POSTSPAARBANK RENTE TOT Zijn wij bang voor mond- en klauwzeer? De veiligheid in Europa ASPECTEN VAN DE NEDERLANDSE BEVOLKINGSGROEI DE K0FFIE Te hoge prijs? DE ONDERGANG VAN UHR In 2000 inwonertal van 21.000.000? AMSTERDAM, 22-10. Volgen- berekeningen van het C.B.S. zai de Nederlandse bevolking - uitgaande van 12,2 mlijoen op 1 januari 1965 - groeien tot 13,1 miljoen in 1970, 1511 miljoen in 1980, 17:,i miljoen in, 1990, en 21 miljoen in het jaar 2000. Afzonderlijke berekeningen zijn gemaakt van 16 leeftijdsgroepen waarin de bevolking werd verdeeld. Deze wezen uit dat bijvoorbeeld het aantal inwoners jonger dan vier jaar zal stijgen van 1,2 miljoen (in 1965) tot 2,4 miljoen (in 2000); dat van 25- 29 jarige van 0,8 tot 1,5 miljoen; dat van 65-69 jarigen van 0,4 tot 0,6 mil joen; dat van meer dan 75-jarigen van 0,4 tot 0,9 miljoen. Het CBS stelt nadrukkelijk dat de cijfers niet het karakter hebben van een voorspelling. Zij vormen slechts het resultaat van een doorbereke ning, uitgaande van de huidige si tuatie, en van een aantal op de waar genomen ontwikkeling gebaseerde veronderstellingen met betrekking tot de sterfte- en geboortecijfers. De genoemde cijfers met toelichting en beschouwing heeft dis. T. van den Brink, hoofd afdeling bevolkingssta tistieken van het C.B.S., gepubliceerd in zijn artikel: „Enkele aspecten van de Nederlandse bevolkingsgroei". In het tijdschrift voor sociale genees kunde. Aan die aspecten is ook de voordracht gewijd die drs. Van den Brink als eerste inleider zal houden op het congres van de vereniging „Nederlands Congres voor Openbare Gezondheidsregeling", dat op 3 en 4 november in Eindhoven het thema „bevolkingsgroei en volksgezondheid zal behandelen. <D Ja, schreven tien dagen geleden enige dagbladen, de Nederlandse varkenshouder is doodsbang voor mond- en klauwzeer (afgekort mkz). Terecht: zowel de fokker als de mes ter is er bang voor. Toch is het niet zozeer de angst voor de ziekte die een rol speelt als wel voor de ge volgen. Isolering van het bedrijf, uit roeiing van de ziekte door afslachten en door vernietiging van kadavers en een gebrekkige schadeloosstelling zijn erg. Veel erger is, dat een be langrijke mkz-uitbraak onmiddellijk rampzalige gevolgen heeft voor onze uitvoer. Dan gaan óók in de E.E.G. de grenzen dicht en zitten wij, zo als een jaar geleden, met een onvoor stelbare hoeveelheid varkens en var kensvlees waarmee wij geen weg weten. De vraag is dus, of deze ramp zich weer zou kunnen herhalen en of men daarmee rekening moet houden. Achtergrond van het bericht Het bericht in de dagbladen was afkomstig van de vleesiuarenfabri- kanten. Men veronderstelt, dat het niet zozeer de angst voor invoerver boden in andere landen toas die hen tot deze actie bracht als wel het ge vaar van te weinig aanbod. Want dat is nu al een gevaar. Er is grote vraag naar varkensvlees en vlees waren in het buitenland. De vraag zó groot, dat ons aanbod het niet kan volgen. Dat is beter dan een overschot want nu zijn de prijzen ten minste redelijk. Deze ontwikkeling heeft echter ook nadelen. Allereerst zouden wij méér kunnen uitvoeren en verdie nen. Op de tweede plaats vrezen de vleeswarenfabrieken, dat hun con currentiepositie moeilijker zal wor den, nu de varkensprijzen oplopen. Nu kan men wel zeggen, dat dan de wal het schip keert, aangezien dan de uitvoer ook weer hapert. Maar veel beter was het als het aanbod groot was, zodat een maxi male opbrengst verkregen kon wor den. Waarom breiden onze varkens houders hun bedrijven dan niet uit? En waarom doet men het in België, Duitsland en Frankrijk óók niet vol doende? Te riskant De oorzaak is, dat men in andere landen niet altijd zo rationeel pro duceert als WV dat doen. Toch speelt ginds, net zo goed als hier, de angst voor mkz een rol. Uitbreiden is mo gelijk: er zijn bouwmaterialen ge noeg en met varkens is snel te ver menigvuldigen. Maar nieuwbouw of uitbreiding eisen investeringen. Ve len vinden het te riskant om veel geld te steken in dieren die onver hoeds aangevallen kunnen worden door een ziekte die het hele han delsverkeer lam legt. Waarom is nu mkz bij het rund geen bedreiging meer en bij het var ken wel? Omdat het rund veel ouder wordt en minder snel rouleert. Zou men op 1 november alle Nederland se runderen enten, dan was een half jaar later nóg 80 tot 90 °lo onvat baar, want alleen de na de enting geboren kalveren zouden onbehan deld zijn. Bij varkens zou na een half jaar slechts 20 °lo geënt zijn, want het grootste deel van de varkenssta pel wordt geen half jaar oud. Dat mag echter geen reden zijn om de zaak maar te laten sloffen! Men overweegt thans twee entingen namelijk een in de herfst en een in de winter. Dan is de kans op ziekte het grootst. Toekomstige polder Zuidelijk-Flevoland wordt leeggevist DEN HAAG, 22-10. Bü de diree- tie van de visserijen van het minis terie van landbouw en visserij zijn de maatregelen in studie genomen om de resterende aal en schubvis te verwijderen uit het water, dat nog tot eind 1967 boven de toekomstige 44.000 ha grote polder Zuidelijk Fle voland staat. Deze actie, die thans voor wat de ondermaatse vis betreft, het karakter van een soort reddingsactie draagt, zal voor het zgn. droogvallen van de grond moeten zijn voltooid en ui teraard zodanig moeten worden uit gevoerd dat de gevangen vis niet weer in het water van de te bemalen polder kan terugkeren. Want het is de bedoeling dat deze jonge vis in het IJsselmeer en zo mogelijk ook in de tussen het oude land en de nieuwe polder te ontstane randmeren wordt teruggezet om daar verder te ge dijen. De uit het water van toekom stig zuidelijk F levoland te vangen bovenmaatse vis, die dus een econo mische waarde heeft, zal op norma le wijze aan de markt worden ge bracht. Systeem nodig Past men de entingen landelijk en systematisch toe en let men ove rigens terdege of er over de grens gevaar dreigt, dan zouden we niet bang meer hoeven te zijn voor mkz. Helaas zijn wij te slap op dit punt. Bijna, altijd komt de kwaal vanuit België en Duitsland ons land bin nen en echt niet via wilde zwijnen! Op dit ogenblik is België praktisch vrij, maar nog altijd heeft de bondsrepubliek bedrijven met mkz, begin oktober zeven stuks. Dat lijkt misschien niet veel, maar het zijn telkens weer nieuwe uitbraken, zo dat echt wel van een haard gespro ken mag worden. De kwestie is nu, dat wij dat voor zoetekoek aannemen, terwijl Duits land niet aarzelt om zijn grens te sluiten zodra de ziekte bij ons heerst. En dan is daartegen vrijwel niets te doen. Want protesteren in Brussel helpt bitter weinig. De oorzaak daar van is, dat de diergeneeskundige maatregelen die invloed hebben op het handelsverkeer nog niet gehar moniseerd zijn. In zijn artikel zegt de auteur on der meer dat afgewacht dient te worden La hoeverre eventuele veran deringen in het conjunctuurverloop mede van invloed zullen zijn voor de demografische ontwikkeling. Ook is het denkbaar dat deze ontwikkeling zelf aanleiding geeft tot implicaties van economisch, sociologische en an dere aard, met repercussies voor hei groeitempo van de bevolking. Dit sluit overigens niet uit dat de verkregen resultaten zeker de rich ting aangeven waarin de verdere groei van onze bevolking zal gaan en op dit ogenblik als uitgangspunt voor planning en beleid kunnen wor den aanvaard. Ontwikkeling volgen Intussen zal de werkelijke ontwik keling op de voet moeten worden gevolgd. Zulks temeer omdat sinds het vorige jaar ten aanzien van de vele vragen rond de procreatie in de standpunten van overheid, kerkelij ke en politieke groeperingen en zeker in het gedachtenleven van de indivi- duële personen, grote verschuivin- gen hebben plaatsgevonden. Een en ander zal, aldus de auteur, ongetwij feld leiden tot een verdere daling van de nataliteit. Anderzijds mag niet worden vergeten dat met ver laging van de huwelijksleeftijd een versnelling van het procreatieproces onder onze bevolking op gang is ge komen, dot zich nog krachtig conti nueert en in de komen dedecennia zal leiden tot verschuivingen in de leef tijdsstructuur, waaruit automatisch vVeer consequenties voortvloeien voor de bevolkingsgroei nadien. LAND- EN TUINBOUW Demonstratie machinaal voederbieten rooien Op een perceel van de heer A. StaLlaert, gelegen aan de weg Kuit- aart-Lamswaarde, zal op vrijdag 28 oktober a.s. een demonstratie plaats vinden van machinaal rooien van voederbieten en mogelijkheden van de voorlader. LEN HAAG. 22-10. Evenals 1964 heeft het Consumenten Contact Orgaan, in overleg met het mini sterie van Economische Zaken en in samenwerking met de Nederlandse Huishoudraad, een overzicht samen gesteld van de prijzen van de goed koopste en duurste soorten koffie, die door een groot aantal koffiebrande rijen, grootwinkel- en filiaalbedrij ven in ons land in de handel worden gebracht. Zoals bij prijsvergelijkende over zichten gebruikelijk, werd iedere be oordeling van smaak en of kwaliteit achterwege gelaten. Ook met de door sommige bedrijven gegeven kortin gen - in welke vorm dan ook - werd geen rekening gehouden. De prijzen per 250 gram bleken te variëren van f 1,35 tot f 2,82. MARKTBERICHTEN De eierveiliiigen Coöp. Veluwse eierveiling Ede Aanvoer 676.955 stuks. Handel re delijk. Prijzen per 100 stuks: 37-43 gram f 6,61-7,92, 47-54 gram f 8,72- 10,30, 54-60 gram f 10,29-12,35, 60-66 gram f 12,09-13,18, 66-72 gram f 13,43- 14,67. - Eende-eieren: 55-72 gram f 10,50-13,59. Eierveiling Barneveld Aanvoer 382.020 stuks. Handel rus tig. Eieren van 42-48 gram f 7,58- 8,78, 51-58 gram f 9,64-11,50, 58-64 gram f 11,50-12,71, 64-72 gram f 12,80- 14,58. Eiermarkt Barneveld Aanvoer plm. 2.350.000 stuks. Han del: groot redelijk, klein vlug. Eie ren van. 45-50 gram f 8,25-9,50 (kg- prijs f 1,83-1,90), 51-58 gram f 9,75- 11,80 (kg-prijs f 1,91-2,03), 59-65 gram f 12,05-13,40 (kg-prijs f 2,04-2,06.) NORMAN (Oklahoma). Dr. Ver- non J. Rossow, die aan het Ameri kaanse Bureau voor Lucht- en Ruim tevaart (NASA) verbonden is, heeft een weer kundig congres zijn theorie uiteengezet omtrent het ontstaan van wervelstormen en een middel Ier be strijding daarvan voorgesteld. HAAMSTEDE. Aan de realisering van het bungalowpark voor het N.V.Vaan de Hogeweg te Wester- schouwen wordt momenteel hard ge werkt. Op de foto: een blok van zes vakantie-huisjes in aanbouw. Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TOKIO. Aan de door het Japan se vakverbond Sohyo uitgeroepen stakingen, variërend van een half uur tot een dag, uit protest tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam hebben volgens een schatting van de politie slechts 700.000 van de 4,2 mil joen leden van het vakverbond deel genomen. BLIK DOOR HET WERELD I VENSTER Een groep vroegere, toekomstige en tegenwoordige ministers van de fensie uit N.A.V.O.-landen heeft in een samenkomst in de V.S. bere kend dat nog altijd de voorhanden ouderwetselegerkracht in Euro pa te laag is. Hun bezwaar daar tegen is dat dit automatisch de drem pel voor een kernoorlog verlaagt. Men zal immers genoopt zijn sneller naar de kernwapens te grijpen wan neer men het met de conventionele middelen niet meer klaart. Deze uitspraak komt net op een bitter moment. Bonn staat weer voor een reeks onaangename ge sprekken over de kosten van de Britse en Amerikaanse troepen op Duits grondgebied. Dat kost de uit zendende landen respectievelijk pon den en dollars die voor marken moeten worden ingewisseld. Met andere woorden: het is een voortdurend lek in hun schatkist met buitenlandse deviezen. Wan neer de Duitsers dat compenseren door evenveel marken in de V.S. en Engeland te besteden, dan kosten die troepen de thuislanden nog al tijd wel geld, maar tenminste geen kostbare buitenlandse betaalmidde len meer. En de betalingsbalans zou een beetje fatsoenlijker er uit ko men te zien dan hij nu doet in Lon den vooral, maar ook in Washington. Het kan anders Trouwens, vooral na de demon stratie van de Amerikanen een paar jaar geleden om in de kortste keren hele devisies de oceaan over te vlie gen, gaan in Washington stemmen op dat de V.S. niet eens zoveel man schappen meer in Europa hoeven te stationeren. Voor de nog dichterbij wonende Britten is dit navenant nog eenvou diger. Anderszins wordt er ook ge zegd dat Europa niet meer zo arm lastig is en dus eigenlijk zijn eigen defensie moet kunnen oprichten en financieren. De symbolische beteke nis van de overzeese troepen in Eu ropa zou net zo goed door kleinere eenheden vervuld kunnen worden. Het akelige is dat men dit laatste in Duitsland bepaald anders ziet. Daar leeft men in voortdurende angst de dupe te worden van een handeltje tussen de V.S. plus de Britten en Moskou: de internationaal lopende geruchten over de kwestie Vietnam verhevigen die angst nog. Verkeerd moment Op een dergelijk tijdstip de Britse en Amerikaanse troepen terug trekken kan de regering in Bonn - die onder Erhard toch al een slap beleid voert onder pressie van de openbare mening dwingen een nationalistischer koers te gaan va ren, wellicht te vervallen tot een soort gaullisme. Dat zijn ook onaangenamekonse- kwenties voor de Europese veilig heid en eensgezindheid, die men on der ogen moet zien. Niettemin schynt de tekorten vertonende beta lingsbalans der Britten en Ameri kanen hen toch te dwingen in deze de pin op de neute zetten. Wat de gevolgen daarvan zijn is niet te voorzien. Maar zeer te betwij felen is of de Europese veiligheid er groter door wordt, zoals de boven aangehaalde experts zo graag zou den zien. ZIER1KZEE, 22-10. Na de watersnood in 1953 is de gladiolenteelt op Schou- wen-Duiveland door tal van landbouwers met belangstelling begroet en geprobeerdDe teelt blijkt perspectieven te hebben en er zijn in deze streek vrij veel velden te zien met de groene planten, die juist voor het intreden van de bloei van de bloemtrossen wordt ontdaan. Het is immers begonnen om de bollen van de gladiool. De rooiwerkzaamheden zijn momen teel nog in volle gang hetgeen hier en daar machinaal geschiedt, hoetoe/ dit geen eenvoudige zaak is. Foto: een kijkje bij de werkzaamheden op een perceel te Noordgouwe(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode; KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Franeker (vac. W. Reezigt) (toez.): G. J. F. Versteegh te Oudwoude-Westergeest; te Stegger- da: D. J. J. Wolthuis te Zuidbroek; te Strijen (wijk 1) (vac. C. Boogaard): N. Kleermaker te Rotterdam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Krommenie: J. H. Veefkind te Buitenpost; te Burghing- tcn (Ontario, Canada, 2e pred. pl.): M. Brandes te Meppel. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Deventer: P. N. Rib- bers te Enschede-west; te Nieuw- Vennep: D. H. Biesma te Lisse. Geref. Gemeenten Beroepen te Tholen: M. Heerschap te Paterson (U.S.A.), voorheen pred. te Borssele. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Giessendam: M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. Evang. Lutherse Kerk Drs. J. Gunning, pred. van de Herv. gemeente van Wageningen, is tot de evangeliebediening toegelaten. Geref. Gemeenten Haamstede Donderdag 27 oktober 7.30 uur ds. J.v. d. Noord te Capelle aan de IJssel HOUSTON. Een Mexicaanse boer, de 26-jarige Benjamin Flores, is in Houston overleden, anderhalve dag nadat de artsen bij hem een kunst- hart hadden geplaatst. „Flitsen" uit het buitenland HAMBURG. In hun jongste ver gadering hebben de vennoten van de Deutsche Atlantik-Linie de directie toestemming gegeven de Deutsche Werft in Hamburg opdracht te geven een luxe passagiersschip van 23.000 bit. te bouwen. Het schip krijgt de naam „Hamburg", het zal in het voorjaar van 1968 van stapel lopen en cp 1 april 1969 worden opgele verd. GAEVLE (Oost-Zweden). De Ne derlandse kustvaarder Amstelborg uit Delfzijl is in Gaevle aangekomen met twee Oostduitse vluchtelingen aan boord, die ongeveer 30 mijl uit de Duitse kust uit een kano waren opgepikt. CINCINNATI. Te Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio is een 81-jarige vrouw gewurgd. Volgens de politie was dit het vijfde geval in elf maanden tijd van een moord met een seksueel motief. Vermoed wordt dat de moorden alle door dezelfde dader zijn gepleegd. NEW YORK. In New York heb ben enkele patiënten van een zie kenhuis in pyama op straat een be toging gehouden, omdat zij bezwaar hadden tegen de voeding. Eén der demonstranten verklaarde dat hij elke ochtend pap kreeg en tienmaal in de week aardappelpuree. DJAKARTA. Als gevolg van een hevig noodweer boven West-Java zijn :n Tjiandjoer 16 mensen omge komen, doordat een aantal huizen in stortte. Ook werden enkele tiental len huizen vernield door grondver schuivingen. LONDEN. Tijdens hel jaarlijkse banket bij de lord mayor van Lon den heeft de gouverneur van de Bank van Engeland, Leslie O'Brien, de Britse regering gewaarschuwd voor het gevaar van een te snelle verzachting van het versoberingsbe- leid. KOPENHAGEN. Het Deense hof heeft bekendgemaakt, dat het hu welijk van prinses Margrethe, de Deense kroonprinses, met de Franse diplomaat graaf Henri de Monpezat, is verschoven van 27 mei volgend jaar naar 10 juni. NIEUW DELHI De presidenten Tito van Zuidslavië en Nasser van Egypte zijn vrijdagmorgen in Nieuw Delhi een conferentie begonnen met mevrouw Indira Gandhi, de premier van India. Het overleg' van de leiders van de drie grootste niet-gebonden landen zou vier dagen duren. SAIGON. Leden van de Vielcong hebben op de markt van het dorp Tra On, op ruim 20 km ten zuidoos ten van Saigon, een splintermijn tot ontploffing gebracht, waardoor ne gen mensen om het leven zijn geko men en bijna vijftig gewond. ADVERTENTIE -5%j 56. Fel brandde de zon op de brokkelige muren toen Maya's krijgers de stad Ur binnentrokken. Bij dit schelle licht zouden de lichtschuwe albino's zich niet buiten hun donkere mijnen wagen, zodat zij on gestoord konden beginnen met de taak om bij de mijningangen vaten met het knal poeder te verbergen. Lode, de geheim be waarder, had een kaart van de stad bij zich, waarop met kruisjes de mijningangen waren aangegeven. Maar ook hierin bleek de wetenschap van de geheimbewaarder onvolledig te zijnzij ontdekten vele mijn gangen die niet op de kaart vermeld wa ren. Deze taak was dus omvangrijker dan aanvankelijk wa^ verwacht en toen de voorraad vaten was uitgeput, bleven er nog vele ontsnappingsuitgangen voor de albino's over. „Des te beter", vond Harald. die naast Aram was gaan lopen, „dat kleurloze ge broed moet niet alleen met dat helse poe der worden uitgeroeid, er moeten er ook wat voor onze zwaarden overblijven". „Ik doe er niet aan mee", herinnerde Aram, „die slachting „Ja, ik weet het", zei Harald ongeduldig, „en thans is het de hoogste tijd dat wij het vluchtschip gaan veroveren. Wij zijn lang bezig geweest en Maya wil liefst vóór de avond valt de aanval inzetten. Maar zo gcmakelijk zou alles tenslotte niet gaan. Hun bedrijvigheid was niet on opgemerkt gebleven. Uit duistere nissen werd de colonne bespied en op de kade bij het vluchtschip had zich een krijgsmacht van albino's verzameld. Zij droegen hel men, waarin voor de oogopeningen don kere glazen waren aangebracht Vanaf het dek keek de Kan-Ur op zijn krijgers neer. „Dus Maya heeft tot de aanval besloten", mompelde hij, „dat is haar ondergang. Het zal een verrassing voor haar zijn, dat ik een middel heb gevonden om ook bij dag mijn albino's paraat to hebben".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4