeenplaatsen willen ver vallen en zich over het probleem- Vietnam iets genuanceerder willen uitspreken. Opvallend daarbij is eigenlijk niet zozeer wat zij gezegd hebben als wel wat zij niet gedaan hebben, namelijk een scherpe veroordeling lanceren van de Amerikaanse politiek jegens Vietnam. Het kcor Ook Egypte, Joego-Slavië en India zxdlen wel inzien dat een oproep tot een staking van de bombardemen ten op Noord-Vietnam de V.S. nau welijks in verlegenheid kan brengen daar zij dit zelf immers onder zekere voorwaarden ook wensen. Het zelfde geldt met betrekking tot de Viet kong: Amerika is bereid de rol van de Vietkong te erkennen, zelfs wan neer dit een hoofdrol zal zijn, maar op voorwaarde dat de Vietkong niet als enige een rol in Vietnam krijgt te spelen. Met andere woorden: de drie neu tralisten in New Delhi hebben zich beperkt tot enige tot niets verplich tende uitsprakenDe Indiase presi dent, Radakrisjnan, wie men wel eens - daar hij een vooraanstaand Indisch filosoof is - verwijt met zijn hoofd in de wolken te lopen, heeft dienaangaande een verrassend rea lisme aan de dag gelegd, toen hij de rol van de neutralistische landen kortgeleden vergeleek met dat van een koor in een Grieks drama, dat immers ook de tot ondergang ge doemde helden waarschuwt en aldus de „catastrofe aankondigt zonder deze te kunnen verhinderen ADVERTENTIE helpt u nu nóg sneller van uw pijn af! U 30xfijnersamengesteld. PARIJS, 27-10. De door zware re genval veroorzaakte overstromingen in west-Frankrijk richten nog steeds grote schade aan, vooral in het Bre tonse Rennes, waar een deel van de stad blank staat. Naar schatting zijn enkele duizenden mensen getroffen. Hoewel er nog geen slachtoffers gevallen zijn, moesten wel talrijke malen mensen uit een hachelijke po sitie bevrijd worden. Een hefschroefvliegtuig heeft ver geefs gepoogd drie kinderen te red den, die in een molen geïsoleerd wa ren. Ten slotte bood een redding- vlot uitkomst. Motorboten zijn inge schakeld om de bevoorrading te ver zekeren. LAND- EN TUINBOL' W Volgende week peren export naar Zweden DEN HAAG, 27-10. Zweden zal met ingang van 31 oktober de invoer van peren toestaan. Afhankelijk van de omvang van de eigen oogst, wordt in het najaar steeds de invoer van peren in Zweden vrijgegeven. Dit jaar zijn daar weinig peren. In som mige jaren kan Zweden een belang rijke afnemer zijn van Nederlandse peren, zoals het dat van verschillen de Nederlandse tuinbouwprodukten is. In de Nederlandse koelhuizen zijn veel peren van goede kwaliteit op geslagen zodat er wat dat betreft ze ker mogelijkheden zijn om een goed produkt te leveren. Op de Neder landse veilingen zijn deze week de prijzen van peren verder aangetrok ken. ADVERTENTIE Lekker: een schaaltje yoghurt met wat vruchtensap (sinaasappelsap bijv.). Het is nog niet zo erg lang gele den, slechts enkele eeuwen, dat ook de meest vooraanstaande geleerden het er rcerend ever eens waren, dat de aarde het middelpunt van het heelal was, dat de zon er omheen draaide en de sterren een leuke ver siering aan het firmament waren. Pas wanneer Copernicus, en later Galilei hun onderzoekingen deen, be gint er iets van de waarheid door te dringen, al moeten zij in hun tijd bij- zender ongeloofwaardig geweest zijn veer de mensen aan wie zij vertel den. dat de aarde draaide in plaats ven stil te staan, en dat de theoriën van de cude Grieken niet juist wa ren. Maar cok zij hadden geen flauw benul van de feiten, t'e ongelooflij ke feiten, waar wij in enze tijd ach ter beginnen te kernen. De ontdek king van de ontelbare stipjes, die melkstelsels zijn, en die bestaan uit ontelbare stipjes, die sterren zijn, zo groot, dat de aarde er als een erwt in een voetbal verloren in zou raken. Melkwegstelsels Er is geen mens, en er zal er nooit een komen, die kan bevatten hoe het heelal is samengesteld. Als ive be ginnen met het zonnestelsel, waar wij in thuis horen, is er niet veel moeite voor nodig, hoe dat precies is samengesteld. Als u in een koeke- pan wat erwten legt, met een klein appeltje in het midden, op regelma tige afstanden van elkaar, stellen de erwten de planeten voor, met de Geen Belgisch-Ned. Pool-expeditie in 1967 BRUSSEL, 26-10. Nederland en België hebben besloten geen geld meer ter beschikking te stellen voor de Belgisch-Nederlandse Zuidpool expeditie, aldus meldt woensdag het Brusselse blad „Le Soir". Volgens het blad zijn begrotings moeilijkheden de oorzaak van dit besluit. De afgelopen jaren werd de geza menlijke expeditie voor één derde door Nederland en tweederde door België gefinancierd. zon in het midden, waar alles om heen draait. Maar dat zonnestelsel hoort thuis in het melkwegstelsel, en dat wordt wat moeilijker. Ons melkwegstelsel is voor te stellen als twee platte borden, met de boven kanten tegen elkaar geplakt. Zo ziet het er uit. Het bestaat uit enige mil jarden sterren, waaronder onze zon. die ergens aan de rand meedraait rond hel middelpunt. Dat hele onbegrijpelijk grote melk wegstelsel draait in tweehonderd miljoen jaar één keer om zijn eigen as. En het voornaamste bestanddeel van die melkweg is eigenlijk ruimte. Een enorme ruimte, met hier en daar een ster. In het centrum van een melkwegstelsel staan de sterren het dichtst bij elkaar, in de buitenste spiralen zijn ze dun gezaaid. Het melkwegstelsel, waar wij ons in be vinden, moet een middellijn hebben van meer dan 100.000 lichtjaren. De afstand die een lichtjaar overbrugt ix ongeveer 10.000 miljard kilometer. Dat is al een veel groter getal, dan wij ons kunnen voorstellen. Andere merkstelsels Hoe een melkwegstelsel op af stand er uitziet, kan men ervaren, als we naar het dichtstbijzijnde kij ken, de Andromeda-nevel. Even groot als het onze, met de zelfde spi raalstructuur, wat wil zeggen dat om een naar verhouding dichte ster renkern sterspiralen afbuigen. Het staat op twee miljoen lichtjaar van ons af, en is te zien als een klein vlekje aan de donkere hemel. Als één van de sterren uit de An dromeda-nevel een bewoonde pla neet kent, zoals de ster die wij de zon noemen er een heeft, de aarde, dan zullen de bewoners er van dat enorm grote melkwegstelsel van ons ook zien als een nietig vlekje aan hun hemel. Zo groot is de ruimte dat een onbegrijpelijk groot melkweg stelsel nog slechts een puntje in ds ruimte is. De Andromeda-nevel heeft waar schijnlijk evenveel sterren als het onze, enige miljarden. Als u dan be denkt dat een middelmatig grote ster, zoals de zon er een is, 109 maal groter is dan de aarde, begint men iets te beseffen van de totale onbe tekenendheid van de wereld, waarop wij leven. Nogmaals miljarden Als we met steeds sterkere teles copen nu de ruimte af gaan zoeken melk unie OVERDENKING Het medicijn voor een zalig leven Die op het woord verstan- diglijk let, zal het goede vinden en die op de Heere vertrouwt is welgelukzalig Spreuken 16 20. Van oude tijden af was het de ko ning, en met hem een ieder geboden om elke dag de wet te lezen, om de Heere zijn God te leren vrezen, om al de woorden van deze wet te be waren en deze inzettingen te doen. (Deut. 17 19). Gods Woord is waard om onder zocht en gelezen te worden. De Hee re geeft ons zelf de opwekking in Jesaja 34 16: Zoekt in het boek des Heeren en leest; niet een van deze zal er feilen. Ook de Heere Jezus heeft er op aangedi'ongen en Paulus getuigt, dat de Joden van Berea ede ler waren dan van Thessalonika, omdat zij dagelijks de schriften on derzochten, of die dingen alzo waren. Vreselijk is het, dat wij door onze val in Adam, geen lust meer hebben om het Boek der boeken, de Gods openbaring aan de mens, te onder zoeken. Grote belangstelling voor tijdschriften, kranten, slechte boe ken enz. is er genoeg. Het grootste deel der mensheid is van het Woord vreemd. We vernamen, dat er in Azië van de 1145 miljoen zielen, voor een eeuwigheid geschapen, maar 5,5 mil joen tot kennis van de waarheid zijn gebracht. Dat in China van de 415 miljoen, meer dan de helft nog nooit van het Evangelie heeft gehoord. Dat van de 70 miljoen Japanners, er 215 duizend zijn die de waarheid belij den. Dat in Tibet op een bevolking van 15 miljoen nog nooit één zende ling geweest is. We kunnen zo doorgaan, maar moest dit ons niet aangrijpen? En dan Europa, ons vaderland en ons eiland, hoevele duizenden ge zinnen waar Gods woord tevergeefs wordt gezocht, of wel in huis is maar niet meer gelezen wordt. Schrikbarend zijn de tijden die wij beleven. De afval en het verval zijn zo groot, dat wij samen leerden door Gods genade: Och of mijn hoofd wa ter ware en mijn ogen een spring ader van tranen, om dag en nacht te wenen over de breuk van ons eigen hart, land, volk, staat en kerk. Wij zijn gelijk geworden aan Gal- lio ën trekken ons geen van deze dingen meer aan. Dat we door Gods genade mogen wederkeren en Gods woord een richtsnoer mag zijn in ons aller leven, van hoog (zie de ka binetscrisis) tot laag, in kerk en staat. Om op het woord verstandig- lijk te letten, en door Gods verlich tende en wederbarende genade er acht op te geven, zowel in bedreigin gen als beloften. Wie het eerste niet leert aanvaarden, voor die heeft het tweede geen wezenlijke waarde. De volle raad Gods, in Christus is in dit woord verklaard. De dood in Adam en het leven in Christus. Het kan ons wijs maken lot zaligheid. De Heilige Geest moge het toepassen, daar wacht het op. Om zowel de vloek van de wet, waar we allen onder liggen, te leren aanvaarden en daarna in ons hart door Gods ge nade, plaats te krijgen voor Hem, die het einde der wet is, voor een ieder die gelooft. Het goede vinden, ligt alleen hier in: Die Mij vindt, vindt het leven cn trekt een welgevallen van de Heere. Uw liefdedienst heeft de oprechten nog nooit verdroten. Het gesloten Boek, geopend door de Leeuw uit de stam van Juda, leert Gods Kerk de weg der zaligheid, uit genade. Vervolgens staat er, die op de Heere vertrouwt is wel gelukzalig. Het één is aan het ander verbonden. Alles vloeit uit Gods welbehagen, naar zijn eeuwig verbond, voor zijn hele Kerk op aarde. Het geloof is uit het gehoor, door het Woord Gods, waar de Heilige Geest het zaligmakend werkt in het hart. Het bestaat in kennis, toestemmen en vertrouwen. Hier gaat het om vertrouwen. In onze natuur wan trouwen wij God omdat we Hem niet kennen en vertrouwen op ons zelf of het schepsel. Gods genade brenge ons af van alle vertrouwen op schepselen of op onszelf, voor tijd en eeuwigheid. Welgelukzalig is hij die op de Heere leert vertrouwen. Dit is een oefening door de Heilige Geest. Geve Hij u en mij voor het eerst of bij vernieuwing van deze woorden door' Zijn Geest te lef en, tot Gods eer en ons heil. De Heere te leren vertrouwen en op Hem betrouwen voor ziel en li chaam in alle wederwaardigheden des levens. Dat Hij zich nooit vergist en Zijn vast gemaakt bestek ten uitvoer brengt. De grootste genade is om met de dichter van Psalm 19: 6 te beleven en te verstaan: Dus krijg ik van mijn plicht, O God, een klaar bericht. Wat is 't vooruitzicht schoon! Hij, die op U vertrouwt, Uiv wetten onderhoudt, Vindt daarin grote loon. Maar, Heer, wie is de man, Die op 't nauwkeurigst kan Zijn dwalingen doorgronden? O Bron van 't hoogste goed Was, reinig mijn gemoed Van mijn verborgen zonden N. K. naar meer melkwegstelsels, zien we met iels van ourzelting, dar steeds verder weg meer en meer melkweg stelsels zijn, eerst honderden, dar. duizenden, en tenslotte miljarden. Melkwegstelsels, dus geen sterren, maar opeenhopingen van sterren, die we een melkwegstelsel noemen. Het is ondoenlijk te proberen te bevatten, hoeveel sterren er dan wel in de ruimte kunnen zijn. Maar zo min als de sterren zo maar los in de ruimte hangen, ze horen immers thuis in een melkwegstelsel, zomin hangen die zelfde melkwegstelsels maar los i)i het heelal. Neen, op de zelfde manier als sterren zo'n stel sel vormen, horen die weer thuis tn een super-melkwegstelsel, dat zelfs ook weer een zelfde soort spiraal structuur schijnt te bezitten. Verder dan tot dat punt is de mens niet, of nog niet, maar als misschien eens nieuwe en betere middelen zijn be dacht om weer verder de ruimte in te kijken, zullen we misschien moe ten concluderen, dat zelfs dat super- ynelkwegstelsel nog maar een onder deel is van een nog groter super-su per- melkwegstelsel, dat op z\jn beurt mischien thuis hoort in A. C. J. FLANTUA. ADVERTENTIE De Raiffeisenbank wil de spaarzin bevorderen. Ook uw spaarzin. In uw eigen belang. Voor uw eigen zekerheid. Nü sparen betekent zekerheid straks. U weet zelf waarvoor u spaart. Voor u zelf of voor anderen. Voor de vervulling van een lang gekoesterde wens of voor een onverwachte grote uitgave. In ieder geval spaart u voor een kleine of grote zekerheid. spaarbank en alle bankzaken Hij weerde haar af. „Ik heb geen honger: ik heb trouwens al gegeten. O, Anneke, wat ben ik blij weer vrij te zijn. Als je wist „Ssst!" zei ze zacht. „Dat is voor lopig achter de rug. En tegen de tijd dat de zaak voorkomt, zien we wel weer. Geen zorgen voor morgen. Ga lekker zitten, jong. Heb je sigaret ten? Er ligt nog een doosje op het dressoir. Zal ik al koffie maken?'' „Als je wilt Een poosje later zaten ze tegen over elkaar. „Wat wist Flip Holtkamp van je, Adrie, dat je zo bang voor hem was? Die zogenaamde souve- nierleveranties waren maar flauwe kul, he?" Hij knikte. „Jaren geleden heb ik eens con kind aangereden. Ik had wat gedronken. Het was op een avond in Aalten. Ik ben toen uit angst doorgereden. Ze hebben me nooit gevonden. Het kind was dood.." Ze bracht van schrik de hand voor do mond. „Nee „Tenminste, dat heb ik al die ja- door FRANK VAN FALCKENOORT ren gedacht. Flip heeft het gezien en mijn nummer genoteerd. Hij kwam me kort daarna opzoeken. Zei, dat hij zou zwijgen, als ik wat voor hem wilde doen. En zo is het be gonnen. Toen ik er eenmaal aan vast zat, was er geen terugkeer mo gelijk. Hij dreigde altijd weer me aan te zullen brengen. Hij noemde het moord „En in deze dagen ben je zeker te weten gekomen, dal het helemaal zo erg niet was." ,.Zo is het. Het kind was wel ge wond, maar binnen veertien dagen al genezen. Het betekende gelukkig niet veel." Ze keek hem enige tijd aan. „Jij beul geen mannetje om onbeheerd los te lopen, broer. Ik zal jou eens wat vertellen: ik blijf in Dorringen wonen, nee, niet hier. Ik ga trouwen met Tiemen Scholstra. Zijn zaak is niet eens zo ver hier vandaan. Ik zal voortaan een oogje in het zeil houden. Zodat jij geen gekke dingen meer zult uithalen. Dat zal ik de officier van justitie ook schrijven. Misschien scheelt dat ook nog een beetje. Ik ben je zus, en daarom kan ik niet tolereren, dat jij dingen gaat doen, die het daglicht niet kunnen velen. Jij blijft bij je eigen leest., schoenmakertje. In casu: je kasteel. Ik zal goed op je gaan letten en Tiemen zal me wel een handje hel pen. Misschien vinden we ook wel eens op een goede dag een aardig meisje, dat jou hier voor altijd ge zelschap wil houden. Hopelijk ie mand met eeri beetje haar op de tanden, want zo iemand heb jij no dig. broer 1" Hij lachte verlegen. „Ik zal alles doen, wat je wilt, zus. Dit in ieder geval nooit meer. Als ik terugdenk aan die kale cel Opeens werd de achterdeur ge opend en een stem riep: „De melk boer! Is mijn hartelapje ook bij de hand?" Anneke begon te blozen en kwam overeind. „Kom verder, meneer de melkzaakeigenaar, want ik wil mijn aanstaande man voorstellen aan mijn broer. Hij is vrij!" Ze liep naar de keuken, doch sloot even de deur. Hij keek haar verrast aan. „Is Adrie Anneke knikte lachend. „Nu is mijn geluk volkomen, mijn schat. Geef me eerst maar een dikke zoen, mannetje-in-spé. daar heb ik op het moment meer behoefte aan dan aan jc hele voorraad flessen en boter. EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9