Veertig jarige huishoudschool Prinses Juliana" viert leest met expositie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 uktober 1966 Nr. 19675 Een oude foto uit het schoolarchief een opname van de eerste kookles aan de huishoudschool, veertig jaar geleden gemaakt in een tot keuken ingericht lokaal van de o.l.-school aan de Nieuwe Boogerdstraat. Het kruisje op de foto geeft ongetwijfeld een betekenis aan, maar dat valt niet meer te achterhalen en was evenmin te verwijderen (Foto's: Zierikzeesche Neuwsbode). 99 ZIERIKZEE, 13-10. Het veretig jarig jubileum van de landbouwhuis- houdschcol „Prinses Juliana" zal op 20 en 21 oktober a.s. worden gevierd met een tentoonstelling, die een beeld zal geven van het onderwijs, zoals het thans op de school wordt gegeven. Op een groot fotopaneel zal een beeld worden gegeven van de ontwikkeling van de school in de afgelopen veertig jaar. Bovendien zullen in het schoolgebouw op regelmatige tijden modeshows werden gegeven. In het vervolg van dit artikel treft men - aansluitend op hetgeen wij reeds donderdag publiceerden - de verdere geschiedenis van deze markante Schouwen-Duivelandse school aan. Aanvankelijk verlieten nog vele leerlingen na het eerste leerjaar de school, doch de leerplichtverlenging in 1950 drukte dit euvel de kop in. In deze jaren werden de ouders er regelmatig bij bepaald, dat een 2- jarige primaire opleiding wel een goede ondergrond bood. doch dat het wenselijk zou zijn na het behalen van het getuigschrift op school te blij ven voor een verdere opleiding. Het duurde wel enige jaren voor deze op vatting van direktrice en leerkrach ten door de ouders werd gedeeld. In 1948 werd het leerplan van de school in Zierikzee uitgebreid met een opleiding voor nuttige handwer ken (aktek) en het jaar daarop met een 2-jarige opleiding voor huisnaai ster. Als gevolg van de verminderde belangstelling voor het beroep „huis naaister" werd met deze opleiding enkele jaren geleden weer gestopt. Het aantal leerlingen groeide dus danig dat in 1952 al in 5 lokalen bui ten het schoolgebouw werd lesgege ven. Het ministerie gaf toestemming plannen te ontwerpen voor de uit breiding van het schoolgebouw, toen de sohool opnieuw werd getroffen - ditmaal door de grote stormvloed, die als „de ramp" de geschiedenis zou in gaan. 1 februari 1953 In die verschrikkelijke nacht van de le februari werden het Land- bouwhuisonderwijs zware slagen toe gebracht. Achttien leerlingen kwa men om, voorts verdronken vijf oud leerlingen, waaronder een lid van de Commissie van Toezicht, mevrouw Gaanderse-v. d. Bijl. Voorts hadden vele leerlingen in de naaste familie slachtoffers te betreuren. Het schcolgebouw kwam 1.60 me ter onder water te staan. Tot 4 juni, de dag, waarop de dam om Zierikzee werd gesloten was de school onder hevig aan de invloed van eb en vloed, zodat het water 2 x per et maal vrij binnenstroomde. Bij laag water trok de direktie de lieslaarzen aan en viste van de inventaris op, wat nog engiszins bruikbaar was. Na een moment van verslagenheid trok men echter weer aan het werk. Op 20 februari werd reeds begonnen met het geven van enkele lessen aan een groepje van 16 leerlingen in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw. De lessen verliepen niet altijd even rustig, daar bij zeer hoge waterstan den de zaal opnieuw dreigde onder te lopen. Een groot aantal leerlingen was geëvacueerd. Een aantal van hen verbleven in de Westhoek van Schou wen en voor deze meisjes begonnen op 15 april tijdelijk de lessen in het gebouw, waarin de Chr. Landbouw- huishoudschool te Haamstede was gehuisvest. Nadat het schoolgebouw was droog gevallen werd op 29 juni door de beschikbare leerlingen een aanvang gemaakt met de schoonmaak, waar na een voorlopig summier herstel volgde. De tweede week van september ken weer enigszins normaal worden begonnen zij het dan, dat de school .veer tijdelijk uitgebreid was met een leerlingeninternaat. Achtentwintig leerlingen afkomstig uit Bruinisse en Ocsterland vonden op de schoolzclder een gerieflijke slaapplaats zclang de verbindingen met deze plaatsen praktisch geheel verbreken waren. Op 7 juni 1954 bracht de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mej. dr. A. de Waal een officieel bezoek aan de school cm zich cp de hoogte te stellen van de situatie. Herstel en uitbreiding De plannen voor herstel en uitbrei ding begonnen vaster vorm aan te nemen. Na alle stadia van schets- plan tot en met aanbesteding te heb ben doorlopen werd op 25 april 1955 met de uitbreiding van het bestaande gebouw begonnen. In januari van het daaropvolgende jaar werd de scheidingsmuur tussen het cude en het nieuwe gedeelte ge sloopt, waarna een aantal klassen weer elders werden ondergebracht, omdat het onmogelijk was les te ge ven bij het lawaai van pneumatische boren. Ook aan deze noodtoestand kwam weer een einde en op 22 mei 1957 werd tijdens een feestelijke bijeen komst de school officieel in gebruik gesteld door de inspectrice, mejuf frouw K E. M. Bergervoet (thans mevrouw Leusink-Bergervoet). Nieuwe opleidingen De uitbreiding van het leerplan ging inmiddels ook voort. In 1955 werd voor het eerst een assistenten opleiding aan de school verbonden. Het betrof hier een niet verplicht derde jaar aansluitend op de primai re opleiding. Tijdens deze opleiding wordt, voortbouwend op het gedeelte in de voorafgaande jaren de meisjes meer inzicht in de taak van huis vrouw en een grotere zelfstandig heid bijgebracht. In 1956 startte de school in Zie rikzee als eerste in Zeeland met een nieuwe beroepsopleiding, de z.g.n. Inas-opleiding (Inas is een afkorting van Inrichtingsassistente). In een 2- jarige cursus, waarvan 1 jaar prak tisch wordt gewerkt in verschillende inrichtingen worden meisjes, die in. het bezit zijn van het assistentendi ploma voorbereid op een leidingge vende funktie in de huishoudelijke afdeling van ziekenhuizen, bejaar dentehuizen, verpleeginrichtingen e.d. In 1957 volgde de vormingsklas, een éénjarige huishoudelijke oplei ding voor meisjes. Leerlingen hier voor moeten in het bezit van een ULO-diploma zijn of een 3-jarige op leiding op een middelbare school met succes hebben gevolgd. Op dit moment wordt de school bevolkt door de volgende groepen: primairen, 122 leerlingen, assistenten 45 leerlingen, vormingsklas, 13 leer lingen, Inasopleiding, 44 19 in de praktijk in totaal 243 dagleerlingen. Voorts komen 170 cursisten 'tijdens middag- of avondcursussen hun ken nis op culinair gebied en op het ter rein van naaien of fraaie handwer ken vergroten. Nieuwe plannen Allereerst staat de bouw van een gymnastieklokaal op het programma mede ten behoeve van de technische school. De invoering van de Mammoetwet vraagt reeds thans om bezinning en voorbereiding om de veranderingen in leerplan en lesrooster tijdig te kunnen verwerken. Het bestuur der Z.L.M. prijst zich gelukkig in deze te kunnen vertrou wen op de ijver en de vakkennis van een toegewijd leerkrachtenkorps, dat onder de bezielende leiding van de direktrice de school tot zo grote bloei wist te brengen. En daarom steekt men ook voor hen op 20 en 21 ok tober de vlag uit. Meer dan 400 leerlingen vinden dagelijks hun weg door deze fraaie entree tot de verschillende lokalen in de landbouwhuishóudschool. Naaien an handwerken behoren tot de vaste lessen waar de meisjes later hun voordeel mee kunnen doen. Een belangrijk praktijk-onderdeel van de lessen vormen natuurlijk de kooklessen. In de modern ingerichte keukenlokalen is het voor de leer lingen prettig werken, al staat af wassen natuurlijk ook op het pro gramma. m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2