DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drs. Sehmelzer maandagmorgenals eerste naar Huis ten Bosch 'n ster matras Overstromingen in noord-Italië Plan voor aanslag op Johnson? Hitler had een kind Belgische stem over de kabinetscrisis Minister Luns betreurt de kabinetscrisis MORRIS „Socialistische fractie werkte mee aan het voltrekken doodvonnis van kabinet" Drie doden en gewonde bij botsing Technisch centrum door brand vernield ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 oktober 1966 123ste jaargang Nr. 19676 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 011t0-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese wethouder benoemd tot burgemeester DEN HAAG, 16-10. Drs. \V. K. N. Schmelzer, fractieleider van de K.V. P., is heden maandagmorgen om half elf in het paleis Huis ten Bosch door H.M. de Koningin ontvangen. Hy opende daarmee de rij van de op de ze dag door hare majesteit te ont vangen fractieleiders. ADVERTENTIE Slachtoffers wervelstorm in oost-Pakistan DACCA, 16-10. Bij de wervel storm die in het begin van deze maand kustgebieden van oost-Paki stan teisterde, zijn 850 mensen om gekomen, zo is officieel meegedeeld. 60.000 woningen werden vernield en 40.000 beschadigd; 65.000 stuks vee kwamen om of worden vermist. ALESSANDRIA, 17-10. Bij over stromingen in het heuvelachtige ge bied ten zuiden van Alessandria, in noord-Italië, zijn zondag minstens twee mensen om het leven gekomen. Er deden zich aardverschuivingen voor en enkele bruggen werden weg gespoeld. Grote schade is aangericht in de badplaats Acqui Terme, waar het water op sommige punten twee meter hoog in de straten stond. Ver scheidene spoorlijnen zijn versperd. In het gebied is de afgelopen dagen veel regen gevallen. Rome zat zaterdagavond tien mi nuten zonder licht als gevolg van een elektriciteitsstoring, eveneens ver oorzaakt door regenval. ADELAIDE, 17-10. Iemand heeft zondag het Australische blad „Ade laide News" telefonisch gewaar schuwd, dat er een komplot wordt gesmeed om president Johnson tij dens diens komende bezoek aan Australië te vermoorden. Men advi seerde daarop de onbekende tipge ver contact op te nemen met de Au stralische veiligheidsdienst, maar dit was maandagochtend nog niet ge beurd. De man zei dat hij een groep men sen een plan had horen beramen om in Sydney een aanslag op de Ameri kaanse president te plegen met een geweer van zwaar kaliber, voorzien van een telescoop-vizier. Johnson zal zaterdag a.s. vier uur in die stad vertoeven. „Baby" van 40 kilo ROTTERDAM, 14-10. In diergaar de Blijdorp in Rotterdam is een nijl paardbaby geboren. De baby, een meisje, is het 10e kind van de 30- jarige Coba en weegt ca .40 kilo. Vader nijlpaard is de 7-jarige Ki- boko, ook uit Blijdorp. Moeder en kind maken het goed. Het kabinet der koningin deelt me de: de minister-president mr. J. M. L. Th. Cals heeft zaterdagmorgen aan hare majesteit de koningin het gezamenlijk ontslag van ministers en staatssecretarissen aangeboden. De koningin heeft de ontslag-aanvraag in beraad genomen en de ministers en staatssecretarissen verzocht in middels al datgene te blijven ver richten wat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten, H.M. de koningin heeft zaterdag middag op paleis Huis ten Bosch de voorzitters van de Eerste en de Tweede kamer respectievelijk prof. dr. J. P. Mazure en mr. F. J. F. M. van Thiel ontvangen in verband met de ontslagaanvraag van de ministers cn de staatssecretarissen van het ka binet Cals. De heer Mazure kwam tegen 13.30 uur en verliet het. paleis omstreeks 14.15 uur. Tegen 14.30 uur arriveerde de heer Van Thiel bij het paleis. Do heer Van Thiel vertrok om on geveer 15.30 uur van het paleis Huis ten Bosch. Hij zei tot verslaggevers niets te kunnen mededelen over het gesprek met de koningin. Wel zei hij dat het gesprek in de tuin was ge houden. Toen de voorzitter van de Tweede Kamer vertrok, was de vice- president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, reeds aanwezig. Dr. Beel vertrok omstreeks kwart over vijf. Over het gesprek dat hij, eveneens in de tuin, met de koningin had gehad, kon hij niets meedelen. De Eerste en THveede Kamer der Dodelijk ongeluk te Goes GOES, 15-10. In het groendroog- bedrijf van de firma Timmerman te Goes is een ernstig ongeluk gebeurd met dodelijke afloop. Een achteruit rijdende auto reed een twaalf meter lange transportband omver, waar door de 49-jarige bedrijfsleider de heer M. Tlollemans dodelijk in de nek werd getroffen. TREVISO, 14-10. Hitier heeft een kind gehad bij een Italiaanse boe rin. Het werd, in 1918 geboren. Dit heeft Giovanni Pasin, die veer tig jaar aartspriester van Soligo bij Venetië is geweest, vrijdag ver klaard. De priester zei, dat Hitler in de laatste maanden van de eerste wereldoorlog met Oostenrijkse troe pen in Soligo was en dat foto's van hem en nog andere Oostenrijkse sol daten zich in de archieven van het Italiaanse ministerie van defensie bevinden. De voormalige aartspriester, (lie 85 jaar is, wist echter niet de naam van de boerin. Wel zei hij nog, dat hij destijds in briefwisseling met Hitler had gestaan, maar dat de brieven, die hij van de toekomstige dictator had gekregen, bij de bom bardementen in de laatste wereld oorlog vernield zijn. Staten-Generaal zullen de voor de komende week uitgeschreven open bare vergaderingen niet houden in verband met het ontslag dat premier Cals thans heeft aangevraagd. Ook de openbare commissievergaderingen van de Tweede Kamer zullen niet doorgaan. De gemeenschappelijke bijeenkomst van beide kamers in de Ridderzaal volgende week dinsdag, waarbij het woord zal worden ge voerd door de beide kamervoorzit ters en de leiders van de Staten-de- legaties uit Suriname en de Neder landse Antillen, gaat wel door. Het blad Journal do Brasil schrijft dat een Malaria-epidemie aan de monding van de Amazone in een maand meer dan 3.000 mensen hot leven heeft gekost. BRUSSEL. 16-10. „De ontstem ming in politieke kringen is groot. Het publiek is er volkomen onver schillig voor. De mensen begrijpen het al lang niet meer". Dit schrijft het Vlaamse blad „Het Laatste Nieuws" over de Nederlandse kabi netscrisis, die in de Belgische kran ten met grote belangstelling wordt gevolgd. „De politieke leiders staan intus sen allereerst voor de vraag, of zij zich werkelijk kunnen veroorloven een nieuwe regering samen te stel len zonder daaraan voorafgaande verkiezingen. De algemene indruk in het land is, dat dit een klucht zou worden. Dat zou dan de derde re gering zijn op basis van de drie jaar geleden gehouden verkiezingen". De Chileense volksvertegenwoor diging heeft zichzelf en de regering bevoegdheid gegeven land te ontei genen als het openbaar belang dat vereist. De Zwitserse regering heeft in beginsel besloten een langlopend krediet te verstrekken ten behoeve van een uitbreiding van het Volken bondspaleis in Genève. Vader en driejarig kind verdronken WERKENDAM, 14-10. In een ka- naai in de Belgische Kempen zijn een inwoner van Werkendam, de heer G. Nijhoff en zijn driejarig dochtertje verdronken. De heer Nij hoff, die schipper is, ivas bezig te verhuizen naar een groter schip, toen het kind op onverklaarbare wijze te water raakte. De vader sprong daarop het kind na ,maar zo wel hij als het meisje verdronken. SCHIPHOL, 15-10. Bü zyn ver trek van Schiphol naar de Neder landse Antillen, waar htf de jaarlük- ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Verklaring van Roolvink: UTRECHT, 15-10. - De heer B. Roolvink, voorzitter van de A.R.- fractie in de Tweede Kamer, heeft zaterdagmiddag verklaard, dat de socialistische fractie in de Tweede Kamer heetf meegewerkt aan het voltrekken van het doodvonnis over het kabinet-Cals. De heer Roolvink. die sprak op de najaarsvergadering van zijn partij, noemde het een „onverstandige" zaak. dat de socialistische fractie leider Nederhorst in de Kamer het kabinet had voorgehouden de motie- Schmelzer ,ni,et te kunnen slikken". Daarmee, aldus de heer Roolvink. heeft de heer Nederhorst het kabinet elke mogelijkheid ontnomen tot eventueel nader beraad en overleg. Daarmee werd, naar zijn oordeel, het kabinet geen kans gegeven om een brug te slaan, nog voordat het. zich had uitgesproken. De heer Roolvink concludeerde dat met deze stap van de heer Neder horst elke manouvreerbaarheid voor het kabinet verdween. Naar het oordeel van de heer Rool vink was deze stap niet alleen on verstandig; hij noemde het optreden van de heer Nederhorst ook onjuist. Op de A.R.-vergadering, die werd bijgewoond door de A.R.-ministers Biesheuvel (landbouw en visserij). Diepenhorst (onderwijs en weten schappen) cn Verdam (binnenlandse zaken) en door de staatssecretarissen Grosheide, Van Es en Bakker, werd voorts het woord gevoerd door dr. W. P. Berghuis, lid van de Eerste Kamer. Hij verweet de K.V.P.-frac- ie in de Tweede Kamer de z.i. „uiter mate ernstige" crisis te hebben ver oorzaakt. „Er heeft - zo zei h(j - ken nelijk in de kring van de K.V.P. iets ontbroken aan de vereiste loyaliteit jegens het kabinet cn jegens de daarin samenwerkende partners". se ambassadeursconferentie gaat lei den, heeft de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zaterdagmiddag zijn teleurstelling over de val van dit kabinet (het zes de achtereenvolgende waarvan hij deel heeft uitgemaakt) niet onder stoelen of banken gestoken. „De crisis is veroorzaakt door een gebrek aan vertrouwen dat een deel van de kamer heeft getoond in de door het kabinet en speciaal door de minister van financiën opgestelde begroting en de dekking daarvan", zo zei hij. Naar zijn mening was de uiteenzetting van minister Vondeling „zeer sluitend en van financieel oog punten bezien zeer goed te verdedi gen". Experts uit de kamer hebben deze echter betwist. „Terecht heeft een van de bladen, de Volkskrant, geschreven, dat een groot deel van de kamerleden lang niet al deze ui terst technische mededelingen op de mérites kon beoordelen. Kennelijk hebben zij de voorkeur gegeven aan het betoog van kamerleden zoals de heer Nootenboom. Daarmee wordt onderschreven dat het een kwestie van gebrek aan voldoende vertrou wen is geweest. Uiteraard betreur ik dat". Aapjes de ruimte in WASHINGTON, 16-10. Hel Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart deelt mee dat het plan bestaat om 'mettertijd enkele aapjes in een baan om de aarde te zenden voor de tijd van G tot 12 maan den en ze te laten terughalen door menselijke ruimtevaar ders. Zij krijgen voldoende zuurstof, eten en drinken mee. De proef heeft ten doel de in vloed van langdurige gewicht loosheid na te gaan. Beladen met geschenken brachten een Zierikzeese Jeugd Rode Kruis-groep en bij de vervaardiging betrokkenen, zaterdag een bezoek aan „Huis De Bocht" te Goirle, waar men weer zorgde voor vele blijde gezichten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HEEMSTEDE, 15-10. Op de Heem- steedse Dreef in Heemstede is een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een bejaard echtpaar en een dame van 74 jaar, alien uit Hilversum, om het leven zijn gekomen en een vier de persoon in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis is over gebracht. Hun personenauto, bestuurd dooi de 75-jarige heer J. Valkenier uil Vreemdelingen in Rotterdam ROTTERDAM, 15-10. Het aantal vreemdelingen in Rotterdam be- draagt 16.300 (in 1964 11.500). De grootste groep buitenlandse arbei ders vormen de Spanjaarden: 5200 (mannen, vrouwen en kinderen). Verder zijn er 1.438 Turken, 676 Por tugezen, 414 Marokkanen en 400 Ita lianen, vele Italianen zijn met Ne derlandse vrouwen getrouwd. De beleidsnota van. burgemeester Thomassen van Rotterdam, die deze gegevens vermeldt, zegt verder dat de toenemende stroom van vreem delingen grote problemen schept, in de eerste plaats op het gebied van huisvesting. Om meer vat te krijgen op pensions waarin buitenlandse ar beiders verblijven is een wijziging in de logementen verordening in voorbereiding. Interlandvoetbal op t.v. HILVERSUM, 15-10. Woensdag avond 26 oktober van 20.25 tot 22.15 zal via Nederland I een rechtstreek se uitzending plaats hebben van de voetbalwedstrijd Real Madrid (Span je)-Penarol (Uruguay) die gespeeld wordt voor de intercontinentale voetbalbeker, het officieuze wereld kampioenschap voor clubs. De eerste wedstrijd, woensdag 12 oktober in Montevideo gespeeld, eindigde in een 2-0 overwinning voor Penarol. Real Madrid is Europees kampioen en Penarol Zuid-Amerikaans kampi oen. Dodelijke messteek DEN HELDER, 17-10. De 40-jari- ge sergeant-schrijver J. F. Braem van de Koninklijke Marine is zon dagavond bij een echtelijke twist door zijn vrouw met een aardappel schilmesje in de borst gestoken en aan inwendige bloedingen overleden. De vrouw verweerde zich tegen haai man, die onder invloed van sterke drank verkeerde en handtastelijk werd. Direct na haar daad liet de vrouw een marinearts waarschuwen, die overbrenging van de sergeant naar een ziekenhuis noodzakelijk achtte. Bij aankomst in het St. Liduinazie- kenhuis bleek de man te zijn over leden. De vrouw is ingesloten op het hoofdbureau van politie in Den Hel der. UTRECHT. Een verkeersongeluk waarbij drie bromfietsen waren be trokken, heeft zaterdagnacht om half twaalf het leven gekost aan de 24-jarige Marokkaan A. B. A. Tar- guisti, die in Gouda in pension was. een bejaardencentrum in Hilversum, werd toen deze de Heemsteedse Dreef, een voorrangsweg, opreed door een vrachtauto in de flank ge- gf-cpen en 20 tet 25 meter voortge- drukt. Eerst in het plantsoen dal een afsluiting vormt van de rijbanen kwamen beide wagens tot stilstand. De gevolgen waren verschrikkelijk, want de bestuurder en zijn naast hem zittende echtgenote mevr. J. Valkenier-van Kronenborg, alsmede de 74-jarige mevr. Zoet-van Kro nenborg, waren op slag dood. De 74- jarige heer Zoet werd naar de Ma- riastichting vervoerd. Hij verkeert in levensgevaar. Op het kruispunt staat een waarschuwingslicht. Hartverlamming achter het stuur DOETINCHEM, 16-10. Doordat de 55-jarige A. Siebelink vlak bij zijn huis te Doetinchem plotseling achter het stuur overleed kwam zijn wagen tegen een boom terecht als gevolg waarvan zijn vrouw en kin deren licht werden gewond. Men neemt aan dat de heer Siebelink door een hartverlamming was getroffen. Ir. Adams nog steeds lid van Eerste Kamer DEN HAAG, 15-10. Bij de griflie van de Eerste Kamer is deze week nog geen ontslagbrief van ir. Adams binnengekomen, zo is gebleken. De leider van de Boerenpartij, de heer Koekoek maakte vrijdag 7 oktober in Assen bekend dat ir .Adams hem te kennen had gegeven het lidmaat schap van de Eerste Kamer te zul len opzeggen. Werkgeversvoorzitter over de kabinetscrisis UTRECHT, 15-10. We leven in een tijd van snelle veranderingen; het kabinet Cals is heengegaan, met achterlating van de gemaakte brok ken. De opruiming van die brokken zal een moeilijke en weinig aan trekkelijke zaak zijn. Aldus de heer H. J. de Koster, algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, in zijn toespraak aan een lunch in „Tivoli" te Utrecht op de slotbijeenkomst van de jaarver gadering. Onder gelach deelde de heer de oster mede vervuld te zijn van me delijden met Wim Kan. „Hem treffen deze dingen altijd bijzonder onge lukkig". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Vrede kan niet door geweld worden gehandhaafd, maar alleen door elkaar te begrij- Veel winti Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tol krachtige, aan de kust later moge lijk harde, wind tussen zuid en zuid west; ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 18 okt. Zon op 7.09, onder 17.41. Maan op 12.59, onder 19.54. Eerste kwartier: 21 okt. te 6.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 okt. 5.52 v.m. 18.05 n.m. BROUWERSHAVEN 18 okt. 5.35 v.m. 17.51 n.m. Doodtij: 23 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Door een verhoogde depres sieactiviteit boven de oceaan breid de zich in de nacht van zondag op maar-dag een westcirculatie over ons land uit. Een zwak front nader de maandagochtend de Nederlandse kust. Achter dit front stroomt nog steeds vrij zachte lucht van de oce aan binnen. Een depressie, die met grote snel heid in oostzuidoostelijke richting over de oceaan trekt komt morgen dicht bij Ierland. Hierdoor zal de wind na een tij delijke afneming later weer aanwak keren uit zuidelijke richting. Het front van de nieuwe depressie kan enige regen veroorzaken. Hij slaagde GREAT BARTON (Engeland), 15-10. Percy Allen was ervan overtuigd dat zijn leeftijd de oorzaak was dat hij al vier maal voor zijn rij-examen ge zakt was .Hij is 73 en heeft spierwit haar. Toen hij voor de vijfde maal op moest liet hij zijn haar verven, rood- blond. Hij slaagde prompt. Aan degenen die met dezelfde moeilijkheid kampen zegt hij: „Neem een mengsel van koude thee en zonnebrandolie en wrijf dit goed in. Dit recept heb ik van een kapper. Maar het is wel kleverig". Allen is een gepensioneerde museum- gids uit Great Barton in Zuid- oost-Engeland. Echtpaar dood door kolendampvergiftiging MAASTRICHT, 15-10. Het echt- paar Engelen in de Burgemeester Keulenstraat te Maastricht, is dood aangetroffen in hun woonkamer. Het televisietoestel stond nog aan. Het bejaarde echtpaar van ongeveer 70 jaar is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. DEN HAAG, 15-10. Het gehele tijdelijke onderkomen van Estee cit Eslab, het technische cn wetenschap pelijk centrum van de intergouver nementele Europese Organisatie voor ruimteonderzoek ESRO, is door een brand vernield. Dit onderkomen, waar 200 stafle den werkzaam waren, bestond uit een geprefabriceerd complex met een vloeroppervlakte van 3600 vierkante meter. In het complex bevond zich technische apparatuur van een be perkte omvang en benodigd voor het wetenschappelijk onderzoekprogram ma van de organisatie alsmede do cumentatie- en administratief mate riaal. De materiële schade wordt ge raamd op ongeveer 10 miljoen gul den. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De hoop bestaat, dat de gevolgen van de brand geen ernstige afbreuk zullen doen aan het huidige operationele programma en aan de voortgang van de construc tiewerkzaamheden aan het definitie ve gebouwencomplex dat zal verrij zen aan de duinenrand ten zuiden van Noordwijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1