7/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT JOHNSON BRACHT GEHEIM BEZOEK AAN ZIJID-VIETNAM V.S. lanceren communicatie-satelliet Doodstraf voor Soebandrio Weer honger in India (Bihar) 1 i BILT ijziging tarieven van Oosterscheldebrug Inzamelingsactie Tibet: 5.750.000 gulden „Piper Cub" verongelukt DE GOUDSCHAT VAN SEROOSKERKE WORDT GEVEILD Zijlstra bedankt voor het premierschap Overstromingen in Frankrijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19682 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 AEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee,, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Niemv gebouw Ned. Middenstandsbanh te Zierikzee Onderscheidingen uitgereikt CAM NANH-BAAI, 26-10. Presi- dent Johnson is woensdag in het ge heim naar Zuid-Vietnam gevlogen waar h(j een kort bezoek heeft ge bracht aan de Amerikaanse troepen op de basis aan de Baai van Cam Ranh. De Amerikaanse president, wiens vliegtuig onder een „paraplu" van vier straaljagers boven de baai was verscheren, bezocht een hospi taal, gebruikte de maaltijd met sol daten en onderscheidde een aantal van hen. Tijdens het bezoek dat bijna twee-en-ccn-half uur duurde, was de basis in staat van alarm gebracht. Verkenningsvliegtuigen en helicop ters hielden de omgeving in het oog en op de basis en in Da Nang ston den straaljagers gereed cm op te stijgen. Vlak voor Johnsons vliegtuig land de, was een vliegtuig met verslag gevers gearriveerd, de persmensen waren Johnson naar Corrigidor - de plaats waar generaal Wainright zich in 1S42 aan de Japanners moest over geven, gevolgd en daar plotseling in de gelegenheid gesteld naar Viet nam te vliegen. In het gezelschap van de Ameri kaanse president waren minister van buitenlandse zaken Rusk en on derminister Bundy voor Aziatische zaken. Het gezelschap wercl begroet door ambassadeur Cabot Lodge, ge neraal Westmoreland, president Ngcejcn Van Thieu en premier Ky. Onmiddellijk na zijn aankomst on derscheidde Johnson vijf oorlogshel den. Ook generaal Westmoreland zou worden onderscheiden. Daarna hield de president een toespraak waarin hij zei: „Ik ben gekomen om u en via u elke infanterist, matroos, mari nier en luchtmachtsoldaat in Viet nam te zeggen hoe trots we zijn op de wijze waarop u uw taak volbrengt Ik geef u de plechtige belofte, dat we u nooit in de steek zullen laten, noch uw strijdende kameraden, noch de vijftien miljoen Zuidvietnamezen, KAAP KENNEDY, 26-10. Van Kaap Kennedy is woensdagavond de communicatiesatelliet „Early Bird-2" gelanceerd. De satelliet moet het ge bied van de Stille Zuidzee betrekken in een wereldomspannend commer cieel verbindingsnet. ADVERTENTIE Brillant- - schitterend bezit voor altijd! van An del hLy Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 170 Rotterdam Treinontsporing op Java DJAKARTA, 26-10. Vijf mensen zijn gedood en vier zwaar gewond als gevolg van het ontsporen van een goederentrein, dat zich dinsdag tussen Djakarta en Soerabaja heeft voorgedaan, aldus meldt het Indone sische persbureau Antara. Vingers aangezet HONGKONG, 26-10. China maakt aanspraak op een medische toppres tatie door chirurgen in Sjanghai. De zen zouden er in geslaagd zijn vol komen van de hand gescheiden vin gers weer aan de hand te hechten, en ook de ragfijne bloedvaten in de vingers met elkaar te verbinden. SINGAPORE. 26-10. Overeen komstig de eis is de voormalige In donesische minister van buitenland se zaken Soebandrio veroordeeld tot de doodstraf. Het speciale militaire tribunaal on der leiding van luitenant-kolonel Ali Said achtte de oud-minister van bui tenlandse zaken medeplichtig aan de mislukte communistische staatsgreep van vorig jaar. Voorts werd hij schul dig bevonden aan ondermijnende ac tiviteit, machtsmisbruik en aan eni ge economische misdrijven. VEILIGE ZAAK LONDEN, 26-10. De juwelier Andrew Grima in Londen, één van de groten op het gebied van juwelenexport, heeft een bedrijfspand geopend dat naar zijn zeggen volledige bescher ming biedt tegen roofoverval len. - Grima, die vijf jaar ge leden bij een overval op zijn zaak verwondingen aan hel hoofd opliep die met 66 hech tingen moesten worden ge dicht. zei dat hij niet wilde dal zijn personeel het leven voor hem riskeerde. Het re sultaat is een winkel voor elektronische apparatuur. Een klant loopt maar niet gewoon naar binnen. Hij moet op een f bel drukken, waarna een ko lf lossale aluminium deur wordt f geopend die zich meteen ach- f ter hem sluit. De klant komt f daarna in een soort „doorlich- f tingsruimte", waarna, als hij f door personeel achter kogel- f vrij glav betrouwbaar is be- f vondeneen tweede deur ge- f opend wordt. Ook deze deur f sluit zich zodra de straal van f een elektronisch oog is verbro- f ken. Korst dan bevindt „Ko- f vin a Klant." zich in de winkel. De satelliet werd.de ruimte in ge schoten met behulp van een drietraps Delta-raket. Als alles naar wens ver loopt zal Early Bird-2 boven de Stil le Oceaan in een stationaire baan om de aarde komen. De nieuwe satelliet en zijn voor ganger Early Bird-1 zijn eigendom van het internationale consortium vcor televerbindingen per satelliet (Comsat), waarbij 54 landen zijn aan gesloten. Early Bird-1, die op 6 april '65 werd gelanceerd, heeft sindsdien als relaisstatibn gefungeerd voor tele visieuitzendingen en telefoongesprek ken tussen noord-Amerika en Euro pa. Early Bird-2 heeft een kracht en reikwijdte die tweemaal zo groot is als die van zijn voorganger. Zijn capaciteit - 240 telefoongesprekken - is echter gelijk aan die van Bird-1. De nieuwe satelliet weegt 87 kg. NIEUW DELHI, 26-10. De Indische staat Bihar en enkele aangrenzende gebieden in het noorden van India worden door hongersnood geteisterd. Het uitblijven van de moessonregen in enige streken enerzijds en om vangrijke overstromingen ander zijds hebben de hele oogst vernie tigd. Waarnemers menen, dat de gehele bevolking van Bihar volkomen zon der drinkwater dreigt te raken. In door hongersnood getroffen streken van Assam zouden volgens de „In dian Express" ouders zelfs hun kin deren verkopen om ze voor de hon gerdood te behoeden. Rome's burgemeester in staat van beschuldiging ROME, 26-10. De burgemeester van Rome, Amerigo Petrucci (chris ten-democraat), is woensdag in staat van beschuldiging gesteld. Hij zou administratieve onregelmatigheden hebben gepleegd in de tijd waarin hij voorzitter was van het nationale orgaan ter bescherming van moeder en kind. Bij deze zaak zouden nog zestien personen zijn betrokken. Petrucci is bijna drie jaar burgemeester van Rome. Het nieuws heeft in de stad veel opzien gebaard. Grote golven aan Rivièra NICE, 26-10. Drie mannen en een vrouw zijn aar? de Franse Rivièra door reusachtige golven meegesleurd en verdronken. De drie mannen wa ren op de rotsen aan het vissen, de vrouw was echter enkele honderden meters van hen verwijderd. ncch de honderden miljoenen Azia ten die erop rekenen dat wij hier in Vietnam tonen dat agressie niet loont en dat agressie nooit zal slagen. „U weet waai-voor u vecht - om het Vietnamese volk de kans te bie den het soort natie op te bouwen dat het wil, vrij van terreur, vrij van intimidatie, vrij van vrees. Wij in Amerika hangen van u af. van de jongen en de dapperen, om de agres sie een halt toe te roepen voor zij voort stuwt". „Amerikaanse strijdende mannen, ik groet u. U hebt het respect, u hebt de steun, u hebt de gebeden van een dankbare president en een dankbare natie". In het hospitaal sprak de president met gewonden en reikte hij een vijf tiental „purple hearts" (onderschei ding voor gewonden) uit. Daarna be gaf hij zich naar de eetzaal voor manschappen waar hij „gi's" (infan teristen) en 'luchtmachtsoldaten nood de naast hem te komen zitten eten. Tijdens een rondrit over de basis ontvingen de soldaten Johnson met het lied ..The yellow rose of Texas". Generaal Westmoreland noemde het bezoek „zonder twijfel de beste morele steun", die de troepen ooit hadden gehad. Na een afwezigheid van zes uur was Johnson weer in Manilla terug. Functionarissen van het Witte Huis hadden tot die t«d een embargo op alle berichtgeving van het bezoek aan Zuid-Vietnam gesteld. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 1 T' 2), leven te leven! ft Tracht iedere dag van uw DJAKARTA. De voormalige Indonesische minister i>an buitenlandse zaken dr. Soebandrio luistert hier, slaand tussen twee leden van de militaire politie, naar het vonnis dat over hem wordt uitgesproken. Soebandrio, die 52 jaar is c/i die sinds maan in hechtenis is, heeft 30 dagen tijd om tegen de ter doodveroordeling tn beroep te gaan. VJAT 2EQT DE Begroting Gemeentefonds wordt gewijzigd DEN HAAG, 26-10. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de begro-/ ting van het gemeentefonds voor w 1965. Voorgesteld wordt het oor spronkelijk vastgestelde bedrag met f 384.156.300 te verhogen tot een be drag van f 2.799.618.000. Van de voorgestelde verhoging is f 255.756.000 bestemd voor gedane aanvullende betalingen op de uitke ringen aan de gemeenten over de jaren 1960 t.m. 1963. In de toelich ting van dit ontwerp van wet wordt er op gewezen, dat in de voorlopige uitkeringen aan de gemeenten over latere jaren de ontwikkeling in de kosten van het lager onderwijs on voldoende tot uitdrukking is geko men. Daarom is besloten de voorlo pige uitkeringen voor 1965 met f 95 min. te verhogen tot f 430 min. MIDDELBURG. 26-10. De tarie ven voor het gebruik van de Ooster scheldebrug worden gewijzigd, een wijziging die ten dele een verhoging, len dele een verlaging inhoudt. De Brand op vliegdekschip: driegen-dertig doden SAIGON, 26-10. Minstens drie- en-dertig Amerikaanse militairen zijn cmgekomen bij een brand die woensdag uitbrak op het vliegdek schip „Oriskany" dat tot de zeven de vloot behoort en zich in de Golf van Tonkin bevindt. Drie mannen werden ernstig ge wond. De brand woedde in een han gar van het schip van waaraf de Amerikaanse luchtaanvallen tegen doelen in Noord-Vietnam onderne men. Eerder deze maand bracht mi nister van defensie McNamara nog een bezoek aan dit schip. De brand brak te 7.45 uur plaatse lijke tijd uit, kennelijk nadat enkele lichtkogels die zich in de hangar be vonden, tot ontbranding waren ge komen. gewijzigde tarieven worden vermeld in de P.Z.C. (donderdag). De N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij heeft ze de regionale pu- bliciteitsorganen onthouden. Een Middelburgs grapje, naar we aanne men. De tarieven zijn: tienrittcnbockjes voor zware vrachtwagens, bjj ge bruik waarvan de prijs per rit wordt verlaagd van f 6,- tot f 5,-. Voor lichte vrachtwagens wordt het tarief verlaagd met drie kwartjes van f 4,50 tot f 3,75 per rit. Het toltarief voor personenauto's wordt met twee kwartjes verhoogd van f 2,50 tot f 3,-: ook in deze ta- riefcategcrie tienrittenboekjes voor een bedrag van f 25,-. Regelmatige gebruikers van de brug kunnen aldus f 2,50 per rit blijven betalen. Het tarief voor motoren en scoo ters zal worden gelijk gesteld met dat voor bromfietsen: f 1.- per rit. MANILLA. Thailand heeft aan geboden Zuid-Vretnma rijst op kre diet te leveren ter waarde van 70 miljoen gulden par jaar, zo wordt in Manilla meegedeeld. DEN HAAG, 26-10. Bij een onge luk met een „Piper Cub" van de vliegbasis Volkel is woensdagmiddag op de vliegbasis De Peel één der twee inzittenden om het leven gekomen. Het vliegtuig, dat op een oefenvlucht voor sleep vliegers van Volkel was opgestegen, is boven de basis De Peel in een bocht afgegleden, gevallen en in brand gevlogen. De andere inzittende van het vlieg tuig is gewond. Het ongeluk is om streeks twee uur gebeurd. Omgekomen is de 25-jarige ge huwde eerste luitenant G. J. C. van der Knaap uit Uden. In het zieken huis te Veghel is opgenomen de 34- jarige gehuwde kapitein G. van der Vlies, eveneens uit Uden. AMSTERDAM, 26-10. Blijkens een mededeling van het Comité Vluchte lingenhulp, heeft de huis-aan-huis inzameling cp maandag jJ. ten bate van de Tibetaanse vluchtelingen in India, volgens voorlopige cijfers 5.750.000 gulden opgebracht. Omgerekend per inwoner spande de Zeeuwse gemeente Oud-Vosse- meer de "kroon met een gemiddelde van f 1,62. Tweede was Ameide- Tienhoven. Zuid-Holland, met f 1,59 per inwoner, gevolgd als derde door Nijeveen, in Drenthe, met f 1,55 per inwoner. In totaal waren er 25 ge meenten, waar de inzamelingsactie een guldejT of meer per inwoner op leverde. Onder de provincies nam Zuid- Iiolland met 1.925.000 gulden de eer ste plaats in. Noord-Holland verza melde rond 910.000 gulden. Van de overige provincies waren de resultaten, eveneens rond: Gel derland 600.000. Noord-Brabant een bedrag van 550.000, Utrecht 410.000, Overijssel 38.000. Limburg 250.000. Friesland 220.000. Groningen 210.000. Zeeland 150.000 en Drenthe 140.000 gulden. Noordoostelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden afgewisseld door en kele opklaringen; op de meeste plaat sen droog weer; overwegend matige noordoosteijke wind; iets kouder. 28 okt. Zon op 7.27, onder 17.20. Maan op 17.11, onder 6.08. Volle maan: 29 okt. te 11.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 okt. 2.48 v.m. 14.52 n.m. BROUWERSHAVEN 28 okt. 2.27 v.m. 14.42 n.m. Springtij: 31 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-10. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur trok een kleine depressie over de Noord zee naar het zuiden zonder noemens waardige invloed op het weer in ons land uit te oefenen. In de westelij ke kustprovincies vielen plaatselijk enkele buien. In het oosten kwam nachtvorst voor. De depressie die in west Europa al heel wat regen ge bracht heeft trok over noord-Italië naar Oostenrijk en veroorzaakte zware regenval in zuid-Duitsland en het Alpengebied. Een rug van hogedruk die zich over het noorden van de Noordzee en zuid-Scandinavië uitbreidt, zal er oorzaak van zijn dat de wind in ons land tot matig of vrij krachtig gaat toenemen uit noordoostelijke rich ting. Uit deze richting wordt tame lijk koude lucht aangevoerd waarin wolkenvelden voorkomen. Hieruit zal waarschijnlijk geen regen van betekenis vallen. Heilige koeien De strijd 'm Vietnam NIEUW DELHI. 26-10. In Nieuw Delhi zijn woensdag 260 heilige lie den gearresteerd tijdens een beto ging voor de residentie van premier mevrouw Gandhi waarbij een ver bod op het slachten van koeien ge- eist werd. Een campagne daartoe is al vier maanden aan de gangin die lijd zijn in totaal 1.721 heilige man ven gevangen gezel. In de meeste staten van India is hei slachten nog toegestaan, het vlees wordt voorna melijk door mohammedanen en christenen gegeten. De hindoes be schouwen de koe als symbool van de vruchtbaarheid en het moeder schap. AMSTERDAM, 26-10. Van de muntvendst van Serooskerke, be staande uit 1023 gouden munten, zul len er op 15 en 16 november in Am sterdam 868 (taxatiewaarde f 444.256) door de heer Jacques Schulman, nu- mismaat en veilinghouder, in het Carlton hotel worden geveild. De overige 155 munten worden door de gemeente Serooskerke, de vinders en het Koninklijk Penning Kabinet voor de taxatieprijzen (totaal f 62.325) aangekocht. DEN HAAG, 26-10. De kabinets formateur heeft aan prof. dr. -T. Zijlstra verzocht het minister-presi dentschap op zich te nemen van een extra-parlementair overbruggings kabinet dat zich ten doel stelt ver vroegde verkiezingen uit te schrij ven alsmede te doen hetgeen het landsbelang vereist. De heer Zijlstra heeft aan drs. Schmelzer meege deeld dat hij na zorgvuldige over weging - daarbij inbegrepen een oriëntering met betrekking tot ge voelens en standpunten in zijn eigen politieke kring - aan dat verzoek niet kan voldoen. Inmiddels is dc' formateur voornemens zijn bespre kingen voort te zetten en heeft hij voor een gesprek achtereenvolgens de volgende demissionaire bewinds lieden uitgenodigd: donderdag 27 ok tober minister de Jong om 13.15 uur, om 16.30 uur minister Luns. Vrijdag om 10 uur minister Veld kamp en om 12.30 uur minister Bies heuvel. Kleuter verdronken UTRECHT, 26-10. Wocnsdagmid- dag is de tweejarige Willem Jan Boele uit Oudewater in een sloot achter het huis van zijn grootouders in Kamerik verdronken. Het jonge tje was met zijn ouders op familie bezoek. De heer Boele heeft nog ver geefs getracht kunstmatige ademha ling toe te passen. De totale waarde van deze munt- vondst is door de heer Schulman ge taxeerd op f 506.590. Negen maanden voor de grote vondst zijn al op het zelfde stukje grond 118 munten ge vonden. De vinder daarvan heeft' hiervan geen aangifte gedaan en de munten aan de heer Schulman voor een hoge prijs verkocht, zo vertelde deze. Toen nadien de heer Christi- aanse zijn vondst deed en bleek dal de 118 munten van hetzelfde soort waren als de 1023 munten heeft de heer Schulman met de wncL burge meester van Serooskerke, de heer A. dc Kam. bij de officier van justitie in Middelburg deze zaak aangegeven en de officier heeft de vinder inder tijd aangehouden en later weer vrij gelaten, aldus de heer Schulman. Do vinder heeft van de munten, welke hij aan de heer Schulman voor een hoge prijs had verkocht een schip ge kocht, dat, zo vertelde de heer Schul man, de naam „De Gouden Reaal" draagt en ergens op de Zeeuwse wa teren vaart. De zaak is nog bij de officier in onderzoek. Zwembad De gemeente Serooskerke. die de helft van de opbrengst krijgt, heeft op voorhand al een zwembad laten bouwen, dat de toepasselijke naam van ..De Goudvijver" draagt. Voor c'e veiling, waarvan dc catalogus over de gehele wereld is verspreid, tot in China toe, bestaat nu al ook van buitenlandse zijde grote belang stelling. Op de vraag wie 340 jaar geleden ten tijde van de 80-jarige oorlog, vlak na hot 12-jarig bestand de mun ten. in een pot moeten hebben gezet, in de grond heeft gestopt is nog geen antwoord gevonden. Volgens de heer Schulman zou het een Spaanse of Nederlandse oorlogskas kunnen zijn. Vlak bij de plaats waar de munten gevonden zijn heeft indertijd een bui tenplaats ,,'t Huis Om" gestaan. Daar woonde een bekende Zeeuw J. de Knuyt, waarvan bekend is, dat hij gierig was. zo verleide dc heer Schul man. Volgens de achterklap, zo wordt in een historisch boekje over Seroosker ke gezegd, zou deze man zich dooi de Spanjaarden hebben laten omko pen. Voorts speculeerde hij veel. In elk geval moet degeen die het in de grond gestopt heeft naar de mening van de heer Schulman voor die tijd uitzonderlijk rijk zijn geweest. De plaatsen waar dc buitenlandse munten vandaan komen z?jn in Duits land steden die langs dc stroomge bieden van R?in en Donau lagen. In Spanje ztfn het havensteden, evenals in Italië. In die tjjden ging dc han del via dc zee en dc rivieren, zodat het mogelijk is dat het geld van ie mand is geweest, die veel handel met liet buitenland bccfl gedreven, aldus dc heer Schulman. SAIGON, 26-10. Van Amerikaan se en Zuidvictnamese militaire zijde in Saigon is bekendgemaakt, dat de operatie „Irving" in de kustprovin cie Binh Dinh. ten noord-oosten van Saigon, is beëindigd. In dit offensief, dat 23 dagen heeft geduurd, zijn volgens de mededelin gen S02 Vietcong-strijders gesneu veld en 908 gevangengenomen. Zuidkoreaanse troepen zetten hun actie voort. Zij zouden 1070 man Vietcong-troepen hebben gedood en 457 man hebben gevangengenomen. Duizenden verdachten zijn voor een verhoor vastgehouden en hon derden wapens buitgemaakt. RENNES, 26-10. In Rennes, in Brctagne, hebben zich grote over stromingen vooi-gedaan tengevolge van de hevige regen welke de afge lopen dagen in het grootste gedeelte van Frankrijk is gevallen. Verschei dene straten van de Bretonse hoofd stad staan blank en ongeveer dui zend huizen zijn door het water ge troffen. De bewoners hebben zich in de meeste gevallen op de hogere verdiepingen geïnstalleerd en in en kele gevallen haalde' de brandweer de mensen weg. Ook de laboratoria van een universiteitsgebouw staan onder water, JAN VAN EES OVERLEDEN HILVERSUM, 26-10. In Hilver sum is op 70-jarige leeftijd overleden dc- akteur Jan van Ees. Hij startte zijn toneelcarrière in 1914 bij het Rotterdams Toneel, en speelde ver der o.m. bij de gezelschappen van Verkade, Cees Laseur en bij zijn zwager Cor van der Lugt Melsert. Tot 1965 was Jan van Ees verbonden aan de Haagsche Comedie. Ook ont moette men hem bij het cabaret. Hij was bovendien sinds 1923 in vaste dienst bij de radio. Als lid van de N.R.U.-hoorspelkem heeft hij vooral de Paul VJaanderenfiguur in ons land een enorme populariteit meege geven. Op zijn eigen wens word de akteur in alle stilte begraven. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1