Kath. jongeren keuren kabinetscrisis af Zeventien jaar onschuldig in de gevangenis Voor 25 jaar.... Wat biedt de BEELDBUIS? Flitsert uit het buitenland liSii Hij is lekker, lekker zwaar STREEKNIEUWS DE ONDERGANG VAN UHR ADVERTENTIE UTRECHT. 15-10. De „KWJ" heeft iu een telegram aan de Tweede Kimer haar verontrusting over de politieke situatie uitgesproken. De beweging van de Katholieke Wer kende Jongeren is verontwaardigd, ah'us het telegram, over de wijze waarop een regeringscrisis Ls ver- er rzaakt door een motie van Urs. Schmelzer, fraktievoorzitter van de K.V.P. Hierdoor krijgt ons land binnen een termijn van vier jaar zijn derde regering. De KWJ vraagt zich af of de politieke partijen zich wel bewust zijn van de gevolgen die een kabi netscrisis voor ons land heeft. Zeker in deze tijd met bedrijfssluitingen aan de lopende band en met een al gemeen gl oeiende onrust, met name onder de jongeren is het van het hoogste belang dat ons land regeer- baar blijft. Deze crisis zal naar de WENEN, 15-10. Vrijdag is de veer tigjarige Oostenrijker Rebitzer uit ds gevangenis in Stein, nabij Wenen, ontslagen, waarin hij zeventien jaar - onschuldig - opgesloten is geweest wegens een drievoudige moord, die hij zou hebben gepleegd. De Oosten rijkse justitie is nu tot de slotsom gekomen dat Rebitzer indertijd ten onrechte op aanwijzingen tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld wegens het doodschieten van een molenaar, diens vrouw en een zoon tje van anderhalf jaar in een molen nabij Güllersdorfin Neder-Ooslen- rijk. Eén van de oorzaken van de ver oordeling is geweest dat Rebitzer destijds in zijn verklaringen alles heeft gedaan, om zijn moeder buiten deze zaak te houden. Rebitzer heeft een schadeloosstel ling van 300.000 mark geëist. De rechtbank in Korneuburg gaat zich vandaag (maandag) met deze eis be zig houden. En de politie ziet zich voor de op gave gesteld om te pogen alsnog op heldering te brengen in de drievou dige moord, die in de nacht van 23 op 24 febr. in de molen nabij Giil- lersdorf iverd gepleegd en die tot de meest duistere misdaden wordt ge rekend, die na de oorlog in Oosten rijk is begaan. m Zware regenval heeft een einde gemaakt aan een langdurige droogte in zeven Chinese provincies, die de rijstoogst bedreigde. ZWARTSLUIS. De 63-jarige heer G. J. Voerman uit Zwartsluis is op de weg Lichtmis-Hasselt met zijn auto tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE BRUINISSE. Door de gebrs. D. R. is een mosselkokerij en -inmakerij geopend, die aan 10 tot 20 personen werk geeft. De mosselen zijn be stemd voor export naar Duitsland. ZIERIKZEE. Uit het jaarverslag van „Stad en Lande" blijkt dat de werkzaamheden der vereniging sterk worden beïnvloed door de oorlogs gebeurtenissen. ZIERIKZEE. Ged. Staten van Zee land hebben bestoten de jaarwedde van elke wethouder van de gemeen te Zierikzee vast te stellen op 600 per jaar. RENESSE. De opbrengsten van de boomgaarden is in deze gemeente ondanks de ongunstige verwachtin gen veel meegevallen, terwijl de prijzen zelfs goed zijn. OOSTERLAND. De Ver. van Oud- leerlingen der tuinbouwcursus „Oos- terland' en Omstreken'' houdt een tentoonstelling in het hervormd jeugdgebouw van groenten, fruit en bloemen. RENESSE. Het bestuur der voet balvereniging heeft besloten, nu zij het daartoe vereiste minimumaantal van 32 leden heeft bereikt, toe te treden tot de N.V.B. NIEUWERKERK. Voor de Ala. Landbouwcursus te Nieuwerkerlc hebben zich 41 leerlingen aangemeld terwijl van de IS oud-leerlingen zich 16 hebben opgegeven om een zg. der de leerjaar te vormen. HAAMSTEDE. Het door ..Het Groene Kruis" opgerichte consulta tiebureau voor zuigelingen blijkt, gezien de grote toeloop, een succes te zijn. OOSTERLAND. Alhier is gestart viel een 2-jarige tuinbouwcursus en een 1-jarige fruitteeltcursus. ZIERIKZEE. In de Nieuwe Kerk hebben de vrijzinnige koren o.l.v. de heer Jae. M. Luykenaar een concert gegeven. mening van de KWJ.het vertrouwen van de kiezers in dé politieke par tijen verder ondermijnen. In een periode waarin het aanzien van de demokratie toch al dalende is heeft de KVP hiermee een zeer zware verentwoordelijkheid op zich gela den. DINSDAG 18 OKTOBER. NED. 1: Pipo de Clown en het weekjournaal voor gehoorgestoorden vormen de NTS introductie voor het eerste net-programma, dat verder in handen is van de KRO. Eerst met een aflevering van „The Flintstones" Na het journaal een reportage over Roemenië, het meest-vrije land ach ter het IJzeren Gordijn, waar tegen woordig vele West-Europeanen hun vakantie doorbrengen. De nieuwe KRO serie die vanavond van start gaat is „De Wrekers" the Avengers). Het is een soort James Bond paro die. De hoofdpersoon is de aristrocra- tische Britse geheim agent John Steed, een getraind professional in spionage en contraspionage activi teiten. Hij wordt bijgestaan door de beeldschone Emma Peel. „Vanavond in Nieuwspoort'> en het laatste jour naal gaan vooraf aan de vierde Te- leacles over kernfysica. Onderwerp deze keer: radioactiviteit. NED. II: De NTS opent het tweede net-programma met de tweede af levering van de serie „De avonturen van Don Quichotte". In een Engelse documentaire worden vervolgens beelden getoond van oud en nieuw Saoedie Arabië. Hoofdmoot van het avondprogramma is de Zweedse film „Ansiktet" (Het Gezicht) van de vermaarde cineast Ingmar Berg man. In deze film wondt het thema van het bovennatuurlijke behandeld. Een kerkelijke uitzending sluit de avond af: op zoek naar overblijfse len van vroeg-christelijke kerken tussen Jeruzalem en Constantinopel. DINSDAG 18 OKTOBER. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 19.00 Nieuws; 19.01 Pipo; 19.05 Journaal voor gehoorgestoorden; 19.35 De Flintstones; 20.00 Journaal; 20.20 Witboek: Roemenië; 21.05 De wre kers; 21.55 Vanavond in Nieuws poort; 22.25 Journaal; 23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Don Quichotte; 20.30 Saoedi-Arabië; 21.00 Het gezicht; 22.40 Levend verleden 23.10 Journaal. WASHINGTON. Een subcommissie van het Amerikaanse congres heeft donderdag in een rapport gezegd dat sincls 1955 1,7 miljard dollar (f 6 mil jard) aan economische hulp is ver leend aan Zuid-Vietnam, zonder vol doende toezicht en beheer. CARDIFF. Bij een ontploffing in een kolenmijn in Treharris (Wales) zijn achttien mijnwerkers gewond geraakt. Zes van hen zijn met ern stige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. BONN. Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken heeft laten weten, dat er bij de uiterst rechtse „National - Demokratische Partei Deutschlands" (NPD) minstens 1.200 ex-nazi's die al voor 1933 lid waren van Hitiers partij, zijn aangesloten. ALGIERS. Overstromingen in het oosten van Algerië hebben 46 men sen het leven gekost. Elfduizend per sonen werden dakloos, in het de partement Al Asman zijn 3.000 hui zen vernield, 600 stuks vee kwamen om, de katoenoogst is verloren ge gaan. NEW YORK. „Het optreden van de Verenigde Staten in Vietnam is in strijd met de bepalingen van het handvest van de V.N., dat Amerika heeft gezegd te zullen eerbiedigen". Tot deze conclusie komt „de com missie inzake de Amerikaanse poli tiek in Vietnam" in een memoran dum aan president Johnson. MOSKOU. In het gebied van de rivier Amoer, in het verre oosten van de Sowjet-Unie, hebben de af gelopen drie weken 200 bosbranden gewoed. De herfst is in dit gebied veel droger dan gewoonlijk. ROME. Binnenkort wordt in Italië een toeristenpolitie ingesteld die tot taak krijgt de vreemdelingen tegen ongelukken en beroving te bescher men. Dit is meegedeeld door de voorzitter van het Italiaanse bureau voor toerisme, Caporaso PEKING. De uitnodiging van pre sident Johnson aan de Russische lei ders voer een bezoek aan de V.S. is volgens het persbureau „Nieuw Chi na" een nieuw bewijs, „dat de V.S. en de Sowjet-Unie hoe langer hoe meer samenspannen". VER. NATIES. De sociale com missie van. de V.N.-assemblee heeft voorgesteld de 21ste maart uit te roepen tot „internationale dag voor de uitbanning van rassendiscrimina tie". Cp die datum deden zich in 1960 de beruchte incidenten in de Zuid-Afrikaanse stad Sharpeville voor. WASHINGTON. De Ku Klux Klan leider Robert Shellon is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een bcete van 1.000 dollar wegens onge hoorzaamheid aan het congres. MOSKOU. Het Sowjet-persbureau Tass heeft vrijdag gemeld dat een oud-ambassadeur van de Sowjet- Unle in Nederland, S. Kirsanov, op achtenvijftig jarige leeftijd aan kan ker is overleden. Hij vertegenwoor digde zijn land in Den Haag in de jaren 1953-1955. F}, g/jcj ZIERIKZEE Vergadering vrouwenbond P.v.d.A. Woensdag 19 oktober a.s. houdt de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid haar maandelijkse bij eenkomst in de koffiekamer van het Huis van Nassau. Spreekster: mevr. v. Santen uit Souburg over het „Rassenvraagstuk" Vergadering N.C.VB. De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op woensdag 19 oktober a.s. haar maandelijkse vergadering te houden in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Spreekster op deze vergade ring is mevrouw A. van Kamer uit Middelburg met als onderwerp: „Schx*ijven, dichten en declameren". Ook belangstellende dames, niet-le- den zijn van harte welkom. BREDA. In zijn woning te Breda is in de nacht van vrijdag op zater dag op 85-jarige leeftijd overleden de Nederlandse luchtvaartpionier Adriaan Mulder, die in 1911 als eer ste Nederlander in het bezit kwam van een officieel vliegbrevet. Scheepvaartlierichten Abida, 13-10 van Stanlow naar Cu rasao. Esso Den Haag, pass. 13-10 Galita eil. naar Landsend. Esso Rotterdam, 13-10 te Le Havre. Korenia, 13-10 van Marseille naar Singapore. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veendam (vac. P. H. Kapteijn) (toez.); D. J. Miedema, Dokkum. Bedankt voor Brakel (toez.): S. de Jong, Houten; voor Wierden (3de pred.pl.) (toez.): L. Blok, Ridderkerk. Toegelaten tot de evangeliebedie ning is de heer N. de Jong, Scheve- ningen, die ook beroepbaar is. Na gehouden colloquium is een ge tuigschrift, als bedoeld in de ordi nantie voor de opleiding, uitgereikt aan de dames G. A. v. d. Hout te Utrecht en A. A. van Leeuwen te Gorssel. Ger. Kerken Beroepen te Enschedé (vac. J. P. Don dorp): R. J. de Jong, Groningen- Zuid; te Lochem: N. Schelhaas, Oostwold (Old.); te Kampen: D. J. Modderaar, Voorschoten. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Zwijndrecht: A. N. Hendriks, Ommen. Vrije Oud Ger. Gemeenten Bedankt voor Kampen: H. J. C. H. Zwijnenburg, Gouderak. Ger. Gemeenten OUDE TONGE. Donderdag 20 ok tober, 's avonds 7 uur ds. Weststrate. uit Meliskerke. Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 19 oktober, 's avonds 7.15 uur ds. J. Pannekoek, Terneuzen. Opbrengst P.I.T.-collecte De alhier gehouden P.I.T.-collecte heeft het mooie bedrag van f 536,48 opgebracht. Het comité dankt alle gevers en geefsters en de collectan ten voor hun medewerking. H.S.V. Oosterschelde Afgelopen zaterdagmiddag hield de H.S.V. Oosterschelde een hengel- wedstrijd bij „Levensstrijd". De heer G. Bakker toonde zich een waardig kampioen door met paling, tong en rondvis ongeveer een kilo vis bij el kaar te vissen. De rest der deelne mers moest met een of twee bo venmaatse vissen genoegen nemen. De uitslag luidt als volgt: 1. G. Bak ker, 847 punten; 2. P. Coppooise, 203 punten; 3. L. de Keijzer, 154 punten; 4. P. v. d. Werf, 149 punten; 5. L. Verloo, 127 punten; 6. C. v. Schelven, 116 punten; 7. J. v. Eenige, 102 pun ten; 8. G. Brentjes, 53 punten. Met nog twee wedstrijden te vissen luidt de stand voor het clubkam pioenschap: 1. A. Verloo, 1271 pun ten; 2. G. Bakker, 1126 punten; 3. P. v. d. Welle, 985 punten; 4. M. Berre- voets, 934 punten; 5. C. v. Schelven, 918 punten; .6. P. v. d. Werf, 596 pun ten. De volgende wedstrijd zal plaats vinden op zaterdagmorgen 29 oktober op een nog nader te bepalen plaats. HAAMSTEDE Kosten corsowagen niet lager Het plaatselijke corsocomité, sa mengesteld uit N.F.O.- en Pomona- leden besprak een dezer dagen het kostenverloop van de corsowagen zoals de cijfers tot nu toe bekend zijn. Nog niet alle rekeningen zijn binnen doch deze bedragen zullen geen grote veranderingen meer in het totaal bedrag brengen. Het co mité was van gedachte dat het klaar maken van de wagen in Haamstede tot gevolg zou hebben dat de totaal- kosten nog al wat gedrukt zouden worden, doch deze verwachtingen zijn wel de bodem ingeslagen. De wagen „Circus" kostte nl. net zoveel als de creatie van vorig jaar en het bedrag zal iets meer dan f 2600 gaan bedragen. Dit houdt in dat de deel nemers in het garantiefonds 50 pet. van hun bedragen zullen moeten af staan. Op een der vergaderingen van Pomona en N.F.O. zullen de uitein delijke kosten voor de leden nog na der gespecialiseerd worden. BURGH Kinderzegelactie De leerlingen van de openbare la gere school te Burgh verkochten voor f *511,25 aan prentbriefkaarten en kinderzegels. NOORDWELLE De alhier gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft opge bracht de som van f 66,30, waarvoor dank wordt gebracht aan geefsters, gevers en collectanten. SCHARENDIJKE Verkoping woonhuis Ten overstaan van notaris Klaas- sen uit Zierikzee werd in café L. Sint te Scharendijke voor de familie Meulmeester krachtens rechterlijk bevel publiek verkocht de Deense woning met bergplaats, erf en tuin aan de Frederikstraat 4 te Scharen dijke. Koper werd de heer J. L. Edelschaap te Oosterland voor een bedrag van f 14.700. DODELIJKE ONGELUKKEN STEGGERDA. De driejarige Hen- drikus J. Sloot uit Steggerda is op de Steggerdaweg in zijn woonplaats door een personenauto aangereden en op slag gedood. Het jongetje kwam niet zijn fietsje bij de ouder lijke woning uit een uitrit en werd gegrepen door een personenauto. LOPIK. De 19-jarige timmerman B. de Vos uit Lopik is bij een ver keersongeluk zo ernstig gewond dat hij kort daarna in het ziekenhuis van IJsselstein overleed .De jongen reed op zijn bromfiets met vrij hoge snelheid over de Lopikkerweg-Oost in Lopik. In een bocht kwam hij op het linker weggedeelte waar hij ge schept werd door een personenauto uit tegenovergestelde richting. LEXMOND. Een Duitse personen auto raakte in De Laak in een slin en ramde achtereenvolgens twee auto's uit de tegenovergestelde rich ting. Bij de laatste botsing werd het vierjarig dochtertje Hermine Johan na Stengel uit Bad-Bergsabern op slag gedood. NIJKERK. Op de rijksweg 28 on der Nijkerk is een personenauto met de linkerwielen in de middenberm terecht gekomen, aan het slingeren geraakt en vervolgens in een sloot langs de weg gereden. De echtge note van de bestuurder, de 53-jari- ge mevr. G. Thijs-Hendriks uit Am sterdam, kwam hierbij om het leven. Haar man, de 57-jarige heer R. Thijs werd zwaar gewond opgenomen in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort. VENRAY. Door tot nog toe onver klaarbare oorzaak is de 24-jarige bromfietser F. A. W. Kuunders, ver warmingsmonteur uit IJsselstein, op de Deurnenseweg onder de gemeen te Venray frontaal tegen een per sonenauto gebotst. De bromfietser werd levensgevaarlijk gewond en werd overgebracht naar het zieken huis te Venray, waar hij enkele uren na aankomst aan de bekomen ver wondingen is overleden. CUIJK. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn bij een verkeersonge val in de gemeente Cuijk aan de Maas twee personen om het leven gekomen. Een personenauto kwam uit de richting Cuijk en schijnt uit de bocht te zijn gevlogen waarna de auto in een greppel over de kop is geslagen. De slachtoffers zijn de 34- jarige W. Heil en de 27-jarige C. Marion, beiden afkomstig uit de ge meente Cuijk. Zij waren op slag dood. NIJMEGEN. Vrijdag overleed in het ziekenhuis te Nijmegen de 23- jarige maatschappelijk werkster J. Boons uit Boxtel, die op vrijdag 7 oktober in Arnhem door een bestel auto werd aangereden, toen zij via een zebrapad de weg overstak. LOENEN. Op de provincialeweg 29 onder Loenen is zondagavond even na half acht de bejaarde wiel rijder J. van der Velden om het le ven gekomen. PURMEREND. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf werd de heer J. Beunder (71) uit Wijde Wormer op slag gedood toen hij met zijn bromfiets rijdend op de Munnikdijk de provinciale weg overstak en daarbij geen voorrang verleende aan een uit de richting Zaandijk komen de personenauto. MARKTBERICHTEN Velling- van vrijdag 14 oktober 1966. De totale export van uien bleef met bijna 3500 ton praktisch onge wijzigd. West-Duitsland nam hier van 2/3 of 2300 ton af. Dit keer was Frankrijk tweede met 435 ton en be droeg de expoi*t naar Afrika slechts 90 ton. Engeland heeft blijkbaar nog genoeg binnenlandse uien, want de uitvoer naar dat land kwam niet hoger dan 400 ton. Gerekend naar vorig jaar is de export op het ogenblik beduidend lager en aangezien het aanbod mo menteel zeker niet minder is heeft dit zijn invloed op de prijsvorming. Voor alle sorteringen met uitzonde ring van de picklers, waren de no teringen vanmorgen opnieuw lager. De middel liep zelfs bijna f 2 per 100 kg. terug en. kwam van f 21 op f 19,21. De grove werd afgemijnd voor f 20,11. tegen f 21,50 vorige week vrijdag. Met de drielingen was het precies eender gesteld, ook hier een daling van f 19,50 naar f 18,03. De picklers konden zich op f 18,50 handhaven. De totale aanvoer was 32,000 kg De soort van verpakking blijft nog steeds een onderwerp van studie. De uienbaal is in de loop der jaren reeds veel verbeterd en men heeft door veel experimenteren met kleur, jute, papier en nylon een aantrek kelijke baal gekregen. Een goed ver pakte baal uien is een fleurig ge zicht, doch een baal als verpakking doet de ui tijdens het vervoer kwets baar blijven. Momenteel zoekt men naar een verpakking die dit opvangt. Binnenkort zullen nu proeven wor den genomen met een doos van golf karton, waarin 10 kg. uien kunnen worden verpakt. Ook van expor- teurszijde is hiervoor reeds belang stelling getoond en met belangstel ling wordt het resultaat van de proefneming afgewacht. Een vierjarig Grieks jongetje, Constant Bafounis, is door een kwakzalversbehandeling om het le ven gekomen. Zijn vader had het verkouden kind flink met petrole um ingewreven. Het kind stierf en kele uren later in het ziekenhuis aan daardoor veroorzaakte brandwon den. Postzegels vormden rijke buit LONDEN, 15-10. De postzegels die in Engeland zijn uitgege ven ter gelegenheid van de 900ste verjaardag van de slag bij Hastings, hebben sommi gen een blijde verrassing op geleverd. Zo kon iemand in Bournemouth voor 500 gulden een serie van zes zegels ver kopen, die hijzelf net in een postkantoor had gekocht voor enkele guldens. De man die achter hem in de rij voor het loket stond had opgembrkt dat op de zegels het portret van de koningin ontbrak en had er wel wat voor over om die in zijn bezit te krijgen. In Bristol werden twee verzamelaars voor een luttel bedrag elk een vel postzegels met misdrukken rijker. 52. Harald zag nu ook de grote mogelijk heden die het knalpoeder als aanvals wapen bood. „Het is de oplossing van het probleem der onderaardse gangen!" riep hij, „de moeilijkheid was, dat de albino's alleen des nachts uit de gangen komen. Zouden wij dan aanvallen, dan hebben die nachtgedrochten het voordeel, dal zij veel beter in het duister kunnen zien clan wij. En overdag zouden wij ze alleen kunnen bereiken door in hun mijnen door te drin gen, waar zij opnieuw het voordeel van de duisternis hebben. Maar met behulp van het knalpoeder zullen wij die gangen opblazen en degenen die er nog levend uit komen over de kling jagen! Het zal een volledige overwinning worden!" „Het zal een wrede slachting worden", verbeterde Aram, „een barbaarsheid, waar aan ik niet zal meedoen. Zeg dat. maar tegen Maya!" Met een ruk keerde hij zich om en verliet het vertrek. In de weelderige kamer gekomen, die Maya hem had toegewezen, liep hij ruste loos op en neer. „Aan die komende strijd wil ik geen deel hebben", mompelde hij, „noch aan Maya's zijde, noch aan die van de Kan-Ur. Kon ik maar weg van dit eiland!" Maar hij wist dat hij practisch een gevangene van de hogepriesteres was; goed behandeld, dat zeker, maar toch een gevangene. Toen de nacht viel kon hij niet direct de slaap vatten. Rusteloos woelde hij van de ene zijde op de andere. Hij was dan ook direct overeind, toen er een licht gerucht in het vertrek klonk; er kwam iemand steels binnen! Aram had zijn zwaard reeds gereed, toen het maanlicht 'door het raam op zijn nachtelijke bezoe ker viel. Het was Harald

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4