EN HET AVONTUUR Werkgevers bezorgd over P.T.T. -tarieven Snelle wagen? Zuinige wagen? Firma W. Gilijamse Wat biedt de BEELDBUIS? Geen troepenconcentraties aan grens van Israël en Syrië Anneke DEN HAAG, 22-10. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers deelt ons mee onaangenaam te zijn getrof fen door de additionele niet onaan zienlijke lastenverzwaring voor het bedrijfsleven ten gevolge van de aangekondigde verhogingen van de tarieven van de P.T.T. Deze lastenverzwaring, aldus het V.N.W. komt in een periode waarin het bedrijfsleven toch al met grote kostenverhogingen te maken heeft, terwijl in vele gevallen de bedrijfs resultaten reeds aanleiding geven tot bezorgdheid. Het feit dat deze las tenverzwaring niet alle ondernemin gen gelijkelijk zal treffen, doet hier aan niets af. De vraag rijst overigens of bij de DE AMBTENAREN DOEN HET VELTHOVEN, 22-10. In ver- band met de snelle groei van de gemeente Veldhoven was het gemeentebestuur genood zaakt een houten noodgebouw aan te kopen om daarin enke le afdelingen van de gemeen tesecretarie onder te brengen. Op dit gebouw van 47X7 me ter moest wegens het ontbre ken van de nodige geldmid delen liefst 50 mille worden bezuinigd, waarvoor onder meer de vloerbedekking en het schilderwerk aan het ge bouw achterwege moesten blijven, met als gevolg dat geen erg prettige werkruimten zouden ontstaan. Om dit laat ste te voorkomen hebben ruim 50 gemeenteambtenaren spon taan besloten in hun vrije tijd het gebouw van binnen en bui ten te verven, mits verf en dergelijke door de gemeente beschikbaar worden gesteld en deskundige leiding van bouw- en woningtoezicht aan wezig is. Het werk wordt ge heel vrijwillig op vrije zater dagen in verschillende ploe gen uitgevoerd. Relletjes in Keulen KEULEN, 21-10. Zesduizend stu denten hebben in Keulen gedemon streerd tegen een verhoging van de bus- en tramtarieven. Zij bekogelden de politie met eieren en tomaten. Au to's werden beschadigd. Tenslotte gingen de betogers op straat zitten zodat het verkeer tot stilstand kwam Er zijn tien aanhoudingen verricht. Soldaat omgekomen ERMELO, 22-10. De 20-jarige dienstplichtig soldaat L. H. Post, af komstig uit Rotterdam, is om het leven gekomen bij het lossen van een partij jerrycans. Hij raakte be kneld tussen een zware vrachtauto en een muur. Soldaat Post was in gedeeld bij de 111 gemengde inten dance aanvullings plaats compagnie in Ermelo. Roken en hartaanvallen NEW YORK, 22-10. Een groep ge leerden van de medische faculteit van de universiteit van Louisiana is tot de slotsom gekomen, dat sigaret- 'enrokers meer kans lopen op een hartaanval dan niet-rokers. De kroonsl'agader bij rokers had, zo was bij een onderzoek van 645 overle denen gebleken, meer te lijden van verkalking dan bij niet-rokers. De resultaten van het onderzoek werden meegedeeld op een congres van hart specialisten in New York. Modernisering van Italiaanse landbouw ROME, 22-10. De Italiaanse Se naat heeft vandaag zijn goedkeuring gegeven aan een regeiTngsplan tot modernisering van de landbouw. Tot 1970 zal vijf miljard gulden wor den besteed om boeren krediet te verlenen, coöperaties te stichten, de prijzen te stabiliseren, voor bevloei ing en andere projecten. De kamer had het ontwerp al goedgekeurd. beoordeling van de noodzaak van de ze tariefsverhogingen door een over heidsbedrijf dezelfde maatstaven zijn aangelegd, die uit hoofde van het prijsbeleid van de overheid ten aan zien van particuliere ondernemin gen worden gehanteerd. Johnson's auto onder de verf MELBOURNE, 21-10. Twee plas tic zakken met witte verf zijn naar de auto van president Johnson ge worpen toen deze door Melbourne reed. De zakken scheurden en de verf kwam terecht op de hoofden van de voor in de auto gezeten man nen van de Amerikaanse geheime dienst. Enkele minuten later werd weer met verf naar de auto gegooid, maar nu met rode en groene. Hoe wel de auto besmeurd werd, bleven de Amerikaanse president en zijn vrouw verf-vrij. Zinspelend op de grote menigten, die op de been waren zei de pre sident gekscherend: „ik geloof, dat zij het niet kunnen uitstaan dat de opkomst zo groot is". LAND- EN TUINBOUW Begroting Landbouwschap DEN HAAG, 22-10. In de onl- werp-begroting 1967 van het Land bouwschap wordt op de gewone dienst een batig saldo van f 417.950 geraamd. Het dagelijks bestuur stelt voor, dit bedrag toe te voegen aan de algemene reserve. Deze toevoeging zal enigermate kunnen bijdragen tot een verbetering van de liquiditeits positie, die nog steeds zodanig is dat ook in de loop van het jaar 1967 in belangrijke mate een beroep op vreemde middelen zal dienen te wor den gedaan. Bij de ook voor 1967 te verwachten hoge rentevoet zal een dergelijk beroep op vreemde midde len niet zonder invloed op het voor rente- en bankkosten te begroten bedrag blijven. Het dagelijks bestuur wil het ba sis-heffingsbedrag van de algemene heffing handhaven op f 5,- per hec tare en het totaal der subsidiebedra gen wederom verlagen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, schriftelijk 1,3 miljoen gulden toe gezegd voor een sociaal-welzijns- project in Zuid-Vietnam dat een looptijd heeft van vier jaar. AMSTERDAM. Twee van de vier voor Artis bestemde zeekoeien, die met het m.s. Archimedes van de K.N.S.M. van de west naar Amster dam werden vervoerd, zijn in goe de gezondheid in de haven van Rot terdam aangekomen. GRONINGEN. Een Zweeds sport zakenvliegtuig, een eenmotorig Pi- per-Cherokee-toestel voor vier per sonen, heeft in de buurt van het vliegveld Eelde een noodlanding moeten maken, waarbij het vrijwel geheel vernield werd. DEN HAAG. Van 16 tot en met 19 oktober heeft een Italiaanse dele gatie onder leiding van senator Gi orgio Oliva, staatssecretaris van buitenlandse zaken te Rome, een be zoek aan Nederland gebracht. AMSTERDAM. Aan de Indone- sisce hoogleraar prof. dr. mr. T. S. G. Mulia is een eredoctoraat in de faculteit der godsgeleerdheid aan de vrije universiteit in Amsterdam ver leend. De plechtigheid had plaats in een openbare zitting in de Wes- terkerk. GOUDA. Een vervoerbedrijf in Gouda, Rutgers Internationale Ex peditie Gouda n.v., begint op 1 no vember als eerste vervoeronderne- ming in ons land een rechtstreekse dienst voor het vervoer van stuk goederen tussen west-Europa en Amerika, waarbij gebruik zal wor den gemaakt van z.g.n. containers. ADVERTENTIE (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1300L? Dan hebt u een wagen waarover een kenner u een heleboel kan zeggen. Heleboel goeds, wel te verstaan. En tien tegen één dat-ie begint over de snelheid en de fel heid en de uitnodigende prijs en 't zuinige vervolg. Dan: de vier ruime deuren en 't hoge zitcomfort. En de lijn niet te vergeten! Waarom geen pure auto- couture voor een lang niet gekke prijs?! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1300L f 7330— SIMCA WAl NEDERLAND N.V. mm Lange Reke 2 - Tel. (01116) 370 - Renesse Maatregel tegen piratenzender AUCKLAND, 23-10. De Nieuwzee- landse politie heeft zondag de opva renden aangehouden van een 169 ton metend vaartuig, dat de haven van Auckland wilde uitvaren om buiten de territoriale wateren als eerste „piratenzender" van Nieuw Zeeland te gaan optreden. Onder afkeurende kreten van enkele honderden toe schouwers enterde de politie het schip, toen het van een werf naar open zee voer. NIEUWE POLITIEKE PARTIJ AMSTERDAM. 22-10. Het initia- tiefcomité '66 heeft tijdens een bij eenkomst in hotel Krasnapolsky te Amsterdam besloten tot de oprich ting van een nieuwe politieke par tij, die zal meedoen aan de kamer verkiezingen volgend jaar, ook als deze vervroegd zouden plaatsvinden. ROSMALEN. Mgr. Bluyssen heeft zaterdag zijn intrek genomen in een sober landhuis op de terreinen van het sanatorium „Mario-oord" te Ros malen. MAANDAG 24 OKTOBER. Ned. I: Na Pipo en de actualitei tenrubriek van de kerken Ken merk'gaat de NTS verder met „Hollywood a go go", het opwin dende Amerikaanse beatprogramma met zang en dans. Na het jour naal de vluchtelingencampagne. De Koninklijke familie is van plan het showprogramma bü te wonen, dat wordt gegeven in de tent van cir cus Boltini, die is opgezet in de tuin van het paleiSoestdijk. De prijzen van de plaatsen variëren van vijf tig tot tweehonderd gulden. Maar die entrees moeten niet de enige op brengst zijn van deze avond. Mies Bouwman fungeert als gastvrouwe en zal proberen - wat haar wel is toevertrouwd - de kijkers te bewe gen tot het offeren van een bijdrage voor de vluchtelingenhulp van de Ver. Naties. De actie begint met een film over Tibetaanse vluchte lingen. Behalve de fihn is er nog meer serieuze aandacht voor het probleem der vluchtelingen. De he ren Neuman, Hilterman en Postma zullen hun visie geven. Wat de cir cusshow betreft, daaraan werken verschillende artiesten uil de troep van Boltini mee, zoals Rob de Nijs en Johnny Lion. Voorts zijn gasten o.m. Corry Brokken, Fred Kaps, Max Woiski, Milly Scott en uit het klas sieke genre Anner Bijlsma, Cora Canne Meyer, Frans Bruggen en het Nederlands Ballet. Het wordt een show van rond de drie uur. Echt zo'n hoogtepunt uit het televisie jaar. Ned. II: De KRO geeft direct ncL het minuutje nieuws ruimte ean de jazz. In het programma „Jazz 625" wordt aandacht besteed aan de in 1955 op 35-jarige leeftijd overleden koning der altsaxofonisten Charlie Parker. Een programma dat veel belooft voor de liefhebbervan mo derne jazz. De rest van de avond besteedt de KRO voornamelijk aan een hoofdfilm. Het is de Duitse rol prent „Alibi" met in de hoofdrol O. E. Hasse. Hij speelt de rol van een cynische journalist, die wordt geconfronteerd met een moordzaak. Om half elf gaat Teleac de cursus over geprogrammeerde instructie in de praktijk voortzetten. DINSDAG 25 OKTOBER Ned. I: Pipo'tje, het weekjournaal voor gehoorgestoorden en de „Lu- cy-show" gaan vooraf aan het nieuws van acht uur. Lucy gaat de ze keer, samen met. een komiek, optreden als filmspeelster. Na het journaal eerst een half uurtje „Ach ter het Nieuws" en vervolgens een aflevering van de onverwoestba re serie Z-cars over de politie in Li verpool. Ellen Blazar en Berend Bou- dewijn presenteren het programma „Onder Andere", waarin de schijn werper wordt gericht op artiesten, die niet voor de televisie komen en die niet in grote music halls optre den. Voor de tweede keer stelt ver volgens de jonge cabarettier Henk Elsink de deuren van zijn Amster damse etablissementje „De Kooper molen'» open voor de televisiekijkers. Daarna gaat Dr. L. de Jong de we reld van vandaag bekijken. Tot slot van de avond de vijfde les van de Teleca-cursus over Kernfysica. Hef onderwerp is Radioactief verval. Ned. II: Op het tweede net de derde aflevering van de „Avonturen van Don Quichotte": In hetNTS-pro- gramma verder de rubriek „Premiè re", waarin Charles Boost weer en kele films zal bespreken, die deze maand hun Nederlandse première beleven. Dr. L. de Jong zet hierna de serie „De Bezettingvoort. De gezamenlijke kerken sluiten het avondprogramma af. Het tweede deel van „Levend Verleden' laat beelden zien van hedendaagse ver schijningsvormen van vroeg chris telijke kerken. MAANDOG 24 OKTOBER. NED. I: 19.00 Nieuws19.01 Pipo 19.05 Kenmerk; 19.35 Hollyivood a go go; 20.00 Journaal; 20.20 Over naar Soestdijk; 23.00 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuivs; 20.01 Jazz 625: 20.25 Alibi22.10 Epiloog; 22.15 Journaal; 22.30 Teleac. DINSDAG 25 OKTOBER. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden; 19.35 The Lucy-show; 20.00 Journaal20.20 Achter het nieuws: 20.45 Z-cars - Het voorgevoel; 21.35 Onder anderen 22.00 Vrij entree; 22.25 De wereld van vandaag; 22.35 Journaal; 23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Don Quichotte; 20.30 Première21.00 De bezetting; 22.10 Levend verleden; 22.40 Journaal. NEW YORK, 22-10. In een rap port van de V.N.-bestandscommissic voor Palestina aan de Veiligheids raad staat dat aan geen van beide kanten van de Israëlisch-Syrische grens, noch in de gedemilitariseerde zöne, de strijdkrachten zijn uitge breid. Het rapport was op verzoek van de voorzitter van de Veiligheidsraad ter plaatse opgesteld door de Noorse luitenant-generaal Odd Bull, staf chef van de bestandscommissie. Volgens het rapport hebben veer tien groepen V.N.-militairen - zeven in Israël en zeven in Syrië - het onderzoek verricht. Deze groepen waren niet in de uitvoering van hun taak gehinderd. De groepen hadden wel schending van de bestandsovereenkomst, zowel door Syrië als door Israël, waarge nomen. Verwacht wordt dat de Vei ligheidsraad maandag (vandaag) zal MARKTBERICHTEN Uienveiling Middclharnis In zijn totaal was de uitvoer gro ter dan vorige week en werd bijna de vier miljoen kg bereikt. De ex port naar West-Duitsland daarente gen liep van 60 naar 50 °/o terug. Een belangrijke afnemer was Afrika met 719 ton, gevolgd door Engeland en Frankrijk met resp. 481 en 454 ton. De rest ging in kleine hoeveel heden naar diverse landen. Vanuit Spanje wordt gemeld, dat de totale produktie van Grano-uien in de provincie Zaragossa wordt ge schat op 30.000 ton en in de provincie Granada op 32.500 ton. In Frankrijk is het seizoen ten opzichte van vorig jaar vroeg en de produktie zal waar schijnlijk even groot zijn, namelijk 198.000 ton tegen 196.000 ton in 1965. De veiling had vanmorgen een aanbod van nog geen 10 ton. Over de gehele linie schijnt er weinig aan bod te zijn, want de prijzen trokken weer aan. De middel kwam van f 19,21 op 20,29 en de grove van f 20,11 op f 21,49, beide sorteringen dus met ongeveer gelijke prijsstij ging. De drielingen waren beduidend hoger en kwamen van f 18,03 op f 21,50. De picklers waren eveneens f 3,50 per 100 kg hoger en noteerden f 22,-. beslissen wanneer de behandeling van de Israëlische klacht zal worden hervat, volgens welke vanuit Syrië opererende benden „agressie tegen Israël plegen". Ambassadeurs praten over oorlog ANKARA, 22-10. De ambassa deurs van Egypte, Jordanië en Liba non in Ankara hebben een bezoek gebracht aan het Turkse ministe rie van buitenlandse zaken, waar zij spraken over de mogelijkheid van een oorlog tussen Syrië en Israël, zo heeft een Turkse woordvoerder mee gedeeld. Zij wilden weten, zo ver luidt uit welingelichte kring, welke houding Turkije zal aannemen bij een dergelijk conflict. Shakespeare-monument voor Amsterdam DEN HAAG, 22-10. De minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, mr. M. Vrolijk, heeft op adviesvan de rijksadviescom- missie monumentale kunsten, mede in nauw overleg met de gemeente Amsterdam, een meervoudige op dracht verleend aan mevrouw Char lotte van Fallandt te Amsterdam en de heren Eric Claus te Amsterdam en Arthur Sprcnken te Beek (L.), voor het vervaardigen van een schetsontwerp voor het op te richten Shakespeare-monument bij de stads schouwburg in Amsterdam. Programma voor voedselhulp WASHINGTON, 22-10. Het Ame rikaanse congres heeft zijn defini tieve goedkeuring gehecht aan een program voor voedselhulp aan het buitenland, waarmee een bedrag van vijf miljard dollar is gemoeid in de komende twee jaar. Er mag geen voedsel worden verkocht aan landen die handel met Noord-Vietnam drij ven. Ook de landen die goederen aan Cuba leveren, krijgen niets, behalve wanneer het gaat om medische arti kelen, landbouwprodukten of voe- dingsprodukten zonder strategische waarde. Z1ER1KZEE, 22-10. Op de jubile umexpositie van de landbouwhuis- houdschool „Prinses Juliana'' bij ge legenheid van het veertigjarig be staan waren niet alleen vele fraaie resultaten te zien van byo. de naai cursussen en handwerken, maar ook werd aangetoond dat daarbij het creatieve element niet vergeten wordt. In één van de lokalen was bijv. een kleine tentoonstelling van tekeningen ingericht, de vrucht van de tekenlessen. De drie expressieve poppen (foto) tonen wel aan dat hel aan fantasie bjj de leerlingen niet ontbreekt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dam opgeworpen in enkele seconden MOSKOU, 21-10. De Sow- jetunie heeft de grootste „con ventionele" explosie in de we reldgeschiedenis tot stand ge bracht door 5200 ton ontplof bare stoffen aan te wenden voor het opwerpen van een dam in de rivier de Alma- Atinka bij het Tienshange- bergte in Russisch centraal Azië. De door de springstof in en kele seconden opgeworpen dam is meer dan 100 meter hoog en bijna 500 meter lang. De dam moet grondverschui vingen voorkomen, die in het verleden enkele rampen in het betrokken gebied hebben ver oorzaakt. Volgen,, Tass ligt de dam in de buurt van een stad met 700.000 inwoners. Bom gedemonteerd DEN HAAG, 22-10. In Zwaagdijk zijn achtereenvolgens de staartont- steking en de neusontsteking van een 500-ponds bom gedemonteerd door resp. adjudant Verhagen en majoor Middelkoop van de explosievenop ruimingsdienst van de Kon. Lucht macht. De bom was er een van een vijftal dat een „Wellington"-bom- menwerper van de R.A.F. bij zich had toen het in de nacht van 12 op 13 juni 1941 bij Zwaagdijk werd neergeschoten. De gedemonteerde bom is inmiddels afgevoerd naar Gilze Rijen. De overige vier bommen, waarbij een duizendponder, zijn nog niet ge vonden. Een simpel berichtje in de dag bladen vermeldde, dat de duitse en nederlandse justitie er in geslaagd waren gezamenlijk een bende auto dieven te arresteren en een aantal gestolen wagens te achterhalen. Twee kastelen, één in Duitsland en één in Nederland, bleken de hoofd kwartieren te zijn, en onder de ge arresteerden waren zowel Duitsers, als Nederlanders. Alles was heel summier vermeld, omdat de justitie het niet noodzakelijk vond alles in geuren en kleuren uit de doeken le doen. Het feit, dat een dievenben de was opgerold, gold als het belang rijke feit. De rest was bijzaak. Men las het, haalde de schouders op en ging over lot de orde van de dag. Er gebeurde immers iedere dag zoveel, dat zo'n simpel berichtje ei genlijk niet eens de moeite van het lezen waard was. Sommigen lazen al leen maar de koppen en wisten toen al genoeg. Slechts enkele ingewijden wisten, dat het kasteel „Dorringen" mis bruikt was als opslag- en verwer kingsplaats. Dat daar de oude mo tornummers weggevijld werden en nieuwe ingeslagen. Dat hier een voorraadje kentekens en nummer borden in voorraad was om pasklaar te maken voor de binnengekomen gestolen wagons. En dat alleen een zeer nauwgezet onderzoek het be drog aan het licht kon brengen. Onder de gearreslcerdbn bevond zich ook Adric Graai. Zijn toestand was niet van die aard, dat hij in een ziekenhuis moest worden opge- door FRANK VAN FALCKENOORT nomen. De ziekenzaal van het Huis van Bewaring zou hem wel verder opknappen. Anneke Graal had van haar hache lijk avontuur in de bossen een long ontsteking overgehouden. Nadat die vroege morgen duidelijk was bewe zen, dat Tiemen zich als een moder ne ridder had gedragen, kreeg hij toestemming om naar Dorringen le rijden en droge kleren mee terug te nemen, zodat Anneke zich weer wat toonbaar kon maken. Daarna bracht Tiemen haar in zijn wagentje, dat inmiddels door een duitse douane beambte was opgehaald, over de grens naar de conciërgewoning, waar hij besliste, dat ze onmiddellijk on der de wol moest kruipen. Hetgeen ze dan ook deed. Diezelfde morgen kreeg Tiemen bevestigd, dat Anneke's broer even eens tot de arrestanten behoorde. Hij reed naar de conciërgewoning terug en deelde het zo omzichtig mogelijk aan Anneke mede, doch deze nam het vrij kalm op. „Dat kon niet uit blijven, „was haar commentaar. De dokter, die later op de morgen Anneke bezocht en onderzocht, be sliste, dat ze in bed moest blijven, hetgeen een nieuw probleem ople verde, want wie moest haar verzor gen? Tiemen adviseerde bericht te sturen naar Hillegom. hetgeen Anne ke door hem liet doen, omdat ze geen andere mogelijkheid zag., 's Avonds arriveerde mevrouw Graal en hoor de gelijk met Tiemen van de dok- Ier. dat hel meisje van haar nachte lijk avontuur waarschijnlijk wol een flinke longontsteking had overgehou den. Tiemen zelf was enkele dagen be hoorlijk verkouden, maar bleef op de been en verzuimde geen dag om Anneke le bezoeken. En tijdens de ze uurtjes drong het meer en meer tot het meisje door, dat ze inder tijd verkeerd gedaan had, om met Tiemen tc breken. Eigenlijk heeli hij mijn leven gered, want wat zou er met mij gebeurd zijn, als Tiemen die nacht niet bij de hand was ge weest? Ik moet er niet aan denken. Na drie weken door haar moeder verpleegd te zijn, kreeg ze eindelijk van de dokter toestemming een uur tje er uit te komen. Mevrouw Graal hielp haar, want Anneke voelde zich tamelijk slap. Het kon nog wel we ken duren, voor ze weer de oude was, dacht ze. Het e.ic uurtje werd verdubbeld en na nog veertien dagen verklaar de de arts, dat ze hel nu wel weer zonder hem af kon. Kalmpjes aan, dan kwam alles weer in orde. Nauwelijks was Anneke in zover re hersteld, dat ze weer hele dagen op was, of er kwam een noodkreet uit Hillegom: haar vader was ziek geworden. Mevrouw Graal pakte zo vlug mogelijk haar koffers, nam op hartelijke wijze afscheid van haar dochter en werd door Tiemen in zijn wagentje naar Enschede gereden Terwijl hij terugreed naar Dorrin gen dacht hij: Nu wordt het voor mij wat moeilijker om Anneke te bezoe ken. Toen haar moeder er nog was, bestond er geen enkel bezwaar. Maar nuGeeft het pas, als ik daar een paar keer per dag binnen kom? Ik wil niet dat de mensen er over gaan kletsen. Hoe leg ik dat nu aan? Een beetje bedrukt belde hij die avond aan. Anneke deed open. Ze zet te grote ogen van verbazing op, toen ze zag, dat hij het was. 'Wat krijgen we nu?" vroeg ze verbaasd. „Kun je de achterdeur niet meer vinden?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5