RAIFFEISEN- SPAARWEEK l57oJ VOOR KLEINE OF GROTE ZEKERHEID: 24 t/m 31 oktober! Brief zoek met 100.000 gulden Oogstraming van aardappelen en bonen POSTSPAARBANK RENTE TOT Huishoudschool in feeststemming bij veertigjarige jubileumviering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE* Vr«dag 21 uktüber 1966 Nr 19073 Een verongelukt C „mysterie-vliegtuig" SCHIPHOL, 20-10. De DC-4 van het type Argonaut, die vorige week volgeladen met wapens bij een noodlanding in Cameroen in stukken brak, blijkt het gerucht „North Star" mysterie-vliegtuig te zijn, dat vorig jaar 10 maanden lang op Schiphol aan de ketting heeft gelegen. De ruim 40-jarige in Duitsland geboren Amerikaanse piloot en avonturier H. A. Warton, die volgens persbu reau-berichten uit Afrika bij de noodlanding gewond is geraakt, is niemand anders dan de man, die op zondag 19 december 1965 permissie kreeg om met dit toestel een proef vlucht boven Nederland uit te voe ren en daarvan gebruik maakte om de machine zonder vergunning naar Geneve te vliegen. ADVERTENTIE i fax vX/uah/i 1 ADVERTENTIE u mmmmm It ft 3 mm 3 Het besle dat in Nederland wordt gemaakt Vraagt demonstratie bij J. C. VAN DEN BOS Kerkstraat 18-20 - Bruinissc Telefoon (01113)379 Alléénverkoop voor Schouwen en Duiveland Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. Indonesië heeft tij dens het jongste bezoek van 40 dagen door presidiumminister van finan ciën en economische zaken, sultan Hamengku Buwono, aan westelijke landen aanvullende kredieten tegen gemakkelijke voorwaarden verkre gen tot een totaalbedrag van 174 mil joen Amerikaanse dollars zo heeft de Indonesische minister van financien Frans Seda, dinsdagavond in Dja karta bekendgemaakt. DüSSELDORF. 48 boerderijen in zes districten van Münsterland en acht in het district Unna - in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen - zijn met mond- en klauwzeer besmet. LONDEN. In de Engelse haven stad Southampton is een wilde sta king gaande van tweehonderd be manningsleden van sleepboten. Het passagiersschip „Queen Elizabeth" moest uitwijken naar Cherbourg. De passagiers met bestemming Enge land werden per veerboot naar Southampton gebracht. NEW YORK. Het is nu de tijd voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties om te besluiten een procedure aan de gang te bren gen die in 1970 zijn bekroning kan vinden met de unanieme aanvaar ding van een ontwikkelingshandvest, aldus heeft de Nederlandse minister zonder portefeuille voor ontwikke lingshulp, mr. Th. H. Bot, in de commissie voor economische en fi nanciële zaken van de algemene ver gadering gezegd. BERLIJN. De Westduitse bonds kanselier Ludwig Erhard heeft in West-Berlijn met burgemeestei Brandt, die tevens voorzitter is van de Westduitse socialistische partij, een onderhoud gehad waaraan ook de Westduitse minister van buiten landse zaken, Gerhard Schroder, heeft deelgenomen. EAST STROUDSBERG. Sebastian S. Kresge, een boerenjongen uit Penssylvania die zijn 8.000 zuinig gespaarde dollars gebruikte om te concurreren met het grote waren huis Woolworth, is dinsdag op 99- jarige leeftijd overleden. Zijn kre ten ..kwartjeswinkels" in heel Ame rika maakte hem tot een rijk man. Zijn vermogen wordt op 200 mil joen dollar geschat. LONDEN. 171 van de 630 leden van het Britse parlement hebben een motie ondertekend waarin wordt aangedrongen op wederinvoering van de doodstraf wegens moord op politiemannen en gevangenbewaar ders. Nog geen jaar geleden is bij wijze van experiment de doodstraf voor vijf afgeschaft. In augustus j.l. werden drie Londcnse politicman nen doodgeschoten. De motie is ge tekend door de voormalige conser vatieve minister Duncan Sandys en partijgenoten. HONGKONG. Radio- Peking heeft opnieuw opgewekt tot vastberaden actie tegen bewindhebbers in China die de kapitalistische weg ingesla gen zijn. In klederdracht SCHIPHOL, 20-10. Met zijn vrouw en vier meisjes, allen in verschillende Nederlandse streekdrachten gekleed, zal de zelf ook in klederdracht ge hulde onder-directeur van de Spaarbank van de Stad Am sterdam, de heer N. M. A. ter Wolbeek, woensdag 26 oktober van Schiphol naar Miinchen vertrekken om daar op vrijdag 28 oktober de viering van de Wereldspaardag- enige luister by te zetten. Zaterdag 29 ok tober vliegt een deel van deze delegatie door naar Hongarije en een ander deel naar Joego slavië om in Boedapest op 31 oktober en in Ljubljana op 1 november de Wereldspaardag mee te vieren. In omgekeerde richting worden op vrijdag 29 oktober 'x middags om 16 uur delegaties verwacht uit Miin chen, bestaande uit 6 personen in oud-Münchener dracht, uit Boedapest en uit Lyon, even eens in plaatselijke kleder dracht gestoken. De Wereld spaardag wordt in Amsterdam gevierd op maandag 31 okto ber. Lijkwaden dekten de lading niet HENDAYE, 20-10. Dat voor de Franse douane geen enkel voertuig taboe is, hebben twee employé's van een Nederlandse begrafenisonderne ming ervaren. Zij hadden het stoffe lijk overschot van een in Nederland overleden Spanjaard tot San Sebas tian vervoerd en de gelegenheid scheen hun gunstig om daarna een smokkelopratie uit te voeren. Zij wisten veertig mandflessen alcohol te bemachtigen, die zij in de lijkwa gen stouwden en vervolgens mei lijkwaden bedekten. Bovendien had de chauffeur de Franse douanebe ambten de stellige verzekering ge geven, dat hjj niets aan te geven had. Desondanks verstoutten laatst genoemden zich, de lijkwagen aan een minutieus onderzoek, waarvan alleen douanebeambten de kunst schijnen te verstaan, te onderwer pen. Alras ontdekten zij de niet met de „status" van de wagen strokende lading. De veertig liter alcohol wer den uiteraard in beslag genomen en de twee betrokkenen konden na boe te betaald te hebben hun weg naar Nederland vervolgen. UTRECHT. Vandonderdag 3 tot en met woensdag 9 november wordt in Utrecht een week van Russische filmkunst gehouden. De organisatie berust bij de studentenvereniging „Unitas". .HQEVEN. Op een door een auto matische knipperlichtinstallatie be veiligde overweg in Hoeven (N.Br.) is de 80-jarige heer J. van Steen uit Etten met zijn fiets door een trein aangereden en gedood. DEN HAAG, 20-10. De Algemene Bank Nederland heeft gisteren bij de postale recherche aangifte ge daan van de vermissing van een en velop, inhoudende 1000 biljetten van f 1000,00. die op 12 oktober vanuit het hoofdkantoor in Amsterdam' naar het bijkantoor in Etten (N.Br.) werd verzonden. De verzending ge schiedde aangetekend, maar zonder waarde-aanduiding. De postale re cherche heeft de zaak in onderzoek. De Raiffeisenbank wil de spaarzin bevorderen. Ook uw spaarzin. In uw eigen belang. Voor uw eigen zekerheid. Nü sparen betekent zekerheid straks. U weet zelf waarvoor u spaart. Voor u zelf of voor anderen. Voor de vervulling van een lang gekoesterde wens of voor een onverwachte grote uitgave. In ieder geval spaart u voor een kleine of grote zekerheid. spaarbank en alle bankzaken DEN HAAG, 20-10. Het centraal bureau voor de statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 10 oktober j.l. gehouden voorlopige oogstraming. De netto-produktie van consump tie-aardappelen (incl. poot- en voe deraardappelen) werd begin septem ber globaal geschat op bijna twee miljoen ton 22"/o t.o.v. verleden jaar). De taxatie van elf oktober j.l. komt hoger uit t.w. 2.095.000 (-(- 29 procent t.o.v. verleden jaar) waarvan 1,5 miljoen ton kleiaard- appelen. E)' wordt namelijk een zeer gunstig gemiddeld rendement ver wacht van rond 26.500 kg/ha 18 procent t.o.v. 1965 en -I- 21 procent t.o.v. het tienjaarlijks gemiddelde). De produktie van fabrieksaardap pelen (incl. pootaardappelen) wordt zeer globaal geschat op 1,3 miljoen ton. Dit betekent een stijging van 30 procent t.o.v. verleden jaar, hetgeen vrijwel uitsluitend kan worden toe geschreven aan het gunstige rende ment van 31.000 kg/ha 32 pro cent t.o.v. 1965 en 8 procent t.o.v. 1956/1965). De oogst van bruine en witte bo nen wordt getaxeerd op 7.250 ton ADVERTENTIE hetgeen slechts twee procent meer is dan verleden jaar. Van het ver grote areaal wordt namelijk een la ge gemiddelde opbrengst per ha ver wacht van 1.900 kg/ha. Vijf en dertig graden onder nul BRUSSEL, 20-10. Bij tempera turen, die 's nachts dalen tot 36 graden onder nul zijn zes leden van de Belgisch-Nederlandse Zuidpoolexpeditie begonnen aan een verkenningstocht van drie maanden, aldus is don derdag in Brussel uan de ex peditiebasis aan de Zuidpool vernomen. Doel is ondermeer het bepalen van de snelheid, waarmede de gletsjers zich verplaatsen ten opzichte van de bakens, die de afgelopen jaren zijn uitgezet, de toestand van het ijs en weerkundige en biologische waarnemingen. De ploeg beschikt over een zware tractor met sleden, drie lichte vrachtauto's en tivee stel hon den, die lichte sleden trekken. De onderzoekingen ivorden verricht in het Rondane-ge- bergte. DAPPER MEISJE HAARLEMMERMEER, 20-10. De 18-jarige Antonia Maria Grootaert uit Rijsenhout ontving, tijdens een bijeenkomst in het gemeente huis te Hoofddorp het diploma van het Car negie Heldenfonds, een certificaat dat elleen wordt uitgereikt aan de genen die met groot gevaar voor ei gen leven een moedige daad ver richten. De 18-jarige Rijsenhoutse deed dit op 19 april toen zij haar vijfjarig broertje en driejarig zusje van de brandende zolder redde. Zij deed het helemaal alleen en kwam naar later bleek nog maar net op tijd. ADVERTENTIE Hij en Zij Nieuwe betoging van Vlaamse studenten LEUVEN. 20-10. - Driehonderd Vlaamse studenten hebben donder dag gedurende enige tijd de centrale bibliotheek van de universiteit van Leuven bezet. Zij zongen er „De Vlaamse leeuw" en het lied van de Amerikaanse ijveraars voor rassen- gelijkheid „We shall overcome". In de echte „Hij en Zij" longdrink moet Kersenbrandewijn De Kuyper worden gebruikt. Wij raden U aan hierop goed te letten. In een normaal drinkglas een flinke scheut Kersenbrandewijn De Kuy per. Bijvullen met tonic. Voor een extra-koele „Hij en Zij" enige stuk jes ijs toevoegen. TRELLEBORG. Het Duitse motor schip „Jürgen Drews" bevond zich donderdag op de Oostzee ten zuiden van de Zweedse plaats Smygehuk in zinkende toestand na een botsing met het Israëlische schip „Galila." MARKTBERICHTEN Aardappclmarkt Emmcloord EMMELOORD, 20-10. (Telersprijs af boerderij). Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 12,75-13,75. Consumptie-aardappelen export: Bintje 35 mm klei opw. in 2 maten f 13,00-14,00; Bintje 45 mm klei opw. in l maat voor overzee f 14.50-15,00. Hier nog een groepje meisjes in diverse kledij. Met zachte muziek op de achtergrond toonden de meisjes hun eigen gemaakte modellen. Als speakster fungeerde de naailerares mej. A. F. Beije. costuum waarmee de dames in 1926 zich in zee waagden waren te bewon deren. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIKKIKZEE, 20-10. Donderdag middag ging officieel de viering van het 40-jarig jubileum van de iand- bouwhuishoudsehool „Juliana" in het schoolgebouw van start. Mej. A. v. d. Leeden, landbouwhuisoudconsu- iente van de Z.L.M. hield een korte openingstoespraak voor de genodig den. Zij stipte nog even de voorgeschie denis van deze dagen aan. Men had, kort tevoren, besloten van deze dag geen officiële „praatmiddag" te ma ken, maar door middel van een ten toonstelling en een modeshow te la ten zien wat er door deze school ge presteerd wordt. Ook ging zij nog na der in op de historie van de school. Hoewel het geen jubileum is van de leerkrachten, wilde zij toch wel een bijzonder woord van dank rich ten tot de directrice van de school, mej. C. N. van Liere, die bij alle moeilijkheden „als een rots in de branding was", aldus mej. v. d. Lee den. Na de aanwezigen een genoeglijke middag te hebben toegewenst, be sloot mej. v. d. Leeden haar ope ningstoespraak. Hierna werd het woord gevoerd door mej. Van Liere. Zij heette alle aanwezigen hartelijk welkom en zei verheugd te zijn over zoveel belangstelling. „Hieruit blijkt wel dat velen te genwoordig achter het onderwijs staan, dit in tegenstelling tot de be ginperiode". Diverse herinneringen haalde mej. Van Liere op uit deze moeilijke be gintijd, waarin om erkenning van dit onderwijs moest worden „ge vochten" en de ouders overtuigd moesten worden van het nut hun dochters naar deze school te sturen. Hoe veranderd de omstandigheden en de wijze van lesgeven zijn, blijkt wel uit de tentoonstelling die hiervoor als vergelijkingsmateriaal dient. Na de door de leerlingen van de school ge brachte modeshow werd door de aan wezigen een bezoek aan deze ten toonstelling gebracht. De landbouw- huishoudschool was in feeststem ming. De leerlingen van de school showden zelfgemaakte kleding. Deze show gaf het modebeeld te zien van 1926, het oprichtingsjaar van de school, tot heden. Het moderne broekpak evenals de mode uit de jaren veertig waren te zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5