OM FORT V EN HET AVONTUUR Essol GAS VOOR MEER OUDHEIDKUNDE ONDER WATER alles (S> kan met CEtailiiiiF vraag lijmwijzer in de wii Middellandse Zee verbergt nog vele geheimen Yuist! Yoghurt na de friet Anneke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 oktober 1966 Nr. 19675 Voorzitter K.N.L.C.: „Uit agrarische bedrijfs tak is niets te halen" GRONINGEN, 13-10. In de in Gro ningen gehouden vergadering van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité heeft de voorzitter, ir. C. S. Knottnerus, zich gekeerd tegen versnelde belastinginning bij land en tuinbouw en een aantal denkbeel - den ontvouwd aangaande de toekom stige opbouw van landbouworgani saties en landbouwschap. Aan de minister van financiën gaf hij in overweging, de hele land- en tuin bouw maar uit te zonderen van de versnelde belastingheffing, omdat diens ambtenaren anders overbelast zullen raken door aanvragen om uit stel. Uit de agrarische bedrijfstak is niets te halen, de liquiditeit kan geen enkele verkrapping lijden. ADVERTENTIE voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles Wie aan archeologie denkt, ziet meestal in zyn gedachten mannen in tropcnkleding aan het graven in een onherbergzame streek van de wereld En terecht, want een groot deel van onze kennis over verdwenen volken en hun leefwijzen is afkomstig van cpgegraven resten uit lang vervlo gen tijden. Toch bestaan er ook an dere vormen van oudheidkundig on derzoek, en een van de beste vind plaatsen is de Middellandse Zee, waar sinds een halve eeuw regelmatig be langrijke kunstvoorwerpen opge haald worden. Sponzenvissers wilden vondst geheim houden In het begin van onze eeuw iverd in de Middellandse zee nog veel naar sponzen gevist, waarbij men gebruik maakte van ouderwetse zware dui kerpakken, die men meestal tweede hands op de kop tikte. Dit bedrijf voi„d ook plaats in de Golf van Tu nesië, in de nabijheid van het plaats je Madhia. Nu lag deze plaats niet al te gunstig, want men moest meer dan veertig meter duiken voor men de tamelijk vlakke zeebodem bereik te. Toch werd er hier gevist omdat velandere tot dan gekozen plaatsen bijna leeggevist waren. Al de eerste keer dat enkele dui kers afdaalden, vonden zij in plaats van sponzen vreemde cilinders, dicht begroeid met algen en schelpdieren. Toen ze een gedeelte van zo'n cilin der schoonmaakten, bleek die tot hun niet geringe verbazing uit mar mer te bestaan. Later gingen meer du-kers mee naar beneden, en zij vonden een talloze verzameling kunstvoorwerpen en bewerkte ste nen. De mannen besloten de vond sten geheim te houden en hun schat ten zo voordelig mogelijk ie verko pen. Griekse kunst In Tunis werd een paar dagen la ter alarm geslagen, en de directeur van het Oudheidkundig museum trok er op uit, om in een baza* zoge naamde Griekse kunstvoorwerpen, die daar verkocht zouden worden, eens nader te gaan bezien Tot zijn verwondering hleken de berichten inderdaad juist zijn, en zo kwam hij op het spoov n de sponzenw tv, die de vondst deden Men ru-itr een expeditie uit naar de plaats waar de vissers hun ont dekking deden, en deze tiof een wonderlijk mooie verzameling Ro meinse en Griekse beelden aan, die eenmaal schoongemaakt lieten zien hoe goed hun makers de beeldhouw kunst beheersten. Gouden kom Toch werd er een fout gemaakt tijdens het onderzoek, want in hun enthousiasme trokken de archeolo gen het scheepswrak, waaruit de beelden en voorwerpen afkomstig waren, bijna helemaal uit elkaar. Toch was deze historisch zeer be langrijke vondst eigenlijk niet de eerste .want al veel eerder had men eens een gouden kom in de sleepnet ten van vissers opgehaald, en ook een bronzen kop, die voor een'klein bedrag aan een amateur-archeoloog verkocht werd. Ook weet men nog van een zak munten, die uiteraard bij toeval in de netten terecht kwam, maar men heeft achteraf nooit de juiste vindplaatsen vast kunnen stel len. Nu de archeologen echter eenmaal op het spoor van dit onderzees mu seum waren, werden er meer vond sten in de Middellandse zee gedaan, en men haalde vaak onbeschadigde beelden op, waarvan er één, een beeld van Zeus, thans staat opgesteld in de hal van het gebouw van de U.N.O. Inmiddels kreeg men meer ervaring met dit werk, en men kon de bodem beter en vooral gemakke lijker gaan onderzoeken. Hiertoe droeg ook het gebruik van de aqua- long veel bij, die de onhandige dui kerpakken, waarmee men niet erg lang diep onder water kon werken, ging vervangen. De duikers kregen door het gebruik hiervan veel meer bewegingsvrijheid. Toch is de toe passing van deze aqua-long niet ge heel zonder gevaar, want het is noodzakelijk dat men de beschikking heeft over een drukkamer waar de duiker weer kan wennen aan de druk boven water omdat bij een te snel stijgen van een groot drukver schil zeer nadelig voor de duikers zijn. Havens gevonden De moderne duikmethoden waren ook van veel belang toen men ging trachten de oude afmetingen van ha vensteden, die ooit aan de kust van de Middellandse zee in de grijze oud heid hadden gelegen, vast te stellen. Met behulp van luchtfoto's, die duidelijk aangaven, waar de dam men en tjndere havenwerken geweest moesten zijn, ging men weer zoeken, en al spoedig kon men verrassende mededelingen doen. Het bleek dat er een heel ingenieus systeem was aan gelegd, om verzandingen te voor komen. Het laatste woord over deze vorm van archeologie is nog lang niet ge sproken en het laatste stuk is nog lang niet opgehaald, maar toch is het verheugend, dat een zo jonge methode voor oudheidkundig onder zoek al zoveel resultaat heeft gehad. A. C. J. FLANTUA. AMSTERDAM. In de tentoonstel lingszaken van het rijksprentenka binet in het rijksmuseum zal tot 15 november een tentoonstelling wor den gehouden van de venetiaanse grafiek van de 18e eeuw uit het ei gen bezit. SCHIPHOL. De president van de „Christian Science" kerk, de heer Erwin D. Canham, tevens hoofdre dacteur van het blad „Chrstian Science Monitor", is ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van deze over de gehele wereld verbreide ge meenschap uit de Verenigde Staten naar Nederland gekomen. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ncd. Hcrv. Kerk Zierkizee: Grote kerk: 10 uur ds. As sendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. J, P. van Roon, Katwijk. Kerk- werve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Se- rooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 ADVERTENTIE Lekker: een bord yoghurt met vla (en misschien wat vruchtjes - mandarijntjes bijv.). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TILBURG. Tussen Tilburg en Loon op Zand heeft de directeur- generaal voor de energievoorziening, mr. L. G. Wansink, de eerste paal geslagen voor het 380.000 volt elek triciteitsnet dat een deel van ons land zal gaan beslaan. AMSTERDAM. De minister van onderwijs en wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, heeft een re- lief met de zinspreuk van het aca demisch ziekenhuis der vrije uni versiteit in de ziekenhuiskapel ont huld. DEN HAAG. Op rijksweg 55 in Rosmalen is de 64-jarige landbou wer W. H. Dielusse uit deze gemeen te door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij kort nadien in een ziekenhuis in 's-Hcrlogen- bosch is bezweken. De man. die zon der verlichting fietste, stak bij zijn woning plotseling over. LOSSER. Op de Oldenzaalsestraat in de gemeente Losser is de 61-ja- rige bromfietser G. J. H. Lansink uit Oldenzaal om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets linksaf een inrit wilde binnen rijden. De man werd door een achteropkomen de auto aangereden en overleed ter plaatse. KOOTWIJKERBROEK. In het Ju- lianaziekenhuis te Ede is een negen jarig meisje opgenomen, dat mogelijk aan polio lijdt. Het meisje bezoekt de Rehobotschool van de Gerefor meerde gemeente te Kbotwijker- broek. HELMOND. In een ziekenhuis te Helmond is overleden do 79-jarige A. van den Heuvel uit Someren. Hij werd in de nacht van vrijdag op za terdag ernstig gewond, toen de door hem bestuurde auto in Bakel legen een boom botste. Daarbij kwam een mede-inzittende, de 36-jarige kape laan A. G. Stulticns uit Lierop, om het leven. Schouwen-Duivelandse sportspiegel BFS krijgt bezoek van De Schutters Zicrikzee staat voor uit wedstrijd tegen Nieuw Bcrgvlict Dreischor neemt het voor eigen publick op tegen Noormannen Renesse gaat op bezoek by koploper Koewacht Zierikzee-reserves niet kansloos tegen Zeeland Spert IV Bruse Boys komt binnen de lynen tegen Bevelanders MEVO neemt het op tegen Middelburg melk unie uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharendyke: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwersha ven: 9.30 uur ds. Jagersma. Zonne- maire: 9.30 uur ds. Feunekes. Noord- gcuwe: 11 uur ds. Schoneveld. Drei schor: 9.30 uur ds. Schoneveld. Ou- werkerk: 11 uur ds. Feunekes. Nieu- werkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groene- weken. Sirjansland: 10 uur leesdienst 6.30 uur ds. Van Liere. Bruinisse: 11 uur en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur Remonstrantse dienst, dr. J. F. van Roijen, Rotter dam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. W. L. Mulder, Gorinchem. Haamstede: 10 en 5 uur ds. A. J. Fanoy, Eindhoven. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 uur leesdienst, 5 uur de heer Jansma. Zcnnemairc: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Neiuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Nawijn. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. P. van der Veen, Roosendaal. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Zwarteveen, Sliedrecht (in het Ned. Herv. verenigingsgebouw). Chr. Gcrcf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kcrkwerve: 10 en 6 uur dienst des woords. Haamstede: 10 en 3 uur dienst des woords. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 11 en 6 uur ds. Karens (ir de Ned. Herv. kerk). Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. B, Toes, Kinderdijk. Bryinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Maandag 17 oktober 7.30 uur ds. Tocs. Remonstrants Gercf. Gemeente Scmmclsdyk: 10 uur ds. L. Schenck. Leger des Hcils Zicrikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zicrikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 9.30 uur. VOETBAL K.N.V.B. DFS krijgt a.s. zondagin de 4e klas G, bezoek van De Schutters, die onlangs te Zierik zee een prima indruk achterlieten. Jl. zondag in de wedstrijd tegen Nw. Borgvliet bewees de voorhoede van de club uit Stampersgat dat zij de kunst van het doelpunten maken ze ker wel verstaan. Voor DFS ver wachten toy dan ook geen gemakke lijke opgaaf om er in le slagen de puntjes thuis te houden. Zierikzee gaat op bezoek bij Nw. Borgvliet waar de rood-zwarten zullen moeten bewijzen dat zij ook in staat zijn om een uitwedstrijd tot een goed einde te brengen. Oude Molen heeft bij het bezoek aan RKFC goede winstkan sen evenals Halsteren dat het in eigen omgeving gaat opnemen tegen BSC. Goes zal wel in staat zijn in de Hanzestad de puntjes te bemachti gen op DIVO. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas gaat Drei schor het voor eigen publiek opne men tegen Noormannen uit West- Kapelle. Als de blauw-witten in hun beste vorm steken moet het moge lijk zijn althans de helft van de in zet te bemachtigen. Renesse gaat op bezoek bij koploper Koewacht waar wij hen weinig kans geven de neder laag te ontlopen. Luctor heeft op eigen grond goede papieren in het treffen met Domburg, terwijl Hoofd plaat in het Zeeuws-Vlaamse land de baas moet kunnen blijven over hekkesluiter Robur. Lewedorpse Boys moet het terreinvoordeel kun nen uitbuiten tegen Jong Ambon, terwijl Groede en Patrijzen elkaar niet veel zullen ontlopen. In de re serve Je klas is Zierikzee II op het sportpark Bannink zeker niet kans loos in de ontmoeting tegen Zeeland Sport IV. In de 2e klas B moet lijst aanvoerder Renesse II in de duin streek in staat zijn om SVOWK van het lijf te houden. Zonnemaire heeft uitstekende papieren in het treffen met Zierikzee III, terwijl DFS II voor geen gemakkelijke opgaaf staal bij het bezoek aan Cortgene. In de 3e klas D hebben de Reserves van Dreischor deze week vrij. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas komt Bruse Boys weer in eigen omgeving binnen de lijnen en wel tegen Bevelanders. Hopelijk zorgen de Boys deze maal eens voor een aangename verrassing daar an ders hun ^positie onder aan de rang lijst wel erg benauwend gaat wor den. MEVO gaat het in de Zeeuwse hoofdstad opnemen legen Middel burg waarbij de thuisclub de. baste papieren in handen heeft. Kloetinge kan haar positie weer ivat gaan ver beteren door van Kats te Winnen. Amemuiden II heeft goede troeven in handen tegen Spui. terwijl Wis- senkerke de baas moet kunnen blij- ven over Zaamslag. Bij de ontmoe ting tussen Beren en VCK slaan wij de kansen van de bezoekers iets ho ger aan al zal het krachtsverschil niet groot zijn. In de 2e klas A gaat Duiveland het te Oosterland opne men legen koploper Rillandia II. Juist tegen de sterkste tegenstanders zorgen de geel-zwarten nog al eens voor een verrassing. Hopelijk zal dit ook zaterdagmiddag het geval zijn. Te Kerkwerve moet WIK in staat zijn om Colijnsplaatse Boys de helft van de inzet te ontfutselen. Brou wershaven staat voor geen gemak kelijke taak bij het bezoek aan 's Heer Arendskerke, evenals trou wens de reserves van Bruse Boys die te gast zijn bij Heinkenszand. Bij de ontmoetingen Kloetinge Ill-Wolf- aarlsdijk II en Krabbendijkc II-Yer- seke II gaan de thuisclubs als favo riet van start. In de 3e klas A mag op liet sportpark Van Zuijen een spannende strijd worden verwacht tussen DFS III en ZSC waarin het terreinvoordeel wel eens de doorslag zou kunnen geven. Weinig krachts verschil verwachten wij bij Brou wershaven III-WIK 11 en Bruse Boys III-DFS IV. Te Zierikzee heeft SKNWK de beste papieren tegen MEVO II, terwijl te Nieuwerkerk Brouwershaven II 'een goede kans maakt op de inzet tegen SKNWK II. JUNIOREN. In groep A I komt Zierikzee A I binnen de lijnen tegen Zeeland Sport A I waartegen de rood-zwarten zeker niet bij voorbaat kansloos zijn. In groep A III maakt DFS A I in de Westhoek zeker een goede kans op dè inzet tegen Wolf- aartsdijk A I, terwijl Zierikzee A II baas in eigen huis moet kunnen blij ven tegen Goes A II. In groep B IX gaan de vier topelftallen liet tegen elkaar opnemen. DFS B I heeft met het terreinvoordeel de beste kansen tegen Renesse B I evenals Brouwers haven B 1 dal binnen de lijnen komt tegen ZSC B I. In groep B X liggen de kaarten heel wat duidelijker.. Zie rikzee B I gaat tegen MEVO B l haar doel gemiddelde weer wat op schroeven .Weinig problemen zien wij ook voor SKNWK B I tc Ouwer- kerk tegen SVOWK B 1. Te Drei schor zullen de elftallen van Drei schor B I en Bruse Boys B I meer aan elkaar zijn gewaagd ook al ver wachten wij hierbij winst voor de blauw-witten. ADVERTENTIE winkel door FRANK VAN FALCKENOORT Bij oen greppel gooide hij het stuur om. Hij liet het gas bijna los; met ongeveer tien kilometer snel heid reed hij nu in het bos, terwij] hij de lichten van de auto steeds dichterbij zag komen. Als ik maar ver genoeg kan komen en zij door rijden. Na een halve minuut remde hij ooeens sterk af en zette gelijk de motor stil. Hij opende het portier en luisterde. Alleen het geluid van de zware auto was nu hoorbaar. Blijkbaar reed de chauffeur in de tweede versnelling op hoge toeren. Hij zag het licht op en neer gaan en door de bocht gevaarlijk dichtbij ko men. Zijn zenuwen tot het uiterste gespannen stond hij ldaar om de wa gen uit te rennen en het donkere bos in te vluchten. Dat is alles, wat ik kan doen. dacht hij, op goed ge luk af dan proberen de rijksweg te bereiken. In ieder geval is Annette voorlopig in veiligheid. Als ze nu maar voorzichtig is en dadelijk dek king zoekt, als ze autolichten ziet.. Hij volgde het felle licht, dat door tientallen bomen onderbroken werd. Toen de spanning zijn hoogtepunt bereikt had, zag hij tot zijn onuit sprekelijke opluchting, dat de wa gen doorreed via het boswachters- psd. Tiemen loosde een zware zucht. Hij verlangde hevig naar een sigaret, maar uit zijn diensttijd wist hij, dat zelfs het vuur van een brandende sigaret mijlen ver in het donker te zien is. Voorlopig had hij zijn ach- lervolgers van zich afgeschud, maar voor Anneke rees nu het gevaar op, dat de bende straks van de andere kant op haar af zou komen. Want het bospad kwam ongeveer acht honderd meter afstand van de grens weer op de rijksweg en als ze ze bleven doorrijden, zouden ze er met enkele minuten zijn. Hij sloot het portier achter zich. keek nog eens naar het licht van de verder rijdende auto, tot hij he kmaal niets meer kon zien en start te toen opnieuw de wagen. Hij ont stak de lichten. Gelijk begon hij te lachen Heb ik even geluk gehad? docht hij. Want de bumper van zijn auto stond misschien enkele centi meters van een reuzespar af. Als ik ook maai- één meter doorgereden was, zou ik brokken gemaakt heb ben 24. Anneke rende, radeloos van angst het bos in. Ze hoorde Tiemen's wa gen verder rijden, maar durfde niet omkijken. Hoe lang ze gelopen had, wist ze niet, maar op een gegeven ogenblik struikelde ze ergens over en viel languit op de grond. Half versuft, bleef ze hijgend liggen,haar ogen gesloten, de armen languit voor zich. Ze voelde de natte grond door haar kleren heen. De voet, waarmee ze ergens achter was blijven haken, deed pijn. Ze wist, dat ze haar kou sen stuk gelopen had, maar dit al les 'deerde haar nu niet. Het ging er nu alleen maar om uit de handen van die bende te blijven. Dat zo iets nog kon gebeuren in deze mo derne tijdNiet te geloven Ze hoorde het geluid van een an dere auto en hief, heel voorzichtig, haai hoofd een eindje omhoog. De lichtstraal ging, gebroken door de bomen rakelings over haar heen. Gelijk lag ze weer plat op de grond. Met luidkloppend hard van angst luisterde ze. Elke vezel van haar "lichaam was gespannen. Maar de wagen reed verder. Opnieuw keek zc op naar de lichtstraal, die nu oen heel eind verder het bos in- sfcheen en steeds kleiner werd. Als Tiemen er nu maar in slaagt hen ver weg tc lokken, dan Ze ging half overeind zitten. Wat moest zc nu ook weer doen? O ja naar dc straatweg gaan en dan zo hard mogelijk lopen in de richting van de grens? Maar waar is die weg? Welke kant moest zc nu uit? Ze kwam helemaal overeind en keek om zich heen. Van die kant ben ik af gekomen, want zo viel ik. Iliei lag ik. Dus moet ik links af door hel bos, dan kom ik vanzelf op de rijksweg. Of moet ik die kant utf Anneke keek besluiteloos in het rond, maar alles was aardedonker om haar heen. Heel in de verte hoorde ze nog het geluid van de au tomotor. Verder was alles doodstil. Gatsie. wal eng allemaal. Hoe kom ik nu in het donker uit het bos? Die kant zal ik toch wel uit moeten. Ze begon te lopen, voorzichtig om de vele slanke boompjes heen lopend en voorzichtig haar voeten om hoog tillend. Haar kousen waren bij de voeten aan flarden gelopen. Vooral de voet, waarmee ze was blijven ha ken voor haar val, begon nu te schrij nen. Misschien wel verwond, dacht ze, maar dat kan ik in het donker toch niet zien. Ik moet doorlopen cn proberen het bos uit te komen. Zo ver ben ik er toch niet in gelopen? Misschien twintig meter. Of waren het er meer? Af en toe stond ze even stil om te luisteren, maar niets verbrak meer de stille om haar heen dan het vallen der regendruppels en het suizen van de wind door de bomen. Rondom haar was alleen maar dik ke duisternis. Ze moest voorzichtig lopen om niet onverhoeds tegen een der bomen terecht te komen. Af en toe stapte ze mis. door kuilen of een enkele greppel, en viel ze bijna. Doch doordat ze er steeds meer op verdacht was, hield ze zichzelf op de been. (Wordt vervolgd). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 6