BANKROVERS? SUCCESJES 10 x in één jaar! Welke veiligheidsmaatregelen tegen *JtOVf* STREEKNIEUWS Een manlijke sigaret Pittigen r k toch zacht ,-L/f I KRACHT VOOR INPAKWERK 15 oktober 1965 pleegden enkele gemaskerde mannen, allen met een plateel gewapend, een everval op de Tilfcurgse Amrc-bank. Enkele minu ten later vertrekken zy met een for se buit, groot 1' 90Ö.OU0,-. Een maand later maakten revers een filiaal van de zelfde bank in de Brabantse ge meente Dongen f 17.500,- lichter. In de daaropvolgende maanden werden in ens vaderland neg acht bankover vallen gi pleegd, die uiteraard veel publiciteit tct gevolg had-Jen. De to tale buit van de bankrovers bedroeg ruim een miljoen en zeshonderd dui zend gulden. lice kunnen de banken zich wape nen tegen deze toenemende crimina liteit, die trouwens ook de persoon lijke veiligheid van bun perscnee! in gevaar brengt? Bandietisme nam sterk toe Het winterseizoen is blijkbaar minder geschikt om bankovervallen te ensceneren, want het zou tot 15 april duren, alvorens er weer een dergelijk misdrijf in ons land ge pleegd zou worden. Op die dag werd de kassier van de Raiffeisenbank in Zaandam met een pistool bedreigd. Deze bankemployé bewaarde des ondanks zijn koelbloedigheid en stelde de alarminstallatie in wer king, waarna zijn belager schielijk het hazenpad koos. Twaalf dagen la ter poogden enkele mannen de Al gemene Bank Nederland te Wagenin- gen een paar ton lichter te maken. Het resultaat van deze poging was dat de heren enkele uren later in verzekerde bewaring werden gesteld. Maar daarna keerde het getij ten gunste van de bankrovers. Op 2 juni werd een geslaagde overval op de Amsterdamse Amrobank uitgevoerd. Buit: ruim honderdduizend gulden. Een weck later stond het personeel van de Utrechtse bank aan het Sma ragdplein met ae handen omhoog, terwijl gewapende mannen gictig 200.000 gulden bij elkaar schraapten. Het personeel van de Nederlandse Middenstandsbank te Rotterdam zat de andere ochtend nog druk over de ze overval na te pralen, toen enkele mannen dit gebouw binnenstapten en koeltjes met hun pistool wuifden. Buit: f 140.000,— Warme junimaand De warme junimaand bleek de bankrovers danig te inspireren. Op 24 juni maakten vier gemaskerde mannen de kas van de Nutsspaai'- bank te Amersfoort f 42.000,lich ter. En de 29ste juni moest de Boe renleenbank te St. Anthonis het ont gelden. Toen de kassier na de over val de kas opmaakte, bleek hij f 60.000,te kort te komen. Juli en augustus zijn de vakantie maanden bij uitstek, blijkbaar ook voor de bankrovers. Maar de eerste september was het weer goed raak. Toen verdwenen drie mannen met f 41.CQ0,uit de Nederlandse Mid denstandsbank te IJsselstein om overigens door een schitterende ac tie van de politie kort daarna te worden gegrepen. Tenslotte werd kortgeleden in Den Haag ook nog een bankoverval ge pleegd maar niemand keek daar nog van op. Taktick .Xe taktick van de overvallers is steeds dc zelfde," zo concludeert een rechercheur. „Men komt met een \„agen. die men bij de ingang van de bank parkeert. Gemaskerd op- marcheren naar de balie, dreigen mei p'-stclen, het personeel hiermee zo intimideren, dat éc-n man onge hinderd dc bankbiljetten kan grij pen. Vervolgens snel in de auto spring» n, wegrijden en kort daarna overstappen in een andere auto om <ie politie tc misleiden. Inbraak en v'ii.htiog zijn heel wat moeilijker misdrijven dan zo'n bankoverval, die feitelijk iedereen kan plegen, die zijn zenuwen op het psychologisch mo ment in bedwang heeft". Maar welke bevcilingsmaatrege- len kan men nemen om het de bank rovers zo moeilijk mogelijk te ma ken hun slag te slaan? Verschillen de bankdirecteuren waren niet erg royaal met het verstrekken van ge gevens hierover. V/at wij wel hoor den is, dat er een werkgroep is ge vormd, die onder leiding van Amro- directeur mr. G. Kortenhorst bezig is om veiligheidsmaatregelen te be ramen, die het bankwezen in de rn- e toekomst beter kunnen be schermen tegen overvallers. In deze commissie zitten ook vertegenwoor digers van justitie en politie. Per rayon Een der eerste dagen van deze commissie bestond uit een verzoek aan drie fabrikanten van alarmin stallaties om apparaten te leveren, die de plm. 6.000 Nederlandse bank gebouwen een betere bescherming zullen geven. Elk der fabrikanten zal een be paald rayon gaan bedienen. „Alarm 33" neemt de provincie Utrecht en verschillende streken in het westen voor zijn rekening, „Electronic Pro tection Service" heeft het zuiden en de rest van het westen toegewezen gekregen, terwijl de Nederlandse Huistelefoonmaatschappij zich op het noorden en oosten zal toeleggen. De bedoeling is dat er een net werk van leidingen tussen banken en politiebureaus zal worden aangelegd. Sommige banken hebben dit nu al, maar het is uiteraard gewenst dat alle banken er de beschikking over krijgen. Welke installatie? Bij de banken ontveinst zich men overigens niet dat alarminstallaties veel geld kosten. Dat geldt vooral voor de installaties, waarvan de wer king als „stil alarm" kan worden omschreven. Het gaat hier om appa raten, die wanneer ze in werking worden gebracht, alleen op het po litiebureau hoorbaar zijn en niet in de bank zelf. Deze installaties heb ben stellig een groot voordeel. Im mers, in vele gevallen durft het per soneel niet op de knop te drukken, omdat men bang is dat de bandieten wanneer zij de alarmsirene horen, zuilen gaan schieten. Een andere mogelijkheid is het aa->brengen van een filmcamera, die na een druk op de alarmknop be gint te draaien. Tenslotte hebben verschillende banken een kogelvrije ruit op de balie laten bevestigen. De kosten van zo'n ruit bedragen ongeveer f 10.000,maar het voor deel is dat dan tenminste je perso neel een overval overleeft. Nummeren! Overigens menen verschillende politiefunctionarissen dat de banken zelf ook al het mogelijke moeten doen om dergelijke misdrijven te voor ko men, c.q. de schade zoveel mogelijk te beperken. „Men moet zorgen dat er weinig geld aan de balie is, de kluis ook overdag gesloten houden en tussen het geld aan de balie pakjes bank biljetten steken, waarvan de num mers zijn genoteerd. Vooral het laat ste kan erg belangrijk zijn bij de op sporing. Wij arresteerden een van de bankrovers, die de overval op de bank in IJsselstein had gepleegd, (de politie volgde dc daders per au to. per boot en per vliegtuig tot in Rotterdam - Red.) Hij had duizen den guldens bij zich maar ontkende dat het geld van de bank was. Hoe veel gemakkelijker was het voor ons geweest, wanneer deze bank enkele nummers had genoteerd." Een zegsman van de Middenstands- bank bevestigde ons dat één der voorzorgsmaatregelen bestaat uit het zichtbaar neerleggen bij de kassier van aantrekkelijke stapeltjes bank papier waarvan alle nummers geno teerd zijn en dat. normaal niet in roulatie komt. Na een overval ligt de lijst met nummers voor het grijpen. „En verdedigen?" „Nee, dat beslist niet. Ons perso neel heeft duidelijke instructies dat al dat geld toch geen mensenleven waard is". Sparen als voorwaarde voor welvaart en groei (Ingezonden) Het behoud van de welvaart en de verdere economische groei van ons land zijn in hoge mate afhankelijk van de besparingen, waartoe ook dc besparingen in de particuliere sfeer beheren. Met de Raiffcisen-spaar- week willen de Raiffeisenbankcn in Nederland een daadwerkelijke bij drage leveren cm de spaarzin te be vorderen. In het belang van de spaar ders èn in het belang van de natio nale economie. Dat het de cverheid ernst is het sparen te stimuleren blijkt onder meer uit het op 1 mei 1966 inwerking getreden algemene premiespaarplan, waarbij door het Rijk een premie van 20 °/o 'in het vooruitzicht wordt gesteld. Spaarinstellïngen Ock de spaarinstellïngen trachten het sparen verder te activeren. Door het invoeren van aan de omstandig- ADVERTENTIE heden van de spaarders aangepaste spaarvermen wordt het sparen ver gemakkelijkt. Het vestigen van bij kantoren in nieuwe wooncentra kan eveneens gezien worden als een ui ting van het streven dc spaarders van d'enst ie willen zijn. Ook de reeds ingevoerde gepre mieerde spaarvormen, zoals de amb- tenarenspaarrcgeling en de jeugd- spaarregeling, alsmede de van belas ting en sociale premies vrijgestelde bedrijfs- en winstdelingsspaarrege- lingen getuigen daarvan. Spaarw eek Door ook de traditionele spaar- wsek. die dit jaar wordt gehouden van 24 tot en met 31 oktober, willén de Raiffeisenbanken de spaarzin van do Nederlandse bevolking stimuleren De verdere economische ontwikke ling van ons land is voor een belang rijk deel afhankelijk van de mate waarin er gespaard wordt. Voor in vesteringen in grote en kleine bedrij ven zijn miljarden guldens nodig. Ock de financiering van de woning bouw vergt grote bedragen. Indien de besparingen in Neder land niet die omvang zouden hebben, dat aan de behoefte aan geld zou kunnen worden voldaan, zou dit de economische groei kunnen afremmen. Daarom wordt in de Raiffeisen- spaarweek het belang van sparen nog eens extra onderstreept. De ver schillende activiteiten tijdens de scaarweek hebben ten doel de niet- spaarders tot spaven te brengen en de reeds bestaande spaarders te be wegen eens iets extra's in te leggen. Lr mm I I rwr.NTY Cir.AnhTTFS I oAPT4//^ f lm' ZIERIKZEE Declamatie op N.C.V.B.-vcrgadering De N.C.V.B. ,afd. Zierikzee verga derde woensdag jl. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, onder leiding van de presidente zuster E. C. de Ruijter. Na de gebruikelijke inlei ding was de hoofdmoot van deze avond, het onderwerp: „Schrijven, dichten, declameren", door mevrouw A. van Kamer uit Middelburg. Dui delijk en prettig vertelde spreekster wat dit alles inhield cn declameerde o.a. enkele gedichten van Jacques Perk en Alice Nahon. Na een leven dige discussie declameerde mevrouw van Kamer na de pauze nog enkele humoristische stukjes in Zeeuws en Gelders dialect. Het was een avond met sprankelende humor, waar een ieder van genoot. Aan het einde dankte de presidente de declama- Iricc hartelijk voor het gebodene. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 150 vers 1 en 3 sloot mevrouw van Kamer de avond met dankgebed. Kleuterschool-krant Een eerste nummer is versche nen van „De Kleuterkrant", or gaantje) van dc Christelijke kleu terschool „Ilchoboth", waarin de leiding de kans krijgt zich met al lerlei nuttigs en wetenswaardigs de school betreffende, tot de ouders te richten. BRUINISSE Parallelweg op Grevelingendam werd rechtgetrokken Enige honderden meters voorbij du G revel ingensluis, maakte de paral lelweg langs de snelweg over de Gre velingendam, een grote bocht, omdat ter plaatse een asfaltinstallatie was opgesteld. De parallelweg is ter piaaise nu recht getrokken, dwars over het daar gelegen brede terrein blijft men nu naast dc snelweg rij den. Maar daarnaast bestaat nu ook de mogelijkheid om daar van de pa rallelweg op de snelweg te komen en omgekeerd, evenals dit het geval is, op de Oostkophaven. Men kan dus nu op twee plaatsen op de dam dc snelweg op of af rijden. Wat nog ontbreekt zijn de aanwijsborden van de A.N.W.B.. die dit ook aan hen duidelijk maken, die niet ter plaa's? oekend zij" Vele vreemdelingen blij ken namelijk deze kortste weg naar Bruinisse voorbij te rijden en hrt is te he nen dat de pogingen van het ge meentebestuur. cm aanwijsborden te krijgen spoedig met succes bekroond zullen worden. Opdracht voor industrie ,Naar wij vernemen heeft Smit- Rclnes' motcrenindustrie alhier op dracht gekregen vcor de bouw van twee dieselmotoren voor een grote cutterzuiger. Het betreft hier twee dieselmotoren van het type V 318-D met elk een vermogen van 3.300 pk, bij 275 omwentelingen per minuut. De motoren, die rond juli va.i het volgend jaar gereed moeten zijn, zijn bestemd voor de grootste cutter-zui ger die ooit in Nederland is ge bouwd. Deze zuiger zal in opdracht van de maatschappij Van Hattum en Blankevoort .worden gebouwd, door Boele's scheepswerven en machine fabriek N.V. in Bolnes. De zuiger wordt de grootste van Europa. Het ponton krijgt een lengte van 66 me ter en een breedte van 15 meter. De grootste werkdiepte zal ongeveer 20 meter bedragen. Vergadering „Philatelica" Op maandag 24 oktober a.s. ver gadert de afdeling Schouwen-Dui- veland van Philatelica in de boven zaal var. „Mcndragon". Cp de agen da staat o.a. de benoeming van twee afgevaardigden naar de a.s. najaars vergadering te Utrecht, een veiling en een verloting. De aandacht wordt gevestigd op de kinderpostzegeltentoonstellirg die van 15 tot en met 18 november a.s. wordt gehouden in het stadhuis te Vlissingen. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van de presidente mevr. Francke-van Nes vergaderde woensdag j.l. de N.C.V.B.-afdeling, Op deze vergadering werd het on derwerp: „Reclame maar hoe?" be handeld door mevr. De Jonge-de Jonge teYerseke. Zij waarschuwde tegen bijeenkomsten, waarop z.g.n, voordelige aanbiedingen worden ge geven („alleen ditmaal 20% korting op pannen, apparaten e.d."). Met voorzichtigheid dient te worden ge keurd en gekocht. De volgende ver gadering vindt plaats op 16 novem ber a.s. De heer V. d. Berge zal dan spreken over het onderwerp: „Schip perskinderen". SCHARENDIJKE Ledenvergadering Groene Kruis Op vrijdag 28 oktober a.s. wordt in het Geref. Jeugdgebcuw te Soharen- dijke een algemene ledenvergadering gehouden van het Groene Kruis af deling Eikerzee, Ellcmeet en Dui- vendijke. In verband met de aan de orde komende statutenwijziging is een goede opkomst van de leden dringend gewenst. WESTERSCHOUWEN De vluchtefingenactic Dc grote actie bij gelegenheid van de opening van het Vluchtelingen- jaar 1966, vindt ook te Westerschou- wen volop weerklank. Maandag avond gaan op het signaal via de t.v. vijftig a zestig collectanten op pad met de bus voor een grote huis- aan-huis-collecte. De collectanten (collcctriccs) zijn gerecrutecrd uit dc sportverenigingen in dc verschillen de kernen, die spontaan hun mede werking toezegden. liet woord (de daad) is straks aan de burgerij. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 22 OKTOBER. Ned. 1: De KRO houdt vanavond een nieuwe sevie trn doop, waarover al heel wat is geschreven. Het is „Batman", een van de meest popu laire series die in Amerika lopen. Dc KRO heeft dertien afleveringen gekócht, die eenmaal per maand op zaterdagavond zullen worden uit gezonden. Na het journaal de typisch Nederlandse lol van „Het Gulden Schot". Een andere première nog le gen half tién en wel de eerste aflê- r erin a van de serie detectiveverha len, die de Amsterdamse recher cheur Martin Visser onder de naam Martin Treffers voor de KRO schreef. Het eerste verhaal heel „Moord in dc Spuistro.aU' en is ge baseerd op een echte Amsterdamse moordzaak. Tot slot van de avond een gefilmd verhaal over de Neder landse pater Jan de Vries, die in Brazilië een harde strijd voert te gen armoede en honger. Ned. II: De AVRO begint de za terdag met een vervolg op „Run, Buddy, ritn", het malle verhaal over een jongeman, die op de loop is voor een misdadig er sbende. Daarna voor de tweede maal „The man from U.N.C.L.E.". In de zaak van het angstgas is Napoleon Solo een ben de op het spoor, die een belangrijk geheim, wapen in handen heeft. Een stukje amusement vervolgens met The Charlivels", entertainers, die onlangs nog in de Dean Martin show te zien waren. Alvorens AVRO's Televizier aan bod komt nog meer zaterdagse malligheid. Kees de Lange stelt onder de titel „ons inzienseen aantal vragen van uiteenlopende aardaan zijn colle ga beroejisgrappenrtiakers Godfried Bomans en Jan de Cler. die er 'al dan niet serieus op zullen antwoor den. ZONDAG 23 OKTOBER. Ned.. I: Ter gelegenheid'van de wereldmissiedag wordt in de H. Pi us kerk in Eindhoven een mis opge dragen door missionaris Drs. J. van Schyndel. De NTS zendt deze eu- charisaiieviering in de morgenuren uit. 's Middags is er weer een afle vering van Monitormet de be kende rubrieken, zoals „Flipper" en de Totouitslagen. Het avondpro gramma begint ook op deze zondag met „Woord voor Woord" en de ker kelijke discussierubriek, waarin zes jongeren op de woord-vuist gaan met een dominee en een pater. Half acht is het dan tijd voor de sport. Na dit uur verschijnt voor de eerste maal Koningin Victoria" ten tone le. Deze avond het huwelijk van de koningin en haar eerste huwe lijksjaren. Ruim een uur duurt het stuk, daarna vervolgt Nico van Vliet zijn reportage uit Australië in de reeks „Ooggetuige". Peter van Cam- pen bespreekt tenslotte de film „The Bible" van John Huston, die bin nenkort z'n Nederlandse première, beleeft. Ned. II: In de middag is er op Ned. 2 een reportage te zien van het paardenfeest „Jumping Amster dam", dat dit Weekeinde in de hoofdstad wordt gehouden. Zeven uur begint het avondprogramma met de vierde aflevering van de voor treffelijke Belgische jeugdserie „Jo- han en de Alverman". Voorts nog de eerste van zes documentaires over de vroegste geschiedenis van Enge land: hei binnentrekken van de Ro meinenNa het nieuws is het de beurt aan Dr. Kildare om nieuwe avonturen te beleven in zijn zieken huis. Hierna nog een bekende gast in het NTS-programma „The Vir ginian". Het is weer spanning wat de klok slaat. Tot slot. van de avond de eerste aflevering van een aantal uitzendingen over „De zeven we reldwonderen". ZATERDAG 22 OKTOBER. Ned. I: 16.00 Klókke vier; 16.50 Narretje Notedop; 17,00 Amulet; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo19.05 Bat man; 19.55 Hel vraagteken van al leman; 20.00 Journaal; 20.20 Hel gulden schot; 21.25 Moord in de Spuistraat; 22.15 Jan de Vries; 22A5 Journaal. Ned. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Run buddy, run; 20.30 The man from uncle; 21.20 The Charlivels; 21.45 Ons inziens; 22.10 Televizier; 22.20 Journaal. ZONDAG 23 OKTOBER. Ned. I: 11.00 Eucharistieviering te Eindhoven; 15.30 Monitor; 19.00 Woord voor Woord19.05 Dwars bomen; 19.30 NTS-sporl; 20.25 Jour naal; 20.30 Koningin Victoria; 21.40 Ooggetuige; 22.20 De bijbel; 22.30 journaal. Ned. II: 16.00 Spring-concours te Amsterdam: 19.00 Joh an en de Al- verman; 19.30 Wie zijn toch die Britten; 20.00 Journaal: 20.05 Dr. Kildare; 20.30 The Virginian; 21.45 Dc zeven wonderen van onze heden daagse wereld; 22.10 Journaal. De heer cn mevrouw BIE- MOND-PLANTENGA geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon fETER GERRJT Dreischor, 20 oktober 1966 Diversen: C.J.V.-bibliotheek, Visstr. 5, is elke zaterdagmiddag van 4.00-5.30 uur geopend. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter NANCV MARGRIETE J. BOS H. BOS-DE JONGE Zierikzee, St. Jacobstraat 5 21 oktober 1966 TijdelijkCornelia-Stichting, kamer 17. In plaats van kaarten HERMAN VER11EIJEN ANNA-FAULA MURK geven, mede namens wederzijdse oudei's, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op zaterdag 5 november a.s., om 11.00 uur ten stad- huize te Zierikzee. Aansluitend hierop zal om 11.30 uur in de parochiekerk van dc H. WilJJbrordus de plechtige inzegening plaats vinden, welke zal worden opgeluisterd door het kerkkoor van de SL Martinus te Arnhem, oktober 1966 Arnhem, W Barcndszstraat 35 Zierikzee, Havenpjcin 18 Receptie van 4.00 tot 5.00 uur in Hotel Van Oppen, Verre- rieuwstraat. Toekomstig adres: Lippe Biesterfeldstraat 17 II, Arnhem. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, mijn lieve man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader JAN SCHOT CJ.zn. op de leeftijd van 67 jaar Zierikzee, 21 oktober 1966 Nieuwe Haven 87 J. H. SCHOT-STOEL Heerlen: E. A. KLEIJNE-SCHOT J. W. L KLEIJNE Zierikzee: A. E. VAN URK-SCHOT J. VAN URK Hillcgom: C. J. GCUDSWAARD-SCHOT C. GOUDSWAARD Zierikzee: H. J. VAN DEN HOEK-SCHOT G. VAN DEN HOEK J. C. SCHOT D. SCHOT J. H. P. SCHOT-DE KLERK En kleinkinderen Liever geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben op maandag 24 oktober a.s., op de Algemene, begraafplaats te Zierikzee. Vertrek van het sterfhuis te 14.00 uur. Voor de vele bewijzen van medeleven, ontvangen na het overlijden, van mijn lieve man DIRK KOSTEN betuig ik, ook namens de kinderen, mijn oprechte dank A. J. E. KOSTEN-HARTOG Burgh, oktober 1966 Hogeweg 37 Evangelisch Lutherse Gemeente Zierikzee Zondag 23 oktober, 10.00 uur ds. A. MULDER em. Doopsgezind predikant .te Dordrecht. Uw JUISTE adres voor héérlijk gevuld dikke speculaas gevulde speculaas gesuikerd speculaas is Bakkerij ,'t Hoekje' Mol 1 J. VERWIJS Meclstraat 43 Zierikzee Zeer onverwacht nam de Here uit onze kring weg, onze geliefde broer, zwa ger en oom, de heer G. J. VAN DER GRAAF op de leeftijd van 54 jaax* Een vaste burcht is onze God. (Psalm 46). D. E. DEN BOER- v. d. GRAAF J. C. DEN BOER LIAN, ERNA J. C. v. d. GRAAF M. J. C. v. d. GRAAF LANDEGENT LEO, ELLY en KEES, NELLA, KEES E. C. VAN DALSEN- v. d. GRAAF P. M. VAN DALSEN MARIJKE en BERT Haamstede, 20 okt 1966 Te koop: Een schuur (losse schotten), van 5 x 3,5 meter. B. v. d. Perk, Schellcwitseweg 1 te Ouwerkerk. KONINKLIJKE ZEELANDIA H. J. DOELEMAN N.V. Bakkerijgrondstoffen Zierikzee vraagt voor spoedig een nauwkeurige, betrouwbare in het reklame-magazijn. Jonge, maar ook wat oudere krachten, die voor dit af wisselende werk voelen, wordt verzocht to solliciteren - persoonlijk - (eventuool schriftelijk) aan het kantoor Poststraat 11 te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 17