NED. HEIDE MIJ. ZAG DE „WONDEREN VAN ROTTERDAM Noodweer in Italië Wreed optreden van Britten in Aden? Betoging in Bogor PgMfK IT - - ill Bombardements- pauze in Vietnam? Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Chefarine 4 STREEKNIEUWS De grote actie voor de vluchtelingen start op 24 oktober Impressie van een excursie Krasse Indiaan (Van een medewerker) „My spreekt de blomme een tale My is het kruid beleefd". Deze wc orden, een eeuw geleden t'cor de Vlaamse dichter Guido Ge- ielle neergeschreven, kunr.en in het vervolg werden nagezegd, door de deelnemers aan de excurdsie van de Nederlandse Heide My, vrydag j.l. gehouden, waarby cok een aantal deelnemers van Schouwen-Duiveland Al heeft Gezelle het dan wel iets anders bedeeld, dan de bezoeker van Rotterdam, die tevens deelnemer is geweest aan deze excursie, die in het vervolg met genoegen zal terugden ken aan de plantentuin van de ge meenten waar hem door het Hoofd van de Dienst zoveel verteld werd over wat er allemaal omgaat op de plantsoen en blccmkwckerücn die Rotterdam er op na houdt. Dit niet alleen om burgemeester Thomassen en de wethouders elke week een fris bloemetje op hun bu reau te geven (ook dat gebeurt) of om representatief voor de dag te komen, wanneer binnen of buiten landse gasten wereldhaven no. 1 ko men bezoeken (cok dat behoort tot de taken van de plantsoendienst), maar veel meer wat gedaan wordt om de Rotterdamse parken en stra ten „groen" te houden. Indrukwekkende cijfers Dan 'vallen cijfers als 250.000 voor- jaarsplanten, 750.000 zomerbloemen en 1 miljoen heesters. Ruim een uur werd op de 23 ha grote tuin doorge bracht, waarvan verteld werd dat ze straks geheel zal werden dienstbaar gemaakt aan de teelt van bloemen en heesters, omdat men voor de bo men noodgedwongen een ander ter rein (15 ha) heeft moeten zoeken. Nu waren ze er nog gedeeltelijk, de percelen met linden en kastanjes met iep en es, met hemelbomen en andere soorten met bepaald gevorm de kronen. En er was nog meer, tro pische kassen met knotsen van herts hoornvarens en andere uitheemse planten. Men kon er de bananen zo maar van de bomen plukken, men vindt er de wildste orchideeën, naast de koffie en de katoen, ja wat vindt men er eiöenlijk niet. Iedere plantenliefhebber, mag het allemaal mits tevoren aangevraagd, gratis bezichtigen. En toch denkt niemand die Rot terdam zegt, niet direct zoals bij Haarlem, aan een bloemenstad. Neen Rotterdam is de stad van de techniek en van de werkdrift. En daarom was aan het bezoek van de plantentuin al een bezoek aan het vliegveld Zestienhoven vooraf ge gaan. Niet zo maar een bezoek langs het lijntje, maar een bezoek waarbij men reed over startbanen en toegangsba- nen (aangelegd door de Ned. Heide Mij) waarbij vooral de verlichting opviel. Een causerie met dia's had tevoren al iets opgelicht van de sluier, waar achter men in werkelijkheid straks zou mogen kijken en zo werd de rondleiding c.q. rondrit, onder lei ding van de heer Koldenhof (tech nisch ambtenaar van de Ned. Heide Mij) een mooie en leerzame trip. Want Zestienhoven moge dan lang niet zo veel betekenen in het inter nationale luchtverkeer als Schiphol, waar alles veel groter is, imponerend was het tcoh wel en de vliegveldver lichting van Zestienhoven is die van Schiphol ver vooruit. Eerst recht onder de indruk van wat Rotterdam als wereldhaven is, hoe het gemeentebestuur vecht om deze plaats te behouden en wat daar allemaal voor moet worden gedaan, komt men echter te weten als men van Rotterdam (Oost) rijdt naar Oost Voorne. Men komt dan eerst via het oude Kralingen en de Van Brienen- oordbrug in de nieuwe woonwijken Lombardijen en Pendrecht en van daar in het Botlek-gebied, langs de satellietsteden als Hoogvliet en Spij- kenisse. Onder de deskundige leiding van één de directeuren van het kantoor Rotterdam der Kon. Ned. Heide Mij., ken men dan heel wat wetenswaar digs horen over wat na de oorlog hier uit de grond is gestampt in de letterlijke zin van het woord. Hoe eerst het Botlek-gebied aan de snel oprukkende industrie, vele ja ren voor men dit had gepland, ge heel uitverkocht was en men ver volgens ook aan het Europoortgebied nog niet genoeg had, zodat men nu al een begin heeft gemaakt met de uitgifte van industrieterrein aan de Maasvlakte, nu nog geheel zee, straks ook een der havens van Rotterdam, wereldhaven no. 1. Verschillende havens Want iedereen kent wel de namen Maashaven en Waalhaven, men heeft wel eens gehoord van de Konings haven of de Merwehaven, van de St. Jobs- en Parkhaven, maar weet men wel dat naast de vijf petroleumha vens hier ook de Beneluxhaven, de Brittaniëhaven, de Dintelhaven en de St. Laurenshaven heeft .onbekende namen nog, maar +och al behorend tot dat uitgestrekte havengebied in die schier eindeloze zandvlakte, waarin men het eiland Rozenbui-g en de voormalige zee-arm de Bot lek heeft herschapen. Dit is het ge bied van de petro chemische indu strie, waarin hier en daar verloren nog een boerderij staat, met een Boerenbruiloft WOLLONGONG, 17-10. In Wollongong in cle Australische staat Nieuw-Zuid-W ales, is Harriet de Boer in het huwe lijk getreden wel Fred de Boer wiens ouders in Nederland wonen. Mevrouw de Boer-de Boer i.s geen familie van echt genoot Fred de Boer. De Dutch -Australian Weekly bracht dit schokkende bericht onder de kop „Boerenbruiloft". klein beetje bouwalnd er omheen, maar waar ulles ligt onder een laag zand van vier a vijf meter dik op het maaiveld gespoten, om be schermd te zijn wanneer een tweede vloedgolf als die van 1 februari 1953 onze lage kust mocht bespringen. Waar men van stille dorpjes, als Hoogvliet en Spijkenisse steden ge maakt heeft van duizenden inwc - ners, inwoners die dag aan dag zijn bloot gesteld aan de giftige gassen die worden uitgebraakt door de kraakinstallaties of de tientallen me ters hoge schoorstenen, waar men de meest wonderlijke r.-rodukten produ •eert uit olie of steenkoolafvalprc dukten. Oprukkende industrie Ook de badplaats Oostvoorne komt door de oprukkende petro chemische industrie nu onder het bereik van dc stank van deze industrie en zij die meenden door het kopen van een rustig huisje aan zee, de rest van hun dagen ongestoord te kunne:, doorbrengen, komen nu bedrogen uit, evenals de stichting van Hoog vliet als satellietstad door de plano logen een misser is geweest, even eens door de chemische luchtveront- reiningin bij de veel voorkomende westelijke winden. En allen waren het er wel over eens, voor zover zij tot gemeente- cf polderbestuurders op ons eiland be hoorden, dit moeten we op Schou wen-Duiveland niet. En zij die in de omgeving van de nieuwe Sloehaver. woonden, ze zeiden het onomwon den, dit gaat nu bij ons ook begin nen. Is de aldus te betalen prijs voor de industrie niet te hoog? Keerzyde medaille Elke medaille heeft zijn keerzijde, .'it bleek duidelijk hoe imponerend de kraakinstallaties, en de tientallen opslagtanks van Shell, Gulf, Esso en andere grote maatschappijen, met hun eeuwige vlammen zijn. De weg wijzers in het Botlek- en Europoort- gebied liege er niet om. hier is voor miljarden geïnvesteerd en dit gebied is van enorme betekenis voor de va derlandse economie, het verlies van het natuurgebied de Beer. onvervang baar misschien als vogelbroedgebied is economisch veel minder "belang rijk dan wat er voor in de plaats kwam en komt, maar tochals het even kan, dan liever geen petro chemische industrie minder dan 50 km. van ons woon- en werkgebied. Dan liever de stilte van de Schou- wcn-Duivelandse binnenwegen en binnendijken, de serene rust van plaatsen als Sehuddebeurs en Schut je. liever de brede poldervaarten en inlagen naar de gemalen en onge- rc.T natuur van de domaniale duin gebieden dan de indrukwekkende vestigingen van de wereld industrie concerns. In het Oostvoornse Hotel van Ma rion werden enkele huishoudelijke mededelingen gedaan, werd de ex cursie afgerond met een goed diner en werd de terugtocht aanvaard. Excursie 1966 had aan de deelne mers Rotterdam laten zien, als een stad met drie gezichten, een stad met een gezicht naar de luchthaven, in de Zestienhovense polder, een gezicht van bloemen en planten in de omge ving van het Kralingse Bos en ten slotte het grote gezicht, zoals dat het meest aan de wereld wordt getoond, de stad, die zorgt voor havengele genheid voor geheel Europa, want daarom heet het daar immers niet ten onrechte en slagvaardig gevon den Europoort gebied, als de poort die toegang geeft tot geheel Europa. Imponerend en toch BIJZONDERE HANDTEKENING ZIERIKZEE. 17-10. De (straks scheidende) secretaris van de Sociëteit „De Vereenigingte Zierikzee, de heer C. J. H. Scheuerman, toonde ons een 19e eeuws Introductieboek, dat tot de waardevolste beschei den behoort van de sociëteit. Behalve een stoet van promi nente Zierikzeese (en andere) namen, stuit men op de hand tekening van de vermaardsle 19e eeuwse Franse dichter Victor Hugo, die blijkens de datering - in 1807 Zierikzee moet hebben bezocht en ken nelijk ter sociëteit werd uitge nodigd. Deskundigen hebben een onderzoek ingesteld naar de authenticiteit van de on dertekening; de handtekening bleek origineel. NEW YORK. Bij een brand in de zakenwijk van Manhattan zijn he den-dinsdagmorgen twaalf brand weerlieden vermist. Gevreesd wordt dat zij bedolven zijn onder een in stortende muur. Tweehonderd brand weerlieden, acht artsen en zeven verpleegsters waren naar de plaats van de brand gezonden. a De algemene vergadering van de V.N. heeft maandag Botswana en Lesotho als 120ste en 121ste lid van de organisatie toegelaten. De twee landen zijn ongeveer twee weken onafhankelijk geworden, voordien waren zij de Britse protectoraten Beetsjoeanaland en Basoetoland. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. Op het terrein van de Albatros superfosfaatfabrieken op de Vondelingenplaat in Rotter dam is maandagmiddag een grote kraan omgevallen. Bij dit ongeluk verloor de 45-jarige timmerman A. Lodder uit Bolnes het leven. Drie personen werden zwaar en een licht gewond. SCHERPENZEEL. De 47-jarige J. A. Voskuilen uit Scherpenzeel is op de Lindenlaan in zijn woonplaats te gen een vrachtauto gereden. De man werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. NOORDELOOS. Op de provinciale weg van Papendrecht naar Meer kerk is onder Noordeloos een per sonenauto na een slip tegen een te gemoetkomende vrachtauto gereden. De bestuurder van de personenauto, de 38-jarige heer J. Matse uit Dor drecht, is daarbij om het leven ge komen. ZWOLLE. In het Sophia-zieken- huis in Zwolle is overleden de 24- jarige W. Knol uit Balkbrug. Hij was woensdagavond betrokken bij een verkeersongeval onder Lichtmis. HOOFDDORP. De 57-jarige tech nisch hoofdambtenaar J. de Jongh uit Haarlem is gisteravond om het leven gekomen, doordat een plank de voorruit van zijn personenauto binnenschoof en hem ernstig aan het hoofd verwondde. Het ongeluk ge beurde op de kruising bij de Aals- meerderweg in Haarlemmermeer. LEEUWARDEN. De 11-jarige Gerkc Stccndam te Leeuwarden is maandagmiddag bij de voormalige gasfabriek in Leeuwarden van een dak gevallen. Hij liep hierbij zulke ernstige verwondingen op, dat hij gisteravond in het Diaconessenhuis is overleden, HEEMSTEDE. Door het overlij den in de afgelopen nacht van de 74-jarige heer J. H. Zoet uit Hilver sum in de Mariastichting in Haar lem is het aantal slachtoffers van hel verkeersongeluk op de Hcemsteedse Dreef in Heemstede op vrijdagavond gestegen tot vier. Vulkaan De Kloet (Java) weer actief DJAKARTA, 16-10. De vulkaan De Kloet in Oost-Ja va is voor de tweede keer in een half jaar tijd gaan werken. Volgens het persbureau „Ar.tara" stcot de vulkaan lava tot ruim drie km ver uit. Over slacht offers wordt niet gesproken. In april kostte een uitbarsting van De Kloet aan ongeveer honderd men sen het leven, terwijl er grote schade werd aangericht. ROME, 17-10. Het noordwesten van Italië is maandag getroffen door met zware regenval gepaard gaande stor men, waardoor overstromingen en aardverschuivingen werden veroor zaakt. Het zwaarst werd de omge ving van Acqui Terme getroffen. Een. aantal bruggen werd door het water vernield. De voorlopige schade wordt op ongeveer 40 miljoen gulden gè- schat. LONDEN, 16-10. „Amnesty Inter national", een vereniging die zich be zig houdt met het verlenen van hulp aan politieke gevangenen, is van plan de Britse regering binnenkort een verslag te doen toekomen van de wreedheden, die Britse militairen en politiemannen in Aden zouden heb ben begaan tegenover gevangenen, die van terrorisme werden verdacht. Een Brits blad heeft zondag bijzon derheden uit dit rapport gepubli ceerd. Zo had men gevangenen da gen lang wakker gehouden, urenlang naakt verhoord en in de rondte la ten Iepen totdat ze van uitputting er bij neer vielen. Ook zouden er bran dende sigaretten op de huid van ge vangenen zijn uitgemaakt. Het verslag, dat is samengesteld door de Zweedse afdeling van de vereniging, zal binnen enkele dagen in Stockholm worden gepubliceerd. Roeien over de oceaan LONDEN, 17-10. Bob Thirtle, een gewezen Britse zeeman van 47 jaar, heeft besloten in mei de Atlantische oceaan over te roeien. Hij zal een boot gebruiken van hetzelfde type als de „Puffin", waarmee John Hoare en David Johnstone de Atlan tische oceaan wilden oversteken. Twee dagen geleden heeft men de ..Puffin" omgekeerd op de oceaan aangetroffen. Van Hoare en John stone was geen spoor te bekennen. Ogensteker aangehouden DEN HAAG, 17-10. De Haagse po litie heeft een 15-jarige leerling- straatmaker aangehouden, die heeft bekend op 18 september een 28-ja- rige Spanjaard met de vingers in de ogen te hebben gestoken. Het slacht offer is veertien dagen in een zie kenhuis verpleegd en blijkt aan één oog gedeeltelijk blind te zijn gewor den. Hij zal verder een bril moeten dragen. Het is nog niet bekend welk mo tief de aangehouden jongen had om de Spanjaard in de ogen te steken. Ook is nog niet gebleken of hij de zelfde is die dezer dagen een meisje in de ogen stak. De Zuidlaardermarkt ZUIDLAREN. 17-10. Ir. P. W. Bak ker, rijkslandbouwconsulent in alge mene dienst te Wagcningen, heelt maandag in Zuidlaren de achttiende landbouwbeurs Zuidlaardcrmarkt geopend. IIet vaste expositieterrein van deze beurs is dit jaar met 2% heeta c uitgebreid. Er zijn ruim drie honderd standhouders. De federatie „Het Landbouwwerktuig" heeft dit jaar voor dc eerste maal haar volle medewerking gegeven, hetgeen be tekent dat vrijwel alle importeurs aanwezig zijn. BALTIMORE, 17-10. Ik ben een Amerikaanse Indicia-, v - 't me niet verjagen. Dit gebied behowt mij toe. Dit riep een verontwaardigde 99-ja rige Indiaan, behorende tot de Na vajo-stam, de verbaasde politieagen ten toe die hem met zachte drang uil een autobusstation in Baltimore wil- 6. den verwijderen. De man, die het recht van zijn voorouders op het vol- '72.' '2-. geus hem door blanken bezette ge- - bied opeiste werd wegens ordever storing voor de rechter gebracht. Deze hoorde het pleidooi van de be klaagde vol begrip aan en sprak hem vrij met de opmerking „Op uw leef tijd zou ik er trots op zijn van orde verstoring beschuldigd te worden". De half opgegraven strijdbijl bleef daarmee op haar plaats DJAKARTA, 18-10. Ongeveer 12.000 Indonesische studenten en scholieren hebben gisteren voor het presidentiële zomerpaleis in Bogor een betoging gehouden. Zij eisten, dat president Soekarno zou aftreden en dat hij rekenschap aflegt van zijn doen en laten in het tijdvak vooraf gaande aan en tijdens de staatsgreep van oktober vorig jaar. Een studentendelegatie van vijf man diende de eisen in. De betoging was ordelijk, hoewel duizenden beto gers luide beledigingen aan het adres van president Soekarno uitten. Rusland verwerpt ontwerp V.N.-begroting NEW YORK, 17-10. De Sowjet- Unie heef maandag de ontwerp-be- groting voor 1967 van de Verenigde Naties verworpen, omdat volgens haar de volkerenorganisatie teveel geld aan overbodige zaken uitgeeft. De Sowjetrussische afgevaardigde, Nikolai Koelebiakin, noemde als voorbeelden het te uitgebreide se cretariaat, dat zevenduizend perso neelsleden omvat, teveel documen tatie en te veel vergaderingen en con ferenties van gedelegeerden. Hij vond het te gortig, dat de kosten van het secretariaat 75 miljoen dollar op slokken van de 123 miljoen die de volkerenorganisatie volgend jaar no dig denkt te hebben. 1 De herfst is stevig aan het doorzetten en de „oogst'' is ook vele vallende bladeren „die eens zo groene waren". Personeel van de Plantsoenendienst ruimt tn het hartje ran Zierikzee de herfstboel op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). d Cleo de Merode, die wel de schoonste actrice van Parijs „la belle epoque" rond de eeuwwisseling ge noemd werd, is maandag overleden. Zij is 91 jaar geworden. b De politie van Buenos Aires heeft maandag traangas gebruikt om te verhinderen dat Peronisten een „loy aliteitsdag" hielden ter herdenking van het feit dat ex-president Juan Peron 21 jaar geleden aan de macht kwam. DEN HAAG. De oud-minister van binnenlandse zaken, J. Smallen- broek, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. MANILLA, 17-10. „Het vraagstuk van een pauze in de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zal op de topconferentie, welke maandag in Manilla begint, ter spra ke kernen. Dit heeft president Mar cos van de Philippijnen gezegd tot leden van de buitenlandse pers op een diner in de Philippijnse hoofd stad. Hij zei dat dit onderwerp „één van de redenen was waarom de con ferentie is bijeengeroepen" Hij wil de geen verdere uitleg geven. Scheep vaart berichten Esso Den Haag, pass. 17-10 Ouessant naar Slagan. Esso Rotterdam, pass. 17-10 Gibral tar naar Bahrein. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet helpen snel en doen wonderen De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. b Een Israëlisch militair voertuig is op een mijn gereden in de buurt van de Syrische grens, ten noorden van het meer van Tiberias. DEN HAAG. Het kabinet komt dinsdagochtend om tien uur in de Trcveszaal byeen cm dc lopende za ken van de agenda van vrijdag j.l. af te deen. UTRECHT. De Nederlandse ker ken hebben tot dusver een bedrag van f 209.300 beschikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van de aardbeving in Turkije. SCHIPHOL. Prinses Christina is maandag met een lijnvliegtuig van Schiphol naar Londen vertrokken voor een privé-bezoek van een dag. De prinses werd vergezeld door haar particuliere secretaresse, mej. N. M. de Vlieger. b De Amerikaanse automobielfa briek Chrysler heeft naar een woord voerder heeft meegedeeld, het plan een niet nader genoemd aantal van haar 30.000 werknemers te ontslaan. b De 1.200.000 schoolkinderen in Griekenland zijn vandaag thuis ge bleven in verband met de staking van hun 30.000 onderwijzers die vier dagen zal duren. ELSPEET. Er is mogelijk een nieuw geval geconstateerd van een kindervei-lamming. De patiënte is het negenjarige dochtertje van de fami lie Van de Zande. Het kind is opge nomen in het Boerhaveziekenhuis. a Premier Forbes Burnham van Guyana heeft Engeland officieel la ten weten dat Venezolanen het eiland Ankoko in de rivier de Esse- quibo. die door het betwiste grens gebied loopt, in bezit hebben geno- Praalgraf voor John F. Kennedy WASHINGTON, 18-10. Het stoffe lijk ovei'schot van president John F. Kennedy zal uiteindelijk komen te rusten in een praalgraf van marmer en graniet op de Amerikaanse natio nale begraafplaats in Arlington. Het stoffelijk overschot zal voor 22 no vember, de derde verjaardag van de moord in Dallas, naar het praalgraf, dat 2 miljoen dollar heeft gekost (ruim 7 miljoen gulden), overge bracht worden. De werkzaamheden aan het graf zijn nagenoeg voltooid. De plaats waar Kennedy thans rust, ligt vlak bij het bijna voltooide monumentale graf. ZIERIKZEE Europese Vluchtelingenaclie 1966 Georganiseerd door het Ned. Co mité Vluchtelingenhulp gaat - in sa menwerking met de N.T.S. - op maandag 24 cktcbcr de Europese Vluchtelingenactie 1966 van start. De start vindt plaats in dc tuin van pa leis Scestdyk, in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie. In een in de tuin opgestelde ver warmde reuze-tent wordt door een groep topartiesten een bont pro gramma opgeveerd, waarvoor twee duizend mensen uit het gehele land zijn uitgenodigd. Deze bijzondere bijeenkomst zal worden bijgewoond door de heren J. Goedhart en M. J. Bij de Vaate te Zierikzee, die met hun dames - ge stoken in klederdracht - Schouwen- Duiveland zullen vertegenwoordigen. Bijeenkomst in tuin paleis Soesldijk AMSTERDAM, 17-10, Een van de grote en dringende wereldproble men, die nog niet zyn opgelost, is het probleem van de vluchtelingen in Azic en Afrika, mensen die van hun woonsteden zyn verdreven en onder kommervolle omstandigheden elders een plekje hebben gevonden om ver der te leven. Vooral het lot van dc kinderen is een geweldig probleem. Op een initiatief van Z.K.H. prins Bernhard is er ongeveer twee jaar geleden een Europese samenwerking ontstaan om het lot van deze mensen te verbeteren door permanente voor zieningen tc treffen. De actie nodig het geld hiervoor byeen te brengen start op 24 oktober a.s. in dc avond en zal gevoerd worden in zestien Eu ropese landen. Er is tussen .die landen in onder ling overleg een soort verdeling ge weest van wie wat gaat doen - zo vertelde vandaag mr. F. J. F. M. van Tl.'rl. die optreedt als voorzitter van de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1966 en die on danks dc kabinetscrisis ruim de tijd had genomen om dc plannen uiteen tc zetten. Nederland zal met Noorwe gen en West-Duitsland zich vooral het lot gaan aantrekken van de ruim 6000 Tibetaanse gezinnen, die nadat de Chinezen hun land in 1959 had den geannexeerd, de wijk namen naar India of Nepal. Deze mensen hebben hot heel beroerd. Men zal het op de avond van 24 oktober op de televisie kunnen zien want een re- portageploeg van de N.T.S. onder leiding van Jan Wiegel heeft er een voortreffelijk en ontroerend filmpje van gemaakt. Socstdyk Het centrum van de actie op dje avond wordt de tent van circus Bol- tini, die komt tc staan in de tuin van het paleis Soesldijk. Daar zullen de N.T.S. en de N.R.U., televisie en ra dio dus, een uitgebreid programma bieden aan de ere-gasten van de avond. H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard - plus 2000 andere gasten - en de vele kijkers en luiste raars. die thuis de gebeurtenissen zullen volgen. En die wonen niet al leen in Nederland, want hot pro gramma zal ten dclo via Eurovisie worden uitgezonden naar andere lan den Zoals bekend zullen om kwart over acht die avond in geheel Nederland 80.000 vrijwilligers beginnen met een huis aan huis collecte. Via de Stich ting van de Arbeid is er bovendien een aellc onder dc werkgevers en werknemers in het bcdryfslcvcn ge start. De 20.000 Tibetanen. die ten dele van de Nederlandse vrijgevigheid af hankelijk zijn zullen een nieuw le- vep kunnen beginnen als een bedrag van f 25.000.000 bijeen kan worden gebracht. India cn Nepal hebben grond beschikbaar gesteld voor agrarische bedrijven cn er zullen ook enkele kleine industrieën en half in dustrieën worden gecreëerd, zodat deze mensen in hun oude beroepen een bestaan zullen kunnen opbouwen Technische hulp via de Ver. Naties is daarbij verzekerd. Maar het geld is natuurlijk een eerste vereiste. Goede controle De Nederlandse stichting zal ech ter een scherpe controle instellen op het gebruik van het geld en pas gel den beschikbaar stellen als het pro ject geregeld cn goedgekeurd is, waarbij de beslissing in Nederland ligt. Op 24 oktober zullen 300 miljoen welvarende Europeanen de taak krij gen 50 miljoen gulden bijeen te bren gen op dat 30.000 mensen, die van hun huis verdreven zijn. weer een mogelijkheid krijgen een normaal be staan tc vinden en hun kinderen een behoorlijke levenskans te geven. Mr. Van Thielï „De oplossing van dat probleem móet toch mogelijk zijn".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4