weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inkrimping van NAVO-strijdkrachten op Europese vasteland? Ongedachte ontwikkeling in proces-Barka A I Russische leiders naar Frankrijk Geen Nobelprijs voor de vrede Overweldigende ontvangst van president Johnson in Nieuw-Zeeland hooow a itkst wdfn Trein favoriet bij vakantiegangers Minister Biesheuvel tegen nationalisatie van de grond Kabinetsformateur hield besprekingen Belangrijke ontdekking in hartchirurgie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19Ü78 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255. na 18.00 uur: tel. 01110-2113. Girorekening 137677 Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. I nummer: Vetstank te Zierikzee technisch onoplosbaar probleem Een netelig probleem Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KOPENHAGEN, 19-10. De Ame rikaans-Engels-Westduitse bespre kingen welke deze der. der dag in Bonn beginnen zullen leiden tot in krimping van de cmvang der con ventionale NAVO-strydkrachten op het vasteland van Europa, aldus de voorspelling van het conservatieve Kcpenhaagse blad „Berlingske Ti- dende", Volgens dit blad werden van Amerikaanse en Britse zyde eisen tot bezuiniging gesteld op een tijd stip dat West-Duitsland onder' eco nomische druk is komen te staan „en kan zelfs kanselier Erhard geen ma nier vinden cm ook maar in de verte aan die eisen tegemoet te kernen". Een vermindering van de conven tionale defensiekracht zal de datum vervroegen waarop bij een gewapend conflict van tactische kernwapens gebruik zal moeten worden gemaakt. Dat zal de Duitsers een excuus ver schaffen om een bepaald toezicht te eisen op het gebruik van deze wa pens en een belemmering vormen vcor het verminderen van de span ning in Europa waarop president Johnson heeft aangedrongen, aldus het blad Zcals bekend willen de Verenigde Stoten en Engeland dat West-Duits- lard alle deviezen-kosten voor het lederen van de troepen in Duitsland Veroordeelde meldt zicli bij justitie PARIJS, 19-10. Het* proces Ben Barka, dat 38 dagen heeft geduurd cn ten einde zou zijn, is verdaagd. Het onderzoek is heropend. Dit is nodig geworden doordat een van de zeven by verstek berechten, de Ma rokkaanse majoor Ahmed Dlimi, on derdirecteur van de veiligheidsdienst, zich bij de Franse justitie heeft ge meld. Kening Hassan van Marokko laat hem verdedigen door de minister van voorlichting, Ahmed Majid Benjel- loun, die in een brief aan hem zei naar Parijs te gaan om te voorkomen' dat de naam van Marokko door het slijk wordt gesleurd. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! Demetrio Tsafendas is een man van grote intelligentie, die echter lijdt aan schizofrenie. Dit heeft de psycholoog R. J. van Zyl woensdag verklaard voor het hooggerechtshof in Kaapstad, waar Tsafendas terecht staat voor de moord op premier Ver woerd van Zuid-Afrika. In Rabat wordt gezegd dat Dlimi eigener beweging naar Parijs is ge gaan. De Marokkaanse regering ziet eraag, dat het proces wordt verdaagd. Een veroordeling, vooral van de mi nister van binnenlandse zaken, ge neraal Mohammed Oufkir, zou haar genoopt hebben de betrekkingen met Frankrijk te herzien. Officieel staat Rabbat cp het standpunt, dat het proces een zuiver Franse aangelegen heid is. Men verwacht dat het verscheide ne maanden zal duren voordat het proces heropend wordt. Het vorige onderzoek heeft zeven maanden in beslag genomen. Minister Behjelloun wordt vannacht in Parijs verwacht. Tegenover het Marokkaanse persbu reau zei hij, dat in het proces lang niet alles is gezegd. De acteurs in dit drama, zei hij, waren er meer op uit zichzelf dan de waarheid te dienen. Drie jaar geleden eiste en kreeg Benjelloun, die toen openbaar aan klager was, de doodstraf voor oppo sitieleider Ben Barka, die bij ver stek werd berecht op beschuldiging van samenzwering tegen koning Has san. Een jaar geleden is Ben Barka in Parijs ontvoerd. Sindsdien is hij spoorloos. Dlimi is vanavond naar de Sante gevangenis gebracht. Hij heeft pro test aangetekend tégen berechting door een Franse rechtbank, wat vol gens hem in strijd is met een Frans- Marokkaanse conventie. Twee beklaagden zijn vandaag voorlopig in vrijheid gesteld. Het zijn de journalist Bernier, die ervan wordt verdacht Ben Barka naar de plaats van de ontvoering te hebben gelokt, en de politieman Voito, be schuldigd van hulp bij de ontvoe ring. Vlag ill top op nieuwbouw Waterleidingmaatschappij Heden donder dagjmor gen ging op één van de dakconstructies van het in aanbouw zijnde nieuwe pand voor de N.V. Waterleidingmij. Schouwen- Duivel and" aan het Jannewekken alhier de vlag in top. De vlaghijsing vond plaats zonder enig officieel vertoon maar betekende niettemin een mijlpaal in de bouw: het hoogste punt toas bereikt. Voor vanmiddag slaat een bezoek op het programma van de Raad van Beheer van de Waterleiding mij.. dat wil zeggen de burgemeesters van Schouwen-Duiveland, die per soonlijk kennis willen nemen van deze intussen flink gevorderde belang rijke nieuwbouw. (Foto; Zicrikzeesche Nieuwsbode). gaat betalen. Maar de West-Duitse minister van defensie von Hassel heeft vorige maandag al in een pers- besprek laten weten dat Bonn in de <cmonde vijf jaar niet verder zal kunnen gaan dan de helft van de ge schatte zevenhonderd miljoen dollar welke de 210.000 man Amerikaanse troepen per jaar kosten. De drie onderhandelaars - de Ame rikaan John McCloy als president Johnson's afgevaardigde, de Britse onderminister van buitenlandse za ken George Thomson en de West duitse staatssecretaris van buiten landse zaken Carl Carstens - zullen eerst een werkprogramma moeten opstellen. Men verwacht dat zij min stens drie werkgroepen zullen instel len voor bestudering van de drie voornaamste punten: de westelijke verdediging, het benodigde aantal manschappen en een rechtvaardige verdeling van de kosten. PARIJS, 19-10. Brezjnev, de lei der van de Sowjetrussische commu nistische partij, premier Kosygin en president Podgorny van de Sowjet- Unie zullen naar men verwacht een officieel bezoek aan Frankrijk bren gen, mogelijk voor het komende voor jaar. Dit is woensdag meegedeeld in kringen rond het Elysee te Parijs. De datum van het bezoek is nog niet vastgesteld. De drie Russische leiders zouden door de Gaulle zijn uitgenodigd toen hij in de zomer van dit jaar in de Sowjet-Unie was. OSLO, 19-10. Een Nobelprijscom missie van het Noorse parlement, die de Nobelprijs voor de vrede toekent, heeft woensdag besloten deze prijs voor het jaar 1966 niet toe te ken nen en het bedrag, groot 300.000 Zweedse kronen, voor het volgend jaar te reserveren. AMSTERDAM. In het Carlton-hotel in Amsterdam is de nieuwe lederwaren- mode herfst 19G6 gepresenteerd. Het accent valt ditmaal op de jeugd. Links een grote tas met zilverkleurige gesp en twee hengsels in lila suède. Rechts boven twee tassen voor jeugdige dragers, de linker met een korte en een lange hengsel van leverkleurige „tortue", de rechter brede harmonikatas na» lila lckleeT. Een opmerkelijke noviteit voor heren - automobilisten is wel de handschoen die aan de onderhand van geperforeerd elandleder is voorzien van anti-slipnaden en waarvan de bovenhand van dubbel zeem leer is vervaardigd (om beslagen ruiten te wissen). Zelfde temperatuur Verwachting tot vrijdagavond: Vanavond en vannacht, voorname lijk in het oosten van het land, enige regen; morgen opklaringen, maar ook enkele lokale buien; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west; weinig verandering in temperatuur. 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.34. Maan op 15.29, onder 23.01. Eerste kwartier: 21 okt. te 6.35. WELLINGTON, 20-10. De autorit die president Johnson donderdagmid dag plaatselijke tijd door de Nleuwzeelandse hoofdstad Welling ton maakte is een nachtmerrie ge worden vcor degenen die voor zijn veiligheid zorg moesten dragen. De open auto werd verscheidene malen door een enthousiaste menigte te- ADVERTENTIE UTRECHT, 19-10. Hoewel de spoor wegen steeds meer concurrentie on dervinden van het vliegtuig, is de trein bij de vakantiegangers nog steeds favoriet. Dit is de mening van de voornaam ste reisbureaus in Duitsland. De Ne derlandse spoorwegen durven niet te zeggen, dat zij de grootste toeris tenvervoerder zijn, hoewel men te vreden is over het aanzienlijke marktaandeel. Ook in ons land Nog een ogensteker in Den Haag? DEN HAAG, 19-10. De Haagse po litie acht het heel goed mogelijk, dat er in Den Haag nog een ogensteker rondloopt, nadat een 15-jarige leer ling-straatmaker werd aangehouden, die bekende een Spanjaard met de vingers in de ogen te hebben gesto ken. De jongen ontkent op soortgelijke wijze enige tijd later een achttien jarig meisje te hebben mishandeld. Het meisje, dat in het ooglijders ge sticht is opgenomen, kon met één oog een beetje zien. Met het andere was zij blind. Bij de confrontatie van de straatmaker met het meisje heeft het slachtoffer gezegd, dat de 15-ja- rige niet de man is, die haar mishan delde. wordt de concurrentie van het vlieg tuig ondervonden, maar de toeristi sche markt groeit nog steeds. Van de groter geworden koek „aten de spoorwegen lekker mee". Dat be wijzen reeds de cijfers over dit jaar. De achtdaagse abonnemensen von den 50 procent meer aftrek dan vo rig jaar en de achtdaagse binnen landse reizen gingen eveneens met de helft, vooruit. Voor de vakantie dagtochten meldden zich tien pro cent meer gegadigden en het vervoer van klanten van reisbureaus per trein steeg ook met tien procent. De autoslaaptreinen noteerden 40 pro cent meer klanten dit jaar. Deze ontwikkeling beperkt zich overigens niet tot Nederland en Duitsland. Ook elders in Europa hebben de spoor wegen nog lang niet te klagen over de belangstelling van toeristen. Grote afzet van bloemen en planten UTRECHT, 20-10. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn de veilingomzetten van snijbloemen en bloemkwekerij planten, gestegen met 17 procent ten opzeihte van de peri ode januari tot en met augustus 1965. De export van bloemen en planten bracht tot en met augustus 127 mil joen gulden op, 21 miljoen meer dan verleden jaar. UTRECHT, 19-10. Minister Bies heuvel is tegen nationalisatie van de grond. IIü deelde dat vanmiddag in Utrecht nadrukkelijk mee en hij ver telde er even nadrukkelijk by dat hij de tekst van zijn inleiding al vcor de val van het kabinet had vastge steld. Die toevoeging moest dienen cm te voorkomen dat zjjn woorden zouden worden uitgelegd als een lonken naar de V.V.D. „Op dit mo ment, zo voegde hij er aan toe, heb ik geen enkele reden om mij on vriendelijk uit te laten over mijn so cialistische collega's". Dc minister sprak in een bijeen komst 4er gelegenheid van het 40-ja rig jubileum van de rentnteesterska- mer. Hij had vernomen dat minis ter-president Cals een spreekbeurt in Nijmegen had afgezegd omdat hij gengehouden cn de president moest vele handen drukken. Af en toe richtte Jchnscn door een luidspreker enkele woorden van dank tot de dui zenden langs de route. Met enige vertraging kwam John son bij het parlementsgebouw aan. waar hij o.a. de leden van het Nleuw zeelandse kabinet ontmoette. Pre mier Keith Holyoake zei later dat hij met de president gesproken had over de initiatieven die mogelijk uit de conferentie van Manilla voort zullen komen en die „naar wij allen hopen zullen leiden tot beëindiging van de vijandelijkheden in Vietnam" Aan een op de bijeenkomst in het parlementsgebouw volgende lunch verkiaarde Holyoake in een toe spraak dal Johnsons bezoek aan Nieuw-Zeeland symbolisch is voor „het voortdurend groeiende begrip tussen onze landen", die nu nog meer verbonden zijn door de oorlog in Vietnam. President Johnson vertrok om 06.03 uur Ned. tijd van de vliegbasis Oha- kea naar Australië. In Adelaide zijn intussen acht pacifisten - ailen stu denten - voor de duur van Johnsons bezoek aan Australië in hongersta king gegaan. Ze hebben, uitgerust met slaapzakken en dekens, plaats genomen op de trappen van het par lementsgebouw. Reglement verkeersregels en verkeerstekens DEN HAAG, 19-10. De minister van verkeer en waterstaat zal bevor deren dat het reglement verkeersre gels en verkeerstekens op 1 januari '67 in werking zal treden, met uitzon dering van het eerste en derde lid van artikel 122. Laatstgenoemde bepalingen, die betrekking hebben op het verbod om een doorgetrokken streep die de rij baan in rijstroken verdeelt, te over schrijden, noodzaken de wegbeheer- ders de systematiek van de thans aanwezige markeringen aan een nauwgezet onderzoek te onderwer pen. Dit onderzoek alsmede het ver wijderen van vele reeds aanwezige strepen en het aanbrengen van nieu we strepen nemen zoveel tijd in be slag, dat de inwerkingtreding van dit artikel zal moeten worden uitge steld tot een later tijdstip, zo deelt het ministerie van verkeer en water staat mee. vreesde dat zijn woorden zouden worden uitgelegd als een reactie op de val van het kabinet. „Dat was wijs, maar ik ben minder wijs", be kende de demissionaire vice-minis- ter-presidenl eenvoudig. Minister Biesheuvel verklaarde voorstander te zijn van de vrije on dernemingsgewijze produktie. Van die overtuiging uit is hij op prin cipiële cn op zakelijke gronden te gen nationalisatie van de produktie- middelen, dus ook van de grond. In het kader van een goede grondpoli- tiek is die nationalisatie ook hele maal niet nodig. Er zijn andere middelen voor de overheid om richting te geven aan een goede allocatie van de grond voor verschillende gebruiksdoelein den. BODEGRAVEN. De 22-jarige heer C. G. Mulder uit 'Utrecht is om het leven gekomen, toen hij op de rijks weg Den Haag-Utrecht met een te genligger in frontale botsing kwam. ZIERIKZEE: 21 okt. 7.56 v.m. 20.35 n.m. BROUWERSHAVEN 21 okt. 7.55 v.m. 20.27 n.m. Springtij: 23 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een depressie die al dagenlang het weer in west-Euro pa beïnvloedt, is nu boven noord- Schotland aangekomen en neemt ge leidelijk verder in betekenis af. Langs het front van deze depres sie, dat zich van zuid-Noorwegen over Denemarken en Duitsland naar noordoost-Italië uitstrekt, is vrij veel regen gevallen. Een kleine storing, die van de oceaan naar de Golf van Biscaye kwam, bracht vanmorgen regen in zuidwest-Frankrijk. Deze storing zal waarschijnlijk over het Alpengebied naar Duitsland gaan. Uitlopers van het bijbehorende- re- gengebied kunnen vannacht over het zuidoosten van ons land trekken. De wind zal daarbij verder afnemen en morgen ruimen naar zuidwest tot west. De lucht blijft onstabiel zodat morgen plaatselijk enkele buien kunnen voorkomen. In de tempera tuur komt maar weinig verandering. DEN HAAG. 19-10. De kabinets formateur, drs. W. K. N. Schmelzer heeft nog geen nieuwe afspraken ge maakt. zo zei zijn woordvoerder, dr. G. J. Lammers, directeur van de R. V.D., woensdagavond tijdens een persconferentie. Tijdens de woens dag gehouden besprekingen met de heren van der Ploeg en Roolvink zette de formateur nader uiteen hoe hij zich voorshands voorstelt verder tewerk te gaan. „Daarover heeft een gedachten wisseling plaats gevon den", zo werd gezegd. Locomotief koos de vrijheid PARIJS, 20-10. Op het station Austerlitz te Parijs heeft vannacht een op hol geslagen elektrische loco motief een grote ravage aangericht. De motorwagen, die zich in een de pot bevond, kwam door onbekende oorzaak op gang, reed naar buiten, botste na bijna twee kilometer te hebben afgelegd op het station tegen een stootblok, schoof nog een eind door, daarbij een kantoortje ram mend, en kwam tenslotte tot stil stand tegen de restauratie. Er ge beurden geen persoonlijke ongeluk ken. PALO ALTO. 20-10. Twee chirur gen van dc Stanford-universitcit in Californië, Robert Wuerflcin cn Nor man Shumway, zijn erin geslaagd harten die ze verwijderd hadden uit dc kadavers van pas gestorven hon den, weer op gang te brengen, te transplanteren op levende honden cn ze vervolgens gedurende acht tot achtendertig uur te laten blijven functioneren. De artsen delen in een rapport aan het Amerikaanse genootschap van hartspecialisten mee dat ze hebben ontdekt, dat - wanneer geen bijzon dere voorzorgsmaatregelen zijn ge troffen - een hart in vier van de vijf gevallen binnen oen uur na het over lijden van de betrokken dieren nog op gang kan worden gebracht, in ze ven van de tien gevallen na ander half uur, maar nimmer nadat meer dan twee uur verstreken zijn. De twee chirurgen stellen dat deze ontdekking een grote stap kan bete kenen in de rcihting van een „har- tonbank", zoatls er al bloed- en ogen banken bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1