EN HET AVONTUUR anders dan andere SPANNING IN SYRIË Moderne specie in de bouw mm constante kwaliteit CABALLERO >Vi Mi? I j \ii\W- Provinciale Zeeuwse begroting toont tekort van 284.000 gulden Kordate redding van gezin Zijn wij bang voor mond- en klauwzeer? Anneke Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE» Diuidag 25 oktuber 196S Nr. 1%81 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER ADVERTENTIE De spanning aan de Syrisch-Isra ëlische grenzen is weer toegenomen en bereikte de afgelopen weken haar hoogtepunt, toen Syrische mili tairen zich te buiten gingen aan een reeks van grensoverschrijdingen op Israëlisch gebied en in vuurgevecht raakt en met Joodse grenswachten, ten gevolge waarvan enkele Syrische soldaten werden neergeschoten, die zich op Israëlisch gebied onledig hielden met het leggen van mijnen. Dit oorlogstuig bleek van Engels fa brikaat te zijn, model Mark II; elke myn was gevuld met 4 kg. spring- stof. Bijna gelijktijdig met deze grens gevechten kwam het in de Syrische hoofdstad Damascus tot een strijd om de macht tussen de leden van de regerende militaire junta en ver diepten zich met sprongen de econo mische moeilijkheden in het land zelf welke, dit kan niet anders, Sy rië nog verder dan voorheen in de armen van de Sowjet-Unie dreven. Militair-politieke spanningen met het naburige Israël, strijd om de macht in Damascus en de toegeno men economische moeilijkheden waarin het land is gebracht, bezor gen staatspresident Nur el Din Atassi en zijn minister-president dr. Zuayen alleen maar last en nog grotere zor gen dan voorheen. Oorlog? In een maanloze nacht, nog maar enkele dagen geleden, kwam het in de omgeving van de Israëlische grensdorpen Maayan Baruch en Kfar Juval tot een vuurgevecht tussen Joodse grenswachten en Syrische El- Fatah (infiltranten). Aan Syrische zyde waren wederom doden te be treuren. Soortgelijke gevechten tussen Sy- riërs en Israëliërs komen de laatste tijd veelvuldig voor en hebben van Israëlische zijde tot protesten geleid bij de U.N.O., tot nu toe zonder enig resultaat. Van doorgaans goed inge lichte zijde werd vernomen, dat Is raël reservisten onder de wapenen heeft geroepen en dat een te ver wachten gewapend conflict onver mijdelijk schijnt te zijn. De Russische gezant in Damascus Anatoly Barkowsky, had in de loop van vorige en van deze week, meer malen een langdurig onderhoud met Syrië's minister-president, welke be sprekingen ten doel hadden een ein de te maken aan de crisis in het land. Geld nodig Het verlenen van grolere militaire en financiële bijstand door de Sow jet-Unie dan voorheen, bleek vol gens Syrië - een harde noodzaak. Dit land blijkt voor alles prijs te stellen op Russische wapenleveranties, de bouw van een radarsiation en het verlenen van hoge, langlopende kre dieten voor de bouw van waterlei- ding- en dito zuiveringsinstallaties. Bij dit alles komt nog, dat Syrië in de Arabische wereld niet meer mee telt en van die kant niet op hulp be hoeft te rekenen; zelfs van de zijde can Nasser kwam geen bijstand of lugdekking los. Zeer in het bijzonder de kapitaalkrachtige Arabische sta ten, zoals Saoedie-Arabië, Koeweit en Transjordanië, willen van een on dersteuning van het links-gerichte Syrië niets weten en uit het land zei) neemt de vlucht van het groot kapitaal enorme vormen aan, ten ge volge waarvan alleen nog maar op hulp van communistische zijde kan worden gerekend. Zo bleek Hongarije bereid om 15 miljoen dollar aan Syrië te lenen voor de aankoop van machines, Bul garije wil de aardolieboringen finan cieren en Rusland wil in het getrof fen land 375 miljoen dollar investe ren onder meer nodig voor de bouw van stuwdammen in de rivier de Eufraat. Tegenover elkaar Een tot nu toe geheim gehouden verzoek van Rusland aan Syrië's mi nister-president om zich aan te slui ten bij het oostelijk blok, bij de lan den van het Warschau-pakt, moest de laatste afwijzen, daar dan voor hei uitbreken van een burgeroorlog in hel land moest worden gevreesd. Vanaf het tijdstip waarop het regiem van dr. Zuayen aan de macht kwam op 23 februari 1966, zijn de moeilijk heden in de door hem gevormde mi litaire junta en de gespleten Ba'ath- partij nog vermeerderd. Bepaalde legeronderdelen, voornamelijk die welke in het noorden van het land zijn gelegerd, bleven trouw aan de verjaagde en in de gevangenis ver toevende regerings- en partijlediers, respectievelijk Michel Aflag (Ba'ath- partij) en aan Salah el Bitar (de oud minister-president). Ook in de thans aan de macht zijnde militaire junta, die onder voorzitterschap staat van dr. Joesoef Zuayen ontstond een stille strijd om de macht, ten gevolge waarvan de regering in feite in drie groepen on derverdeeld werd en wel in een links gerichte communistische georiën teerde, met als woordvoerders de generaals Salah Jadid en Suweidane (ivelke laatste in contact staat met de Syrische communistenleider Kha- lek Bhakdas); een rechtse groepering bestaande uit aanhangers van de Ba'ath-partij, tevens gelovige mo hammedanen, die wordt geleid door de zeer invloedrijke sjeik AU Al Tantawi en een minderheid, met als toonaangevend leider de luitenant kolonel Salim Chatum. Staatspresident Atassi en zijn mi nister-president dr .Zuayen steunen voornamelijk op de macht van het leger dat ,om haar prestige te ver groten, in een steeds toenemende mate overgaat lot het voeren van ge wapende overvallen op het van Sy rië's tot ondergang gedoemde econo mie. ANTWERPEN. Op de Bredabaan lo Brasschaat is een auto komende uit richting Nederland geslipt en te gen een boom te pletter gereden. De bestuurder bleef ongedeerd. Een me de-inzittende, de 64-jarige Frederika Hummel, uit Amsterdam, werd ech ter ernstig gewond en overleed tij dens de overbrenging naar het zie kenhuis. Iets nieuws Scms halen vakmensen hun ken nersneus cp vcor moderne hulpmid delen. Smalend wordt dan gesproken ever weer zo'n nieuw produkt, dat dan cp het gezicht maar direct wordt afgekeurd. Het heeft dan niet die bij zondere kwaliteiten van het oudc- vertrouwde. Hoe werd er door velen, enige ja ren geleden, gemopperd op het ge bruik van de vele soorten plastics voer allerlei artikelen, die we ge wend waren van hout, bakeliet of metaal. Gewend warenwant dat was het! We wisten wat.we aan hout hadden, aan bakeliet en aan metaal. Een nieuw produkt brengt zelden ..liefde op het eerste gezicht". Maar er zijn uitzonderingen. En ze zullen er wel moeten zijn, willen we in het huidige welvarende en razend snelle tempo blijven voortwerken en leven. In de wereld van de bouw wordt herhaaldelijk nieuwe werkwijzen en nieuwe produkten geïntroduceerd. Misschien kan daar ook de nieuwe specie voor alle .tegelwerk: Supercer- micol, liefde op het eerste gezicht brengen. Dit moderne kleefcement wordt geleverd door een fabriek te Maas tricht. die wereldfaam heeft gekre gen met haar tegels, aardewerk- en porcelein produkten en sanitair. Het Supercermicol heeft enige be langrijke cn niet te onderschatten voordelen boven de gebruikelijke ce- mentspecib. I ÖÏMp'|TfE& Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT Verhoging tarieven Oosterscheldebrug MIDDELBURG, 24-10. Blijkens een begeleidende nota bij de begro ting van de provincie Zeeland 1967 van G.S. van Zeeland, zijn de mid delen van de provincie niet groot. De begroting toont een tekort van f 284.000. In het algemeen zijn de middelen niet toereikend, om de ver schillende taken van de provincie ten uitvoer te leggen. Het tekort zal worden aangevuld uit de reserves. Gevolg van de precaire financiële toestand zal zijn, dat G.S. eigen geld bronnen intensiever zullen aanboren en een in het oog lopende zaak is dat de N.V. Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij van mening is dat wijzigingen in het tarief van het bruggebruik noodzakelijk zullen zijn. Deze wijzigingen komen uiteraard neer op verhogingen. Bij de voorbereiding van de plano logische maatregelen voor het Greve- lingenbekken wordt rekening gehou den met het eventueel aanleggen van een kunstmatige verwaterplaats voor mosselen. Op levering van aardgas op Schou wen- Duiveland bestaat nog geen en kel uitzicht. Aan onvoorziene uitgaven is een bedrag van f 678.509 begroot. De reële ruimte in de begroting bedraagt in feite slechts f 128.509. De rest zal nodig zijn cm de loonstijging, de stij ging van het prijspeil en die - als Inval in speelgelegenheid DENEKAMP, 24-10. Op last van de officier van justitie, hoofd van het parket te Almelo, heeft de rijkspo litie een inval gedaan in de sociëteit Ootmarsum te Denekamp, waar rou lette werd gespeeld. Tegen de orga nisator van dit spel, een vijftal crou piers en 14 spelers is proces-verbaal opgemaakt en het op de speeltafel aanwezig speelgoed en fiches zijn in beslag genomen. DELFT, 24-10. Dank zü het snelle cn kerdate optreden van twee Lci- denaren is gisteravond een gezin uit Zaandam aan de verdrinkingsdood ontkomen. De 44-jarige heer D. Kuipers uit Zaandam raakte 'met zijn auto op i'ijksweg dertien in Delft van de weg en kwam in een sloot terecht. Vol gens een later door zijn vrouw af gelegde verklaring zou hij plotseling onwel zijn geworden en naar rechts met zijn hoofd op haar, schoot zijn gevallen. De wagen schoot rakelings langs vier Leic'se jongelui, die met hun au to op de vluchtstrook stonden in af wachting van de kemst van de we genwacht in verband met pech aan hun waren. Ze aarzelden geen ogen blik cn beden onmiddellijk hulp. Dc 13-jarige metselaar A. ter Haar onl- h '.c -dde zich gedeeltelijk en haalde f' vi. uw en de twee kinderen van tv. i. en vijf Jaar uil de wagen Zijn 1 -j''npc brcer, de timmerman M. P. r Haar. schoof vervolgens het dak van dc auto open en hield hel hoofd ven de bewusteloze man zo lang bo ven water totdat de politie was gear riveerd die verdere hulp kon bie den. De heer Kuipers is mot een her senschudding in het ..Gasthuis" in Delft opgenomen. Zijn vrouw cn kinderen kenden, na behandeld lo zijn. naar Zaandam worden overge bracht. gevolgd daarvan - onvermijdelijke subsidieverhogingen te kunnen op vangen. G.S. vinden het bedrag van f 128,509 op een totale budget van f 21,6 miljoen aan de lage kant. Gedeputeerde Staten betreuren het dat het ontwerp Bijdragenwet Delta werken in de Tweede Kamer nog steeds niet in openbare behandeling is genomen. De in het wetsontwerp genoemde bijdrage van het rijk van 75 procent achten Gedeputeerde Sta ten volstrekt onvoldoende. De P.Z.E.M. De Provinciale Zeeuwse Electrici- teits Maatschappij zal, om de ont wikkeling in Zeeland te kunnen bij houden, in 1967 behoefte hebben aan financieringsmiddelen tot een bedrag van ruim f 53 miljoen. (Slot). Hoe zwak de zaak er nog voor "staal bleek op S oktober j,l, toen ex-minister Biesheuvel in Utrecht sprak op het jaarcongres vande Kon. Ned. Mij, voor Diergeneeskun de. Hier moest de kwestie uiteraard wel aan de orde komen. In het kader van de harmonisatie van wettelijke bepalingen, die rechtstreeks van in vloed zijn op de werking van de ge meenschappelijke markt, aldus de minister, heeft de raad van ministers richtlijnen vastgesteld. Weldra zul len richtlijnen volgen voor geslacht pluimvee en voor vleeswaren. Richt lijnen zijn echter aanwijzingen. En clat is niet voldoende. Er moet snel een volledige harmonisatie komen in de hele E.E.G. Concurrentie Hel is natuurlijk juist, als de mi nister stelt, dat elk land'verantwoor- delijk is voor gezondheid van mens en dier. Maar het is faliekant on juist, dat ook vandaag nog elk land de maatregelen kan nemen die het goeddunken. Tol die maatregelen be hoort o.m. een invoerverbod van vee en' vlees uit een land waar een be- smettelijkte ziekte heerst. Op zich zelf is dat goed, maar het wordt zo gauw gebruikt als een middel tot concurrentievervalsing. Er is name lijk altijd wel een land waar. mond en klauwzeer heerst. U voelt het: wij moeten precies weten wat mag en wanneer iets mag en wanneer niet. Want dan kan men een grenssluitting zien aanko men en zijn maatregelen nemen. Nu moet men alles maar lijdelijk af wachten. VQoral moeten wij afwach ten of de E.E.C. er in zal slagen een regeling te treffen die de toets der kritiek kan doorstaan. Ons kleine land produceerde vo rig jaar 10,7 "lo van varkensvlees in de E.E.G. en het voerde meer dan een derde daarvan uit. Dat is onze winst en dat is onze zwakheid. Een uitvoe rend land, u ziet het bij de eieren, komt gemakkelijk in de knel omdat de grote landen in de E.E.G. prak tisch niet uitvoeren, maar invoeren. Vandaar dat die grote landen zich weinig driik maken over invoerver boden: die treffen zij zélf wel als dat in hun kraam te pas komt. Maar Nederland kan moeilijk een invoer verbod uitvaardigen, omdat wij toch al bijna niets invoeren Eerst Brussel Niettemin zou Nederland dat fluks moeten doen zodra het gevaar van mond en klauwzeer dreigt, al was het alleen maar om te tonen dat het weet dat andere landen niet vrij zijn van de ziekte. Hoofdzaak is echter, dat zo spoedig mogelijk in Brussel de zaak in kan nen en kruiken wordt gegoten. De ervaring leert, dat een eenmaal af gekondigd invoerverbod slechts ui terst moeilijk weg te krijgen is. Dat spaart het land dat dit doet geld uit en bevordert de eigen produktie, om dat dan de prijzen aantrekken. In tussen wordt een uitvoerend land als het onze de dupe, omdat het dan stikt in de overvloed die het - niet kwijt kan! Het is de vrees voor een herha ling van dit drama, dat onze land bouwers er toe brengt niet al te veel geld te steken in een bedrijfstak die kwetsbaar blijkt te zijn. Hoewel wij op het ogenblik kunnen zeggen dat die kwetsbaarheid vermindert, moe ten wij er toch begrip voor hebben dat men dit standpunt inneemt. Weer gevangenen ontsnapt in Engeland LONDEN, 24-10. Uit de Wands- worth-gevangenis in het zuiden van Londen zijn maandagochtend drie gevangenen ontsnapt, zo deelt het ministerie van binnenlandse zaken mee. Dit jaar zijn naar schatting uit de negenenvijftig Britse gevangenis sen meer dan 300 mensen ontsnapt. In het geval van Blake wordt het zeker geacht, dat hij hulp van buiten heeft gehad. Zijn ontvluchting is na anderhalf uur ontdekt. Deze tijd kan voldoende zijn geweest om het land te verlaten. Hij kwam binnen, waarna zij de deur sloot. Wat verlegen grinnikend keek hij het meisje aan. „De kwestie is, Annekeje moeder is nu weg en. Ze gingen naar de kamer. Anneke trok de deur achter zich dicht en bleef met haar rug geleund er tegen staan. „Nou, en?" Hij begon te kleuren. „Het is om de mensen, zie jenu je moe der er niet meer is, zouden ze er wat van kunnen denken, en dat wil ik nietik bedoel, als ik in het donker om het huis sluip Ze begon te lachen. „Nooit gewe ten, dat jij altijd sluipende aankomt, zie je?" „Nu ja, zo bij wijze van spreken." Anneke dacht even na. „Als jij denkt, dat het beter is nu, dat ik voortaan meneer Scholstra tegen je zeg en jij juffrouw Graalcn we op behoorlijke afstand van el kaar blijven Hij keek haar aan. „Ja, dat zal wel het beste zijn, niet?" Ze kwam op hem af, gaf hem een duw. zodat hij in een stoel tuimelde en ging vlak voor hem staan. „Ben je mal! Ik heb toch zeker maling aan dc mensen? Ik vind liet veel te fijn, als jij zo af en toe komt aan wippen. En of moeder er nu is of nietdat maakt niks uit. Als ic toch weer het hart hebt om aan de voordeur to bellen.... nou!" Hij lachte blij. „Dan zal ik dat maar niet meer riskeren, Anneke." „Zo mag ik het horen. Koffie?" door FRANK VAN FALCKENOORT „Hoef je niet te vragen, he?" „Met melk van Vrieland. Zeg, hoe staat het met de overname van de zaak?" „O, ik heb hem al gekocht. In feite is hij al van me. Maar officieel neem ik hem 1 januari over. Dat is fis caal ook gemakkelijker." „Zo? Dus jij bent nu al eigenaar?" Hij knikte een beetje veiTegen. „Zo kun je het noemen. Er zit een goeie boterham in. Weet je, Anneke ik heb al die jaren ervoor ge spaard. Ik had geen meisje erï ging vrijwel nooit uit. Ik rookte weinig en zo. M'n vroegere kameraden von den me gierig en lieten me een voor een in de steek. Dat vond ik wel eens vervelend, want ik deed het toch voor mijn toekomst? niet?" „Wonen die. vroegere kameraden nog in Dorringen?" vroeg ze vanuit de keuken. „Sommigen nog wel. Hoezo?" „Wat doen zc allemaal, Tierncn? „Hé? O. dat weet ik niet precies. Je raakt het kontakt met elkaar ver loren, nietwaar?" „Kom je bij geen enkele van hen met je melk?" „Jadrie zelfs. Piet ten Ha- ge, die achter dc aulobusgarage woont, in één van die kleine huis jes. Hij zal er straks wel uit moe ten; ze moeten afgebroken worden." „Wal doet-ie voor de kost?" „Hij? Hij is grondwerker, zo hier en daar. 's Winters soms weken zon der werk." „En de anderen? Ik bedoel, waar je ook met melk komt?" „Adrie Berg is bij de gemeente. De plantsoenendienst. En Jaap Klein Wissink is op een fabriek in Ensche dé. Die pendelt dagelijks heen en weer." „En toch vind jij het vervelend, dat je kameraden je in de steek lie ten, omdat jij spaarde voor een ei gen zaak? Die je nu, Tiemen Schol stra hebt, en wat hebben zij: een baan als grondwerker met in de win ter werkloos; idem bij de gemeente en fabrieksarbeider. Zij zullen altijd hetzelfde loon hebben, dat in deze tijd gelukkig niet slecht is, maar nooit wat bereiken. En jij - ze kwam met de koffie binnen en zette een kop voor hem neer - bent zakenman geworden, dank zij je spaarzaamheid Je hebt jezelf omhoog gewerkt, jon geman. Wees nu maar blij, dat je in het verleden zo zuinig bent ge weest." Hij knikte. „Zo bekijk ik het nu ook." Hij roerde in zijn koffie. An neke ging tegen over hem zitten. Ze nam de sigaret, die hij haar aanbood. „En wat ga jij doen, Anneke, als je weer helemaal beter bent! Zeker weer naar Enschedé. Ze rookte cn keek hem met een eigenaardige blik aan. De sigaret de poneerde ze even in het asbakje, waarna zc van haar koffie begon te drinken. „Weet je. Tiemen. ik heb een poos geleden een grote stommi teit uitgehaald." „Hé?" Hi.i keek haar verschrikt aan. „Ja. Ik kon een goeie baan krijgen, een heel goeie zelfs. Een baan voor het leven. Maar ik was zo'n sufferd, en ik zei nee." Hij begreep haar niet. „Wat be doel je? Wat voor baan was dal dan9 Ik dacht, dat je nogal schik had in Enschede." „Had ik ook." antwoordde ze knik kend. „Met prettige collega's. Maar ik had een kans om een stuk te ver beteren. Die kans heb ik vergooid. Stom, he?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5