DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Johnson herhaalt aanbod tot bombardementsstaking MORRIS Besprekingen Rusland-Indonesië fo Meester-spion in Londen ontvlucht Aardverschuiving in west-Java Man ernstig gewond bij steekpartij Prinses Beatrix in blijde verwachting Reeds 130 doden in wanhopig Aberfan De Amerikaanse economie Demonstratie in Den Haag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 oktober 1966 128ste jaargang Nr. 1968U WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «EDAKIIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: lannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N V. Drukkerij v/b Lakenman Ochtman, Zierikzee per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Tien jaar zomeravond voetbal De Vietnani-oorlo" TOYVNSVILLE (Australië), 23-10. President Johnson heeft zondag nog maals aangeboden de bombardemen ten op Noord-Vietnam te staken en een schema voor de terugtrekking van Amerikaanse troepen op tafel te leggen, als dit door de tegenpartij in de Vietnamese oorlog wordt be antwoord. De Amerikaanse presi dent deed dit in een tevoren opge stelde verklaring, die h(j voorlas bij z(jn vertrek uit Australië naar Ma nilla. „We zijn bereid de bombardemen ten op Noord-Vietnam te staken. We zijn bereid een schema voor het te rugtrekken van onze troepen op te stellen - zodra de andere, kant ons zegt wat voor stappen hij wil doen om tot vrede in Vietnam te komen". Johnson hei-haalde dat de Verenigde Staten niet proberen de tegenstan der tot onvoorwaardelijke vrede te dwingen, noch dat zij enig regerings stelsel willen vernietigen of wijzi- ADVERTENTIE OÜALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Erhard niet populair BONN, 22-10. Uit het jongste opinieonderzoek in West-Duitsland blijkt, dat bijna de helft van de be volking wenst, dat de Westduitse bondskanselier dr. Ludwig Erhard heengaat. Volgens dit onderzoek, dat gehou den is door een sociologisch insti tuut in Bad Godesberg, wil 58 van de Westduitse bevolking een re organisatie van het Westduitse ka binet en 44 0/n dat Erhard het veld ruimt. MOSKOU, 22-10. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft verklaard dat zijn onderhandelingen met de Rus sische leiders, die hij deze week ge voerd heeft, begrip en nauwere be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en Indonesië op de basis van het anti- imperialisme tot stand gebracht heb ben, Malik noemde zijn bezoek van vijf dagen aan de Sowjet-Unie zeer be vredigend voor Indonesië. Malik is de eerste hoge Indonesi sche functionaris, die Moskou be zoekt sinds de staatsgreep van okto ber in Indonesië. Malik weigerde voor zijn vertrek naar Kopenhagen bijzonderheden te geven over zijn gesprekken met pre mier Kosygin en de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gro- myko. Het doel van Maliks bezoek was verbetering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie en het verkrijgen van uitstel van betaling van de schuld aan Rusland die naar men meent ruim vier miljard gulden be draagt. Bij een steenstorting in de Wy- see-mijn bij New-Castle in Austra lië zijn vrijdag vier mannen omge komen. Een vijfde wordt vermist. gen of enig volk willen ontnemen wat het rechtens toekomt. Menselijke tragedie Kennelijk ingaande op de uitingen van protest, die Johnson op zijn reis heeft ontmoet, zei hij: „We weten dat er zoveel goeds gedaan kan wor den met de middelen die thans wor den verspild in oorlog. Elke dag ben ik mij bewust van de menselijke tra gedie en de verloren kansen, elke ochtend vroeg als de berichten over de strijd mij bereiken". De president is inmiddels te Ma nilla aangekomen, waar de belang rijke zeven mogendhedenconferentie zal worden gehouden. Bij zijn aan komst zei Johnson dat de deelne mers aan de conferentie verder dan de oorlog in Vietnam moeten zien en methoden moeten overwegen om de Vietnamezen te helpen bij de weder opbouw van hun land. LONDEN, 23-10. De Engelse poli tie houtd nauwlettend het oog op de diplomatieke vertegenwoordigingen van de communistische landen in Londen om te verhinderen dat Ge orge Blake daar politiek asiel vraagt. Ook in de Londense onderwereld speurt men naar de meester-spion, die zaterdagavond wist te ontsnap pen uit de gevangenis van Worm wood Scrubs in west-Londen, waar h(j sinds 1961 een vonnis van 42 jaar uitzat. Op vliegvelden en in havens wordt ook naar hem uitgekeken. De 44-jarige Blake, die uit Britse ouders te Rotterdam werd geboren, verdween anderhalf uur na het avondappèl uit zijn cel. Via het raam - waarvan de tralies waren doorge zaagd - kwam hij met behulp van een touwladder op de begane grond en over de gevangenismuur. Toen hij zich op straat had laten vallen verdween hij met een auto. De politie is er van overtuigd dat Blake hulp heeft gehad, maar die kan zowel van buitenaf zijn geko men, als van zijn medegevangenen, die wellicht begaan wai-en met het lot van de spion, die tot de hoogste gevangenisstraf was veroordeeld. Men acht het onwaarschijnlijk dat een buitenladnse mogendheid de hand in de ontvluchting heeft gehad. DJAKARTA. 22-10. Hefschroef- vliegtuigen van het Indonesische le ger hebben levensmiddelen en medi cijnen afgeworpen voor de naar schatting 200.000 mensen, die naar wordt gevreesd, in de omgeving van Tjiandjoer, in west-Java, als gevolg van een aardverschuiving van de buitenwereld zijn afgesneden. TILBURG, 23-10. Bü een steek partij tussen drie Griekse gastarbei ders zaterdagnacht cp de heuvel in Tilburg is de 28-jarige M. dusdanig ernstig gewond dat voor zijn leven wordt gevreesd. De man werd met steken in de longen en het hoofd in zorgwekkende toestand in een zie kenhuis opgenomen. In een café op de heuvel had M. met zijn 29-jarige landgenoot D. P. ruzie gekregen over een meisje. De heibel werd gesust, maar bij het slui tingsuur glipte M. iets eerder naar buiten dan P. die daarop slagen kreeg te incasseren. Toen P. het onderspit dreigde te delven wierp zijn vriend, de 29-jarige E. C„ zich eveneens in de strijd. Toen C. in de hand van M. een stiletto ontdekte geraakte hij door het dolle heen. Ogenblikkelijk trok hij zijn ei gen mes waarmede hij M- levensge vaarlijke verwondingen toebracht. C. kon kort na de vechtpartij worden aangehouden en ingesloten. Olifant in park SYDNEY, 22-10. De politie van het bureau in een rustige wijk van Syd ney heeft wellicht aan de mug moe ten denizen toen een burger telefo nisch meldde dat er een olifant door het park zwierf. Maar na een twee de melding van een angstige stem: „Er loopt een olifant in mijn tuin. stuur asltubliefl snel iemand", zond de postcommandant voor de zeker heid maar twee auto's. De beman ning van deze wagens vond de in een vanwege het late uur - verlaten toinkelcentrum ronddolende olifant, die was ontsnapt uit een circus. Na-, dat het dier een schutting had ver trapt, liet het zich rustig door zijn meester meevoeren. Studenten bij pr eniier Cals DEN IIAAG. 24-10. Van officiële zijde is medegedeeld dat Kroonprin- «es Beatrix in blijde verwachting is. Als specialist voor de prinses is aan gezocht professor W. P. Plate, hoog leraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Op het punt van staatsrechterlij ke konsekwenties bij de geboorte van een telg in het Oranjehuis, wordt aangetekend dat het Nederlandse koningschap erfelijk is in de manne lijke en in de vrouwelijke lijn. De opvolging geschiedt volgens het ge heel in de grondwet geregelde erf recht. Op de eigen nakomelingen van de overleden koning, waarbij zonen voorrang hebben boven dcohters en daarna het oudste kind voorgaat. Plaatsvervulling geschiedt volgens dezelfde regels. Afstand van de kroon heeft ten opzichte van de op volging hetzelfde gevolg als overlij den. Na de afstand geboren kinderen zijn van de erfopvolging uitgesloten. Zoals bekend deed prinses Irene voor haar huwelijk met prins Hugo af stand van haar recht op troonsopvol ging. De rump in Wales DEN HAAG, 22-10. Het bestuur van het 160 leden tellende „Eerste jaar 1966" van de R.K. studentenver eniging Albertus Magnus te Gronin gen is zaterdagmiddag op vier uur door premier Cals op het Catshuis ontvangen. De drie man sterke, in jacquet gestoken, noordelijke dele gatie, o.l.v. praeses B. C. Tans, kwam de premier mededeling doen van het „bij de overgrote meerderheid" van de jaarvereniging levende gevoel van teleurstelling rond de gang van zaken die geleid hebben tot de val van het kabinet-Cals. Niet alleen de manier waarop het kabinet viel werd betreurd, de studenten spra ken ook hun bezorgdheid uit over de nu wellicht gestagneerde reali sering van de plannen die het kabi net voor de toekomst gereed had. HOT SPRINGS (Virginia), 22-10. In een toespraak tot de jaarvergade ring van de Business Council, een groep vooraanstaande industriëlen in de Ver. Staten, heeft de Amerikaan se minister van financiën, Henry Fowler zaterdag verklaard dat <de mogelijkheid van een verhoging der belastingen in de V.S. nog steeds groot is. De Amerikaanse economie behoeft geen recessie te vrezen, zelfs niet wanneer ei* een einde komt aan de oorlog in Vietnam. Na eraan te heb ben herinnerd dat president John son in september een aantal maat regelen heeft genomen om de infla tie te bestrijden, zei de minister dat in de komende maanden een verho ging van de belastingen noodzakelijk kan blijken. In het komende jaar zal het fiscale beleid van de regering drie doelstellingen hebben, n.l. het handhaven van de reëele toeneming van het bruto nationaal produkt op een niveau dat de economie kan dra gen, d.w.z. vier procent een zo snel mogelijke terugkeer naar stabiliteit van de prijzen, en het doen verdwij nen van bepaalde belemmeringen voor enkele sectoren van de econo mie. met name de kaoitaalgoederen- industrie, de bouwnijverheid en de kredietmarkt. DEN HAAG, 22-10. Ongeveer tachtig jongens en meisjes hebben zaterdagmiddag in Den Haag deelge nomen aan de protestdemonstratie en -cptccht tegen de oorlog in Viet nam. De optocht, die een ordelijk ver loop had, was georganiseerd door de Pacifistisch Socialistische Jongeren- werkgroep (P.S.J.W.) Den Haag. Bij de Amerikaanse ambassade werd een boeket bloemen neerge legd en wilde men een minuut stilte in acht nemen, waar van een halve minuut werd gerealiseerd. Volgens de verkregen vergunning mochten dé deelnemers aan de demonstratie niet langer dan twee minuten zich ergens ophouden of stilstaan. De politie re kende. vclgens de organisatoren, ook de tijd, dat er regelend werd opgetre den door de leiders van de demon stratie. tot de stilte. Naast het boe ket bloemen werd ook het jongste boek van Harry Mulisch „Berichten van de Rattenkoning" bij de am bassade gelegd. ABERFAN, 24-10. Tweeduizend mijnwerkers, militairen en politie mannen hebben bij het licht van schijnwerpers de gehele nacht door gegraven in de twintig meter hoge modder- en steenmassa die vrijdag ochtend in het m^jnplaatsje Aberfan in Zuid-Wales de dorpsschool en een vijftiental huizen verzwolg. He den (maandag)morgen waren de stoffelijke resten van 130 slachtoffers geborgen. Neg een onbekend aantal kinderen en leerkrachten moeten on der de massa mijnafval van twee mil joen ton liggen, die door zware re genval aan het schuiven was gesla gen en toen overrompelend en wreed toeslag. Slechts achtentachtig kin deren en onderwijzers van de ge combineerde kleuter- en lagere school konden zich in veiligheid JEUGD EN SAMENLEVING GRONINGEN, 22-10. De staats- secretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, de heer C. Egas, besloot zaterdag een door hem in Groningen gehouden inleiding over het onderwerp „Jeugd en sa menleving" met de stelling, dat pro vocatie nuttiger is dan men dénkt. De heer Egas, die sprak voor een kadercursus van de Partij van de Arbeid in het paviljoen in het stads park, wees erop, dat de jongeren op school en universiteit, alsook in de politieke partijen, niet als mondig worden erkend. Provocatie is voor 'jeugd en jongeren welhaast het eni ge •effektieve middel om aandacht en erkenning te krijgen. De j'eugd is veel te rustig, aldus de heer Egas. De meeste jongeren zijn doetjes en suk kels die apatisch consumeren en zich nauwelijks laten gelden. Het grootste gevaar van de komende ge automatiseerde consumptiemaat schappij is niet de onrust, maar de apathie. Ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk NEVERS, 22-10. Bij het station van Cosne-Sur-Loire in midden- Frankrijk is een wagen van de auto rail Montargis-Nevers ontspoord en omgeslagen, als gevolg waarvan ne gen reizigers het leven verloren en er vijftien gewond werden, van wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde even nadat het uit twee wagens be staande treintje het station was uit gereden. Het tweede rijtuig liep uit de rails en werd toen op zijn kant nog enkele tientallen meters meege sleurd. Bij het omslaan werden ver scheidene pasagiers naar buiten geslingerd. De voorste wagen bleef overeind. Rode Garde wordt voorbereid op oorlog MOSKOU. 22-10. Het dagblad van de Chinese „Rode Garde" heeft de militante jonge volgelingen van Mao Tse Toeng zaterdag gezegd zich voor te bereiden op een wereldoorlog, „omdat het Amerikaanse imperialis me slechts dan tenslotte zal worden vernietigd". Naar het Russische persbureau „Tass" meldt, wordt de rode gardisten voorgehouden dat het hun taak is de gehele mensheid te bevrijden. „We moeten niet vergeten dat tweederde van de werkende be volking in de wereld nog niet is be vrijd", aldus het blad. „De gevechts opdracht voor het gehele leven van de rode gardisten is de gehele mens heid te bevrijden en de wereld te herscheppen met de hulp van Mao Tse Tocngs denkbeelden". brengen. De anderen werden bedol ven. In het ziekenhuis van het nabij gelegen stadje Marthyr Tydfil liggen zesendertig gewonden. Daar en bij het protestantse kerkje in Aberfan. waar de doden worden opgebaard, speelden zich haidverscheui'ende to nelen af. Wanhopige ouders wier kinderen vermist werden drongen naar voren telkens wanneer weer een ambulancewagen arriveerde. „Er is een hele generatie wegge vaagd", zo zei de diep bewogen Britse staatssecretaris voor Wales, Geox-ge Thomas, die de redding werkzaamheden gadesloeg. Met alle beschikbare middelen, bulldozers, scheppen, emmers en ook met de blote handen, werd gegraven. Af en toe klonken schrille fluitjes, ten te ken dat er weer een draagbaar naar een bepaalde plaats moest worden gebracht. Mannen en vrouwen lieten hun tranen de vrije loop bij het zien van de lijkjes op de brancards. Uit de ravage steeg een dikke rode walm op, mogelijk doordat hout was gaan smeulen na het omvallen van een brandende kachel in het bedol ven schoolgebouw. Men vreest dat degenen die er misschien in eerste instantie nog het leven hadden afge bracht, zijn gestikt. Premier Wilson, die vrijdagavond in Aberfan aankwam en er tot de ochtend bleef, zegde alle financiële steun toe voor de reddingoperatie. „Er zal een onderzoek op het hoogste niveau worden ingesteld naar de oorzaken van de ramp", zo verklaarde hij. Ook Lord Snowdon, de echtgenoot van prinses Margriet, kwam in de loop van de avond in het plaatsje aan. „Ontzettend, wat een ramp", was het enige dat hij uit kon brengen na een gesprek met enkele van de zwaar getroffen ouders. Vele waarschuwingen Enkele dorpelingen hebben ge zegd dat ze al jai*en geleden hebben gewaarschuwd voor het potentiële gevaar dat de op een heuvel gelegen stortplaats voor mijnafval opleverde Een van hen zei dat hij nog twee dagen terug had geprotesteerd. „Ik wist, na de zware regenval die we de laatste tijd hebben gehad, met zekerheid dat er iets ging gebeuren", aldus deze man. Een vorige hoofd onderwijzer van de school had naar verluidt eens tijdens een bezoek van onderwijsinspecteurs gewaarschuwd eens uitgegraven zouden moeten dat de kinderen op zekere dag nog worden. Een voormalig parlements lid uit dit gebied noemde het een schandaal dat tot het laatste ogen blik afval op de heuvel was gestort. Een functionaris van de Britse sleenkolenraad - die verantwoorde lijk is voor deze vorm van opslag - verklaarde dat er steeds routine inspecties worden uitgevoerd die in dit geval echter op rampzalige wij ze moeten hebben gefaald. De ramp, een van de zwaarste die Engeland ooit heeft getroffen, heeft het hele gebied in diepe rouw ge dompeld. Het werk ligt stil en alle openbare bijeenkomsten en sport wedstrijden voor het weekeinde wa ren afgelast. DEN HAAG, 24-10. Formateur drs. W. K. N. Schmelzer, aan wie op dracht is verleend tot het samenstel len van een kabinet, had heden- maandagmorgen, in het kader van de kabinetsformatie, een gesprek met prof. dr. J. Zijlstra, thans lid van de Eerste Kamer voor de A.R.- party. Australië eert zijn ontdekkers met fraaie herdenkingszegels. De belang rijkste plaats neemt daarbij uiter aard in Abel Tasman, aan wie de hier afgedrukte zegel is gewijd. Een andere postzegel draagt de beelde naar van Dirck Hartog, die op 25 oktober 1616 Australië bereikte. Ter gelegenheid van de herdenking wordt in de stad Perth een grote philatelistische tentoonstelling ge houden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's t Bewondering is erkenning van andermans gelijkenis met onszelf. Weinig wind Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking en voornamelijk in het zuiden van het land enige tijd regen; vannacht hier en daar mist; overwegend zwakke wind; kans op nachtvorst in het noorden van hel land; morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 25 okt. Zon op 7.21. onder 17.26. Maan op 16.39, onder 2.38. Volle maan: 29 okt. te 11.01. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 okt. 0.40 v.m. 12.57 n.m. BROUWERSHAVEN 25 okt. 0.30 v.m. 12.59 n.m. Springtij: 31 okt. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 24-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing, die zich zaterdagmiddag ten zuiden van Ier land losmaakte van een op de oce aan aanwezig lagedrukgebied, heeft in belangrijke mate het weer in Ne derland tijdens het weekeinde be paald, de storing trok zaterdagnacht over ons land naar het noostnoord- oosten, voorafgegaan door een om vangrijk regengebied. Achter de sto ring begon zondag van het noord westen uit polaire lucht Nederland binnen te stromen. Het front, dat do voorste begrenzing van deze lucht vormde, bleef echter boven België en noord Frankrijk vrijwel stationair. Als gevolg hiervan heeft het in hei zuidoosten van het land zondag vrij wel de gehele dag geregend. Op het vliegveld Zuid Limburg viel in totaal dit weekeinde 56 mm. Langs het front blijven nog enkele storing van west naar oost bewo gen. Het kan zijn, dat de hierbij ho rende regongebieden nogmaals tot zuidelijk Nederland welen door 1c dringen. In de noordelijke provincies worden plaalselijk opklaringen ver wacht. Heel Nederland blijft in de polaire lucht, met temperaturen be noden normaal. DEN IIAAG. dr. J. Zijlstra is van ochtend om tien uur door de kabi netsformateur ontvangen op diens kantoor De Alexanderstraat in Den Haag. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1