GEIT(JES) DE ONDERGANG VAN DHR bijeenkomst te pogen te verdubbelen ten bate van de Vluchtelinenactie. De portemonnee werd rond gege ven en bleek toen hij werd geleegd niet minder dan f 47.60 te bevatten, een resultaat zo mooi, dat niemand daarop had durven rekenen. ADVERTENTIE LAGOST/AM ROESTVRIJ STAAL Er zijn verleidingen in hel leven waaraan geen weerstand valt te bieden en voor de kinderen kan die bijvoorbeeld bestaan uitgeitjes. De „koe van de kleineman heeft, zijn economisch gewicht wel wat verspeeld., maar vooral een klein geitje heeft het allemaal wel. Het is het animale einde, waarvoor het kind moeiteloos bezwijkt. In het (Schouw- se) dorp groeit Jantje op in de agra rische sfeer. Fraaie randversiering van zijn rustig en beschermd leven tje is een geitjewaar hij heel dol mee is. Hel is geen strobrandliefde, maar de affecties voor het dier wor telen diep. Een heel jaar lang wordt het beestje vertroeteld en verzorgd. Hel slaapt u mag dat wel weten - op gezette tijden achter de kachel en hel geitje vindt dal warm en goed. Maar bij vriendje Kees - zoon van de meester - is onder invloed van de geitelijke vreugden, ook de liefde onstoken en Kees komt bij zijn va der met de indrukwekkende wens „ook een geitje te mogen hebben''. Ai, daar is gewikt en gewogen maar „hoera voor pa" .het mag. Met cent jes op zak gaat Kees in het voorjaar een geitje kopen. Op het koopadres blijken er echter twee lieverdjes te zijn en Kees heeft thuis ieder gek gezeurd om er twee ie mogen heb ben. Zo is het allemaal gegaan. Twee geitjes voor het zoontje van de meester. Nu is het herfst en even dit: het zijn twee juwelen van beesten geworden, maar de winter naakt, het wordt kouder en een evidente vraag van pa was: „hoe moet dat nu". Het verschrikkelijke icoord gevallen: „verkopen". Kees is er finaal onder ste boven van geweest, want zijn dieren zijn te lief om er koopman schap mee te bedrijven. Het is er toch van gekomen. Met zijn vriendje heeft hij de prijs op 25 vastgesteld, maar de koopman heeft van wan hoop de handen de lucht ingestoken. Vijf en twintig gulden", zei hij na drukkelijk, dat is veel te veel", Ze zijn geakkoordeerd op f 17,50. Dc koopman liet er geen gras over groeien. De geiten verdwenen bla tend in de auto en door een waas van tranen zag Kees „zijn" dieren weg rijden. Zeker hij heeft f 17,50 in zijn spaarpot, maar hij is niet bl\j met het geld. Voor het slapen gaan denkt hij aan zijn troetelkinderen en noemt hun namen. Het helpt niet meer, want ze zijn al onbereikbaar ver weg. schiereilandman. fraaie Italiaanse vormgeving en ongekende -ït* degelijkheid VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Ouderavond Prot. Chr. Huishoudschool „De Schutse" De Bruinisser bejaardén hadden samen met de leden van de Bejaar- denscciëteit uit Nieuwerkerk deze week een zeer gezellige middag. Te ongeveer twee uur arriveerden de Nieuwerkerkse vrienden en vrien dinnen, waarna zij door de presi dente van Bruinisse, mevrouw Van de Linde-Bezemer hartelijk welkom werden geheten. Er waren toen met elkaar niet minder dan 85 personen. Mevrouw IJzelenberg-Olree had weer voor een mooi gedicht gezorgd en behalve de Bruinissenaars en de Nieuwerkerkers was er nog een gast uit Colijnsplaat, die als 88-jarige in het rusthuis daar woont. Deze per soon had ook een gedicht over het leven daar en ook zijn werkstuk, door hem zelf voorgedragen oogstte bewondering en applaus. Mevrouw Wiebrens-Capelle vertoonde films van te Bruinisse gehouden mossel feesten, door haar vader opgenomen. Er werden Hazeu liederen gezon gen en enkele van de gasten droegen nog gedichten voor. Mevrouw Van Eeten-de Vries, de presidente van Nieuwerkerk dankte hartelijk voor de goede ontvangst en voor de prettige middag, de hoop uitsprekend dat spoedig de Bruinissenaars op Nieu werkerk zouden kunnen worden ont vangen. Mevrouw M. Jumelet-van Rhee verzorgde de dagsluiting. Een der in gezetenen van Nieuwerkerk. had van een kennis die onbekend wenste te blijven, een portemonnee met een bedrag van f 5,- gekregen, met het verzoek dit bedrag op de bejaarden- 59. Aan het hoofd van Maya's mannen vochten Aram en Harald zich slap voor stap naar het vluchtschip van de Kan-Ur. Maar naarmate zij de loopplank naderden werd de tegenstand heftiger, waaruit bleek dat de Kan-Ur zijn beste krijgers in dc middelste verdoe'igingsring had opgesteld. Steeds langzamer werd de voortgang, tot tenslotte de opmars tot stilstand kwam, vastgelopen tegen een onwrikbare muur van verdedigers. Zelfs de onstuimige Ha rald zag geen kans deze muur te doorbre ken; elke bres, die zijn zwaard sloeg, werd direct opgevuld door oen andere krijger. Nu begonnen dc albino's van alle zijden p de colonne in te dringen, van verdedi gers waren zij aanvallers geworden. Aram cn Harald zagen hun mannen de één na de ander vallen. Een terugtocht was niet meer mogelijk, daar zij nu volledig om singeld waren. De toestand werd kritiek. Dit vond ook Lode, die de strijd gade sloeg, achter een gebouwtje, waar hij zich ijlings had teruggetrokken, toen het wa pengeweld hem wat te heftig werd. „Drom mels", mompelde hij. „dat gaat verkeerd! Het wordt tijd dat een praktische geheim bewaarder ingrijpt en door een bijzondere kennis bereikt wat met grof wapengeweld niet kan worden uitgevoerd". Tegelijker tijd haalde hij een paar met knalpoeder gevulde kokers uit zijn buis en stak de lonten ervan aan Een „dolfijn'"'-v]iegtiiig In West-Berlijn is een vertikaal op stijgend vliegtuig ontworpen, waar van de vorm duidelijk aan het die renrijk is ontleend. Zoals hei li chaam van het „voorbeeld", de dol fijn, biedt ook de gestroomlijnde romp van het nieuwe VTOL-vlieg- tuig (vertical take-off and landing) een minimale weerstand en beschikt ondanks dat over meer interieur dan een vergelijkbaar vliegtuig met een gebruikelijke romp. De zes grote hef-rotors (drie aan elke kant van de romp) heffen de verticaal stijgende machine -van de startplaats op, on dersteund. door de verticaal gedraai de „staart-fans" foto 1). In de over gangsfase (foto 2) zorgen de staaft- fans reeds voor versnelling van het vliegtuig, zodat het langzaam aan de horizontale vlucht kan beginnen. De aanzuigopeningen voor de hete gas generatoren van de zes „liftingfans" achter de vliegtuigneus en boven op de staart worden gesloten, en de hef- motoren glijden in de romp. Hier liggen zij volgenv een geheel nieuw principe telkens paarsgewijs boven elkaar. De beide aan het zeer speci ale uiteinde van de staart, „Heck- spiesz'y genoemd (een aërodynamisch gunstige en ruimtebesparende ver lenging van de romp), aangebrachte motoren leveren nu de stuwdruk voor de horizontale vlucht met een snelheid dicht onder de geluidsgrens (foto 3). SIRJANSLAND r* *1 K *1 De P.I.T.-collecte ZlllCl-Airikcl Dgebracht. alhier heeft £13,50 (j(, p,. \ajje>SV Gas-flambouw omver gereden De rijkspolitie alhier stelt momen teel een onderzoek in naar een tot nog toe c ibekend gebleven automo bilist, die bij het wegrijden van het Havenplein de aldaar staande en bij feestelijke gelegenheden in gebruik zijnde grote gasflambouw heeft om ver gereden. Althans, aangenomen wordt dat dit door een automobilist is geschied al bestaat hierover geen zekerheid. Wel staat vast dat de hoge stellage op de straat is terecht geko men. gelukkig zonder een voorbij ganger te raken. OOSTERLAND Causerei over Turkije Dondardagavond sprak op de ver gadering van de chr. vrouwenver eniging „Martha" in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw alhier, ds. Flink uit Burgh over zijn reisbelevenissen in Turkije. Ingeleid door de presi dente, mevr. Groenewegen-Krans vertelde de predikant op boeiende wijze, waarbij de humor vaak niet ontbrak, over dit merkwaardige land. Een prachtige serie kleuren dia's verluchtte het gesproken woord en gaven een duidelijk beeld van het leven in het Turkse land, waar schrijnende armoede naast grote rijkdom te vinden is. Ook de Ooster se bouwtrant, die zich vooral in dc vele moskeeën openbaarde, werd fraai weergegeven. Al met al een mooie avond voor de vrouwenver eniging, waarvan de leden in grote getale waren opgekomen. Na afloop dankte de presidente de spreker voor het gebodene en bood hem een ro kertje aan. Auto in brand Donderdagmorgen werd de brand weer alhier gealarmeerd omdat er een personenauto van de heer van der Werf uit de Kerkstraat in brand stond. Men rukte onmiddellijk uit doch de spuit behoefde geen dienst te doen, omdat de eigenaar kans had gezien de brand, die vermoedelijk was ontstaan door een geblokkeerde rem, door middel van een schuim- blusapparaat te blussen. Gelukkig bleek de zo goed als nieuwe wagen weinig te hebben geleden, er kon weer direct mee gereden worden. Men dient er rekening mee te hou den dat men bij brandconstatering ten allen tijde de brandweercom mandant of de ondercommandant moet waarschuwen en niet een van de manschappen zo als hier gebeur de. Dit geeft vertraging met alle ge volgen van dien. WESTERSCIIOUWEN De vluchtelingenactie Westerschouwen offerde in totaal f 2128,23 voor Tibet. Dit bedrag kwam gespecificeerd uit de volgende kernen: Burgh-Haamstede f 1245,57; Renesse f495,56; Noordwelle f207,10 en Serooskerke f 180. Het totaal be drag had nog veel hoger kunnen zijn, daar vooral in Haamstede en Burgh diverse wijken ver-stoken bleven van een co!lectant(trice). Voor hen blijft de giro open. HAAMSTEDE Eerste Pomona-vergadering De avonden zijn weer zo lang ge worden dat buiten werken tot het verleden behoort en er veel tijd be schikbaar komt voor het bijwonen van vergaderingen. Pomona start de winterreeks op dinsdag 1 november met een lezing van de heer P. Meeuwse, verbonden aan het Rijks Tuinbouw-consulentschap te Goes over „Bodemaangelegenheden". Zo als gewoonlijk wordt de vergadering in hotel Bom gehouden. BRUINISSE Gunning Door de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" te Thoien wlerd namens b. en w. van Bruinisse het herstellen van de glooiing der gemeentehaven gegund aan firma M. v. d. Velde Zn. te Bruinisse voor f 12.800,-. Veel mosselzaad Onze veronderstelling dat als ge volg van het fraaie herfstweer de mosselzaadvangsten overvloedig zou den zijn, werd bewaarheid. Zelden heeft men de schepen met dergelijke volle vrachten mosselzaad zien bin nenkomen. Maar het was maandag dan ook zulk mooi weer, dat dit ge waagd kon worden. Overigens wel een bewijs dat men kan spreken van veel mosselzaad in de Waddenzee. Stichting Kinderzorg De zg. aardappelcollecte voor de Stichting Kinderzorg bracht te Brui nisse 31 mud aardappelen en een be drag van f 10 op. Kinderpostzegels en -kaarten Te Bruinisse werden aan kinder postzegels en -kaarten verkocht dooi de leerlingen van de chr. school voor f 742, door die van de o.l.-school voor een bedrag van f 741.25. SEROOSKERKE Opbrengst collecten De collecte voor de reclassering heeft te Serooskerke opgebracht f 22,70, de Zeeuwse collecte f 48,55 en de vluchtelingencollecte (Tibet) f 180. PRETORIA, 28-10. Het Zuidafri- kaanse kabinet is in bijzondere ver gadering bijeengekomen om een antwoord op te stellen naar aanlei ding van het door de algemene ver gadering van de Verenigde Naties genomen besluit Zuid-Afrika het mandaat over Zuidwest-Afrika te ontnemen. Politieke waarnemers menen dat de Zuidafrikaanse rege ring mogelijk overweegt de Verenig de Naties te verlaten. Minister van buitenlandse zaken Muller zou het kabinet later op de dag verslag uitbrengen over de dooi de assemblee aangenomen resolutie. Minister Muller komt uit New York waar hij de algemene vergadering heeft bijgewoond. HAAMSTEDE, 25-10. Er bestond grote belangstelling voor de ouder avond die de Prot. Chr. Landbouw Huishoudschool „De Schutse" op dinsdag j.i. had uitgeschreven. Een UO-tal ouders was bijeen gekomen in een der lokalen en het viel op dat het percentage bezoekende vaders steeds groter wordt. Op deze ouder avond sprak Wika Wasterval over het onderwerp: „Opvoeden, nu". Zo als bekend is de heer Wasterval di recteur van het Vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. De voorzitter van het schoolbe stuur, ds. F. A. van Liere uit Renes se oper\c!e op de gebruikelijke wijze deze avond en sprak een welkomst woord. Vervolgens dankte de direc trice van de school, mejuffrouw E. v. d. Stadit voor de grote opkomst en naast de geschapen mogelijkheid via deze ouderavonden om elkaar te le ren kennen wijdde zij woorden aan de opvoeding van de kinderen. Wika Wasterval noemde als ken merk van de opvoeding Ln deze tijd de snelle veranderingen die er over al, op allerlei gebied plaats hebben. Vroeger was er een bepaald gezag gevestigd waarbij iedereen zijn of haar plaats had doch tegenwoordig wordt de persoon getoetst op ei gen, werkelijk gezag. Met de eerlijkheid valt niet meer te spot ten, daar de jeugd zegt waar het op staat en zij verwacht dan ook eerlij ke antwoorden. Voor volwassenen is het vaak moeilijk om zich aan te passen aan deze snel veranderende wereld. Van. de mogelijkheid tot vragen stellen werd een druk gebruik ge maakt. Vragen met betrekking op het werkelijk volwassen worden als doel van de opvoeding; niet te lang vol wassen kinderen verder verzorgen; de notie van waarde van het geld meegeven; verhouding tussen ouders belangrijk voor de houding tegenover zoen cf dochter en eerlijk uitkomen voor het ook niet weten van ant woorden op bepaalde vragen. De laatste vraag was: Wat zou Christus van deze wereld vinden? Antwoord: „Er is geen onderscheid tussen vroe ger en nu". De heldere uiteenzetting van Wika Wasterval en de duidelijke voorbeel den uit het leven van iedere dag werden door 'de aanwezigen zeer ge waardeerd. Ds. Van Liere eindigde deze avond met dankgebed. De ouders kregen daarna gelegen heid om de leerkrachten te spreken bij het drinken van een. kopje koffie en het nuttigen van een punt appel taart. De leez-lingen van de 2e en 3e klassen bedienden hun ouders. Het onderwijs aan „De Schutse" „De Schutse" stond enige weken geleden al in het teken van de be langstelling toen de moeders van de leerlingen der 1ste klasse kennis maakten met de school en de alge mene gang van zaken Werd bespro ken. Naast de gewone schoolopleidin gen lopen regelmatig andere cursus sen via deze school. Zo zijn er de gehele winter naaicursussen op de woensdagavonden. De eerste kook cursus is bijna voorbij en deze wordt gevolgd door een bakcursus. Op 9 no vember start op de woensdagmid dagen een dieetcursus waar dieetpa- tiënten en verzorgsters hiervan hun licht kunnen opsteken. Dan heeft op de woensdagavonden een cursus plaats in het verzorgen van planten, het maken van kerststukjes enz. Op dinsdagmiddag loopt momenteel nog een naaicursus die bij voldoende deelname verlengd zal worden. Dit jaar werden 25 nieuwe leerlin gen voor de school ingeschreven die hier dus de lessen volgen om later de mogelijkheid te kunnen hebben om verschillende verzorgende beroe pen te gaan uitoefenen, zoals inrich- tings-assistente, kraamverzorgster, gezins- en bejaardenverzorgsters. Een diploma INAS is nu een fundament cm zich in hc-t verpleegtersvak te bekwamen. Al met al is het wel duidelijk dat „De Schutse" in haar opvoedende taak een heel belangrijke plaats in de Westhoek inneemt. Auto reed in op kinderen Pirna (Oost-Duitsland): BERLIJN, 27-10. Donderdag zijn bij een verkeersongeluk in de plaats Pirna in oost-Duitsland zeven kin deren en een kleuteronderwijzeres om het leven gekomen. 1-Iet Oostduiise persbureau A.D.N. bericht verder, dat zeven kinderen en een tweede onderwijzeres in een ziekenhuis zijn opgenomen met min of meer ernstige verwondingen. Het ongeluk ontstond doordat door tot nog toe onbekende oorzaak een vrachtauto op een groep kleuters inreed, die met onderwijzeressen op een wandelpad liepen. ADVERTENTIE Slachtoffer schietpartij te Rotterdam overleden ROTTERDAM, 27-10, Dc kelner J. J. M. Dingen (25), die vorige week door zijn vriendin de 21-jargie tele foniste Maaike van K. op een zol- derctage aan de Mathenesserdyk in Rotterdam met kogels uit een cilin derrevolver werd neergeschoten, is in het Bijkzigtziekenhuis in Rotterdam overleden. Vandaag zal een sectie worden ver richt. Deze moet uitwijzen of de dood van de man een direct gevolg van de aanslag is. In het begin van deze week werd n.I. meegedeeld dat de toestand van de kelner was ver beterd. Maaike van K. verwondde haar vriend in de nacht van woensdag op donderdag na een ernstige ruzie. De man kwam 's nachts onder invloed thuis. Zij nam een revolver uit een kast en trof haar vriend vijfmaal in het onderlichaam en dijbenen. Kort daarop meldde de telefoniste zich bij de politie. Zij verklaarde onder meer dat haar vriend haar uitdaagde toen ze de revolver pakte. „Dat durf je niet", zou hij hebben gezegd. „Per ongeluk" gevuurd op Zuidvietnamezen SAIGON, 27-10. Een Amerikaanse patrouille die bij Saigon in een hin derlaag lag, heeft donderdagochtend vroeg per ongeluk het vuur geopend op een groep burgers, waardoor acht Zuidvietnamezen - onder wie vrou wen en kinderen - omkwamen. Vol gens een Amerikaanse woordvoer der had men de burgers voor opstan delingen gehouden en op advies van een Zuidvietnamese politieman het vuur geopend. Het incident vond plaats op een weg 15 km. ten noor den van de Zuidvietnamese hoofd stad. De groep was in stilte genaderd en men had geen licht bij zich. ADVERTENTIE Klasse merken ETERNA MIDO REVUE TENAX MOVADO ZENTRA Juwelier - Horloger ?AC. MOURfj; naast 's-Gravensteen Zierikzee - Tel. 01110-2443 STKEEKNIEUWS ZIERIKZEE BRECKENBRIDGE, 27-10. Een 59-jarige verpleegster uit Tex as, die al een keer wegens moord veroordeeld is, is don derdag beschuldigd van ont voering .Zij zou een rijke, 95- jarige man die zij „verpleeg de", over de grens naar Okla homa hebben gebracht en daar met hem in het huwelijk zijn getreden. De beschuldiging is geuit door een familielid van wijlen de eerste vrouw van de bruidegom, een miljonair uit Californië, die zijn geld ver diend heeft in de olie en si naasappelen. Dit familielid had haar al eerder aange klaagd toegens een poging hem te vermoorden. De 92 kilo we gende verpleegster, die al zes keer getrouwd is geweestwerd in 1949 wegens moord op een man tot 22 jaar veroordeeld. Zij werd in 1963 vrijgelaten. Nu is zij tegen betaling van een borgsom van 5000 dollar op vrije voeten gesteld. Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 8 november a.s. wordt een algemene vergadering gehouden van het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland, in 'sLandska- mer te Zierkizee. Op deze vergade ring komt de begroting 1967 aan de orde. Officiële ingebruikneming gymnastiekzaal Raamstraat Naar wy vernemen zal de nieuwe gymnastiekzaal aan de Raamstraat alhier officieel in gebruik worden genomen en wel op dinsdag 15 no vember a.s. Veer deze gelegenheid is een programma van sportdemon- straties samengesteld dat wordt ge opend met het voorstellen van de deelnemende verenigingen. Hierna volgt een toespraak door burgemeester D. W. Kastelein en vervolgens zullen trainings-oefenin- gen worden uitgevoerd op muziek door Delta-Sport. Rust Roest komt aan bod met oefeningen hoge brug en dan volgt een gymnastiekpro- gramma door de openbare, de R.K. en de Chr. Nat.-school. Delta-Sport gaat verder aan de brug ongelijk en na een badmintonwedstrijd volgen hoogrek (Rust Roest), persoonlijke vrije oefeningen door Ingrid Conven- ton (Delta-Sport), kastspringen (jon gens lagere school), ringoefeningen (Rust Roest), oefeningen lange mat (Delta Sport) en trampolinestpringen (Rust Roe9t). Begroting N.V. Prov. Zeeuwse Brug Mij In verband met een onzerzijds ge maakte opmerking over de begroting van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Mij, in het nummer van don derdag, gebiedt de eerlijkheid mede te delen dat bedoelde begroting in middels door ons is ontvangen, zodat bedoelde opmerking zijn zin heeft verloren, en als niet gemaakt dient te worden beschouwd. RED. Ontspanningsavond U.V.V. voor alle bejaarden Het seizoen begint weer en dat be tekent dat ook de U.V.V. alhier weer van start gaat met de zo gewilde ont spanningsavonden voor de bejaarden. De eerste ontspanningsavond vindt plaats op maandagavond 31 oktober a.s., aanvang om half acht, in het Ned. Herv. verenigingsgebouw aan. het Vrije. Deze ontspanningsavond zal worden verzorgd door de film dienst van de Kon. Rotterdamse dier gaarde „Blijdorp". Vertoond wordt o.a. de fraaie kleurenfilm van Maar ten Toonder „Blijdorp, een oase in een wereldstad". Na de pauze volgen dan nog enige mooie natuurfilms over de wildparken in Afrika. Alle bejaarden zijn van harte welkom. „lieve" verpleegster

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2