DE ZIERIKZEESCHE COURANT PERU GETROFFEN DOOR EEN KRACHTIGE AARDBEVING K.V.P. krijgt veel reacties Conferentie van rode leiders te Moskou Dagelijks bestuur van K.V.P. achter de Tweede Kamer-fraktie Wordt stukje van Westersclielde ingepolderd? Bormann verleden jaar nog in leven Soekarno en Nederland Syrië en Israël ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE lliusdag 18 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 196X7 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bietenrooiers beheersen de velden Fatale vijftig seconden LIMA, 18-10. - Een korte maar krachtige aardbeving heeft maandag in Peru aan zeker 83 mensen het le ven gekost en grote materiële schade aangericht. President Belaunde Ter ry heeft opdracht gegeven tot een grootscheepse hulpactie. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad Lima en de nabijgelegen havenstad Callao - 53 mensen von den daar volgens voorlopige cijfers de dood. In Huacho, ruim 130 km ten noorden van Lima, waar zich het epicentrum van de beving bevond, vielen 30 doden. Er worden nog veel mensen vermist. Voor zover bekend MOSKOU, 17-10. Het Sowjetrus- sische persbureau Tass heeft in het afgelopen weekeinde de aankomst van verscheidene buitenlandse com munistische leiders en hun ministers van defensie in Moskou bekend ge maakt. Sedert zaterdag deden in de Russische hoofdstad geruchten de ronde over een op handen zijnde ccmmunistischc topconferentie. Het volgendé gezelschap is. thans bijeen: partijleider Gomulka en pre mier Cyrankiewicz van Polen, partij leider Janos Kadar en premier Kal- lai van Hongarije, Walter Ulbricht, voorzitter van de Oostduitse staats raad en premier Willy Stoph, pre mier Zjivkov van Bulgarije, presi dent Novotny en premier Josef Le- nart van Tsjecho-Slowakije, partij leider Ceaucescou en premier Maurer van Roemenië, premier Tsedenbal van Mongolië en president Dorticos van Cuba, alsmede de Cubaanse mi nister van defensie Raoel Castro. Verder zijn alle ministers van defen sie van de landen van het Pact van Warschau, met uitzondering van Al banië dat de koers van Peking vaart, naar Moskou gekomen. Verscheidene waarnemers waren er zeker van dat ook uit Noord-Korea en Noord-Viet- nam afgevaardigden worden ver wacht. Het enige officiële Russische commentaar hierop luidde, dat „al len, die zijn uitgenodigd zullen ko men". Men verwacht niet, dat Zuid- Slavië aan de besprekingen zal deel nemen. Welk doel? Over het doel van de conferentie doen verscheidene geruchten de ron de nu van officiële Russische zijde geeh tip van de sluier wordt opge- Gevallen en overreden MEPPEL, 17-10. Op de Kanlaan te Staphorst is maandagavond de 38- jarige landbouwer Hendrik Talen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer Talen reed op zijn bromfiets vanaf zijn erf de Kanlaan op en kwam in het donker in botsing met een voetganger, zijn buurman J. van Spiker. Toen beiden op de grond lagen werden zij overreden door een auto. De heer Talen werd dodelijk gewond. De heer van Spiker werd met levensgevaarlijke verwon dingen overgebracht naar het zie kenhuis te Meppel. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kin deren. zouden zich onder de slachtoffers geen buitenlanders bevinden. De aardbeving deed zich voor om 16.41 uur plaatselijke tijd en duurde vijftig seconden. De bijna twee mil joen inwoners van Lima renden in paniek de straat op, terwijl scherven van barstende ruiten neerkletterden en muren scheurden. Vele huizen stortten in of werden zwaar bescha digd. In Callao kwamen 15 mensen om het leven toen een oude kerk ge deeltelijk instortte. In een straat al daar ontstond een diepe scheur van enkele meters breed. De aardbeving was de zwaarste die Peru ooit teisterde. Enkele uren later licht. Men spreekt van een eensge zinde actie van de landen die zich rond de Sowjet-Unie hebben gegroe peerd tegen de ideologische houding van China of van een op handen zijnde belangrijke ruimteproef, waar voor Moskou zijn vrienden heeft uit genodigd. De aanwezigheid van de ministers van defensie zou kunnen wijzen op pogingen tot een gecoördi neerde hulpverlening aan Noord- Vietnam te komen. Vooral de aanwe zigheid van de Roemenen, die in het Russisch-Chinese ideologische geschil een midden-positie hebben gekozen, vormt een bron van speculatie. TROUWE HOND PA VIA, 17-10. Een Duitse her- J der, luisterend naar de naam i „Kim" is na zeven jaar weer naar zijn eerste baas terugge- I keerd. „Kim" was pas enkele J weken oud toen de fotograaf Peppino Broglia uit Pavia in I Lombardije hem kocht. Drie J I jaar later moest Broglia, hoe- wel met tegenzin, de hond af- 1 y staan aan een landbouwer. Daarna ging „Kim'' „van hand I tot hand". Zondagmorgen trof Peppino „Kim'> liggend voor de deur van zijn woning aan. 1De hond was doodop en uitge- hongerd. Hij had ruim 150 km. 1moeten lopen om weer bij zijn 1oude baas te kunnen zijn. f Predikant verongelukt UTRECHT, 17-10. In het algemeen ziekenhuis in Zeist is de 54-jarige Utrechtse predikant van de Her vormde Kerk, ds. C. A. de Ridder, overleden aan de verwondingen, die hij opliep bij een gecompliceerd ver keersongeluk in Doorn. De heer De Ridder stak de Drie- bergse straatweg in Doorn over, na dat hij vermoedelijk uit een bus was gestapt. Een personenauto, bestuurd door de 30-jarige J. G. v. L. uit Doorn, reed de dominee aan, die hier door op de andere weghelft terecht kwam. Hij werd daar opnieuw over reden door een personenauto. De be stuurder, de heer C. K. W. uit Leer- sum, had de predikant niet gezien, maar stopte toen hij een hevige schok voelde. veroorzaakte een nieuwe, zwakke aardschok opnieuw paniek in Lima. De Amerikaanse kustwacht heeft van het observatorium in Honoloe- loe een waarschuwing ontvangen voor een door de aardbeving ver oorzaakte vloedgolf, die mogeltfk de kust van zuid-Californië zal treffen. Honderden doden? Gevreesd wordt dat het dodencij fer over het gehele land genomen in de honderden loopt. De kracht van de aardbeving be droeg zeven op de twaalfpunts in ternationale schaal. Puenta Piedra, 15 km ten noorden van Lima, is voor negentig procent verwoest. Ook in omliggende dorpen is de schade groot. Het zuiden van Peru schijnt niet getroffen te zijn. De „Pan American"-verkeersweg, de enige verbinding met noord-Peru, is ruim 100 km ten noorden van de hoofdstad versperd door aardver schuivingen en ook de enige weg naar het midden van het land is ge blokkeerd. Peru is, evenals Chili, gelegen op een zgn. breuklijn in de aardkorst. Gemiddeld worden er tien zwakke schokken per dag en vijf wat krach tiger per jaar geregistreerd. In mei 1940 vielen er bij een aardbeving en kele duizenden doden. In 1950 en 1959 eisten aardbevingen verschei dene honderden mensenlevens. DEN HAAG, 17-10. Op het partij bureau van de K.V.P. in Den Haag worden thans nogal uiteenlopende reacties ontvangen naar aanleiding van het „optreden" van de K.V.P.- fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Schmelzer. Deze reacties variëren van instem mend tot niet-instemmend, zo werd desgevraagd meegedeeld. In K.V.P.- kringen in Den Bosch, Gelderland en Limburg hebben inmiddels laten weten positief te reageren op de door de K.V.P.-fractie in gang ge zette ontwikkeling, die leidde tot het heengaan van het kabinet-Cals. Ook de K.V.P.-fractie in de Twee de Kamer krijgt tal van reacties te registreren. Intussen heeft uitgere kend maandag de fractie de beschik king gekregen over een „faam-ver- zorger", die voortaan de public re lations van de fractie gaat verzor gen. Als enige fractie uit de Kamer heeft de K.V.P.-fractie tot nu toe een dergelijke figuur aangetrokken. MADRID. Carmen Vega, die een boutique heeft in Madrid, heeft haar wintercollectie 1966-1967 getoond. Op de foto een wollen broekpak met zeer grote ruiten. Het geheel wordt gecompleteerd met een ruime cape. PARIJS. De Parijse kapper Chardin heeft een nieuwtje voor zijn klanten. Terwijl de dames onder de kap zit ten worden ze vergast op een mode show. In ieder geval een afwisseling voor de dames die nu het nuttige met het aangename kunnen vereni gen. Na de kabinetscrisis DEN HAAG, 17-10. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. heeft zich maandagavond beraden op de poli tieke situatie. Het bestuur stelt zich achter het beleid van de Tweede Kamerfractie. Het bestuur is van mening, dat de doelstellingen van de fractie duidelgk gericht is geweest op het bereiken van een gezonde economie. Het bestuur is, mede gezien de in ternationale economische ontwikke ling en onder meer met het oog op de gevaren van geldontwaarding en dreiging van werkloosheid, bezorgd over de huidige economische situatie. De motie van de K.V.P.-fractie had tot doel tenmiste de noodzakelijke inkomsten voor de begroting 1967 te verzekeren en te hoog oplopende uit gaven voor 1968 en latere jaren zo veel mogelijk te beperken. Hoezeer de fractie ook instemde en nog in stemt met de doelstellingen van het huidige kabinet, het bleek helaas riet mogelijk tot overeenstemming over de inhoud van de ingediende motie te komen. Het bestuur is van mening, dat de fracio zich inderdaad niet kon be perken tot een waarschuwing, zoals zij die ook vorig jaar i*eeds tot twee maal toe terecht tot de regering ge richt heeft en die geleid zou hebben tot. onduideliijkhcid. De volksverte genwoordiging en dus ook de K.V.P.- fractie heeft in ons democratisch be stel haar eigen verantwoordelijk heid. Hoewel de motie bovendien geenszins tegen de huidige regerings coalitie was gericht, bleek een crisis niet te vermijden. Het dagelijks bestuur van de K.V. P. betreurt dit, maar is van oordeel, dat. de fractie onder de huidige om standigheden en met het oog op deze grote belangen, die voor ons volk als geheel en voor de minst draagkrach- tigen in het bijzonder op het spel staan, niet anders kon handelen dan zij heeft gedaan. Het partijbestuur zal a.s. woensdag bijeenkomen ter bespreking van de situatie. Maandagmorgen heeft H.M. de Koningin op paleis Huis ten Bosch de fractie leiders geraadpleegd. Op de foto de fractieleider van de K.V.P. de heer W Schmelzer. - Op de foto links de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Nederhorst. TERNEUZEN, 17-10. De directie van Dow Chemical (Nederland) N.V. deelt mede dat zij op het ogenblik plannen bestudeert om een gedeelte van de Westerschelde ten noorden van de Braakman (Zeeuws-Vlaande ren) in te polderen. Over dit project worden reeds met de overheid be sprekingen gevoerd. Het. doel van de studie is inzicht to verkrijgen in do praktische moge lijkheden cm in de nieuwe polder ton haven voor kustvaartuigen en klczeeschepen aan te leggen. In dien de inpoldering wordt verwe zenlijkt zal een gebied van 200 ha aan het industrieterrein van Dow in de Nieuw Neuzenpolder worden toege voegd. Deze uitbreiding zal geen invloed hebben op het recreatiegebied De Braakman, aldus de mededeling van Dow. Man zoekt gezette vrouw GENUA, 17-10. „Ik zoek een gezet meisje - eventueel weduwe - aie over de 100 kilo moet wegen, met het doel tot een huwelijk te komen. Leeftijd nationaliteit en woonplaats - stad of dorp spelen geen rol". Deze advertentie heeft een Genu- ees in de loop van het afgelopen jyeekeinde naar een Italiaans blad gestuurd. In een begeleidend schrij ven klaagt de man erover, dat hij „al duizenden brieven over de hele wereld heeft verzonden om zijn vrouwelijk ideaal te vinden". Maar tot nu toe was het allemaal vergeefs geweest. WENEN, 17-10. Ir. Simon Wiesen- thal, het hoofd van het documenta tiecentrum in Wenen dat vele ont vluchte Duitse oorlogsmisdadiger op het spoor is gekomen, heeft maandag verklaard over afdoende bewijzen te beschikken, dat Martin Bormann in elk geval een jaar gele den nog in leven was. Hij verbleef toen in Zuid-Amerika, sindsdien had men in Wenen geen nieuwe gege vens omtrent Bormann's verblijf plaats ontvangen. Bormann, eens de rechterhand van Hitier, verdween in de laatste dagen van de oorlog. Aanvankelijk werd aangenomen, dat hij was omgeko men, maar later is herhaaldelijk ge meld dat hij nog in leven zou zijn. Ir. Wiesenthal wilde geen bijzonder heden over het geval meedelen met het oog op de publikatie van zijn boek „De moordenaars onder ons" in maart a.s. DJAKARTA, 17-10. President Soe karno van. Indonesië heeft tot een Nederlandse televisiegroep in Dja karta gezegd te verwachten dat hij nog wel eens voor een officieel be zoek naar Nederland zou komen. In antwoord op een vraag van een ver slaggever van de N.T.S. zei presi dent Soekarno verder dat het zeer op prijs zou worden gesteld als prinses Beatrix en prins Claus een officieel bezoek aan Indonesië zouden willen brengen. Plaatselijk enkele buien Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien; matige tot krach tige zuidelijke wind; weinig veran dering in temperatuur. 19 okt. Zon op 7.11, onder 17.39. Maan op 14.04, onder 20.46. 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.36. Maan op 14.54, onder 21.50. Eerste kwartier: 21 okt. te 6.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 okt. 6.28 V.m. 18.47 n.m. 20 okt. 7.09 v.m. 19.34 n.m. BROUWERSHAVEN 19 okt. 6.18 v.m. 18.36 n.m. 20 okt. 7.03 v.m. 19.24 n.m. Springtij: 23 okt. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 18-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een diepe oce- aandepressic bereikte vanmorgen de zuidkust van Ierland. De depressie wordt omringd door een gebied met stormachtige winden, dat tot. de in gang van het Kanaal reikt. Tot over het zuiden van de Noordzee nam de zuidelijke wind tot hard toe. De uitlopers van een regenzone, die behoort bij het front van de depres sie. bereikten vanmorgen het zuid westen van ons land. De depressie trekt nu sterk vertraagd en in diepte afnemend naar west-Engeland. In ons land gaat de wind uit zuid tot zuid-west waaien. Er wordt onsta biele lucht aangevoerd waarin en kele buien voorkomen. Het weer blijft dus wisselvallig. In de tempe ratuur komt niet veel verandering. JERUZALEM, 17-10. Premier Esj- kol van Israël heeft maandag in een verklaring tot het parlement ge waarschuwd dat vergeldingsmaatre gelen tegen Syrië zullen worden ge nomen als dat land zy'n sabotageda den tegen Israël niet staakt.,, We zou den maatregelen nemen om hen (Sy rië) te beteugelen", aldus Esjkol. De premier zei voorts dat Israël geen aanvalsplannen tegen Syrië heeft en als teken dat het Israël ernst is, bood hij aan een niet-aan- valsverdrag met dat land te sluiten. De Syrische bewering volgens wel ke Israël met imperialisten had sa mengespannen om het Syrische be wind ten val te brengen noemde hij een leugen en laster.ook kriti seerde de Israëlische premier de Russische houding in het geschil tus sen Israël en Syrië. Oordeel niet te snel Klaag niet te gauw Juich niet te vroeg. HET KINDERBOEK AMSTERDAM, 17-10. Vorig jaar zijn er in ons land 1.056 kinder- en jeugdboeken ver schenen. daarvan waren 6S1 oorspronkelijk Nederlands en 375 vertaald in het Nederlands Deze 1.055 kinderboeken ma ken 10,4 pel .uit van hel totaal aantal in 1965 in ons land ver schenen titels (10.193). In 1965 verschenen in Denemarken. Zwitserland, Engeland en de Ver. Staten resp. 2777, 333, 2.484 en 2.895 kinder- en jeugdboeken. Van de totale binnenlandse boekenomzet in aantallen boeken in 1965, 45,4 min., bedroeg het aantal kin deren jeugdboeken 6,8 min., dat is 15 pet. Aldus een over zicht van de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek (C.P.N. B.). De voorzitter der C.P.N.B., de heer F. de Smit, zei op een persconferentie dat het kin derboek nog niet die plaats in onland heeft die het zou be horen te hebben. Het lager on derwijs is er zijn insziens nog niet in geslaagd het kinder boek te integreren in het lees onderwijs, in het geheel der culturele vorming. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1