DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlandse inzet voor de Tibetaanse vluchtelingen-actie Verbittering in Engelse mijndorp Aberfan In Zuid-Vietnam sterven meer burgers tengevolge van de oorlog dan militairen Precaire economische situatie in Indonesië Heeft Soekarno een dubbelganger? Weer rust in Laos Formateur ontvangt dr. J. E. de Quay Nog veel meer troepen naar Zuid-Vietnam? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19681 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAK NE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cenl. Losse nummers 15 cent. - Verschijn! maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaote, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6> Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Rendez-vous in tuin paleis Soestdijk Tachtigduizend collectanten op pad Dit nummer bestaat uit 10 pagina's GENÈVE, 24-10. Sinds augustus 1965 hebben achttien nationale Rode- Kruisverenigingen, de Zwitserse en Deense regeringen en verscheidene organisaties, in totaal 900.000 Zwit serse frank (f 750.000) aan het Inter nationale Rode Kruis geschonken voor Vietnam. Dit geld is bestemd voor medicij nen en chirurgisch materiaal voor het Noordvietnamese Rode Kruis, voor medicijnen voor het Nationale bevrijdingsfront en voor verdeling door het Zuidvietnamese Rode Kruis onder degenen die door de oorlog zijn getroffen. Een Amerikaanse chirurg, dr. Wayne W. Hall, die enige tijd in Zuid-Vietnam heeft doorgebracht, heeft in New York gezegd dat elk half jaar ongeveer vijfduizend bur gers tengevolge van de oorlog ster- 3. een nieuwe bewustzijn van regio nale samenwerking; 4. het onderwerp van verzoening. Johnson betreurde het dat één par tij niet bereid was gebleken aan de onderhandelingstafel te gaan zitten om over vrede te praten. Hij zei er van overtuigd te zijn dat als gevolg van de vastbeslotenheid van de lan den de vrede tenslotte zou komen. Volgens de woordvoerder had Johnson gezegd dat hij op zijn reis naar Manilla spandoeken had gezien met opschriften als: „We willen vre- SOESTDIJK, 24-10. Het had maan dagavond heel wat voeten in de - vrU modderige - aarde, voordat alle drieduizend genodigden voor de ope- nirgsbijeenkcmst van de vluchtelin- genactie hun plaats hadden gevonden in de grote ciscustent die was opge slagen in de tuin van paleis Soest dijk. Automobilisten (vooral die uit de richting Utrecht) werden in het avondlijk duister via een kilometers lange omweg naar het paleis gediri geerd, waar de laatste gasten dan eok ver na het vastgestelde aan- komstuur - half acht - arriveerden. Hoewel het officiële programma pas tegen hali negen begon, hoefden de vroegkomers, onder wie de demis sionair? premier Cals en prof. nu-. I. A. Diepenhorst, zich niet te vervelen. Dank zij de her en der in de circus tent geplaatste televisietoestellen konden zij het laatste nieuws verne men, zoals het plan van formateur Sirhmelzer om morgen met prof. De Quay te spreken, het voornemen van prinses Beatrix om voorlopig haar werkzaamheden normaal te blijven verrichten en de opening van de in ternationale vluchtelingenactie door prins Bernhard in Londen, terwijl zij bovendien beelden te zien kregen van het opslaan van de circustent in de paleistuin. Anderen tuurden naar presentatrice Mies Bouwman, die in zichzelf mompelend en nerveus rond stappend haar tekst liep te repete ren. Om tien voor half negen kwam de koninklijke familie binnen, begroet door een hartelijk applaus. Koningin Juliana, beschermvrouwe van het Nederlands Comité Vluchtelingen hulp, droeg een groen wollen pakje. Behalve prins Bernhard waren ook de prinsessen Margriet en Christina en de in militaire uniform gestoken mr. Pieter van Vollenhove aanwezig. Tot teleurstelling van zeer velen lie ten prinses Beatrix en prins Claus, naar wie de belangstelling na de be richten van vanmorgen extra uitging, verstek gaan. Prins Bernhard, voorzitter van het Europese Vluchtelingencomité, gaf het startsein voor de actie in Neder land. Op dat moment gingen tachtig duizend collectanten in vrijwel alle Nederlandse gemeenten op pad. voor de dertigduizend Tibetaanse vluchte lingen. Mededelingen over het verloop van de actie wisselden daarna in Soest- dijk het bijzonder gevarieerde pro gramma waaraan tal van bekende de" en „We haten oorlog". „Ik ook", had Johnson gezegd, maar hij had eraan toegevoegd dat de spandoeken aan de verkeerde persoon waren ge toond. De dragers hadden ze naar Iianoi moeten brengen. Johnson zag de conferentie in Ma nilla als een bijeenkomst van vrien den die wisten een gezamenlijke in teresse te hebben „een ordelijk en stabiel Azië en Stille Oceaangebied". Dit was geen exclusief belang want andere landen, die niet op de confe rentie zijn vertegenwoordigd, hebben ook belang bij de toekomst van hei gebied. De funderingen voor een nieuwe gemeenschap waren reeds gelegd, zo had hij gezegd. ABERFAN. 24-10. Nabestaanden van de bijna tweehonderd slachtof fers van de ramp in het mijndorp Aberfan in Wales, hebben maandag felle kritiiek geuit aan het adres van de mijnbouwautoriteitcn. Toen de lijkschouwer in een kapel, in tegenwoordigheid van talrijke dorpelingen als doodsoorzaak van één der dode schoolkinderen „ver stikking en talrijke verwondingen" noemde, eiste de vader dat er in de verklaring van overlijden zou wor den gezet „levend begraven door de Nationale Stcenkolenraad". Deze va der, de 40-jarige fabrieksarbeider John Collins, had behalve deze zoon ook zijn vrouw en een andere zoon bij de ramp verloren. Nabestaanden van andere slachtoffers vielen Col lins bij, maar de lijkschouwer zei dat hij zich moest houden aan de bevindingen van de arts die de lij ken had onderzocht. Hij gaf de ver bitterde vader de raad zich te wen den tot de regeringscommissie, die de oorzaak van de ramp gaat vast stellen. Maandagmiddag waren de stoffe lijke resten van 145 slachtoffers, on der wie honderd kinderen, geborgen. Op negen na konden de omgekome nen worden geïdentificeerd. Dinsdag (vandaag) zullen in afzonderlijke plechtigheden 25 slachtoffers worden begraven en zes worden verast. Don derdag zal een gezamenlijke plech tigheid op de dorpsbegraafplaats ge houden worden, waarbij ongeveer zestig omgekomenen ter aarde zul len worden betseld. Naar schatting bevinden zich nog 49 kinderen onder de massa puin. stenen en modder. Onder degenen die uiting hebben gegeven aan hun medeleven, bevindt zich president Podgorny van de Sow- jet-Unie, die een boodschap van deelneming tot koningin Elizabeth richtte. GIETEN. Op maandag 10 juni 1969 zal. wanneer alles volgens plan ver loopt, de inpoldering van de Lau- werszee een feit zijn. Op die dag wordt de laatste van de 25 caissons die nodig zijn om het 900 meter bre de sluitgat te dichten, afgezonken. Gevaarlijke wandelaar Dat was zelfs voor de bevolking van de miljoenenstad Hamburg, die ge wend zijn aan internationale bezoe kers, een sensatie: een volwassen tij ger tijdenv een wandeling op de Reeperbahn, de zo bekende hoofd straat van het vermaakscentrum in de onmiddellijke omgeving van de haven. „Bengal", ster van het Na tionale Spaanse Circus ,die een suc cesvolle tournee door de Duitse Bondsrepubliek maakte, werd voor zijn optreden nog even uitgelaten terwijl hij zo levens de gelegenheid had van nabij kennis te maken met zijn mogelijke publiek. De dompteur van de tijgergroep, Giinther Gebel- Williams en zijn vrouw Jeanette be geleidden hem. De voorbijgangers vertrouwden echter de schijnbare argeloosheid van de gevaarlijke roof- kat niet en bleven op een veilige afstand staan. artiesten deelnamen af. De genodig den in de tent kregen natuurlijk ook de kans om letterlijk een bijdrage te „storten" en wel in de plastic em mertjes waarmee fleurig uitgedoste leden van het Schuttersgilde „Sint Lambert us" uit Helden de j-onde de den. De voorzitter van het Nederlands Vluchtelingencomité mr. F. J. F. M. van Thiel, collecteerde zelf de leden van de koninklijke familie. Tevoren had hij iedereen verzekerd dat de projecten waarvoor het geld is be stemd grondig zijn voorbereid en niet zomaar „in hot wilde weg" zijn gekozen. Mr. Van Thiel hoopt dat woensdagavond de uitslag van de huis-aan-huis-collecte al kan worden meegedeeld. Half november zal waar schijnlijk de totale opbrengst van de actie (inclusief de op giro 999 bin nengekomen bedragen) bekend zijn. Bedrijven en werknemers Later op de avond traden ir. J. Bosma, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, en de heer J. van Eibergen. voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond voor hel voetlicht. Zij spreidden een zelden voorkomende en daar door des te opvallender eensgezindheid ten Verwachting tot woensdagavond; Opklaringen Opklaringen maar ook hier en daar een bui; zwakke tot matige wind. aanvankelijk uit noordelijke richtin gen, later veranderlijk; vannacht op enkele plaatsen mist en kans op nachtvorst; ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 26 okt. Zon op 7.23, onder 17.24. Maan op 16.49, onder 3.48. 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.22. Maan op 17.00, onder 4.58. Volle maan: 29 okt. te 11.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 okt. 1.31 v.m. 27 okt. 2.12 v.m. BROUWERSHAVEN 26 okt. 1.18 v.m. 27 okt. 1.55 v.m. Springtij; 31 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds zaterdagavond heeft het in Zuid-Limburg vrijwel onafgebro ken geregend. In totaal werd tot van ochtend 7 uur op het aldaar gelegen vliegveld 70 millimeter regen afge tapt. In een langgerekte strook, die van West-Frankrijk naar Duitsland reikte, kwam eveneens langdurige regen voor. De neerslag was aanwezig in het overgangsgebied van zachte en voch tige subtropische lucht en koele po laire luoht. Een depressie trok via de Golf van Biscaje naar Frankrijk. Morgens zal deze storing bij de Al- oen aankomen. In verband hiermee is het waarschijnlijk dat het genoem de regengebied zich van ons land zal verwijderen. Noordelijke winden zul len het komende etmaal enigszins onstabiele lucht aanvoeren, waarin naast enkele verspreide buien ook opklaringen voorkomen. Daarbij is vcor vannacht een kans op nacht vorst aanwezig. De middagtempera- turen zullen maar weinig verschil len met die van vandaag. 13.42 n.m. 14.18 n.m. 13.41 n.m. 14.13 n.m. toon. Ondanks alle moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid blijken werkgevers en werknemers elkaar in ieder geval te hebben gevonden op een plan voor steun aan de vluchte lingenactie. Samen vroegen de heren Bosma en Van Eibergen de onderne mingsraden in de bedrijven, zich te bezinnen op de mogelijkheden die er zijn om de Tibetanen te helpen. De heer Van Eibergen suggereerde on der meer een uur overwerken of het afstaan van een uurloon, ir. Bosma voegde daaraan toe dat de werkge vers de opbrengst van eventuele uur- locnacties zullen verdubbelen. De voorstelling in de paleistuin werd besloten met een optreden van Corry Brokken, die ondermeer een oud-Hollands wiegeliedje zong. Daar voor was het publiek vergast op en kele traditionele circusnummers. De laatste klanken die door de tent weerklonken waren die van het Wil helmus. Bij het verlaten van de tent kwam de koninklijke familie een enorm ge bloemd spaarvarken tegen, dat spra keloos maar veelzeggend bij de uit gang stond. Koningin Juliana klopte het vriéndelijk cp de rug met de me dedeling, dat zij haar bijdrage al in de collectebus van mr. Van Thiel had gestopt. UTRECHT. Prof. Wiliem Paul Plate, hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten 'aan de rijksuniversiteit te Utrecht, die als specialist van prinses Beatrix is aangezocht. Het prinselijk paar hoopt, dat de heug lijke gebeurtenis omstreeks april kan worden verwacht. DJAKARTA, 24-10. Volgens het in Bandoeng verschijnende studen tenweekblad Mahaslswa Indonesia heeft president Soekanno een dub belganger die hij vaak gebruikt voor minder belangrijke openbare plich ten. De man zou in het zomerpaleis in Bogor wonen en iets kleiner zijn dan Soekarno. Hij zou o.m. de pre sident hebben „vertegenwoordigd" tijdens de sluitingsplechtigheid van de spelen der opkomende landen in het Boeng Karno sportstadion drie jaar geleden. VIENTIANE, 24-10. In Laos is de rust weergekeerd. De strijdkrach ten zijn de toestand meester. In een regeringsverklaring is bekendge maakt, dat aan de actie van de op standige luchtmachtofficieren een einde is gemaakt. Het door hen op vrijdag uitgevoerde bombardement op het militaire hoofdkwartier aan de rand van Vientiane heeft aan 24 personen onder wie enkele burgers, het leven gekost, terwijl er 64 wer den gewond. De leider van de rebellie, de ont slagen luchtmachtbevelhebber gene raal Thao Ma. heeft politiek asiel in Thailand gekregen. Proces tegen ex S.S.-ers in Stuttgart STUTTGART, 25-10. Vandaag (dinsdag) begint in Stuttgart een proces tegen 16 ex-SS-ers en voor malige leden van de Gestapo, die in de laatste wereldoorlog zouden deel genomen hebben aan de moord on 160.000 Poolse Joden. De zestien hebben gewerkt op het hoofdkwartier van de Gestapo en hel slavenkamp bij Lvov, dat vroe ger in Polen lag en nu in de Sowjet- Unie. DEN HAAG. 24-10. In het kader van de kabinetsformatie had drs. W. K. N. Schmelzer heden (dinsdagmor gen) o mticn uur ccn gesprek met dr. J. E. de Quay. Conventie tegen rassen discriminatie door Nederland getekend NEW YORK, 24-10. Minister Luns heeft maandag in New York de in ternationale conventie tegen alle vormen van rassendiscriminatie ge tekend. Nederland is het 37ste land dat de overeenkomst hoeft onder schreven. DJAKARTA, 24-10. Maandag hebben prof. Subroto van de univer siteit van Djakarta en een lid van het Indonesische parlement, Chami Widjaja, de Indonesische regering erop gewezen, dat zij onmiddellijk maatregelen zal moeten nemen om dc prijzen van de belangrijkste voe dingsmiddelen te verlagen en de snel voortschrijdende inflatie van de roe- pia een halt toe te roepen, omdat anders werkelijk een opstand van de bevolking dreigt. Volgens prof. Subroto zijn de prij zen van de belangrijkste voedings middelen in de afgelopen drie-en- een-half jaar met ruim 1300 procent gestegen en zal dit percentage naar zijn mening nog voor het eind van dit jaar 1500 bereiken. Hij wees er- MANILLA, 24-10. Aan het einde van dc eerste dag van de topconfe rentie in Manilla is van betrouwbare zijde vernemen dat de komende maanden belangrijke Amerikaanse versterkingen aan mensen en mate riaal naar Vietnam zullen worden gezonden, zo meldt de correspondent van „A.F.P.". In bevoegde Amerikaanse kringen zou men de vrees hebben geuit dat de Noordvietnamezen een offensief in het gebied van de gedemilitari seerde zone voorbereiden dat zou worden ingezet voor in de Verenigde Staten verkiezingen worden gehou den. Op zeer hoog niveau zou men op de eerste dag van de conferentie heb ben gewezen op het gevaar dat wordt gevormd door de aanwezigheid van drie Noordvietnamese divisies bij de gedemilitariseerde zone. De Amerikaanse militaire specia listen zouden er bovendien de nadruk cp hebben gelegd dat Zuid-Vietnam over nagenoeg geen reserves meer beschikt die onder de wapenen kun nen worden geroepen. Het zo snel mogelijk zenden van een maximum aan versterkingen door de bondgeno ten van Zuid-Vietnam zou hoogst welkom worden geacht. Volgens de correspondent van A.F. P. menen do militaire leiders dat. hoewel het moreel van de communis tische troepen laag zou zijn, de bom bardementen aan beide zijden van de bufferzone tot nog toe niet afdoende zijn geweest om dc wil tot verzet bij de tegenstander geheel te breken. Uitgangspunten De conferentie van Manilla heeft de volgende uitgangspunten: 1. vastbeslotenheid dat agressie moet falen; 2. dat de deelnemers betrokken zijn bij de pacificering en ontwikke ling in Zuid-Vietnam; cp, dat ruim 10.000 miljard roepia in omloop is tegen 2.600 miljard begin dit jaar en dat daarvan in Djakarta alleen ongeveer eenderde circuleert. De uitvoer zal, zo zei hij, dit jaar nog kleiner zijn dan vorig jaar, waarin met 400 miljoen dollar min der werd uitgevoerd dan ooit. Volgens Chami Widjaja heeft de regering' geen enkele controle meer op de prijzen, die gewoonweg om- hcogschieten. In de eerste plaats zou den dan ook de salarissen van het overheidspersoneel krachtig moeten worden verhoogd, zo zei hij. Buitenlandse waarnemers in Dja karta vrezen, dat, als de regering geen eind maakt aan de prijsstijgin gen voor essentiële produkten, zoals rijst, Chinese winkels op grote schaal zullen kunnen worden geplunderd. ven, veel meer dan het aantal mili tairen dat sneuvelt. In een zieken huis in Saigon telde hij tien burgers tegenover één soldaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1