DE ZIERIKZEESCHE COURANT P.T.T.-TARIEVEN OVER GEHELE LINIE FLINK OMHOOG Olie aangeboord in de Noordzee Schietpartij te Rotterdam: Man gewond TAUNUS 17 M Amerika en de twee China's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19679 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekkert 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M j. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk In dit nummer: Herstel havenbeschoeiing te Brouwershaven Met ingang van 1 januari en 1 februari 1967: DEN HAAG, 21-10. De P.T.T. gaat over vrijwel de gehele linie z(jn ta rieven verhogen. Voor de postdienst geldt als invoeringsdatum 1 februari 1967 (om tijdens de Kerst en de jaar wisseling een extra hausse te voor komen), met uitzondering van de bui tenlandse postpakketten, waarvoor - evenals voor de overige diensten - 1 januari a.s. als invoeringsdatum is gekozen. Ongeveer tegelijkertijd (in de periode 1 januari-1 maart 1967) zullen de drie zones voor telefoon verkeer, de a, b en c-zónes, worden vervangen door een twee-tarieven stelsel, namelijk een buurttarief en een interlokaal tarief. Het ligt niet in de bedoeling op korte termijn over te gaan tot de in voering van een lokaal tijdtarief voor telefoon. Waarschijnlijk zal deze ta- riefvorm voor het eerst in aanmer king komen als in de toekomst be langrijke nieuwe woongebieden, ver van het stadscentrum verwijderd, in lokaal verband worden opgenomen. Het totstandkomen van bijv. de toe komstige Bijlmermeer zou daartoe aanleiding kunnen zijn. Brief (20 gram): 20 cent De brief tot twintig gram (85 pro cent van het totale aantal brieven), zal in het binnenlandse verkeer, het verkeer met de rijksdelen overzee en in het verkeer met de overige E.E.G.- landen, aan de verhoging ontsnappen en 20 cent blijven kosten. De directeur-generaal van de P.T. T., prof. ir. G. H. Bast, gaf op een donderdagmiddag in Den Haag ge houden persconferentie een toelich ting op de wijzigingen. Reeds een aantal jaren - zo zei hij - overtreft het effect van de kos tenstijgingen bij de P.T.T. dat van het vöórtdurende streven naan ver-u- beteringen in de doelmatigheid van de uitvoering. De verwachting is, dat dit ook het komende jaar het geval zal zijn, zodat zonder tariefsverho gingen, het bedrijfsresultaat in 1967 snel op onaanvaardbare wijze zou verslechteren. De oorzaken zijn met name gelegen in de ontwikkeling dei- personeelskosten en in de toeneming van de materieellasten. Gezien de ge noemde kostenontwikkeling zou het bedrijfsresultaat over 1967 zodanig verminderen, dat, bij handhaving van de noodzakelijke kapitaalver strekking aan de P.T.T., met name in verband met de dwingende nood zaak tot uitbreiding van de telefoon- apparatuur, het dekkingsplan van de rijksbegroting niet toereikend zou zijn. Met het oog op de huidige moei lijke positie van de schatkist valt derhalve aan een verhoging in de orde van grootte van f 193 miljoen (te weten post f 61 miljoen, telegraaf en telex f 5 miljoen en telefonie f 127 miljoen) niet te ontkomen. De vcornaamste wijzigingen in de postdienst zijn: het tarief voor brie ven van 20-100 gram 40 cent (was 30); van 100-250 gram 60 cent (was 45) en van 250-500 gram 80 cent was 60). Het streven het aantal gewichts- groepen te verkleinen, heeft zich voortgezet. Zoals gezegd geldt dit tarief ook in het verkeer met de rijksdelen overzee en in het verkeer met de overige E.E.G.-landen. Vrouw - na hereniging met dochter - overleden VENLO, 20-10. De 69-jarige me vrouw Nagel-Saminah. die na een scheiding van ruim 25 jaar maan dagmorgen op het vliegveld Schiphol haar in Venlo wonende gehuwde dochter en enig kind, mevrouw C. Hiclckert-Nagcl terugzag, heeft de "hereniging met haar familie slechts kort overleefd. In de vorige nacht is de vrouw geheel onverwacht over leden. Zij werd door haar dochter dood in haar bed gevonden. De vele doorstane emoties van de afgelopen dagen en vooral het terugzien van haar dochter, schoonzoon en klein kinderen, waarop zij niet meer had gerekend, zijn haar vermoedelijk te veel geweest. LONDEN, 20-10. Op een afstand van 32 km voor de Britse kust heeft de Burmah North Seagroup op een diepte van 6750 voet in de Noordzee voor het eerst olie aangetroffen. De commerciële betekenis van de vondst kan pas worden vastgesteld na nieuwe boringen en meer proeven. De groep telt twee Blitse onder nemingen, nl. Burmah Oil en Impe rial Chemical Industries, en twee Amerikaanse bedrijven, t.w. Ocean Drilling and Exploration en Murphy Petroleum. Bij het vinden van de olie kwam ook, gas vrij. In New Orleans heeft de Ocean Drilling bekendgemaakt dat de boring gas levert in een hoe veelheid van zeven miljoen kubieke voet per dag en olie in een hoeveel heid van ongeveer vierhonderd bar rel per dag. Het nieuwe briefkaarttarief van 15 cent (thans 12 cent) komt overeen met het (ongewijzigde) tarief in het onderlinge verkeer met de overige E.E.G.-landen. Het nieuwsbladtarief voor kranten en tijdschriften, dat gemiddeld vijftig procent omhoog gaat, zal ook na de verhoging nog slechts een fractie van de kostprijs van de postbehandeling van deze stukken dekken, aldus de toelichting. Het deficiet voor de post, dat ge raamd is op 45 a 46 miljoen gulden, zal na de lariefverhoging dalen tol 37 miljoen; hiervan is 30 miljoen de grote verliesgevende post nieuws bladen. Internationaal verkeer In het algemene internationale ver keer (naar andere landen dan de rijksdelen overzee en de E.E.G.) wordt het tarief voor alle brieven met 5 cent verhoogd. Voor een brief t m 20 gram wordt het porto, afge zien van eventueel verschuldigd luchtrecht, dus 45 cent (thans 40 cent). De prijs van het luchtpostblad wordt eveneens 45 cent. In hetzelfde verkeer blijft het tarief voor de briefkaart, waarvan steeds verzen ding per luchtpost plaatsvindt zon der heffing van luchtrecht, ongewij zigd (25 cent). Het tarief voor naar andere lan den te verzenden gewone drukwer ken t/m 200 gram wordt gelijk aan het binnenlandse tarief; daarboven blijft het port van 10 cent per 50 gram gelden. Voor boeken, tijdschrif ten e.d. naar het buitenland zal t/m 1500 gram het binnenlandse druk werktarief gelden; daarboven blijft het port van 5 cent per 50 gram. De verhoging van de internatio nale pakketposttarieven is groten deels het gevolg van de verhoging der: vergoedingen voor pakketver voer aan-derden.' Dit lijnenspel is bepaald niet zo ab stract als men op het eerste gezicht wel zou denken. Integendeel, de bal ken die hier zo'n boeiend geheel vor men hebben een bijzonder nuttige en constructieve functie. Zij vormen namelijk het geraamte voor het dak van het nieuwe pand van de Water leidingmij. aan het Jannewekken. Straks zal deze ingewikkelde con structie geheel aan het oog onttrok ken zijn want het is de bedoeling dat het geheel wordt dichtgetimmerd en vervolgens op normale wijze af gedekt met dakpannen. Maar tot zo lang doet het geheel, met z'n talrijke doorbrekingen, sterk denken aan het werk van een modern beeldhouwer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ver van de kelner, een verwonding die ernstige zorgen baart. De bedrijf- ster van de misschien fatale schiet partij werd zeer kort na het misdrijf gearresteerd. D recherche van hel bureau Marconiplein, die onder lei ding van hoofdrnspekteur K. Arbei der het - onderzoek verricht hoefde, daar weinig speurwerk voor te ver richten. Nadat. Maaike van K._ de schoten had afgevuui*d, rende ze naar een telefooncel en belde de po litie met de de mededeling dat zij haar vriend had vennoord. Kort daarop vond de politie de vrouw in derdaad bij de telefooncel. Over het motief van het misdrijf was donderdagavond nog maar wei nig bekend. ROTTERDAM, 20-10. Nauwelijks een week nadat in Rotterdam een 36-jarige man door messteken van een jeugdige zwerver dra hét leven kwam is de Rotterdamse recherche opnieuw geconfronteerd met efen ernstig geweldmisdrijf, waarvan het nog maar de vraag is of daarbij niet weer een dode te betreuren valt. Donderdagmorgen vroeg, waar schijnlijk rond vier uur, schoot de 21-jarige telefoniste Maaike van K. op een zolderkamer aan de Mathe- nesserdijk haar 25-jarige vriend met vijf kogels uit een negen milimeter cilinder revolver neer. Zwaar ge wend werd de man, de kelner J. J. M. D. naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. Chirurgen waren daar urenlang bezig met opereren om het leven van de kelner te behouden. Donderdagavond was de toestand van het slachtoffer echter nog kri tiek. een van de door Maaike van K. afgevuurde kogels raakte de le- Jongetje (7 j.) overreden CALLANTSOOG, 20-10. Voor zijn woning in Callantsoog is het 7-ja rige jongetje H. de Boer om het le ven gekomen. Hij was achterop de fiets bij een zwager mee naar huis gereden. Toen zij bij de woning wa ren kwamen twee auto's aanrijden. Het jongetje wachtte op de eerste auto alvorens de weg over te ste ken en werd gegrepen door de twee de auto. LONDEN. ll.M. koningin Juliana is op het ogenblik voor een privé be zoek in Londen. Het bezoek zal tot zaterdag duren. Op de foto de vorstin die vergezeld wordt door li. K.H. Prinses Margriet in het Neder landse zeemanstehuis in Londen, waar de koningin naar een partijtje biljart kijkt. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De blik van de nieuwsgie- j| rige vindt vaak meer dan hij wenste te vinden. o Vijf doden bij gasontploffing LAUSANNE, 20-10. - Het aantal slachtoffers als gevolg van een gas ontploffing in een ondergrondse gang van een in aanbouw zijnde water krachtcentrale, bij Chateau d'Oex, in de Zwitserse Alpen, is gestegen tot vijf. Reddingsploegen vonden don derdag de lijken van drie van de zes arbeiders, die in de gang waren toen de ontploffing dinsdag plaatsvond. Twee lijken waren al geborgen. De slachtoffers zijn Zwitsers en Italia nen. Eén Italiaanse arbeider is met zware verwondingen naar een zie- Opklaringen Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM In Oostenrijk zijn 16 personen aangehouden in verband met de ont dekking van een grote corruptiezaak in de bouwwereld. Volgnes radio-Hanoi zijn donder dag vijf Amerikaanse vliegtuigen bo ven Noord-Vietnam neergschoten, waarvan vier binnen een kwartier. Koning Leopold bezoekt Suriname PARAMARIBO, 21-10. Donder dagavond is in Suriname aangeko men koning Leopold van Belgic. Hij werd op het vliegVeld Zanderij be groet door gouverneur De Vries en professor Harrer, die sedert enkele weken de voorbereidingen heeft ver zorgd voor de expeditie welke de ko ning naar het Indianengebied in het zuiden van Suriname gaat maken. De Belgische gast zal ongeveer een maand in Suriname vertoeven. WASHINGTON, 20-10. Een groep vooraanstaande Amerikanen heeft er voor gepleit, dat de V.S. het be staan van twee China's aanvaarden en zich niet langer verzetten tegen de toelating van Peking tot de V.N. Met het oog op de jongste ontwikke lingen in communistisch China acht de groep het verstandig „de gema tigde invloeden in China aan te moe digen". Zij acht communistisch Chi na te groot en te belangrijk om bui ten spel te houden. Bovendien zou de internationale openbare mening er toe kunnen bijdragen, dat de Chinese leiders op den duur tot een vreedza mere politiek overgaan. Tijdens rassenonlusten in de Ca- lifornische stad Oakland, die reeds enige dagen voortduren, zijn donder dag zes negers gearresteerd. Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui; zwakke tot matige westelijke wind; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 22 okt. Zon op 7.16, onder 17.32. Maan op 15.54, onder 23 okt. Zon op 7.18, onder 17.30. Maan op 16.12, onder 0.14. 24 okt. Zon op 7.20, onder 17.28. Maan op 16.26, onder 1.27. Eerste kwartier: 21 okt. te 6.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 okt. 9.05 v.m. 21.57 n.m. 23 okt. 10.38 v.m. 23.25 n.m. 24 okt. 12.00 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 22 okt. 9.07 v.m. 21.50 n.m. 23 okt. 10.42 v.m. 23.18 n.m. 24 okt. 12.04 n.m. n.m. Doodtij: 23 oktober. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-10. De kern van een oude depressie lag vanmorgen ten noorden van Schotland. Een uit loper ervan trok over ons land, ver gezeld van buien, waarbij plaatse lijk onweer voorkwam. De kleine oceaanstoring die gisteren over Frankrijk ging. verplaatste zich naar Duitsland. Hij bracht donderdag avond een klein beetje regen in het zuidoosten en oosten van het land. Op de oceaan is een depressie op een vrij ongewone plaats bij de Azo- ren terecht gekomen. Aan de voor zijde hiervan zal er in ons land een westelijke wind waaien, waarbij de temperaturen ongeveer noi-maal zijn voor de tijd van het jaar. Op en kele plaatsen kan nog een bui val len, maar daarnaast zullen overal opklaringen voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1