EN MET AVONTUUR „ke Koehandel Europa-Vietnam Yuist! Yoghurt na schooltijd WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE RAIFFEISENBANKEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND ORANJE TEGEN TSJECHEN \\Q&V „„.V e"- 1 1 Q geeft veel heet water voor weinig ge roestvrij staal gaat een mensenleeftijd mee verkrijgbaar in de goede zaken alles kan met CElBfeiHHT VELPON in de winkel" Annék e ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE» Vrijdag 21 uktuber 1966 Nr. 19679 BUIK DOOR HET WERELD ADVERTENTIE Met een waarschuwing tegen al te veel optimisme begon president Johnson zijn reis naar Manilla met aansluitende bezoeken aan een aan tal landen aan de Stille Oceaan. Een oplossing voor Vietnam zal niet als een konijn uit de hoge hoed van een goochelaar komen ,zei de eerste Amerikaan, die er bij de Chi nezen op aandrong wat soepeler te worden. Voorlopig een loze kreet, want de V.S. zijn zelf nu ook weer niet zo erg soepel jegens Peking, bij voorbeeld bij het jaarlijkse debat over toelating van de rode Chinezen tot de V.N. Wel is hier kennelijk een visje uitgegooid om de relatie tussen de twee landen wat te verbeteren. Een voorwaarde daarbij zal uiter aard zijn dat het vechten in Vietnam vervangen wordt door praten. John son ziet dat zelf nog niet snel gebeu ren, kennelijk. En tot zijn spijt waarschijnlijk, want de zaak Viet nam speelt nog op een ander niveau ook. Rede top Zonder veel ophef zijn uit alle Oosteuropese landen, uit Cuba en ADVERTENTIE LAGOSTINA Opruiming van olifanten NAIROBI, 20-10. In de maand au gustus zijn op last van de regering van Kenia 300 olifanten gedood in een van de belangrijkste wildreser vaten van Kenia. In een vandaag gepubliceerd rap port heet het, dat deze maatregel ten doel heeft, het aantal olifanten te beperken in streken waar de vegeta tie slinkt. uit Mongolië de kopstukken naar Moskou gereisd. Het lijkt daar thans veel op de communistische topconfe rentie die Chroesjtsjef al met veel fanfares aankondigde maar die er maar steeds niet kwam door onwil van een aantal landen, met name Roemenië en Cuba. Op de agenda staat weer de ver houding met China. Dat is lange tijd voor Moskou een erg teer onderwerp geweest, omdat Peking zich inder daad had opgewerkt tot een serieu ze kandidaat voor het leiderschap van de internationale communisti sche beweging. Er was een soort concurrentiestrijd aan de gang tus sen die twee bolwerken van het marxisme in verschillende interpre tatie. Thans heeft Peking de ene neder laag na de andere geleden op het buitenlandse diplomatieke front (men denke aan Indonesië) en is het bovendien vervuld van een ontzag lijke interne verwarring. Keuze Dit Peking is niet meer die ern stig te nemen mededinger van toen. En het is nu veel simpeler om de massale opinie van het wereldcom munisme tegen Peking in het geweer te brengen. Dat moet uiteraard een conferentie doen waarop ook de par tijen uit niet-communistische landen vertegenwoordigd zijn, maar dat lijkt nu het grote probleem niet. Een verbanning van de Chinezen uit de rode wereldbeweging is nu praktisch te verwezenlijken, wat ook zal inhouden dat Noord-Vietnam voor de een of de ander moet kie zen. Moskou heeft kennelijk goede hoop daar te winnen. Dan zou het ook eindelijk 2ijn bemiddeling kuri- nen verlenen om uit de impasse te komen. Naar verluidt ging het gesprek Gromiko-Johnson voornamelijk om de prijs die de Russen daarvoor zou den eisen. De zeven punten uit John sons rede om in Europa tot een ge moedelijker omgang met elkaar te komen, zouden de Russen niet vol doende achten. Of liever: niet vol doende duidelijk. De prfjs Wat in die rede voorkwam hield eigenlijk ook in dat de Duitsers hun hereniging op hun buik konden schrijven. Licht dat Johnson daar wat vaag over was, want een derge lijke bewering, ronduit gedaan, zal de verhouding Bonn-Washington snel ijzig maken. Met alle konsekwenties van een nauwere relatie Bonn-Parijs. Men is nu in Bonn al wat huiverig opgeof ferd te worden om de Amerikanen in Vietnam uit de misère te halen. Of inderdaad een dergelijke koe handel aan de gang is, valt niet Uit de woorden van de politici op te ma ken. Het vermoeden wordt echter wel gewettigd bijvoorbeeld doorde houding van de Russen die tot dus ver, als ze benaderd werden over Vietnam, zeiden dat men daarvoor in Hanoi moest wezen. Nu zeggen 2e openlijk wel enige invloed in Hanoi te hebben, maar praten heeft geen zin als niet eerst de Amerikanen in pakken. Nog een kleine verandering van toon en het lang begeerde gesprek over Vietnam is er. De vraag ts al leen voor de Europeanen welke prijs daarvoor in het oude werelddeel be taald moet worden. ADVERTENTIE Lekker: een beker yoghurt met wat limonadesiroop als de kinderen thuiskomen. spaarbank en alle bankzaken Ktntoran ta: Brulnlata - Brouwershaven Drelechor - Haamilede - Kerkwerva - Nieuwerkerk - Ooalerland Ouwerkerk Renesse Schaiendijke - Sehuddebeure Serooikcrke Sirjantland en Zierikzoe. Zonnemeire Noordgouwe 6 november interessante interland in Amsterdam Technisch zeer bekwame tegenstander melk unie Na de fraaie strijd tegen de Hon garen en de teleurstellende nederlaag tegen Oostenrijk wacht het Neder lands elftal de 6e november een bij zonder interessante ontmoeting. Op deze zondagmiddag zullen onze elf aantreden tegen Tsjecho-Slowakije en het zou ons niet verbazen als deze sterke tegen stander ons nationale team weer eens zou inspireren tot een goede partij voetbal. Het Tsje chische elftal, dat vier jaar geleden neg doordrong tot de finale voor de wtreldakmpicenschappen, bevindt zich in een periode van verjonging en opbouw, maar wij kunnen u ver zekeren dat zij heel wat fraaier voet bal op de grasmat zullen etaleren dan de Oostenrijkers dat onlangs in Wenen deden. Deze Oosteuropeanen, wier elegante vcetbalstijl veel ge meen heeft met die van de Henga ren, laten in elk geval voetballen en dat is voor Oranje een mooie kans cm zich te revancheren van het te leurstellende Weense avontuur. Bo vendien is het een vriendschappelij ke ontmoeting, zodat men vrijuit kan spelen. In 1962 werden Tsjechen bijna wereldkampioen Het Nederlandse semi-profvoetbal beivaart aan Tsjecho-Slowakije n\et zulke aangename herinneringen. Sinds de invoering van het betaalde voetbal kwamen wij eenmaal tegen de Tsjechen uit (in Praag) en het werd een kansloze 4-0 nederlaag. De Tsjechen waren nog zo welwillend om gedurende een groot deel van de strijd wat te „showen", anders was het in de stad aan de Moldau een hopeloze debacle geworden. In 1962 tijdens de wereldkam pioenschappen te Chili verbaasden deze Oosteuropeanen de ganse voet ballende wereld door door te dringen tot de finale, waar men tegen Bra zilië moest aantreden. Deze finale werd met 3-1 verloren, maar wat heeft Brazilië een moeite gehad met deze stevigetechnisch zeer bekwa me voetballers, van *une Masapust (Dukla Praagde grote uitblinker was. Overigens bezaten de Tsjechen toen nog meer spelers van wereld klasse zoals kanthalf Pluskal en de onvergetelijke Novak, een der beste achterspelerdie wij ooit aan het werk hebben gezien. Na de door hen zo glorieuze we reldkampioenschappen in het verre Zuid-Amerika hebben de Tsjechen hun klasse nog wel enige tijd kun nen handhaven, maar bij verschil lende sterren gingen op de duur de jaartjes zwaarder wegen. Masapust en Novak bijvoorbeeld zijn nu uit het nationale elftal verdioenen en men heeft voor hen nog geen gelijk waardige opvolgers kunnen vinden. Niet onderschatten! Deze zomer in Engeland waren de Tsjechen niet van de partij maar trekt,u daaruit geen voorbarige con clusies! Tsjecho-Slowakije had na melijk de enorme pacht tijdens de voorronden in een zeer zware groep te worden ingedeeld, waarvan o.m. Portugal deel uitmaakte. Toch weerden de Tsjechen zich prachtig. Thuis verloren zij met 0-1 van de Portugezen en in Lissabon werd zelfs gelijk gespeeld (0-0). Een ploeg, die zulke resultaten boekt te gen Eusebio en zijn mannen, die ten slotte deze zomer toch maar derde zijn geworden in Engeland, mag men beslist niet onderschatten'. Rondom de handige intelligente „spielmacher'» Krasnak hebben de Tsjechen een elftal opgebouwd dat beloften inhoudt. Het spel van deze voetballers, die voor een groot deel uil de Praagse clubs Dukla en Spar- lak zijn gerecruteerd, i? zonder meer uitstekend. Evenals de Hongaren be dienen zij zich veelvuldig van de korte pass, maar fange centers over de vleugels worden geenszins ge schuwd. Snel scoren De conditie van de Tsjechen is zonder meer goed, en daarom zal Nederland, er goed aan doen niet te lang te wachten met doelpunten ma ken, want anders kan wen in hel slol van de wedstrijd wel eens adem te kort komen tegen deze atleten. Zou de afwerking bij de Tsjechen even goed zijn alv hun veldspel, dan zon Oranje een onafwendbare ne derlaag IrgemoeO gaan. Maar - rv dal is toch eigenlijk jammer - de schotvaardigheid is niet evenredig aan hei technisch vermogen. Tenzij de Tsjechen straks in Amsterdam onverwachts weer eens met een schutter op de proppen komen, want dat is al meer gebeurd. Voor bondscoach Kessler en zijn jongens wordt het een interessante ontmoeting. Een goed resultaat te gen Tsjecho-Slowakije zou de naam van ons land op voetbalgebied stellig ten goede komen. En dat goede re sultaat behoort zeker tot de moge lijkheden, Het spel van de Oosleuro- peanen, hoewel technisch zeker knapper dan het onze. ligt ons wel. Niet kort Natuurlijk zal Nederland zijn te genstander moeten bestrijden met wapens, die hijzelf niet heeft. Het heeft geen zin om te proberen met korte passes de Tsjechen uit positie te spelen, want in dit opzicht zijn ze veel sterker dan wij. Met fris open aanvalsspel zal men moeten trachten openingen te maken in de stevige Tsjechische defensie. Onze defensie zal zeker geen ge makkelijke middag krijgen, want de technisch zo behendige tegenstan ders zullen alles vragen van Daan Schrijvers en zijn mannen. Maar juist tegen Oosteuropese ploegen pleegt Schrijvers altijd naar zijn topvorm te groeien en dat zal de .rust in onze verdediging ongetwij feld ten goede komen. Al met al valt het moeilijk een voorspelling te doen, omdat we de huidige kracht van het Tsjechische voetbal op interlandniveau slechts kunnen schatten. Als de traditie, die wil dat Tsjecho-Slowakije een sterk voetballand ix gehandhaafd zal blij ven, dan kunnen we de 6e novem ber op een interessant voetbalge vecht rekenen, waarbij de Neder landse schotvaardigheid CruyffNu- ninga) wellicht toch de doorslag zal geven tegen een technisch betere te genstander. Tom Noddy. BRUSSEL. De Antwerpse politie heeft twee Nederlanders gearre steerd, die werden betrapt bij een diefstal in een warenhuis. Het twee tal, de 26-jarige in Suriname gebo ren R. S. en de 23-jarige in Indone sië geboren F. L., kon pas worden ingerekend nadat zij een winkelde tective met een klap met een revol ver buiten gevecht hadden gesteld. DODELIJKE ONGELUKKEN WIERINGERMEER. Bij cell vier- sprong in de gemeente Wieringer- meer verleende de 17-jarige T. Rus tenburg uit Opperdoes gisteimiddag met zijn bromfiets geen voorrang aan een personenauto, met gevolg dat hij werd aangereden. In het ziekenhuis te Hoorn, waarheen hij was overge bracht, is hij in de loop van de avond aan zijn verwondingen overleden. LEEUWARDEN. Op de Pieter Steyvesantweg te Leeuwarden is het 2-jarige dochtertje Vivian Astrid van de familie Geas door een vrachtauto overreden. Zij werd ernstig gewond overgebracht naar het diaconessen- huis waar zij in de loop van de avond is overleden. UTRECHT. Het 13-jarige meis je Van Veen uit Enschede is op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg in de Zwart-eberg le Glanerburg tegen een trein ge botst en op slag gedood. Het meisje fitste over de spoorwegovergang. De AKI werkte volgens de N.S. normaal. ADVERTENTIE Dat hij al enige tijd een vermoeden had, dat het kasteel „Dorringen" in de plaats van die naam gebruikt werd als opvangcentrum voor de ga stolen duitse auto's. Dat hij daarom deze nacht met. zijn wagen naar de achterkant van het bos was gere den om te proberen te ontdekken, of zijn veronderstelling juist was. En dat hij dit alles wilde weten, om dat een meisje, dat hij erg graag mocht, in de conciërgewoning Vvan het kasteel woonde en hij bang was, dat ze er in betrokken zou raken, terwijl ze er toch niets mee te ma ken had. Dat hij een auto uit de achterkant van het kasteel zag ko men met een Duits nummerbord, waarin twee mannen zaten en een vrouw. „En ik kon niet loskomen van de gedachte, dat de vrouw, die half liggend in de wagen zat, Anne ke Graal was." Hij wees op het nog steeds buiten bewustzijn liggende meisje. „Dus ik sprong in mijn wa gentje en volgde die duitse wagen. Ze gingen via een binnenweg clan destien de grens over en kwamen tenslotte bij de ruïne van Schloss „Hersenheim". Ik zag, dat ze het meisje naar binnen brachten. Ik parkeerde mijn wagen zo dicht mo- gelijk in de buurt aan de achter kant van de ruïne en ging voorzich tig naar een raam, dat verlicht was. Door kieren van het gordijn kon ik zo'n beetje zien, wat er gebeurde en wat er gesproken werd. De man, wiens werkelijke naam Flip Holt- kamp en die de leider van de bende autodieven is, zoals ik uit het ge sprek kon opmaken, begon het meisje je lastig te vallen. Ze verweerde zich maar op een gegeven ogen blik had hij haar in zijn macht. Toen gooide ik een ruit in en hoop te, dat de man zo onvoorzichtig zou zijn om bij het raam te gaan kijken, wie de ruit vernielde. Dat deed hij en ik sloeg hem bewusteloos. Met het meisje ging ik zo gauw moge lijk naar mijn wagen en reed weg, met de bedoeling hier, bij de grens post, de politie te waarschuwen. Hal verwege ontdekte ik, dat we gevolgd werden. Ik sloeg een. zijweg in en zei tegen Anneke - zo heet zij - dat ze uit de wagen moest springen en zich moest verbergen in het bos. Als de wagen mij achterna ging, moest ze teruglopen naar de weg om lopende de douane post te bereiken. Ik wist de achtervolgende wagen op een dwaalspoor te brengen, maar raakte zelf ook in het bos verdwaald. Terwijl ik naar een uitweg zocht, vond ik Anneke. Ik wilde haar in mijn wagon leggen, toen u mij vond. En dat is het." De ambtenaren hadden belangstel lend geluisterd. Ja, de naam Flip Holtkamp was hen bekend. Al enige door FRANK VAN FALCKENOOKT tijd verdachten ze hem ervan bij de autodiefstallen beti-okken te zijn. Doch ondanks de intensieve controle van de laatste dagen hadden ze geen vat op hem kunnen krijgen. De Ne derlandse collega's waren gewaar schuwd. Juist een dezer dagen was men te weten gekomen, dat inder daad in Kasteel „Dorringen" de op slagplaats was van de gestolen au to's. Deze nacht werd er een in val gedaan in het kasteel. Men kon Dorringen wel even bellen om te ver nemen, of de inval resultaat had ge had. Op dit moment sloeg Anneke Graal haar ogen open en keek ver baasd in het rond. Tiemen zag het en was gelijk Dij haar. Hij knielde bij het meisje neer. zijn arm voorzichtig om haar schou der leggend: „Rustig, Anneke, alles is nu voorbij. Je bent veilig. We zijn bij de douane aan de grens. Je hóeft je nergens meer overstuur voor te maken B.lijf rustig liggen. Ik ben ook bij je. En deze mannen hebben ons geholpen." Anneke keek rond en zag alleen vriendelijk lachende gezichten. Een der ambtenaren vroeg: „Wilt u wat drinken? Warme koffie? Ja?" Ze knikte, keek nog eens naar Tiemen en begon hartstochtelijk te huilen. Hij nam het snikkende meis je in zijn armen. „Huil maar uit, Anneke, dat zal je goed doen. Alles is nu voorbij. Er is niets meer om bang voor te zijn. Ik blijf bij je, dus je hoeft je echt nergens meer over op te winden. Kalm aan, meisje. ik blijf bij je, zolang je wilt, hoor!" Opeens ging de deur open. Tiemen keek op, Anneke eveneens. Drie po litiemannen kwamen binnen, twee geboeide mannen met zich meevoe rend. Anneke sperde haar ogen wijd open. De éne man herkende ze als de Duitser Wilhelm. De ander was Bennie, die haar met geweld in dj auto had gesleept en over de grens gebracht. Maar de mannen verme den haar blik, schouderophalend. Ze wisten, dat hun spelletje uit was. Voorgoed. Anneke Graal sidderde opnieuw cn verborg haar hoofd tegen de schouder van Tiemen Scholstra, die haar gerustellend streelde. „Alles is nu in orde, meisje," zei hij zacht. „Je ziet het zelf; de politie kan snel optreden." (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE Laat u voor rekenen hoe weinig heet water met krachtige straal zo uitde kranen U kost. Een centenkwestie dank 9 zij goedkope nacht- j stroom U wordt volledig ingelicht over de mogelijkheden van nachtstroom voor heetwater voorziening na inzending van deze edvertentie in open enveloppe els drukwerk aan N.V. P.Z.E.M., Afd. Voorlichting, Poelendaele 10u Middelburg, tel. 01180-5351.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7