j VENSTER EN MET AVONTUUR TOP IN MOSKOU Aanleg verkeersdam Friesland-Ameland Ook tandartsen willen hoger lionorarium Anneke Eerste damvvandplank voor jachthaven van Brouwershaven van de ziekenfondsen FIJN- GEEN PIJN;/ HAAR VERSTEVIGH ...daarmee wj om uw vingerf ook in tabletten en cachets. BLIK DOOR HET WERELD Zoals gewoonlijk is her niet be kend geworden wai er b\j de bespre kingen die de leiders van een aantal communistische landen i>orige week re Moskou hebben afgesloten, precies is besproken. Stellig zal een van de belangrijkste punten van bespreking de kwestie Vietnam zijn geweest, daar dit probleem voor de landen van het oostelijk blok immers een even groot politiek obstakel vormt als in het westen. De enige reactie in de Sowjet-Unie aan hel eind van de conferentie luidde dat de eensge zindheid in het communistische kamp ten aanzien van Vietnam ver sterkt dien te worden, waaruit men misschien de conclusie mag trekken dat die eenheid op het ogenblik niet geheel bestaat. ADVERTENTIE ^VBaby(lO200 Vtyroma-cntm - olie - zeep Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 21 okt. Nancy Margue rite, d. van Jan Gijsbert Bos en He lena Geertruida Cornelia de Jonge (Zierikzee); 21 okt. Johannes Willem, z. van Johannes Cornelis Koster en Anna Pankow (Zierikzee); 22 okt. Janna Maria, d. van Jacob Barend Smallegange en Wouterina Ribbens (Westerschouwen); 22 okt. Cornelis, z. van Hubrecht van 't Veer en Neel- tje Bloem (Zierikzee); 25 okt. Ellen, d. van Hendrik van Dijke en Enge- lina Schot (Zierikzee). Gehuwd. 21 okt. Cornelis Looij, 28 jr. (Middelharnis) en Jannetje Cornelia Berrevoets, 19 jr. (Zierik zee). Overleden. 21 okt,. Jan Schot, 67 jr. (Zierikzee), echtg. van Janna Hendrina Stoel; 22 okt. Kornelis Wagemaker, 81 jr. (Brouwershaven), geh. geweest met Jannetje Klaasse. LEEUWARDEN, 26-10. Provinci ale Staten van Friesland hebben zich met 42 tegen 8 stemmen, verenigd met een voorstel van Gedeputeerde Staten voor de aanleg van een ver keersdam van de vaste wal van Friesland naar Ameland. Gedeputeerde Staten ramen de aanlegkosten van deze dam op 80 miljoen gulden. Zij stellen zich voor deze kosten in tien jaar tijds goed te maken door tolheffing. De Britse Labourregering heeft de steun van het Lagerhuis gekre gen voor de wettelijke basis van haar loon- en prijspolitiek. In de ideologische strijd tussen China en de U.S.S.R. heeft het laat ste land langzamerhand geheel aan het langste eind getrokken. China heeft zijn aantal bondgenoten ge leidelijk zien slinken en zelfs getrou we aanhangers als de Noordkoreaan- se, de Nieuwzeelandse en de Japan se partij hebben zich achtereenvol gens kritisch uilgelaten over de door China gevolgde koers. „Neutraal" Maar deze ontwikkeling, hoe gun stig ook voor Moskou dat er boven dien praktisch niet* voor heeft hoe ven doen), betekent toch nog niet dat alle communistische landen zich in alle opzichten onomwonden achter de Sowjet-Unie hebben geschaard. Sommigen hebben dit pas na lange aarzeling gedaan, zoals Polen, ande- ren pogen de breuk tussen Rusland en China te gebruiken om zelf een politiek onafhankelijke lijn uit te stippelen. Een heel duidelijk voor beeld van de laatste categorie is Roemenië, dat alle moeite doet in hel Russisch-Chinese geschil een neu trale positie te behouden. China stelt op het ogenblik pogin gen in het werk om Rusland af te schilderen als de grote, scheurma- kende revisionist, die in alle stilte met het imperialistische Amerika sa- menzweert. En, hoe vreemd het ook klinkt, deze wijze van voorstelling is niet geheel zonder grond. Rusland heeft immers als enige grote com munistische mogendheid op het ogen blik alle reden om met cle V.Sop zekere punten tot een betere ver standhouding te komen, evenals om gekeerd de V.S. zich inspannen het contact met Rusland te verbeteren. Klcof vergToot Een van de kernpunten daarbij is het vraagstuk dat het voorkomen van de verdere verspreiding van kernwapens (de zg. non-proliferatie oplevert, een zaak waarbij beide landen het grootste belang hebben. Het ziet er naar uit dat bij de op lossing van dit probleem, waarbij de laatste tijd naar het schijnt enige vorderingen zijn gemaakt, voor Rus land de garantie van de V.S. dat west-Duitsland niet voorzien zal worden van kernwapens van essen tieel belang is. Hoe meer de V.S. ge neigd zijn aan deze voorwaarde te gemoet te komen, des te meer zullen wellicht de Russische regeringslei ders bereid zijn hun invloed in Ha noi aan te wenden om aan de hope loze strijd in Vietnam een einde te maken. Dat dit geheel tegen het Chinese uitgangspunt, volgens welk een „re volutionaire oorlog" legen „reactio naire krachten" een haalbare zaak is, indruist, is niet moeilijk in te zien. Het gevolg is dal de kloof tus sen Moskou en Peking groter wordt naarmate het Amerikaanse en Rus sische standpunt elkaar dichter na deren. Maar hier is een politieke problematiek aan de orde gesteld die nog in volle ontwikkeling is en waarvan de uitkomst vooralsnog niet valt te voorspellen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 27 oktober 196b' Nr. 19682 Met het heien van de eerste dam- wandplank gaf burgemeester Ver meulen het startsein voor een enorm karwei want de totale damwand zal een lengte krijgen van ongeveer 105 meter. Zoals gezegd betreft het hier een stalen damwand en wel tot een hoogte van 75 cm plus N.A.P. Op de ze hoogte komt vervolgens een. ver laagde kade ter breedte van twee en een halve meter. Van deze verlaagde kade af is een betonnen keerwand geprojecteerd naar de straat, trapjes aan het begin en einde van de kade zullen het de toekomstige watertoe risten van Brouwershaven gemakke lijk maken in de stad te gaan passa gieren. De verlaagde kade komt overigens niet langs de gehele lengte van de damwand maar wordt ongeveer 20 meter korter. Langs dit gedeelte wordt de damwand opgetrokken tot straatniveau, hetgeen noodzakelijk is in verband met het verkeer komen de uit de Poortdijkstraat. Verder komt een nieuwe bestrating in uit voering met een hoofdrijbaan van zes meter breed en parkeerstroken. De bok domineert in i haven van de Smahn (Foto's; Zierikzeefhe Nieuwsbode). Beroepen te Borssele: J. Karens te Nieuwer kerk. Indonesiërs tonen belangstelling voor de kerken BAARN, 26-10. Veel Indonesiërs zijn door de verandering van het regiem min of meer uit het Jood ge slagen en ontdekken weer de kerk als vaste basis. De kerkelijke leiders doen nu al het mogelijke om de jarenlange door de communisten beïnvloede mensen wat meer le bieden dan alleen een kerkgebouw. Wat de benadering van de massa betreft zouden we veel van de communisten kunnen leren". Dit zei ds. Tan Ik Hay van de Chinese kerk in Indonesië, die deel uitmaakt van de Indonesische delegatie die de laatste weken in het zendingscen trum in Baarn de Gereformeerde zendingsarbeid in Indonesië heeft besproken. Deze besprekingen wor den jaarlijks gehouden, beurtelings in Indonesië en Nederland. De recen te ontwikkelingen in Indonesië zijn. er oorzaak van dat tienduizenden mensen de weg naar de christelijke kerken zoeken. In een plaats op Su matra waren onlangs op een zondag 57 predikanten betrokken bij de doopbediennig van maar liefst 2.000 Indonesiërs. 61 Iets begon bij hem door te sche meren. Er kwam een glimlach op zijn gezicht.. „Was eh.,.. die baan, die jij bedoeltin Dorringen?" Ze knikte nog steeds van haar koffie drinkend. „Daardaar zat iets aan vast, he?" Opnieuw ging haar hoofd op en neer. „Alsals die baan je nog eens zou worden aangeboden, Anne kezou jè dan weer weigeren?" Nu schudde ze zo wild haar hoofd» dat de haren over haar ogen gingen. „Beslist niet. Maar zoiets komt nu eenmaal geen tweede keer, he?" Hij zette rustig zijn kopje neer en kwam overeind. Het volgende ogen blik was hij bij haar, pakte het kop je uit haar handen, dat hij op het tafeltje zette en hield haar handen vast. Gehurkt zat hij voor het meis je en zei lachend: „Anneke, als ik je verzeker.dat ik heel erg veel van je houd, en dat ik niets liever door FRANK VAN FALCKENOORT zou willen, dat jij mijn vrouw werd, wil je dan van me aannemen, dai ik je niet vraag mijn vrouw te wor den terwille van de zaak, maar al leen, omdat ik je lief heb?" Ze keek hem in de ogen. Dit. is de man, die me gered heeft in Duits land. Mijn moderne ridder. Ik houd van hem en ik heb misschien al door van hem gehouden, ondanks Sam. Ik weet, dat ik gelukkig met hem zal zijn. Hij is een schat van een jongenwat wil ik dan nog meer? Ze trok haar handen los en vatte zijn hoofd. „Wil je me. trots ik je, afwees, nog hebben, fiemen?" „Je zult me heel gelukkig maken, Anneke." Toen trok ze zijn hoofd naar zich toe en drukte een kus op zijn lippen. „Tiemen," zei ze zacht, „als je wilt, dan ben ik helemaal van jou, want ik houd ook van je, schat van een jongen Het was al heel laat, toen ze el kaar voor de laatste keer omhelsden. „Ik laat je netjes door de voordeur, aanstaande man." zei ze lachend. „En als er mensen zijn, die het zien, zal het me een zorg zijn. Want ik ben trots op je." Hij kuste haar innig. „Dank je, Anneke, dit was de mooiste avond van mijn leven." Ze fluisterde hem in 't oor: „Er komen nog duizenden, die veel mooi er zullen zijn, m'n schat De volgende morgen stond Adrie Graal plotseling in de keuken. An neke, die juist boven haar bed opge maakt had en met wasgoed naar be neden kwam, uitte een kreet van schrik, maar liep toch vlug op haar broer toe. „Wat is er? Hoe kom je hier? Je bent toch nietHem angstig aankijkend bleef ze voor hem staan. Hij schudde zijn hoofd. „Ik ben voorlopig in vrijheid gesteld," ant woordde hij. „De officier achtte geen termen aanwezig me langer in voor arrest te houden. Mijn aandeel in die hele affaire is gelukkig niet zo groot. Bovendienik werd min of meer gedwongen, zie je?" voegde hij er tot zijn verontschuldiging aan toe. Ze slaakte een diepe zucht en om helsde hem. „Ga gauw naar de ka mer. Heb je al gegeten? Zal ik wal klaar maken voor je?" (Slot, volgt). Belangrijke voorziening in kader van Grevelingen-bekken ZIERIKZEE, 26-10. Een zware rookpluim uit de stoomketel en een groot aantal daverende klappen van het heiblok daverende klappen van dag de laatste officiële handeling van burgemeester A. H. Vermeulen bij het slaan van de eerste damvvand plank voor de nieuwe beschoeiing van de haven in de stad Brouwersha ven, Deze „eerste paal" zal wel eens een mijlpaal kunnen zijn in de ont wikkeling cp het recreatieve vlak van de gemeente want, zoals burge meester Vermeulen in een korte toe spraak zei: „Dit is een belangrijke dag". Immers, het gaat niet om een vernieuwing van de beschoeiing van de zuidelijke havenkant alléén: de haven wordt speciaal geschikt ge maakt als jachthaven en dus aange past aan de toekomstige bestemming van het Grevelingenbekken. Drijvende steiger? Intussen speelt er bij de totstand koming van de jachthaven een zaak mee welke nog apart zal moeten worden bekeken. Zolang de Greve- lingen namelijk nog niet definitief gesloten zal zijn zal de verlaagde ka de bij hoog water onderlopen, zodat dus tot 1971 (afsluiting Grevc-lingen) de vaartuigen vanaf de wal en om gekeerd niet zonder een duik in het water bereikbaar worden. Dat is natuurlijk niet de bedoeling en daarom wordt de mogelijkheid bekeken de tussenliggende jaren te „overbruggen" met een drijvende steiger. Het is hierbij duidelijk dat men bij het gereedmaken van de plannen is uitgegaan van de situatie zoals die zal zijn na afsluiting van de Grevelingen, en daar de definitieve voorzieningen op heeft afgestemd. Burgemeester Vermeulen sprak in zijn toespraak de wens uit dat het werk zonder moeilijkheden zal mo gen verlopen en bóod daarbij het personeel de gebruikelijke envelop met inhoud aan. De burgemeester kreeg vervolgens de vc-iligheidshelm aangeboden die hij had gebruikt bij het heien van de eerste damwand- plank. De helm was voorzien van de handtekening van alle bij deze plech tigheid in de open lucht aanwezigen. Hierbij waren onder andere verte genwoordigers v. d. directie van het werk, techn. adviesbureau Amers foort, wethouder Dekker, aannemer H. Stouten, de gemeentesecretaris A. A. Gunst en het hoofd van gemeen tewerken. cle heer S. M. W. de Kor te. Bijgestaan door een man van het vak gaf burgemeester A. H. Vermeulen dinsdagmiddag met het heien van de eerste damwandplank het officiële startsein voor de nieuwe beschoeiing in de toekomstige jachthaven Brou wershaven. UTRECHT, 25-10. De tandartsen verlangen van de ziekenfondsen vol gend jaar voor hun verrichtingen een verhoging van hun honorarium met 49,6 procent. De Maatschappij voor Tandheelkunde heeft daartoe strek- ADVERTENTIE Sunsilk haarvei/ev,ffcr kende voor***11™ vorige week bjj de gezamenlijk zirkenfondsen gedepo neerd. Do'Werceitkomst met de tand artsen binnenkort af. Dit l/eft dé heer J. Hendriks, voorzit/r van gemeenschappe lijk u/rteg van ziekenfondsorgani- satie/'n Utrecht tijdens een pers- conl/entie medegedeeld. De zieken d/organisaties hebben de voor steen van de tandartsen nog niet b^tudeerd en onthouden zich op dit tent dan ook van commentaar, let door de tandartsen gevraagde ."centage wekt associaties op met le 130-procent-,eds van de artsen, zo (gaf een ziekfondsfunctionaris toe. Maar men dient volgens hem daarbij te beseffen, dat de tandartsen tegen woordig meer verrichtingen uitvoe ren dan de ziekenfondsen aannemen. In 1950 heeft de sociaal-economische commissie va.i de Maatschappij voor Tandheelkunde zgn. verrichtingstij den vastgesteld. De ziekenfondsen hebben de indruk dat er met deze tijden „wat aan de hand is". Het voorlopige resultaat van een door de ziekenfondsen ingesteld onderzoek is, dat er sprake is van een marge. In dien zulks inderdaad het geval blijkt te zijn, zal dit consequenties voor de honorering moeten hebben. DEN HAAG. Minister De Jong van defensie heeft definitief beslo ten dat de Amerikaanse Northrop F 5 de vervanger zal worden van F 84 cn T 33 straaljagers, van de Kon. Luchtmacht. België heef tzjjn keus nog niet bepaald. ADVERTENTIE KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Haamstede: W. H. de Boer, laatstelijk Vrijgem. predikant te Vlaardingen. Geref. Gemeenten DEN HAAG. Hoewel de uitvoer van appels de laatste tijd wat is toe genomen, zijn de peren nog steeds het belangrijkste exporlprodukt van de Nederlandse fruitteelt. Nog even rust voor het heien gaat beginnen. Hoofdpijnkiespijn bestrijdt u radikaal met aktieve Witte Kruis poeders. U ziet het leven weer van de zonnige kant. Witte Kruis maakt u vlot weer fit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 9