m 150 jaar stethoscoop TREK IN f 1000. CONTANT? TREK IN EEN If GRATIS VLIEGREIS NAAR WOLFSBURG? TEST EEN VW EN WIN! Garage Slager Flitsen1 uit het buitenland Streven gericht op een eervolle vrede Wat biedt de BEELDBUIS? DE ONDERGANG VAN UHR Gevraagd: NET MEISJE Koopt bij onze adverteerders JOPPE'S zelfbediening Extra voordelig: ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBODE tlwsdag IS oktober 1966 Nr. 19677 In het jaar 1816 te Parijs geïntroduceerd Een jong geneesheer begon enkele jaren geleden zijn medische loop baan met een waarneming op het platteland. Hij stond een van de al lereerste praktykdagen op een ver afgelegen boerderij aan het ziekbed van een jongetje dat over pijn in de borst klaagde. Tijdens het onderzoek bemerkte de jonge dokter, die zich nog maar ma tig op zijn gemak voelde, tot zijn schrik dat hij zijn stethoscoop verge ten had. In de hoop dat er niemand in lachen zou uitbarsten, legde hij zijn oor tegen de rug van het ventje en hij hoorde toen het zogenaamde „pleuritisch wrijven". Gesterkt door de ontbetwijfelbare diagnose gaf hij de moeder daaruit volgende voorschriften en aanwij zingen, maar de boer zelf was ach terdochtig en vroeg dan ook wan trouwend wat het kereltje dan toch wel mankeren mocht. De jonge geleerde trachtte de boer, op wiens gezicht duidelijk te lezen stond dat hij eigenlijk liever zijn oude vriend de dierenarts had laten komen, duidelijk te maken dat zijn zoontje aan borstvliesontsteking leed. „Zo, zo", merkte de boer toen iro nisch op, „dat is dan wel heel knap, de wetenschap schijnt al weer een flink stuk vooruit te zijn gegaan, want ik wist niet beter of de dokters hadden daar een paar slangetjes voor nodig om dat te constateren Galant gebaar? Ook de grote geneesheren als Hip pocrates, Harvey en Corvisart legden hun oor tegen de wand van de borst kas wanneer zij iets wilden waarne men van hetgeen daarbinnen te ho ren was: een zeer doeltreffende me thode van onderzoek waarbij men het geluid uit de eerste hand heeft. Pas in 1816 - nu dus 150 jaar gele den - heeft de Franse clinicus Laënnac daarin verandering ge bracht door bij de auscultatie een papierrol te gebruiken die tussen het oor van de onderzoeker en de zieke werd gebracht: hierdoor werd het directe lichamelijke contact tussen arts en patiënt tot een minimum be perkt. Anecdotes die over Laënnac in omloop zijn wekken de suggestie dat het hier slechts een galant gebaar zou betreffen, een beminnelijke ges te om de Parijse dames te gerieven. Het zijn echter niet zozeer overwe gingen van welvoeglijkheid geweest, maar veeleer uitgesproken techni sche motieven waardoor de stethos coop in gebruik genomen is. De voordelen Met dit apparaat kan men gemak kelijker dan bij de „directe" metho de eventuele verschillen tussen links en rechts waarnemen, hetgeen bij de ausculatie van de longen van grote betekenis is. Bovendien kan men de stethoscoop gemakkelijk op plaatsen zetten die voor het oor niet of zeer moeilijk bereikbaar zijn. zoals tus sen de groeven boven en onder het sleutelbeen. Bij het onderzoek van het hart is het gewenst de tonen boven de ver schillende hartkleppen afzonderlijk te beluisteren en eventuele geruisen nauwkeurig te lokaliseren: met de directe ausculatie is dat niet goed mogelijk, met de stethoscoop gelukt dat aanmerkelijk beter. In een openbare les bij de officiële aanvaarding van zijn ambt als lector in de cardiologie aan de Rijksuni versiteit te Leiden op 7 december 1965 heeft dr. Hartman de beteke nis van de stethoscoop voor de aus culatie van de harttonen nog eens duidelijk belicht. Verloskunde Oorspronkelijk gebruikte men dus een instrument waarbij de onder zoeker slechts met één oor luisterde. Dn soort stethoscoop kan men thans in vrijwel ongewijzigde vorm nog terugvinden in onze verloskundige klinieken. Het is een houten of me talen buis, waarvan het ene einde trechtervormig uitloopt, terwijl op het andere uiteinde een platte schijf is aangebracht, waarop men het oor kan leggen. Dit wel zeer simpele ap paraatje is onmisbaar voor het be luisteren van de harttonen van het nog ongeboren kind. Het toestel dat meer algemene be kendheid heeft gekregen, geniet de weidse naam van binauriculaire fle xibele stethoscoop: er wordt met twee oren geluisterd en het hele ge val is buigbaar. Dit is de stethoscoop waar niet alleen de meeste zieken kennis mee hebben gemaakt, maar waarvoor ook talloze gezonden die gekeurd moesten worden voor een levensverzekering of een vaste aan stelling of zij die een medische sportkeuring moesten ondergaan, diep hebben moeten zuchten. Genezend De tijd is nu wel voorbij dat men veronderstelt dat er van het luiste ren met de stethoscoop een genezen de en heilzame invloed uitgaat. Ik herinner me hoe een bejaarde me dicus mij eens vertelde dat hij vroe ger een oud baasje onder behande ling had gehad, die hem dringend had gevraagd hem nogmaals met die oorslangetjeste electriserenom dat dat hem een vorige maal zo on zegbaar veel goed had gedaan! Wel ontmoet men thans nog steeds de meest zonderlinge voorstellingen over de werking van de stethoscoop. Maar al te vaak denkt men nog, dat er in het binnenste van dit instru ment allerlei geheimzinnige onder delen verborgen zitten. Zonder truc's De constructie van de stethoscoop is echter kinderlijk eenvoudig: twee rubber slangen, die aan het ene ein de voorzien zijn van oordoppen en die aan de andere kant gezamenlijk uitkomen in een metalen opzetstuk. Dat is dan alles: het geluid wordt door een gewoon slangetje geleid; geen elektrische versterkers, geen micro-telefoontje of „radio-onderde len", geen geheimenissen, geen trucs, geen dubbele bodem! Dal wil niet zeggen, dat het ge bruik van dit instrument nu ook ge makkelijk is .Het luisteren met de stethoscoop moet even moeizaam ge leerd worden als lezen en schrijven. Men dient geheel en al vertrouwd te raken met de geluiden die er norma liter te horen zijn, opdat men de ge ruisen die door ziekelijke afwijkin gen zijn ontstaan daarvan met ze kerheid kan onderscheiden. De student hoort met de stethos coop in het begin vrijwel niets, daar na volgt een periode dat alles hem het zelfde in de oren klinkt. Pas na veel oefening krijgt hij het onder scheidingsvermogen voor de fijnere nuances die bij het beluisteren van het ademgeruis en van de harttonen zijn waar te nemen. Nog dagelijks Naast de vele zeer moderne hulp middelen die ons heden ten dage bij het lichamelijk onderzoek ten dien ste staan, is de stethoscoop een uiterst waardevol instrument ge bleven. Het heeft er wel eens naar uit gezien dat dit apparaat door de snelle vooruitgang der techniek, met name van de röntgenologie, geheel overbodig zou worden. Voor het constateren van bepaal de verschijnselen in de stethoscoop echter tot nu toe een vrijwel onmis baar instrument is gebleven: er zijn afwijkingen, zoals „bronchitische ge ruisen" en het hierboven genoemde pleuritisch wrijven, die langs geen andere weg dan door ausculatie kun nen worden otdekt. Dr. Alfreda Briedé. UTRECHT. De acht leden van de noodraad in de Boerenpartij heb ben vanmorgen de aangetekende brief ontvangen, waarin de heer E. J. Harmsen hun meedeelt dat zij zijn geroyeerd als 'lid van de partij. De noodraad legt, het schrijven naast zich neer. SPORTBERICHTEN VOETBAL Nieuw Borgvliet-Zierikzee 3-4 In een op behoorlijk peil staande wedstrijd is het Zierikzee gelukt bij Nieuw Borgvüet een verdiende over winning te behalen. De Zierikzee- spelers verdienden zeker allen een pluim voor de wijze waarop zij de zege wisten te behalen. Met inzet van al hun capaciteiten hebben zij zich ten volle gegeven om de winst te kunnen bemachtigen. De bëzoekers wisten al direct na de aftrap enige goede aanvallen op te zetten welke de Nieuw Borgvliet defensie wist af te weren. Toen er een kwartier was gespeeld liet een der verdedigers van de thuisclub een steekje vallen waar midvoor A. Klink als de kippen bij was om van te profiteren (0-1). De thuisclub stelde hierna alles in het werk om de balans weer in even wicht te brengen waarin zij ook slaagden (1-1) met welke stand ook ie rust aanbrak. Minder rooskleu rig begon het er na de hervatting voor de bezoekers uit te zien toen de midvoor van de thuisclub met een kopbal de stand Qp 2-1 bracht. Zie rikzee liet na dit doelpunt evenwel al, spoedig blijken dat het allerminst van plan was bij de pakken te gaan NEW YORK. De 78-jarige Mauri ce Chevalier heeft het bij zijn op treden in het Waldorf-Astoria-ho- tel in New York zonder muzikale begeleiding moeten doen. Als gevolg van een loonconflict met de direc tie van het hotel weigerden de mu sici op te treden. MUENCHEN. Wieland Wagner, een kleinzoon van de componist Ri chard Wagner die sinds 1950 met zijn broer Wolfgang de jaarlijkse Wagner-festspielen in Bayreuth or ganiseerde, is op 49-jarige leeftijd overleden. WENEN. De leider van de Roe meense communistische partij, Ceau- sescu, is aan het hoofd van een gro te delegatie naar Moskou vertrokken zo heeft radio Boekarest bekendge maakt. Ook de leiders van verschei dene andere Oosteuropese landen zijn naar de Sowjet-Unie gegaan. MANNHEIM. In het kader van het in de afgelopen week in Mannheim gehouden filmfestival is de prijs van het internationaal oecumenisch film centrum toegekend aan de Neder landse film „De minder gelukkige terugkeer van Joszef Katus naar het land van Rembrandt" van Wim Verstappen. LISSABON. De Portugese voetbal ler Lucas Vicente is bij een ver keersongeluk zo ernstig gewond ge raakt, dat hij nooit meer zal kunnen voetballen. BRUSSEL. Een de afgelopen zo mer gepleegde moord in de Belgi sche plaats Borgerhout heeft het af gelopen weekeinde geleid tot de ont dekking van een Antwerpse bende, die niet minder dan 140 inbraken heelc gepleegd. De buit daarbij heeft naar schatting meer dan zeven mil joen Belgische frank, 500.000 gul den, bedragen. ATHENE. De twintigjarige Griekse koningin Anne Marie, een vroegere Deense prinses, verwacht in mei of juni aanstaande haar tweede kind. Haar eerste kind, een dochtertje, werd in juli 1965 geboren. LIMA. Bij gevechten tussen sta kende arbeiders van een kopermijn in een plaats in Zuid-Peru en de po litie zijn, naar in Lima verluidt, zes arbeiders om het leven gekomen en ongeveer dertig gewond. Johnson naar Verre Oosten WASHINGTON, 17-10. President Johnson heeft maandag in Washing ton, vlak voor zijn vertrek naar het Verre Oosten, verklaard, dat de V.S., samen met de zes andere landen die aan de conferentie van Manilla deel nemen, zullen proberen zo spoedig mogelijk tot een eervolle vrede te komen. Johnson, die eerst naar Honoloeloe gaat, liet uitkomen dat de kwestie- Vietnam het voornaamste onderwerp van gesprek zal zijn in Manilla. Maar men zou zich op de conferentie ook uitvoerig bezig houden met burger lijke vraagstukken, in het bijzonder het probleem van de Wederopbouw. De president, die de reis met zijn vrouw maakt, wordt om 00.45 uur Ned. tijd in Honoloeloe verwacht. Vandaag (dinsdag) vertrekt hij van daar naar Nieuw-Zeeland. Zijn be zoek aan Nieuw-Zeeland duurt van 19 tot 20 oktober, daarna volgen Australië (21-22 oktober), de Philip- pijnen (23-27 oktober) - de topconfe rentie in Manilla begint op 24 okto ber - Thailand (27-30 oktober), Ma leisië (30-31 oktober) en Zuid-Korea (31 oktober-2 november). neer zitten. Zelfs Onno Krips liet af en toe zijn gezicht in de voorhoede zien. Bij een hoekschop van de rood zwarten smaakte hij zelfs het genoe gen de gelijkmaker in het net te kop- ken (2-2). Zierikzee ging hierna steeds meer druk op het doel uitoefe nen. Willemse plaatste een vrije trap keurig voor doel waar Onno Krips weer aanwezig was om met een kop bal zijn club de leiding te geven (2-3) Met een hard schot had Jac. Willem- se hierna succes waarmee hij de stand op 2-4 bracht. Vijf minuten voor tijd slaagde de midvoor van Nieuw Borg vliet ei* nog in de achter stand terug te brengen tot 3-4 maar verder liet de verdediging van de bezoekers het in de resterende mi nuten niet meer komen. Zierikzee li-Zeeland Sport IV 3-1 Een verdiende overwinning voor de thuisclub die overwegend het bes te var? het spel hadden. De eindstand werd reeds in de le helft bereikt. Uit een uitstekende pass wist Jan Jonker met een keurige schuiver Zierikzee reeds in de 4e minuut de leiding te geven (1-0). In de 9e mi nuut ging deze voorsprong weer ver loren toen bij een hoekschop de Zie rikzee verdediging verzuimde het le der voldoende op te ruimen waarvan de riet in strafbare buitenspelpositie staande midvoor dankbaar profiteer-, de (1-1). De thuisclub nam hierna het heft weer in handen en in de 14e minuut hadden zij reeds weer de lei ding door Vermeulen die een voor zet van Hendrikse langs de doelman ir het net kopte (2-1). Een kopbal van Moelker uit een hoekschop ging hierna rakelings over de lat. In de 29e minuut liep Vermeulen goed door op een schijnbaar verloren voorzet van Hendrikse waarbij het leder over de doelman heen in het net kopte (3-1). Jonker schoot hierna nog hard op de paal waarna de rust aanbrak. Na de hervatting was het een gelijkopgaande strijd met Zie rikzee iets gevaarlijker zonder dat zij er hierbij in slaagden nog tot scoren te komen. Een maal hadden de rood zwarten nog pech toen Ko Koevoets buiten het bereik van de doelman op de lat kopte. WOENSDAG 19 OKTOBER. NED. I: Een uitgebreid voorpro gramma en een boeiende hoofdfilm. Eerst Pipo de Clown en Lin Wong uit Hong Kong, een aflevering van de jeugdserie Vriendjes in de We reld. In Openbaar Kunstbezit wer ken van de grote Franse meester Toulouse Lautrec en vervolgens Dan Mona, de mooie artieste die telkens weer probeert haar echtgenoot bij de neus te nemen. Na het journaal tien minuten met de A.R. partij en vervolgens „Inburgeren'' van Han Lammers. Hij begint een nieuwe se rie met als onderwerp Informatie, betrouwbaar of onbetrouwbaar? Dan is het negen uur en volgt de hoofd film. Het is één van de beste van Hitchcocknl. Dial M for Murder, in het Nederlands omgedoopt tot „U spreekt met uw moordenaar". NED. II: De VPRO begint het pro gramma met de eerste aflevering van de nieuwe jeugdserie Tom Sa wyer. We leren niet alleen Tom, maar ook zijn vriendinnetje Peggy, zijn vriend Huckleberry Finn en alle andere bekende figuren uit de verhalen van Mark Twain kennen. Nog meer voor de jeugd, maar niet voor de jonge mensen alleen. Leo nard Bernstein vervolgt nl. zijn Young People's Concert-serie. In de reeks Randfiguren richt Ernst van Altena de schijnwerpers op de Fran se dichier-schrijver Paul Fort. Tot slot van de avond het eerste pro gramma met ds. F. E. van Leeuwen, remonstrants predikant uit Amster dam, die onder de titel Godsdiensti ge Bespiegelingen regelmatig een re ligieuze uitzending voor de VPRO zal verzorgen. Zijn onderwerp is de teach-in, die de VPRO organiseerde over de vraag: God, na de dood van God. WOENSDAG 19 OKTOBER. NED. I: 17.00 Kinderprogramma 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Mijn vrienden in de we reld; 19.15 Openbaar Kunstbezit; 19.30 Mona; 19.55 Socutera; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 Inburgeren21.00 U spreekt met uw moordenaar; 22.40 Journaal. NED. 11: 20.00 Nieuws; 20.01 Tom Sawyer; 20.30 Concert voor jonge mensen; 21.20 Randfiguren; 21.50 De toekomst van het christendom; 22.05 Journaal. 53. „Harald!" riep Aram verbaasd, „wat wilt ge? Waarom sluipt ge hier zo steels in de nacht naar binnen?" .Stil", was het antwoord, „niet zo luid. Ik ben gekomen om u bij uw ontvluchting te helpen". „Mijn ontvluchting?" „Ja zeker", zei Harald, Aram scherp aan ziende, „ge wildet toch uit de macht van Maya ontkomen, of zijt ge inmiddels van gevoelens veranderd?" „Neen", antwoordde Aram, „doch het verbaasd mij dat gij mij, tegen de wensen van Maya, wilt helpen ontkomen!" Harald glimlachte bitter. „O blinde dwaas", zei hij. „Natuurlijk zou ik altijd met haar willen samenwerken, de Kan-Ur cn zijn albino's voor haar vernietigen, een wereldrijk voor haar veroveren! Doch denk aan de voorspelling, volgens welke zij één der beide vreemdelingen, die haar tegen de Kan-Ur helpen, tot gemaal kan kiezen. En haar keuze schijnt meer en meer te neigen naar degene wiens karakter niet bij het hare past". Even lag er een felle ja- louzie in de blik waarmee hij Aram aan keek. „Ik wilde dat ik geen vriendschap voor u voelde", mompelde hij. „Hoe veel eenvoudiger is het toch om deze zaken met het zwaard te regelen". „Ik wil niet tussen u en Maya instaan!" riep Aram. „Ik „Ik weet het", onderbrak Harald hem, „cn daarom zal hot voor ons beiden hel beste zijn, indien ge dit eiland verlaat. Maya zal echter trachten dit te verhinde ren en daarom is er maar één ontsnap pingsmogelijkheid: het vluchtschip van de Kan-Ur". „Het vluchtschip?" herhaalde Aram, „het schip dat zwaar bewaakt wordt en waar van wij niet eens weten welke krachten het in beweging zullen brengen?" „Het is misschien het meest doldrieste plan dat ik ooit bedacht heb", gaf Harald toe, „doch voelt ge er iets voor?" Arams ogen begonnen te schitteren: de avonturier was in hem wakker geworden. „Ik voel er voor", zei hij eenvoudig en glimlachend schudden de beide mannen elkaar de hand om deze gevaarlijke af spraak te bezegelen. Kom vóór 5 november even bij ons aan. Kies het VW-type, dat u wilt testen. Trek er maar flink aan. Test hem goed. Hij kan ertegen. Geef daarna uw me ning. Die kunt u kwijt op het speciale testformulier, dat u van ons voorgelegd krijgt. Hebt u alle vragen op de laat ste na - beantwoord zet u schrap Want uw antwoord op de laatste vraag kan u DUIZEND GULDEN of een VLIEGREIS NAAR DE VW-FABRIE- KEN opleveren. Een jury van experts beoordeelt name lijk originaliteit en bondigheid van dit antwoord. De hoofdprijs en 20 vliegreizen voor 2 personen zijn ter beschikking gesteld door Pon's Automobielhandel N.V. - Amersfoort. Brouwershaven Telefoon 344 ongeveer 20 jaar, voor huishoudelijke werkzaam heden in ons kantoorgebouw te Scharendijke. N.V. „DIJKSBOUW" Directiekect Kampweg - Scharendijke - tel. 01117-456 Poststraat 31 ZIERIKZEE Voor voordeliger kopen Voor betere kwaliteit Voor méér keuze UNOX nassi en bami - per blik 1,49 LIEBIG tomatensoep van 1,08 nu 0,87 LIEBIG groentensoep van 1,08 nu 0,89 LIEBIG kippensoep van 1,18 nu 0,98 Siam ryst - per pak f 0,55 Macaroni - per pak, 500 gram 0,55 CENTRA koffie: tweede pak met 50 cent reductie Nieuwe oogst DADELS Nieuwe oogst PECAN NOTEN Nieuwe oogst BRUINE BONEN Geheel nieuw voor Schouweu-Duive- land zijn de kant-en-klare vruchten desserts van: Californischc pruimen - abrikozen - aardbeien on appcl-abricozcn. Van do Deense Magolet-fabrieken ontvangen: Zalmsalade - Garnalensalade - Princcsscsaladc - Vleessalade - Huzarensalade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7