CORSAIR V 4 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Erhard moet verder regeren met een minderheidsregering China beproeft raket met kernlading De hongersnood in Bihar (India) H.M. de Koningin bezoekt Rotterdam Premier Cals in overleg met de K.V.P. Ideënbus WAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19683 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vogels vluchten voor de winter l'olitieke moeilijkheden in Bonn Prent nit Sniallegauge BONN, 27-L0. Bondskanselier Er hard heeft donderdagavond na het aftreden van de ministers van de Vr(je democraten besloten voorlopig met een minderheidskabinet verder te regeren. Naar in welingelichte kringen verluidt, zullen de vier opengevallen plaatsen niet door nieuwe ministers worden bezet. De bewindslieden van de C.D.U./C.S.U. zullen deze portefeuilles gaan be heren. Regeringswoordvoerder Von Hase kon niet zeggen, hoe de portefeuilles zullen worden verdeeld. Volgens ge noemde kringen zou de minister van economische zaken, Kurt Schmücker, financiën overnemen. De minister voor de schatkist, Werner Dollinger, zou de portefeuille voor economische samenwerking gaan beheren; de mi nister voor vluchtelingenzaken, Jo- hann Gradl, zou de aangelegenheden betreffende geheel Duitsland gaan behartigen en de minister voor ge zinszaken, Bruno Heck, zou ook de leiding krijgen over het departement van volkshuisvesting. Politieke waarnemers in Bonn zijn van oordeel, dat Erhard en de C.D. U./C.S.U.-fractie in de Bondsdag PEKING, 27-10. Communistisch China heeft donderdag met succes een raket met kernlading beproefd, zo heeft het persbureau „Nieuw- China" bekendgemaakt. Het wapen trof nauwkeurig zyn doel, waardoor een kerncntploffing ontstond. Het was de vierde kernexplosie waar van Peking melding heeft gemaakt. Volgens „Nieuw-China" werd de proef genomen op Chinees gebied. Nadere bijzonderheden, zoals de plaats waar de kernexplosie zich heeft voorgedaan, werden niet ge geven. „Deze succesvolle proef laat zien, dat het vermogen van China op wetenschappelijk, technisch en defensief gebied steeds sneller vor dert", aldus „Nieuw-China". Het persbureau sprak van „een grote overwinning van de gedachten van voorzitter Mao Tse-Toeng". In de bekendmaking werd hieraan toegevoegd, dat China zal blijven ijveren voor een volledig verbod van kernwapens en de vernietiging van de bestaande voorraden. „Wij ver klaren nog eens plechtig dat China nooit en onder geen omstandigheid het eerste kernwapens zal gebrui ken". Amerikaanse reactie WASHINGTON, 27-10. De Ame rikaanse commissie voor kernenergie heeft donderdagavond bekendge maakt, dat zij de jongste Chinese kemproef heeft gelocaliseerd en de kracht ervan heeft vastgesteld. Het was een ontploffing geweest van ge ringe tot middelmatige kracht. De proef was genomen in het gebied van het proefterrein te Lop Nor, Nederlanders in China krijgen uitreisvisa DEN HAAG, 27-10. De echtgeno te cn kinderen van zowel dr. D. W. Fokkema, tijdelijk zaakgelastigde in Peking, als van de heer P. Verhoe ven, kanselier, hebben van dc Chine se autoriteiten vergunning gekregen de volksrepubliek China te verlaten. Zoals gemeld bestond er bij de Ne derlandse regering enige bezorgd heid over een vertraging bij de ver lening van de uitreisvisa. De kwestie van de uitreisvisa was dinsdag j.l. van Nederlandse zijde te berde gebracht tijdens een gesprek dat de Chinese tijdelijk zaakgelastig de, de heer Sjen Wei-Liang, op diens verzoek aan het ministerie van bui tenlandse zaken bracht om te spre ken over de kwestie van de acht las- technici in het gebouw van de Chine se diplomatieke missie. Gebleken is dat zijn instructies geen nieuwe mo gelijkheden hebben geopend voor de oplossing van het probleem van de lassers, zei men in Den Haag. waar de Chinezen al drie kernont ploffingen teweeg hebben gebracht. Een woordvoerder van de commis sie zei, dat de commissie nog niet over gegevens beschikte waaruit af geleid kon worden dat de Chinezen een geleid projectiel hadden gebruikt of dat het hier een thermo-nucleaire ontploffing betrof. eerst de resultaten van de in no vember te houden verkiezingen in de deelstaten Hessen en Beieren wil len afwachten, voordat zij tot een reorganisatie van dit kabinet dan wel de vorming van een nieuwe re gering overgaan. In Hessen gaat men op 6 novem ber naar de stembus, in Beieren op 20 november. Vervanging van Erhard? In politieke kringen acht men het mogelijk dat de C.D.U./C.S.U. in de naaste toekomst zowel de sociaal-de mocratische oppositie als de Vrije democraten zal polsen over de mo gelijkheden van een oplossing van de moeilijkheden. Erhard acht het kennelijk mogelijk dat er na de ge noemde verkiezingen weer met de liberale F.D.P. zal zijn te praten. Waarnemers zijn van oordeel dat .er dan wellicht ook binnen de C.D.TJ./ C.S.U. een nieuwe discussie zaj plaatsvinden, die wel eens tot ver vanging van Erhard zou kunnen lei den. De bondskanselier wordt op 4 februari a.s. zeventig jaar. GAYA, 28-10. Ram Soebhag Singh, Indisch minister van staat voor de spoorwegen, heeft verklaard dat vele mensen in de staat Bihar de kans lopen van honger te sterven. De minister zei dit donderdag avond op een bijeenkomst van de congrespartij in Gaya. Hij wees erop dat de mensen op het ogenblik leven van gras, bladeren en onkruid. Als er niet binnen veertien dagen levens middelen naar het gebied gebracht werden, zouden zeer vele dorpelin gen van honger omkomen. KEULEN, 27-10. De artsen in.west Duitsland hebben via hun officiële vertegenwoordiging bij het ministe rie van gezondheid en bij het parle ment aangedrongen op wettelijke bevoegdheid om op hun auto's een zwaailicht te mogen voeren, dat dienst kan doen, wanneer zij zich naar een spoedgeval moeten bege ven. Plet is niet de bedoeling van de artsen voorrangsrechten in het ver keer te krijgen, doch zij hopen, dat andere weggebruikers bij het zien van het waarschuwingslicht mede werking zullen verlenen. Russisch-Amerikaanse verbroedering in Amsterdam AMSTERDAM, 28-10. Russen en Amerikanen, die vriendelijke woor den tegen elkaar zeggen en voor el kaar applaudisseren, ivraen donder dagavond in Amsterdam te vinden. Misschien heeft het geen enkele po litieke betekenis, maar het roas mei hartverwarmend te zien hoe arties ten-uit de Verenigde Staten en ar tiesten uit Rusland samen een polo naise liepen en uitermate vrolijk feest vierden. Dit alles gebeurde in het RAI-ge- bouw in Amsterdam na afloop van de première van de Amerikaanse ijsrevue Holiday on ice". Het toe val mil dat de ijsshoio van het Rus sische staatscircus eveneens in Am sterdam, maar dan vrijdagavond in de Apollohal, zijn Nederlandse pre mière beleeft. Beide ijsshows blij ven tot dertien november. Omdat nu de Amerikanen net een dag eerder begonnen, kreeg het Russische ge zelschap de kans de Amerikaanse première bij te wonen. De Ameri kaanse directeur nodigde na afloop zijn Russische gasten uit voor een gezellig feest met een koud buffet en een lekker drankje. ADVERTENTIE Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM ROTTERDAM, 28-10. Tijdens het bezoek, dat koningin Juliana vrijdag aan Rotterdam brengt en waarbij het accent valt cp Rotterdam als ha venstad, heeft de technisch onderdi recteur van het havenbedrijf der ge- Johnson in Vietnam Gesprek in eigen kring DEN HAAG, 27-10. In het dr. Schaepmanhuis in Den Haag waar het partijbureau van de K.V.P. is ge vestigd, voerde minister-president mr. J. M. L. Th. Cals overleg. Hierbij was mede aanwezig een aantal voor aanstaande partijfgiuren, zo is mee gedeeld. Onder hen bevonden zich de demissionaire ministers De Jong (de fensie), Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) en de staatsse cretarissen Bartels, De Meijer en Hoefnagels. Ook leden van het da gelijks bestuur van de K.V.P. waren op deze bijeenkomst aanwezig. De bijeenkomst van de vooraan staande KVP-ers bleek een vergade ring te zijn van het dagelijks bestuur van de KVP met de KVP-ministers en staatssecretarissen. KVP-partij voorzitter mr. P. J. Aalberse, die de vergadering even verliet om de pers te woord te staan, noemde de bijeenkomst „een gewoon overleg", zoals er normaal drie tot vier paar jaar gehouden worden. Er was behoefte aan overleg „en dal komt meer voor", aldus mr. Aalber se. Drs. W. K. N. Schmelzer. thans formateur, en voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer was verhinderd de vergadering bij te wonen. Zijn plaats als adviserend lid van het dagelijks bestuur van de KVP werd ingenomen door de heer C. J. van der Ploeg, plaatsvervan gend fractie-voorzitter. Mr. Aalberse noemde het voor de hand liggend, dat men bijeen geko men is voor een open gesprek over die zaken, die de laatste twee weken aan de orde zijn. „We zijn allemaal gelukkig nog partijgenoten", zo merkte hij op. Het verloop van de besprekingen schetste hij als bijzonder nuttig. De sfeer van de vergadering noemde hij openhartig en goed. ADVERTENTIE In de hal van de nieuwe Midden- stavdbank te Zierikzee is een wand- beslaande fotografische vergroting gemonteerd van de bekende plaat uit de „Chronyck van Smallegange": ..Zierikzee vanaf de zeezijde". De foto toont een fragment - de Sint Lievensmonsterkerk van deze his- lorsich'e prent. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode!. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. H Wie wil weten wat rust is moet eerst de arbeid kennen, CAM RANH (Vietnam). President Johnson in hemdsmouwen, omringd door juichende Amerikaanse militairen tijdens een onaangekoyicligrl bezoek. meente Rotterdam, ir. H. P. Meyer, in restaurant Eurocentrum, gelegen in het Europoortgebicd, gesproken over de activiteiten van de Maasstad. Na een overzicht te hebben gege ven van het beleid, dat het Rotter damse gemeentebestuur ten aanzien van het havengebied heeft gevoerd, en de ontwikkelingen van de afgelo pen jaren, merkte hij op, dat het thans mogelijk !is in d'e Europoortha vens schepen met een draagvermo gen tot 130.000 ton te ontvangen. Ge hoopt en verwacht wordt echter, dal hier binnen afzienbare tijd nog gro tere schepen, zelfs van het grootste tct dusver bekende type, zullen kun nen afmeren. Spreker releveerde de plannen tot het graven van een cir ca twaalf kilometer lange vaargeul in de Noordzee. Daardoor zal het mo gelijk worden, dat schepen tot 225.000 ton draagvermogen het Rotterdamse havengebied kunnen bereiken. Deze vaargeul moet tijdig - en gedacht wordt aan een tijdstip omstreeks 1 januari 1969 - gereed zijn, anders zal de verwachte grcci van het vervoer van tientallen miljoenen tonnen zich via havens in andere landen ontwik kelen. ten dele met de daarbij be horende raffinaderijen cn chemische industrieën. Van al deze werken en plannen hoopt de gemeente, dat zij de bijdrage van de Rotterdamse ha ven aan dc Nederlandse welvaart nog ernter zullen maken dan zij thans roods is. Door overstromingen als gevolg van stortregens zijn negen mensen om het leven gekomen en duizend stuks vee verdronken in het dorp Toehkosjeh in noordwest-Perzië. ROTTERDAM. De Rotterdamse po litie heeft drie mannen aangehouden die in de nacht van zaterdag op zon dag in het Rotterdamsezeemans- kwartier een 28-jarige boomkweker uit de omgeving van Rotterdam heb ben beroofd van circa f 3000, Hebt U een goed idee? Stuur het in, en U ontvangt een ge schenk of beloning naar waarde DEURLOO Intermeubel Appelmarkt 10 Zierikzee mr DE BIL T Tegen liefdeloosheid jegens de he jaar dei DEN HAAG, 27-10. „Gepensioneerden behoren wij in alles te respecteren als volwaardig burger cn als vclwaardig medemens cn elke kleinerende behandeling zou gestraft moeten werden met een oorvijg". Staatssecretaris C. Egas van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, sprak vandaag deze woorden in een felle rede, waarin hij 'de liefdeloosheid hekelde, waarmee in de huidige samen leving dc bejaarde mens wordt bejegend. De staatssecretaris, die zijn rede uitsprak bij de opening van een bejaardentehuis in Workum (Fr.), verklaarde er niet zeker van te zijn, dat alleen liefde tot de vraag naar bejaardentehuizen leidt. „Is het uit liefde, dat vele volwassen kinderen vader en moeder of één van beiden graag op tijd in een bejaardentehuis zien opgenomen?", zo vroeg dc staatssecretaris zich af en: „Bouwen wij bejaardente huizen uit liefde tegenover dc bejaarden, of uit egoïstische motieven omdat wij dc bejaarden graag goed verzorgd, goed bewaakt, goed opgeborgen willen weten teneinde ons eigen geweten gerust te stel len' Wij maakten de gepensioneerden tot echte gepensioneerden, dat wil zeggen tot oudere mensen, die niet mogen meedoen aan de pro- duktic cn zich moeten vergenoegen met een „rustige oude dag". Is dit nog wel liefdevol onder dc huidige omstandigheden? Of is het liefdeloos de boven 65-jarigen tot werkeloosheid te veroordelen? En hebben wij dc gepensioneerden niet daarom financieel onafhanke lijk gemaakt, omdat wc zc van dc produktievc arbeid wilden uti- sluitcn cn omdat wtf zc in onze gezinnen liever niet meer wilden op nemen?", zo vroeg dc staatssecretaris zich af. Verspreide wolkenvelden Verwachting tot zaterdagavond: Hier en daar wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog; vannacht in het binnenland op enkele plaatsen nachtvorst; morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen; zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op 17.24, onder 7.20. 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.16. Maan op 17.40, onder 8.35. 31 okt. Zon op 7.32, onder 17.14. Maan op 18.01, onder 9.52. Volle maan: 29 okt. te 11.01. HOOCW VTKRSTVM)KN ZIERIKZEE: 29 okt. 3.20 v.m. 30 okt. 31 okt. 3.52 v.m. 4.21 v.m. 15.25 n.m. 15.57 n.m. 16.27 n.m. BROUWERSHAVEN 29 okt. 2.57 v.m. 1512 n.m. 30 okt.. 3.28 v.m. 15.43 n.m. 31 okt. 3.58 v.m. 16.12 n.m. Springtij: 31 okt. IIKT NVRKKOVERZICHT DE BILT, 28-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de oceaan ten westen van Ierland handhaaft zich een hoge drukgebied met een uitloper over de Noordzee naar noordoost-Europa. In onze streken blijft dc luchtaanvoer daardoor noordoostelijk, waarbij af en toe wat bewolking kan overdrij ven. Tijdens opklaringen in de nacht zal de temperatuur in het binnen land plaatselijk tot om het vriespunt dalen. Ook de temperaturen overdag zullen morgen iets lager zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1